Verwaarlozing platteland John Logie BAIRD was .Marconi van de televisie Chefariae,4 BOEKENPLANK Voetbalprogram 4 januari 1959 van het Vrijspraak voor Bredase uitvoerder Zeeuwse jeugd- schaaktitel Europese titel bandstoten Schoolhandbal te Goes Rapport met frappante gegevens Minderheidsnota Ir. J. Wellen De Enquête-commissie is van oordeel De weg over de grens Het Nederlandse Parlement Drie jaar na ramp te Geleen neemt vaker... Eerste demonstratie in1926 Nieuwe tabellen voor inhouding premie a.o.w. en loonbelasting Ver vooruit Krantenstaking in New York geëindigd Tellen Simpel Succes Geld op Wijziging KNVB- wedstrij dprogram Onze oud-interna tionals op 1 januari Wildschieting te 's-Heerenhoek Afd. Zeeland KNVB BETER EN SNELLER MARKTEN WATERSTANDEN (Van onze landbouwmedewerker) Het zou ons niet verwonderen als over enkele jaren zal blijken dat het belangrijkste van 1958 is geweest het verschijnen van het „meerjarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken in Nederland". Het is een werk van de Centrale Cultuur technische Commissie. Het is nog niet in druk verschenen, maar het zal eerstdaags van de pers komen en voor iedereen verkrijg baar zijn. Het gaat vergezeld van een „rap port van de werkgroep Ruilverkave ling ingesteld op 4 maart 1955 door de Centrale Cultuurtechnische Com missie". In dit rapport, dat op zijn beurt weer vergezeld is van een groot aantal bijlagen, worden behandeld de Grondslagen van een urgentievolg orde voor ruilverkavelingen in Ne derland". Het kost een paar dagen om deze papieren te lezen, maar tot onze voldoening hebben we verno men, dat er binnenkort ook een meer populaire en leesbare samenvatting in de vorm van een brochure van zal verschijnen. Door de politieke omstandigheden Is de actualiteit van de verschijning minder groot geworden, want we moeten met z'n allen afwachten, hoe de verkiezingen in maart zullen uit vallen, voor we bepaalde concrete plannen kunnen aanpakken. Dit maakt echter het verschijnen van dit rapport niet minder belangrijk. Misschien heeft men al ge hoord, dat er rondom het „meerjarenplan" enig verschil van inzicht en verschil van me ning bestaat. De directeur-se cretaris van de N.C.B., ir. J. Wel len, die plaatsvervangend lid is van de Centrale Commissie, heeft bij het plan een minder heidsnota gemaakt, waarin hij bepaalde, ernstige bezwaren naar voren brengt. Hij is het met name niet eens met de voorstelling die gegeven wordt over de ontwikkeling van het kleine bedrijf. Twee delen Nu moeten we goed onderscheid maken tussen de twee verschillende delen, die tot nu toe nog alleen in stencilvorm het licht hebben gezien. Deze twee onderscheidene de len zijn de Grondslagen" en het „Meerjarenplan" zelf. Over het plan willen we hier verder niet spreken want dat ligt nog helemaal in de toe komst. Wat wij vooral belangrijk vin den, is het rapport over de „Grond slagen". Hierin is immers een inventarisatie gemaakt van de bestaande toestand en hieruit blijkt hoe Nederland in vele opzichten zijn platteland verwaar loosd heeft. Wij vinden het van bij zonder groot belang, dat uit dit rap port blijkt hoe in tal van gebieden het platteland en met name het boe rengezin niet alleen leeft in primitie ve omstandigheden, maar evenzeer in deze omstandigheden moet werken. Dit zijn factoren waarmee men toch ook rekening moet houden als men de kostprijzen van de produkten be schouwt. En dat boeren dan toch nog met zulke naar verhouding lage kost prijzen uit de bus komen, is alleen maar te bewonderen. Typerende voorbeelden Typerende voorbeelden voor de verwaarlozing van het platteland vindt men in de voorziening met elektriciteit en met waterleiding. In Nederland waren in 1947 92 pet. van alle woningen aangesloten op het elektrische net en 80 pet. op de wa terleiding. Maar die 80 pet. en die 20 pet., die niet aangesloten zijn, vindt men nu juist op het platteland en daar nog voornamelijk op de boe renbedrijven. In Nederland was bij de landbouwtelling van 1950 76 pet. van de agrarische bedrijven aange sloten op het elektrische net en 38 pet. op de waterleiding. Voor Bra bant zijn deze cijfers 79 pet. en 30 pet.: voor Zeeland 66 pet. en 49 pet. Kijkt men op de kaart naar de verschillende gebieden, dan blijkt Zeeuwsch-Vlaanderen beneden het gemiddelde van de provincie te blijven wat de elektriciteit aan gaat. Voor het water valt het in west-Brabant nog wel mee, behal ve voor het zandgebied dat tegen de Belgische grens aan ligt. Ook Zeeland ligt boven het landsgemid- delde. Van streek tot streek ziet men dus wel verschil in de cijfers. Een ander hoofdstuk waaruit de achterstand van het platteland blijkt gaat over de opruiming van krotten. We moeten dit aannemen op gezag van de tekst voor het rapport, dat geen kaart van de verspreiding der krotten bevat. Er waren daarvoor te weinig cijfers bekend. De rapporteurs hebben daarom moeten volstaan met een schatting, waarbij ze de hulp hebben gehad van de Centrale Di rectie voor de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid Volgens het rap port is de behoefte aan het oprui men van de krotten het grootst in de drie noordelijke provincies. Wegen Een ander verschijnsel, waaruit de achterstelling van het platteland blijkt, is het wegennet. In verschil lende streken is de verhouding tus sen verharde en onverharde wegen zeer ongunstig, bijvoorbeeld in oos telijk Gelderland. Tet rapport geeft hierover jammer genoeg geen gegevens We maken ons sterk dat deze zeer leerzaam zouden zijn. Wel zegt het rapport, dat door normale ruilverkaveling dus zonder ver- plaatsin van de boerderijen de bereikbaarheid der percelen met 40 pet. verbeterd kan worden. En wel 10 pet. door verkleining van de af stand tussen de bedrijfsgebouwen in de percelen en 30 pet door aanleg en verbetering van wegen. Nu moet men niet denken, dat deze dingen alleen de boeren en tuinders aangaan. Ze zijn van belang voor het De „streekroman" is niet meer en vogue. Het moet tegenwoordig alle maal cosmopolitisch of althans metro- politisch zijn. Dat kleine gepeuter van „kleine" mensen mag de echte kun stenaar niet meer interesseren of in spireren. Paul Haimon heeft zich nu toch aan een streekroman gewaagd en zelfs aan een historische streek roman. Hij verplaatst ons naar het Limburgse land in het begin dezer eeuw, toen veel arbeiders en kleine boeren werk moesten zoeken in het naburige land van Westfalen en Aken. Het is een verhaal van harde levens, vol geldzucht en hartstocht met slechts schaarse vreugden. Haimon tekent zijn figuren levensecht zonder arcadische opsmukking. De sombere verbeten Peter Knarren, zo streng voor zich zelf en voor anderen, om zijn ideaal: een zelfstandig ploegbaasschap te be reiken, is hier als door een Permcke geschilderd. Ook vrouw en kinderen, ook andere typen komen te staan in een schrille belichting onder dreigen de luchten. Er is veel rauws in dit boek, er wordt gezopen en gevochten en onmenselijk zwaar gewerkt. Maar de schrijver vervult ons toch ook met een grote deernis om deze geteisterde levens in het mooie land. Een streek roman ja, maar wijd van begrip en van algemeen-menselijke betekenis. Hij is uitgegeven bij Nijgh en Dit- mar te Den Haag. E. van Raalte heeft een heel jour nalistiek leven lang de parlementaire gebeurtenissen van de perstribune gadegeslagen. Hij was er dus wel de man voor, om ons in een boekwerk „Het Nederlandse Parlement" voor te lichten omtrent alles wat de volks vertegenwoordiging aanbelangt. „Alles" is natuurlijk een erg groot woord ,maar de werkelijkheid komt er toch heel dicht bij. Hij licht in 7?rbladzijden tellende boek volledig en duidelijk in omtrent de karaktertrekken, de organisatie, de bevoegdheden en de werkmethode van het parlement. Ja zelfs een beschrij- Vlng van de gebouwen der Kamers ontbreekt niet. Bij omstreden kwesties Kiest de schrijver in de regel geen ^objectief, mag het zeker geroemd en aanbevo len worden. Niet alleen om het te lezen, maar ook om het nog dikwijls na te slaan, als men zijn geheugen wil opfrissen omtrent details van de parlementaire activiteit. Het boek is uitgegeven door het Staatsdrukkerij en Uitgeversbedrijf. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de uitvoerder A. G. uit Breda vrijgesproken van schuld aan de in storting van een in aanbouw zijnde betonnen vloer op een granuleertoren van het Stikstof-bindingsbedrijf in Ge leen. Dit ongeluk gebeurde vrijdag 30 december 1955, negen personen kwa men erbij om het leven, onder wie de 52-jarige Bredanaar G. Janssens. De heer A. G. stond op 15 december j.l. terecht in hoger beroep van een vonnis van de rechtbank te Maastricht die hem vrijgesproken had, nadat de officier van justitie tegen hem twee maanden hechtenis had geëist. De pro cureur-generaal te 's-Hertogenbosch vorderde tegen hem een maand hech tenis. Ir. F. W., die eveneens opnieuw te rechtstond, werd conform de uitspraak van de rechtbank en de vordering van de procureur-generaal vrijgesproken. Cross-country te Dongen Onder zeer grote belangstelling werd in de Duiventoren een cross country georganiseerd door de kring Breda van de bond van rijverenigin- gen. Er waren ongeveer 60 deelne mers uit de omgeving o.a. van Oos terhout, Raamsdonk, Rijen. Teterin- gen, Huiten en Dongen. Zij werden als volgt geclassificeerd: 1 C. van Dun, Rijen, 6,21 min., 2 Jos. Kouters, Rijen, 6.23 3 A. Adri- aansen. Rijen, 6.28.8, 4 H. Verhoeven Rijen, 6.33, 5 P. Aarts, Huiten, 6.33.8, 6 J. Klaasen. Rijen, 6.41, 7 P. van Eijl, Huiten, 6.42, 8 J. de Hoon, Rijen, 6 47 9 P. Huijben, Oosterhout, 7.02, 10 C. v*. gehele platteland, dus ook voor de burgerbevolking. Deze factoren kun nen immers invloed uitoefenen op de welvaart van een gebied; zij kunnen bijvoorbeeld de vestiging van indu strie beinvloeden. Hoe dit alles veranderd moet wor den, in welke volgorde en welke po litiek dan gevolgd moet worden ten aanzien van de bedryfsgrootte en de structuur van de bedrijven, zal in hoge politieke regionen moeten wor den uitgemaakt. In ieder geval is het nuttig, dat deze inventarisatie van het platteland gemaakt is en dat de grondslagen gelegd zijn voor een grootscheepse verbetering der levens omstandigheden, zowel voor het gezin als voor het bedryf. i Advertentie) TIENTALLEN miljoenen mensen genieten dagelijks van de vertoningen op hun televisiescherm. Heel weinigen van hen weten, dat zij dat genoegen eigenlijk danken aan de vin dingrijkheid en het doorzettingsvermogen van de Engelse uitvinder John Logie Baird. Marconi's naam als die van de uitvinder der radiotele- grafie is bewaard gebleven en gemeengoed geworden. Baird's naam is op de achtergrond gedrongen, hoewel Baird toch de „Marcom der televisie" was. Blijkens een in de staatscourant van gisteren gepubliceerde beschik king van de minister van Financiën worden met ingang van 1959 de tabel len voor de inhouding van premie A. O.W. n loonbelasting door nieuwe ta bellen vervangen. Deze vernieuwing houdt verband met de verhoging van het maximumbedrag waarover pre mie A.O.W. verschuldigd is. u. ijk bekend, is in de belastingbe dragen van de zg. coördinatietabel len onder mee. de over de kinder bijslag verschuldigde belasting ver werkt. Aangezien de kinderbijslag per 1 juli 1957 is verhoogd, is bij de vast stelling van de nieuwe belastingbe dragen met deze verhoging rekening gehouden. Bij de vaststelling van de nieuwe premie- en belastingbedragen is voorts ook, voor zoveel nodig, reke ning gehouden met de in de laatste jaren tot stand gekomen wijzigingen van de daarin verwerkte premies in gevolge de sociale verzekeringswet ten. Om Baird enigszins recht te doen wedervaren, besloot de London Coun'y Council in 1951 om een ge denkplaat aan te brengen in het Lon- dense pand Frith Street 22, waar de uitvinder in 1926 voor het eerst een televisie-uitzending van levende en i bewegende wezens demonstreerde. In 1952 volgde men in Bexhill-on-Sea het Londense voorbeeld en plaatste men een gedenkplaat in de voorgevel van het huis in de Station Road, waar Baird de laatste jaren van zijn bewogen leven sleet. Ook zijn geboor tehuis in Helensburgh heeft thans een herdenkingsplaquette Pas na 1950 begon men dus, al thans in Engeland, iets meer belang stelling te tonen voor de pionier der televisie. Niettemin geldt Baird in ruime kring nog steeds als een man, die weliswaar vindingrijk was en graag experimenteerde, doch overi gens weinig grote verdiensten had. Zij die zo praten of denken, verliezen uit het oog, dat de eerste openbare televisie-uitzendingen (gebroadcast door de British Broadcasting Corpo ration) geschiedden volgens het door Baird ontworpen systeem en dat Baird reeds in 1928 in Long Acre de eerste televisiezender bouwde, op een tijdstip dus, toen men elders in de wereld pas begon te denken aan de mogelijkheid van televisie. Bo vendien had Baird in de jaren 1926- 1931 reeds aangetoond, dat buiten opnamen, filmvertonmgen, kleurenop namen en zelfs stereoscopische beel den binnen het bereik der televisie lagen Aan hem was het te danken, dat reeds in 1931 de eerste buiten opname uitgezonden kon worden. De staking van de krantenbezorgers die op 11 december begon is geëin digd De stakers hebben met grote meerderheid eer. loonsverhoging van 5.30 dollar per week aanvaard Het werk is onmiddellijk hervat. Men raamt dat de staking de Newyorkse kranten vijftig miljoen dollar heeft gekost In dat jaar werden namelijk de Dekende Derby-rennen voor de tele visie uitgezonden. Het was een uit zending van grote historische bete kenis. al was hei gebodene nog ver re van volmaakt De toeschouwers moésten namelijk om vast te stellen of zij een paard dan wel een mens zagen het antal benen (vier voor de paarden, twee voor de mensen) tel len der bewegende wezens zo simpel als geldgebrek en te wei nig praktische faciliteiten het maar konden maken. Niettemin functioneer de het, terwijl Nipkows ontwerp nooit verder was gekomen dan de teken kamer. Toen de zaak eenmaal klopte besloot Baird om medewerking van derden te zoeken voor de uitvoering van zijn plannen. Hij plaatste een kleine advertentie in The Times. Eigenlijk had die annonce in ruime kring de aandacht moeten trekken, want zij wak even opzienbarend van inhoud als simpe' van bewoordingen. Ze luidde: Zien per radio: Uitvinder van een toestel dat dit mo gelijk maakt, zoekt contact met iemand die hem (niet met geld) wil helpen bij de vervaardiging van model len. De eerste reflectant was de heer Odham. Na deskundig advies te heb ben ingewonnen, weigerde hij echter in te gaan op Bairds aanbod om in ruil voor een storting van 1200. een aandeel van 20 percent in de op brengst der uitvinding te verwerven. Wel verkreeg de uitvinder dank zij zijn advertentie een aantal on derdelen en andere technische beno digdheden. Enige tijd later interes seerden de heren Selfridge (waren- huisbezitter) en Day zich voor Baird. Zij stelden hem in staat om naar Londen te verhuizen. Voorts brachten een paar familieleden 5000 bijeen. Dank zij dit geld kon Baird zijn vennootschapje „Television Limited" op een financieel gezonde basis plaatsen. Baird dankte veel aan het werk van mannen alö Shelford, Bidwell, Rosing. Nipkow en anderen. Hij heeft dit ook steeds erkend Baird's eerste tplevisio-anparaal was heel simpel. Werkelijk succes oogstte Baird pas nadat kapitein Hutchinson zich voor de vinding was gaan interesseren. Hutchinson organiseerde op 27 janua- ari 1926 een demonstratie voor de- leden van het Royal Institution (de wetenschap) en de redactie van The Times (de rers)Die historische bij eenkomst werd een succes. Zij be wezen de bruikbaarheid en grote mo gelijkheden van Bairds uitvinding. In 1928 werd een nieuwe maat schappij opgericht, de Baird Inter national Television" met een kapitaal van 8.500.000.Zowel Baird als Hutchinson hadden aandelen in deze vennootschap. Later kwam het tot een reorga nisatie en toen bood men Baird f 1 500 000 voor zijn aandelen be- Dit is de pionier van de televisie: de Engelsman John Logie Baird. nevens een salaris van 120.000 per jaar. Doch de uitvinder wees dit aanbod van de hand, omdat hij eigenlijk niet wist, wat hij met zo veel geld zou moeten doen. Nauwelijks had Baird „neen" gezegd of de American Telegraph Company in New York kwam onverwachts met de mededeling, dat zij weldra enige televisiedemonstraties zou geven. Het monopolie, dat Baird ruim een jaar lang had bezeten, werd door die Amerikaanse bekendmaking ge broken. Baird's concurrenten hadden intus sen niet stil gezeten. Baird zelf was tevreden, misschien zelfs een beetje te tevreden met de behaalde resul taten en daarom schonk hij te weinig aandacht aan zijn mededingers. Ter wijl zij al hun krachten inspanden om met eigen televisie-systemen aan de markt te komen, raakten Baird's middelen uitgeput. Eind 1930 was zijn geld op. De winsten op de verkoop van televisie-toestellen waren ver be neden de verwachting gebleven. Baird had onvoldoende oog gehad voor nieuwe wegen en mogelijkheden. De aandelen van „Baird Internatio nal Television" noteerden nog slechts twintig cent. Het was Moseley die energiek ingreep. Hij wist New York- se en Londense financiers voor de te levisie te interesseren. De (Britse) Gaumontgroep nam de zaak over. Op de ruine van Baird's vennoot schap verrees een nieuwe maat schappij, die nieuwe technische we gen insloeg. Eindelijk gingen Baird toen de ogen open en betreurde hij zijn conserva tieve en weinig soepele houding. Reeds in 1933 gaf hij, met nieuwe apparaten, opnieuw demonstraties. Doch het was te laat. Andere maat schappijen behaalden met hun sys temen in 1934 de definitieve over winning. Baird's hoop dat zijn vin ding en maatschappij toonaangevend zouden blijven in de Engelse televi sie, ging op in rook. Op 14 juni 1946 stierf Baird, de pio nier van de televisie. De volgende wedstrijden voor het persoonlijk kampioenschap Zeeland jeugdschaken 1958-1959 zijn gespeeld: Groep A: A. Dubbeldam. Sluiskil A. den Hamer, Sluiskil 1-0. Groep B: F. Lammens, Terneuzen W. v. Wijnen, Middelburg 1-0. Groep C: J. C. Goedhart, M'burg W. Scheltens, M'burg 1-0; J. Gommers, SluiskilJ. J. Dubbeldam, Sluiskil 1-0 Schoolschaken: RHBS, Vlissingen Gymnasium 2 M'burg 5-1; ehr. HBS 1 M'burgSt. Jansenius Lyceum Hulst 4,5-1,5; Kon. Wilh. Lyc. Oostburg chr. HBS 2 M'burg 3-3; Gymnasium 1 M'burgRHBS 2 Vlissingen 5,5-0,5. In het KNVB-wedsirijdprogxamma voor zondag 4 januari a.s. zijn de navolgende wijzigingen aangebracht. Ingelast: VeendamHeerenveen en RhedenZwolse Boys (2e divisie B); DCGUW (le klas A) en WVC WW (le klas B). De definitieve deelnemerslijst voor het Europees kampioenschap band stoten. dat van 8 tot en met 11 janu ari a.s. in de stedelijke turnhal te Oberhausen (D.) wordt gespeeld, ziet er als volgt uit: B. Teegelaar, R. Vin- gerhoedt, E. Walfflard. J. Domingo (Spanje), J. Scherz (Oostenrijk), P. Hervé (Fr.), W. Lutgehetmann (D.), en N. Witte (D.) Morgen (oudejaarsdag) zullen voor de eerste maal de leerlingen van ve le Goese scholen een zaalhandbaltoer- nooi houden. De wedstrijden die morgen om ne gen uur beginnen en des middags om vijf uur (na de finale) zullen eindi gen, worden gespeeld in de veilinghal te Goes. De volgende teams nemen deel: da mes: Vlam, Astra, Openbare ulo I, Openbare ulo II; heren I: Openbare ulo I, Vlam. Astra. Ambachtsschool; heren II: Christelijke ulo, R.-k. ulo, Openbare ulo II en Christelijk ly-, ceum. In het elftal van onze oud-interna tionals voor de traditionele nieuwjaars wedstrijd tegen HFC zijn enkele wij zigingen gekomen. In verband met het zware programma van de kerstweek en van zondag 4 januari hebben Feij- enoord, Sportclub Enschede en SVV bezwaar gemaakt tegen het meespe len van respectievelijk Rijvers, Schaap en de Vroet. Het elftal van de oud-internationals komt nu in de volgende opstelling in het veld: doel: Halle; achter: Schijve- naar en Stoffelen; midden: B. Paauwe, van Schijndel en Stijger; voor: van Dijk, Biesbrouck, Roozen, Groeneveld en Smit. In café P. Rijk werd een zeer geani meerde wildschieting gehouden op de liggende wip, georganiseerd door de sociëteit Eensgezindheid. Deelgenomen werd door 53 schutters, uit 13 sociëtei ten. De uitslag was: hoofdvogel C. Bek, Soranus Heinkenszand; le zijvogel F. van Steenbergen, Willem Teil Ovezan- de; 2e zijvogel C. de Jonge, Soranus Heinkenszand; le hoofdkal P. Pantus, Zeelandia Ovezande; 2e hoofdkal C. de Jonge, Soranus Heinkenszand; le on- derkal C. Westdijk, Zeelandia Ovezan de; 2e onderkal A. van de Dries, Vrije Schutters 's-Heerenhoek; 3e klep P. Vermuë, Jacoba v. Beieren Goes. Het hoogste aantal vogels werd af geschoten door de schutters L. Ver muë Soranus Heinkenszand, P. Schreurs Zeelandia Ovezande, J. Priem Zeelandia Ovezande. ZONDAGCOMPETITIE 4 JANUARI le klas A: Kruiningen 1Walche ren 1, Aardenburg 1IJzendijke 1, Domburg 1Robur 1, Noormannen 1 Schoondijke 1, Vogelwaarde 1—Groe- de 1. le klas B: Zierikzee 2Burgh 1, Burgh 2SVOWK 1, Brouwershaven 1Renesse 2. Reserve le klas: Luctor 2Clinge 2, Terneuzen 2Steen 2, Zeelandia 2 Vlissingen 4, Breskens 2Zeeland Sport 3. 2e klas A: Biervliet 2Aardenburg 2, Hoofdplaat 1RCS 3, Zeeland Sport 4Philippine 1, Retranchement J Zuidzande 1. 2e klas B: Cortgene 1Hansw. Boys 2, Kruiningen 2—Yerseke 2, Kwaden- damme 1Patrijzen 1, Robur 2Vol harding '32 1. 2e klas C: Dreischor 1Brouwers haven 1, Zierikzee 3—Zonnemaire 1, SVOWK 2Zonnemaire 2. 3e klas A: Groede 2Jong Ambon 1, Vlissingen 5Patrijzen 2, Walcheren 3Schoondijke 2, Zeeland Sport 5— Sluus 1. 3e klas B: Middelburg 4Goes 4, Walcheren 2Patrijzen 3, Zeelandia 3Lewed. Boys 2. 3e klas C: Corn. Boys 3Axel 3, Koewacht 2Vogelwaarde 2, Honte- nisse 3Sluiskil 2, Ria W 2Phi lippine 2. Als de kleurentelevisie haar intrede doet zal dit tafereel een der meest imposante zijn, die men op het scherm kan brengen. Dit is een foto van een parade vol prachtige uni formen voor de Engelse koning. De plaat werd in 1939 gemaakt. Toen al was de televisie aanwezig. (Adv irtentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenI De 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook vaak dan, wanneer andere middelen (alen en doei werkelijk wonderen I legen pgnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. DE INTERNATIONALE vierdaagse afstandsmarsen van de Kon. Ned. Bond voor Lichamelyke Opvoeding zullen in 1959 worden gehouden van 21 t.m. 24 juli te Nymegen. le KLAS A De Spartaan - CSV CW - Laakkwartier Quick - Emma Unitas - Gouda VCS - DWV DCG - UW le KLAS B Quick,N - Sneek ESCA - Quick '20 Be-Quick Z - Alcides ZAC - Borne le KLAS C Heer - Kimbria Spel. Irene - Vlissingen Alliance - de Spechten Roermond - MOC '17 Boxtel - Hoensbroek 2e KLAS A Sarto - ODC Valkenswaard - TOP Gemert - Taxandria Schijndel - Veloc OSS '20 - Woenselse Boys Uno Animo - Boxmeer 2e KLAS B Hulst - DESK Goes - TSC Rood Wit - Terneuzen BSC - RAC Roosendaal - Middelburg Internos - Corn. Boys 3e KLAS B RWB - GW Concordia SVD - SCB St. Mich. Gestel - Heusden NEVELO - RKTW Best Vooruit - RKC Vlijmense Boys - UDI '19 3e KLAS C WSC - Veerse Boys Virtus - VOAB SET - Dongen RKDVC - Hero SCO - Baardwijk WVO - Gudok 3e KLAS *D Zeelandia - Zierikzee ODIO - RKFC Axel - Meto VES '35 - Steenbergen RCS - Hontenisse Zeeland Sport - Grensw. 4e KLAS B DESO - RKSVA Nieuwkuik - Berghem Sp. OJC - Nooit Gedacht RKJW - Zwaluw VFC BMC - Rhode 4e KLAS E Hilvaria - Zaltbommel Oursobot V. - Ons Vios Velocitas '31 - Gilze GSBW - Hieronymus Berkdijk - SVG 4e KLAS F RKWU - Boeimeer Zundert - Madese Boys TAC - Spel. Gastel 4e KLAS G Noordhoek - Rimboe NSV - Nieuw Borgvliet Halsteren - Kaaise Boys Renesse - Ierseke Cluzona - de Schutters 4e KLAS H Sluiskil - RIA Lewed. Boys - Hansw. B. Biervliet - STEEN Luctor - Clinge Breskens - 's Heer Arendskerke RES. le KLAS Middelburg 2 - Zeeland Sport Brabantia 2 - Willem II PSV 3 - Helmondia 3 Taxandria 2 - BW 3 NAC 3 - WSC 2 Vlissingen 2 - NOAD 3 RES. 2e KLAS A RKTW 2 - Woensel 2 Internos 2 - PSV 4 TOP 2 - RKDVC 2 Veloc 2 - Eindhoven 3 TSC 2 - De Valk 3 ODC 2 - Schijndel 2 RES. 2e KLAS B Axel 2 - Hulst 2 Goes 3 - Goes 2 Roosendaal 2 - Middelb. 3 Corn. Boys 2 - Alliance 2 RCS 2 - Hontenisse 2 RKC 2 - OJC 2 Willem II 4 - GW 2 RES. 3e KLAS C Longa 3 - Baronie 3 MOC '17 2 - BSC 2 Hero 2 - SET 2 RAC 2 - Sarto 2 VOAB 2 - NAC 4 (BETAALD VOETBAL) RES. 2e DIVISIE B EBOH 2 - ONA 2 Velox 2 - Elinkwijk 2 Baronie 2 - DOSKO 2 RBC 2 - NAC 2 Xerxes 2 - UVS 2 RES. 2e DIVISIE C Willem II 2 - Longa 2 Roda Sport 2 - Helmond 2 Helmondia '55 2 - NOAD 2 MW 2 - Fortuna '54 2 Eindhoven 2 - Sittardia 2 GOES, 29 dec. Groenten per stuk: bl.kool BI 45 B2 25-43 Cl 26-34 afw. 10-28, knolseld. 3,50; per kg: spruiten A2 37-52 afw. 18-24, witlof Al 92 A2 74-81 B2 76 afw. 29-61, uien 7-8, peen 7, gr. sav.kool 13-16, r.kool 15-20, boe renkool 18-27, w.kool 6-7, knolseld. 20. ROTTERDAM 29 december. Aanvoer in totaal 1520, vette koeien en ossen 976, varkens 544. Prijs vette koeien le kw. 305335. 2e kw. 290 305, 3e kw. 270280, varkens le vend gewicht le kwalittit 107; 2e kw. 195, 3e kw 193. Vette koeien aanvoer ruimer, handel tamelijk, prijzen hoger prima's boven notering, varkens (lev. gew.) aanvoer even meer, handel vlot prijzen: hoger in prijs, prima's boven notering. ROTTERDAM 29 december. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts. Eigenheimer f 13.5014.50 Bintje: f 17.5018.50, Koopmans blauwe f 14 15.00, Bevelanders f 13.00—14.00 - Meerlanders f 13.00—13.75, 40 mm op waarts gewassen van de kleigrond: Eigenheimers f 16.00, Bintje van de kleigrond in twee maten gesorteerd voor de export, 35 mm opwaarts 19.50 45 mm opw. f 20.25, zandaardappelen 35 mm opw., IJsselster f 9.00—9,50 - Libertas f 9.0010.50, voeraardapp. f 2,504.00. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van consump. tieaardappelen op wag<Én, schip of auto. Konstanz 304 (+6), Rheinfelden 261 (+50), Breisach 214 (+86), Straats burg 255 (+39), Maxau 438 (+31) Mannheim 326 (+53), Mainz 324 (+25), Bingen 228 (+17), Kaub 249 (+20) Trier 317 (+36), Koblenz 288 (+18), Keulen 276 (+15), Ruhrort 480 (+18), Lobith 1100 (+9), Nijme gen 873 (+2), Arnhem 885 (+3), Eef- de IJssel 450 (+11), Deventer 347 (+12), Monsin 5590 (onveranderd), Visé 5150 (+10), Borgharen 4175 (+20), Belfeld 1312 (+14), Grave 556 10). De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in de komen de lucfat niet gestremd.

de Stem | 1958 | | pagina 3