Zeeuwsch-Vlaanderen QoorQ 5. 50 I kinder eel dag pullover f Koewachtse vlassers vergaderden Begroting Oudelande aangenomen Het Venus kruid B Dagblad De Stem ai-Si ZUID-BEVELAND De Schelde behoud van welvaart RADIO Raad van Schoondijke pleit voor derde schoolarts Oudejaarsviering en tefamie Herbestrating bebouwde kom Begroting sluit OOSTBURG Elke woensdag is KINDER iu u r I h H 4-H t'i M 5 Originele bliksemactie Aan onze P0STAB0NNEES nil gevitaliseerd! GOES Kasporgo-reis Zweden naar Hoogwaterstanden SIEMENS Inhuldigingsconcert orgel Groenendijk TERNEUZEN Beswaren tegen Novivlas Moordenaar nam de vlucht Restaurant MIRABELLE Breda BLANKENHEYM JONGE (7 40) piet AGENDA Vandaag Morgen Rappe Mine Ir. De Enq is vai De weg Het I Pc DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 30 DECEMBER 1958 Biervliet TONEEL VOOR BEJAARDEN Op verzoek van het comité Ont spanning Bejaarden te Biervliet speelde de toneelclub van de afde ling biervliet van de R.K.J.B. en B.J. B. in hotel De Vriendschap voor de plaatselijke ouden van dagen. Een „x. ander geschiedde gratis. De talrijk opgekomen oudjes genoten met volle teugen van het op de plan ken gebrachte toneelstuk, de klucht „Onder valse vlag". Tijdens de pauze werden de oudjes van gemeentewege getrakteerd. Al met al werd het een avond die prima bij de Biervlietse bejaarden in de smaak is gevallen. Clinge STUDIECLUB JONGE BOERENSTAND Bij de Jonge Boerenstand heeft men een studieclub opgericht. Hierbij ko men de leden om de veertien dagen samen om onderricht te ontvangen van een vertegenwoordiger van de rijksvoorlichtingsdienst. Voorname lijk worden de verschillende proble men op de boerenbedrijven bespro ken. De studieclub komt alleen bijeen tijdens het winterseizoen. Graauu> ONDERWIJZERES Met ingang van 1 januari aanstaan de is mej. de Waal uit Kloosterzan- de aan onze lagere school benoemd als handwerk-onderwijzeres. EERSTE STUURMAN Voor het theoretische gedeelte van het examen eerste stuurman grote handelsvaart slaagde te Rotterdam de heer J. v. d. Peijl te Terneuzen. Hoofdplaat In de laatstgehouden raadsverga dering is de begroting voor 1959 vastgesteld. Zij bood weinig stof tot discussie. Alleen de heer P. Dekker had een aantal opmerkingen en op zijn voorstel werd het voor volks feesten uitgetrokken bedrag met tweehonderd gulden verhoogd, met het oog op de viering van de vijftig ste verjaardag van de koningin. Dank zij een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds van het rijk van zeven gulden per inwoner kon de begroting sluitend worden ge maakt met een post onvoorzien van 1824 gulden en een overboeking uit de kapitaaldienst tot beschikking over de saldireserve van 1780 gul den. In deze vergadering werd o.m. de vermakelijkheidsbelasting voor bios coopvoorstellingen van 15 op 10 pro cent gebracht. Enkele subsidieverzoeken werden behandeld en het maximumkrediet bij de Bank voor Nederl. Gemeenten werd op 32.500 gulden gebracht. Aan de heer P. Blaakman werd wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd eervol ont slag verleend als gemeentewerkman. Aan het slot van de vergadering memoreerde de voorzitter, burge meester Temmerman, een overzicht van wat in 1958 is bereikt, waarbij hij vaststelde dat het geen jaar van stilstand is geweest. Voor het nieuwe jaar staat o.a. een plan tot het geven van een verkeerscursus voor volwassenen op het programma. (Advertentie) Medaille en beker voor bekroond konijn Op de provinciale jubileumtentoon stelling van konijnen, kippen, cavia's en sierduiven in de Hal te Middel burg, werd in de afdeling konijnen, een Belgische haas, jonge voedster van do heer Chr. Mollet kampioen van de expositie. De heer Mollet mocht voor het bekroonde dier de medaille in ontvangst nemen die de koningin beschikbaar had gesteld Ook ontving hij de J.C. v.d. Bont-wissel beker voor de mooiste eigen fok 1958, een wisselbeker van de afdeling Zee land van de N.K.B. voor het mooiste dier, en een beker voor de mooiste voedster middenrassen. Van de vier konijnen, die de heer Mollet had ingezonden, behaalden er -ie het predikaat z.z.g. en een z.g. in totaal behaalden zij acht ere-prij- zen. St.-Janstppn GEVAARLIJK KRUISPUNT Aan de rijksweg Hulst-Kapellebrug worden te Kapellebrug werkzaam heden verricht aan het nieuwe rij wielpad. Aan het kruispunt de Ros kam heeft de rijkswaterstaat een huis laten afbreken om een beter uitzicht te hebben. Nu is echter door de aan nemer van de verschillende „weg werken" op het kruispunt aan het eind van de Roskamstraat een keet geplaatst, zodat het verkeer vanuit St.-Jansteen hiervan, wat het uitzicht betreft, veel hinder ondervindt. MOTORRIJDER REED OP EEN HOND Maandagvoormiddag gebeurde aan het kruispunt de Roskam wederom een ongeluk, dat ditmaal werd veroor zaakt door een hond, die de weg over stak. Een motorrijder uit Temse (B.) reed boven op deze hond en kwam te val len, waarbij hij naar het zich liet aan zien, zeer ernstig werd gewond. Hij werd per ziekenauto naar het r.-k. zie kenhuis te Hulst vervoerd. Kopirarht LEZING R.-K. BOERENBOND Voor de leden van de R.-k. Boeren bond hield de heer C. Vercauteren, leraar aan de r.-k. landbouwwinter- school te Hulst, een zeer interessante lezing over „Het structuurbeleid in de landbouw". De lezing werd zeer druk bezocht en had een aandachtig gehoor. GROOT SUCCES In café Bonte Koe had de eerste hoela hoep-wedstrijd plaats in Z.- Vlaanieren, die een succes is gewor den. Het organiserend comité ,,De jongmans van de nieuwe Molen" had voor deze wedstrijd prachtige prijzen beschikbaar gesteld. De uitslag was als volgt: 1 Flor. Rombout Koewacht welke 15 minuten de hoepel liet draaien: 2 L. van Dijk Overslag 13,5 min.; 3 Jo Rombout Koewacht 12,5 min.: 4 Henny van Dijk Overslag; 5 Ben. Rombout Koewacht 6 Rób. Baert Koewacht; 7 O. Rom bout Koewacht; 8 L. Coppieters Koe wacht; 9 P. Verschraegen Koewacht; 10 R. van Gremberghe Koewacht; 11 Fr. van Nieuwlande Koewacht; 12 J. Coppieters Koewacht. FEESTAVOND LYCEUM De jaarlijkse feestavond van het Koningin Wilhelminalyceum werd 'n groot succes. Het was tevens de laat ste avond, die de heer A.A. Hoolhorst 100% zuiver wol met moderne V-hals lange mouw zeer mooie pasvorm zowel voor meisjes als jongens kleuren: bleu - geel - see- red bottle - koren en olijf Maat 2 voor Ift. 3 jr. 75 cent stijging per maat). Grootste maat 16 1071* voor leeft. 15 jaar IV®*® Deze speciale VoorDeel prijzen zijn alleen morgen, woensdag, geldig. BREDA BERGEN OP ZOOM als rector meemaakte. Hij wierp een terugblik op de gebeurtenissen vanaf de tijd van het ontstaan der h.b.s., de oorspronkelijke benaming bij de oprichting in 1920 tot de naam Ko ningin Wilhelminalyceum na de be vrijding, toen een gymnasiale afde ling aan de bestaande opleiding werd toegevoegd. De leerlingen verzorgden een uit stekend programma, bestaande uit zang, dans, muziek en toneel en van de zijde der ouders was de belang stelling zo groot, dat er in de hele zaal geen stoel onbezet was. Philippine GESLAAGDE SCHIETING Aan de internationale kalkoenschie- ting welke hier gehouden werd, namen 86 schutters van heide en ver deel. De kalkoenen vonden hun weg en werden gewonnen door: hoofdvogel, Pr. van Laere, Sas van Gent; le zij vogel, Gilb. Standaert, Assenede; 2e zijvogel, Urb. de Tollenaer, Bassevel- de; le prijsvogel, A. Wiskerke. Phi lippine; 2e prijsvogel N. Ploegaert, Phi lippine; 3e prijsvogel, A. Coone, As senede; 4e prijsvogel, A. Rawoeg, As senede; 5e prijsvogel, E. Dumoleijn, Philippine; 6e prijsvogel. E. v. Hecke, Bouschaute; 7e prijsvogel, O. Roegiest, Philippine. BIDWEEK Vanaf zondag 11 januari houdt de redemptorist pater Jonckbloedt in on ze parochie een bidweek. Sa» van Gent Bezichtiging raadhuis Door het gemeentebestuur is gele genheid geboden om het vernieuwde gemeentehuis te bezichtigen. Hiervan is door de bevolking druk gebruik ge maakt. Een onafgebroken stroom be zoekers is naar het vernieuwde in terieur komen kijken, waarover ieder een vol lof was. Ook de tentoonstel ling van oude voorwerpen en archief stukken, die betrekking hebben op de historie van deze gemeente, trok een grote belangstelling. Zondagmiddag werden de Sassenaars opgeschrikt door het lawaai van een geluidswagen, die aankondigde, dat alle kinderen van 0 tot 15 jaar die middag een kerstpakket mochten gaan halen in de Zandstraat. Om half vier stopte een met sneeuw en dennegroen versierde wagen in de Zandstraat, waar de jeugd de pakketten in ont vangst kon nemen. Ruim 600 van deze verrassingen werden uitgedeeld in Sas van Gent en in de Zandstraat, waar de kinderen verzameld waren bij de lagere school. De gulle gever werd toegesproken do'or de hoofdonderwij zer, de heer de Rijk. De actie van de winkeliers, die volkomen onverwacht kwam, is uitermate geslaagd, getuige het aantal uitgereikte pakjes en is erg in de smaak gevallen. Schoondijke KERSTMIDDAG In de consistoriekamer van de Ned Herv. Kerk werd onder leiding van mevr. Brinkman een kerstmiddag voor ouden van dagen georganiseerd. Een vijfenzestigtal bejaarden van alle gezindten konden, mede door het feit, dat alle autobezitters gratis hun wagen beschikbaar hadden gesteld, deze prachtige middag bijwonen. Toegelicht met een beeldstrook werd het aloude Evangelisch Kerst verhaal op levendige wijze door mevr. Brinkman aan de bejaarden verteld. Een koortje gevormd uit leden van de Vrouwenvereniging van de Ned. Herv. Kerk te Schoondijke omlijstte het geheel met enkele passende zang nummers. Sluis DUI VENSHOW Op Nieuwjaarsdag, donderdag 1 januari 1959, zal de postdienst worden uitgevoerd als op zon dagen. De postabonnees, waar op 31 december de krant van die dag niet meer kan worden be steld (dit zjjn over het algemeen zij, aan wie de krant gewoonlijk een dag na de dag van uitgifte wordt bezorgd) worden echter in de gelegenheid gesteld deze krant toch nog vóór Nieuwjaars dag in hun bezit te hebben. Zij kunnen hun krant op 31 decem ber nml. aan de kantoren der posterijen afhalen in het tijdvak waarin op zaterdagmiddagen hiertoe gelegenheid wordt gege ven- DAGBLAD DE STEM Afd. Verkoop. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7. tel. 2377. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0,15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelingen' fO,37 per mm. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 0,90, elke regel meer f0,15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,50 en f 0,40. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld "(Advertentie) L KJ JL Vruchtenlimonade Daardoor nóg fijnerI Nóg gezonder! In Si-Si is nu het sap van de nieuwe verse sinaasappeloogst verwerkt, waardoor aroma, geur en smaak jonger en verlevendigd zijn! Vraag Si-Sil Per familiefles slechts 57cent. En in 't handige visiteflesje: 27 centl VRUMONA-FABRIEK EN - BUNNIK Naar wij vernamen heeft het be stuur van Kasporgo het reisplan voor de volksdansgroep naar Zweden uit gestippeld. De reis duurt veertien da gen en geschiedt per trein. Op 15 juni is de start. Na 30 uur sporen arri veert men te Stockholm en overnacht daar. Daarna wordt naar Solleftea doorgereisd, waar men gedurende vier dagen de midzomerfeesten gaat mee vieren. Vervolgens keert men voor een achtdaags verblijf naar Stockholm te rug, waar ook opgetreden wordt en vandaar uit worden diverse uitstapjes gemaakt onder auspiciën van de Zweedse culturele bond. Gezellige kindermiddag Gistermiddag was het voor de kin deren van het kath. vrouwengilde kerstfeest in Slot Ostende. Een paar honderd jeugdige gasten werden ont haald op een passend woord, een leuk filmprogramma en welkome versna peringen. Zo werd het een geslaagde en gezellige middag. Jeugdige beiaardiers Onlangs gaven twee leerlingen van beiaardier Harthoorn, de elfjarige S. Tammiga en de dertienjarige Ine Bie ren uit Nieuwdorp, op het Goese ca rillon een concert. De twee jeugdige klokkenisten zijn nu gistermiddag ge ïnterviewd door een radioreporter en vrijdag a.s. zal dit onderhoud om 5 uur 's middags over Hilversum I in de rubriek „Kopspijkertjes" worden uitgezondên. 's-flpprpnhopk AUTO IN TUIN Een auto van „Motorenrevisie" nam de bocht Goesestraatweg-Hplen- dijk wel een beetje te kort. De gevol gen waren, dat de auto door de af rastering heen in de tuin van een woning terecht kwam. De chauffeur werd aan het hoofd gewond. Morgen woensdag 31 december, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.02 en 18.34 uur; te Ter- neuzen om 5.30 en 17.59 uur en te Vlissingen om 5.00 en 17.31 uur. 55 55 In meer dan één opzicht is er alle reden om met voldoening terug te zien op het jaar 1958, aldus de di rectie van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen in het personeelsorgaan. Aangegane verplichtingen werden nagekomen in samenwerking van allen, geen grote tegenslagen hebben de onderneming getroffen en ondanks de dalende con junctuur konden sociale verbeterin gen van betekenis worden verwezen lijkt. Wel vergde het gevuld houden van de orderportefeuille voor de toe komst bijzondere inspanning, maar toch kunnen wij, aldus de directie, dit jaar overziende, spreken van be houd van welvaart in die zin, dat geen personeel behoefde te worden ontslagen en dat in de ontwikkeling der zaken geen aanleiding ligt zulks voor het komend jaar te overwegen. (Advertentie) In ons bericht van gisteren over de inwijding van het nieuwe orgel te Groenendijk is tot onze spijt een ver gissing gemaakt. Daarin is nl. niet vermeld dat de organist van de kerk, de heer Th. Totté het inhuldigingscon eert heeft uitgevoerd. De begeleiding van het St. Ceciliakoor uit Sint Jan steen was in handen van de heer Hub. Bartz. die echter niet de orgelwerken, die op het programma stonden, heeft uitgevoerd. Die taak had de heer Totté op zich genomen. Wij stellen er prijs op deze storende en voor de Groenendijkse organist onaangename weglating hierbij te herstellen. De postduivenhoudersver. „Recht voor Allen" uit Sluis hield een alge mene tentoonstelling van postduiven in café „Lamminsvliet". Er werd twee keer gekeurd, nl. op zicht en op de hand. De keuring op zicht had de volgende uitslag: Oude Doffers: 1 M. v. d. Bussche (kampioen). Oude Duivinnen: 1 J. v. d. Lijcke (kam pioen). Jaarling Doffers: 1 J. Wage. Jaarling Duivinnen: M. v. d. Bus sche. Jonge Doffers: 1 M. v. Boven- Crooijmans (reserve-kampioen). Jon ge Duiven: I J. v. d. Lijcke. Late Duiven: 1 M. v. d. Bussche. De uitslag van de keuring op de hand luidt: Oude Duiven: 1 M. v. d. Bussche. Jaarling Duiven: 1 M. v. d. Bussche. Jonge Duiven: 1 F. Ver- heije. Late Duiven: I M. v. d. Bus sche. Oude Doffers: 1 P. Luit. Jaar ling Doffers: 1 M. v. d. Bussche. Jon ge Duivinnen: 1 M. v. d. Bussche. Late Doffers: 1 P. Maenhout. MAANDMARKTEN Naar wij vernemen zijn de eerstvol gende drie maandmarkten voor 1959 na overleg tussen het gemeentebe stuur en de centrale ver. voor de markt-, straat- en rivierhandel vast gesteld op de vrijdagen 16 januari, 6 februari en 6 maart a.s. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jean zv C. Versteeg- Claus; Carlos zv E. van der Linden- Marcus; Clara dv M. Dieieman-van Fraaijenhove; Licia dv G. van Broek hoven-Stoffels; Jacobus zv G. Neels- Bijsterbosch; Francois zv D. Ro- meijnsen-de Fouw; Wilhelmina dv C. de Pooter-de Groote; Petrus zv P. van den Brand-van Besouw; Jan zv D. van Wijck-Walhout; Adriënne dv F. den Doelder-Geensen; Jozina dv K. de Koeijer-Smies; Marie-Louise dv A. van Laere-Neve. Huwelijksaangiften: J. Vermast 26 j. en C. Boers 22 j.; K. Hamelink 33 j. en M. Vereecken 30 j. Overleden: J. Sorber 69 j. echtg. van A. Franse; P. van Waterschoot 83 j. weduwn. Zuiddorpe Uitvoering meisjespatronaat Onder leiding van de zusters van patronaat en kleuterschool, gaf het meisjespatronaat in het parochiehuis een uitvoering voor ouders en familie leden. Opgevoerd werd „Sneeuwwitje" Daarna kon men genieten van enige vlotte dansjes op pick-upmuziek en tenslotte werd een kerstspel met zang, evangelielezing en toespraakjes ten tonele gebracht. De kostumering was bijzonder aardig gekozen. In de laatstgehouden raadsvergade ring, waarin ook de gemeentebegro ting 1959 werd behandeld, sprak de raad zich uit vóór de aanstelling van een derde schoolarts. Voor de bijzondere schoolvereni ging „Johannes" werden de vijf jaarlijkse afrekeningen over 1938 tot en met 1942 en 1943 tot en met 1947 vastgesteld. De voorzitter zegde toe, dat de erbarmelijke achterstand in de volgende vergadering verder zal worden afgewerkt. De afrekeningen houden restitueringen in van ontvan gen voorschotten. De begroting 1959 werd vastgesteld met een tekort van f 21.723.57 op de gewone dienst, hetgeen de voorzitter de hoop deed uitspreken, dat er van rijkswege een subjectieve uitkering zou worden toegekend en dat de fi nanciële verhouding tussen rijk en ge meenten spoedig verbeterd zal wor den. van de drieklassige houten school op het arbeiderslogeerkamp werd van de agenda gevoerd voor bespreking in besloten vergadering. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Neele naar het bevolkingson derzoek op t.b.c. Dit zal, aldus de voorzitter in 1959 plaats vinden en hij sprak de hoop uit, dat het percentage deelnemers hoger zal liggen dan de vorige maal, toen Schoondijke niet zo best voor de dag kwam. De afdeling Koewacht van de r.-k. Zeeuwsch-Vlaamse Vlasserbond kwam in een zeer druk bezochte algemene vergadering bijeen. Dt heer P. de Waele, afgevaardigde voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in Novivlas gaf een uiteenzetting over de samenwerking van Novivlas met de AKU. Spreker was, vlasser zijnde, niet bang voor het Novi-vlasprocéde. wat betreft de concurrentie voor de bestaande vlasindustrie. Onderstaand enkele punten, welke volgens spre ker hierop betrekking hebben: 1. Er zal een groot investeringska pitaal nodig zijn voor het e.v. te stichten Novivlas. 2. De verbeterde spinmethode van de bestaande vlasspinnerij. Ze kun nen nl. de verbeterde spinmethode van Novivlas zonder veel kosten in hun bestaande spinnerij toepassen 3. De landbouwpolitiek in onze dichte bevolkingscentra, waar men door de korte wtg van producent tot consument tot 'n kleine winstmarge in staat is. Met bovendien gegaran deerde regeringsprijzen in de land bouw, wat funest is voor een grote vlasuitzaai. 4. Door het in punt 3 genoemde zal de AKU wel betere grondstoffen- markten vinden, die dan, als nu de Engelse spinnerij in Rusland goed kopere grondstoffen krijgt, een goed koper garen op de markt zal bren gen door Novivlasfabrieken te stich ten in het buitenland. (Dus zijn wij ze kwijt). Rekening houdende met bo vengenoemde punten, aldus spreker, zal West-Europa, door twee wereld oorlogen geleerd trachten in zijn eigen levensbehoefte te voorzien, want vlaslinnen is het enige van be tekenis zijnde textielprodukt in onze landen. Het spreekwoord van de ver sleten schoenen blijft hier zeker van kracht. Steunregeling Een uiteenzetting over de vlassteun regeling werd gegeven door de bonds voorzitter, de heer R. Martinet. Hij memoreerde hierbij eerst nog eens het ontstaan van de vlascrisis, welke een gevolg is geworden van de Fran se vlaspolitiek, Russische dumping en de strovlashonger vooral vanuit Bel gië. De heer Martinet is lid van de commissie van voorzitters, welke steeds de besprekingen op het depar tement van landbouw en economi sche zaken heeft gevoerd. Een schrij ven voor het verkrijgen van de vlas- steun 1958 is in maart 1958 gericht aan de minister van landbouw. Na enige algemene stilte kwam op 26 juli 1.1. dan ook als een donderslag de steun vodr de vlassers te voorschijn. Deze betrof 160.per ha. in Neder land verwerkt vlas. Reeds te voren was er in België een teeltpremie door de regering vastgesteld van 2000 frcs per ha. Bij het verstrekken van de vlassteun in Nederland deelde de minister als volgt mede: 1. De steun betreft alleen oogst '58. 2. f 160.per ha en is bestemd voor de verwerkers van vlas. 3. Bij een abnormale prijsverho ging van de vlasprodukten zal de steun komen te vervallen. 4. De vlassers dienen te zorgen voor een betere verhouding in hun be drijfstak. 4. Per ha. worden er 8 bonnen van f 20.verstrekt door de P.V.C., dit naar opgave van de mei-inventarisa tie. 6. Deze bonnen kunnen na afloop van het seizoen alleen worden verzil verd door verwerkers van vlas. 7. Er wordt geen steun gegeven op strovlas, dat geëxporteerd wordt. In de Nederlandse vlasserswereld was men verheugd over de steun maatregel, doch teleurgesteld over het bedrag. Spoedig is er dan ook aan de minister om verhoging ge vraagd, doch deze is afgewezen. Wat de steun voor 1959 betreft, wilde de minister eerst eens uitzien naar het geen er in de vlasorganisaties zelf gebeurt. Spreker gaf hier een op somming wat er momenteel reeds is geschied. Er is een grote vlassersdag gehou- Te zuinig Er ontstond n.a.v. de begroting een discussie over de vraag of de nood zakelijke zuinigheid wel was betracht (dit vroeg de heer de Badts zich af) en de voorzitter was juist van me ning, dat men in het verleden veelal te zuinig had geleefd. De heer de Badts toonde zich ook geen voorstander van het nieuwe verlichtingsplan, waarna de heer de Feyter opmerkte, dat de straten, die hoognodig verbeterde verlichting moeten hebben, niet meer zullen af steken tegen die straten, waar nu al moderne verlichting bestaat. Het verzoek van de Inspecteur van het Landbouwonderwijs tot aankoop (Advertenties) den in Terneuzen, waar er vooral op aangedrongen is studieclubs te vor men onder de vlassers. Inmiddels is er door de r.-k. Z.-Vl. Vlassersbond samen met de vlassersbond west- Brabant een P.B.O. aangevraagd. De vlassers van Zuid-Holland, die nog in de federatie te Rotterdam zijn ver enigd zijn hier echter nog tegen. Verder is er een produktiviteitscen- trum, een commissie opvoering van de produktiviteit, besprekingen via de O.E.E.S.. een commissie van voor zitters, vlassersscholen en eigen orga nisaties. Studieclubs Vooral de studieclubs werden door spreker uitvoerig uiteengezet, waar over de vergadering enthousiast was. Er kon dan ook gezegd worden, dat hiermede in de afdeling Koewacht de victorie is begonnen, want 20 ja nuari zal de eerste studieavond voor 1959 worden gehouden met de assis tenten van de landbouwvoorlich- tingsdienst over: vlasteelt, onkruid- bestrijding, rassenkeuze enz. Vtrder zal er studie worden gehouden be treffende machines, financiering, boekhouding, prijzenberichtgeving, arbeidsintensiviteit, enz. Volgens spreker zal dit in het verzoek voor de vlassteun 1959 aan de minister worden medegedeeld en hiermede zal aan het verlangen van de minister zijn vol daan. Door de heer Vandeputte. vlas- meester aan de vlassersscholen in Zeeuwsch-Vlaanderen, werd hierna een uiteenzetting gegeven over het doel van de prijzenberichtgeving en standaardisatie. Door 't Nederland» vlasinstituut te Wageningen zullen standaardmonsters worden gemaakt, welke door de bedrijven kunnen wor den aangeschaft. Bij verkoop van vlas is het de bedoeling, dat dit vlaslint aan de standaardmonsters zal worden vergeleken en dat dan de verkoop prijs aan het secretariaat van de r.-k. Z.V1. vlassersbond zal worden bekend gemaakt, onder volstrekte geheim houding. Het is de bedoeling, dat het secretariaat elke week aan de deel nemers zal bekend maken tegen welke prijzen de bepaalde partijen zijn verkocht en men zodoende beter op de hoogte is van de marktsituatie. De Maastrichtse recherche tracht de verblijfplaats op te sporen van een zekere J. C. uit Rekem, in Belgisch- Limburg, die verdacht wordt van het plegen van de moord op een 49-jarige ongehuwde vrouw, die vorige week in de keuken van haar woning dood (waarschijnlijk gewurgd) werd aange troffen. Er zijn aanwijzingen dat C. is uitgeweken. (Advertentie) ouwe Bij de behandeling der gemeente- begroting-1959, die een tekort ver toonde van f 12.800.werden enkele wijzigingen aangebracht. Ze werd de post autovergoeding burgemeester" tot f 600,verhoogd. Een der belang rijkste factoren van het tekort is de sterke stijging der onderwijsuitgaven vnl. de bijdragen aan de buitenge meenten. In de begroting is rekening gehouden met de lasten voor een rioolwaterzuiveringsinstallatie, uit breiding straatverlichting en vernieu wing brandweermateriaal. Na de wij zigingen beloopt het tekort pl.m. f 14.000.—. Vastgesteld werd een destructiever ordening. Muziek Reservering: tel. 34685 Behoudens goedkeuring van het no dige krediet werd besloten een groot gedeelte van de straten in de be bouwde kom te herbestraten. Vastgsteld werd een gemeenschap pelijke regeling bouw- en woningtoe zicht en gemeentewerken van het dis trict 's-Gravenoplder der CDB. Het maximumkrediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten werd voor 1959 vastgesteld op f 60.000.—. Ingewilligd werd een verzoek der bijz. lagere school, om beschikbaar stelling van gelden voor de aankoop leermiddelen verkeersonderwijs. Het bedrag per leerling voor het open baar glo. werd voor 1959 vastgesteld op f 59.66. Nog besloot de raad om over te gaan tot verhuur van de ongebruikte bouwgrond aan de Vanderbijlpark- straat. Eerst zullen de voormalige eigenaars in de gelegenheid worden gesteld deze te huren. Aan de n.v. Waterleiding-mij. zal een garantie worden verleend van f 192 per jaar voor uitbreiding buizen net in het uitbreidingsplan. (met de baard) heeft de sleutel van de gezelligheid - om van die goeie te spreken. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het kamp op het bloedeiland, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De zigeunerin van Parijs, 18 j. BOSCHKAPELLE P. Lambert 7 uur: Biljartprijskamp. TERHOLE F. Schreurs 7 uur: Schieting ST. JANSTEEN J. Baert-Strobbe 8 uur: Koningschietmg. LAMSWAARDE H. Claessens: Prijs- piering. Het zou dat het bel „meerjarei werken in technische het zal eei baar zijn. Het gaat v port van de ling ingestel de Centrale missie". In beurt weer v aantal bijlag' „Grondslage! orde voor derland". H< om deze pap onze voldoei men, dat er populaire en in de vorm zal verschijn Door de p is de actuali minder groo moeten met de verkiezini vallen, voor plannen kul maakt echtei rapport niet Misschie: hoord, da „meerjarer van inzicht ning best; cretaris vai len, die pl; van de heeft bij h heidsnota bepaalde, naar vorer met name voorstellinj over de oi kleine bedi Nu moeter maken tusse; delen, die in stencilvori gezien. Deze len zijn de „Meerjarenpl; willen we hii want dat ligt komst. Wat w den, is het rs slagen". Hierin is im gemaakt van en hieruit blij] opzichten zij loosd heeft. V zonder groot port blijkt h< het platteland rengezin niet ve omstandig! deze omstanc Dit zijn facto ook rekening De „streekr vogue. Het n maal cosmopo politisch zijn. „kleine" men! stenaar niet i spireren. Paul toch aan een en zelfs aan roman. Hij v Limburgse la eeuw, toen v< boeren werk naburige land Het is een ve vol geldzucht schaarse vreuf figuren leven; opsmukking. Peter Knarrei zelf en voor een zelfstandi reiken, is hiei geschilderd. C ook andere ty een schrille b' de luchten. E boek, er word en onmenselijl de schrijver v een grote deel levens in het roman ja, ma van algemeen- Hij is uitgef mar te Den H E. van Raai nalistiek leven gebeurtenissen gadegeslagen, man voor, om „Het Nederlan lichten omtrei vertegenwoord „Alles" is n woord ,maar er toch heel dit ruim 300 b volledig en dl karaktertrekke bevoegdheden het parlement ving van de ontbreekt niet. kiest de schri partij. Het boe baschrip»fwj j

de Stem | 1958 | | pagina 2