laatst I Grote taak voor Spoorwegen in het Deita-gebied Parochiekerk te Son door brand verwoest RUIMTE-HOND Voor het P.v.d.A. waarschijnlijk in de oppositie Gevaarlijke druk van Cubaanse rebellen Compleet circus op by de Paus audiëntie Toekomst opent nog wijde perspectieven Veel dingen in Frankrijk duurder Britse kallonvaarders op zee geland Geen lust om te emigreren Ir. F. Q. den Hollander nam afscheid van de pers Plannen voor bemand ..ruimtewieF Voorzichtige houding in beurskringen N1ERS DAGBLAD VOOR ZEELAND Dr. Drccs in radiorede: Moeilijke jaren ik ié Bolletje/ Poging om te bemiddelen Ramp te Ziehen VANDAAG MEER ZEKERHEID? Vrij zacht Spion ontmaskerd in West-Berlijn Zaligverklaring paus Pius XII Fransen kiezen in maart a.s. hun gemeen ter aden Onrust in Peking s WÈ 5SINQ a ct lorjtiMa 5! legeia I de koopt V. VAN DER STEIN 1 mSf Iwarti Weft wit Mk H!j~ 98e JAARGANG No. 22948 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat IS. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 30 DECEMBER 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) it? (Van onze redacteur) „Ik sta hier alleen. In de simpele aanwezigheid van mezelf. En mèt het verlangen nog één keer als president van de Ned. Spoorwegen met U samen te zijn en U persoonlijk de hand te mogen drukken". Zo begon de heer F. Q. den Hollander, per 1 januari aftredend directeur van de N.S., zijn speech tijdens de bijeenkomst met de vaderlandse en internationale pers, maandagmorgen in de corn- missarissenzaal van het H.G.B. III-gebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht. Voor tie vuist weg sprak de heer den Hollander een klein uurt.ie tot de verzamelde journalisten. Eerstens over de tijd die komen gaat, maar tevens voor een terugblik op wat in de twaalf jaren, dat hij leiding gaf aan de N.S., tot stand kwam. Fan daad, die weemoedig stemt.... Ir. F. Q. den Hollander pakt in zijn werkkamer te Utrecht voor het laatst zijn papieren in Oud-minister-president dr. I)rees heeft maandagavond in W. had aan ons land goede diensten een heeft bewezen. Ik betreur het ook radiotoespraak verklaard, het waar- I dat het kabinet, dat nog veel be- schijnlijk te achten, dat de Party van I langrijk werk op stapel had staan, de Arbeid na de verkiezingen niet niet de vier jaar van een normale aan de regering zal deelnemen doch parlementaire periode aan de arbeid in de oppositie zal gaan. j is kunnen blijven. U zult kunnen be- ..Mijn gevoelens in verband met grÜPen, dat ik tenslotte ook het ge- deze crisis zijn van gemengde aard", ,v gekend dat het zijn goede aldus de heer Drees. „Ik betreurkant had te worden ontheven van het, dat een samenwerking een <?en verantwoordelijkheid die onder einde heeft genomen, die naar mijn 1 £?ze omstandigheden steeds moei- mening ondanks aile moeilijkheden lijker werd te dragen. Uiteengaan waarmee wij te kampen hebben ge- bovendien op een gegeven ogen- J blik onvermijdelijk zijn om de poli- hebben gegeven, tieke lucht te zuiveren." Drieënveertig jaar geleden zette hij als leerling-bankwerker bij de Hollandse Spoor" van toen de eer ste schreden op de weg die hem, via een langdurig verblijf in Ned. Indië, in 19 '5 naar het vaderland terug voerde voor de bezetting van de post van president-directeur der Ned. Spoorwegen. De scheidende president geboor tig uit Goes verzuimde niet, na in I vogelvlucht zijn werkzaamheid gedu rende de twaalf achterliggende jaren de revue te hebben laten passeren, zijn grote erkentelijkheid te betuigen voor de mate van welwillendheid, waarmede men hem persoonlijk i overal tegemoet was getreden. Voor- i al in de vaak zo moeilijke omstan digheden, welke het spoorwegbedrijf door te maken kreeg. Voor de heer den Hollander heeft iedere dag in zijn functie een hoogte punt betekend, en met de grootste blijmoedigheid begon hij iedere dag opnieuw zijn veelomvattende taak. Een taak, die na de overneming van de directie van de heer Hupkes steeds omvangrijker werd, als ge volg van de sterke ontwikkeling na het herstel op technisch, maar ook sociaal gebied. Door de uitste kende onderlinge verhouding in het bedrijf konden de sprekende resul taten van vandaag worden bereikt. En de geweldige evolutie bij de Spoorwegen is óók te danken aan de mate van scholing, welke de wer kers bij de N.S. zich voor een groot deel ook door zelfstudie f Advertentie! PRESIDENT Bourguiba heeft voor vijf van de negen mannen, die we gens samenzwering tegen zijn per soon waren veroordeeld, de doodstraf veranderd in levenslang. RUSLAND zal volgens een Ameri kaanse militaire deskundige over anderhalf jaar 300 intercontinentale raketten bezitten, waarvan de helft een afwijking heeft van niet meer dan vijf kilometer. GISTEREN is het gezin van de heer M. Salemink met de ..Rijndam" naar Amerika vertrokken. Het is het eerste gezin dat emigreerde onder de nieuwe immigratiewet voorNe derlandse repatrianten. PER 1 JANUARI wordt de afdelirg Vaststelling Oorlogsschade van het ministerie van Volkshuisvesting op geheven. Er werkten nog maar tien ambtenaren op dit bureau. TIENTALLEN personen werden ge wond bij ongeregeldheden die zich tij dens een politieke massa-bijeenkomst in de Mexicaanse stad Tijuana voor deden. MGR. BERAN, aartsbisschop van Praag, is gisteren 70 jaar geworden. Hij verkeert nog steeds in commu nistische gevangenschap. TIJDENS het congres van de CPN heeft men uit de statuten de bepaling geschrapt, dat personen die tijdens de bezetting met de Nazi's hebben samengewerkt, geen partijlid kunnen worden.... DE PRIJSSTOP voor gas. elektrici teit en water, die in februari 1957 van kracht werd, is ingetrokken. Blik vooruit j Mijn opvolger zal, zo hij het jaar 2000 moge bereiken, als ik kunnen j spreken van nieuwe 'ontwikkelingen, wellicht nog groter en sprekender dan ik in de 42 achterliggende jaren j heb mogen constateren. De N.S. hebben in de maatschap- pelijke vooruitgang èn qua karakter, steeds, mede, een bijzondere rol ver- vuld. De scheidende N.S.-directeur filoso feerde daarna over de functie welke de Spoorwegen alsnog te vervullen krijgen. Dit heeft niet alleen betrek- J king op Nederland. Het gebied be- j strijkt geheel Europa en reikt zelfs nog verder. Bijzondere aandacht wijdde de heer den Hollander (,,dat zal u niet verbazen omdat ik Zeeuw van ge boorte ben") aan de betekenis der grote rivieren (met name de Schel de) in het Deltagebied, straks. Het staat vast, zei hij, dat deze in de komende jaren een grote rol zul len spelen. Oók op verkeers- en ver zorgingsgebied, waarbij de Spoorwe gen hun deel zullen leveren. Het vervoer zal enorm worden en van zelfsprekend is de N.S. daarbij een zeer belangrijke functie toebedeeld. Ook de positie van Nederland in de Euromarkt nam ir. den Hollander onder de loep. Een verder samen gaan in de Europese gemeenschap met de N.S. als medetoonaangevende partner, ligt voor de hand. Ir. den Hollander durfde zelfs van federaal verband spreken. In dit verband wilde de scheidende president uiter aard ook graag van zijn grote glorie de T.E.E. gewag maken. Weemoed Met enorme weemoed, aldus ir. den Hollander neem ik afscheid. Het is zwaar om te gaan. Ik hoop slechts, dat u en ik in de komende tijd slechts vreedzame en goede dingen zullen mogen beleven. Namens de aanwezige journalisten heeft collega J. Schilp de scheidende N.S.-president met een hartelijk dankwoord toegesproken. Later op de middag heeft de heer den Hollander een officiële receptie gehouden. Ontelbare uit het gehele land zijn hem de hand komen druk ken. Oók uit onze gewesten. Opgemerkt werden o.m. de com missarissen der koningin in Brabant en Zeeland, resp. prof. de Quay en jhr. de Casembroot; de burgemees ters, o.m. van Breda, Roosendaal, Tilburg, Eindhoven, Rotterdam en ontelbaren uit het bedrijfsleven, o.a. ir. Philips uit Eindhoven. Spoedig na nieuwjaar zal de nieu we president-directeur, tezamen met de directie der N.S. op een confe rentie met de pers, zijn visie komen geven over de toekomst der Ned. Spoorwegen. Intussen blijft ir. den Hollander vooralsnog werkzaam als adviseur. De technici van de Amerikaanse maatschappij Lockheed" hebben een plan uitgewerkt voor een ruimtewiel met vijf spaken, dat gedurende een half jaar met tien man aan boord op een hoogte van 800 km om de aarde zou kunnen draaien. Het plan voor dit ruimtevaartuig, dat als laboratorium voor de bestude ring van de ruimte zou dienen, zou binnen tien jaar verwerkelijkt kunnen worden en twee miljard dollar kosten. De 23 elementen van het wiel zouden in een baan rond de aarde worden gebracht en samengevoegd met behulp van een speciale raket. Het ruimte vaartuig zou voorzien zijn van een raket waarmee de inzittenden naar de aarde kunnen terugkeren. In het kader van de Franse be grotingsmaatregelen zal het brief- porto voor het binnenland worden verhoogd van 20 tot 25 frank en voor het buitenland van 35 tot 40 franc. Voorts zullen de vervoerstarleven voor het personenvervoer bij de spoorwegen worden verhoogd van 6,8 tot 8 franc per km voor de tweede klas en van 10,5 tot 12 franc per km voor de eerste klas. De spoorweg vrachttarieven worden verhoogd met gemiddeld 10,5 procent. De kolenprijzen gaan met 11 pro cent omhoog. De levensmiddelen welke de invloed zullen ondervinden van de subsidieverlagingen omvatten brood, chocolade, vermicelli, jam en rijst. Uit Buenos Aires wordt vernomen, dat Argentinië en andere Latijns- Amerikaanse landen bereid zijn tussen president Battista van Cuba en de opstandelingenleider Fidel Castro te bemiddelen. De Cubaanse ambassadeur in Buenos Aires, Bravo, heeft zondag zijn functie neergelegd. Hij wil proberen de be middeling tot stand te brengen. De Argentijnse minister van Buitenland se Zaken heef* Bravo zondagavond ontvangen. Hij zou hem aangemoedigd hebben zijn pogingen voort te zetten. De radio der Cubaanse opstandelin gen meldt, dat de regeringstroepen bij ce jongste operaties in de provincies Griente en Las Villas 600 man aan doden, gewonden en gevangenen heb- De Belgische minister van Arbeid, Oscar Behogne, heeft maandagmid dag op het terrein van de instortings ramp te Ziehen verklaard, dat men verwacht vandaag door middel van de boorput en woensdag met bulldo zers op de bodem van de mergel groeve door te dringen. Op de vraag van de journalisten of er nog hoop bestaat dat er overle venden aangetroffen worden, ant woordde de minister dat men in ieder geval met het opruimingswerk zal doorgaan alsof er nog mensen te redden zijn, want volstrekte zeker heid dat er geen overlevenden zijn is immers niet aanwezig. ben verloren, tegen de opstandelingen 27 doden en 50 gewonden. De opstan delingen zouden de plaats Palma So riano. waar maandenlang het hoofd kwartier van de regeringstroepen was gevestigd, hebben veroverd. Cuba zal nu spoedig „bevrijd" zijn, aldus de zender der opstandelingen. De inwoners van de hoofdstad, Ha vanna, luisteren gespannen naar de uitzendingen van de zender der rebel len. De officiële radio-omroep geeft geen nieuws over de gevechten in de provincie Oriente. De opstandelingen hebben volgens hun jongste berichten de grote weg van Bayamo naar Santiago in handen en vier kolonnes van de rebellen zou den op weg naar Santiago zijn om daar een nieuwe regering uit te roe pen. De stad is door de regeringstroe pen versterkt. Vermoedelijk als gevolg van kortsluiting in de verlichting van de kerststal is maandag avond de parochiekerk van Sint Petrus Banden in Son, bij Eind hoven, volledig door brand ver woest. Om tien over zes werd de brand ontdekt door de koster, die de kerk ging sluiten. In een ommezien stond het schip van de kerk in lichterlaaie. Omstreeks zeven uur sloeg het vuur over op de 72-meter hoge hou ten gotische toren, die dateert uit de 15e eeuw. Tegen 8 uur kwam de spits als een laaiende fakkel naar beneden. Omstreeks half negen volgden de drie klokken, met don derend geweld. Alle brandweren uit de omgeving, waaronder die van Eindhoven, stonden machteloos, en konden zich slechts beperken tot het nathouden van de omliggende huizen, die door een enorme vonkenregen bedreigd werden. Verder was er geen blussing mogelijk. Direct na het ontdekken van de brand heeft kapelaan Thuring het Allerheiligste en de meest waarde volle schatten (de paramenten en het zilverwerk) uit de reeds bran dende kerk gered. Wegens de ge weldige vonkenregen moest een aan tal huizen in de omgeving ontruimd worden. Omdat men in het begin geen druk op de waterleiding had, moest de brandweer het water halen uit de in de nabijheid stromende Dommel. Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond, opgemaakt maan- dagavond 23.15 uur. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige re- gen. Matige tot krachtige en aan I de kust tijdelijk harde wind tus- sen zuidwest en west. Weinig ver- andering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Vrij sterke, zuidwestelijke tot westelijke wind. J Regenachtig weer. Afwisselend l licht en zwaar bewolkt. Vandaag: zon onder 16.36 uur, maan op 22.02 uur. Morgen: zon op 8.49 uur, maan onder 11.16 uur. De Westberiijnse politie heeft be kendgemaakt, dat in het Comité van Vrije Juristen, een der in West-Berlijn actieve inlichtingendiensten, een Rus sische spion is ontdekt. Deze man, de 59-jarige dr. Kurt Werner, is als vluchteling naar het Westen gekomen en wist onder deze vermomming een functie als economisch expert te krij gen in het comité. Hij heeft de Oost- duitse geheime dienst de namen van de drie Westerse agenten in Oost- Duitsland, en een aantal geheimen van het comité uitgeleverd. Werner heeft twee en een half jaar voor de commissie van vrije juristen gewerkt voordat men hem kon ont maskeren. Met het imprimatur van mgr. Ca- nisius van Lierde, vicaris-generaal van Vaticaanstad, wordt op het ogen blik in Vaticaanstad en Home een gebed verspreid, waarin gevraagd wordt om de zaligverklaring van Pius XII. Volgens priesters van pa ter Lombardi's Centrum voor een Betere Wereld hebben reeds ver schillende personen verklaard be langrijke gunsten te hebben verkre gen op voorspraak van Pius XII. Er zijn ook talrijke verzoeken om reli kwieën binnengekomen. De zakelijke organisator van de reis van de ballor. „De Kleine Wereld", waarmee vier Britten trachten de At lantische Oceaan over te steken, heeft verklaard te geloven, dat de ballon- vaarders door regen gedwongen zijn geweest op zee te landen en nu de gondel als boot gebruiken. Hij verwachtte dat zij binnen enkele dagen in een Westindische haven zou- oen aankomen. De organisator, Peter Elstob, zei dit in een vraaggesprek voor de Amerikaanse radio. Zoals bekend is de ballon op twaalf december met drie mannen en een vrouw van de Canarische eilanden op gestegen. Twee dagen later werd de ballon het laatst waargenomen. Op 17 december werd de laatste radiobood schap opgevangen. Zaterdag werd ge meld dat de ballonvaai-ders in het mondingsgebied van de Orinoco, in Venezuela, waren geland. Venezolaanse en Amerikaanse vlieg tuigen, die waren opgestegen om het gezelschap op te sporen en naar de bewoonde wereld terug te brengen, konden echter niets ontdekken. De kerk stond onder de zorg van de Vereniging tot Behoud van Cul tuurmonumenten. De laatste tijd was het een omstreden vraag, of men ze zou afbreken of niet. In elk ge val had men reeds besloten tot de bouw van een nieuwe, grotere kerk, die in januari zou worden aanbe steed. De Franse regering heeft aangekon digd, dat er in de maand maart van het jaar 1959 algemene gemeenteraads verkiezingen zullen worden gehouden. Die verkiezingen zullen in het bij zonder van belang zijn, v/aar de Gaul listische beweging (U.N.R.) reeds heeft laten weten, dat zij alle pogingen in het werk zal stellen om de communis ten uit hun stedelijke bolwerken te verdrijven. De communisten beheersen op het ogenblik ongeveer 1500 Franse ge meenten, w.o. enkele grote industrie steden, uit een totaal van ongeveer 40.000 gemeenten. Voorzichtig hebben de beurzen gis teren gereageerd op de belangrijke financiële maatregelen van het af gelopen weekeinde. De koersen ble ven stabiel. De algemene stemming was er een van de kat uit de boom kijken en omzichtig inspelen op de nieuwe situatie. Portugal besloot gisteren zijn va luta eveneens inwisselbaar te maken voor niet-ingezetenen. Het wil tevens toetreden tot de Europese Monetaire Overeenkomst, die de Betalingsunie vervangen heeft. De Westduitse regering heeft be kend laten maken, dat in de komen de maanden met een aantal landen, waaronder Nederland, onderhande lingen zullen moeten worden ge voerd over de regeling van de schul den, die deze landen in het kader van de opgeheven E.B.U. aan Duits land hebben. Nederland staat voor 60 miljoen dollar bij Bonn in het krijt. De regering van Marokko zorgde voor een verrassing door mee te de len, dat de Marokkaanse franc niet met de devaluatie van de Franse franc zal meegaan. Paus Joannes XXIII heeft gis teren tweehonderd circusmensen in audiëntie ontvangen en met een 45 dagen oud leeuwejong op schoot gezeten. Het scheen even of de Paus nerveus werd, maar aan het eind van de audiëntie, die een half uur had geduurd, zei hij tot zijn bezoekers: „U moet nog eens terugkomen, want wij zijn, helaas, altijd hier". Tweehonderd acrobaten, clowns, temmers, oppassers, kortom de hele bevolking van het Italiaanse circus Orfei was bij de Paus ko men binnenwandelen. De leeuwen temmer toonde een welp, die speels-actief was. ,,Kalm, kalm", zei de Paus toen het dier kopjes gaf. „Ik ben alleen gewend aan de leeuwen van Venetië". Deze ge vleugelde dieren zijn van steen. Een jonge circusartiest liet twee duiven voor de Paus optreden: op de maat van door viool en accor deon gemaakte muziek vlogen zij dansend om het hoofd van hun trainer, in het licht van een schijn werper. De Paus applaudisseerde. Ook de jeugdigste medewerkers van het circus Orfei waren mee gekomen. Een klein meisje, dat de Paus op zijn knie had gezet, speel de met het pauselijk kruis, en zei: ,,Wat een mooi kruis. Ik wou dat ik er ook zo een had". De audiëntie verliep zonder ha peringen, en met iets van spijt dat de circusvoorstelling voorbij was. nam de H. Vader tenslotte afscheid van zijn tweehonderd bezoekers. In Praag is een ruimtevaartten toonstelling gehouden, onder het motto „De Russische Aard- satellieten". Op de foto ziet men hoe een hondje van het Laikai type in een ruimtecabine wordt geplaatst. In Peking zou grote onrust onder de bevolking zijn ontstaan over de verkleining van het voedselpakket. Steeds nijpender doet zich in de grote steden van communistisch-China het gebrek aan consumptiegoederen ge voelen. Dit als gevolg van het-feit, dat de transportmiddelen de laatste tijd voor het grootste deel zijn aange wend om de produkten van de zware industrie te vervoeren. Vader en moeder Turk cn hun drie dochters, die gisterenmiddag uit Rot terdam met de „Rijndam" naar Ca nada zouden vertrekken om zich daar te vestigen, verkeerden voor het vertrek in hevige ongerustheid. Leo, de enige zoon uit het gezin en 19 jaar oud, was nergens te vinden. Hij had de laatste dagen doorge bracht ten huize van zijn 17-jarig meisje, dat in de buurt van de fa milie Turk woonde. Zondagavond zou hij thuiskomen, maar wie ver scheen: Leo niet. Vader Turk char terde maandagochtend een familie lid met een auto en ze reden naar het huis van het meisje om hem te halen. Hij was er niet en het meisje was gewoon naar haar werk gegaan, zo vertelden haar ouders. Men reed door naar de zaak-in kwestie, maar Leo's Julia was nergens te vinden. Aangenomen werd, dat de twee er samen vandoor waren gegaan en daarom werd de politie van Leider dorp en Leiden ingeschakeld. Het speurwerk begon, maar maan dagmiddag om half vier moest de politie de familie Turk nul op het rekest geven. Op dat ogenblik be sloot het vijftal dan maar zonder Leo te vertrekken en het aan de politie over te laten hem na te sturen.

de Stem | 1958 | | pagina 1