n EUROPA ZET ZIJN HANDEL OP STEVIGER BASIS Verrassende reeks van maatregelen Hartelijk dank Protest op wielen K.V.P. heeft heel wat op haar program Lot van Engelse ballonvaarders is onzeker Nasser treedt tegen communisten op t) LER Zoeken naar slachtoffers vertraagd Franse franc gedevalueerd Valuta's inwisselbaar Betalingsunie vervangen door monetair akkoord OPSTAND IN TIBET F 75 inzet van STEM-toto Slachtoffers van verkeer Maria Callas begint proces bber DAGBLAD VOOR ZEELAND Niet te vaak knielen. Ramp Ziechen In onderlinge overeenstemming Veel wind Duitsland hielp Italië herdacht ramp van Messina Paul blijft aan de leiding hi het zicht van de stembus: Vergeefse speurtocht in Venezuela Enorme brand op Japans eiland Samenzwering ontdekt Klok was weg Mens kan reizen in satelliet Sprinkhanenplaag in Israël j Weddenschap j latsen Midden lanuari 1959 ora erneuzen trach- voor minder- radig, tegen be- Ibesteding), ver- Tmingtoezicht en anderen, Heren- Jente Terneuzen 1.30 uur v.m. ten werkplaats. Iradig, tegen be- libesteding), ver- loningtoezicht en landeren, Heren- iVACHT tRSTMANNEN ,C - Breda 98e JAARGANG No. 22947 Uitgave N.V. Uitg. Mi). Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Rontnotn en Vaderland MAANDAG 29 DEC. 1958 Abonnementsprijs ƒ7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) 35 Paus Joannes XXIII heeft zijn naaste medewerkers verzocht niet iedere keer voor hem te knielen als ze door hem ontbo den zijn. Tijdens een audiëntie voor 600 Italianen op zondagavond zei de Paus, dat hij het zelf als een „vernedering" voelde wan neer personen die veel met hem te maken hebben, elke keer knielen wanneer ze voor hem verschijnen. ,Jk ben met hen overeengeko men," aldus de H. Vader, „dat zij alleen de kniebuiging zullen maken in de ochtend en 's avonds. Toen verschillende bisschop pen en geestelijken die de audi ëntie bijwoonden, knielden rond de Paus voor de officiële foto, zei de Paus: „Nee, neeblijf alstublieft staan". Het tempo, waarmee sedert Twee de Kerstavond in de instorting van de mergelgroeven te Ziechen wordt geboord, is aanzienlijk vertraagd. Men had gehoopt dat reeds zondag avond de plek bereikt zou zijn, waar men hoopte de slachtoffers aan te treffen, doch zondagmiddag was men na 42 uur onafgebroken boren met een mijnschachtkoker tot een diepte van 12 meter gekomen. Dit is de helft van de totale hoogte der ingestorte massa grond en mergel. Nu is men in de bovenste mergel- laag gestuit op een silexlaag. Dit vuurgesteente, dat dicht opeen ge hoopt zit, vertraagt het verder door boren van de ingestorte massa boven de koel- en pakruimte. In de omgeving hiervan vermoedt men dat een aantal der bedolven mensen nog liggen. Men verwacht zeker niet voor maandagavond de bodem van de mergelgroeven, die bijna 30 meter onder het normale maaiveld ligt. te bereiken. Dan zal misschien nog een hele tijd gezocht moeten worden. MINSTENS zestig Japanse vissers zijn omgekomen in een storm, die sinds vrijdag het gebied van Japan teistert. Zes schepen worden vermist. OVERSTROMINGEN in de Boliviaan se provincie Santa Cruz hebben aan 35 mensen het leven gekost. INDONESIëRS mogen weer naar Sin gapore reizen. Kortelings was hun dit verboden wegens de activiteit van In donesische rebellen op Malakka. IN 1858 is de wereldbevolking toege nomen met 47 miljoen zielen; dat is evenveel als de gehele bevolking van Italië. IN DJAKARTA is een „comité van toezicht" gevormd op de exploitatie van alle olieprodukten in de Indone sische archipel. AMERIKA is van plan in de jaren 1960 tot 1970 niet minder dan 120 miljard dollar uit te geven voor we tenschappelijk en technisch speur werk. KONING FREDERIK van Denemar ken. die woensdagochtend ziek werd, voelt zich al wat beter. Over een paar weken zal hij volgens de dokters geheel hersteld zijn. EEN SCHOLIER in Den Haag. 16 jaar oud, stak een brandend rotje in de mond. Hij liep ernstige brandwon den in mond en keel op toen het ding ontplofte. JACOBUS VONK, een Utrechts jonge tje van zeven jaar, is sinds woens dagmiddag spoorloos verdwenen. De regeringen van de Europese landen hebben de verloren'' zaterdag na de kerstdagen gebruikt voor het afkondigen van een reeks maatregelen, die de financieel- economische verhoudingen, zowel tussen die landen onder ling als in breder verband, grondig gaan wijzigen. Deze maatregelen zijn de volgende: De Franse franc devalueert met 17,55 procent. Bovendien komt er een nieuwe munteenheid, een „zware franc", die honderd oude francs waard zal zijn. 2 De Europese valuta's worden vrij inwisselbaar, althans voor wat de „buitenlandse" rekeningen betreft. 3 De Europese Betalingsunie wordt vervangen door een Euro pese Monetaire Overeenkomst, die de betalingsregelingen tus sen de landen onderling vereenvoudigt. 4 Frankryk gaat zijn buitenlandse handel voor negentig procent liberaliseren, wat dus betekent dat de mogelijkheden voor ex port naar Frankrijk aanzienlijk worden verruimd. aankomen. Ze zijn zondagavond in een radiorede door de Gaulle bekend gemaakt. De Franse premier zou in een kabinetsvergadering van zater dag met onmiddellijk aftreden heb ben gedreigd, als zijn plannen voor gezondmaking van de nationale eco nomie niet geaccepteerd werden. In zyn rede zei de Gaulle, dat zon der ingrijpende maatregelen een be grotingstekort van 1.200 miljard francs zou zijn ontstaan. Om een ver nietigende inflatie of een bankroet te voorkomen bleef er niets anders over dan dit dreigende tekort met de helft te verminderen. Hij kondigde hogere ondernemingsbelastingen en hogere belastingen op grote inko mens aan, nieuwe belastingen op wyn, alcohol en tabak, de» afschaffing van talrijke subsidies op verbruiks- goederen en vermindering van begro- tingsgelden voor genationaliseerde ondernemingen, in het bijzonder de spoorwegen. De sociale verzekering zal zichzelf moeten betalen en oudstrijders die niet behoeftig zijn, zullen worden uit genodigd hun pensioen op te geven. Hij noemde dit strenge maatrege len. Hij voorzag enige prijsverho gingen en zei dat de regering pas sende maatregelen zal nemen om de koopkracht te beschermen, in het bijzonder van Fransen met beschei den inkomens. Zowel de besluiten van de Franse regering als die van de andere Euro pese landen zijn algemeen met in stemming ontvangen. Ze betekenen een grote stap naar gezondmaking van de Europese handel en als zo danig ook een belangrijke bijdrage tot het streven naar een vrijhandels zone. De maatregelen zijn in onder linge overeenstemming genomen. De munteenheden, bij de vrijma king van de inwisselbaarheid betrok ken, zijn het Pond Sterling (als be langrijkste munt), de Westduitse Mark, de gulden, de lire, de Deense kroon, en de Franse en Belgische franc. Het inwisselbaar maken van deze valuta's (het tot stand brengen van zogenaamde externe converti biliteit) houdt hoofdzakelijk in, dat tegoeden op rekening van niet-inge- zetenen, woonachtig buiten het dol- largebied, vrij kunnen worden over gedragen aan niet-ingezetenen die binnen het dollargebied wonen. Harde hand De devaluatie van de Franse franc gaat gepaard met een aantal maat regelen, die voor de Fransen hard Verwachting van het K.N.M.I. J tot maandagavond, opgemaakt zondag 23.15 uur: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tol krachtige en langs de Wadden- I kust harde wind tussen zuidwest cn west. 2 In de noordelijke provincies 2 zachter, elders ongeveer dezelf- J 2 de temperaturen als gisteren. J 2 Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Bewolkt 2 met regenvlagen. Tot krachtig toenemende wind uit het zuidwes- ten. Zacht weer. Vandaag: zon onder 16.36 uur, 2 maan op 20.49 uur. j Morgen: zon op 8.49 uur, maan 2 onder 10.49 uur. f Op 1 januari zullen de pensioenen van ouden van dagen met 5200 fr per maand worden verhoogd en op 1 februari zullen de minimum-lonen de hoogte in gaan. Wat e nieuwe Franse munteen heid betreft, heeft minister Soustelle verklaard, dat geleidelijk in de loop van het volgend laar de „zware" franc zal worden ingevoerd en dat het proces van deze overgang in januari 1960 voltooid zal zijn. Frankrijk heelt intussen de prijs reducties van tien procent voor toe risten die in reischeques ol buiten landse valuta betalen, ingetrokken. Door de devaluatie van de franc zijn de wisselkoersen gunstiger voor toe risten worden. Kredieten Bij de vervanging van de Europese Betalingsunie door de Europese Mo netaire Overeenkomst kan als een essentiële wijziging worden aange merkt. dat de automatische krediet verlening van de E.B.U. nu plaats maakt voor niet-automatische kre dieten, waarvoor de aanvragen van geval tot geval zullen worden beoor deeld. In verband hiermede is in de E.M.O. voorzien in de oprichting van het Europese fonds, dat tot taak heeft deze niet-automatische krediet verlening tot stand te brengen door het verlenen van kredieten van be perkte duur aan leden, die in tij delijke algemene betalingsbalans moeilijkheden zijn geraakt. Het inwisselbaar maken der Euro pese valuta's brengt voor Nederland o.a. nog mee, dat aan de deviezen- banken zal worden toegestaan U.S.- dollars en E.M.O.-valuta's, alsmede tegoeden op convertibele en trans- fcrabcle guldensrekcningen, door el kaar te verhandelen met banken in het buitenland, inclusief die in de Verenigde Staten van Amerika. Het feit, dat de centrale banken zich slechts verplicht hebben de eigen valuta tegen U.S.-dollars te ko pen en te verkopen op hun officiële aan- en verkoe].-ebrsen. brengt mede. dat de uiterste koersen voor de E.M.O.-valuta's onderling thans een grotere spreiding vertonen dan tot dusverre onder de E.B.U. De president van de West duitse Federale Bank, Karl Blessing, verklaarde zondag, dat de Franse monetaire maatrege len gesteund werden door kre dieten, verstrekt door een aan tal Europese banken en de Bank voor Internationale Re gelingen te Bazel. De Westduitse bijdrage was een krediet van 250 miljoen mark! De berichten die uit Tibet doorsij pelen naar de hoofdsteden van een aantal Aziatische landen bevestigen de indruk, dat er een opstand tegen de Chinees-communistische bezetting is uitgebroken. Deze opstand duurt reeds enkele maanden en zou tot dusver 65.000 doden hebben geëist. De Dalai Lama, de geestelijke leider van Tibet, zou op het punt staan asiel te zoeken in India. Radio-Péking heeft gemeld dat de instelling van volkscommunes in Ti bet voorlopig is uitgesteld. Italië heeft zondag de aardbeving herdacht die vijftig jaar geleden de steden Messina en Reggio di Cala bria, alsmede een aantal kleinere plaatsen verwoestte en aan meer dan honderdduizend mensen het le ven kostte. Paus Johannes XXIII sprak voor de Vaticaanse radio een herdenkings rede uit, waarin hij vooral de na druk legde op de hulpvaardigheid waartoe de ramp in binnen- en bui tenland had geleid. In het op het 19e partijcongres der C.P.N. gekozen uit 35 leden bestaan de nieuwe partijbestuur hebben als belangrijkste leden zitting de drie Tweede-Kamerleden Paul de Groot (algemeen secretaris), M. Bakker en C. Borst, de voorzitter van de „EVC 1958" W. Hartog en de schrijver Theun de Vries. De laatste zondag van 1958 bracht geen winnaar in de Stem- toto. Dit betekent dus, dat zondag 4 januari 1959 een bedrag ad f 75,- op het spel staat. Voor het wedstrijdreglement ver- wyzen wy U naar de aankondiging in onze krant van dinsdag. De juiste uitslagen: Fortuna '54-PSV 3, Willem II- DWS A 1, VVV-NAC 2, MVV- NOAD 1, Feijenoord-DOS 1, Eind- hoven-BVV 3, RBC-Heracles 2, Zeist-Longa 2, Baronie-Hilversum 1, Alkmaar-Volendam 2. Het partijbestuur van de K.V. P. heeft enige richtlijnen voor de afdelingen bekendgemaakt in verband met de komende ver kiezingscampagne. Daarbij zijn een aantal activiteiten genoemd, welke door de K.V.P. centraal geleid zullen worden. De nadruk van de propaganda campagne komt echter te vallen op de activiteiten van de kringen en de afdelingen. Op het programma staan onder andere een bijeenkomst van het topkader van de K.V.P. op 24 januari a.s. in het Groothandelsgebouw te Rotterdam en een massale demon stratie op 8 maart in Den Bosch. Dat is de laatste zondag voor de verkie zingen. De lijsttrekker, prof. Romme, zal op bijeenkomsten in alle 18 rijks kieskringen het woord voeren, daarbij gesecondeerd door de kandidaat-Ka merleden. De reeds eerder voor 3 maart a.s. geplande bliksem-ieden- werlactie gaat door en krijgt nu een speciaal karakter doordat zij midden in de verkiezingscampagne valt. Het ligt in de bedoeling die dag zo veel mogelijk katholieken, die nog geen lid zijn van de K.V.P., te bezoe ken. Het K.V.P.-bestuur rekent op een Zondagmorgen is op de provinciale weg van Deventer naar Coevorden een personenauto van de familie de Jong uit Den Haag van een viaduct gereden. De auto kwam op de oude spoor baan terecht, waarbij het 3-jarige zoontje van de familie de Jong uit de wagen werd geslingerd en op slag gedood. De heer en mevr. de Jong zelf alsmede een tweede kind liepen geen letsel op. Eveneens zondagmorgen is te Veld hoven het 6-jarig meisje van Beek, toen het op een kinderfietsje plotse ling de weg overstak, door een met matige snelheid rijdende personen auto gegrepen. Het meisje was op slag dood. Aan de Putselaan te Rotterdam is zaterdagmiddag de 10-jarige J. van Es onder een tram terechtgekomen cn aan de gevolgen overleden. De jon gen wilde hardlopend de Putselaan oversteken. In een stad in Centraal-Vietnam hebben de fietstaxi-bestuurders een grote protestdemonstratie op touw gezet. Ook hier was het de politiek die tot actie dreef... De betoging viel in elk geval op. De zangeres Maria Callas is een proces begonnen tegen dc Romeinse opera, die begin januari het contract met haar opzegde, nadat zij haar medewerking aan een gaiaconcert kort na de aanvang had gestaakt. De zangeres eist het honorarium voor de drie geschrapte concerten ten be drage van 2,7 miljoen lire (ruim 16.000 gulden), een reiskostenvergoe ding erf een nader te bepalen schade loosstelling wegens contractbreuk. De advocaat van de Romeinse opera noemde de beschuldigingen „belachelijk" en dreigde een tegen eis voor een schadevergoeding van vijftien miljoen lire (90.000 gulden) in te dienen. De Venezolaanse minister van verbindingen, Oscar Machado, heeft opdracht gegeven het zoe ken naar de ballon „De kleine wereld" te staken, omdat men van oordeel is dat de radiobe richten over het landen van de ballon in het Venezolaanse oer woud niet authentiek zijn. De minister verklaarde dat de speurtocht van schepen cn vliegtuigen totaal niets heeft opgeleverd. „Ik geloof zei hij, „dat iemand een bij zonder slechte grap heeft willen uit halen." Hij zei dat alle tot dusver gehouden nasporingen uitgewezen hebben dat de berichten over de landing van de ballon verzinsels waren. De autori teiten t« Caracas en Trinidad waren tot deze conclusie gekomen. De mi nister zelf had berekend dat de bal lon, indien ze werkelijk geland was op de in de radioberichten genoemde plaats, enkele uren voor de landing boven Trinidad moest zijn geweest. Hij acht het uitgesloten dat niemand dit zou hebben gezien. Rekening houdend met een ver keerde positieberekening door de bal lonvaarders heeft men een groot ge bied rondom de vermeende landings plaats laten afzoeken, eveneens zon der resultaat. De ballon zou volgens berichten van zaterdagochtend geland zijn in het oosten van Venezuela, in de „groene hel" van de jungle aldaar. In dit ge bied hebben onlangs grote overstro mingen plaatsgevonden. Het gehele gebied is thans waarschijnlijk een jachtterrein van slangen, alligators en roofvogels. Langs de wegen die nog begaan baar zijn heeft het Venezolaanse le ger patrouilles uitgestuurd. Andere detachementen hebben het gebied m boten doorkruist en de Indianen in deze streek gevraagd te waarschu wen zodra zij sporen van de ballon of de vier inzittenden drie Engelsen en een Engelse vrouw ontdekken. Van enkele Amerikaanse oliekampen zijn helikopters uitgezonden die dicht boven de bomen vliegend het oerwoud hebben afgezocht. Het laatste radiosein, dat van de ballon afkomstig zou kunnen zijn, is vrijdag om 4 uur 's middags opgevan gen. Sindsdien is niets meer verno men Men vermoedt, dat de ballon nog steeds boven de oceaan zweeft en slechts langzaam vordert massale medewerking van zoveel mo gelijk leden om aan deze grootscheep se actie deel te nemen. Zij kunnen zich als huisbezoeker beschikbaar stellen en zich daarvoor reeds nu melden bij de afdelingsbesturen. In het kader van de versterking van de financiële middelen van de kringen en de afdelingen zal op zon dag 22 februari met medewerking o.a. van de K.R.O. in het gehele land een financiële actie worden gevoerd, waarbij aantrekkelijke prijzen ter be schikking worden gesteld. Ook deze financiële actie zal geheel in het ka der van de verkiezingsactie komen te staan. Een radio-oproep aan het Frans volk, om de scheidende president, René Coty, door middel van een brief of kaart dank te betuigen voor de vele jaren dat hij aan het hoofd van de Franse republiek stond, heeft wel succes gehad! Meer dan 700.000 kaarten en brieven zijn op het Elysée binnengebracht en d stroom houdt nog altijd aan. De kustplaats Konije op het Japan- Se eiland Amami van de Roe-Kioe- archipel is zondag geteisterd door een zware brand die meer dan vijf tienhonderd woningen verwoestte, waardoor zevenduizend mensen dak loos werden. Tien personen liepen verwondingen op. Japanse schepen en acht Ameri kaanse oorlogsbodems zijn op weg naar het eiland om hulp te verlenen. 3? 5? Ondanks het feit, dat zaterdag: in Cairo een overeenkomst is getekend voor Russische hulp by de bouw van de Assoean-dam, gaat Nasser de communisten in de Verenigde Arabi sche Republiek steeds meer behan delen als lastige buitenbeentjes, die men maar het best het zwygen kan opleggen. Volgens het Egyptische blad ,,A1 Ahram" is er een nieuwe samenzwe ring tegen het Arabische nationalisme ontdekt, waarbij Imperialisten, zio nisten en communisten zouden hebben samengespannen om de Egyp- tisch-Syrische eenheid te verbreken en een wig tussen Cairo en Bagdad te drijven. Volgens het blad zijn twee clandestiene radiostations kortelings met aanvallen tegen de Egyptisch- Syrische eenheid begonnen. De Syrische communistische partij had zich volgens ,,A1 Ahram" plot seling tegen de Egyptisch-Syrische vereniging gekant zich aldus scha rend aan de zijde van Israël, de reac tionairen en de imperialisten. In Syrië zijn de bureaus van het communistische dagblad ,,An Noer" gesloten, evenals Sovjetrussische culturele bureaus in enkele provin cies. Men zou nog meer anticommu nistische maatregelen verwachten. Verder zou Khaled Bagdasj, de Sy rische communistische leider, uit Da- Omdat de beiaardier van de grote kerktoren te Dordrecht geconstateerd had. dat een van zijn klokken niet functioneerde, stelde de dienst van openbare werken een onderzoek in naar de staat van het mechanisme van het carillon. Men kwam tot de ontdekking dat aan het mechanisme niets mankeerde, $naar dat de klok zelf verdwenen was. De politie, op haar beurt gewaarschuwd, stelde een onderzoek in en kwam tot de con clusie, dat de 15 kg wegende klok gestolen was. Men heeft waarschijnlijk bij wijze van grap het klokkenspel van de „Dordtse dom" onklaar gemaakt, want de klok heeft men kort nadat de diefstal ontdekt was teruggevon den op het bagijnhof. mascus naar Europa zijn vertrokken na een kortelings door president Nas ser gehouden anti-communistische rede. Het Britse blad „Observer" heeft er zondag voor gepleit, dat de weste lijke mogendheden hun betrekkingen met Nasser verbeteren. Dr. James van Allen, oen der be kendste figuren in de upper ten" van de Amerikaanse ruimtevaart, heeft zaterdag verklaard dat de door de Pionier 3" opgevangen gege vens de conclusie rechtvaardigden dat de mens in een satelliet op een afstand van 9600 km van de aarde in een baan rond de aarde kan rei zen zonder dat hij de radio-actieve straling hoeft te vrezien. Een satelliet kan een baan be schrijven, die hem in de „ongevaar lijke zone" tussen twee stralingsge- bieden houdt, bijvoorbeeld op 8400 km van de aarde. Ter hoogte van de polen ligt de „vrije doorgang" naar deze zone. Dikke wolken rode sprinkhanen hebben de kustvlakte van Israël be reikt, terwijl de grootste zwermen sinds vele jaren zich in de zuidelijke Negeb neerzetten. Ten noorden van Eilat bedekte een reusachtige zwerm sprinkhanen een gebied van 6.000 ha en de verkeers wegen waren roodgekleurd door de duizenden sprinkhanen die door pas serende auto's waren overreden. Er zijn inmiddels vliegtuigen opge stegen om de getroffen gebieden met insectenpoeder te bestuiven. C Een jonge Fransman is aan- gehouden wegens grafschennis. t Hij trachtte namelijk twee 2 2 eieren te bakken boven de vlam 2 van de Are de Triomphe, die 2 brandt boven het graf van de onbekende soldaat. De jonge- 2 man zei, dat zijn daad het gevolg 2 2 was van een weddenschap. 2

de Stem | 1958 | | pagina 1