Hervorming financiën in Frankrijk 50 o/o WINST De rust van Kerstmis over de wereld Leygraaf geeft U H. Vader bij gevangenen Ontknoping drama te Voorburg wéér f 5000.- Nieuwe instortingen in mergelgroeve Berlijn een tweede Sera je wo Devaluatie Franse frank met tien percent waarschijnlijk Bolletje DAGBLAD VOOR Kandidaatstelling op 28 januari Inwisselbaarheid van pond sterling Regen Vliegtuigongelukken in Engeland. Wenen en Rhodesia De Groot eist Capitulatie van de Bruggroep Opvolger van Serov een spotkoopje Visum voor Mikojan Verandering politiek Djakarta t.a.v. Singapore Koning Frederik van Denemarken ziek Weer proef met „Atlas" Belastingvoorstellen' met spoed in Eerste Kamer Premiebouw door gemeenten niet gecontinueerd Wensen C.N.V. Crap van vier man „De lummels Zes lijken te Ziehen geborgen 98e JAARGANG No. 22946 Uitgave N.V. Uitg. Mü. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 27 DEC. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Niet op 18 januari, zoals we woens dag meedeelden, maar op 28 ja nuari a.s. zal de kandidaatstelling plaats hebben voor de Tweede Ka merverkiezingen die in maart wor den gehouden. De Sovjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko, heeft verklaard, dat de toestand in Berlijn, als deze kwestie niet volgens de Sovjet- voorstellen wordt geregeld, te vergelijken zal zijn met Seraje- wo aan de vooravond van de eerste wereldoorlog. „Elke provocatie, elke poging tot agressie tegen de Duitse Democrati sche Republiek Oost-Duitsland, kan leiden tot een nieuwe oorlog", aldus de minister in een gemeenschappe lijke bijeenkomst van de Opperste Sovjet. (Advertenties) i" De Franse minister van Financiën zal waarschijnlijk van daag een monetaire hervorming in zijn land aankondigen, die het volgende inhoudt: 1 Een „zware" frank, waarvan de koers in verhouding tot de huidige frank op de kabinetsbijeenkomst van gisteren en de afgelopen nacht zou worden vastgesteld. 2 Een herziene koers van deze zware" frank ten opzichte van andere valuta's met een bepaalde convertibiliteit. 3 Een gemeenschappelijke monetaire politiek voor alle zes landen der Europese Economische Gemeenschap. Officiële inlichtingen zijn niet verkrijgbaar, doch financiële kringen ver wachten. dat de pariteit van de „zware" frank ten opzichte van het goud en de dollar een devaluatie van de frank zal inhouden van tien tot vijftien percent. gezet. Tot die dag is ook de beurs te Parijs gesloten. Naar voorts wordt voorspeld, zou de nieuwe frank inwisselbaar worden gemaakt voor bepaalde operatie!» jp het gebied van de Europese Gemeen schappelijke Markt en mogelijk ook voor transacties met enige andere landen. Er zal een soberheidspolitiek wor den gevoerd en actieve investeringen worden bevorderd ter bestrijding van de werkloosheid. De prijs van een kg goud in baren is gestegen met 14.000 frank tot 560.000 frank Alle aan- en veikopen van deviezen zijn tot maandag stop- Naar einde E.B.U. Naar Reuters financiële redac teur meldt, zijn er aanwijzingen in diverse Europese centra, dat een aankondiging omtrent de in wisselbaarheid van het pond ster ling en andere Europese valuta aanstaande is, waarschijnlijk reeds vandaag. Voorts wordt algemeen aangeno men, dat de aankondiging ook de ver vanging zou omvatten of voorspellen van de Europese Betalings Unie door de Europese monetaire overeen komst. waarover in 1955 overeen stemming werd bereikt en welke van kracht zou worden, wanneer het pond sterling inwisselbaar zou worden.. TE CAIRO zal vandaag het akkoord tussen de Sovjet-Unie en Egypte ge tekend worden oet.reffende de bouw van de dam van Assoean. PAUS JOANNES heeft verordend, dat de Vaticaanse ambtenaren, die vier of meer kinderen hebben, met Driekoningen een levensmiddelenpak ket en andere gaven zullen ontvan gen. IN DE GOLF van Biscaye is een Spaanse treiler tijdens een storm ge zonken. Elf vissers worden vermist, de kapitein en twee bemanningsleden werden gered. IN MAASTRICHT wil een comité uit de burgerij de gemeentelijke politie aldaar een televisietoestel aanbieden uit erkentelijkheid voor alle bewezen diensten. Iets ter navolging7 ELF MENSEN zijn bij een busonge luk in de omgeving van Pulaski, in de Amerikaanse staat Tennessee, om het leven gekomen. OP EERSTE KERSTDAG is laat in de avond het 25.000e schip van dit jaar de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland binnengelopen. Vorig jaar kwam het 25.000e schip met oudejaar binnen. BIJ EEN SCHIETPARTIJ om een vrouw zijn in de Canadese provincie Ontario vier mannen en de vrouw om het leven gekomen. DE WERKTUIGKUNDIGEN van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Eastern Airlines" hebben op twee de kerstdag hun staking, die zij op 24 november begonnen, beëindigd Weersverwachting van het K.N. t M.I. tot vanavond, opgemaakt J gisterenavond 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met t regen. Matige tot krachtige en langs de kust harde wind tussen zuid en zuidwest. Zachter dan i vrjjdag. J Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: t Regen en stijging van de tempe- t ratuur. Temperatuur overdag t J van zes tot elf graden. f Vandaag: Zon onder 16.34 uur. t Maan op 13.33 uur. Morgen: Zon op 8.48 uur. Zon on- der 16.35 uur. Maan op 19.39 uur. J t Maan onder 9.47 uur. t Maandag: Zon op 8.48 uur. Maan onder 10.20 uur. I Vele regeringshoofden hebben een kerstboodschap uitgespro ken, getuigend van de wil om de vrede te bewaren. Onder hen waren Eisenhower, Adenauer en koningin Juliana. Onze vorstin gewaagde van de onrustigheid en rusteloosheid en gaf nader aan, hoe onze eigen persoonlijke levenshouding beslissend is voor de toekomst van de mensheid. West-Europa heeft dit jaar geen „witte kerst" gehad. Van Rome tot Stockholm, van Londen tot Berlijn vertoonden de straten het beeld van een gewone winterse zondag, stiller dan gewoonlijk, een beetje mistig en vochtig- koud. In Sovjet In de Sovjet-Unie was het een nor male werkdag. De Opperste Sovjet kwam bijeen en alle diensten func tioneerden normaal. De Russen die Kerstmis willen vieren, moeten wach ten tot 7 januari Kerst volgens de Juliaanse kalender. In de december-aflevering van ..Kommunist", het theoretische or gaan van de communistische partij van de Sovjet-Unie, werd aan de vooravond van Kerstmis opgeroepen voor meer en betere atheïstische pro paganda. Heilige Land Duizenden pelgrims uit de gehele wereld hebben in Jeruzalem de ge boorte van Christus gevierd. Een groep van 1800 gelovigen, geleid door de katholieke patriarch Alberto Gori, trok door de Mandelbaumpoort tus sen prikkeldraadversperringen en bunkers door, naar de St.-Catherina- kerk in Bethlehem, later naar de kerk op de plaats waar Christus moet zijn geboren. De Jordaanse autoriteiten hebben de pelgrims toegestaan 36 uur in het land te blijven. Een ere-escorte van bereden Jordaanse politie begeleidde de processie. Voor vele inwoners van Jeruzalem is het de enige gelegen heid in het jaar hun verwanten in Jordanië te zien, Rome Evenals in Bethlehem luidden in Rome de kerkklokken Kerstmis in. De „eeuwige stad" bood geen opge wekt beeld. Het had namelijk twee dagen achtereen hard geregend. Niet temin waren de 400 kerken die Rome telt goed gevuld. Paus Joannes heeft op eerste kerst dag in de Sint-Pieter een stille mis opgedragen. Het was de eerste maal sinds mensenheugenis dat een paus dit in het openbaar in de grote basi liek deed. Het hoofdaltaar waar hij de Mis opdroeg, was onversierd en er brand de slechts zes grote kaarsen. Op ver zoek van de H. Vader waren de pro tocollaire regels opzijgeschoven. De gelovigen konden gaan zitten waar zij wilden. Rust op Cyprus De bevolking van Cyprus heeft voor de eerste maal in vijf jaar een vreedzame Kerstmis beleefd. Na een opzienbarende bekendma king van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie EOKA, waarin de organisatie woensdag aanbood alle acties te staken, mits de Britten hetzelfde zouden doen, zijn er geen aanslagen meer ge pleegd. Gouverneur Foot verklaarde, dat hij de vreedzame toestand van harte toejuichte, „doch wij moeten waken tegen een te groot optimisme". Een Bristol Britannia van de BOAC is tijdens een dichte mist op een oefenvlucht van Londen Airport bij Hurn, in de omgeving van de Zuidengelse badplaats Bournemouth neergestort. Van de elf inzittenden kwamen er acht, onder wie de gezag- voeder, om het leven. De drie overi ge werden met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Op het vliegveld van Salisbury (Rhodesia) is een viermotorige DC- 6B van de Franse „Union Aeromari- time de Transport" bij een noodlan ding verongelukt. Drie van de 70 in zittenden zijn om het leven gekomen. Twintig passagiers werden ernstig gewond. Een vliegtuig van de Air France met 28 passagiers en een bemanning van zes is bij Wenen neergestort. Er zijn twee zwaar- en twee licht gewonden. Het duurde enkele minu ten voordat de brand uitbrak. Zo doende was er gelegenheid het wrak te verlaten. Op het congres van de C.P.N., dat gedurende vier dagen te Amsterdam bijeen is. heeft de algemeen secreta ris Paul de Groot gesproken over een verzoeningsaanbod van de geroyeer de heren Gortzak c.s. (de z.g. Brug groep). De heer de Groot stelde voor, dat het congres de onmiddellijke en on voorwaardelijke opheffing van de Bruggroep eist en de onmiddellijke terbeschikkingstelling van alle zetels van haar leden in de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Voorts sta king van alle openlijke of geheime activiteit van deze groep. Verder moeten deze mensen zelfkritiek oefe nen op hun fractionele activiteit. Als dat allemaal gebeurt, dan mogen ze weer lid worden van de C.P.N. „Wij moeten de gevoelens van bit tere haat bedwingen en bereid zijn diegenen te vergeven, die hun fouten inzien en ze weer goed willen maken. Wij zijn echter niet bereid voor chan tage opzij te gaan", zo voegde spre- ker er aan toe. Aleksander Michailovitsj Sjelepin, de veertigjarige voormalige eerste secretaris van het Centrale Comité der Sovjet-jeugdbeweging Komsomol, is benoemd tot hoofd van de Russi sche staatsveiligheidsdienst, als op volger van generaal Iwan Serov, die ruim twee weken geleden van deze post ontheven werd. (Advertentie) want in de speciale SERVICE-VERKOOP IS UW TIENTJE 15 GULDEN WAARD b.v. bij besteding van 100,mag u voor 50,aan kleding GRATIS UITKIEZEN! Desondanks is elk kwaliteitsartikel KLEDINGMAGAZIJNEN BREDA VAN COOTHPLEIN hoek GINNEKENSTRAAT ARNHEM: Kortestraat 3 NIJMEGEN Lange Burchtstraat 60. Paus Joannes XXIII heeft op de ochtend van de tweede kerstdag in Rome een bezoek gebracht aan de Regina Coeli gevangenis en zich daar o.m. met de gevangenen onder houden. Deze telefoto laat zien, hoe de H. Vader bij zijn aankomst in de gevangenis tussen twee rijen geknielde gevangenen doorwandelde De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft gisteren een visum voor de Sovjet-vice-premier Mikojan uit gegeven. Mikojan is van plan in ja nuari als „toerist" een bezoek aan Washington te brengen. Men ver wacht, dat hij van de gelegenheid ge bruik zal maken om met Amerikaan se regeringsleiders besprekingen te voeren. De Indonesische consul-generaal te Singapore, generaal Djatikoesoemo, die van 'n in Djakarta gehouden con ferentie van de Indonesische diploma tieke vertegenwoordigers in Zuid- en Zuidoost-Azië in Singapore is terug gekeerd, heeft verklaard, dat Indone sië binnenkort een fundamentele ver andering in zijn politiek tegenover Singapore en andere nabuurlanden bekend zal maken. De generaal licht te niet toe van welke aard deze ver andering zal zijn. Koning Frederik van Denemarken is gisteren van zijn jachtverblijf in Trend (Jutland), waar hij ziek is ge worden, naar Kopenhagen terugge keerd. De koning, die 59 jaar is, heeft een zeer zware kou opgelopen, waardoor een long is aangedaan. Hij zal enige weken het bed moeten hou den. Op Cape Canaveral is wederom een „Atlas", een inter-continentaal bal listisch projectiel, dezelfde machtige „vogel", die de vorige week in een baan rondom de aarde werd gescho ten, met luid geweld het luchtruim in geraasd voor een proefneming in ver band met vernieuwingen, in het toe stel aangebracht, waardoor de be trouwbaarheid ervan verbeterd zou kunnen worden. De proef is geslaagd. De raket legde een afstand van circa 6000 km af. Daags voor Kerstmis is het eind verslag verschenen van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer voor de ontwerpen van wet houden de: a. verlenging van de tijdelijke ver hoging van enige directe belastingen alsmede maatregelen met betrekking tot de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek; b. verlenging van de tijdelijke ver hoging van enige belastingen alsmede van de tijdelijke vrijstelling van om zetbelasting voor sigaren. Algemeen verklaarde men zich ondanks de wel bijzonder korte tijd, welke de Eerste Kamer in dit opzicht werd gegund ertoe bereid^ mede werking te verlenen, dat vóór het einde des jaars ook in deze Kamer een beslissing zal kunnen worden ge nomen over de onderwerpelijke wets ontwerpen. hetgeen uiteraard niet in hield. dat alle leden meenden hun steun aan deze ontwerpen te zullen kunnen geven. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal de sedert juni 1958 in beperkte mate gegeven gele genheid tot premiebouw door ge meenten na 31 december a.s. niet continueren. Dit is onder meer een gevolg van de grote belangstelling die in de laatste tijd van particuliere zijde voor de bouw van woningen met rijkspremie wordt ondervonden. In het algemeen zal premiebouw door gemeenten voortaan nog slechts worden toegestaan ter voorziening in een dringende behoefte aan een of enkele gemeentelijke huurwoningen. Bevordering van de werkgelegen heid, de verdere behandeling van de weduwen- en wezenpensioenverzeke ring, de bestrijding van het woning tekort, een rechtvaardige verdeling van de toeneming van het nationale inkomen en het onderzoek naar de structuur en de rechtsvorm van de moderne onderneming, behoren tot de zaken die door het thans zittende kabinet op korte termijn behandeld dienen te worden, aangezien ze geen uitstel kunnen lijden. Tot deze conclusie kwam de ver bondsraad van het Christelijk Natio naal Vakverbond, tijdens een te Utrecht gehouden buitengewone ver gadering. De vergadering was gewijd aan de bespreking van de actuele economische vraagstukken. De Voorburgse recherche is er in geslaagd de „moordaan slag", die zondagavond op de Koningin Julianalaan aldaar werd gepleegd, of naar thans de finitief bleek in scène is gezet, op te helderen Hiermee is een einde gekomen aan veel moei zame politie-arbeid en veel on rust. Dat deze lugubere „grap" veel tijd en geld heeft gekost, daarvan had den de vier daders en de kroegbaas, die er bij betrokken waren, nauwe lijks notie. En al evenmin van de ri sico's die zij zelf gelopen hebben. Want bij een achtervolging zouden er rake schoten hebben kunnen vallen. Aanleiding voor de daders om deze stunt te bedenken, is de aanslag in Amsterdam op een slagerszoon ge weest. Ze werd uitgebroed in een café te Den Haag. In het nauw ge bracht door de mogelijke gevolgen, beweerden ze van plan te zijn ge weest na nieuwjaar voor de dag te komen. Eerder niet. in verband met een eventuele kans op opsluiting. Gebleken is verder, dat de waar nemingen van de omwonenden en ooggetuigen vrij aardig hebben ge klopt. Kroegbaas De recherche had een spoor in handen gekregen, dat leidde naar een kroeg in Den Haag. Men toog er heen, maar de eigenaar, de 26-jarige L. G., die in het bezit was van een grijze Bedford-bestelauto, was niet aanwezig. De recherche bleef wachten en het geluk wilde, dat de man even later in zijn wagen kwam aanrij den. Hoewel hij door de echtge note van een der daders buiten nog werd gewaarschuwd met een „Smeer 'm, politieviel hij in handen van een buiten het café opgestelde rechercheur. Hij werd meegenomen naar Voor burg sn daar aan de tand gevoeld Aanvankelijk loog hij, dat de stukken er af vlogen, maar verder in het nauw gebracht, begon hij uit een ander vaatje te tappen. Hij begreep tenslotte, dat de vier daders, onder wie „Pat de slager" en „Ab de lood gieter" op de proppen moesten en zouden komen, tenzij hij de voorkeur zou geven aan een verblijf in de politiecel. Hij werd daarop in de gelegen heid gesteld zijn café op te bellen. Binnen een half uur zaten de vier daders op het politiebureau: de 30-jarige loodgieter A. T., de 40- jarige knecht W. G., de 26-jarige losarbeider M. F., allen uit Den Haag en de 34-jarige slager P. van H. uit Voorburg. Een hunner kwam in wat minder frisse toe stand per taxi. Zoals gezegd was het plan in het café uitgebroed. Men had puur een „grap" wilen uithalen. Gebruik is gemaakt van een alarmpistool. Daal de heren niet wisten wat de straf rechtelijke gevolgen konden worden, had de kroegbaas dezer dagen nog een advocaat geraadpleegd. Als slachtoffer heeft de 30-jarige loodgieter T. gefungeerd, een grote zware man, die een half uur voor de vitrines heen en weer heeft gelopen. Na afloop was men weer naai- het café gegaan. De kroegbaas heeft in de „overval" zelf geen werkzaam aandeel gehad. Op de vraag of tot vervolging zal worden overgegaan, wilde commissa ris Koeckes op dit ogenblik nog geen definitief antwoord geven. Hij haalde de schouders op en zei: „De lummels want een ander kwalificatie kan ik er moeilijk voor vinden hebben ondanks het raffinement van de opzet nauwelijks beseft wat zij wel aan richtten". Jammer, dat E niet bij de winnaars was. Jammer óók voor ons, dat wy U niet mochten verrassen. Voor puzzel 11 keren wij in ieder geval uit U kunt de winnaar zijn Inzending uiterlijk maandagavond 12 uur bij postbus 2500, A'dam Slechts met tussenpozen heeft men gedurende de kerstdagen de reddingswerkzaamheden in de mergelgroeve te Zichen-Zus- sen-Bolder tien kilometer ten zuiden van Maastricht op Bel gisch grondgebied kunnen voortzetten. Zes lijken werden in deze dagen geborgen. Dertien personen worden nog vermist. Op eerste kerstdag moest het werk des avonds worden stopgezet, nadat een reddingsploeg juist ontkomen was aan een nieuwe instorting. In de vel den deden zich verscheidene nieuwe scheuringen voor, die een groot ge vaar opleverden voor de toeristen, die met vele tientallen naar de ramp in de champignon-kwekerijen waren komen kijken. De Belgische autoriteiten hebben tenslotte de beslissing genomen het reddingswerk voort te zetten met behulp van genietroepen. Men heeft weinig hoop, dat de der tien vermisten ooit gevonden zullen worden, doch mannen van de genie zullen proberen van boven af een gat te graven naar de ondergrondse op slagplaats van champignons, die een betonnen dak heeft en waar zich mo gelijk nog enkele arbeiders kunnen bevinden. Als het dak van de opslag plaats het gehouden heeft, kan men in die ruimte wel een dag of tien in het leven blijven, zo geloven des kundigen.

de Stem | 1958 | | pagina 1