KAMER AKKOORD MET REGERING BEEL Cerber Moge Kerstmis echt zó zijn f ii Ml Mergelgroeve ingestort man bedolven achttien Belangrijke data in de politiek Motie Burger verworpen anyI Geen winnaar van puzzelpot hele Belastingwetten aangenomen Vrijgezel won hoofdprijs in KNVB-toto Y >Y a ürl Wi/A 1 m I w M m TfyTJi in België, onder rook van Maastricht Relaas van ooggetuige Nat.-Chinese samenzwering I Verrassing DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontslag prof. Beel als lid Raad van State Afgetreden ministers onderscheiden Ook Tsjang niet herkiesbaar Weinig verandering j Djakarta beschuldigt Twee gelukkigen delen vijfduizend gulden 88e JAARGANG No. 22945 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Vóór God, Kontngi* en Vaitéïfond WOENSDAG 24 DEC. 1953 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Aan de nieuwbenoemde minister president prof. dr. L. J. M. Beel is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State. Bij koninklijke besluiten van 22 en 23 december heeft Hare Majesteit de Koningin benoemd: tot Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw dr. W. Drees, oud-minister-president; tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw prof. dr. I. Samkalden, oud-minister van Justitie; tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau de heer H. J. Hofstra, oud-minister van Financiën; tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw dr. ir. A. Vondeling, oud-minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau de heer J. G. Suur- hoff, oud-minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid; tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw drs. E. H. van der Beu gel, oud-staatssecretaris van Buiten landse Zaken; tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau mr. dr. A. A. van Rhiin. oud-staatssecretaris van Socia- Khi.n le Zi laken. (Advertentie) fijnste kaas uit Zwitserland ,U>po<t4 fq, E. von Vüe» fczo, Amsterdam HET TUNESISCHE hoge gerechtshof heeft acht doodvonnissen geveld in het proces tegen 57 mensen, die ver dacht worden van samenzwering te gen president Bourguiba. Vier van de ter dood veroordeelden werden bij verstek berecht. Drie beklaagden kre gen levenslang. IN MAROKKO heeft Abdallah Ibra him, van de linkervleugel van de Istiqlal-partij. een nieuwe Marokkaan se regering gevormd. De legerings crisis heeft een maand geduurd. IN TEXAS, nl. te Brownfield, is een vrachtauto, die met gascilinders was geladen, in brand gevlogen. Vier per sonen werden door de ontploffende cilinders gedood, ruim honderd liepen verwondingen op. TE SANTA CRUZ (Tenerife) heeft men zeven dagen lang niets meer ge hoord van de ballon „De kleine we reld", die 12 december voor een tocht over de Atlantische Oceaan vertrok. Men verwacht, dat de ballon onge veer 500 km van de Zuidamerikaanse kust is. TWEE KINDEREN van de Deinumer vierling hebben het ziekenhuis te Leeuwarden kunnen verlaten. De twee andere worden nog verpleegd, maar maken het goed. DE AMERIKAANSE legerautoriteiten in West-Duitsland onderzoeken het geval van sergeant Alfred Smith, die sinds 21 november zijn onderdeel heeft verlaten en van wie vermoed wordt, dat hij zich in Nederland bevindt. (Van onze parlementaire medewerker) De minister-president, prof. Beel, heeft in het parlement, na uitvoerige redevoeringen van de Kamerleden, gisterenavond een korte toelichting gegeven omtrent de opzet van zijn regerings programma, dat wij elders in deze editie publiceren. Hij wees erop, dat de kwalificatie „rechts kabinet" niet klopt met de feiten. De leden van het nieuwe kabinet horen wel tot bepaalde politieke groeperingen, maar dit is geenszins bepalend voor het karakter van het gehele kabinet. Het is slechts bedoeld als een overbrugging van een bepaalde periode, van nu tot aan de ver kiezingen. Hij zei, dat de regering bepaalde moeilijke kwesties, zoals de loterijwet en het stakingsrecht en zelfs wanneer er beslissingen genomen moeten' worden naar aanleiding van het SER-advies, zonodig niet uit de weg zal gaan, al zijn zij van principiële aard. Wanneer voorzieningen noodzake lijk zullen zijn dan zullen wij die tref fen, aldus de minister-president. Ook kunnen begrotingshoofdstukken even tueel behandeld worden, maar dan na overleg met de kamervoorzitter, wanneer men genoegen neemt met een administratief-teehnisehe behan deling. Dit heeft dr. Beel later bij de replieken echter weer wat afgezwakt. Hij zei; aan ieder cijfertje van een begroting zit we] een beleidskwestie. Ik zal dit een beetje ruim opnemen". De Kamer stelde zich met gro te meerderheid achter de Kamer ontbinding en vervroegde verkie zingen, en keurde de opzet van het kabinet goed. Een motie- Burger, waarin Kamerontbinding werd afgewezen, is verworpen met 86 tegen 54 (P.v.d.A. en comm.) stemmen. Romme-Burger 1-0 Prof. Romme heeft mr. Burger te recht gewezen, omdat hij de K.V.P. verweet, geen verantwoordelijkheid Generaal Tsjang-Kai-Sjek heeft op een bijeenkomst van de raad ter voorbereiding van het herwinnen van hel vasteland meegedeeld, dat hij te gen een verandering van de constitu tie is, die het aan een man niet toe staat meer dan tweemaal president van nationalistisch China te zijn, waarmee hij aangaf, dat hij in 1960 af zal treden. De constitutie staat slechts twee ambtstermijnen van zes jaar toe. De tweede termijn van Tsjang eindigt op 21 mei 1960. 5 Weersverwachting van het K.N. M.I., tot vanavond, opgemaakt J gisterenavond 23.15 uur: J Overwegend droog weer met op f de meeste plaatsen mist of laag- t hangende bewolking. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste- J ren. Verwachting van he» Belgisch Weerkundig Instituut: Over het algemeen lichte wind uit oost tot noordoost, /eer ver spreide en aanhoudende mist. Kans op lichte neerslag met kans op yzelafzetting Üzel. Lichte J daling van de temperatuur: i Vooruitzichten voor donderdag en J i vrydag: hezelfde weer, maar J meer kans op neerslag. Aanwak- t kerende oostenwind. Tempera- i tuur zonder grote verandering met J kans op lichte nachtvorst. t Vandaag: zon onder 16.32 uur. f Maan op 15.46 uur. J Morgen: zon op 8.47 uur. Zon on- der 16.32 uur. Maan op 16.34 uur. 4 Maan onder 7.40 uur. J Vrydag: zon op 8.48 uur. Zon on- i der 16.33 uur. Maan op 17.29 uur. J 4 Maan onder 8.29 uur. 4 J Zaterdag: zon op 8.48 uur. Maan- J onder 9.12 uur. 4 4 Een Utrechtse vrijgezel van 38 jaar, de heer Willem van Weeren, kan het nieuwe jaar waarschijnlijk beginnen met ruim 127.000 gulden méér dan hij verwacht had. De man voorspelde namelijk (tot gisteravond laat als eni ge) alle veertien uitslagen op de KNVB-toto goed, zodat hij op z'n eentje kandidaat is voor de hoofdprijs. Van Weeren, boekhouder bij een garagebedrijf, neemt zijn succes kalm pjes op. Hij woont samen met zijn moe der, rijdt al lang een auto en heeft het naar eigen verklaring bijzonder goed. Daarom gaan de 127.000 guldens voorlopig naar de bank. Deze Utrechter is trouwens toch ge lukkig in het toto-spel. Drie weken geleden was hij ook al bij de prijs winnaars. Toen kreeg hij „maar" 189 gulden. te willen dragen voor de breuk, die de katholieken zouden hebben ge maakt. De katholieke fractieleider wees erop, dat duidelijk reeds uit de formulering (ter beschikking stellen van portefeuilles) is gebleken, dat in het kabinet een niet-socialistische meerderheid het helemaal niet eens was met het hardnekkig doordrijven van de heer Hofstra tegen de Kamer in om toch de belastingwetten voor twee jaar er door te jagen. Prof. Romme heeft gezegd, dat de K.V.P. onveranderd zal blijven vasthouden aan haar christelijk sociaal program ma en dat de fractie open bjijft staan voor samenwerking met iedere de mocratische groepering, die zich met haar bewust is van de minderheids positie, die alle partijen onder de hui dige omstandigheden in Nederland innemen, De overige fracties Alle fractieleiders brachten hul de aan de afgetreden minister president dr. Drees, Prof. Rom me vond zijn heengaan een tra gisch moment. Dr. Drees hield steeds vast aan zijn eenmaal in genomen standpunten, zoals o.m. inzake Nieuw-Guinea, de dienst plichtwet en de subsidiepolitiek, aldus de..katholieke spreker. Dr. Bruins-Slot (A.R.) verweet de socialisten, dat zij dictatuur hebben uitgeoefend, daar zij hun ministers ten val hebben gebracht. De heer Tilanus (C.H.) herinnerde er aan, dat de heer Burger onlangs in een inter view de huidige conflictsituatie een opluchting heeft genoemd, omdat nu de brede basis kan worden verlaten. •Welnu, aldus deze spreker, de heren hebben de vrijheid om propaganda te gaan maken, wij zullen eens zien of zij succes hebben. Te oordelden naar het peil van de eerste redevoering van de heer Bur ger als leider van de socialistische oppositie kan men, wat dit laatste be treft, de perspectieven niet bepaald hoopvol noemen. De heer Burger heeft zich met grove woorden, vooral tegen de K.V.P. gericht. Hij trachtte nog dr. Beel lof toe te zwaaien, maar het zoet gevlei werd door de mi nister-president niet geaccep teerd. Deze laatste sprak van een volstrekte vertekening van de fei ten, daar de heer Burger had ge suggereerd. dat hij zich zou heb ben opgeofferd om het ..gezicht van prof. Romme te redden". Prof. Oud (V.V.D.) wees er op, dat de socialisten, die nu zo tegen Ka merontbinding ageren, deze destijds wel degelijk ais dreigement naar vo ren hebben gebracht. De verkiezin gen van 1958 hebben hen anders ge leerd. De belastingwetten Hierna kwamen de reeds zoveel besproken belastingwetten aan de orde. Zij werden z.h.s. aangenomen, met aantekening, dat tegen hebben gestemd: Welter en Duynstee (K.V. P.), ds. Zandt (S.G.) en de commu nisten. Voorzitter Kortenhorst herdacht met enkele woorden wat de oud minister-president dr. Drees in de na oorlogse jaren heeft gedaan en wens te hem geluk met zijn benoeming tot minister van Staat. Dr. Kortenhorst wenst de gehele Kamer toe, dat de vrede van Kerstmis in aller harten zou mogen dalen. fci"> j J ,,7 'i'- Jol X' iü f - -V fej sj "J0- i II M,„ 1, Éfei mr>(«f 3 - mm m fc'raw P' i" 1 f- .t M S" C 's H' 4&A v \t - iï vlakte van zeker drie a vier hectare zijn verzakt Twaalf personen zijn met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Velen heb ben lichte letsels opgelopen. Grote reddingsploegen uit België en van onze mijnen, brand weren, waaronder die van Maastricht en vele particulieren zijn met reddingswerkzaamheden begonnen. Of er nog iemand te redden valt. (Van onze speciale verslaggever) Tien kilometer ten zuiden van Maastricht, in het Belgische plaatsje Zichen-Zussen-Bolder, is een mergelgroeve ingestort, waarin champignonkwekerijen van vier ondernemingen zijn ge vestigd. Tenminste 18 personen werden ingesloten, bedolven dan wel verpletterd door een last van vele tonnen grond en mergel, ter verderop aan het werk te gaan. wnILn in iHet is daar dieper en de wanden staan welke in een laag van vier tot tien meter dik en over een opper- er dichter op elkaar, waardoor het plafond steviger gestut is. Een groepje mensen Maes schat het op een man of tien-twaalf bleef achter om een aantal kisten te ver zamelen en die mee te nemen naar de veilige plek. waar deze dag zou wor den geoogst. „Opeens weerklonk een gefluit als van een orkaan, we voelden een enor me luchtdruk uit de richting, die we zojuist ontvlucht waren. Het gefluit, gevolgd door een donderend geraas, hield enkele seconden aan. Toen was het plotseling stil en hoorde ik om me heen het geroep en geschreeuw van mijn maats. Eerst kon ik niets zien door het stof, maar spoedig konden we voor zichtig gaan kijken. Al gauw was de weg versperd door neergestorte en meters dikke mergelblokken." Even slikte Maes iets weg en zijn ogen tuurden de weg af, waarover vrachtauto's, ambulances en brand weerauto's af en aan rijden. Dan vertelt hij verder: „Terwijl wij terugliepen, struikelde een van ons over iets. Het bleek de plukster Janine Broeken te zijn, die door de luchtdruk bewusteloos was geraakt. Wij droegen haar naar buiten en pasten kunstma tige ademhaling toe. In het ziekenhuis van Tongeren is ze overleden." De wegwijzer priemt in de mist naar een modderweg. Straks, als we in de buurt komen van de mergelgroeve, rond welke thans nog zulk een sinis tere geheimzinnigheid hangt, zullen onze schoenen bij elke stap een deci meter wegzakken in de vette, Lim burgse klei. Er staan een paar rijks wachten op een kruispunt van binnen wegen. Tot in verre omtrek rond het Belgische dorpje, onder de rook van Maastricht, zijn alle wegen afgezet. Journalist en fotograaf hebben echter geluk, als zij een man in grijze overall aanspreken, die somber voor zich uit starend terzijde van de moddergeul staat. De kandidaatstelling voor de verkiezing van de nieuwe Twee de Kamer zal plaats hebben op 18 januari. De verkiezingen wor den gehouden op 12 maart. Op 19 maart wordt, in een verenig de vergadering der beide Ka mers de zitting van de Staten- Generaal gesloten en de dag daarop, vrijdag 20 maart, zullen de Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer in een verenigde vergadering voor het eerst bij eenkomen, K.V.P. In verband met deze ver vroegde verkiezingen is de gros lijststemming van de KVP in „Weet u misschien wat er precies gebeurd is?". „A-wel, ik was sjust vertrokken van de plek, waar de groeve instortte, toen het ongeluk ge beurde En Louis Maes, de cham pignonkweker, vertelt ons zijn bele venissen van deze wel zeer donkere dag voor Kerstmis. „Vanmorgen om zeven uur gingen we de grot binnen om champignons te plukken. De gangen in de mergel groeve zijn zeer oud en er wordt al lang geen mergel meer gedolven. De laatste jaren is de teelt van champig nons er sterk toegenomen en er zijn heel wat landarbeiders en vrouwen, die een goed stuk brood verdienen in de kwekerijen van de gebr. Heynen en van zijn zwager Kinet. Louis Hey nen, een bijna vijftiger, ging voorop. Verse scheuren Ongeveer veertig mannen en vrou wen volgden hem: een lange sliert dansende mijnlampjes in een don kere gang. Het was alsof we met een voelden, alsof er iets was," vertelt Louis Maes. „Louis Hey nen ontdekte, bijlichtend, een paar verse scheuren in de geelbruine wand." „Het is hier niet pluis," zei Louis en de baas gaf bevel om vijfhonderd me- Voor tweede keer Een ander, Everhard Lovericks, haalt herinneringen op: Op een zondagmorgen in 1953 zakte mid den in het dorp een heel stuk grond weg. Enkele huizen werden meegesleurd. Hij kwam juist uit de hoogmis en zag zijn huis plot seling in de aarde wegzakken, alle afdelingen bepaald op januari. De Verkiezingsraad zal vergaderen op 6 januari. Samenhangend met deze data zullen op 27 december reeds in alle kringen kringvergaderingen ge houden worden tot benoeming van de 1 leden van de Verkiezingsraad en van de kring-adviescommissies. Maandag 29 december is de uiterste dag, waarop in alle afdelingen in hel gehele land de kandidaten gesteld kunnen worden. De namen van de kandidaten, die door de afdelingen ge steld, zijn, zullen namelijk uiterlijk 30 december in bezit moeten zijn van de kringsecretarissen. De KVP zal met vier lijsten aan de verkiezingen deel nemen. Een voor Limburg, een voor Brabant, een voor de samengevoegde kringen Amsterdam, Rotterdam, Den Kaag, Utrecht, Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middelburg, en een voor de samengevoegde kringen Leeuwarden, Groningen, Assen, Zwol le en Arnhem-Nijmegen. Prof. Romme zal op al deze lijsten als lijsttrekker fungeren. toen hij het tuinhek opende. Er was gelukkig niemand thuis Nu, op deze morgen, was Love ricks aan het werk in de groeve. Hij behoorde tot de groep, die op het nippertje ontkwam. Mergelstof Soppend door de vette modder be reiken we het plateau, waar beneden zich de gangen moeten bevinden. Rond verschillende ventilatiekokers ligt op de donkerbruine modder een stofbed uitgespreid van tientallen meters door snee. Het is mergelstof, dat tijdens de instorting met grote kracht door de kokers is geperst. Opeens staan we voor een kleine afgrond: dwars door het akkerland loopt een verse breuk. Uiterlijk lijkt de akker op een enorme diepe scho tel. Het land ligt hier enkele meters lager. Hieronder is het gebeurd. Vier grote kaarsen vel lichten, op de hoek van de Markt te Breda, een gedeelte van de O. L. Vrouwekerk, het centrum van de oecumenische kerstviering' van deze stad. Op iedere zondag van de advent werd telkens één kaars ontstoken. Moge hun boodschap: ,,Het licht schijnt in de duisternis" begrepen worden door de wereld, waar nog zoveel duisternis is. (Foto H. Chabot) De commandant van het garnizoen van Djakarta, overste Endang Dach- jar, heeft verklaard, dat de Indone sische autoriteiten beschikken over documenten en ander bewijsmateriaal voor het bestaan van een nationalis- tisch-Chinese samenzwering tot om verwerping van de regering van Dja karta. Aldus bericht het persbureau PIA. Geen enkele inzender had deze week een correcte op lossing, zodat de pot weer blijft staan. Wel waren er twee deelnemers met één fout. Zij delen dus samen 5.000. Het zijn: H. J. Pluymakers te Voerendaal en L. Tuinstra te Heer. Twee Limburgers dus. Doet uw best tijdens de kerst dagen, Brabanders en Zeeuwen. Het gaat volgende week vast en zeker om een pot van ongeveer vijfentwintig duizend guldenof.... weer om vijfduizend gulden. Dit bedrag is namelijk weer ter beschikking voor de oplossing (en) met de minste touten. Grijp uw kans (en uw kwartjes) en puzzel mee! Oplossingen moeten uiterlijk maandag binnen zjjn, niet bij Dagblad De Stem, maar bij Postbus 2500 te Amsterdam Voor charitatieve instellingen in Limburg en in het versprei- dingsgebied van Dagblad De Stem in Brabant en Zeeland kwam deze week f 2.278,84 binnen. Het totaal is daarmede sinds puzzel no. 1 gestegen tot 9.641,36. Intussen hebben ver schillende instellingen in Limburg en Brabant hiervan al kunnen profiteren. De plaats van de instorting

de Stem | 1958 | | pagina 1