KAREL V EN VLISSINGEN Gemengd Koor Hulst ook finale succesvol in l .u» Eerste prijs in afdeling tweede in totaal-uitslag Tussen en dammen Goes met grote cijfers i winner van 's-Gravenpolder Flesinga als Europoort voorganger Rotterdam Middeleeuwen afgesloten in Rammekens Kroniekje van s-Heerenhoek DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 DECEMBER 1958 ALPH. BIESBROECK Zwem-landenwed- strijden in 1959 Zes kinderen bij brand omgekomen Canadese Dakota verongelukt Wit-Gele Kruisgebouw te Sluiskil 'n goed jaar gehad?. Gans de Hispanistische wereld heeft kortelings het vierde eeuwgetij herdacht van het afsterven van Keizer Karei V in 1558, en daarbij is in menig Spaanse herdenkingsrede het woord „Fle singa" gevallen. Flesinga, de Spaanse naam voor Vlissingen. Want in Kareis leven is Zeeland in het algemeen, en Vlissingen in het bijzonder, moeilijk weg te denken. Karei, die vele reizen heeft ge maakt, gebruikte meer dan eens onze Zeeuwse havenstad als uit gangspunt voor die reizen. En meer dan eens heeft het er de schijn van, dat Vlissingen een „Europoort" was voor de laatste keizer van een verenigd Europees rijk, van de „Vader van Euro pa", zoals hij dezer dagen wel genoemd is. Vlissingen lag dan ook al heel gun stig voor een keizer, die in Gent ge boren werd en wiens rijk vanuit de Lage Landen uitgroeide tot een we reldrijk. Als wij weten, dat zoals de keizer bij zijn afscheid in Brussel in 1555 meedeelde hij zes maal naar Spanje, zeven keer naar Italië, tien keer naar de Nederlanden en twee maal naar Engeland gereisd is, dan is het duidelijk, dat de keizer de ze reizen meer dans eens per schip ondernam. Varen had trouwens van jongsafaan Karei al geboeid. In Me- chelen, waar hij was groot gebracht. behoorde tot zijn speeidgoed. behalve een groot houten paard, ook een grote slede in de vorm van een schip met touwen en masten en wim pels, geheel compleet en sprekend tot de verbeelding van een jongen. Eerste bezoek Zeeland Zijn eerste bezoek aan Zeeland moet gelegen hebben in de zo mer van het jaar 1517. Zeventien jaar was Karei toen en op weg naar Spanje naar het hem toen toevertrouwde nieuwe koninkrijk. Het moet of een stormachtige of een windstille zomer geweest zijn, want niet minder dan twee maan den, van 3 juli tot 7 september, moest men wachten op gunstige wind. Men doodde de tijd wat met jagen in de duinen op Walcheren en bezoeken in Middelburg. Middelburg waar hij twee jaar eerder, op 14 mei 1515 als graaf van Zeeland was inge huldigd Eindelijk op 8 september, toen tegenwind plaats maakte voor een gunstige bries, stak men met veertig schepen van Vlissingen in zee: Karei en zijn zuster Eleonora en verder een groot gevolg met alle Bourgondische prachtlievendheid, zijn hofhouding eigen. Het was verre van een behagelijke reis. Tien dagen lang was men onderweg om in Span je in een totaal andere plaats aan wal te komen dan waar men op had gerekend. En de nieuwe koning van Spanje werd door kustbewoners van zijn eigen koninkrijk met de wapenen in de hand ontvangen Het zou niet de enige keer zijn, dat een vorstelijke vloot de haven van Vlissingen zou uitvaren, want juist in de Spaanse tijd werd Vlis singen landingsplaats of vertrekpunt voor wie de Nederlanden verliet of, na een reis naar Spanje, in Vlissin gen een joyeuse entree beleefde. Zo een terugkeer had plaats in juni 1520, toen Karei, met dertig schepen, uit zijn nieuwe koninkrijk terugkeerde en in Vlissingen door Adolf van Bour- gondië, die heer van Vlissingen en Veere was, luisterrijk werd ontvan gen. Maar Karei gebruikte toen Vlis singen slechts om „over te stappen" in een kleiner schip, dat hem naar Vlaanderen zou brengen. Inspectie.... In de zomer van 1540 was de kei zer weer in Zeeland, ter inspectie.... of moeten we veronderstellen ter ver krijging van meer geld voor zijn dure oorlogen Hoe dan ook het was een „werkbezoek" want in juli bezocht de keizer de juist nieuw aangelegde zeewerken van Westkapelle, zoals hij ook in Noord-Holland dijken had ge ïnspecteerd op weg van Haarlem naar Amsterdam. Daar had hij kri tiek op het onderhoud van de dijken. Op des keizers vraag hoe de dijken zo slecht waren, kwam toen schoor voetend het antwoord, dat het de Dijkgraven en Heemraden waren die er schuldig aan waren. Daarop be noemde de landsheer Karei van Poi tiers „hoewel geen duim gronds be zittende" tot oppertoezichter der Hol landse dijken. hetgeen nu gezien moet worden als een eerste inbreuk ten goede van de voorrechten van de Landzaten. Er is niemand, die ons gezegd heeft of ook in Westkapelle de dijken in deze geest werden be zichtigd Vast staat alleen dat de kei zer nog in Middelburg, Arnemuiden en Veere is geweest en „enkele" Zeeuwse eilanden heeft bezocht. Een schilderij van M. Calish, waar op men keizer Karei V afgebeeld ziet tijdens zijn bezoek aan het graf van Willem Beukelszoon te Bier vliet in 1556, waarvan in bijgaand verhaal sprake is. licht, dit bezoek. Want de keizer wist maar al te goed, dat de groot heid van Vlaanderen Zeeland en Holland voor een groot deel te dan ken was aan de „grote visserij" op de haring! En bovendienKarei V moet zelf een hartstochtelijk lief hebber geweest zijn van oesters en mosselen en niet minder van haring. Immers tot in de eenzaamheid van het klooster van San Yuste bereikten hem de geliefde produkten uit de Schelde-delta, die hem door trouwe vazallen werden toegezonden. Eenzaam Op 28 augustus kwam Karei in Vlissingen aan. Daar lagen 56 sche pen gereed voor de laatste afvaart. Maar ook in september 1556 was de wind hem niet gunstig. Karei moest wachten en hij, de emeritus-keizer nam „incognito" zijn intrek in de Vlissingse herberg „de Byencorf". Op een avond, zo gaat het verhaal, moet de keizer daar de gezant van zijn broer Ferdinand ontvangen heb ben, Selden genaamd. Men sprak over allerlei zaken, die nog vóór de Spaanse reis moesten worden afge handeld, en het onderhoud duurde tot ver na middernacht. Totdat de keizer het welletjes vond en zijn dienaren belde om Selden uit te geleiden. Maar hoe hij ook belde.... geen van zijn dienaren kwamen zich melden in de keizerlijke slaapkamer. En Ka- rel, wiens gehele leven getypeerd wordt door allerlei kleine attenties die hij zijn medemensen bewees, (vlak vóór zijn dood zorgde hij voor het verdere leven van zijn kapper en tuinman voelde zich genoodzaakt Selden zelf uitgeleide te doen. Hóe Afgemat In 1555, we weten het allemaal uit de geschiedenisboekjes, deed Karei V afstand van de regering. Hij was, ondanks zijn vijfenvijftig jaren, af gemat, üchtig en reumatisch, en hij, de plichtsgetrouwe, meende de plich ten van zijn regeren niet meer na te kunnen komen. Hij wilde zich terug trekken en zich aan meer geestelijke zaken wijden, zaken waaraan hij in het ondenkbaar drukke leven niet meer toegekomen was. In Spanje zou de felle zon de pijnen van zijn jicht wel kunnen verhelpen, zo meen de hij. Maar nog eenmaal zou hij door het waterland moeten om de droge hoogvlakte van de Estrama- dura te kunnen bereiken. Op 8 au gustus 1556 vertrok hij uit Brussel via Gent, zijn geboorteplaats, naar Vlis singen. In Biervliet arriveerde hij de 30ste. In Biervliet zou de keizer van een rijk „waar de zon niet onder ging" een historisch bezoek bren gen aan het graf vanWillem Beu kelszoon. Niet geheel toevallig wel zijn gast ook protesteerde, het hielp niet. En men stelle zich het tafereel daar in de Vlissingse herberg voor: Karei, gebogen en gekromd, in die dagen gedragen in een speciaal voor hem ontworpen draagstoel, zocht een kandelaber en met die in de hand gaat hij een gezant van zijn broer voor op de smalle trappen van de „Byencorf" Zijn gast moet naar duizend excuses gezocht hebben om zelf de weg wel te kunnen vinden, ge tuige de historische woorden, die daar in Vlissingen moeten ge sproken zijn: „Behoud dit tot ene gedachtenis, dat een keizei eer tijds door zo veel volks omringd, nu alleen is, verlaten van zijn ei gen dienaars. En hij die zo veel vuldig door U is gediend, moet U nu dienen en voorlichten." Toen kwam het afscheid van de Lage Landen, het afscheid van zijn zoon, Philips, op de rede van Vlissin gen. Voor het laatste hield hij hem de handen boven het hoofd- Niet al léén in de overdrachtelijke zin van het woord, maar ook om hem te ze genen in naam van de H. Drievuldig heid. Op 17 september 1558 werd de kei zer in een van de 56 schepen gedra gen, dat in Rammekens voor anker lag. De wind bleek gunstig. In Rammekens werden de Middel eeuwen afgesloten, een nieuwe tijd begon. (Advertentie) haard brand (Advertentie) Let maar eens op Als een gastvrouw vraagt „thee, koffie of ...cacao?" is tien tegen één het ant woord: Ja... goed idee... cacao". Gun dan Uw gasten het beste wat er van Houten cacao het beste voor uw oliehaard of kachel en— uw portemonnaie. KI. Bagijnestraat 25 Telefoon 121 HULST Voor de vertegenwoordigende Ned. zwem- en waterpoloploegen is voor het zomerseizoen van 1959 het vol gende programma vastgesteld: 27 en 28 juni: West-Duitsland-Ne- derland (zwemmen, waterpolo en schoonspringen), plaats nog niet be kend. 12 juli: Nederland-België waterpo lo (a-ploeg en juniores), plaats nog niet bekend. 25 en 26 juli: Nederland-Groot Brit- tannië (zwemmen en waterpolo) plaats nog niet bekend. 81 juli en 1 augustus: Groot-Brit- tannië-Nederland, zwemmen in Car diff. 1vei tentiej In Detroit zijn zondagochtend zes kinderen uit één gezin bij een brand omgekomen, terwijl hun ouders naar de kerk waren. De jongste was an derhalf jaar en de oudste zeven jaar. Het echtpaar had dit jaar al een tweeling door ziekte verloren. Het is nu kinderloos. Een Dakota van de Canadese lucht macht, op weg van Frankrijk naar Italië, is zondagavond nabij Florence in de Apenijnen verongelukt. In de wrakstukken werden vier lijken ge vonden. We willen niet ver velend zijn, maar moe ten toch echt weer melding maken van een komende mutatie aan de r.-k. jongens school. Je zou haast gaan geloven, dat het vrij grote verloop aan de betreffende school thans ook de baas zelf heeft geïnspireerd om te gaan solliciteren. De heer Paree gaat zijn geboorteplaats weer verwisselen voor Noord-Holland, waar hij toch pas enige ja ren geleden vandaan kwam, en het gewoon lager onderwijs omrui len voor tuinbouwon- derwijs aan de tuin bouwschool te Grote broek. Het schoolbe stuur heeft gelukkig tijd tot september '59 om een nieuwe te zoeken. Er komt met deze betrekking een fraaie woning vrij, wat misschien een handje kan helpen. Hoe zo, vragen wij ons in alle ernst af, zou het toch komen, dat er juist zoveel onder wijzers vertrekken? Zou het bestuur met het uitschrijven van een prijsvraag niet achter deze waarheid kunnen komen? Eerste prijs b.v. een nieuwe school. Aan nieuwe plannen zitten nogal eens scherpe kantjes. Het is zogezegd vaak, Jan tje lacht en Pietje huilt. Maar ja ze zul len je dan ook even met heel je hebben en houwen in de knel zet ten zoals dat enige Molendijkbewoners gaat overkomen, als straks de werkzaam heden voor het nieuwe bouwplan worden uit gevoerd. Pand no. 7 komt dusdanig met zijn uitgang, dat de bewoners straks langs binnenshuis b.v. de mestput moeten gaan Wegrijden. De bewo ners van pand no. 9 overwegen intussen om van binnenuit met spiegels te gaan wer ken om het verkeer voldoende te kunnen gadeslaan ten einde te voorkomen, dat hun voordeur in de toe komst op een autopor tier terecht komt, want de luttele vier kante metertjes tuin veranderen dan in een heerlijke gierende bocht. Drogen is er voor moeder de vrouw niet meer bij, want ook de achterzijde van de bèdoelde panden, waar de patatten groeiden en de bloe metjes bloeiden, ver andert in een brand put met daaromheen een keurig plantsoen. We vernemen verder dat de bewoners er degelijk rekening mee houden straks aanvra gen in te dienen een drooglijn te mogen plaatsen OP de Mo lendijk, en verder nog of de achterdeur toch wel over gemeente grond mag draaien! We bedoelen maar te zeggen dat dit een klein facetje is van de huilende zijde, maar dat de lachende zijde nog wel enige tijd op publikatie zal moeten wachten. We houden het in ieder geval in de gaten. In de laatst gehou den vergadering der vroede vaderen zijn de gemoederen zeer verhit geweest over een teerkwestie. De pluimen zijn er nog niet aan te pas ge weest, want het schijnt dat die teer daarvoor niet plakvast genoeg was, en toch gaat men ijskoud on ze wegen insmeren met dergelijke rom mel. Zouden ze nou echt waar niet hebben kunnen begrijpen dat stenen dan zeker niet in een dergelijk pro- dukt plakken? Het schijnt dat zulks toch wel de bedoeling was, maar nu kwamen die stenen op hopen langs de weg te liggen, het- welke weer vrij ge vaarlijk wordt voor het verkeer. Je maakt met bromfiets of an dere fiets vrij gemak kelijk een slippertje nietwaar? Overigens kunnen we niet aan de indruk ontkomen dat er al flink geslipperd is. Het zou helemaal niet vreemd zijn als de bedoelde pluimen er mettertijd net nog aan te pas komen. Met de leveranciers wordt in tussen onderhandeld, hebben we vernomen! Die mensen moeten tenslotte ook wat doen, willen zij tot in lengte van dagen en kilometerslengten blij ven teren. We zijn deze week verrijkt met de ope ning van een keurige nieuwe zaak, die voor ziet in de levering van allerlei leuke dingen voor een smaakvolle kerstversiering b.v. Bovendien zijn er zaad- en kunstmest stoffen en allerlei aan verwante artikelen en laten we eerlijk we zen: dat is toch wel gemakkelijk voor onze landbouwers enz. vlak naast de deur. Het r.-k. Hulsters Gemengd Koor heeft tijdens de finale van het Neder lands Koor Festival te Haarlem de w Officieel was het nieuwe Wit-Gele Van links Kruisgebouw te Sluiskil al geopend, .te 61 werd pas echt toen de eer- eer.n? ïen werden gehouden. Als te viel de eer te beurt aan met !!W v,?n Kouteren-Thomas, die Paulti maanden oude zoontje en daarrirÜ' eerst dc(- gebouw betrad Het door de afdeling Terneu- in dit nio?,r, Was ^al'Kje de eerste die zen geschonken speelgoed deed nu werd gebouw geconsulteerdreeds goede diensten voor de wach- tende kinderen. naar rechts: mevrouw van Kouteren-Thomas, de wijkzuster Bauwens en de kinderarts dokter Niehüser Ongewild zitten we ook deze week tot over de oren in de zui vel. Naar aanleiding van hetgeen wij vorige week schreven over deze materie, ontvingen we uit „de Zak" van Zuid-Beveland een brief met het sterkste verhaal, dat we ooit laben. De schrijver was het roerend eens met de stel ling, dat de Haagse bureaucra ten de berekening van de melk prijzen zó mysterieus hadden ge maakt, dat niemand er meer een touw aan kan vastknopen, behal ve de cijferaars, die het systeem uitdachten. Zelfs de koeien, al dus de schrijver, generen zich dood dat er zó gemodderd wordt met hun melk, welke ze toch zo gemoedereerd en eenvoudig af staan. Om dit te staven volgde dan het sterke verhaal. Op het bedrijf van de landbou wer B., tussen 's-Heerenhoek en Ovezande, werd enige dagen ge leden een koe vermist. Diefstal was uitgesloten, want met een koe loop je onder je arm niet zo gemakkelijk weg van 'n bedrijf en geen enkel spoor wees er op dat het dier er te voet tussen uit was getrokken. Zoeken leek ook overbodig, want het beest was niet verder geweest dan het erf en tenslotte is een koe geen speld die in een voer hooi terecht kan komen. Men stond voor een nog groter raadsel dan de melkprijs totdat iemand een blik wierp in de wel put en toen tot zijn stomme ver bazing het achterwerk zag van de koe, die geen tekenen van le ven meer gaf, laat staan dat hij „ba of boe" zei. Met geen moge lijkheid was het zware kadaver er met mensenkracht uit te krij gen, zodat men de A.M.Z. te hulp moest roepen, die met haar der- tigtons takelwagen op kwam da gen en het verdronken geval naar boven haalde. Een foto bewees de waarheid van het verhaal, dat bijna ongelooflijk leek, omdat het tot dusver niet is voorgekomen dat een koe over de cementen ring van een welput klom omdat zij levensmoe was. De schrijver meldt nog dat het beest een briefje in zijn bek had, waarop met grote letters na tuurlijk koeien van letters ge schreven stond: „Ik schaamde me dood; van mij geen melk meer; zoek het water op!" Natuurlijk is dit briefje niet uit de bek van de koe gekomen, maar uit de fantasie van onze in- Het kalf dat zich in wanhoop verdronk lichter. Een rund schrijft geen Nederlands doch koeterwaals. En dan is er nog de geschie denis ook een sterk verhaal van de stoere Kees Poppe te Vlissingen, die sinds enkele dagen de grote triomfator is aldaar. De smalende titel „wild" is van hem weggenomen; hij werd, hoe wel kerngezond, plechtig gesa neerd en kreeg een keurig afge bakende melkwijk cadeau. Dit is toch heel wat anders dan een vuil ei in de nek! De secretaris van de Zeeuwse melkfederatie, de heer Zee, is aan de ronde tafel gaan confere ren met de toen nog „wilde" Kees en zijn collega's, die wel reden hadden er beducht voor te zijn, dat alle flatbewoners klant zouden worden van onze vrijbui ter. Het ging eerst allemaal niet zo erg vlot, maar uiteindelijk werd het „koe en ei" en moesten de anti-trappenlopers capitule ren. Na de geschifte melk zag men de manifestatie van het „bo tertje tot op de boom". Er ont stond een milde harmonie, maar het Transvaalse volkslied met het refrein: „En de boeren heb ben het overwonnen, hiep, hiep, hoera", is toch niet gezongen. Na de melk nog iets over het spraakwater. Daar is het de laat ste tijd bar mee. Goes kreeg zo wel een nieuw administratie kantoor van het Groene Kruis, ais een nieuwe Vakschool voor meisjes en bij beide gelegenhe den traden er een vijftien spre- kets(sters) naar voren, die zich tot iedereen richtten, maar waar niemand of zo goed als niemand interesse voor had, want tenslot te komt men om een gebouw en niet om sluizen der welsprekend heid te zien openen. Bij de opening der Vakschool maakte men het al heel gek. Na een half uur wachten op de zich sterk veriaat hebbende vertegen woordiger van de minister van onderwijs, zagen de ongelukkige genodigden hun geduid nog twee uur op de proef gesteld voor men eindelijk kon zien waarvoor men gekomen was: n.l. de school. Natuurlijk kan men bij zulke gelegenheden geen stommetje spelen, maar wanneer men zich bepaalde tot toespraken van voorzitter, vertegenwoordiger van de overheid en een enkele andere autoriteit, bespaarde men heel wat gelegenheidsspeechers benauwde ogenblikken en het auditorium een uur stomme ver veling.. Dat het allemaal mooi en best is bij zulke gelegenheden, weet men toch wel. eerste prijs van zijn afdeling gehaald. Met de 340 behaalde punten werd het jonge koor uit Hulst bovendien twee de in rangorde van alle deelnemende gemengde koren, hetgeen een uitzon derlijke prestatie mag worden ge noemd. Er waren boven de eeste af deling, waarin het Hulsterse koor uit kwam, nog drie hogere afdelingen. De enige mededinger welke de Hulstenaren niet achter zich konden laten was het uitstekende koor „Ars nova et antiqua" uit Amsterdam, eveneens een gemengd koor dat 383 punten behaalde. Dit koor kwam uit in de ereafdeling. Wanneer men be denkt dat alle andere koren die in hogere klassen uitkwamen dan het Hulsterse koor, de prestatie van de Zeeuwsch-Vlamingen niet hebben kunnen verbeteren, is wel duidelijk dat het koor uit Hulst voor de dag kan komen. Aan het festival hebben in totaal achtenvijftig koren deelge nomen en twaalf ervan kwamen in de nale die zaterdagavond in Haarlem gehouden werd. Het festival werd georganiseerd door de Kon. Bond van zang- en ora toriumverenigingen in Nederland. Al le Nederlandse koren konden er aan deelnemen. De koren zongen tijdens de finale dezelfde verplichte en vrije nummers die door dezelfde jury werden be oordeeld. Echter nóg strenger dan tij dens de vier voorronden. De meeste deelnemende koren verloren nl. van dertig en tot vijftig punten en daar van schrokken de Hulstenaren nogal. Zijzelf behaalden echter slechts veer tien punten minder dan tijdens de voorronde. De tweede-prijswinnaar in de eerste afdeling wist 315 punten bij elkaar te zingen, dus 25 minder dan de Zeeuwsch-Vlamingen! In het jury rapport gewaagt men van de akoesti sche omstandigheden in het Haarlems Concertgebouw, die het koor uit Hulst kennelijk parten speelden. „Daarvan hebben we dan ook inderdaad hinder gehad", vertelde ons de directeur van het koor, de heer Jo Ivens. De jury verbond daaraan overigens direct haar grote bewondering voor koor en dirigent. De heer Ivens verklaarde door dit succes dermate te zijn „gesterkt", dat hij het al eerder beraamde plan, n.l. om in 1959 een concert te ge ven samen met het Rotterdams Ka mer Orkest, zeker gaat doorzetten. Samen met dit orkest (er zullen ook nog enkele solisten meewerken) zal het Hulsters Gemengd Koor een cantate van Buxtehude en een mis van Schubert gaan uitvoeren. Het koor krijgt ook nog een AVRO- auditie. De gemeente Hulst behoeft in het ge heel geen spijt te hebben van de ver leende ruime bijdrage in de kosten van de reis. Van alle kanten kreeg het koor gelukwensen en het is be grijpelijk dat er een feestelijke stem ming heerste! (Advertentie) FL 6.45 PER FLES VOOR DE HANDEL t H VAN TOOR JZ VLAARDINGEN VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEDE SLIJTER Voor de competitie van de Zeeuw- se I)a iï)bond werden de volgende wed strijden gespeeld, waarvan de uitsla gen luiden als volgt: Hoofdklasse: Gespeeld te Goes tus sen Goes I en 's-Gravenpolder I: J Sinke-J. Blom 1-1; C. J. Hollestelle- G. Blom 0-2; H. Masselink-L J Ver- kerke 2-0; H. C. v. d. Vreugde-L. Boogert 2-0; C. W. van Damme-A. Krijger 2-0. C. de Klerk-H. Nieuw- dorp 2-0; F. den Hertog-J. op t'Hof 2-0; L. Anderson-F. Harthoorn 2-0; H Meerman-W. Krijger 1-1; J. Schot- A. Dubbelman 2-0. Goes was hier wel op dreef, want met niet minder dan 16-4 wist zij deze wedstrijd te winnen. Ie klas: Gespeeld te Koudekerke tussen Lammerenburg I en Oostdijk I J. Koppejan jr-E. Henncky 2-0; A. de Buck-Jac. van Iwaarden 2-0; A. Francke-M. Sinke 0-2; I. Vinke-A. van Weele 1-1; M. Brasser-J. Kriek- aart 0-2; A. AarnoutseL. Nieuwen- huizen 0-2; P. van Vlijmen-Joz. Boo ne 2-0; A. Kerkhof-L. Boone 2-0; F. Brasser-G. Hollestelle 0-2; C. Geljon- M. de Bat 2-0. Deze spannende wed strijd werd met 11-9 door Lammeren- burg gewonnen. Gespeeld te Vlissingen tussen Vlis singen II en Yerseke I. J. C. Nijssen- P. Hoogstrate afgebr.H. de Vlieger- P. v. d. Vrede 2-0; A. C. Snel-J. Lou- werse 0-2; P. van Oorschot-A. van Gemerden 2-0; R. Dusebout-J. Zuid- weg 0-2; K. J. Francke-E. Minnaard afgebr.; Joh. Luwema-C. de Rooij 0-2 W. Kooie-C. van Noorden 2-0; E L Verschoor-F. v. d. Boomgaard 0-2'; j' Koppejan-A. Ridderhof 1-1. De voor lopige uitslag is 9-7 voor Yerseke. Afgebroken partijen: De uitslag van de gespeelde afgebroken partijen lui den als volgt: A. Louws-J. Schot 2-0, einduitslag van de wedstrijd Aagte- kerke I-Goes I 10-10. E. A. Schuitema -W. Boogaard 1-1, einduitslag van de wedstrijd Vlissingen 1-Middelburg I 10-10. 6 ZEEUWS DAMKAMPIOENSCHAP In de 11e voorronde om het kam pioenschap van Zeeland le klas zijn de volgende partijen gespeeld, waar van de uitslagen luiden als volgt: F. van Grevinga-J. Louwerse 0-2, J. A. Veenstra-A. van Gemerden 1-1; A. A. v. d. Mark-E. L. Verschoor 2-0, H. Mes-R. Duscbout 2-0; inhaalpartijen: A. A. v. d. Mark-J. A Veenstra 2-0; R. Dusebout-F. van Grevinga 1-1; F. van Grevinga-J. A. Veenstra 1-1. SCHOOLDAMMEN IN VLISSINGEN Het juiste aantal scholieren dat tijdens de kerstvakantie aan de schooldamwedstri.iden zal deelnemen, bedraagt geen 240 doch 270 leerlin gen, zodat wel van een uitgebreid schooldamtoernooi gesproken kan worden.

de Stem | 1958 | | pagina 7