AMSTLEVEN levensv Raad Terneuzen nam streekplan en plan afvalwaterleiding aan RADIO en t&JUvi&uL Matige prijzen door beperkt afzetgebied Gtf-Si Raad Vogelwaarde gaat jaarlijks wegennet inspecteren Gemeentehuis van Sas plechtig heropend van Gent Landmijn gevonden te Krabbendijke Hoedekenskerke sluit zich aan hij regeling bouwtoezicht Grote zuinigheid noodzaak Vernieuwing èn verfraaiing Naar de stembus Gelederen sluiten Labiele toestand DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 DECEMBER 1958 Na langdurige discussies SIEMENS Kerstbomen en brandgevaar Jongens vochten ruzie uit met dolkmes Diploma's uitgereikt r-k school voor maatschappelijk werk te Breda Ondernemingen op Sumatra aangevallen Tuinders hadden geen goed jaar Vloot-aalmoezenier Martens vergat Beveland nooit nil gevitaliseerd Het(. wordt nu zaak de gelederen te sluiten voor een korte maar hevige verkiezingsveldslag. De pro cedures inzake dc kandidaatstel ling zullen verkort moeten wor den. De samenstelling van het ver kiezingsprogram kan ook niet met inachtneming van de voor normale tijden gestelde termijnen geschie den. Meer dan ooit klemt de eis, snel en doeltreffend te werken. Maar het is niet alleen een zaak van organisatorische voorbereiding Van grote betekenis is ook, .de geesten te mobiliseren voor een enthousiaste propaganda-campag- ne. Nu is het jammer, dat in een aantal plaatsen we denken aan Maastricht, Tilburg, Bergen op Zoom en nu ook weer Heerlen op het terrein van de plaatselijke politiek barsten zijn geslagen in in de K.V.P.-eenheid. Na een lange gedachtenwisseling in de raad van Terneuzen werd het voorstel van b. en w. inzake een streekplan en het bestekklaarmaken van het plan afvalwaterleiding; Sas v. Gent-Westerschelde, door de raad aangenomen. De heer P.J. Huybrecht (P.v.d.A.) vertolkte wel zo ongeveer de gedach ten van alle raadsleden, toen hij zei, dat door het uitvoeren der beide ob jecten (waarover wij reeds uitvoerig schreven), het sociale en het econo mische aspect van de streek wel be langrijk zal veranderen. Hij meende, dat hierdoor ook voor lange tijd de werkloosheid kan wor den bestreden en achtte het van groot belang dat de aandacht van de over heid hierop zal gevestigd worden. De heer Vrieling (V.V.D.) was hierover niet helemaal in een hoera- stemming. Hij was van mening, dat verzuimd werd mensen uit de in dustrieën uit te nodigen van de com missie van samenwerkende gemeen ten deel uit te maken, teneinde als technici hun visie te kunnen geven over de aan te leggen vrije verhang- leiding. Hij wist mee te delen, dat er meerdere fabrieken, o.a. de fosfaat- fabriek en de suikerfabrieken te Sas van Gent zijn, die aan dit soort lei ding niets hebben. Een persleiding zou veel beter zijn geweest, zo ver klaarde spreker. Men was evenwel van mening, dat in een commissie van samenwerkende gemeenten in dustriëlen niet thuis horen, want zo redeneerde o.a. de heer Henry (P.v. d.A.) ook de vakbonden, de midden stand en nog vele andere hebben hierin belangen. Wat betreft een pers- of vrij ver- hangleiding (de heer Vrieling wist, dat in Groningen een persleiding, over een afstand van veertig kilome ter gelegd, uitstekend voldoet), ant woordde de voorzitter, dat men twee jaar geleden in Sas van Gent een be spreking heeft gevoerd met fabrieks- directies, waarbij bleek, dat deze al lesbehalve enthousiast waren en zich helemaal terugtrokken, toen over fi- (Advertentie) 2 Wanneer we in deze tijd van het jaar 's avonds een ivande- ling maken, wordt onwillekeu- 2 rig ons oog getrokken naar de 2 2 vele kerstbomen, die daar met i al hun lichtjes in de huiskamers 1 staan. 2 Soms is zo'n boom voorzien van 2 gezellig flikkerende kaarsjes, 2 J soms van rustig brandende 2 elektrische lampjes. Vooral in gezinnen met kleine kinderen wordt met het oog op het 2 brandgevaar de voorkeur gege- 2 2 ven aan de veilige elektrische 2 2 verlichting. Toch is er nu iets aan de hand 2 2 met die elektrische kerstboom- 2 verlichting, waarvoor wij u 2 2 ernstig zouden willen waar- 5 2 schuwen. Waarschijnlijk geïnspi- 2 reerd door het voorbeeld van 2 2 gemeentebesturen of winke- 2 liersverenigingen, gaat men de 2 2 kerstboom niet binnen, maar 2 2 buitenshuis (b.v. in de tuin) 2 neerzetten. Daarbij wordt er 2 dan niet aan gedacht, dat de 2 grote bomen, die we soms op 2 straat zien staan, zijn voorzien 2 2 van waterdichte doelmatige 2 2 verlichting, die zonder gevaar 2 buiten kan worden gebruikt. 2 De dunne snoertjes en kleine 2 2 fittingen van de gewone kerst- 2 2 boomverlichtingen, die bedoeld 2 2 zijn voor gebruik binnenshuis, 2 worden beslist levensgevaarlijk 2 wanneer ze buiten aan regen, 2 sneeuw en wind worden bloot- 2 2 gesteld. 2 2 Wij wijzen er dan ook nadruk- 2 2 kelijk op deze kerstboom- snoeren uitsluitend binnenshuis 2 te gebruiken. 2 Een handgemeen tussen jongelui uit Kruiningen en uit Yerseke terwille van een al even jeugdige Kruiningse schone, is met een dolkmesje beslecht. Driemaai stak de zestienjarige schil- derskneeht ermee naar de zeventien jarige C. W. te Kruiningen. Eén keer raakte hij hem in de rug. Het bleef gelukkig bij een vrij hevig bloedende vleeswond. De Ye sckese jongelui waren naar Kruiningen gekomen en een van hen had met een meisje aangepapt. Enkele Kruininger jongens kwamen erbii staan en er werden schampere opmer- kingen gemaakt D. K riep op een gegeven moment W. iets toe, wat deze beledigend vond. Het kwam tot een handgemeen en toen trok K. zijn dolk mesje er stak toe. J De verwonding viel nogal mee Na «aan ÊeheCht baal opmaakte. e" Proce*-ver- nanciële bijdragen werd gesproken. Bovendien, zo redeneerde men, en de heer Vrieling bedoelde dit niet als een motie van wantrouwen tegen over het ingenieursbureau Witteveen en Bos, is dit bureau wel deskundig? Twee jaar lang is deze kwestie be- studeeid en nu weer opnieuw begin nen, daar voelde men in de raad be slist niets voor. Inderdaad kunnen de vaste stoffen van de fosfaatfabriek en de suikerfabrieken niet in de leiding gebracht worden; een persleiding hiervoor zou veel te duur zijn. De raad besloot tenslotte beide voorstellen goed te keuren. Dr. M. Camps (K.V.P.) pleitte er voor, dat men met de werkzaamhe den te Sluiskil zal beginnen, omdat de bewoners daar het meest worden gehinderd door de verschrikkelijke stank van de thans bestaande weste lijke leiding. N.V. Haven Ook het volgende agendapunt, het voorstel inzake het verlenen van me dewerking aan de oprichting van de N.V. Haven Terneuzen, was aanlei ding om over enkele punten ophelde ring te vragen. Het was o.a. weer de heer Vrieling, die het er niet mee eens was, dat van tevoren de finan ciële commissie niet werd geraad pleegd. Mr. Tellegen wees er op, dat al hetgeen in de agenda vermeld stond, slechts een summiere toelich ting was. B. en w. vroegen nu het principevoorstel, zoals het was vast gelegd, aan te nemen. Alle overige punten worden later besproken en dan zal ook de financiële commissie aan deze besprekingen deelnemen. Het voorstel tot het verstrekken van een geldlening aan de stichting beschuttende werkplaatsen ging zon- Advertentie) der meer onder de hamer door, even als de voorstellen tot het vaststellen van het bedrag per leerling voor het o.l.o., het u.l.o. en v.g.l.o. In de com missie van toezicht op het m.o. werd de heer K. J. Hoving herkozen en in het college van curatoren mr. P. H. W. F. Teilegen. De heer A. M. Wes- dorp werd in vaste dienst benoemd aan de openbare lagere school B te Sluiskil en in de plaats van de heer F. Drabbe werd de heer M. A. Duine te Sluiskil benoemd in de commissie van advies woonruimtewet 1947. Door b. en w. was een voorstel in gediend tot benoeming van de heer J. Huisman, hoofd van het handels agentschap van de N.S. te Breda, als lid in de adviescommissie inzake de overdracht van de haven. Er was nog geen antwoord van de N.S. ontvan gen, zodat dit voorstel moest worden teruggenomen. Aan de heer P. J. Smolders, uit voerder bij gemeentewerken, werd met ingang van 1 maart a.s. eervol ontslag verleend in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Rondvraag In de rondvraag vroeg dr. M. Camps om het hek. dat een afschei ding vormt tussen de Bovenweg te Sluiskil en de enkele meters iager gelegen westelijke modderleiding van gaas te voorzien, omdat er gevaar is voor spelende kinderen. De heer Fijn van Draat (V.V.D.) had een drietal foto's van de scheuren, die zijn ontstaan in de toren van het ge meentehuis, precies boven de ingang. Er kunnen stenen uitvallen en met ware doodsverachting moet men in- en uitgaan. Deskundigen hebben be weerd dat er geen gevaar is, zo ant woordde de voorzitter, maar hele maal gerustgesteld is men hierdoor toch niet. het- heJe.gaan, hteiuof In de jongste zitting van de raad van Hoedekenskerke kwam aan de orde het voorstel van b. en w. om deel te nemen in de gemeenschap pelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht en het toezicht op ge meentewerken in het huidige district 's-Gravenpolder van de C.D.B. De heer Boogaard (c.h.u.) stelde de vraag of de gemeenteraden hier niet teveel in hun bevoegdheden worden beknot, nu de aanstelling van perso neel en de vaststelling van begroting en rekening wordt opgedragen aan een commissie. De heer Beulens (K. V.P.) vroeg zich af of de aanstelling van een administrateur niet het ge vaar inhield van een nieuwe ambte lijke dienst met de daaraan verbon den kosten. De heer Maartense (K. V.P.) brengt naar voren dat er met deze nieuwe dienst niet zo heel veel zal veranderen. Hij heeft verschillen de bezwaren, maar is tot de conclu sie gekomen, dat de uitgestrektheid van het rayon over 7 gemeenten nim mer tot een perfecte dienst kan lei den. De heer Clarijs (K.V.P.) vindt de looptijd van de regeling te lang en zou deze teruggebracht willen zien tot 3 jaar. Doet zich te eniger tijd een gunstiger mogelijkheid voor dan kan men daar binnen redelijke tijd van profiteren. De voorzitter gaat uitvoe rig in op de bezwaren van de ver schillende sprekers. Hij zegt dat het Zaterdagmiddag is op kasteel Bou- vigne te Breda aan tien leerlingen van de katholieke school voor maat schappelijk werk het diploma maat schappelijk werkster uitgereikt. Dit geschiedde in het bijzijn van ouders, bestuursleden, staf en docenten van de school. Na het welkomstwoord door mejuf frouw dra. A. Albers, de directrice van de school, belichtte prof. dr. Scharff onder de titel „Onze bijdrage tot het bewoonbaar maken van deze wereld" de achtergronden van het maatschap pelijk werk. De vice-voorzitter van het school bestuur, mevrouw M. van Mierlo Mutsaers reikte na de pauze de di ploma's uit. Zij was blij, dat „het er nu op zat" voor de dames en dat zij klaór waren om een werkkring bij het maatschappelijk werk, op welk gedifferentieerd terrein ook, te kun nen aanvaarden. Tenslotte sprak zij over de hogere bezieling, die in de opleiding verweven was geweest en die, zoals zij hoopte, steeds als fun dament zou dienen voor de praktijk. Behalve het einddiploma van de school, verwierven de dames ook het godsdienstdiploma B. De leerstof hiervoor was in het lesrooster inge last. Voor de namen der geslaagden verwijzen wij naar de rubriek „Exa mens". Volgens een bericht van Antara uit Medan, hebben opstandelingen het kantoorgebouw van de onderneming ..Panigoran". ten zuiden van Medan niet bazooka's beschoten en ver woest. Enkele andere gebouwen op de onderneming weï'den door de op standelingen in brand gestoken. De bende trok zich vervolgens in het oer woud terug. De laatste tijd voeren de opstande lingen, die in het begin van dit jaar door de regeringstroepen waren te ruggeslagen, een geurrilla-oorlog te gen de thee- en rubberondernemingen rondom Medan. nu eenmaal niet mogelijk is een ide ale dienst in het leven te roepen, in dien deze het gebied van 7 gemeen ten moet bestrijken. Een combinatie met minder gemeenten kan gunstiger zijn, doch zal ook meer kosten. Met een tekort op de begroting valt dus ook hier niet aan te denken. Door de ,,kapitaalswerken" aan het toezicht van de gemeente-architect te onttrekken hoopt men voldoende tijd vrij te krijgen voor geregelde contro le. Met de stem van de heer Boone (s..g.p.) tegen, besluit de raad tot deelneming in deze gemeenschappe lijke regeling. Bij de behandeling van de gemeen tebegroting vragen enkele leden de aandacht voor een slangendroogin- stailatie te Kwadendamme. De voor zitter zegt toe dit eens met deskun digen te zullen bekijken. Ook hij acht het onverantwoord dat het materiaal op deze wijze moet worden behan deld, doch financiële bezwaren heb ben tot nu toe een oplossing verhin derd. Subsidies De raad besloot een subsidie te verlenen van 100.per jaar voor elke uit deze gemeente afkomstige student aan de r.-k. Universiteit te Nijmegen. De heer Boone stelt hier bij de vraag of het wel juist is dat de gemeente nu ook het hoger on derwijs gaat subsidiëren. Voor alle mogelijke onderwijsinstellingen wordt verplicht en onverplicht door de ge meente betaald. De begroting voor het Burgerlijk Armbestuur over 1959 wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De gemeente zal een subsidie van 22000 aan deze instelling moeten verlenen om haar in staat te stellen aan haar verplichtingen te voldoen. Het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten werd voor het jaar 1959 be paald op 50.000 Met algemene stemmen werd de heer H. Arendse benoemd tot lid van (Van onze verslaggever) Op de algemene vergadering van de tuinbouwbond van de NCB, maandag onder zeer grote belangstelling te Tilburg gehou den, constateerde voorzitter A. A-vergunninghouders. Hiermee is weer een stuk van het veel omstreden er- kennings- en teeltregelingshuis ge sloopt. In Nederland en vooral in zui delijke tuinderskringen zal dit heel wat deining veroorzaken. Een voor het zuiden eveneens be langrijk besluit van het produktschap was de opheffing van de éénmalige verpakking van fruitgewassen voor export naar Duitsland. Met een enkel woord streepte de voorzitter de komst aan van een fruit- Kuylaars het droeve feit, dat noch in het binnenland, noch in 1 Mulders uit Alphen wordt voorbereid, het buitenland een goede afzet kan worden gevonden voor de rijke, overvloedige oogst, die 1958 de tuinders bracht. „Voor onze uitstekende voedings middelen is geen goed afzetgebied te vinden. Voor vele van onze groenten zijn de minimumprijzenfondsen aan gesproken, hetgeen betekent, dat de tuinders slechts de minimumprijzen kregen. De omzetten van de veilingen liepen terug. Ofschoon de oogst veel beter was, verdienden de tuinders minder dan in 1957", verzuchtte de voorzitter, die even iets dieper inging op de diverse teelten. Voor de zacht- fruittelers waren de prijzen over het algemeen gunstig. De verwerkende in dustrie had geringere voorraden. In west-Brabant werden vele percelen aangetast door luis en virus. De si tuatie begint ernstige vormen aan te nemen, zodat voor de oogst 1959 reeds nu het ergste wordt gevreesd. Een uitvoerige bestrijdingscampagne moet worden gevoerd. Door de ovrvloedige oogst werden de hardfruittelers zwaar op de proef gesteld. De enonne oogst veroorzaak te een enorm aanbod in geheel west- Europa. In veh gevallen maakten de prijzen de productiekosten niet goed. Beleid Omtrent het tuinbouwbeleid plaats te voorzitter A. Kuylaars enige op merkingen. Met ingang van 1 januari wordt de nieuwe afzetverordening van kracht. Daardoor blijft de publiek rechtelijke veilplicht gehandhaafd. De p.b.o.-hulp betekent voor vele vei lingen een steun in de rug. Door het produktschap zijn de con ti astteelten voor spinazie en sperzie bonen vrijgegeven van niet-erkende teeltproefbedrijf, dat door de heer A. ders uit Alphen wordt Forum Nadat geestelijk adviseur A. Merkx een opwekkend woord had gesproken, bracht d vergadering hulde aan de heer S. Musters uit Bergen op Zoom, die zijr plaats in het hoofdbestuur aan een jongere kracht overgaf. Dat werd de heer J Somers. In het hoofd bestuur werden gekozen of keerden terug: H. Kroef (Haps), J. v. Ooy (Deurneï, A. Verhagen (Vught), B. Pastors (Beuningen) en P. v. Bommel (Oss). Ir. G. v. Logtesteijn hield een in leiding over bedrijfs-economische aan gelegenheden. Hij constateerde een grote achterstand in voorlichting. Be drijfs-economische boekhouding beval hij aan. Voor het NCB-gebied consta teerde hij, dat uitbreiding van de tuin bouw verspreid plaats heeft, hetgeen moeilijkheden voor afzet meebrengt; dat nieuw in gebruik genomen grond r.iet altijd geschikt is. Rondom dit en andere onderwerpen draaide een fo rum, dat de afsluiting van de vergade ring vormde. (Advertentie) Bij werkzaamheden aan de spoor lijn onder Krabbendijke werd een landmijn gevonden. De mijnoprui- mingsdienst heeft het gevaarlijke voorwerp inmiddels onschadelijk ge maakt. Twee jaar geleden deed men onder Krabbendijke eenzelfde vondst. De in de kracht van zijn leven weggerukte vloot-aalmoezenier A. Martens, was een ras-echte Zeeuw. Hij werd in 1909 geboren te Ovezan- de (parochie 's Heerenhoek) en te Haarlem priester gewijd in juni 1933 Eerst werd de jonge priester ka pelaan te Oegstgeest, daarna te Am sterdam en tenslotte te 's-Gravenha- ge. Na de bevrijding volgde na daartoe kenbaar gemaakte wens de benoeming tot aalmoezenier bij ,,onze jongens" in Indonesië en na dat onze troepen moesten vertrek ken volgde zijn aanstelling tot vloot- aalmoezenier te Vlissingen; daarna werd den Haag zijn standplaats. De stoere, hartelijke en ijverige priester genoot een grote populariteit. Begin van dit jaar trof hem de langzaam moordende ziekte, die na moedig ver zet zijnerzijds en na een zware ope ratie zijn dood werd. Nooit kon de vloot-aalmoezenier hoe wijd zijn blik ook was Zuid Beveland vergeten. Zo dikwijls de gelegenheid er daartoe was, kwam hij naar zijn geboortegrond terug om zo ook de banden met zijn naaste familie te onderhouden. Abusievelijk schreven wij dat de H. Mis van Requiem en de begrafe nis te Ovezande zouden plaats heb ben. Dit zal echter morgen te 's- Heerenhoek geschieden. K i-l^/X Vruchtenlimonade Daardoor nóg fijner! Nog gezonder! In Si-Si is nu het sap van de nieuwe verse sinaasappeloogst verwerkt, waardoor aroma, geur en smaak jonger en verlevendigd zijn! Vraag Si-Si! Per familiefles slechts 57 cent. En in 't handige visiteflesje: 27 cent! VRUMONA-FABRIEK EN - BUNNIK De raad van Vogelwaarde zal voortaan ieder ljaar een rondrit door de gemeente maken om zich van de toestand der wegen te kunnen overtuigen. Aldus werd besloten op voorstel van de heer Perdaen, nadat heel wat problemen inzake wegen en verlichting de revue waren gepasseerd. Pro blemen, die overigens iedere vergadering opnieuw onder de loep worden genomen, want ondanks het feit dat de gemeente Vogelwaarde in de loop van de laatste jaren voor vele tienduizenden guldens in deze materie heeft geïnvesteerd, schijnen er steeds meer wensen naar voren te komen. Vooral de verbetering van de weg Ossenisse-Zeedorp, waartoe reeds in 1956 werd besloten, zat de raad weer erg hoog. Dit ,,hoogzitten" vond dan vooral zijn oorzaak in het feit, dat de vernieuwing van deze weg nu nog steeds op zich laat wachten. De voor zitter had de zaak daar eens verkend en hoewel hij de vernieuwing nodig achtte, vond hij de kwestie nu ook weer niet zo urgent. Tijdens zijn ver blijf aldaar, waarmee enkele uren gemoeid waren, passeerden hem twee auto's. De heer Perdaen merkte on der grote hilariteit op, dat het dan wel geen spitsuren zullen zijn ge weest, maar niettemin was hij het wachten op de verbetering nu toch wel moe. De heer de Booy, die het appeltje aan het rollen had gebracht, deed ook nog een duit in het zakje en ook de andere raadsleden lieten zich niet onbetuigd. Uiteindelijk werd commissie tot wering van^school- I besloten nog even af te wachten of verzuim in de vacature J. Hofstee. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad tot. aankoop van enkele stukjes grond in de kom Kwaden damme. de dijkverzwaring volgend jaar zal worden uitgevoerd. Is dit niet het geval, dan krijgt Ossenisse zijn nieu we verbinding met Zeedorp. (Advertentie) Het wegenbouwershart van de raad klopte overigens nog fel en het te leggen fietspad op de Klein Cam- brondijk werd nog eens onder de aandacht gebracht. De voorzitter gaf de toezegging, dat dit pad er komen zal. Als de raad volgend jaar op tournee gaat, gesteld dan dat dit per fiets gebeurt, kan meteen de deugdelijkheid van dit pad worden beoordeeld. V erlichting Ook de traditionele kritiek op de verlichting bleef in deze vergadering niet uit. Zo schijnt er wel wat te haperen aan de nieuwe verlichting te Ossenisse en de heer van Hove drong aan op betere verlichting van de kom van Stoppeldijk, temeer nu de feestdagen voor de deur staan. Na al het gekweeklaag kon de heer van Hove het niet nalaten om de naam van pastoor Vermeulen van Boschkapelle met ere te vermelden. Blijkens diens toespraak, gehouden bij de ontvangst van St.-Nicolaas, is dat de enige inwoner van Vogelwaar de, die niets meer te wensen had. Dit tevreden geluid was temidden Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent heeft in aanwezigheid van talrijke genodigden het van binnen gerestaureerde en gemoderniseerde gemeentehuis officieel heropend. Om drie uur verwelkomde de burgemeester namens het gemeentebestuur in tegenwoordigheid van de leden van de raad vanaf de fraaie trap de in de hal verzamelde aanwezigen. Zijn speciale begroetingswoorden waren gericht aan mevrouw de Caluwé, de moeder van pater Robert de Caluwé, en dienst door zijn echtgenote vergezelde broer, die als vertegenwoordigers van de in Tinland verblijvende pater optraden. Verder begroette de burgemeester heer Fernand Slock. Spreker betoog- dominee Stern, die hier namens de Ned. Herv. gemeente aanwezig was, de directies en vertegenwoordigers van verschillende in deze gemeente gevestigde industrieën, de heer Fer nand Slock en de adjudanten van de Rijkspolitie en de Koninklijke Mare chaussee, evenals de architect, de heer t Hooft, de verschillende uit voerders van de vernieuwingen en de dagelijkse bewoners van het stadhuis. De spreker complimenteerde me vrouw de Caluwé met de prachtige wandschildering van haar zoon, die de oude vesting Sas van Gent voor stelt. Ook dankte hij ir. Horstmann en drs. Neeteson, directieleden van de spiegelglas en fosfaatfabriek, voor de door hen geschonken decoratieve ramen, die ontworpen zijn door de de aan de hand van enkele fragmen ten uit Vondels ..Inwijdinge van het stadhuis te Amsterdam", dat al de ze verfraaiingen niet ten onrechte aangebracht zijn, „overal ter wereld immers is het gezag kerkelijk, rechterlijk en burgerlijk geplaatst tegen een achtergrond van waardig heid, stijl en decorum". Gem een scha ps h a is Burgemeester den Boer eindigde met de woorden: ,,Ik hoop van har te, dat ons hernieuwde en verfraaide stadhuis tot in lengte van jaren zijn functie van gemeenschapshuis mag blijven vervullen en het centrum mag blijven van een bloeiende, welvaren de en constant groeiende gemeente Sas van Gent". Hierna onthulde mevr. de Caluwé de wandschildering van haar zoon. Na deze plechtigheid begaf het ge zelschap zich naar boven, waar ir. Horstmann en drs. Neeteson als schenkers en dhr Fernand Slock als ontwerper de ramen in de trouwzaal en de vergaderkamer van b en w. onthulden. Hiermee was het officiële gedeelte afgesloten. Er was nu gele genheid tot bezichtiging van de wer kelijk zeer fraaie raadszaal, die ge sierd wordt met een schilderij uit de 17e eeuw van Hendrik de Meijer, voorstellende de uittocht van de Span jaarden in 1644. De gehele vernieu wing getuigt van een sobere, maar harmonische en smaakvolle geest. In de hal domineert de wandschildering in een omlijsting van moderne, met zorg gekozen kleuren. Na de bezichtiging gaf de heer Slock aan de hand van de wandschil dering een overzicht van de historie van Sas van Gent. dat vroeger het Gentse Sas is Sluis) was. Deze amateur-historicus gaf blijk van een uitgebreide en gedegen kennis van de geschiedenis van deze streek. Aan de hand van data en feiten kreeg de toehoorder een duidelijk beeld van de groei van deze oude vesting en de rumoerige gebeurtenissen die zich hier in de loop der eeuwen hebben afgespeeld, herhaaldelijk verwees de heer Slock de toehoorders naar de stukken en voorwerpen, aanwezig op de tentoonstelling, die in het stadhuis wordt gehouden. Na deze causerie bleef het gezel schap nog enige tijd bijeen. van de ontevreden raad wel een eer volle vermelding waard. Intussen had de raad nog wel over belangrijker zaken te beslissen, zaken die echter met heel wat minder woorden werden afgedaan. Zo stond de vaststelling van de ge meentebegroting voor 1959 op het programma die in eerste instantie op de gewone dienst een tekort ver toonde van bijna f 23.000.—. De straat- en rioolbelasting, die met in gang van 1 januari 1959 zal worden ingevoerd, maakt 13.000.van dit tekort goed en voor de rest moest de algemene reserve worden aange sproken. De voorzitter wees herhaaldelijk bij de behandeling van de diverse sub sidie-verzoeken op de vereiste zuinig heid. De voetbalclub Rapenburg, die niet meer in de competitie uitkomt bij gebrek aan spelers en aan een terrein, zal het in 1959 zonder sub sidie moeten stellen. De voetbalver eniging Vogelwaarde vroeg 400.— maar kreeg er 300.zoals gebrui kelijk. In deze baisse-stemming, waarin de subsidie-verzoeken aan de lopende band werden afgewezen, was het tientje, dat de Vogelwacht kon inpikken, een ware verademing. Voor de scholen, die deelnemen aan de sportdagen, werd een subsidie van 0,60 per deelnemende leerling be schikbaar gesteld. Tot nu toe moes ten de scholen deze uitgaven bestrij den uit de normale exploitatie-vergoe ding. Dat b. en_w. ook oog hadden voor de moeilijkheden van anderen, bleek wel uit het voorstel om aan iedere parochie-geestelijke een subsi die toe te kennen van 250.per jaar. Dit voorstel werd door de raad met instemming begroet. De commissie, die belast was ge weest met het nazien van de reke ning over het dienstjaar 1953, bracht bij monde van de heer Peersman verslag uit. De commissie zou voor taan ae nota's beter gespecificeerd willen zien. Het voor verlichting, verwarming en watervoorziening van het gemeentehuis bestede bedrag werd hoog genoemd. Zaken van ge wicht werden verder niet naar vo ren gebracht en de raad besloot tot voorlopige vaststelling van deze re kening. Schoolarts Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de schooïart- sendienst Zeeuwsch - Vlaanderen, waarin werd verzocht om opnieuw een standpunt te bepalen omtrent de aanstelling van een derde schoolarts. De voorzitter maakte melding van een schrijven van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, waaruit bleek, dat het normale aan tal te onderzoeken kinderen per schoolarts 6000 bedraagt, terwijl in Zeeuwsch-Vlaanderen iedere school arts 9000 kinderen te verzorgen heeft. Zowel het rijk als de provincie zijn bereid bij te dragen in de kosten van een derde schoolarts en voor de ge meenten zou de aanstelling van de ze derde arts een verhoging van het bedrag per inwoner per jaar beteke nen van ƒ0,32 tot 0,48. De voor zitter wees op het grote belang voor de kinderen en de raad onder schreef dit tenslotte door zich niet langer meer te verzetten tegen de benoeming. Op verzoek van het schoolbestuur te Stoppeldijk stelde de raad de no dige middelen ter beschikking voor het aanbrengen van diverse verbete- j ringen in de r.-k. kleuterschool te Stoppeldijk en voor de aankoop van o.m. enkele kachels voor deze school. Zonder veel enthousiasme besloot men vervolgens om voor of op 1 ja nuari 1961 tot invoering van werk- classificatie en prestatiebeloning voor de werklieden over te gaan. De raad vond. dat men het wel onnodig in gewikkeld maakt, maar men was wei gedwongen tot dit besluit, om dat bij het nalaten daarvan de ge meentewerkman geen recht zou krij gen op het overgangstoelage van 3 procent en zo iets wilde men die toe gewijde man toch niet aandoen. Liet staat nu vast: Binnen drie maanden moet het Nederlandse volk naar de stembus. De strijd zal heftig zijn. De P.v.d.A., bevrijd van banden met het vigerende Kabi net, gaat zich uitleven in een hef tige oppositie. Ze wil het verlies, deze zomer bij de stembussen ge leden, weer goed maken door met sociale eisen te gaan opbieden. Ze hoopt de zuigkracht van de Paci fistisch Socialistische Partij te neutraliseren door een andere Nieuw-Guinea-politiek te propa geren dan ook Drees voor mogelijk hield. Het is, geloven we, goed ge zien, dat daarom professor Beel is aangezocht als hoofd van het intermezzo-kabinet. Hij kent de socialisten en de socialisten ken nen hem. Hij is altijd een verzoe nende figuur geweest, leidde een .rooms-rood" kabinet, had ook zitting in verscheidene brede- basis-kabinetten. Men zal hem kwalijk van conservatieve, tegen de arbeiders gerichte gezindheid kunnen betichten, zonder het ei gen verleden te verloochenen. De overige ministers zijn indertijd ook allen door dr. Drees geaccep teerd en hij heeft zelf meermalen verklaard, dat met hen in de beste verstandhouding was samen te werken. Zo zal dit Kabinet voor de socialistische oppositie weinig aan grijpingspunten bieden. De aanval zal zich echter wel richten op het feit, dat tot Kamer ontbinding werd besloten. Waarom geen volwaardig nieuw Kabinet tot 1960? Dat hadden de socialis ten zo graag gezien, d/narop heb ben ze vermoedelijk ook wel ge speculeerd. Is er iets dankbaardere dan anderhalf jaar lang een „rechts" kabinet met propaganda- eisen te bestoken en misschien wel met stakingen het leven zuur te maken? Dit vooruitzicht heeft zeker ook wel gewogen bij de ad viezen tot Kamerontbinding. Het is in 's lands belang, dat er nu spoedig klaarheid wordt geschapen omtrent de werkelijke stand van zaken met betrekking tot de volks opinie. Daar staan geloofsgenoten in felle kamphouding tegenover el kaar. Dit is zeker niet bevorderlijk voor een stevige aanpak van de verkiezingsstrijd. De politieke te genstanders kunnen er slechts bij gnuiven. We zouden er daarom op willen aandringen, dat men, al was het maar tijdelijk, hier de onder linge strijd staakt om nu de gele deren te sluiten voor een een drachtige opmars tegen de stellin gen der tegenstanders. De „door braak" mag geen verdere vat krij gen op het katholieke zuiden door onze familieruzies. Boven alle ge lijk of ongelijk in allerlei kwesties van plaatselijke politiek staat nu het belang van de eenheid in een voor vele jaren beslissende strijd. Dat kan zelfoverwinning kosten. Doch die prijs is niet te duur voor het grote goed, dat op het spel staat. F)e Republiek Indonesië schijnt weer in een zeer labiele toe stand te zijn geraakt. Door samen gaan van de Sjaffroedin-„rebel- len" met de Daroel Islam is op Sumatra het gezag van de rege ring te Djakarta ingekrompen tot de steden. Elders beheersen haar tegenstanders het grote en voor de uitvoer zo belangrijke eiland. Djo«anda c.s. trotseren nu het on genoegen van de regering in Sin gapore door allerlei tegenstrijdige uitreisverboden. waar niemand een touw aan kan vastknopen. Er wordt in officiële kringen te Dja karta ook gewag gemaakt van een mogelijke militaire staatsgreep- De grote mogendheden, die tot beperkte wapenleveringen aan de Indonesische regering besloten, kunnen er helemaal niet zeker van zijn, dat ze ook in handen komen van de mannen, aan wie ze het wapentuig beloofden. Men kan er van op aan, dat In deze verwarde situatie ook de communisten op het vinkentouw zitten. Zou men in Washington en Londen nu nog niet inzien, hoe levensgevaarlijk het voor de vrije wereld is aan te pappen met een regime, dat zo weinig gezag heeft? Adv ^rtentiel OOK MET FILTER 95 CT

de Stem | 1958 | | pagina 5