Vandaag regeringsverklaring intermezzo-kabinet Beel Rumoerige sitting te verwachten So v j etbegr oting '59 voor 3987.- Plaats voor paarden in RAI-gebouw Afscheid van Hoogovens Subsidietoezeggingen woningwetwoningen over de provincies OVERVAL" VOORBURG WAS GEEN OVERVAL Senembah wint proces Einde van bijenplaag.... Verkiezingen op 12 maart 72 doden in Mexico Dank zij lugubere bloedplas nu 'A DAGBLAD VOOR ZEELAND Kabinet gisteren officieel gevormd Dr. W. Drees minister van Staat Heden Kamer via radio Paus Joannes bezoekt gevangenis Mistig Bus in ravijn Busongeluk in Griekenland 25 doden 2 cv Vijftig doden bij aa rdverschui ving in Brazilië Volkenrecht door Indonesië geschonden 98e JAARGANG No. 22944 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 23 DEC. 1958 Abonnementsprijs f 7.— per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen^ HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Het Kabinet der Koningin deelde gisteren mede: „H.M. de Koningin heeft op hun verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan: dr, W. Drees, ais minister-presi dent en als minister van Alge mene Zaken; prof. dr. I. Samkal- den als minister van Justitie; H. J. Htofstra als minister van Finan ciën; dr. ir. A. Vondeling als mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; J. G. Suur- hoff als minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid; drs. E. H. van der Beugel als staatssecre taris van Buitenlandse Zaken: M. van Veen als staatssecretaris van Oorlog; mr. dr. A. A. van Rhijn als staatssecretaris van Sociale Zaken; en de minister van Staat prof. dr. L. J. M. Beel benoemd tot minister-president en minister van Algemene Zaken. H.M. de Koningin heeft geen ontslag verleend aan de overige ministers en staatssecretarissen die hun portefeuillesonderschei denlijk hun functies, ter beschik king hadden gesteld en de minis ter-president, minister van Alge mene Zaken, benoemd tot minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid a.i., de vice-minister- president minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en PBO tot minister van Justitie a.i., de minister uoor Defensie tot minister van Landbouw, Viserij en Voedselvoorziening a.i. en de mi nister van Economische Zaken tot minister van Financiën a.i." (Van onze parlementaire medewerker) Het intermezzo-kabinet Heel zal vanmiddag mei een re geringsverklaring voor de Tweede Kamer treden. In de loop van gisteren is dit kabinet tot stand gekomen. In een communiqué van liet Kabinet tan de Koningin wordt mee gedeeld, dat aan de vijf socialistische ministers op de meest eervolle wijze ontslag is verleend. Prof. dr. L. Beel is door H.M. de Koningin beëdigd. Hij wordt minister-pre sident, minister van Algemene Zaken en minister van Sociale Zaken ad interim. Hij zal ontslag moeten vragen als lid van de Raad van State. de; Haf kabinet der koningin deelt me- H. M. de Koningin heeft de oud- minister-president, dr. W. Drees, be noemd tot minister van Staat. IN ZUID-FRANKRIJK zijn tengevol ge van overstromingen meer dan 6000 stuks vee omgekomen. DE TOTALE defensie-uitgaven van de NAVO in 1958 worden geschat op 59.944 miljoen dollar (ruim 230.8 mil jard gulden), dat is bijna 1 miljard gulden minder dan het vorig jaar. Nederland besteedde dit jaar 1.745 miljoen gulden tegen 1.845 miljoen in 1957. DE HEER L. TH. HOOLBOOM is bij k.b. ingaande 1 januari a.s. benoemd tot hoofddirecteur bij het staatsbe drijf der P.T.T. DE GEMEENTESECRETARIS van Padua heeft een briefkaart ontvan gen, die zijn broer hem op 4 maart 1936 tijdens de Italiaanse veldtocht tegen Ethiopië had gestuurd. IN SINGAPORE zijn 1.120 inwoners van hun staatsburgerschap vervallen verklaard, omdat zij „ongewenst" worden geacht. Het staatsburger schap van Singapore krijgt pas wer kelijke betekenis, als de kolonie vol gend jaar zelfbestuur krijgt. INDONESISCHE klein-industriëlen hebben zich tot de regering in Dja karta gewend met de mededeling, dat zij hun bedrijven wellicht zullen moeten sluiten, indien zij niet in de gelegenheid worden gesteld grond stoffen in het buitenland te betrek ken. IN SPANJE zijn als gevolg var zwa re stormen en hevige regenval sedert zaterdag zeker 12 mensen om het leven gekomen en 6000 personen dak loos geworden. De regeringsverklaring van het kabinet zal als belangrijkste inhoud een uiteenzetting geven van de gronden, die hebben ge leid tot het besluit tot Kamer ontbinding en vervroegde ver kiezingen. In de tijd tot de verkiezingen, waarschijnlijk 12 maart, zal de regering alle za ken behartigen, die in het be lang van het koninkrijk nood zakelijk zijn. Deze opdracht van de koningin houdt in, dat het kabinet een zakelijk beleid gaat voeren. De politieke kleur van de verschillende bewindslieden is daarom niet van invloed. Men wil slechts de rust bewaren totdat de ver kiezingen zijn gehouden. Offensief socialisten Wat er van die rust terecht komt zal in de loop van vandaag blij ken. Men verwacht, dat de ver gadering van de Tweede Kamer vandaag een uiterst rumoerig verloop zal hebben. De socialisten zullen ongetwijfeld hun verkie zingspropaganda beginnen met een aanval op het besluit tot Ka merontbinding. Bovendien moe ten nog steeds de voorstellen tot verlenging van de tijdelijke be lastingverhogingen worden behan deld. Ook de Eerste Kamer vergadert van daag. De senaat wordt niet ontbon den en neemt dus een sterkere positie in dan het zustercollege in de Tweede Kamer. Kiesraad De Kiesraad komt vandaag in een buitengewone vergadering bijeen om de vervroegde verkiezingen voor te bereiden. Met name is van belang wat er gaat gebeu-ren met de pacifistisch socialistische partij en de dissidente communisten van de groep Gortzak, die in 1956 niet aan de Tweede Kamer verkiezingen hebben deelgenomen. De KRO en de AVRO zijn voornemens de door minister president Beel in de Tweede Kamer af te leggen regerings verklaring en het debat daar over uit te zenden. De KRO zal het eerste gedeelte, van ongeveer één uur tot ongeveer vier uur 's middags over Hilversum I uit zenden. Daarna zendt de AVRO, voor 7.0ver nodig, het vervolg van het de bat uit via Hilversum II. Paus Joannes XXIII zal tijdens de kerstdagen een gezoek brengen aan de grote gevangenis van Rome en de patiënten in tweê ziekenhuizen in de stad. Het bezoek aan de gevangenis zal hoogst waarschijnlijk zonder pre cedent zijn, zo merkt men in Vati caanstad op. Advertentie) Voor het vierde achtereenvol gende jaar zijn althans offi cieel op de Sovjetbegroting de defensie-uitgaven vermin derd. Op de gisteren in Moskou geopende zitting van de Opper ste Sovjet heeft de minister van Financiën, Arseny Zverev, een begroting ingediend die voorziet in uitgaven van 707,2 miljard roebel, waarvan 96,1 miljard voor defensiedoeleinden. Dit is 193.2 miljoen roebel minder dan het vorige jaar. Buitenlandse waarnemers achten het echter niet onmogelijk, dat defensieuitgaven on der andere hoofden zijn onderge bracht. De ontvangsten worden geraamd op 722.9 miljard roebel, hetgeen be tekent dat een overschot van 15.7 mil jard roebel wordt verwacht. De bijeenkomst van de Opperste Sovjet werd bijgewoond door premier I Kroestjev, de eerste vice-premier Mi- kojan, Alexei Kirichenko en Ekate- rina Furtseva. Zverev kritiseerde het optreden van de zgn. ,,anti-partij"-groep, te weten Boelganin. Kaganovitsj. Molo- tov, Malenkov en Sjepilov. Boelga nin, die lid is van de Opperste Sov jet, werd door verslaggevers niet op gemerkt. Evenmin is de aanwezig heid vastgesteld van generaal Serov, die onlangs werd afgezet als hoofd van de commissie voor staatsveilig heid. Dit jaar zal de beroepsbevolking van de Sovjet-Unie met 1.3 mil joen zielen toenemen. Het natio nale inkomen zal in 1959 met acht procent stijgen en 140 procent ho ger zijn dan in 1950. Het ambtenarenapparaat vergt 11.5 miljoen roebel, 400 miljoen minder dan in 1958. Voor sociale voorzieningen en cul turele doeleinden is een bedrag van 232 miljard roebel uitgetrokken, 19 miljard meer dan in 1958. De Sovjet-regering zal de industrië le activiteit bevorderen en streven naar een verlaging van de produktie- kosten van de industrie, de landbouw en het transportwezen. 27.3 miljard is uilgetrokken voor niet nader ge specificeerde wetenschappelijke doel einden. Van de 40 000 van rijkswege te financieren woningen, zijn 38.150 woningwetwoningen als volgt over de provincies ver deeld: Groningen 1400, Fries land 1300, Drenthe 1000, Ove rijssel 2500, Gelderland 3600, Utrecht 2250, Noord-Holland 6400, Zuid-Holland 10700, Zee land 650, Noordbrabant 4650 en Limburg 3700. Amsterdam, 's-Gravenhage en Rot terdam zullen tenminste op respec tievelijk 2750. 2250 en 3250 woning wetwoningen mogen rekenen. Deze aantallen zijn begrepen in de aantal len voor de provincie waarin zij zijn gelegen. "Weersverwachting van het KMNI tot vanavond opgemaakt maan dagavond 23.15 uur. Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangen de bewolking. Zwakke tot matige oostelijke wind. Middagtempcratu- ren enkele graden boven het vries punt. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige wind uit zuidoost tot oost. Over het algemeen nevelig met vrij verspreide mist des morgens. Bewolkt met opklaringen. In de middag vrij fris weer. Maximum temperaturen van 4 tot 8 graden. Vandaag: zon onder 16.31 uur. Maan op 15.04 uur. Morgen: zon op 8.47 uur, Maan onder 6.47 uur. Ir. Ingen Housz heeft gisteren af scheid genomen van de Hoogovens. Tijdens de receptie, die door tal rijke autoriteiten werd bijgewoond, deelde de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, hem mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Op de foto zien we het moment waarop de commissaris de versierselen van deze onderscheiding bij ir. Ingen Housz omhangt. Bij een verkeersongeluk op de weg van Tlacolulua naar Oaxa- ca, Mexico, zijn 72 personen om het leven gekomen. Van hen waren 70 inzittenden van een bus en twee voetgangers. De bus was op weg van Oaxaca naar Tlacolulua, via de Pan American Highway. Op ongeveer 60 km ten zuidoosten van Oaxaca wilde de chauf feur en eigenaar. Julio Ortiz Diaz, en kele voetgangers ontwijken. Bij deze manoeuvre raakte de bus van de weg af en stortte in een ravijn. Van de resterende 1850 woningen zijn er 350 bestemd voor de polder Oostèlijk-Flevoland, 1500 zijn gereser veerd voor woningwetbouw ten be hoeve van de ontwikkeling van in dustriële bouwmethoden. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de provin ciale besturen verzocht aan de ge meenten zo spoedig mogelijk te doen weten op welke aantallen zij mogen rekenen. Evenals vorig jaar heeft deze ver deling van subsidietoezeggingen voor woningwetwoningen door de minister een globaal karakter. Aan de colleges van G.S. is ver zocht niet het hele quantum op te de len, maar een aantal woningen voor nieuw te vestigen gesubsidieerde in dustrieën in reserve te houden. De aanslag in Voorburg, waarover we gisteren een kort bericht hadden en waarmee enkele ochtendbladen zelfs een groter deel van hun voor pagina vulden, blijkt niet zoals ,,De Telegraaf" veronderstelde een van de brutaalste moordaansla gen uit de Nederlandse criminele ge schiedenis te zijn. De enigen die van deze aanslag" het slachtoffer wer den, zijn de politiemannen en de journalisten; de laatsten wel het meest, reden waarom ze waarschijn lijk ook het hardst gelachen hebben. Zoals we dan schreven: op de Ko ningin Julianalaan werden om onge veer 9 uur zondagavond enkele scho ten gelost uit een auto. Een man van naar schatting ongeveer 45 jaar zakte op het trottoir in elkaar cn werd door twee jongelieden in de wagen getrokken, waarna deze in volle vaart om de hoek verdween. Op het trottoir lag een lugubere bloedplas.. Omdat de nummerplaten van de auto met witte doeken waren bedekt, had men de wagen niet kunnen thuis brengen. Geen enkel aanknopingspunt dus. Alleen die plas bloed. Toen de cor- respondenten van de onderscheidene bladen en enkele speciale verslagge vers hun kopij hadden doorgegeven, begon eerst goed het politic-onder zoek. En het leidde al spoedig tot een volledig succes, zij het dan dat de uit slag nogal negatief was. Er was géén moord gepleegd, tenzij dan wellicht op een onschuldige kip, maar vooral tegen de kerstdagen schijnt de politic zich van dit soort misdaden weinig aan te trekken.... Om kort te gaan, de bloedplas op het trottoir was in geen geval mensenbloed, waarschijn lijk was het van een kip afkomstig. In elk geval hebben de „overval lers" succes gehad met hun stunt. Sommige voorbijgangers hadden de politie verteld, dat ze ook in de auto een hoop kabaal hadden gehoord. Sommigen dachten zelfs dat er in de wagen nog geschoten was. Het zullen 'V ..stille getuige... de lachsalvo's van het nobele drietal wel geweest zijn. De politie zocht tot maandagavond tevergeefs naar hen. Want al zal er geen levenslang van komen: ze wil toch wel graag even met de „over vallers" praten. Bij Jannina in noordwest-Grieken land is een autobus in een diepe ravijn gestort. Van de dertig inzittenden zou den er 25 om het leven zijn gekomen. Vier inzittenden werden zwaar ge wond. Eén meisje slechts zag kans bij tijds uit de bus te springen en bleef ongedeerd. Et wordt op het ogenblik in het Amsterdamse RAI-gebouw hard gewerkt om tijdig gereed te komen voor het concours hippique rond de kerstdagen. Met grote wagens tegelijk wordt zand aangebracht, dat met man en macht gelijkelijk over de piste wordt verdeeld. (Advertentie) zomer en winter, op kfïnker- straten en asfaltwegen, op bergen en in dalen - overal en altijd betrouwbaar Tengevolge van een aardverschui ving, veroorzaakt door zware regen val, hebben vijftig mensen te Pirai een belangrijk spoorwegknooppunt op 100 km van Rio de Janeiro de dood gevonden. Bij overstromingen in Rio de Janei ro zijn 46 mensen om het leven geko men. Tienduizend gezinnen zijn daar dakloos. De N.V. Senembah Maatschappij te Amsterdam heeft het kort geding, dat zij over een partij van 6263 pakken tabak aanhangig heeft gemaakt te gen de Bank Indonesia, gewonnen. 5? 55 De president van de rechtbank te Amsterdam, mr. P. W. H. Stheeman, wees de vordering toe. De Bank Indo nesia in Amsterdam zal dus deze par tij tabak, eigendom van de Senembah, die zij als pand onder zich hield, aan de Senembah Maatschappij moeten afgeven. In het vonnis komen enkele passa ges voor over de onderbeheerstelling van Nederlandse bedrijven in Indone sië. Als gedaagde partij had de Bank Indonesia aangevoerd, dat de onderbe heerstelling krachtens wettelijke voor schriften van de republiek is geschied en dat deze regeling niet door een vreemde rechter mag worden beoor deeld. De president legde in het von nis als zijn mening neer, dat de onderbeheerstelling van de Ne derlandse ondernemingen in In donesië moet worden beschouwd „als een discriminerende maat regel ter ondersteuning van de door de Nederlandse regering af gewezen aanspraken van Indone sië op Nederlands Nieuw-Guinea en als zodanig een evenzeer evi dente als ernstige schending vormt van het volkenrecht". Volgens de president druist de on derbeheerstelling zozeer in tegen de in Nederland geldende opvattingen van zedelijkheid, „dat van een Neder landse rechter onder geen omstandig heid verlangd kan worden dat hij een beroep daarop aanvaardt". Het vonnis is uitvoerbaar bij voor raad, m.a.w. de partij tabak, zelfs al 7,ou de Bank Indonesia van dit vonnis in hoger beroep gaan, dient terstond te worden vrijgegeven. Terwijl zijn ouders afwezig wa ren, besloot de vijftienjarige David Streicher te Johannesburg eens en voor goed een einde te maken aan de bijenplaag. Een zwerm bijen had namelijk een nest gebouwd onder het afdakje bij de keuken. Uitroken leek hem het meest probate middel. De jonge Strei cher ging echter iets te resoluut te werk en toen zijn ouders thuiskwamen, was het huis een rokende puinhoop. En de bijen? Die hebben een nieuw nest gebouwd aan het kozijn van het keukenraam, het enige stuk hout dat niet is ver brand.

de Stem | 1958 | | pagina 1