JÏ0 KAMERONTBINDING EN VERVROEGDE VERKIEZINGEN Prof. Beel kabinetsformateur 38 gewonden bij Ijsselmonde De Gaulle president 1958.... Vijftien kinderen zagen hun vader tot priester gewijd Financieel in Spanje schandaal Kabinet met verrassingen Beel premier en Soc. Zaken, ir. Staf naar Landbouw Heel wat fotografen Tedct Botsing twee autobussen il [houders, laar ook en DAGBLAD VOOR ZEELAND Moordaanslag in Voorburg Tamelijk zacht Verlenging wapenstilstand Atlas zond opnieuw kerstboodschap uit Engels jongetje uit trein gevallen Unieke plechtigheid in Oosterhout Mr. Van Doorn radio voor Luchtgevecht boven Israël Prijs Stem-toto naar ïTdaal 98e JAARGANG No. 22943 iiimiiiiiiiiiiiiiimii 1IIIIIII1IIIIII V\ 37 FILIALEN GES klinkt achter hem op- n stem. „Abdullah is leven, ik heb hem van lgen gered". Met doods- gelaat staart Dahouddin .ram en Ambre, die door krijgers worden binnen- ht. Dan snelt hij met 'n /erwensing het vertrek Uitgave N.V. Uitg Mij Neerlandia. Directeur: E H. B Brader. Hoofdredacteur: J J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M AC. v Don gen, C. J. v Hootegem, mr dr A. J J. M. Mes mr H M L. de Rech ter, P V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 13. Tel 22341 (3 lijnen) Postgiro 273841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 22 DEC. 1958 Abonnementsprijs J 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag.Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden. GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601j- OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Het Kabinet der Koningin deelde zaterdagmiddag mede: de Koningin heeft heden middag op het Huis ten Bosch de Minister van Staat, prof. dr. L. J. M. Beel ontvangen. Hare Majesteit heeft prof. Beel ver zocht zich te belasten met de vorming van een Kabinet, het welk zich tot taak stelt de be vordering van de ontbinding van de Tweede Kamer der St at en-Generaal. Ismede de behartiging, tot het tijdstip waarop de vervroegde verkie zingen zullen plaats hebben ge vonden, van al hetgeen het in het belang van het Koninkrijk noodzakelijk acht. Prof. Beel heeft deze opdracht aanvaard." Voorburg is gisteravond omstreeks negen uur opgeschrikt door iets, dat op het eerste gezicht een sensationele moordaanslag lijkt. Op de Koningin Julianalaan bij het viaduct voor de Laan van Nieuw Oosteinde zijn uit 'n langzaam rijdende auto twee schoten gelost op een voetganger, die daarna ineenzakte. De auto stopte daarna, er kwamen twee mannen uit, die het slachtoffer de wagen indroegen en wegreden. De auto, een grijze bestelwagen met een bedekt nummerbord, verdween in de richting van het centrum van Voor burg. Slechts een plas bloed op het trottoir duidde er even later nog op wat zich hier had afgespeeld... De aanslag is zo snel in zijn werk gegaan, dat de voorbijgangers die het zagen gebeuren, zich pas reali seerden wat aan de hand was toen de bestelauto was verdwenen. (Advertenties) vottt» bonen viav» woeltlo wiïtan f/'lH T" «I VERKRIJGBAAR VAN f 2.93 AF BIJ ALLE BETERE DAMESMODE EN SPECIAALZAKEN HET HOOGGERECHTSHOF van Ne braska heeft het doodvonnis uitge sproken over de 19-jarige Charles Starkweather, bevestigd. Op 27 maart zal hij met zijn leven betalen voor de elf moorden in januari j.l. ge pleegd. De 15-jarige Caril Ann Fugate is veroordeeld tot levenslang. DE RUSSISCHE schrijver Fjodor Gladkof is op 75-jarige leeftijd over leden. OP CUBA zijn bij een slag in de om-, geving van Santa Rita meer dan 200 opstandelingen gedood of gewond. IN DE STAD MEXICO zijn bij een gasontploffing in een restaurant vijf personen om het leven gekomen en 21 gewond. BIJ EEN demonstratie tegen de aan leg van een raketbasis bij Swaffham in Norfolk (Engeland) zijn 22 beto gers in hechtenis genomen. De de monstratie had overigens een vreed zaam verloop. DE KRANTENSTAKING in New York die al tien dagen duurt, heeft een zeer nadelige uitwerking op de kerstinkopen. De kopers krijgen on voldoende suggesties via de adverten ties. De uitgevers der kranten missen hun advertentie-inkomsten van 7.5 miljoen dollar in de week. DE VIOLIST A. de Roo, die 54 jaar aan het Residentie Orkest verbonden is geweest, heeft zaterdag afscheid genomen van dit ensemble. DE VERGADERING van de bijzon- clere raad van E.G.K.S.-ministers, die vandaag te Brussel zoii worden ge houden, is afgelast. (Van onze parlementaire verslaggever) Koningin Juliana lieefl zaterdag van haar koninklijk recht gebruik gemaakt en na raadpleging van prof. Beel besloten de Ka mer te ontbinden en vervroegde verkiezin gen te laten uitschrijven. De kamerontbin ding geschiedt niet direct, maar „op termijn". Dat wil zeggen, dal de Koningin geen aanleiding ziet om morgen aan de dag de honderdvijftig leden op iioti-aclief Ie stellen en aan het parlementaire werk op slag een einde te maken. Zij stelt zich op liet standpunt, dat het parlementaire werk zoveel mogelijk moet blijven doorgaan, zo dat voor tie ontbinding een zo lang moge lijke termijn moet gelden. Er zijn nog een aantal knopen doorgehakt. Prof. Beel zal minister president worden en tevens de portefeuille van Sociale Zaken overnemen. Ministei Struycken blijft vicc-premier en krijgt Jus titie er bij, terwijl hij Binnenlandse Zaken houdt Prof. Zijlstra zal de belangrijke combinatie Economische Zaken en Financiën voor zijn rekening nemen. Ir. Staf gaat naar Landbouw, mej. Klompé blijft op Maatschappelijk Werk, minister Cals houdt Onderwijs, mr. Luns Buitenlandse Zaken, ir. Witte Volkshuisvesting, mr. van Aartsen Verkeer en Waterstaat. Waarschijnlijk zal staatssecreta ris Moorman na het overgaan van minister Staf naar Landbouw de staf gaan zwaaien over Oorlog en Marine. Helemaal zeker is dit nog niet. Weersverwachting van het K.N. J M.I. tot vanavond, opgemaakt J zondagavond 23.15 uur: V'eran- J derlijke bewolking met plaatselijk i een hui cn in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zui- I dehjke wind. Tameljjk zacht t Verwachting van het Belgisch Weerkundig instituut: Zacht weer met af en toe wat regen en hier t cn daar wat mist. Vandaag: zon onder 16.30 uur 1 opa8 46",mr UUr' Mm^n: '°n I «P 8.46 uur. maan onder 5.47 uur i De nieuwe president van de Vijfde Franse Republiek. Zoals algemeen verwacht werd, is generaal de Gaulle gisteren met grote meerderheid gekozen als president van de Vijfde Franse Republiek. Toen er 75 000 stemmen (van de 80.508 personen, die moesten kiezen) geteld waren, had de Gaulle er 60.000 gekregen, dat is ruim 77 procent. De beide andere kandidaten. Mar- rane en Chatelet behaalden resp. on geveer 14 en 6 percent. In Algerije hebben de beide tegen standers van de Gaulle niet één stem gekregen. De uitslagen uit Polynesië. Senegal "Saint Pierre en Miquelon. Guadeloupe en Martinique ontbreken nog. Bij het tellen kwam om 17.15 uur vast te staan, dat dc Gaulle de ver eiste meerderheid had. Twee minuten later reeds werd hij in zijn landhuis te Colombey-les- Deux-Eglises opgebeld door president René Coty, 76. de man die op 8 ja nuari door de Gaulle vervangen zal worden. ..ik wilde de eerste zijn om u har telijk en welgemeend Ecluk te wen sen met uw verkiezing." zeide Coty. Het karakter van het kabinet zal zijn, dat het geen politieke kleur heeft. Het wil slechts de overbrugging vormen naar de verkiezingen. Eerst de dag voor de verkiezingen wordt het demis sionair. Het zal iedere strijd met het parlement zoveel mogelijk vermijden. Toch gaat het niet al les uit de weg, want wanneer de Kamer het, voorstel aanvaardt om op zakelijke manier de be- Volgens de grondwet zal dal 83 dagen zijn, voordal balf maart de kiezers over de sa menstelling van een nieuwe Kamer de be slissing zullen krijgen. Voorts beeft de Koningin oud-minister, prof. mr. L. Beel, die als informateur is opgetreden, de opdracht gegeven een ka binet te vormen, dal deze kamerontbinding officieel zal aanvragen, waarna H.M. baar bandtekening zal zetten. Morgen zal dit alles in de Tweede Kamer worden meegedeeld. De enigen, die zich daartegen zullen verzetten, zullen wel de socialisten zijn, maar dat zal niets nieei uithalen, groting verder af te handelen, kan dit gebeuren. Belangrijke verkiesingen Met het oog op de verrassende ont wikkelingen in de politick van de laatste tijd worden dat dus zeer be langrijke verkiezingen. Het is te ho pen, dat het gehele volk zich dat be- i wust is, zo zei ons dezer dagen iemand uit de hoogste kringen. De j Nederlander is meer koopman dan politicus, zo merkte hij op. Ditmaal is er voor iedere Nederlander aan leiding de rollen eens om te keren. Ook zullen morgen de belasting weten worden behandeld, maar dan in hun geheel, zoals de Kamer in de beruchte vergadering, waarin de so cialisten wegliepen, had beslist en vanzelfsprekend ook met het amen dement, dat de wetten slechts voor een jaar zullen gelden. In politieke kringen is men nog gereserveerd. De oplossing van prof. Beel, die door de koningin is aanvaard, wordt gezien als een verlenging van de wapenstilstand, die hij de vorige week in het parlement tot •stand bracht. Prof. Beel zal nu het kabinet zelf aan gaan vullen. Ongetwijfeld betekent dit een ver sterking, vooral omdat hij ook Sociale Zaken gaat overnemen. Wanneer er ergens socialistische oppositie verwacht kan worden, dan is het juist op dit punt. Zaterdag is de koningin plotseling naar Den Haag, gekomen in plaats van op Soestdijk te blijven, zoals de berichten luidden. Zij wilde daar op nieuw adviseurs ontvangen. Aller eerst kwam de afgetreden minister president, dr. Drees, daarna de vice- minister-president mr. Struycken en tenslotte prof Beel. journalisten losgewerkt. Prof. Beel speelde het klassieke spelletje van een kabinetsformatie. Hij reed in de namiddag door de achteringang de tuin van het paleis binnen, waar hij een uur met de koningin confereerde. Zijn auto werd echter gesignaleerd door een waakzaam persman. Kort na zijn vertrek van Huis Ten Bosch liep de ex-informateur op het Bin nenhof vast, waar journalisten hem opvingen. Daarna kwam er een com muniqué, waarin van zijn aanstelling tot formateur werd gesproken. Mr. Struycken werd om zeven uur, toen hij het torentje verliet, be stormd door journalisten, die hij meedeelde, dat er verrassingen kwa men. Dit bleek later de benoeming van prof. Beel in een dubbele mi nisteriële functie te zijn. In het kamergebouw zijn tele grammen verzonden aan alle le den, waarin dr. Kortenhorst meedeelde, dat dinsdag in plaats van maandag wordt vergaderd. Het plan van de P.v.d.A. om maandag al vuurpijlen te gaan afsteken, is daardoor voorkomen. Vandaag wordt prof. Beel beëdigd door de koningin; de negen andere ministers blijven in functie, voor hen is geen beëdiging nodig. Op een buitengewone partijraad hebben de socialisten een motie aan genomen. waarin zij de kamerontbin ding afkeuren. Geleerden in dienst van het Ame rikaanse leger zijn er in geslaagd, de kerstboodschap van president Eisen hower in een radiotelegrafische code naar de om de aarde draaiende At las-raket uit te zenden, waarna de sa telliet het gesprokene weer terug zond naar de aarde. Amerikaanse deskundigen hebben verklaard, dat het verbranden van satellieten ter grootte van de Atlas gepaard kan gaan met een ..dodelijke regen" van brokstukken. Wanneer 'n groot stuk van de satelliet op een stad terechtkomt kan dit vernietiging van een geheel blok tot gevolg heb ben. Op jacht Eerstgenoemde kon de pers geen nieuws vertellen. Mr. Struycken heeft zich met virtuoze woorden uit de Bij een botsing tussen twee autobussen te IJsselmonde zijn 38 personen gewond, van wie vijf ernstig. Twee hunner ver keren in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde zaterdag avond om half zes op Rijksweg 16 (Rotterdam - Moerdijk) bij de Konin ginneweg onder IJsselmonde. Het ongeluk ontstond, toen ter hoog te van de Koninginneweg een stads bus van de R.E.T. de Rijksweg op wilde rijden, waar juist een bus van de Twee Provinciën uit Rotterdam naderde. Deze laatste bus werd als het ware doormidden gebroken. De ravage was enorm groot. Eerst twee uur na de botsing kon het verkeer weer normaal doorgang vinden. Niet alle gewonden behoefden in ziekenhuizen opgenomen te worden. Het waren meest inzittenden van de bus van de Twee Provinciën en af komstig uit Ridderkerk, Rijsoord en Hendrik-Ido-Ambacht. De uitzonderlijk hoge temperatuur voor de tijd van het jaar bracht een ondernemende Middelburgse restaurant-eigenaar er toe. enige stoelen op zijn terrasje te zetten. Het duurde niet lang, of zij waren alle bezet door mensen, die van één der allerlaatste warme zonne- 'Stralen van dit jaar wilden genieten. Gistermorgen om half acht is de zesjarige Kennith Harry Wobley uit Leeds, die met zijn moeder en twee broertjes in de Scandinavië-expres zat in Rotterdam-noord uit de trein gevallen. Het jongetje speelde met de deurknop, waardoor de deur open schoot. Hij liep slechts schaafwondjes op aan hoofd en knieën. In de KVP-uitzending voor de KRO- microfoon, dinsdagavond van 18.20 tot 18.30 uur spreekt mr. H. van Doorn. voorzitter van de Katholieke Volks- ste.nd door drie uren vergeefs uach- partij ovei de jongste politieke ont- ten (de wijdingsplechtigheid had van wikkelingen. hall negen tot half twaalf geduurd), (Van een onzer verslaggevers) In de intieme, sfeervolle kapel van het klooster der paters bene dictijnen te Oosterhout heeft mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda, zaterdagmorgen de priesterwijding toegediend aan de 75-jarige weduwnaar Fr. A. M. Lucassen, vader van vijftien kin deren en tot voor enkele jaren een bekende figuur in de Amster damse scheepvaartwereld. Terwijl de bejaarde wijdeling tot het priesterlijk ambt verheven werd, hadden zijn kinderen, kleinkinderen en verdere familie leden (ongeveer zeventig in getal) naast het priesterkoor en in de kapel een plaats gevonden. Menige persfotograaf was aanwe zig. Zij waren van overal uit het land en ook uit België en uit Duitsland gekomen. Vader abt. dom Maximi- liaan Mahler, had echter het maken van foto's verboden om te voorko men, dat de wijdingsplechtigheden zouden worden verstoord. De persfo tografen, althans de meeste, stelden zich daarom tevreden met het ..schie ten" van enkele plaatjes van achter uit de kapel Een enkeling was ondanks het verbod zo driest tot vlak bij de wijdeling door te dringen en zo zijn plaatje te maken. Intussen werd het bij de ingang van de kapel steeds drukker, want steeds meer journalisten en foto grafen kwamen opdagen. Zijdelings had men vernomen, dat de wijdeling na afloop van de plech tigheden door de uitgang van de ka pel naar buiten zou komen en nog wel temidden van zijn familieleden. Dus bleven de min of meer beschei den fotografen hopen. Doch zij kre gen pater Lucassen niet te zien. Ont- zuiver geluid. De families Lucassen en Hilterman achtten de wijding een goede gelegenheid om de paters een nieuwe klok aan te bieden. Pater Lucassen heeft gisterenmor gen in het hospitium zijn eerste H. Mis opgedragen. Uiteraard waren zijn familieleden ook hierbij aanwe zig. Zij hebben voor drie dagen in het hospitium onderdak gevonden. De Spaanse regering heeft haar stilzwijgen verbroken over wat in kringen van ingewijden reeds het grootste financiële schan daal in Spanje van deze eeuw wordt genoemd. Na een kabinetszitting onder lei ding van Franco persoonlijk, werd meegedeeld, dat een aantal arresta ties onder meer van een Zwitserse bankvertegenwoordiger, zijn verricht in verband met het bestaan van ille gale Spaanse bankrekeningen en aan delen in het buitenland. De genoemde bankvertegenwoordi ger is George Lauren Rivara, die begin dezs> maand gearresteerd werd trokken zij af. Tijdens de receptie, welke 's middags om half drie in het hospitium (lekeninstituut) aan de Hoogstraat werd gehouden, mocht et- echter wel gefotografeerd worden cn hier maakten de geduldigen tenslotte dan ook hun gewenste plaatjes. Van de hele schare waren er echter slechts twee overgebleven, onder wie onze fotograaf. Geschenken In het hospitium boden de kinde ren hun vader-priester een prachtige antieke, zevenlicnde-eeuwse kelk aan, welke tijdens de wijding door bis schop Raeten aan het hoofdaltaar was gebruikt. Er was overigens nog een ge schenk. en wel voor de paters zelf, voor de St.-Paulusabdii. een ge schenk van de familie Lucassen en de familie Hilterman uit Hilversum, wier zoon zaterdag tijdens dezelfde plechtigheden priester werd gewijd. Het was een nieuwe luidklok van 7000 kg. vervaardigd in dc klokkengieterij Petit en FritSen te Aarle-Rixtel. Deze klok luidde zaterdag voor het eerst. De oude klok had tijdens de oorlogsjaren schade opgelopen, waar door afbreuk was gedaan aan zijn Pater Frans Lucassen bekijkt de kelk uit 1650, die hij van zijn kinderen ontving. en bij wie de politie een lijst vond met namen van 1.363 mensen die een bankrekening hebben in Zwitserland. Er zijn namen bij van ministers, vooraanstaande financiers en leden van enkele van Spanjes meest in vloedrijke en vermogende families. Franco wil het geld doen terugvloei en. In financiële kringen wordt de te rugkeer van het geld, het gaat om een bedrag van ongeveer 280 mil joen dollar, als een welkome injec tie beschouwd tegen de inflatie die de Spaanse economie bedreigt. Naar uit welingelichte kring wordt vernomen, heeft de regering degenen die hun geld terugbrengen naar Spanje en inwisselen voor pesetas, ontslag van verdere vervolging be loofd. Naar verluidt, gaan zeer velen hierop in. Voorstanders van een radicale aan pak van dit schandaal waren de mi nisters van binnenlandse zaken en handel en zij wonnen de steun van Franco tegen een invloedrijke groep die het schandaal wilde verdoezelen. Israëlische vliegtuigen hebben za terdag bij een luchtgevecht boven het grensgebied met Egypte in de Ne- gefwoestijn een Egyptische straalja ger van het type MIG-17 neergescho ten. Intussen meldde radio-Cairo dat vier Israëlische jachtvliegtuigen in de omgeving van El Arisj het lucht ruim van de Verenigde Arabische Re publiek hebben geschonden. Zij wa ren door toestellen van de V.A.R. Onder het nog steeds sterk toe nemende aantal deelnemers aan onze toto bevond zich gisteren wederom 'n winnaar. Het is: J. VAN PIPPEL STATIONSSTRAAT 23 ROOSEND AAI, Een postwissel van 125.wordt hem deze week toegezonden. Voor onze toto van 28 december starten wij dus opnieuw met een inzet van 50.—. De juiste uitslagen wanen: Ajax - NAC 1. Willem II - ADO 3, Elinkwijk - DWS 3, SHS - NOAD 2, AGOVV - BW 1, Feijenoord - Blauw wit 1, RBC' - Hermes DVS 1, Velox- Longa I. Baronie - Dosko 1, VVV - Rapid JC 3.

de Stem | 1958 | | pagina 1