1 Met oog en oor te gast apier voor air-wick RDTERSEPT Happy Station: dertig jaar j e Britse inbreker brak voor de vijfde maal uit pen m NTS-journaal vijfhonderd maal in de ether Eurojournaal je moet er tóch iets aan doen... overal in huis liggen ze op de loer. die nare luchtjes. 3 enwin VERNIETIG ZE MET Blik achterom Vandaag Komende week 3nze gast Herbert Joeks Onze radio en TV-rubriek Vandaag Komende week FLITSEN K l 10 I IV8 1 S B 1 C 1 1 F 1 1 1 H 1 1 a 1 8 1 -J In de oorlog officieel inbreker zwarte PIETEN carnavalsschlager DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 (Advertentie) Een klein stukje natuur hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten houdt U iedere dag fris en monter een medicinale versnapering onder voortdurende controle van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos SHarmens Amsterdam I loop". Tevoren een Perry Comoshow. Ook de Belgen filmen dinsdag. Zij I brengen de rolprent „Het vliegende schoollokaal", een verfilmde roman. Op Tweede Kerstdag zal het NTS-journaal voor de 500ste maal worden uitgezonden. Dat is een bijzondere mijlpaal, waaraan overigens geen extra aandacht zal worden geschonken. Wel zal prof. M. Rooy, hoogleraar in de Perswetenschappen te Amster dam, de betekenis van televisienieuws toelichten, maar verder verloopt tussen 8 en 10 minuten voor half negen alles als gebrui kelijk: snelle Nederlandse shots met sober, deskundig commen taar, boeiende indrukken uit het buitenland, zorgvuldig geselec teerd en voorzien van teksten, die de verfilmde gebeurtenis aan vullen, waar het beeld de kijker onvoldoende verklaart. 5 Januari 1956, bijna twee jaar geleden, ging het eerste journaal de lucht in. Ruim 250 werden er per jaar verzorgd: 250 edities van een krant, die nu door ongeveer 1 miljoen kijkers bijna elke dag wordt uitgespeld. Twintig minuten aan een stuk. Dat Carel Enkelaar met zijn staf deze belangsttelling heeft gevormd en levendig ge houden, vindt u misschien alledaags. Maar het is in wezen een prestatie, waarvoor men bij tijd en wijle toch wel eens de hoed mag afnemen. En daarvoor is dit jubileum een mooie gelegenheid. Diezelfde Carel Enkelaar was de man, die het idee had voor het Eurojournaal: nieuwsuitwisseling via het Eurovisie-zendernet. De eerste proef, in oktober jl. slaagde goed. Tot die conclusie kwam ook een commissie uit de Europese Radio Unie. Teneinde de opgedane erva ring te verruimen zo deelt de NTS ons mede zal in maart 1959 een soortgelijk experiment worden uitge voerd. Bij deze tweede proef echter zullen méér landen betrokken zijn. Hoogtepunt van het Langeberg- programma is vanavond Peter Fran- kenfelds show „Viel Vergnügen" een waardige pendant van Kulenkampffs „Sieben auf einen Streich". Morgenmiddag zijn de kijkers in het oosten van Nederland in de gelegen heid via kanaal 9 getuige te zijn van de interland-voetbalwedstrijd Duits- land-Boelgarije, terwijl de hoofdmoot van de avond wordt gepresenteerd in de vorm van een TV-spel, dat „De De trieste onafgewerktheid van de NCRV-show-annex-quiz op zaterdag avond jl. sprak wel heel duidelijk door de schrille tegenstelling met Kulenkampffs Eurovisieshow van „Sieben auf einen Streich" op zon dagavond. Het eerstgenoemde pro gramma kreeg een brevet van ar moede, het Duitse een van correct heid en originaliteit. Waarbij we meteen aantekenen dat de overbelas- m. m Het zaterdagavondprogramma dat zich in vormgeving en kwaliteit het best handhaaft, is „Weekend-show" bonte mengeling van gesproken en gezongen sketches (door Rens van Dorth en John de Fretes), liedjes (vanavond door de Limburgse Sel- vera's), ballet (door de showgirls on der leiding van Daphne Kiernander) en succesnummers uit het buitenland (ditmaal door „Nina en Frederik" en de populaire Engelse zanger Frankie Vaughan). De niveaustatus van dit programma is mede bereikt door de bescheiden tijdsduur: nog géén vol uur. Een verstandige opzet gezien in de sfeer van de roofbouw op talenten, zoals die op het ogen blik door de televisie in alle landen ter wereld wordt gepleegd. Na „Weekend-show" een nieuwe aflevering van „Luipaard op schoot" en van de quiz „Van je familie moet je 't maar hebben", waarvan het succes afhankelijk is van de keuze der deelnemers enerzijds en de slag vaardigheid van Mies Bouwman an derzijds. Wat dat laatste betreft heb ben we bijzonder prettige ervaringen. In het kader van de Eurovisie wordt morgenavond een rechtstreek se reportage uitgezonden van een z.angdienst in Beverley Minster in Engeland. Naast fragmentarische voorlezingen van bijbelgedeelten wor den enkele bekende Britse „Carols and Hymns" gezongen. Ook het maandagavond-programma staat goeddeels in het teken van de komende herdenking van Christus^ geboorte. Na „voetlicht en camera" namelijk presenteert Wim Bary een „lichtend" programma van declama tie en :.ang, waarvoor hij zich verze kerde van de medewerking van Ank van der Moer en zangeres-harpiste Lea de Boer. Na „Nu zijt Welleko me", zoals dit korte programma werd genoemd, wordt een documen taire reisfilm gedraaid van de Puit- se televisie, die een reportageploeg zond naar Bethlehem en Nazareth om de kijkers vertrouwd te maken metde huidige situatie in het Heilige Land. De uitzending wordt besloten met een epiloog door pater Leopold Verhagen OESA. Een zeer beroemd: filmwerk „Him- laspelet" (dat is: de weg, die naar de hemel voert) wordt dinsdagavond op het scherm gebracht. Dit Zweedse pronkstuk van scenario en camera regie heeft destijds overal in de we reld sterk de aandacht getrokken. Het verhaal speelt zich af rond de boerenzoon Mats en de veehoedster Marit in het dorpje Dalecarlia. Daar is de pest uitgebroken en het jonge meisje wordt beschouwd als de bruid van de duivel, die het onheil in dit plaatsje heeft veroorzaakt. Zij wordt gegrepen en tot de verbrandingsdood veroordeeld. Onze Lieve Heer bezoekt haar echter in de cel en voert haar mee naar Zijn Rijk. Mats vermoedt in al zyn primitiviteit deze gang van zaken en hij gaat op zoek naar zyn verloofde: hij tracht de weg naar de hemel te vinden. (Advertentie) Dit is de man met het televisie- gezicht: Herbert Joeks. En de jaren hebben het bewezen. In niet minder dan zeventig rollen I kwam hij op het scherm: als gast in „Hommèles", als burge- meester, als wereldreiziger, als koning, als... ja, als wat niet. De bijna veertiger heeft zijn definitieve bestemming gevon- den en hij offerde er een goed contract met Sleeswijks revue voor op. Deze man, die lid is van de vaste TV-kern, verwierf J zich het meest reputatie door zijn voortreffelijke, steeds iet- wat komische creaties in studio- spelen. Daarnaast is hij steeds de vertellende figuur in de NC- I RV-zaterdagavondshow. „Joeks kan alles," zegt men in Bussum en men kan het gelo- ven. Want deze acteur, die na zijn Amsterdamse h.b.s.-tijd (hij j werd in de hoofdstad geboren) nog even in de textiel „zat", heeft het record aantal TV- j creaties op zijn naam staan. Daags voor Kerstmis wordt daaraan nog een belangrijke toegevoegd als hij „Scrooge" gaat spelen in Christmas Carol'. „Ik ga er een menselijke figuur van maken." zegt Joeks zelf, „en niet de onnatuurlijke vrek, die hij in vertalingen van Dickens' werken schijnt te moeten zijn." gelegenheid te kijken naar de speel film „Anna Favetti". Nederlandse kijkers moeten wij echter adviseren af te stemmen op Bussum. broers" heet. Dinsdag bestaat dan ting van de Nederlandse artiesten enerzijds en de mogelijkheid van Ku- lenkampff om zich geheel op dit éne programma te concentreren ander zijds niet geheel vreemd is aan deze onvergelijkbaarheid. Uitermate boeiend en instructief was de documentaire, die de NTS maandag presenteerde ter gelegen heid van het feit, dat H.M. de Ko ningin vier jaar geleden het Statuut ondertekende omtrent de nieuwe ver houdingen tussen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen. „De Kleine Prins" kwam wat te fragmentarisch op het scherm om te blijven boeien, alhoewel het spel der afzonderlijke actrices en acteurs, vooral van Ellen van Hemert en Kees Brusse, bijzonder waardeerbaar was. Tenslotte een reprise van de lof die wij de Italiaanse TV-mensen reeds eerder toezwaaiden voor hun repor tages. De uitzending vanuit het Open baar Consistorie bracht termen en begrippen die iedere katholiek tot nog toe letterlijk en figuurlijk als La tijn in de oren klonken, tot verstaan baarheid. Vlaams België biedt vanavond na een styow rond sneeuw, ijs en roman tiek o.a. „Autorama" en een klassiek muziekprogramma met medewerking van solisten van Radio Zagred. Hoofdbestanddeel van de zondag avond is natuurlijk ook ditmaal de quiz „100.000 of niets". Daarna o.a. „Luipaard op schoot" en een show met medewerking van de bekende zangeres Liane Augustin. Maandag treedt het „Ballet der Lage Landen" voor de Vlaamse camera's met een studio-uitvoering van „De Kring- advertentie) Meet /s. RDTER voor mond- en keelontsmetting „Happy station" bestaat der- schap, die Paus Joannes XXIII tot de wereld zal richten (11.55 uur), tig jaar. Dat zegt li misschien jn wordt een reportage weinig. Maar toch is het 'n pro gramma, waarnaar miljoenen luisteren. En onder hen bevin den zich vele duizenden Neder landers. Deze uitzending is na melijk een onderdeel van het arsenaal van programma's, waarmede de Wereldomroep de band tussen Nederland en Ne derlanders in het buitenland handhaaft en anderzijds good will kweekt voor dit parmantige kleine landje aan de zee. We reldomspannende arbeid, waar over wij u graag nog wel eens een keer wat meer vertellen. Dit keer slechts even de aandacht op „Happy station", een rubriek, verzorgd door Edward Startz, die een half dozijn talen per fect en een dozijn talen half spreekt. Reportages, gezellige plaatjes en praatjes, muziekjes, kleine spelletjes en post vormen deze wekelijkse one-man-show. ...beluisteren we een Tilburgse pia nist in een concert in de KRO-serie „Populaire Klassieken". Gerard van Blerk solieert met het Radio Kamer orkest onder leiding van Roelof Krol in het 17e pianoconcert van Mozart. Vanavond op Hilversum I „Tiere lantijnen" en op Hilversum II een andersoortig amusementsprogramma „Plein 8 uur 13". Morgen wordt over Hilversum II de eerste uitvoering in Nederland verzorgd van „De Messa di Gloria" van Puccini. In het avondprogramma is plaats ingeruimd voor een oor spronkelijk luisterspel van Cees Grif fioen: „Rouw om Rachel". Behalve een hoorspel over „Leven en lijden van Puccini" wordt maan dagavond bijzondere aandacht ge vraagd voor kerstmuziek uit Oost- europese landen door het Utrechts Byzantijns Koor. Dinsdag verzorgt de KRO een di recte uitzending van de kerstbood- De Zwitserse Heidi Abel is in Span. je uitgeroepen tot de beste omroep- ster van het jaar. De Belgische TV wacht met reclame op de nabuurlanden. Als het komt zal de NIR het verzorgen. Sir Laurence Olivier gaat nu ook voor de Amerikaanse TV optreden. Hij krijgt er 100.000 dollar voor. Het nieuwe TV-centrum van de BBC (in 1961 klaar) wordt het grootste in Europa: 7 studio's, honderden kantoren, restaurant, enz. Kosten: negentig miljoen gul den. „Christmas Carol" is de eerste uit voering in de nieuwe studio „El- theto" in Bussum. De officiële ope ning is pas in januari. Prins Philip van Engeland heeft met leidende film- en TV-mensen gesproken over verhoging van het peil van hun opnamen en uitzen dingen. Een dergelijk contact zal voortaan meer plaats vinden. De BBC neemt een deel over van het Nederlandse liedjesprogramma „Zing met ons meer" van Johnny Holshuysen en Flip van der Scha lie. verzorgd van de kerstviering op Pa leis 't Loo, terwijl in de avond een concert wordt verzorgd door Het Brabants Orkest m.m.v. Daniël Way- enberg, pianist. Dit concert werd 6 november in Breda opgenomen. Op een later uur gaat een stemmenspel „Dit is de stad" de ether in met me dewerking onder meer van Albert van Dalsum en Max Croiset. ONBEGRIJPELIJK Zekere A. v. d. W. beweert thans niet te snappen, waar ik de moed vandaan haal om te twijfelen aan zijn politieke belangstelling, met name voor zaken als het Atlantisch Pact. Nu beweer ik op mijn beurt niet, dat schr. het wel degelijk moet hebben ge snapt. In dat geval zou het immers ta melijk overbodig schijnen, hem aan te sporen, de betrokken passages In zijn eigen stukjes nog eens te bestuderen. Indien het merendeel der moeilijkheden bij het lezen van mijn politieke beschou wingen van deze aard mocht blijken te zijn, zou zulks mij overigens niet ver wonderen. Hoe dan ook, „Zand erover, wat mtf betreft", aldus A. y. d. W. Nu, dèt wil ik wel geloven. L. PISON (Ook wij zijn ervan overtuigd, dat de zandschep nu maar gehanteerd moet worden Red.). B.W.W.-ACTIE GEERTRUIDENBERG De B.W.W. is weer aan kant Daarom dit stukje in de krant Want 't moet mij van het hart Het bracht blijdschap, maar ook smart De winnaars zijn gelukkig De verliezers ietwat nukkig Elk heeft zijn best gedaan Gedroomd dat hij zijn naam zag staan Bij de winnaars aan de top Was 't de radio niet, dan toch de pop Er was ook menige kankeraar Die zei, voor mij is 't niets dit jaar En hoorde men menig keer Ik ga met mijn centen nakr 't Veer Daar hebben wij ook gekeken En is ons al ras gebleken De prijzen werden daar niet weggegeven Dus zijn we maar in den Berg gebleven Onze hulde aan de B.W.W. Volgend maal doen we weer mee Ook dank aan de jury gebracht Al hadden we verwacht Dat de rijmen bekend werden gemaakt Van degenen, die in de prijzen zijn geraakt Er zou dan overduidelijk blijken Dat heel veel achterdocht kan wijken. WAARDERENDE WINNAARS GEERTRUIDENBERG AFSLUITING Als ik de pen ter hand neem ben ik zeker de tolk van velen uit het Land van Heusden en Altena, die regelmatig in Waalwijk moeten zijn. Al sinds enige tijd is nu de Zomerdijk voor het verkeer afgesloten. Dat is voor heel veel mensen zeer lastig en bovendien voor de Waal- wijkse middenstand niet voordelig. De I kwartje per kolom"! 4 kolommen f I.- o O 1 6 10 I I! 119 IV j A h 1 1 i B 1 1 C E 1 I BI 1 o 8 1 1 p 1 E 1 1 1 F 1 B r 1 G E 1 1 H m 1 1 1 1 a K 1 Li 1 —1 1 kwartje per kolom^ 4 kolommen f I.- Si II! 1 A 1 I 1 i 1 El i D 1 i G m i 1 1 t Ll Hierboven plaatsen wij nog t-kH, invulkolommen voor onze puzzel. Vul in: 1, 2 of 3.... en win. Deelnemers kunnen deze ge bruiken, als zij meer dan vier kolommen willen invullen. afsluiting leidt er toe dat er zeker een paar honderd mensen minder per dag naar Waalwijk komen van de overkant. Want ze passen ervoor om de andere verbinding via de Groensteeg te nemen, die voor iemand, die zichzelf respecteert, onberijdbaar is. Waarom kan deze weg niet op korte termijn worden verbeterd. Trouwens, men wist toch reeds tevoren dat de Zomerdijk zou worden afgesloten zodat toch tijdig maatregelen voor de Groensteeg getroffen hadden kunnen worden. Als vandaag of morgen de pol der onder water komt, hetgeen in deze tijd van het jaar gemakkelijk kan ge beuren, is de enige verbinding via Dru- nen. WAALWIJK o N. OOK UW HULP IS NODIG Over de hele wereld wordt binnenkort voor de onontwikkelde volkeren een ac tie gehouden.Dit is op de internationale dag op 6 jan. a.s. Hier wordt een uurloonactie voor de jonge arbeiders uit Afrika gehouden. Dit geld wordt besteed om ook in Afrika so ciale voorzieningen te krijgen.. Moet u als ouderen toezien, dat jonge lui (de kajotters) uittrekken naar Afri ka? Ontbrandt er dan niets in uw hart? U kunt ook meehelpen aan deze aposto lische taak. Duizenden mensen daarginds hebben uw hulp nodig. Wij hopen, dat u hen niet teleurstelt. Zij rekenen op u, dat deze internationale dag mag slagen. Laat ook de jonge arbeiders uit Afrika het geluk bezitten, dat zij weten wat zij waard zijn. Dan hebt u als goed christen uw plicht gedaan. Uw vrijwillige gaven worden graag te gemoet gezien door uw stedelijke of dioc. K.A.J. door storting op onze giro 75154 ten name van de nationale K.A.J. NAMENS ALLE KAJOTTERS WIM VAN RIJCKEVORSEL DOUCHE Het is een droeve toestand in de Dui- ventoren. Wie dagelijks van Dongen naar Breda moet fietsen of brommen en dat zijn er tientallen kan telkens weer genieten van een gedwongen bad in de modderrivier die van Dongen tot aan de weg naar Oosterhout stroomt. En als er dan toevallig nog een auto passeert, krijgt de benarde fietser bovendien een gratis douche toe. De gemeente Ooster hout heeft de weg voorzover die over haar gebied loopt, geasfalteerd. Als dat in Dongen nu echt niet kan, is het dan niet mogelijk om tenminste de grootste kullen en gaten met zand en grint te vullen? Wij, fietsers en brommers van de vroege morgen en de late avond, zou den het zo erg graag willen DONGEN C. B. RAADSLID (II) Voor de gemeenteraadsverkiezing d.d. 28 mei 1958 is met onderling overleg een lijst samengesteld uit drie kandidaten, te weten de heren A. K., J. v. H. en mevr. A. H. Deze heren zijn toen als raadslid geko zen. Waarschijnlijk is hierna een depres sie ontstaan en heeft de heer A. K., zon der eerst in contact te treden met zijn mede-partijgenoten, ontslag ingediend en nadien mondeling verklaard geen belang stelling meer voor zijn zetel te hebben. Daarna werd mevr. A. H. rechtmatig opvolgster. Nu blijkt op aandringen van enkele kiezers dat de heer A. K. weer grote behoefte heeft aan zijn verworpen zetel. Hij tracht deze weer in bezit te krijgen, via aanvaardingen en bedankjes, mijn inziens geen stabiel beleid. Ook het woord „verraad" is gevallen, Hier komen mij weer de meidagen 1940 en Boedapest voor de geest. Men is ar zich niet van bewust wat „verraad" in houdt. Ik verklaar nadrukkelijk, dat nimmer toezegging is gedaan van genoemd be dankje, wel zinspeelde men daar op. Zij die menen toch het beleid van de heer A. K. juist te achten, verzoek ik mij dit schriftelijk (liefst leesbaar) of mondeling ter kennis te brengen. Voor de heer W. v. W. was ik mijn handen in onschuld. J. H. STANDDAARBUITEN, Oudekerkstr. 111. QUORUM ONTBRAK Op de belangrijke kamerzitting van 11 december bleken 143 leden van de 150 aanwezig te zijn, genoeg voor een neder laag van Hofstra (88-55). Terecht werd ook in uw dagblad rekening gehouden met een verdere felle oppositie der so cialisten. In de zitting van 15 december ontbrak het quorum: de socialisten lie pen weg, 73 leden bleven Nu kan men natuurlijk de P.v.d.A. veel Een inbreker, die als zo danig officieel zijn sporen heeft verdiend, sedert hij in de tweede wereldoorlog een held werd als commando, na achter de Duitse front linies te zijn geparachu teerd om vijandelijke brandkasten en safes te for ceren, is te Aberdeen in Schotland, voor de vijfde maal.... uitgebroken. John Ramensky, 53 jaar oud, be vond zich in de oorlog in de gevan genis, toen de Engelse regering tot de conclusie kwam, dat zij een des kundige nodig had op het gebied van „kraken". Na de oorlog kwam hij weer in moeilijkheden en moest hij een .ge vangenisstraf van tien jaren uitzitten omdat hij in garages had ingebro ken en zich toegang had weten te verschaffen tot andere afgesloten ge bouwen. Hij werd naar de „Peterheaü ge vangenis" in de buurt van Aberdeen gezonden. Zijn bijzondere prestaties in de oorlog bestonden, behalve ui* commando-raids, uit doordringen in Duitsland, gelijktijdig met de mees' vooruitgeschoven elementen van de gealliveerde strijdkrachten, om safes en andere gesloten kisten of kasten te openen, teneinde in het bezit van waardevolle geheime documenten te komen. De Peterhead gevangenis die de re- putatie heeft, een moeilijke noot te zijn voor uitbrekers om te kraken is blijkbaar voor Ramensky niet an ders dan kinderspel geweest. Alles wat hij nodig had om uit Petterhead te ontsnappen, was blijk baar onder de waakzaamheid van de bewakers vandaan te komen en een paar sloten open te maken. - Dat deed hij voor de vierde keer op 17 oktober jl. toen het hem lukte drie dagen van de vrijheid te genie ten waarna hij door een zevenjarig jochie ontdekt werd, wiens huis over de gevangenis uitziet. En dat deed hij ook de drie vorige keren, dat hij uitbrak. En op dezelfde manier is hij er nu voor de vijfde keer vandoor gegaan onder de neus van de bewakers in de korte drie minuten die hem ten dien ste stonden vanaf het ogenblik, dat hij een zaal, waar lichaamsoefeningen werden gehouden, verliet tot aan de tijd dat hij verondersteld werd bij een kleermakerswinkel van de ge vangenis aan te komen voor werk De autoriteiten hebben meegedeeld dat hij, hoewel de gevangenis van onder tot boven werd onderzocht, niet kon worden gevonden. Zij zeggen er geen idee van te hebben, hoe hij buiten de gevangenismuren wist te komen. verwijten en terecht zeggen, dat deze kabinetscrisis niet nodig was geweest. Mijn verwijt richt zich thans echter te gen die leden van de rechtse groeperin gen, die blijkbaar zoveel besognes aan hun hoofd hebben dat zij niet in de ka merzitting van 11 december konden zijn. Ze worden er toch voor betaald? On langs hebben zij zichzelf een verhoging toegekend, nu blijven ze weg Aannemende dat diegenen van de recht se vleugel, die op 11 december afwezig waren Gerbrandy (A.R.), J. Peters (K.V.P.), van der Weyden (K.V.P.) (alle drie ziek), mevr. Stoffels-van Haaften (V.V.D.) (werkzaamheden V.N. buitens lands) en Hazenbosch (A.R.) (Straats burg) ook op 15 december nog niet aanwezig konden zijn, dan resten er nog altijd 15 personen van rechts die verstek hebben laten gaan. Alle vijftien in Straatsburg? Of ziek? Bij vrijwel iedere vereniging kent men een boetesysteem wegens het niet opko men. Is dat niet iets voor de Kamer?! Maar dan een fikse boete! Want wel de centjes opstrijken en dan maar niet in de Kamer verschijnen, is geen stijl. Waarmee ik maar wil zeggen, dat we ook de hand in eigen boezem moeten durven steken, als we geringeloord wor den door een minderheid in de Kamer. ROOSENDAAL J. Q. MERKWAARDIGE BEZUINIGING Wanneer een gemeentebestuur bezui nigingen tracht toe te passen op de ge meentelijke uitgaven, dan kan dit in de huidige tijdsomstandigheden een lofwaar dig pogen worden genoemd, wanneer die bezuinigingen worden toegepast op uit gaven die niet dringend noodzakelijk zijn. Als echter een gemeentebestuur een bezuinigingstactiek gaat voeren ten koste van slechts enkele ingezetenen van die gemeente, dan is dit 'n bezuiniging van 'n slechte soort. Tot die laatste soort behoort de be zuiniging die de gemeente Steenbergen wil ten uitvoer leggen m.b.t. de buskos- ten van leerlingen uit de gemeente Steenbergen, die de B.L.O.-scholen te Bergen op Zoom bezoeken. Die buskosten bedragen ca. 150.- per jaar per kind en tot nu toe nam de gemeente die kosten op zich. Maar in 'n zuinige bui wil he* gemeentebestuur die kosten geheel of voor het grootste gedeelte afwentelen op de ouders van bedoelde leerlingen. Dit is m.i. 'n grote onbillijkheid, want hoe ligt hier de zaak Bedoelde leerlin gen kunnen de gewone lagera school niet volgen en zijn daardoor aangewezen op B.L.O.-onderwijs. Steenbergen heeft ech ter geen B.L.O.-scholen en dus moeten die kinderen wel naar Bergen op Zoom. Sedert enige jaren vallen leerlingen op B.L.O.-scholen ook onder de leerplicht wet. De ouders worden dus door de over heid verplicht hun kinderen naar school te sturen. De overheid heeft hiervan dan ook de consequenties te aanvaarden. Het gemeentebestuur van Steenbergen verte genwoordigt de overheid in eigen ge meente en heeft dus te zorgen voor B.L.O.-onderwijs in eigen stad. Is dit on mogelijk of te duur, dan draagt de ge meente de kosten van vervoer van de kinderen naar een andere gemeente waar wèl B.L.O.-onderwijs wordt gegeven. Is het voor de ouders van deze moei lijk lerende kinderen al niet erg genoeg dat hun kinderen minder capaciteiten be zitten dan andere kinderen Moeten die ouders dan bovendien nog extra kosten voor het onderwijs aan hun kinderen ma ken, terwijl meer begaafde kinderen gra tis onderwijs krijgen Het is te hopen dat het gemeentebe stuur van Steenbergen, vóór dat het deze bezuiniging ten uitvoer legt, tot de ont dekking komt dat dit een zeer onsympa thieke bezuiniging zou zijn. BERGEN OP ZOOM OPMERKER Onlangs, toen Sinterklaas hier nog rondwaarde, kregen we een geel papier in onze brievenbus. Daarop stond een verhaal over zwarte pieten, waarmee dan zogezegd kolenboeren (detailhandel) mee bedoeld waren. De goeie en betrouwbare tenminste. Er werd in dat papier gezin speeld op de mogelijkheid, dat er in de stad Breda ook nog minder betrouwbare mensen in kolen doen. Die zouden dan. als wij tenminste goed gelezen hebben, niet uit Breda komen. Nu vinden we het erg jammer, dat er niet veel duidelijker geschreven werd. Als er werkelijk „met twee maten ge meten" wordt, dan moet het publiek toch weten, wie dat dan wel is. Dan kunnen er waarschijnlijk ook wel bewijzen op ta fel komen. De kolenhandel kan toch in een grote stad als Breda nooit goed blijven keuren, dat de goede naam van alle handelaren door een eenling door het slijk gesleurd wordt En het publiek wil in deze dure tijd toch heus het volle pond hebben. Ook aan voorlichting. Misschien kan de Bredase kolenhandel op de een of andere manier daarin nog voorzien. BREDA AFNEMER „De Oeteldonkse club in 's-Hertogen- bosch zal voor het eerst in de geschie denis van haar carnaval een wedstrijd voor een carnavalsschlager uitschrijven. Dit gebruik bestaat reeds in enkele plaatsen in het Duitse Ruhrgebied en zal nu ook in zuid-Nederland worden ge ïntroduceerd." Dit staat in De Stem van 16 december j.l. Of de Oeteldonkers zijn chauvinistisch door een primeur voor zich op te eisen, die helemaal geen pri meur is, óf De Stem is slecht geïnfor meerd. Want wie geen vreemde is in het rijk der carnavalisten zal zonder meer enkele tientallen schlagers uit Limburg kunnen opnoemen, waar dit gebruik ook al vele jaren oud is. Kerkrade, Maas tricht, Roermond, Venlo, Sittard, Beek, Valkenburg, Vaals, Heerlen, enz. enz., al deze plaatsen hebben ieder jaar een ei gen schlager, die er in gaat als.... (Bos sche) koek. Enne.. Limburg is toch ook nog zuid-Nederland? Waarmee ik maar zeggen wil, dat het larie is om van een „introductie in zuid-Nederland" te spre ken. En verder: ,,'n jówe vastelaovend tsesamme. Alaaf Oeteldonk OETELDONK J. v. L.

de Stem | 1958 | | pagina 7