Begroting „Vrije van Sluis": hamerklap en klaar een Stroom viel uit BOURJOIS Zwindijk is helemaal in 1959 veilig n- Eede vierde afscheid van meester Roozen Belastingspreiding in tuinbouw noodzakelijk en gewenst Kring Hulst ZLM besprak actuele landbouwproblemen Benoemingen in bisdom Breda VERLANGEN WORDT BIJNA WERKELIJKHEID itajgftaU $lc jStem Na een uur opgeheven VAN MIERLO ES ZOOS S.V. Tussen de politiek door Het beste BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 Geertrui den berg voor Hoge Raad TANDPASTA IVOROL Alle verkeer in Zeeland slagneerdé Feestbijeenkomst in Sancta Maria n/u rvu r«i-, us vanaf heden: 5 TocUo^VieMut^somuleK j; 5 v/uimfouvietc p F. 225.000.- aan prijzen Vereenvouding van administratie s.v.p. Dokier P.S. met zijn auto geslipt EFFECTEN - COUPONS In Luxemburg i PARLEMENT ONTBONDEN Van 15 lol cn met 19 december 1958 (Van onze redacteur). Voor het eerst in de geschiedenis van het waterschap „Het Vrije van Sluis", werd de nieuwe begroting aangenomen zonder dat er algemene beschouwingen over werden gehouden en zonder dat er werd gestemd. Dit unieke feit bracht de heer .T. van Dongen er in de rondvraag toe hulde te brengen aan de dijkgraaf en het gehele dagelijkse bestuur voor „de prettige sfeer waarin wij tegenwoordig leven kunnen" en voor de uitstekende leiding en voorlichting. „Zo hoort het toch ook", was onge veer de strekking van wat de dijkgraaf, de heer J. B. Becu daarop ant woordde. De dijkgraaf had aan het begin van de vergadering, die in hotel ,,De Een hoorn" werd gehouden een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de stand van zaken, zoals hij gewoon is te doen tijdens de algemene vergaderingen. Het grote batig saldo op de reke ning 1957 (deze cijfers en de voor naamste van de begroting 1959 publi ceerden wij reeds eerder) verklaarde hij uit de bijdrage van de provincie in de wegenverbetering, een bijdrage welke groter was dan aanvankelijk werd verwacht. Uiteraard sneed de dijkgraaf weer een aantal wegenkwesties aan, Naar hij zei, hoopte hij dat de weg Oost burgSt. Margriete (tot de rijks grens voor het grootste deel zal klaar, komen. In de begroting is voor dit werk een post uitgetrokken en tijdens het huishoudelijk deel van de verga dering werden er de nodige gronden voor aangekocht, In de wegverbetering Breskens Nummer Een zal het waterschap een portie van 14 pet, moeten bijdragen. Over dit werk is nu overeenstem ming. De heer Becu sprak verder nog de hoop uit dat de Baileybrug bij Re- tranchement, die aan de bestedings beperking ten offer is gevallen, zo spoedig mogelijk zal kunnen worden vervangen. Afscheid De Zwindijk, Nederlands deel, is op 15 december opgeleverd en in 1959 moet alleen nog de deklaag op de dijk worden aangebracht. Nu het Bel gisch deel eveneens is aanbesteed, mag verwacht worden, dat het Zwin in '59 geheel veiliggesteld zal zijn. De dijkgraaf, die memoreerde dat in de vorige algemene vergadering een „noodtelegram" inzake de toestand van de Zwindijk moest worden ver stuurd, toonde zich dankbaar jegens alle instanties die ertoe hebben mee gewerkt, dat er zo spoedig resultaat is bereikt. De Zwindijk kwam in de rondvraag nog ter sprake, toen de heer de Bruy- ne informeerde of het juist was dat het Belgisch deel van de dijk lager wordt dan het Nederlandse. Dit pro bleem, aldus de heer Becu, is opge lost. De aansluiting vindt plaats op gelijke hoogte. Over het voorstel tot het vaststellen van een nieuw ambtenarenreglement ging de vergadering in besloten zitting. Tijdens deze geheime beraadsla ging is, naar, wij later vernamen, een amendement uit het district Groede, verworpen. Wegens het periodiek aftreden van de gezworene A. Risseeuw-Kools te Zuidzande, moest een voordracht van drie kandidaten worden gemaakt. Daarop werden geplaatst: 1 de aftre dende gezworene A. Risseeuw-Kools, 2 C. Almekinder, Retranchement en 3 A. Luteyn, Zuidzande. De gezworene C. F. Vercraeye, Aardenburg, was niet meer herkies baar, omdat hij 70 jaar is geworden. Op de voordracht voor deze vacature werden geplaatst: 1 C. van Bellegem Eede, 2 G. Bonte, St. Kruis en 3 H. van Iwaarden, Aardenburg. Behalve van de heer Vercraeye moest het waterschap nog afscheid nomen van 3 hoofdingelanlen, de hm C. Sturtewagen, Eede, R. d. Milliano Oostburg en A. I.ako-Cysouw, Sluis, die ook de leeftijd der sterken be reikt hebben. De heer Sturtewaegen had verklaard daarover „een beetje in de rouw te zijn", hetgeen naar hjj zei de reden van zijn opmerkelijke rust in de ver gadering wel was geweest. De dijk graaf nam met woorden van dank en waardering afscheid van de vier af tredende functionarissen. W aterbeheersing In de middagvergadering sprak ir. H. Bos van de Cultuurtechnische Dienst te Goes over het onderwerp „waterbeheersing". Hij wees daarbij op het diepgaande onderzoek dat de afdeling Onderzoek van de Cultuur technische dienst verricht naar de V oorzitter J. W. Scheele kon don derdagavond in Hotel „Van Leuven" te Kloosterzande een vrij groot aantal aanwezigen verwelkomen tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van de kring Hulst van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij, in het bjjzonder richtte de heer Scheele zich tot ir. G. P. M. Dikötter, directeur van de Waterleiding Maatschappij „Zeeuwsch Vlaanderen" n.v., tot de rentmeester van het kroondomein, baron H. A. A. Collot d'Escury, de algemeen secre taris van de Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann en enkele hoofdambte naren van het secretariaat van deze maatschappij. Spreker liet het bijna afgelopen jaar 1958 even de revue passeren, waarbij hij o.m. aantipte, dat de oogst over het algemeen goed ge noemd mag worden. Een uitzondering in ongunstige zin noemde hij het vlas, zowel wat betreft de opbrengst als de kwaliteit, maar ook in econo misch opzicht. Op organisatorisch vlak was 1958 volgens de heer Schee le eveneens een -goed jaar. De neven instellingen van de Z.L.M. mogen zich in een stijgende belangstelling ver heugen. Tenslotte sprak spreker de hoop uit, dat ook 1959 voor de boe ren een gunstig jaar zal zijn. Nadat vervolgens enkele punten van huishoudelijke aard waren afge werkt, kwam de bestuursverkiezing van de aftredende leden baron H. A. A. Collot d'Escury en secretaris P. G. de Bruijn aan bod. Voordat tot stemming werd overgegaan, deelde baron Collot d'Escury mee, dat hij momenteel de tijd van gaan gekomen achtte. „Steeds heb ik mijn functies (o.a. een bijna 20-jarig voorzitter- (Advertenties) KING SIZE FILTER Zijne Hoogwaardige Excellentie de Bisschop van Breda heeft benoemd: tot diocesaan geestelijk adviseur van de Katholieke Onderwijzers Bond >o het bisdom Breda: de zeereer- waarde heer A C. A. van Hooydonk te Bergen op Zoom; tot geestelijk adviseur van de r.-k. mixed-hockeyclub ..De Warande" te Oosterhout de zeereerwaarde heer J. de Beer; tot geestelijk adviseur van de mu ziekschool jeugdorkestvereniging oemper Gaudete" te Clinge: de weleerw, heer J. Aarts.. schap) gaarne vervuld", zei spreker, die thans zijn plaats liever aange vuld zag door een jongere kracht. De heer Scheele bracht in zijn ant woord dank aan het adres van de heer Collot en stelde voor hem te benoe men tot adviseur van de kring, het geen met algemene stemmen werd aangenomen. Bij de hierna volgende stemming behaalde de heer de Bruijn 49 stem men en de heer André Collot d'Es cury 46 stemmen, zodat beiden een bestuursfunctie hebben. Hierna kreeg de algemeen secreta ris van de Z.L.M.mr. Schlingemann gelegenheid een inleiding te houden over actuele landbouwproblemen. De heer Schlingemann lichtte allereerst de kwestie van de landbouwvoorlich- tingsdienst toe. Naar men weet, had minister Vondeling het voornemen te kennen gegeven om het assistenten korps drastisch in te krimpen. Spre ker vroeg zich echter af of op dit punt wel bezuinigd diende te worden. De drie centrale landbouworganisa ties bleken weinig interesse te heb ben voor overname van betrokkenen onder de voorwaarden zoals de mi nister had gesteld. Ook de vestigings etsen voor de landbouw bracht de heer Schlingemann ter sprake. In re geringskringen werd wel wat gevoeld voor dergelijke eisen en alhoewel nadelen hieraan verbonden zijn, mocht naar de mening van de al gemeen secretaris toch niet uit het oog worden verloren, dat het goed is om zich enige kennis van de komen de problemen rondom de Euromarkt, de vrijhandelszone e.d. eigen te ma- ken Aangaande de kwestie van de heffingen t.b.v. het landbouwschap had Spreker vernomen dat er mo menteel een actie gaande is om dit lichaam in een kwaad daglicht te stellen. Hij adviseerde de leden ech ter om hieraan niet mee te doen, aangezien het landbouwschap op vol komen wettelijke gronden tot stand is gekomen. Tenslotte belichtte de heer Schlingemann de gang van zaken bij de termijnmarkt voor aardappelen Hij kwam tot de conclusie, dat het doel hiervan enkel is de dekking van prijsrisico's. Sprekende' over de sui kerbieteen kon spreker meedelen dat het voor het eerst in de geschiedenis is gepresteerd om een suikeroverschot te krijgen. Mede door de goede op brengst en de grote uitgezaaide op pervlakte (82.000 ha.) was dit resul taat bereikt. Naar aanleiding hiervan had de minister echter voor 1959 het plan om weer een garantieprijs te bepalen, maar slechts voor de quan ttim, dat voorziet in de binnenlandse consumptie. Zowel het Koninklijk Nederland Landbouw Comité (K.N.L, C.) als het landbouwschap vonden deze maatregel niet nodig en hadden de minister ook geadviseerd geen be perking van de garantieprijs af te kondigen Gezien echter de situatie rond de kabinets-crisis mocht geen spoedige beslissing verwacht worden meende de heer Schlingemann. Bij de rondvraag bracht de heer F ael de kwestie van het Novi-vlas ter sprake. Zowel voorzitter Scheele als de heer Schlingemann gaven hierop hun viste. de Pauze hield de directeur van de Waterleiding Maatschappij „Z. Vlaanderen" een inleiding over ,',het Procent-plan aansluiting boerde rijen op het waterleidingnet". waterhuishouding in Zeeland, wa>f nog vele problemen op dit terr#in bestaan. Daarbij zijn vooral de water overlast op de poelgronden en de verdroging op lichtere gronden de grootste vraagstukken. Waterbeheer sing is niet alleen een kwestie van waterafvoer of van watervoorziening, maar van beide tegelijk. Over west-Zeeuwsch-Viaanderen sprekende, zei ir. Bos dat hier de toestand niet opvallend slecht is. Per polder kan een vrij vlakke maaiveld- ligging worden geconstateerd. Hij herinnerde aan de diepploegproeven die rond de Braakmanpolder (in de Elisabethpolder met name) worden verricht, ter oplossing van 't verdro- gingsprobleem aldaar. Over de kreekbeddingen sprekend (west-Zeeuwsch-Vlaanderen bezit op 26.350 ha. ongeveer 1700 ha. kreek beddingen) merkte ir. Bos op dat egalisatie zeer duur is en dat de kosten daarvan eerst terdege moeten worden afgewogen tegen de te ver wachten voordelen. Bij het zoeken naar een oplossing, waarbij de situ atie voor elk bedrijf geheel verschil lend kan liggen, zal het z.i. vaak nodig zijn wat water in de wijn te doen en van twee kwaden het minst kwade te kiezen. (Advertentie) DE BÉSTE en niet duur.Tube 95-70-45 ct (Van onze verslaggever) De procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft cassatie aangete kend tegen de uitspraak van het Hof, waarbij andermaal vrijspraak werd verleend aan de geestelijken kapelaan A. C. van Loon te Made en de paters A. P. de Rijk en C. Hels- dingen van het Missiehuis te Teteringen. Zij waren gedag vaard wegens overtreding van het processieverbod te Geer- truidenberg. In februari var. dit jaar waren de geestelijken van hun beschuldiging vrijgesproken door de Bredase rechtbank. De officier van justitie, mr. Ch. Moons, tekende daar be roep tegen aan en eer de zaak door het Bossche Hof in behandeling wei;d genomen, was mr. Moons be noemd tot procureur-generaal bij het Bossche Hof. Opnieuw kreeg hij de zaak daai in november in be handeling en opnieuw ook sprak dit rechtscollege de beschuldigden op 9 december vrij. Thans zal de zaak dus voor de Hoge Raad gaan dienen. In beide vorige behandelingen zijn als pleiter voor de beschuldigden opgetreden mr. W. van Wijmen en mr. J. v. d. Biesen te Breda. In verband met de benoe ming van d' laatste tot rechter te Roermond zal de zaak verder door mr. v. Wijmen behartigd worden. Bij het beproeven van een nieuwe turbine in de PZ- centrale te Vlissingen, ont stond gisteravond even voor vijf uur, bij het afschakelen der machine een kortslui ting, van zo ernstige aard, dat heel Zeeland zonder stroom viel en waardoor ook het weg- en treinverkeer benevens de veerdiensten stagneerden. Na bijna drie kwartier kon over een ander railsysteem dan het onklaar geraakte stroom uit Brabant betrokken worden en was het euvel verholpen. Behalve het treinverkeer heeft ook het wegverkeer hinder ondervon den, onder andere in Middelburg, (Advertentie) waar de enige verbindingsbrug over het kanaal half was open ge draaid toen de storing intrad. De brug was niet meer te verwrik ken en zowel de scheepvaart als het we; verkeer ondervonden hier van hinder. De storing op de lijn Bergen op ZoomVlissingen was tegen half zeven opgeheven. De veerdienst VlissingenBreskens, die vanaf heden niet meer via de oude haven van Breskens ge schiedt, omdat de „Prinses Bea trix" uit de vaart is genomen voor herstelwerkzaamheden, on dervond door het uitvallen van de elektriciteit ongeveer een uur stagnatie. De laadbrug, die elektrisch wordt btX'iend, kon niet meer opgehaald worden, zodat de veerboot in de haven moest blijven wachten tot dat de stroomtoevoer was her steld. Om ongeveer kwart voor zes gisteravond kon de veerboot de haven van Breskens weer ver laten. Een poging van de tweede veerboot „Prins Bernhard" om via de oude loswal te lossen mislukte ten dele, doordat de vrachtwagens via deze zij-loswal de boot niet konden ver laten. Tijdens deze pogingen werd de stroomtoevoer hersteld en kon de „Prins Bernhard", nadat de eerste boot de haven verlaten had, aanleggen. (Advertenties) PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS Spontaan heeft de bevolking van Eede afscheid genomen van het hoofd der school P. J. Roozen, die 37 jaar lang de leiding der r.-k. school heeft gehad. Men had van dit afscheid een schoolfeest gemaakt. Het begon reeds toen om 9 uur in de parochiekerk een plechtige H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen, welke door de schoolkinderen zelf werd gezongen. Een lauwerkrans sierde als symbool de bidstoel van de scheidende. In het parochiehuis Sancta Maria was het daarna een afscheidsbijeenkomst. Pas toor O. de Munek was hier de tolk van de bevolking toen hij na een kor te toesp aak als blijk van dankbaar heid en waardering van de bevolking van Eede voor het werk, dat meester Roozen in tientallen jaren heeft ver richt, een televisietoestel aanbood. Vele inwoners en oud-leerlingen maakten van de daarop volgende re ceptie gebruik om dit nog ook eens persoonlijk te doen. Sancta Maria zat helemaal vol, toen in de namiddag mr. U. F. Rootsaert, die de heer Roozen opvolgt als hoofd der school, genodigden, kinderen en ouders welkom heette op de feest- bijeenkomst. Kinderen van de St.- Jozefschool. eerste klas, zorgden voor een originele opening en getuigden daarbij, dat de Eedese kinderen, be halve Eeds, ook nog goed Nederlands kunnen praten. Na een dankwoord over het werk van meester Roozen sprak U. F. Rootsaert namens het personeel. Hij roemde de omgang van de heer Roozen met het, personeel, die steeds kameraadschappelijk was en meer jopbr. t.b.v. Ka tb. Hoger Onderw. fonds en het Land. Seer. v.d. Ka(h. Ache Nederland. Winkeliers kenbaar aan „SUS"-raambiljetten in alle plaatsen Giro: 4028 „SUS" ROTTERDAM. F. 1.- per stuk. leder lot heeft 5 coupons. Elk lot trekt 5 x mee. In 5 kleuren verkrijgbaar (zolang de voor raad strekt). ^Lüres wor '"lichtingen: Heemraadsstngel 303. Rotterdam, tel. 0)80(1-50000^^^^ (Van een onzer verslaggevers) „Kan bij de regering niet worden bereikt, dat voor de tuinbouw een be lastingspreiding tot stand komt over een periode van vijf jaar? Is het niet mogelijk te bewerkstel ligen, dat de loonadministratie dras tisch wordt vereenvoudigd? Kan het binnenlands verbruik van fruit niet op een of andere wijze sterk worden gestimuleerd? A propos, welke waar de hecht het hoofdbestuur aan een fruitcorso als dat te Goes? Bestaat niet de kans, dat er meer teeltvergün- ningen komen voor spruitkool? Het bovenstaande is een kleine staal kaart van de talrijke vragen, die door de gewestelijke afdelingen aan het hoofdbestuur van de tuinbouwbond van de NCB zyn gesteld. Op maandag 22 december komen de vragen tijdens de algemene vergade ring van de bond te Tilburg aan de orde. Het hoofdbestuur heeft voor een vlotte gang van zaken reeds nu echter schriftelijke preadviezen op de vra gen uitgebracht. Het hoofdbestuur is het er mee eens, dat een belasting spreiding voor de tuinbouw niet alleen gewenst, maar zelfs noodzakelijk is. Bij herhaling werd in landelijk ver band op deze wenselijkheid en nood zakelijkheid gewezen. Bereikt is, dat bij de Tweede Kamer een wetsontwerp is ingediend, waarin de mogelijkheid wordt gesteld bij sterk wisselende in komens een belastingspreiding toe te passen over een periode van drie jaar. Op deze wijze wordt gedeeltelijk aan het verlangen van de tuinders tege moet gekomen. Wat de vereenvoudiging van de loonadministratie betreft, reeds jaren lang hebben de land- en tuinbouwor ganisaties op vereenvoudiging aange drongen. Het Nederlandse belastingen en sociale verzekeringsstelsel is echter dermate ingewikkeld, dat aandrang op vereenvoudiging tot nu toe op niets is uitgelopen. T'.V.-reclame De kring Maas en Waal was tot de conclusie gekomen, dat zeer moderne middelen aangewend moeten worden om reclame te maken voor het fruit. Het binnenlands verbruik zou daar door sterk kunnen worden gestimu- leerd. Campagnes van andere bedrijfs- tjies aanhangig maken. takken bewezen het grote nut van goede campagnes. Hoe staat het hoofd bestuur tegenover TV-reclame? Het hoofdbestuur concludeerde, dat via de radio een interessante, aanmoedigende enquête omtrent fruitgebruik zou kun nen worden gehouden. Het voeren van propaganda door middel van de tele visie zal alleszins de moeite waard zijn. Het hoofdbestuur wenste dit punt in KNTB-verband te bespreken. Het hoofdbestuur is van mening, dat een corso als dat te Goes belangrijke propagandistische waarden heeft. Voor de initiatiefnemers zal echter een der gelijke organisatie een financieel of fertje betekenen. Dergelijk werk kan de vakbond slechts in beperkte mate helpen bevorderen, aldus de conclusie, inhoudend, dat Goes op géén grote financiële steun van de tuinbouwbond mag rekenen. De kringen Breda en Cuyk zouden graag zien, dat er uitbreiding kwam voor teeltvergunningen inzake spruit kool. De uitbreiding zou speciaal be stemd moeten worden voor de kleine boerenbedrijven. Onrendabele arbeids uren in de winter zouden dan rendabel kunnen worden gemaakt. Het hoofd bestuur volgde deze gedachtengang en zal de kwestie bij de bevoegde instan- weg had van die van een wijze vriend dan van een baas der school. De leer lingen voerden verscheidene toneel stukjes op, zoals Het Toverdoosje en De radio van boer Teunis. Dit laatste in Eeds dialect, hetgeen bij de aan wezigen zeer veel bijval genoot. Namens de ouders der leerlingen voerde C. van Bellegem het woord die de avonden van de landbouw- cursussen in herinnering bracht en vond, da' meester Roozen, ofschoon af komstig uit Brabant, Eedenaar met de Eedenaars was geworden. B. Herman sprak als oudleerling, rector E. Ver- aurmen als bisschoppelijk inspecteur van het L.O. en pastoor O. de Munck als voorzitter van het schoolbestuur. Deze laatste roemde meester Roozen als een goed christen en als voorbeeld voor zijn leerlingen. Hij zei, dat het schoolbestuur had gemeend ook iets te moeten geven en overhandigde hem een uit hout gesneden beeld van O. L. Vrouw. Als laatste sprekers voer den het woord de inspecteur van het L.O. der inspectie Middelburg, A. Leenhout, die wees op het vele con tact, dat er was geweest na de oorlog, toen er in Eede zoveel te doen was en die du dank van het schooltoezicht overbracht en burgemeester J. van Dongen. Deze laatste stipte vooral twee punten aan, die buiten het di recte schoolvlak lagen nl. de mede werking van meester Roozen aan de economische opbloei van Eede door het landbouwonderwijs en het feit, dat de heer Roozen de vertrouwens man van heel Eede was geworden. Hierna voerden de leerlingen dan sen uit. Vervolgens sprak het schei dende schoolhoofd woorden van dank tot het personeel en de ouders. Hij gaf een korte schets van zijn komst naar Eede en zei, dat dit afscheid hem lang zou heugen. Met een „lang zal hij leven" werd deze bijeenkomst besloten. Door een tegenligger verblind rem de dokter P. S. uit Hoek in de bocht aan de Oranjedijk op de Schoondijkse. weg te IJzendijke. Hierdoor raakte hij aan het slippen, waardoor hij vrijwel met volle snelheid in de sloot terecht kwam. Twee gebroken ribben en een gebroken middelvinger constateerde de arts bij zichzelf. De wagen was vrij wel totaal vernield en werd met een takelwagen naar een garage in Ter- neuzen vervoerd. Met een passerende auto vervolgde de heer P. S. zijn weg naar huis. (Advertentie) De Bank voor Brabant "TUSSEN alle politiek door willen we toch ook nog eens terug komen op „het dubbeltje" voor de bisschop van Breda. We gingen er weer over aan het denken, toen we de berichten lazen over de aldoor stijgende inzetten in de voetbalpool. Boven de vier ton stijgen de bedra gen nu al in deze week. Honderd duizend en meer mensen hebben er telkens een gulden voor over, om enkele kansen te wagen. Die gulden kan er dan toch maar af. We gun nen het de sport gaarne. Maar we vragen ons toch wel af, of des zon dags. als het bekende mandje in aantocht is, een dubbeltje dan te veel moet zijn. Neen, de bisschop looft geen hoge prijzen uit. Hij kan tegenover dat dubbeltje slechts zet ten de overtuiging, dat er dan een verdienstelijke, ja een noodzakelijke daad wordt gesteld. Want kerken bouwen is noodzaak. Een seminarie uitbreiden is noodzaak. Er is meer mee gemoeid dan het bevorderen van de lichamelijke opvoeding en de gezonde wedstrijdsport. Er is mee gemoeid het behoud van zielen voor Christus, er is mee gemoeid het eeuwige geluk van tallozen. Waarom ,laat men de bisschop toch zo tobben: omdat dat dubbeltje per gelovige boven de 18 jaar nog altijd in zo'n onbereikt verschiet ligt? Het kan toch kwalijk onbereikbaar wor den geapht. Och, het zal vaak een kwestie van sleur zijn: in de kerk geeft men nu eenmaal bronsgeld. Men legge die sleur af. In het klei ne dubbeltje, door u geofferd, zit een wondermacht. Voor anderen.... en ook voor uzelf. A LS dr. E. van Raalte aan een tweede druk van zijn boek „Het Nederlandse Parlement" toe komt, mag hij zeker niet verzuimen ge wag te maken van de Kabinetscrisis december 1958 en derzelver oplos sing. Daar zitten een aantal nieuwe staatsrechtelijke aspecten aan. Ze zijn echter gerechtvaardigd, omdat thans aan land en volk geboden wordt wat het beste is in de huidige omstandigheden, t.w. een Kabinet, dat de uit de handen geglipte leidsels weer kan opvatten en alles wat er te doen valt voor de naaste toekomst kan afwerken; de mogelijkheid, om de vastge lopen parlementaire wagen weer uit het slik te trekken door de volksopinie opnieuw te peilen en daaruit consequenties te trekken voor het vormen van een bruikbare werkmeerderheid. Iedere andere oplossing zou mank gaan, ook het door de PvdA hard nekkig naar voren geschoven denk beeld van een „rechts Kabinet" on der Romme. Zo'n Kabinet zou in de betrekkelijk korte spanne tijds, wel ke nog vóór verkiezingen in 1960 zou resten, tóch geen faire kans krijgen om een gaaf afgerond pro gram op touw te zetten en ten uit voer te brengen. Het zou moéten werken in de sfeer van een ver vroegde verkiezingscampagne, van agitatie en vooroordeel, van sociale onrust wellicht. Men beluistere maar eens, hoe de vice-voorzitter van het NVV Romme bij voorbaat in de con servatieve hoek drukt. Neen, we moeten nu op korte ter mijn weten waar we staan met de politiek in Nederland. Het volk dient uitspraak te doen. Dan kan bestek opgemaakt worden en een vaste koers uitgestippeld. Voor grote kwalen sterke genees middelen. We verheugen er ons over, dat de meerderheid volgens deze methode te werk wilde gaan. Groothertogin Charlotte van Luxem burg heeft vrijdag een decreet gete kend waarbij het Luxemburgse par lement wordt ontbonden. Op zondag 1 februari zullen algemene verkie zingen worden gehouden. In het oude parlement, dat in 1954 was gekozen, bezetten de christen democraten 26 zetels, de socialisten 17, de liberalen 6 en de communis ten 3. De vervroegde verkiezingen zijn een gevolg van een kabinetscrisis, die ontstond toen de socialisten zich de vorige week uit de coalitierege ring terugtrokken omdat hun chris ten-democratische partners in de Ka mer tegen het beleid van de socia listische minister van Justitie hadden gestemd. Laagste koers Hoogste koers Vrijd. 19-12 Koersverschil laatste Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Ver. Deli Mijen Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabellabriek Philips Unilever Unilever (Nwe A.) Wilton - Feyenoord Kon. Petroleum Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Van Ommeren (Nwe A. Amsterdam Rubber H.V.A. 3-3'A, Ned. '47 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 6 Woningbouw 239 1/2 245 1/2 ujovax 239 3/4 203' 204 1/2 132. 137.50 134.90 183 1/8 186 1/2 185 327 330 330 290 297 3/4 297 3/4 449 480 460 3/8 391 3/4 402 1/2 394 1/2 385 388 1/8 388 1/8 194 195 1/2 194 180.30 183.50 181.55 149 1/2 153 1/4 152 7/8 151 154 1/2 154 1/2 131 1/2 135 1/4 134 1/2 235 1/4 237 3/4 236 1/2 221 224 222 67 1/2 83 80 1/8 127 133 128 1/2 89 3/8 90 89 29/32 95 5/16 95 9/16 95 1/2 94 1/16 94 1/2 94 3/32 109 3/4 110 1/4 110 1/4 t.o.v. vorige week 1/2 2.35 1 1/2 7 6 3/4 20 1/2 6 1/4 7 1/8 4 1/4 3.40 3 3/8 4 3/4 1 5/8 1 1/2 2 13 1/8 1 3/4 3/32 5/32 7/16 1/2

de Stem | 1958 | | pagina 5