BAAYENS uw OPTICIEN ting 'es Wordt vlasfabriek „Dinteloord toeleveringsbedrijf van AKU Nederlandse kapitein ereburger New-Orleans Gent en Terneuzen Zilveren hockeyclub „De Pelikaan" Spinnerij (verlies 274. blijft toch doordraaien! Schrik voor concern Naar nauwer contact Goede speelvelden en kleed gelegenheid zijn de wensen FIETSPAD-NET WALCHEREN VRIJWEL COMPLEET Veertien nationaliteiten in Hoogoven-toernooi Nationale schaaktitel r9 Iserteert I mille DA jen indag 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 13 NOVI-VLAS DOORBREEKT WELLICHT CRISIS 55 Goed jaar voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen Jeugd-natuurwacliters in Terneuzen en Sluiskil bijeen AFKOMSTIG VAN AARDENBURG Prioriteit voor nieuwe zeesluis Verbinding naar dam drie-eilanden-plan Paard had heimwee LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES, telefoon 2159 In Westdorpe schoot Rijkspolitie er danig op los Clingse Hengelaars zetten karper uit SPORT IN 'T KORT Aanbestedingen Vlissingen-Heer is afgelast EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN I'gheid ipreken |it door school-, Op deze wijze lisprovincies een heer nodig waar tcinatie in Bel- ctioneert als in Irige zetsehip- brt, die met het |tuig ,.Dany" te heeft zijn schip I n is met mede- J-rdwenen. |chter gekomen. een dergelijk Belgisch schip Jut geladen schip liuwe „kapitein" lden geloodst. (troepen in de aan- porb. Jtro: Het leven be- Itiwburg: De tijger Ibra: Het verdachte loord in code, 18 j. J. de Waal-Bauert Ihieting. Dijk 3 uur: Wild- Icht 8 uur: I>u bist MOlympia 8 uur: Les Ir 8 uur: Mijn man |8 j. Concertgebouw I 7.45 uur: Het lok met enig voorb. pa v. Dijk 7.30 uur: als bij film Naoht- Ibouw 8 uur: Jacht Tl 4 j. Patronaat 7.30 ■rting t.b.v. r.-k. Ned. Schouwburg lïs Ba. J Caluwé: Dui venten - I sschaert 3 uur: Ha- |:XBURG R. Bis- lir: Prijskaarting. P. |ls-de Block 6 uur: Goethem: Biljart- lle Kindt: Duiventen- I) tot 4 uur: T Prijskamp op groot [inschrijving vanaf 5 Vi-Bogaert. Café De Zwaluw 9-12 Jelling. Ed. Weemaes kaarting. Jan Pluijm pting. v. Driessche 3 uur: J. de Waal-Baert fting. Café Het Witte Jn. |eurs 3 uur: Kalkoen- (zicht 5 en 8 uur: Du |e Guchteneire: Schie- Olympia 2.30 uur: |;eweld; 5 en 8 uur: v. Dijk: Prijspiering Iciëteit. Imcertgebouw 8 uur: iLuxor 2 uur: Kruit- 1 en 8 uur: Mijn man Ir, 28 j. ■lel 2 uur: In de bus Tl.; 4.30 en 7.45 uur: eras, 18 j. met enig Jiema v. Dijk 2.30 uur: ■en, als bij film Nac-ht- Metz 8 uur: Bal. gebouw 2.30 uur: Jacht 14 j.; 5.15 en 8 uur: werd ontnomen. F. tstelling. Jos. v. Hels- Ikten toonstelling. onaat 7.30 uur: Voor- omst voor a.s. dienst el, Philippine, Sas van Terneuzen, Westdorpe Olympia 8 uur: Ta- uxor 8 uur: Een thee- (Van een onzer redacteuren) Twee punten beheersten de langdurige vergadering van aandeelhouders van de „Coöperatieve Vlasfabriek Dinteloord", in Steenbergen gehouden: het voortbestaan van de aan de fabriek verbonden spinnerij en de onderhande lingen, die met de „Algemene Kunstzijde Unie" (AKU) over het novi- vlas worden gevoerd. Voor de bijna zestig personeelsleden van de spinnerij werd een zeer gun stige beslissing genomen. Ondanks het feit, dat in het afgelopen boekjaar opnieuw een verlies werd geleden van f 374.000, werd besloten de spinnerij alsnog een half jaar te laten draaien. De vergadering baseerde dit besluit op het feit, dat door de inschakeling van een technisch-bureau betere resul taten kunnen worden verwacht, ja zelfs reeds werden verkregen. cepteren. De AKU kan echter ook tot de stichting van toeleveringsbedrijven overgaan. Voor „Dinteloord" zou het gunstig kunnen zijn toeleveringsbe drijf van de AKU te worden. Het toe leveringsbedrijf zal ruw vlasvezel pro duceren. De chemische bewerking heeft dan verder in de AKU-fabriek plaats. Reeds berekend werd, uiteraard glo baal, dat voor een toeleveringsbedrijf een investering nodig zal zijn van f 2000 per ha vlas, v.oor een bedrijf, dat alles verwerkt f 15.000 per ha. Voor „Dinteeloord" kan er dit voor deel zijn, dat gebruik kan worden ge maakt van de bestaande fabriek. Ove rigens' is op dit punt nog niets be kend, want daarvoor bevindt zich de gehele procedure in een nog te vroeg stadium. Bestuurssecretaris ir. C. Knottnerus gaf een uitvoerige, gedocumenteerde schets over de totstandkoming van het novi-vlas. Hij vertelde hoe twge jaar geleden het instituut TNO (Toe gepast Natuurwetenschappelijk On derzoek) overging tot de oprichting, met medewerking van diverse stich tingen, van een proeffabriek, waarin gestreefd zou worden naar een veel goedkopere bewerking van het vlas. De meewerkende stichtingen brachten in totaal 37 aandelen op tafel, elk f 50.000 kostend. De werkzaamheden begonnen en resultaten werden be reikt. De door het TNO ontwikkelde vlasbewerking ging twee stadia om vatten: het onthouten van de vlas vezel, waarna er ruw lint overblijft: vervolgens het chemisch roten van de vezel, waardoor de zuivere Vezel vrij komt, die direct daarna kan worden gesponnen. Na dit resultaat te hebben bereikt bleek het kapitaal van de proeffabriek waarin „Dinteloord" deelnam met één aandeel, verbruikt te zijn. Verdere proefnemingen waren echter noodza kelijk. Berekend werd, dat nog eens één miljoen gulden nodig zou zijn. Ge probeerd werd dit bedrag aan te trek ken. Dit lukte echter niet. Vervolgens verscheen de AKU, die zich bereid toonde één miljoen gulden te -inves teren, mits de AKU alle aandelen kon opkopen tegen het dubbele van het oorspronkelijke aandelenbedrag. Dit aanlokkelijke aanbod werd in vlas serskringen uiteraard druk besproken. „De onderhandelingen zuil :i nu ver der gaan", aldus de heer Knottnerus. „Onze zorg is, dat er voldoende vlas geteeld blijft worden. Twee mogelijk heden zijn er nu. Indien het novi-vlas bij de AKU wordt ondergebracht zal dit bedrijf fabrieken moeten gaan stichten. De AKU kan er naar stre ven alles in handen te houden, het geen de vlasserswereld niet zal ac- *5 55 Al in zijn openingswoord van de al gemene jaarvergadering der Coöpe ratieve aan- en verkoopvereniging „Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen" die in hotel Botterdam te Terneuzen werd gehouden, wees de voorzitter, de heer F. Dekker op een buitengewoon gun stig jaar. De omzet in de periode 1957-1958 was tot een recordhoogte gestegen en dientengevolge vertoonde de ba lans een zeer gunstig beeld. Dit werd nog eens uitvoerig toegelicht door de heer J.M. Heygelaar. De om zet der goederen steeg ten opzichte van die van het vorige boekjaar van 14.207.486 kg tot 17.954.295 kg. In cij fers betekent dit van 195.430,12 tot 5.281.920,25. Na zeer ruime af schrijvingen bleef er nog een batig saldo van 17.528,46. Door dit aan het reservefonds toe te voegen is dit gestegen tot 158.405,95. De aftre dende bestuursleden, de heren M. de Bruyne, P. Dieleman en W. J. Die- leman werden herkozen. De heer L. Huyssen was niet herkiesbaar en werd vervangen door de heer P de Jonge-de Kraker als commissielid van toezicht Het bestuur werd gemachtigd de opslagruimte van de graansilo te Axel-Sassing te vergroten. De inspecteur van het Centraal Bu reau, de heer Blank wees in een korte toespraak op de totstandko ming van de gezamenlijke onderne ming van Centraal Bureau en E.N C.K. De heer Morsink sprak over het verloop van de brouwersmarkt gedurende de laatste twee jaren. Hij spoorde de toehoorders aan tot meer samenwerking ook in de verkoop van brouwersgerst. Hij achtte dit noodzakelijk tegenover de geconcen treerde aankoop. (Advertentie) De vraag van de bestuurssecretaris was gemachtigd te worden met de an dere aandelen-partners met de AK1Ï over de overdracht van de aandelen te onderhandelen. Oppositie Er kwam na deze hier beknopt weer gegeven uiteenzetting ^an enkele Te- den een vrij sterke oppositie los, waar van de grondtoon was de vrees „er gens" in een groot concern terecht te komen. Principieel vond men de coöperatieve gedachte aangetast, maar goed, dat liep dan nog wel los. De AKU, zo werd gezegd, bleek toch wel veel in het novi-procédé te zien, want waarom anders een dergelijk prachtig bod op de aandelen? Was het niet mo gelijk alsnog elders geld te vinden voor de voortzetting van de proeffa briek? „Gesteld, dat dit mogelijk is", zei ir. Knottnerus. „Waar moet dan het geld vandaan komen om straks een volledig bedrijf te stichten? Ik zei het al, dat gaat ongeveer f 15.000 per ha kosten. Dat betekent voor „Din teloord" 15 miljoen gulden". Dit was een van de doorslaande ar gumenten, die de vergadering deed be sluiten het bestuur te machtigen de onderhandelingen voort te zetten. Al vorens er echter afstand van het novi- aandeel zal worden gedaan, zal de algemene vergadering opnieuw bijeen moeten komen. Die zal uiteindelijk de beslissing nemen. Spinnerij Voorzitter J. W. van Nieuwenhuij- zen had niets dan lof voor de wijze, waarop door een technisch bureau de spinnerij werd bekeken en gereorga- hiseerd. Nog enkele maanden waren er nodig om te kunnen vaststellen, waartoe de spinnerij in staat is. „Dat half jaar nemen we er bij", antwoordde de vergadering, die het vorig jaar de spinnerij al stop wilde zetten, maar de zaken voor deze af deling nu veel rooskleuriger inzag. Minder rooskleurig vertoonde zich echter de gehele vlaswereld in Ne derland. De voorraden, die de „Din teloord" momenteel heeft en die tegen geen enkele redelijke prijs afgezet kunnen worden, zijn niet mis. Drie filmvoorstellingen in het jeugd- gebouw aan de Kerkhoflaan in Ter neuzen en één in het parochiehuis te Sluiskil werden door ruim 700 kin deren van de 6e en 7e klas van de Terneuzense en Sluiskilse scholen be zocht. De heer C.H. Voorhoeve, direc teur van de stichting „Jeugd en na tuur" te Voorburg, zei met blijd schap kennis te hebben genomen van de activiteit van de afdeling Terneu zen. Er wordt voor de zwanen ge zorgd en pnlangs zijn er een dertig nestkastjes opgehangen. De directeur gaf nog enkele suggesties om b.v. in de omgeving der scholen voederplaat sen voor de vogels te plaatsen, nog een groot aantal nestkastjes op te hangen en als de tijd daar is, geza- meidijk jonge bomen te planten. De heer Voorhoeve hield daarna 'n toespraak tot de kinderen waarin hij er op wees, dat de natuur door groot en klein nog maar al té veel wordt beschadigd en verontreinigd. Plantsoenen en aanplantingen worden nodeloos vernield en veel rommel die men kwijt wil wordt op straal gegooid. Met een klein beetje zelf beheersing kan dit allemaal worden voorkomen, aldus spreker. De heer P. Tyssen die reeds héél wat aardige en leerzame filmpjes voor „Natuur en jeugd" maakte, vertoonde er twee van. „Sporen in het bos" en „Aquamarijntje's won- derreis", twee bijzonder mooie en leerzame natuurfilms waarbij de heer Voorhoeve een uitleg gaf die door de jeugdige toehoorders met ademloze spanning werd beluisterd. (Eigen nieuwsdienst) Het gemeentebestuur van de Amerikaanse stad New-Orleans in de staat Louisiana heeft aan de Nederlander Dirk J. van der Wiel, kapitein van de „Ampa- nan", een motorschip van de Rotterdamse Lloyd, het erebur gerschap aangeboden. Tijdens een partij aan boord van de „Ampanan", die in de haven van New-Orleans voor anker lag, kreeg kapitein van der Wiel, Voor een klein maar aanzienlijk gezelschap van werkgevers en bur gemeesters uit de kanaalzone en in tegenwoordigheid van hoofdambtena ren der provincie Zeeland sprak gis teravond in hotel Rotterdam te Ter neuzen de heer Clement Morraye, voorzitter van de scheep vaart ver enir ging van de handelsafdeling der ka mer van koophandel te Gent. Het onderwerp van de voordracht luidde: De haven van Gent, dageraad of schemering Na een uitvoerig overzicht van de eeuwenlange pogin gen te Gent om een goede verbinding met de zee te verkrijgen, omschreef de heer Morraye als meest actuele eis van de Vlaamse industriehaven, de prioriteit voor de nieuwe zeesluis in Terneuzen, nog vóór de beraamde verbreding en verdieping van het ka naal. Als die sluis er is, komt de rest vanzelf, aldus redeneert men te Gent. Zonder die grote sluis is er feitelijk niets gewonnen om schepen boven de 10.000 tod tot het' Gentse- industrié- terrein toe te laten. De heer Morraye wekte zijn Vlaamse toehoorders op om, ook in het belang van het eigen gewest, waakzaam te blijven, tenein de vertraging in de voltooiing van de plannen voor Terneuzen te voorko men. Hij bepleitte een nauw contact tussen de kamers v. koophandel van Gent en die van Zeeuwsch-Vlaanderen en tussen de industriëlen aan beide zijden van de grens. Drs.' H. J. P. Verschaffel, voorzit ter van de kring Zeeuwsch-Vlaande- ren van de kath. werkgeversvereni ging in het diocees Breda, diefde spreker had ingeleid, prees na afloop de heer Morraye voor „de goede beurt' die deze had gemaakt in het wijzen op de gelijklopigheid der be langen van Gent en Zeeuwsch-VIaan- deren. die van Aardenburg geboortig is zijn moeder woont er nog een gouden sleutel als sym bool van het ereburgerschap. De echtgenote van kapitein van der Wiel, die momenteel in Vlaardingen woont, las dit nieuws in een brief welke zij dezer dagen van haar man ontving. Deze onderscheiding werd dit jaai voor de tweede keer uitge reikt aan een Nederlander. In het be gin van dit jaar is het ereburgerschap namelijk ook toegekend aan kapitein Broekhuijse, toen hij met de Missis sippi Lloyd, een nieuw schip van de zelfde maatschappij, voor het eerst de Mississippi-stad New-Orleans aandeed Kapitein van der Wie] is drieënveer tig jaar oud. Hij doorliep de Zeevaart school te Vlissingen en heeft tijdens de oorlog als derde stuurman' bij de koopvaardij allt wereldzeeën bevaren. Onmiddellijk r.a het einde van de oor log heeft hij een jaar op het agentschap van de Rotterdamse Lloyd vertoefd in Singapore. Zijn vrouw, G. C. van der Wiel-Valstar, die tijdens de oorlog in een kamp in het toenmalige Neder- lands-Indië heeft gezeten, bracht hij daarna mee naar Europa. Het echt paar heeft thans twee kinderen: een zoon van zestien en een dochter van twaalf. Vijf jaar geleden in december kreeg stuurman van der Wiel zyn eerste eigen schip: hi' werd kapitein op de „Sarangan". „Kennisse^ Op verzoek van de agent van de Lloyd in New-Orleans werd er op de „Ampanan" een par tij georganiseerd. De agent zou zyn echtgenote en enige „kennissen" meebrengen. Dat waren zoals na derhand bleek, gemeentefunctiona rissen van New-Orleans. Geheel on verwacht reikten zij in de loop van het feest de kapitein de gouden sleute' van de stad over. Thans is kapitein van der Wiel van Amerika op weg naar Alexandrië, vanwaar hij een trip gaat maken naar de Perzische Golf - Hond mei verwacht mevrouw van der Wiel haar echtge noot terug in Nederland. Uw betoger loert *0 Beetje tocht, wat luchtig gekleed-, er is maar weinig nodig in dit nare klimaat of U heeft 'L Eer» zwaar hoofd, niezen, hoesten, bronchitis, catarrh. De vermaarde, bacillendodende POTTER'S CATARRH PASTILLES weren elke aanval af. De rode, desinfecterende pastilles hebben een schier onfeilbare werking. Neem ze nog heden »o huis. Uw grootouders kenden ze oL Bij opotheken en drogisten o f I.IO IMP. H TEN HERKEL N V., HILVERSUM De r.-k. Roosendaalse Mixed Hockeyclub „de Pelican" te Roosendaal gaat op 3 en 4 ja nuari a.s. het zilveren bestaans- feest herdenken met een toer nooi voor de jeugd en een voor de ouderen. De club telt momen teel 120 leden waarvan 70 pro cent jeugdleden. Een kwart eeuw reeds streeft het bestuur voor het verkrijgen van goe de speelvelden en' een representatie ve kleedgelegenheid. De gemeente Roosendaal en Nispen had en heeft daarvoor wei plannen doch 't ziet niet er naar uit, dat de wensen van „de Pelikaan" als een soort jubileumge schenk op korte termijn worden ver vuld. De oprichtingsdatum kwam na twee vergeefse pogingen op 18 december 1933. De grote ijveraar was de jonge Jan Jansen, zoon van dominee Jansen. 9 dames en 14 he ren sloten zich aan en het eerste bestuur werd gevormd door dé he ren Ant. van Miert (z.g.) voorzitter, H. Vergouwen, secretaris, J. Jan sen, penningmeester en de dames R. Heerma van Voss en G. Goyarts. Over de clubnaam werd langdurig van gedachten gewisseld. De kerst- vlucht van ..de Pelikaan", waaraan ook de Roosendalei Sjef Grosfe'd deelnam, bracht uitkomst. Het be faamde doorzetten van het vliegers team was een pracht voorbeeld voor de zo jonge vereniging. Eerste trainer De eerste trainer was André Hout. Ouderen van thans vertellen nu, dat hij er „ook heel weinig van wist", maar de start was er. Op de weide van Boonen, naast het voetbalveld van „Roosendaal", had de eerste oe fenwedstrijd plaats. De toen nog aan beide zijden „platte" sticks joegen wa^ stukjes grasmat de lucht in. Met de huur van een „veld" had men in zoverre geluk, dat aan de Wouwseweg een weiland kon worden verworven. Het was niet bepaald een biljartlaken, maar er kon op worden gespeeld. Het clublokaal „den Ek ster" was vele jaren een hechte „plakpleister" Het Red Band sport park deed ook even dienst en thans zijn er terreinen op het Vrouwenhof, die op hun beurt allerminst voldoen aan de redelijke eisen, welke voor goed beoefenen van het hockeyspel kunnen worden gesteld. Zwakke kaspositie De club heeft nooit erg royaal in de contanten gezeten. Op een enkele uitzondering na vermeldde het jaar verslag steeds een nadelig saldo. Toch wist „de Pelikaan" het hoofd boven water te houden en kan thans door de grote belangstelling van de jeugd voor hockey haar zilveren feest met des te meer vreugde vieren. Het eigen orgaan „Stick Mare" kwam in 1934 voor het eerst van de stencilmachine. Door de jaren heen waren de „redacteuren en redactri ces" vaak scherp en humoristisch „ter penne" en het werd wekelijks met grote interesse gelezen. In 1935 werd een juniorenafdeling opgericht. Naast de sport werd „de leut" ze ker niet het minst beoefend. Vele sterke verhalen leven onder de ouderen. Een voorstel van Lex Guyaux, om in de zomer 4 lamme ren te weiden op het sportveld en de tot schapen gegroeide woldra gers tijdens een feestmaal in de win ter te consumeren, staat in de anna len opgetekend. De relaties met tal van clubs in binnen- en buitenland boden evenzo- vele mogelijkheden om sport en leut te doen samengaan. Dc dameselftallen hebben het in de 25 jaar voor wat de sportpresta ties betreft een tikkeltje beter ge geslagen bovenaan de ranglijst. Het jaar daarop leest men in de notulen: „Er is nog geert enkele wedstijd ge wonnen". Bij de jeugd in trek De laatste jaren is er grote toe neming van jeugdige leden. Er wor den in totaal 8 elftallen in het véld gebracht, zodat het beschikbaar heb ben van twee speelvelden èn een oefengelegenheid op zijn minst nodig zijn. De terreinen waarop men thans speelt voldoen in geen enkel opzicht aan de eisen. Dit betekent tevens, dat er ook geen mogelijkheid bestaat om tot goede prestaties te komen. In plaat sen als Hulst. Waalwijk, Oosterhout, Middelburg, Tilburg e.a. beschikken de hockeyclubs over speciaal aange legde hockeyvelden, waarop men met de kleine bal tot een goede speiont- plooiing komt. De golvende terrei nen waaróp „de Pelikaan" moest spe len, vormep volgens de voorzitter een gevaar voor de spelers. Het tegenwoordige bestuur, bestaan de uit de heren J. Pontenagel, voor zitter, mejuffrouw J. Vermeer, se cretaresse, H. van Baal penningmees ter, mej. R. Grosfeld, wedstrijdse cretaresse en de heren Jae. Basti- aanse en J. van Geloven, leden, beijvert zich om zo spoedig mogelijk de beschikking te krijgen ober goe de speelvelden èn behoorlijke kleed gelegenheid. Plannen voor sportvel den zijn er! F eestprogramma Het programma voor de beide toer- nooidagen is als volgt samengesteld: Zaterdag 3 januari: 10.30 uur start jeugdtoernooi waaraan deelnemen de clubs uit Middelburg, Breda en 4 teams van Pelikaan, 's -Avonds re ceptie. waarna soirée dansante in de schouwburg. Zondag 4 januari 9 uur H. Mis, op te dragen door de oud-geestelijk adviseur, aalmoezenier Jos. Stieger in Mariagaard. 11 u. aanvang mixed- hockeytoernooi met deelname van Push. Tilburg, Ring-pass Delft R.C. H.C. Bilthoven, Tempo Bergen op Zoom, R.B.C.. Rotterdam, Middel burg, Breda en Wellington Brussel. daan dan de heren. .Voor deze laat- Om 3 uur veteranenwedstrijd Peïï- sten was er een topjaar tijdens de I kaan-Breda. competitie „47-48". Men prijkte on-1 en*.- De vereniging „Rijwielpad Wal cheren" heeft in het afgelopen jaar eeri belangrijke aanwinst geboekt door het gereedkomen van het rijwielpad „WesthoveZeeduin". Een rijwiel pad, dat evenals de andere paden der vereniging, loopt door een bij zonder fraai landschap. In de afge lopen zomer rebben talloze toeristen gebuik gemaakt van dit door de bos rijke streek van Oostkapelle lopende pad. Wellicht zal zeer binnenkort dit rijwielpad worden doorgetrokken in oostelijke richting, tot aan „Fort de Haeck" bij Vrouwenpolder, waar het aan zal sluiten op het rijwielpad, dat gelegd zal worden over de afsluit- dam van het Drie Eilandenplan. Het zal dus mogelijk worden, dat de toe rist zich per rijwiel van het fraaie duingebied bij Wissekerke op Noord- Beveland over een praktisch on-on- derbroken rijwielpad, dat zich slin gert door Walcherens duinen en bos sen, naar Vlissingen kan begeven. Als de verbinding ZeeduinFort de Haeck gereed zal zijn gekomen, be schikt de vereniging „Rijwielpad Walcheren" over een rijwielpad-net, dat zich rond geheel Walcheren uit strekt, Geen wonder, dat de voorzit ter van de vereniging, mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, zijn grote vreugde kon uitspreken tijdens de op het Vlissingse stadhuis gehou den algemene ledenvergadering over de uitbreiding van het rijwielpad-net en het bestuursbesluit, de verlenging tot aan Fort de Haeck te bevorderen. Het is een des te opmerkelijker re sultaat, wanneer men in beschouwing neemt, dat de vereniging een parti culiere instelling is, die een ledental heeft van98. Op het Walcherse bevolkingscijfer van 70.000 wel een zéér gering aantal. Men is echter voornemens met een intensieve pro- paganda-campagne te starten omdat ongetwijfeld de zéér velen, die ge bruik maken van de fraai gelegen en goed verzorgde rijwielpaden, de ver eniging een warm hart toedragen. En de contributie van minimaal één gul den zal voor niemand een bezwaar kunnen zijn Vernielingen Teleurstelling heerste er echter bij het bestuur doordat men telkenjare belangrijke bedragen moet uitgeven voor het herstellen of vervangen van vernielde eigendommen. Voorname lijk de aanduidingsborden langs de paden en beplantingen schijnen een (Advertentie) grote aantrekkingskracht uit te oefe nen op vernielzuchtige personen. Hoe men hieraan paal en perk kan stellen is en blijft een groot probleem voor het bestuur. Door bet uitbreiden van het rij wielpad-net tot aan Vrouwenpolder zal het noodzakelijk zijn, de onderaf delingen uit te breiden met de afde ling „Vrouwenpolder". Burgemeester de Kam van deze gemeente zal der halve zitting krijgen in het bestuur. Om méér belangstelling te wekken voor het werk der vereniging en dus de ledenwerf-actie te ondersteunen, wordt getracht te bewerkstelligen, dat de Nederlandse Federatie van Rijwielpadverenigingen haar alge mene jaarvergadering 1960 op Wal cheren zal houden, evenals dit in 1951 het geval was. Talrijke werkzaamheden werden in het afgelopen jaar aan het rijwiel pad-net uitgevoerd. Het pad Vlissin genZoutelande. dat te lijden had van gravende mollen, is weer geheel in orde gebracht. Beplantingen wer den aangebracht om onderstuiven van het pad door duinzand tegen te gaan. De 48-jarige mevrouw Anne Tomkin uit Dunmow in Engeland kocht drie maanden geleden een paard, Charlie, van een boerderij in Wales. Vrijdag van de vorige week was Charlie, die heimee had verdwenen. Sindsdien volgen politiemannen, wegenwachters en boeren het spoor van het paard, dat linea recta leidt naar de stal in Wales. Charlie is al meermalen gesigna leerd, maar niemand is er lot nu toe in geslaagd hem dicht genoeg te naderen om hem te pakken. Charlie zwoegt verder. Met de kerstdagen wil hij kennelijk in de oude en vertrouwde stal zijn en daarom maakt hij geen omwegge- tjes. Vijf verkeerswegen is hij al overgestoken, verschillende steden is hij gepasseerd, twee zeer belang rijke en drukke spoorbanen heeft hij gekruist en hij heeft acht rivie ren moeten overzwemmen. Charlie houdt vol. Met een af stand van rond de dertig kilometer per dag zoekt hij zijn weg west waarts. Aan het 21e hoogoven-schaak toernooi, dat van 8 tot en met 18 januari te Beverwijk wordt gehouden, zuilen schakers van tenminste 14 verschillende na tionaliteiten deelnemen. De volgende landen zullen zijn ver tegenwoordigd: IJsland. Zweden, En geland, Denemarken, West-Duitsland Nederland, België, Luxemburg, Hon garije, Spanje, Portugal, Zuid-Slavië, Canada en Zuid-Afrika. Waarschijn lijk komen ook Franse en Tsjechische spelers naar Nederland. De ongeveer 100 schakers zijn inge deeld in groepen. De hoofdgroep is zeer sterk bezet. Zij wordt gevormd aoor de grootmeesters Bent Larsen (Den.), Fridrik Olafsson (IJsl.), Gi deon Stahlberg (Zweden) en waar schijnlijk Peter Trifunovie (Z.-Sl.), de meesters Hans Bouwmeester, Nico Cortlever, Jan Hein Donner en Theo van Scheltinga (allen Nederland), als mede Carel van den Berg. De damesgroep wordt gevormd door Brigitta Sinka, Josza Langos (beiden Hongarije), Milunka Lazaravic, Lubi- ca Bacic (beiden Zuid-Slavië), Fenny Heemskerk, Cath. Roodzant-Glimmer- In het verenigingsgebouw „Concor dia" te Westdorpe werden schietwed strijden gehouden, georganiseerd door de Reserve Rijkspolitie te Westdor pe. De reserve rijkspolitie, de rijkspo litie van de gemeenten Westdorpe, Sas van Gent, Philippine en Hoek, de Kon. Marechaussee, het Korps luchtwachtdienst, Steun Wettig Ge zag, en het gemeentepersoneel van Westdorpe. in totaal 60 schutters na men deel. Er werd geschoten met revolver, karabijn, en luchtbuks op een geluks- schijf. De uitslagen luiden als volgt: Revolverschieten: 1. P. Blaakman, Sas van Gent, 20 pnt.; 2. P. de Visser, Hoek, 3. Bod- dery, Hoek; 4. Stoffels, res. politie, Hoek, 19 pnt.; 5. C. Haak, res, po litie Westdorpe, 18 pnt.; 6. F. Ver- helst, Westdorpe. 17 pnt.; 7. J. Strob- be, Westdorpe, 17 pnt.; 8. P. Maas. res. politie Sas v. Gent. 17 pnt.; 9. R. van Dommelen, Sas van Gent, 17 pnt. Karabijn: 1. E. Bogaert. res. politie Sas van Gent, 23 pnt.; 2. G. Mechelinck, se cretarie Westd.. 22 pnt.; 3. F. van Nieulande, luchtw. Wdp,, 22 pnt.; 4. R. van Dommelen, Sas van Gent. 22 pnt.; 5. C. van den Abeele, luehtw. Wdp., 20 pnt.; 6. J. Lauret, res.po- litie. Philipp.. 20 pnt.; 7. D. van Avermaete. res. Wdp., 20 pnt.; 8. W. Kruyssen. Sas van Gent. 20~pnt.9. F. Hemelaar, res. politie S.v.G. 19 p. Luchtbuks; 1. P. Piessens, res. pol. S. v. G. 289 pnt.; 2. F. Verhelst Wdp. 283 pnt.; 3. Pauwels Kon. Mar. 280 pnt.; 4. F. Hemelaar, res. S. v. G. 279 pnt.; 5. J. Bogaert, res, Philipp. 278 pnt.; 6. G. van Vooren, Gem Westdorpe, 275 pnt.7. J. de Ritter, res. Hoek, 274 pnt.8. R. van Hecke, luchtw. Wdp., 273 pnt. veen, A. van der Veen-Baas, Corry Vreeken-Bouwman (allen Nederland) en naar alle waarschijnlijkheid de Frangaise Chaude de Silans en de En gelse Rowena Bruce. De vissersverenigng De Clingse Hengelaars heeft in haar viswater De Zestigvoet 750 kg karper uitge zet. Verder is er weer een partij vis besteld, welke voor het komende sei zoen zal worden uitgezet in het vis water, t.w. 1000 kg voorn, 250 kg baars en 500 kg zeelt. Tevens is er ook een aanvrage verzonden voor 2000 stuks pootsnoek met een grootte van 3-6 cm. Voor het komende seizoen wordt 'n systeem ontworpen waarbij controle uitgeoefend zal worden op de visbe wijzen en op het vangen van onder maatse vis. ÏN DE DAVIS CUP-wedstrijd tussen de Verenigde Staten en Italië (te Perth, Australië) hebben de Ame rikanen met 1-0 de leiding genomen. De Peruviaan Alex Olmedo; die voor de Verenigde Staten uitkomt, versloeg de Italiaan Nicola Pietran- geli in vier sets, 5-7, 10-8, 6-0, 6-1. DE NEDERLANDSE bokser Sugar Ray uit de West zal op 4 januari a.s, in Aalborg (Den.) uitkomen te gen de 30-jarige Deense beroeps bokser, Frede Petersen. DE ZATERDAGCOMPETITIE van de K.N.V.B. is voor zaterdag 20 de cember a.s. in haar geheel afge last in verband met de gesteldheid der terreinen. DE FILMACTEUR George Raft heeft wereldkampioen zwaargewicht Floyd Patterson een beurs van 400.000 dol lars aangeboden voor 'n titelmatch op 24 of 26 februari a.s. te Hava na, Cuba, tegen een van de drie voornaamste uitdagers. WONINGBOUW IN ZEEUWSE POLDER Op het kantoor der Domeinen te Breda werd aanbesteed het bouwen van drie pachterswoningen in de Braakman- en Dijckmeesterpolder (perceel I) en het bouwen van een pachterswoning in de Dijckmeester polder (perceel II). De uitslag was: P. Barra, Oostburg f 88.959 en 24.240; F. Verstelle, Phi lippine 87.000 en 23.500; L. Mariens, Hoofdplaat 85.917 en* 25.452; J. Bos- sand 83.094 en 22.369; firma A. Goos- sen, Walsoorden 82.500 en 23.650; tim- merbedr. L. Maas, Breskens 81.990 en 23.800; P. Hamelink, Hoek 81.630 en 22.890; gebr. W. Christiaansen, Oost burg 79.000 en 22.000; Leenhouts aann. bedr., Sluis 78.900 en 22.800; J. van Poucke, IJzendijke 76.990 en 22.280; G. van Schoote, Breskens 75.480 en 21.396; C. Soulimans, Hoofdplaat 74.995 en 21.236; L. Verstraete, Hoofdplaat 72.122 en 21.980; A. Hoegiers, Philippine en 26.140. De eerste bedragen zijn voor perceel I en de tweede bedragen voor perceel II. Vrijdagavond is te Amsterdam het toernooi voortgezet om het persoon lijk schaakkampioenschap van Ne derland met het spelen van de par tijen uit de negende ronde. De resultaten waren; Roessel-dr. Barendregt 0-1; ir. van Donk-Cortle- ver 0-1; van den Berg-van Scheltinga afgebroken; van Weezel-Orbaan af gebroken; mr. Spanjaard-Donner af gebroken; Jonkman was in deze ron de vrij. Voorts werden vrijdag enkele par tijen uit de voorafgaande ronden uit gespeeld. De resultaten hiervan wa ren: 7e ronde Jonkman-Cortlever 0-1; 8e ronde: Cortlever-Roessel 1-0. Stand na negende ronde: 1. Donner 7,5 p. en 1 afgebr. partij (9); 2. Cort lever 6 p. (8)3. van Scheltinga 4.5 p. en 3 afgebr. part. (8)4. van d'en Berg 4,5 p. en 1 afgebr. partij (8)5-6 Barendregt en Spanjaard beiden 3,5 p. en 1 afgebr. partij (8)7. van Donk 3 p. (8)8. Orbaan 2 p. en 1 afgebr. partij (819. Roessel 2 p. en 1 afgebr. partij (9); 10. Jonkman 2 p (8); 11 van Weezei 1,5 p. en 1 afgebr. partij (8). In het K.N.V.B.-wedstrijdprogram ma voor morgen is de wedstrijd Vlis singen-Heer (IC) afgelast. SLAGER Aan de slagersvakschool te Utrecht behaalde de heer Walter Buijsrogge te Hulst het diploma slachten, vakbe kwaamheid en handelskennis. COSTUMIERE Te Eindhoven slaagde voor costu- mière mej. Lilian Wijnacker uit Koe wacht. NEDERLANDS M.O. Voor het te Den Haag gehouden examen Nederlands m.o. slaagde de heer F.W.B. Mensink te Goes. GOES, 19 dec. Groenten: p. stuk: kropsla BI 15. bl.kool BI 38-71 B2 32- 46 Cl 25-30 Dl 11-17, knolseld. 4-23; per kg: stoofsla 85-89, spruiten A2 43- 50, B2 19-45 afw. 18-38, witlof Al 60- 68 A2 52-56 BI 67 B2 48-49 afw. 30-47, peen 7-8, prei 1 21-22, 2 14-18, gr. sav. kool 9-13, r.kool 19-21, w.kool 4, boe renkool 23-28, and. 54-65, kroten 5, veldsla 89-94; per bos: bosseld. 10-20. KAPELLE, 19 dec. Industrie- en exportveiling: appelen: goudreinette h85-95 25—29, h80-85 22—24, h75-80 17 —20, h65-75 12, h2 6.50, k 10—18, fabr. 6; jonathan h80-85 22, h75-80 25—35, h70-75 28—32, h65-70 26, h60-65 15, h2 3 506; minder gekl. jonathan h75-80 24. h70-75 24, h65-70 19, h60-65 8.50— 11, k 69, fabr, 36; gold, delicious h80-85 44—50, h75-80 39-47, h70-75 36 —44, h65-70 30—33, h60-65 21—26, h2 815, k 2025, fabr. 814; cox orange pippin h70-75 62, h65-70 52, h60-65 39, h55-60 21, k 22, fabr. 8; laxton super be h70-75 33, h65-70 26, h60-65 17; Win ston h70-75 25, h65-70 16, h75-80 22, k 8.50; zoete ermgaard h55-65 2528, h2 12, sterappelen h60-70 29, h55-60 11, h2 3; gl. v. holl. h65-75 16, k 15; lomb. calville k 1112, fabr. 8.50. Peren: comt. de paris h65-75 15, h55-65 9, k 8-17, fabr, 68; st. remy h75-85 14, h65-75 13, h2 8, k 7.509; gieser wilde man h60-70 35, h50-60 19—20, h2 6, k 15; conference k 3034, fabr. 1116; souv. de vacheur 1 gr. 13, josephine de malines h gr. 12, hl 6, kleipeer 1 7.50- 8.50, kroetappelen 3. Groentenveiling: bl.kool 10-63, sav.kool 9.50-15, r.kool 7.50-12, spruitkool 45-48, prei 10-12, knolseld. 12. KOEWACHT, 18 dec. Gezwingeld vlaslint WR 100-150, DR 90-150, bob bers 70-72,5, breekvlas 40-47,5, ruwe lokken 8-22, gezwingelde lokken 20-75. lijnzaad voor de slag 47-49, gekeurd lijnzaad 70-71, bolraap 2-3, kaf 5 ct. Kalme markt. LEEUWARDEN, 19 dec. 55 stie ren 3,00-3,20 p. kg slachtgew., 240 vette koeien le kw. 2,90-3,20, 2e kw. 2,50-2,89 3e kw. 2,00-2,49, 871 melk- en kalf- koeien 600-1100, 200 pinken 350-575, 444 vette en graskalveren 250-475, 495 nucht. kalveren 42-63, 1243 vette wei- deschapen en lammeren, vette weide- schapen noteren 60-85, lammeren 55-75, 133 vette varkens, oude varkens note ren' 1,75-1,90, vette biggen 1,85-1,90, zouters 1,80-1,85, 194 biggen en lopers, biggen 25-45, lopers 46-75, 44 bokken en geiten, geen notering, 66 paarden 650-850, totale aanvoer 3985 stuks. Overzicht: stieren aanvoer ruim, stem ming willig, ruim prijshoudend; melk en kalfkoeien aanvoer minder, stem ming goed, prijzen duur; pinken aan voer matig, stemming kalm, prijshou dend; vette en graskalveren aanvoer minder, stemming willig, prijzen stij ver; nucht. kalveren aanvoer matig, stemming beter, prijshoudend; varkens aanvoer kort, stemming willig, prijzen gelijk: biggen en lopers aanvoer ma tig, stemming rustig, prijzen gelijk; schapen aanvoer ruim, stemming rus tig. prijzen gelijk; lammeren aanvoer ruim, stemming rustig, prijzen gelijk; paarden aanvoer minder, stemming beter, prijshoudend, TERNEUZEN, 19 dec! Sla 14.90, bl.kool A2 64 B 42-65 B2 28-48 C2 19- 25 afw. 11-28, knolseld. 8, alfa bonken 11-12.60. and. 2 46-50, kroten 7, r.kool 18, sav.kool 7-14, w.kool 4-10. waspeen B2 14, br.peen 3-6, prei 10-16, boeren kool 19, spruiten A2 25-44 gesch. 57- 62, witlof A2 56-70 B 66-72 B2 51-59 afiv. 21-35, cox orange pippin fabr. 6, kroet 6: gold, delicious hl 85-90 43 80-85 42, 75-80 41, 70-75 40, 65-70 20 60-65 22, k 26-28, fabr. 11-15, kr. 7; goudreinette k 10-17, fabr. 10, kroet 6—7; jonathan hl 80-85 20—25. 75-80 21—32, 70-75 19—28, 65-70 11—25, 60-65 6—10, h2 3—6, k 11—13, fabr. 6—7, kroet 3—6; lomb. calville hl 85-90 19, 70-80 15, 60-70 9, h2 3, k 914. kroet 4' sterappels hl 70-75 30, 55-65 24: comt' de paris hl 55-60 10—11, fabr 6' st remy fabr. 6; gieser wildeman fabr. 6-7 Konstanz 302 (onv.), Rheinfelden 202 (-3), Breisach 109 (-21), Straatsburg 228 (+3), Maxau 422 (-8), Mannheim 284 (+1), Mainz 312 (-61, Bingen 234 (-11), Kaub 259 (-16), Trier 492 (-5) Koblenz 385 (-9), Keulen 413 (onv Ruhrort 637 12), Lobith 1242 (+32), Nijmegen 1009 (+40). Arnhem 998 (+29), Eefde I.Issel 504 (+40). De venter 394 (+37), Monsin 5580 (onv.), Visé 5185 (-6). Borgharen 232 (-12), Belfeld 1384 15), Grave beneden de sluis 634 (+23).

de Stem | 1958 | | pagina 3