ATLAS ZOND KERSTWENS VAN EISENHOWER UIT Prof. Beel bracht eindrapport uit Raket-satelliet van bijna vierduizend kilo Eigenlijk reeds een klein ruimtestation ROOIE HENK BEKENT MOORD AANSLAG OP SLAGERSZOON Fl. 5000.- Smokkelauto tegen boom te pletter Albert Cuyp in eigen straatje 10 Ï995 DAGBLAD VOOR ZEELAND Roofoverval op oude boer te Arnhem Max i mum-snelhei cl in Bclgic Nieuw systeem voor wereldwijde communicatie Raket met atoommotor in Rusland? Bestuurder gedood I Vochli'g en zacht Plan rijpte tijdens lift „Rompkabinet is eigenlij] niet juist Petit en Fritsen bouwt klokketoren voor Washington EENZAAM BOVEN DE OCEAAN Opzienbarende overval van jonge Spaanse C.V.P. contra overste Fens Salan uit Algiers vertrokken Doet deze keer zeker mee M-sf eer.... lordelig! Uit onze fantastische Klein-prijs- aanbieding voor Kerstdagen! Jeugdig, vlot tje in multi- weed! 6 cm. rede fantasie ceintuür! 36 t/m 44 95 arn van lijn, Irn van stof, Ine kleuren! Jdende japon Empire stijl! Istructuur in mosgroen of koraal. 14 t/m 20 98e JAARGANG No. 22942 Uitgave N.V. Uitg. Mij Neertandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda,. Reigerstraat 13. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koninffin en Vaderland ZATERDAG 20 DEC. 1958 Abonnementsprijs 1 7.per kwar taal, 8.20 per post, t 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GQES, Westsingei 98, telefoon~2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TE^RNEUZEN^^^oidstraat^56^tel^6^ OOSTBURG, N Naar thans bekend is geworden zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee gemaskerde over vallers binnengedrongen in de boer derij van de 78-javige landbouwer W. L. te Arnhem. Dc boer, die woont op liet terrein van het Nederlandse openluchtmuseum, had een tijd ge leden enige koeien verkocht en hij bad daardoor geld in huis. De overvallers moeten met dit feit op de hoogte zijn geweest. Om streeks middernacht drongen zij naar binnen en dreigden de bejaarde, al leenwonende man met een broodmes en sloegen hem in het gezicht. De boer gaf beide onverlaten zijn geld. ruim f 3.000,-, waarvan de overval lers hem een klein bedrag hebben teruggegeven. Tevoren hadden de in dringers een poging gedaan de hond van de boer te vergiftigen, maar op het smeken van de landbouwer toch vooral het dier te sparen, lieten zij het beest lopen. Met de woorden „Als je de politie roept ga je er aan" verdwenen zij. L. heeft direct hulp ingeroepen en is naar de eveneens op het terrein van het museum wonende heer Bon gelopen, die direct de politie waar schuwde. Deze begon het onderzoek met een politiehond. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De Belgische regering heeft vrij dag besloten voor het wegverkeer in de bebouwde kom der gemeenten een snelheidsbeperking van 60 km por uur nf te kondigen'. Ht?t* veTR^'er' op de buitenwegen zal zich tijdens de weekeinden aan een snelheids- grens van 80 km per uur moeten houden. In België zullen nu ook rijbewijzen worden ingevoerd, ter verkrijging waarvan men een schriftelijk ver- keersexamen moet afleggen. Mensen die al rijden, krijgen zonder formali teiten het bewijs. Uil de Atlas-rakel van bijna 40OO kilo, die vrijdagoch tend van Cape Canaveral werd gelanceerd en momenteel als satelliet rond de aarde cirkelt, is vrijdagavond een kerslboodsehap van president Eisenhower uitgezonden. De boodschap was ongeveer 48 uur voor het afvuren ian de rakel opgenomen. In het Witte Huis, waar de journalisten waren samengekomen hoorde men: „Hier spreekt de president der Verenigde Staten. Dank zij de wonderen der techniek bereikt mijn stem u vanaf een zich in de oneindige ruimte voortbewegende satelliet. Ik zend li slechts een eenvoudige boodschap. Ik wens u en het gehele mensdom op deze unieke wijze Amerika's wens voor vrede op aarde en goede wil tegenover alle stervelingen over te brengen". De boodschap werd op de lanceerbasis voor raketten te Cape Canaveral, in de staat Florida, opgevangen en voor het Ameri kaanse ministerie van Landsverdediging te Washington heruit gezonden. De raket draait momenteel in een langgerekte, elliptische baan rond de aarde. Het gevaarte zal waarschijnlijk een dag of twintig als satelliet blij ven fungeren en daarna in de atmos feer verbranden. Het is voor het eerst dat een raket, die zelf als kunstmaan fungeert* in een baan rond de aarde is gebracht.' Terecht noemde presi- oent Eisenhower, die het nieuws zelf bekendmaakte, de geslaagde lancering uiterst belangrijk voor de verdere ont_ wikkeling van dë ruimtevaart. Hoewei men achter het ijzeren gor dijn afbreuk tracht te doen aan de waarde van het experiment (door o.a. te beweren dat de nuttige last van ae Spoetnik groter was, al woog die maar 1400 kilo) staat onomstotelijk vast, dat aan het Amerikaanse succes het grootste belang moet worden ge hecht. Het blijkt nu mogelijk een kunstmaan omhoog te brengen, die groot genoeg is om plaats te verschaf fen aan een bemanning en zolang NABIJ de vliegbasis Leeuwarden heeft gisteren de piloot van een Meteor-straalvliegtuig wegens mo torstoring zijn toestel met de schiet stoel moeten verlaten. Hij kwam be houden aan de grond. KROESTJEV voerde gisteren ook het woord aan het slot van de bijeen komst van het centrale comité in Moskou. Hoe minzaam Boelganin over hem denkt, kan men elders in dit blad vernemen. TIJDENS een hevige brand in een studio van de Italiaanse radio te Triëst, vrijdagochtend, voltooide de nieuwslezer rustig zijn uitzending, al vorens hij het tenslotte nogal roke rige lokaal verliet. H. WILBRENNINCK. directeur van de Oorlogsgravenstichting, die per 1 januari zijn functie neerlegt, is be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. HENRY WERRO. een Zwitser die als een der bekendste experts op het gebied van violen geldt, is tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij door falsifica ties oude strijkinstrumenten waarde voller had doen schijnen dan ze in werkelijkheid waren. INDONESIëRS mogen Singapore niet meer bezoeken. Er zitten in die stad te veel rebellen en contact met deze lieden acht de regering in Djakarta schadelijk voor het land. IN NICOSIA zijn vrijdagochtend drie Griekse Cyprioten ter dood veroor deeld wegens onwettig bezit van vuurwapens en munitie. VOOR 1959 is de premie van de zie kenfondsverzekering voor bejaardën bepaald op 82 cent per week voor in komens tot 2.530 gulden en f 1,64 per weck voor inkomens van 2520 tot 3530 gulden. Volgens het Amerikaanse tijdschrift ..Missiles and Rockets'.' hebben de Russen proeven genomen met een ..vliegend prototype van een raket met kernmotor, die een stuwdruk van 22.700 kg ontwikkelt." Het tijdschrift meldde voorts dat de V.S. volgende maand op de grond een proef zullen nemen met een kernmotor met een stuwdruk van 2.270 kg. Dit apparaat zou echter geen prototype van een vliegende kernreactor zijn. dit in de praktijk nog niet mogelijk is aan een apparatuur, groot ge noeg om de droom van een ruimte station reeds een begin van verwezen lijking te geven. Anders dan bij vorige lanceringen, heeft de raket geen satelliet in de ruimte gestoten. Zij is zelf satelliet geworden, na door een elektronische brein, dat besturing van de aarde uit mogelijk maakte, in haar baan te zijn gebracht. Geheim gehouden De nieuwe kunstmaan doet over haar kringloop honderd minuten. Het hoogste punt van haar baan ligt 1480 kilometer van de aarde. het laagste 185 kilometer. Daarop laatst genoemde afstand de wrijving van de atmosfeer nog vrij groot is (relatief gesproken dan' zal de satelliet, waarvan de lengte 20 meter be draagt, een korter leven beschoren zijn dan de andere Amerikaanse kunstmanen, In de Atlas bevindt zich een appa ratuur die het mogelijk maakt radio- seinen op te vangen en na een be paalde, op de aarde vast te stellen tijd, weer uit te zenden voor ont vangst hier beneden. De boodschap van Eisenhower gaf daarvan een voorbeeld. Men bedenke,* welke mo gelijkheden hierin schuilen voor de radio-communicatie over de gehele wereld! Roy Johnson, een van de Ameri kaanse ruimtevaartspecialisten zei, dat het nieuwe communicatie systeem ,,een van de best bewaarde militaire geheimen van de laatste jaren" was. Volgens hem zouden er in de toekomst nog andere, zeer grote satellieten gelanceerd worden. Het nieuws van de lancering zelf was tot het laatst toe geheim ge houden. De proef was aangekondigd als behorend tot de reeks experi menten die de laatste maanden met/ de Atlas genomen zijn, in feite lange-' afstandslanceringen. Op het ogenblik van de lancering woog de ..Atlas", een driemotorige raket, 109.800 kilo. Twee van de mo toren werden afgeworpen, nadat zij waren uitgewerkt. De derde motor wentelt in de raket mee om de aarde. Vrijdagmorgen om 8 uur is een personenwagen met een volle lading boter, tussen Ge- heul en Lipseinde (B.), tegen een boom gesmakt, waarbij de chauffeur op slag werd gedood en zijn medepassagier zwaar gewond uit de wrakstukken moest worden gehaald. Op deze eenzame weg, die Weelde met Merksplas verbindt, hadden twee Belgische gendarmes post gevat. Op het moment dat ze de papieren con ti oleerden van een zekere P. uit Baarle-Hertog, vloog de smokkelwa- gen, die uit de richting Weelde kwam, tegen de stilstaande auto. Op het al lerlaatste moment waren de politie mannen opzij gesprongen; de smokkel auto. waarvan het stuur door de bot sing gebroken was, reed een honderd tal meter verder in volle vaart op een boom te pletter. De bestuurder had blijkbaar geoordeeld dat hij geen keus had. Hij wilde de doorgang langs de stilstaande auto en de gendarmes met geweld forceren. De verongelukte smokkelaar is de 39-jarige Jozef de Cnudder uit Worn- melgem. Zijn maat bleek de 34-jarige Gus- taaf Rens uit Broechem te zijn. De auto. die gepantserd was, vertoonde kogelsporen van eerdere smokkel- ritten. Vrijdag ktuam Albert Cuyp hoogstpersoonlijk luister bijzet ten aan liet feest, dat de mid denstanders en kooplieden van de dagelijkse markt in de naar hem genoemde straat in Am- terdam, op touw hebben gezet, omdat de straat 75 jaar geleden zijn naam kreeg. Toen na de rede, waarmee Al- bert Cuyp zijn intrede deed 24 lieftallige dienstertjes op de markt lekkere hapjes uitdeel den liet de hoogbejaarde be zoeker zich een en ander goed smaken. (Advertentie) v'-ijj v"-.. Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger Verwachting van het KNMI tot hedenavond, opgemaakt vrijdag- avond, te 23.15 uur. Veranderlijke bewolking met nu rn dan regen. Matig tot vrij krach tige zuidelijke wind. Zacht weer. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Bewolkt me. regenvlagen. Matige tot vrij sterke zuidenwind. Ongeveer de zelfde temperaturen. Vandaag: zon onder 16.30 uur, I maan op 13.33 uur. Morgen: zon op 8.45 uur, zon J onder 16.30 uur, maan op 13.59 uur, maan onfler 3.47 uur. Maandag: zon op 8.46 uur, maan onder 4.49 uur. „Rooie Henk", een van de twee daders van de moordaan slag te Amsterdam, heeft giste ren toegegeven de drie schoten op de 20-jarige slagerszoon Ger- rit C. P. uit Harderwijk te heb ben gelost. Zoals we gisteren nog konden mel den, werden de twee misdadigers donderdagavond in een huis aan de Campanulastraat in Amsterdam ge arresteerd. Een van de mannen, Ger- rit J., bekende vrijwel onmiddellijk. Zijn maat. Henk B„ ging eerst gis teren, na urenlange ondervraging door de mand. De twee jongemannen waren al geruime tijd werkloos. Af en toe gingen zij naar Duitsland, waar Gerrit J. getrouwd was. Hij "had zijn vrouw, die in Duisburg woont, verla ten maar is toch nog verscheidene malen in Duisburg geweest, onder r\eer de vorige week. Toen was Ger rit J. met de revolver op de proppen gekomen en het plan was tussen beiden gerijpt om een overval te gaan plegen. Nadat zij in de nacht van dinsdag op woensdag in Amsterdam hadden rondgezwalkt, besloten zij woensdag ochtend weer'naar Duitsland te gaan. Zij hadden echter geen geld en gin gen daarom liften. In de middag kwamen zij in Apeldoorn aan en probeerden, toen zij merkten niet verder te komen, nachtlogies te ver krijgen bij het Leger des heils. Dat nachtlogies werd echter ge weigerd en daarop besloot het twee tal dan maar weer terug naar Am sterdam te liften. Zij kregen een lift naar Hoevelaken, waar zij om ongeveer vijf uur in de middag aan- kwamen. Op de rotonde stopte de Harderwijkse slagerszoon, die het tweetal meenam naar Amsterdam. Hij praatte over het vele geld dat hij bij zich had, maar volgens de verklaring van Gerrit J. bestond er toen nog geen plan voor de aanslag. Bij de Hartveldse brug gaf rooie Henk", die alleen achterin zat, zijn naast de chauffeur gezeten kame raad een knipoogje en deze begreep het. Er moest wat gebeuren. Op verzoek van de twee reed de slagerszoon de donkere Kruislaan in. .,Wij wonen hierachter" was het smoesje. Kort na de tunnel onder het spoor wegemplacement beval rooie Henk" plotseling ,,stop". Toen de chauffeur hieraan geen gevolg gaf schoot „rooie Henk" hem met de revolver in de nek. De toegebrachte verwon ding bleek niet ernstig te zijn, want de chauffeur reed door. Toen trok „rooie Henk" de slagerszoon met een arm naar zich toe en loste van dichtbij opnieuw een schot in de nek van zijn slachtoffer. Deze trapte hierop op de rem, maakte het portier open en strom pelde naar buiten, waar hij languit op de weg viel. „Rooie Henk" ging hem achterna en loste het derde schot, ditmaal in de buik van zijn slachtoffer. Vervolgens stapte hij weer in de auto, waarin Gerrit J. inmiddels de plaats van de chauffeur had ingeno men en in volle vaart verdwenen zij in de richting van de Oosterringdijk. Onderweg moest „rooie Henk" het stuur overnemen, want Gerrit J. kon zich niet meer beheersen. De laatste vertelde,, dat het de be doeling was geweest met de auto naar Duitsland te rijden, niet om hem te verkopen. Tijdens het wisselen van de chauf feursplaats hadden zij bemerkt, dat de auto aan de binnenkant vol met bloed zat. Zij reden nog een eindje rond en zetten toen de wagen in de stille doodlopende Schagerlaan. Ook de jassen van de twee zaten vol met bloed en daarom trokken zij die uit, deden ze in een tas en gingen te voet naar Amsterdam noord. In de woning van de ouders van Gerrit J. werden zonder dat die ouders er iets van merkten van boven schone kleren gehaald. De met bloed besmeurde kleren wer den bijeen gepakt en met stenen verzwaard in het water gegooid. In de loop van de dag is ook het pak met vuile kleren, dat de ver dachten na hun daad in het water hadden geworpen, opgehaald. In de kleding werden twee zwarte maskers aangetroffen. Volgens de politie heb ben de verdachten, toen zij woens dagmorgen naar Duitsland wilden, kennelijk de bedoeling gehad daar deze maskers en de revolver te ge bruiken. Omdat de mogelijkheid niet uitgesloten is. dat zij op een van hun vorige tochten naar West-Duitsland al op rooftocht zijn uitgeweest, zal commissaris Cohen contact met zijn collega's in West-Duitsland opnemen. De toestand van het slachtoffer was vrijdagmiddag iets gunstiger dan in de ochtend De hoop. op zijn herstel is nog niet opgegeven. 55 Er is een geheimzinnige stilte ontstaan rond de gehele kwestie van de kabinetscrisis. Prof. Beel heeft aan de koningin gistermid dag zijn eindrapport uitge bracht. Daarvóór was in de Trêveszaal in Den Haag het kabinet Drees bijeen. Niet aan wezig was minister Luns, die nog niet uit Parijs terug was. Er was wel uitgebreid telefonisch contact met deze bewindsman. De vijf socialistische ministers verklaarden na afloop van de ver gadering, dat het „voorlopig wel de laatste keer" zou zijn geweest, dat zij bij een ministersvergadering aan wezig waren. Een groot aantal foto grafen heeft dan ook deze laatste bij eenkomst vereeuwigd. Prof. Zijlstra, de AR-minister van economische za ken, die waarschijnlijk ook financiën zal gaan beheren, liet duidelijk mer ken, dat hij niet erg gelukkig is met de term „rompkabinet". Het is dui delijk, dat het nieuwe kabinet, dat zou worden gevormd door ministers van de rechtse partijen, een volwaar dig beleid wil gaan voeren en de term rompkabinet klinkt een beetje geringschattend. In Den Haag is er verder nog een nieuwe theorie op gedoken over de positie van het ka binet tegenover de Kamer en met name tegenover de socialistische tegenactie, die algemeen wordt vpr- wacht. Als het besluit tot Kameront binding eenmaal is getekend, zullen de bewindslieden tegenover de Ka mer een vrij afzijdige houding kun- Na een lange periode van bespre kingen is thans de bouw van de klokketoren voor het Nederlands carillon te Washington opgedragen aan de N.V. Petit en Fritsen, klok kengieterijen en constructiewerk plaats te Aarle-Rixtel. De toren wordt geheel van staal vervaardigd en wordt in gedemon teerde toestand in juli a.s. verscheept naar Washington. De firma Petit en Fritsen zal de torén dan daar met Amerikaans personeel opbouwen en het carillon in de toren aanbrengen. De basis van de toren is 10.80 bij 7.50 meter. De totale hoogte is 40 meter. De ballon ..De Kleine Wereld", waarin vier Engelsen pogen de At lantische Oceaan over te steken, moet al tot over de helft gevorderd zijn. Al in geen uren heeft men op de Canarische eilanden radio-contact gehad met de ballon. In de laatste boodschap die hier ontvangen is. is gemeld dat alles wel aan boord was. De experts hebben berekend dat de ballon inmiddels minstens 1.500 van de 3.000 mijl moet hebben afgelegd als zij nog in de lucht is. nen aannemen, aldus de politieke ..koffiedikkijkers". Het besluit tot Kamerontbinding wordt genomen als men meent dat de samenstelling van de Kamer niet voldoende de huidige politieke verhoudingen weerspiegelt. De ministers zullen zich dan niet al te zeer aan deze niet-representatieve Kamer hoeven te binden. Maar intussen is er sinds het be zoek van prof. Beel aan de Konin gin niets meer gebeurd. H.M. moet het rapport van de informateur nog bestuderen. Zij zal in een dergelijke belangrijke kwestie pas na rijp be raad een beslissing kunnen nemen. Een ongeveer dertigjarige Spaanse heeft vrijdagochtend een roofoverval uitgevoerd op een auto van het Spaanse ministerie voor de Lucht macht, waarin geld werd vervoerd. Dit geschiedde ongeveer twintig kilometer ten noorden van Madrid. De Spaanse schoot de chauffeur van de auto dood en verwondde de politie man, die zich eveneens in de auto bevond, ernstig. Laatstgenoemde is later in een ziekenhuis aan zijn ver wondingen bezweken. De daderes wist zich aanvankelijk met de buit. een geldtas met twee miljoen peseta's ongeveer twee ton uit de voeten te maken. Doch later is zij, op aanwijzingen van kin deren, in een herberg in de omge ving van Ma'drid, gearresteerd. Tijdens de kritiek, die overste Fens tijdens de partijraadsvergade ring der KVP heeft geleverd op het plan der Christelijke Volkspartij in België de militaire dienstplicht tot 12 maanden te verminderen, heeft de CVP stelling genomen. Op 13 december kantte overste Fens zich tegen de plannen van de Belgische regering om de diensttijd in het leger tot 12 maanden te willen herleiden. Hij noemde deze vermin dering het gevolg van de electorale propaganda van de CVP." Hij voeg de er nog aan toe dat in België niet veel succes geboekt wordt met de vrijwilligers, zodat ze ,.voor grote moeilijkheden zullen komen te staan." Het secretariaat der Christelijke Volkspartij verklaart n.a.v. deze kri tiek dat de vermindering van de dienstplicht „inderdaad in het ver kiezingsprogramma van de CVP'" was opgenomen, doch dat het de CVP ernst is met haar kiesbeloften. De vermindering van dienstplicht zal indeidaad doorgang vinden. „Het is een vaststaan feit", aldus de CVP, „dat alle militaire oversten, om het even of het hier gaat om Ne derlanders, Fransen of Duitsers, niet akkoord gaan met een vermindering van dienstplicht. Wat nog niet wil zeggen, dat deze vermindering alleen maar uit lichtzinnigheid geboren wordt. De plannen voor oproeping en op leiding van vrijwilligers verlopen volgens de CVP op een wijze die de verwachtingen ver overtreft." De eerste fase van het herstel van het burgerlijk gezag in Algerië is vrijdag voltooid met het vertrek van generaal Salan, die in de afgelopen zeven maanden alle militaire en burgerlijke bevoegdheden heeft ge had. Een menigte van 2.000 tot 3.000 mensen had zich voor het regerings gebouw te Algiers verzameld om generaal Salan te zien vertrekken. Honderden van hen trachtten te ver hinderen, dat de auto. waarin hij vertrok, wegreed. Zij riepen: „Salan, blijf, Algerië is Frans." wordt er in èlk geval vóór Kerstmis uitgekeerd J Wie zegt U, dat juist U deze keer niet de gelukkige zuil zijn Ook in dit nummer worden inzendingsformulieren afgedrukt Denkt U er aan, dat DEZE keer, de inzendingen uiterlijk MAANDAGAVOND binnen moeten zijn bij postbus 2500 te A dam?

de Stem | 1958 | | pagina 1