GEN Wrijfp unten in de C.C. Breda Liever kwijt dan rijk )SJE" M Herfst Eigen werk Van een beeldje uit de kerststal t lAAK .aat Raadsel Raadsel Grapjf BRIEVENBUS Er was eens.... Hond redt leven van zijn baajs e lijst nsen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 Wat Jantje zegt: 3CIH33N30W0 WERELD •Spreeuwen Nog een raadsel Maria's feest Md£, W Duivenkroniek van j „Den Bruinen" 45»" Ga maar kijken bij winkelcentrum Boeimeer Graaf Hendrik lll-plein Breda Ziekenauto's Fangio wil fabriek Alcohol-gevaar Zoontje construeert 194 16256 4408 4692 S565 8811 270 12661 370 17109 LSX Het adres onthuis p Zoom estr. 14 1. 3244 OOp! maken Goes, artike- Zn. kelen ip Zoom rs, als- den een nemers beken ten za- uwjaar rs, be nnissen AR er hand ilaatsing t biljet ia, Roo- lostbUTg treda igens :ordt dan d, noch Stem GOEDENMORGEN maandag gaat het met dinsdag Doe de groeten aan woensdag. Zeg tegen donderdag Dat ik aanstaande vrijdag )let de trein van zaterdag Gp zondag kom logeren. H. Voermans Fiscaalstraat 8, Breda Deze drie kabouters hebben hun mam op hun paddestoel geschu ierd, maar omdat ze alle drie te gelijk begonnen zijn de letters door el laar geraakt. Wie weet hoe ze heten Zelf gemaakt door Mariska Kostrzewa v. Oldeneellaan 77 Oosterh. Er was eens een hondje; en hóe dat hondje zijn naam was, was ik vergeten. Ik heb het driemaal gezegd, En u zult het nog niet weten. Annie Alberts, 9 jaar Vleester je bent bedankt foor het zitten in de bank, roor het staan in de hoek ?oor het slaan op mijn broek 'oor het slaan op mijn rug n ik kom nooit meer terug. Leon van Dorsselaar Gentsestraat 47, Kapellebrug ELS BOOT TE B. Wjj hopen dat ille kinderen lezen wat we aan Els ichrijven. Het was een prachtige te- lening die je ons stuurde Maar het allermooiste vinden wjj, dat je er ao eerlijk bij schrijft: „afgekeken fan een boekje". Dat doen niet alle anderen. Soms kijken ze af en zet- en erbij: zelfverzonnen. louw tekening was zo mooi dat we ïem hier hebben opgehangen. En iet briefje is erbij geplakt. Dag Els! De tak zat op een aap De wei stond in de koe De straat liep op het meisje. Het bord schreef op de meester. Het bed lag in de jongen. De koe molk de boer. De auto stapte in de jongen. De toren stond op het haantje. De kamer stond in de stoel. De krant keek in de moeder. De stal stond in het paard. Het kalfje kreeg een koetje. De straat reed door de bus. De troon zat op de koning. Jack Wildhagen St. Bernardusschool Hoeven DE kabouters Pim en Pam Die waren wat van plan. Ze wilden graag op reis gaan Héél hoog naar de maan. Ze wilden wel eens weten Wat daar is te beleven. Ze zochten in het rond Naar een bordje Waar de weg op stond Maar vonden tot hun spijt Geen enkele reisgelegenheid. Tonnie Leurs Met een mooie tekening, maar daarvoor is geen plaats meer. SINTERKLAAS is weer voorbij Nu komt Kerstmis volijk en blij Zo vrolijk en blij Als de vogels in mei. Jan Dinjens Marie-José Heffels te E. Volgende seek 1 Riake Andriën te E. Ook volgende :eer. Peter Vos te S. Een mooie teke- ung. Het is niet de Notre Dame naar de Are de Triomphe. We zullen aen er een plaatsje voor te vinden. Brigitta Buysrogge te H. Ole is leuk 'agetekend, maar er komen veel te 'wl tekeningen, dus we kunnen er "leen maar enkele gebruiken en dan alleen de zelf verzonnen teke nen. Joke Hagen te W. De mooiste te- pning die we deze week ontvingen ras van jou. Het is een kompleet pchilderij. Maar juist daarom is het fiwschikt voor de krant. Je zou pelemaal niet meer kunnen zien wat [et voorstelt en dat zou toch jammer peten. Daarom hebben we je plaat Rar hier aan de muur gehangen, r-ad je dat ook wel goed [fannie Braspenning te O. We heb- hier nog altijd een tekeningetje raa je liggen, het is niet aan de beurt |eKomen. Maar we willen toch zeggen Rat het een leuk danseresje was en fat we er met plezier naar geke- pn hebben. Aimemieke Buysrogge te H. Dorus Is net zo leuk als Ole, maar je hebt [a Brigitta al kunnen lezen, waarom geen plaatsje kan krijgen. Jan Frankerijk te H. Vertel ons fans Jan, heb je die boer en het f :sJe allebei helemaal zelf verzon- ien I Portret van Moeder. I Gemaakt door Jo- Ipie Nuyten. Het |was prachtig I gekleurd. Je ziet ze hier en dan weer daar Ze jagen de mussen uit elkaar Mag je hier nou nergens zitten Ik kan wel altijd op ze vitten Zo zegt de merel en ook de mees Bah, daar heb je weer zo'n beest. O, daar komt een grote kat aan De merel denkt, nu is het gedaan Maar dan heeft hij slecht gedacht Een brutale spreeuw denkt: wacht Dat poesje loopt daar niet meer lang We maken haar wel even bang. Hij bijt haar stevig in de staart Poes loopt weg met 'n reuzen vaart Bah, denkt de merel de mussen vliegen weg En de mees zegt: dat is pech. Annemie Vankan Fons Olterdissenstraat 22 Zelf verzonnen door Rudi Hoeks Nancy Langerak. Ja, Nancy, voor jou geldt hetzelfde als voor de ande ren. Jullie mogen ons zoveel teke ningen sturen als je maar wilt, we bekijken ze met plezier, maar in de krant komen alleen een paar, van de zelf verzonnen plaatjes. Freddie Domen ie te B. Misschien komt je tekening nog eens aan de beurt. Het versje niet, want dat is niet zelf verzonnen. Joke en Jos Koevocts te S. Willen jullie niet eens proberen zelf een verhaaltje of versje over de os te verzinnen. Dan komt het in de krant! Jos van de Velde te U. Mooie vo geltjes uitrustend voor de grote reis. Te groot voor de krant, maar wel leuk. Nelly Bli) te B. en Ina Bul te D.H. Er waren weer zoveel kabouterteke ningen dat we hebben moeten loten. Jullie hebben pech gehad en komen er niet in. Maar de tekeningen waren erg mooi. C. Oosterhout te M. Misschien de volgende keer. We zullen ons best doen 1 Jan Rullens te M. Hopelijk ook de volgende keer Marjorie Janzing te B., Tieny Op de Beek te H. en Machilia Eester mans te B. Zelf iets verzinnen meis jes, dan komt het in de krant. Jan Bastiaansen te P. Mijnheer y. Dongen heeft al eens in ons krantje gcstaéin OOM JAN EN TANTE THEA Jopie zit in de derde klas van de Open bare Lagere School, Prof. Pieter Wil lemsstraat, De herfst is gekomen De blaren vallen van de bomen Het weer is guur en zur. Lerüe van Hees, 11 jaar Poststraat 10, Teteringen Met een heel klein stukje uit een hele grote herfsttekenlng van Le- nie. Ik ken een mooie bloem, de z Ik heb een gele hoho Ik ken een koning die vaak bromt Daarom heet hij koning B Ik hap in een lekkere a In de vijver zwemt een witte z. 'ubbmz 'jaddB 'iaaq -uiojq 'daoq Bjaoq 'uiaofqanuoz Truusje Teeuwen Anjelier straat 53 Dit is een klein gedeelte van de tekening die Treesje In de Braekt ons stuurde. Het stelde een speeltuin voor. Er waren schommels en een wip, bomen, een huisje, tafels en banken en nog een heleboel meer. Zo'n grote tekening kan niet in de krant. Maar hij was erg mooi Treesje zit in de tweedè klas in Meerssen. Er was er eens een stopverf-man Die geen voet verzetten kan Hij had ook een stopverf-vrouw Die nooit een hand steekt uit de mouw Ze hadden ook een stopverf-kind Dat nooit 'ns pret in spelen vindt Dan was er nog een stopverf-kat Die heeft nog nooit 'n muis gevat En dan die grote stopverf-hond Die ligt maar rustig op de grond En tafel, bed en kast en stoel Van stopverf is de hele boel. Met Kerstmis, het feest zo schoon Vier- wij de geboorte van Gods Zoqn In Bethlehem in een stal In een kribbetje smal Als Kindeke klein Zo zuiver en rein. Cristien Mirrer, 9 jaar LIEVE Maagd, wat bent u rein, Ik wil graag uw vriendinnetje zijn. LIEVE Moeder, helpt u mij Want ik wil graag bij U in de hemel zijn. LIEVE Moeder, U bent zo goed Maar denk dat U mij helpen moet. van U houd ik het meest Daarom vier ik graag uw feest. Een stoere tekening van Peter Vermeulen Scharenburgstraat 31 A, Breda Foei, wat heb je weer geknoeid Pas een schone jurk gekregen Nu ben je weer verlegen Je bent alles uitgegroeid. Harrie Teeuwen Anjelierstraat 53 ER WAS EENS een zwarte Piet, en die zei: „Was ik maar geen Pieterman, dan moest ik niet op de daken klimmen en niet in de schoorsteen naar bene den zakken. En nu ben ik toch zwarte Piet geworden!", Camiel Kaijzer, 11 jaar Pierssenstraat 9, Hulst "tpR WAS eens een familie met Aj een prachtige kerststal. Er hoorden vijfentwintig figuren bij, uit hout gesneden, door een echte kunstenaar. Er waren natuurlijk Maria, Jozef en het Kind, dan de os en de ezel en drie engelen die het Gloria zongen boven op het dak van het stalletje. Een herder knielde voor de ingang, twee anderen kwamen aan. Ze hadden schaapjes bij zich én een hond. Dan werden er tenslotte de drie koningen bij gezet en de Moorse koning had een grote kameel met een knecht bij zich. Toen het weer Kerstmis werd haalde de moeder haar grote doos te voorschijn en zette het stalletje op. Daarna wikkelde zij de beeldjes uit het vloeipapier en zette ieder op zijn plaats. Maar toen de doos leeg was, had zij nog pas eenentwintig beeldjes uitgepakt. De hond ontbrak. Zij keek alle papiertjes nog eens na maar hoe zij ook zocht, de hond bleef weg. En toch wist zij zo ze ker verleden jaar alles goed in gepakt te hebben. Met zorg keek zij naar de schaapjes die het nu zonder waakhond moesten stellen. Daarna begon zij een kleine kerstboom op te sieren. De bol len en sterren zaten in een doos met vierkante vakjes. De slingers en de piek in lang papier. En dan was er nog een doos waarin twee zilveren vogeltjes met een zijden AT vind ik het toch erg fijn Als U onze Moeder blijft zijn. Anja Broekhuysen, 10 jaar Boschstraat 68 School Sint Marie Toen kwam een machtig tovenaar Die spreidt zijn handen uit elkaar En zie, daar loopt de stopverf muis Zachtjes door het stopverf-huis Dat zag direct de stopverf-kat En heeft het muisje snel gevat Daar ontwaakt de stopverf-hond Die bijt de stopverf-kat terstond En zie daar loopt het stopverf kind Dat grijpt de stopverf-hond gezwind En man, vrouw, kind, hond, kat en muis Die rennen door 't stopverf-huis. Gerda HeUedoorn, 12 jaar staartje lagen, een zilveren harp je met echte draden bespannen, een zilveren visje en een gouden poesje. Deze doos pakte moeder het laatst uit, want dit waren de mooiste versierselen van de boom en werden heel duidelijk zichtbaar aan de voorkant gehan gen. Toen zij de vogeltjes er al uit ge nomen had, zag zij tot haar ver bazing de hond in het doosje lig gen. Hij keek haar beslist een beetje schuldig aan en naast hem lagen gouden scherven. In tien stukken was het mooie poes je gebroken. Nu dacht moeder dat zij zich ver leden jaar vergist had. Dat zij de hond in het verkeerde doosje had gepakt. Maar zo was het niet. Jaar in, jaar uit had de hond naar zijn aartsvijandin gekeken. Die hing dan maar te schitteren aan de boom en deed of zij de hond niet zag. Maar verleden jaar was het hem te machtig ge worden. Hij was, toen moeder niet keek in de doos van het poesje gesprongen en een heel jaar lang had hij de tijd gehad om haar achterna te zitten. Dat kon niet goed aflopen in zo'n kleine doos. Als de moeder goed had gekeken dan had zij gouden splintertjes gezien in de bek van de hond en lelijke knauwen op de scherven van het gebroken poesje Hoe staat het er nu bij in de C.C. Breda en omstreken? Heeft de interventie van de Zuid Ne derlandse Bond het beoogde re sultaat gehad, ja of nee? Dit is wat velen zich afvragen. Maar ontbreken. Evenals verleden jaar zal er ook deze keer weer een speciale attractie zijn voor de bezoekers. Het inmanden der duiven van de expo santen buiten Breda geschiedt zon dagmorgen van acht tot tien uur. De keuring zal geschieden door bekende kampioenen, oud-bestuursleden van de Bredase Bond beiden zo onge veer vijfentwintig jaar lang! An- toon Delhij en Jan Sloekers. Mannen die ze geen knollen voor citroenen verkopen. er is niemand die er een klaar en duidelijk antwoord op geeft. Met medewerking van het laatstelijk afgetreden bestuur heeft de Z.N.B. het reglement voor een jaar buiten werking gesteld. Een en ander krachtens een bepaling in datzelfde regle ment, die luidt: In gevallen waarin dit reglement niet voor ziet, beslist het bestuur. Na de verkiezing van een nieuw be stuur door ruim negentig percent van de leden is de eerste taak van dit bestuur het ontwerpen, van een nieuw reglement, hetwelk in de interimpe riode van een jaar dient te worden goedgekeurd en aanvaard door de Z.N.B. en door de meerderheid van de leden van de C.C. Met de verkiezing van het nieuwe, bestuur is weliswaar de rus't hersteld maar de partijschap niet uit de we reld. Daarvoor leven wij nu eenmaal in een democratie. Er is een partij die de overhand heeft en er is er een in de oppositie. Alle voorwaarden voor een gezond bestuur zijn dus ver wezenlijkt.. Natuurlijk is er ook nog een middenweg, die in vele gevallen naar de overtuiging van de bemid delaar van de Z.N.B., de heer van Geloven, ook in dit geval! de beste is. Deze bestaat hierin dat de meerderheid zo breed van opvatting is dat zij ook de minderheid laat meeregeren. Op de eerste vergade ring van het nieuwe bestuur, waarbij de functies moesten worden verdeeld, heeft de meerderheid dit op zichzelf prijzenswaardig en laat ons hopen ook verstandig besluit genomen. De uitslag van de verkiezing in de „Graanbeurs" te Breda heeft duide lijk aangetoond dat de voorzitter bo ven de partijen staat. Hij heeft stem men gekregen van alle groeperingen, in de eerste plaats van de gematig den die zich voor een strijd om per soonlijke belangen weinig interesse ren. Die zelden of nooit naar een ru moerige algemene ledenvergadering komen. Die aan een bestuur geen ho gere eisen stellen dan dat het er voor zorgt dat er ordelijk met de duiven gespeeld kan worden en dat er niet te onverantwoordelijk wordt omge sprongen met de kas. De z.g. bestuurscommissie van vier in het vorige bestuur, die er altijd naar gestreefd heeft zo onpartijdig mogelijk te zijn, had zich tot taak gesteld de weergezondmaking van de financiën. Zij mocht de gelukkige er varing opdoen dat de zittende pen ningmeester alle kwaliteiten in zich verenigde die voor het meehelpen volbrengen van deze taak nodig wa ren. Werkelijke bekwaamheid, on kreukbaarheid en het voeren van een zuinig financieel beheer, dat zullen ook in de toekomst de dingen zijn waar het om gaat. Zijn de capacitei ten van overigens voortreffelijke be stuurders op een speciaal terrein niet toereikend, dat zij dan het advies van het hoofdbestuur van de Z.N.B. ter harte nemen en een of meer betaalde functionarissen aanstellen. Blijft de vraag of de moeilijkheden thans zijn opgelost of zullen worden opgelost. Er gaan geruchten die wil len dat de Bondsraad wenst vast te houden aan het oude reglement en een poging wil doen het hele bestuur naar haar hand te zetten. De Bonds raad wordt van jaar tot jaar gekozen op de z.g. jaarvergadering waar ze ventig tot tachtig procent van de leden zich, door ervaring wijs, niet meer laat zien. Er zijn andere ge ruchten die willen dat het nieuwe be stuur rustig zal vasthouden aan het bewuste artikel betrekking hebbend op die gevallen waarin het reglement niet voorziet. En dan zijn de poppen opnieuw aan het dansen. Ongetwijfeld is het de bedoeling van de Z.N.B. dat elke bestuurder of adviseur met verantwoordelijk heid als hoedanig de Bondsraad altijd is beschouwd in het ver volg gekozen wordt door middel van een stemming waaraan door alle of praktisch alle leden wordt deelgenomen. Laat ons hopen dat het gezond verstand in Breda zal zegevieren en dat een hernieuwde interventie van de Z.N.B., die voor dé betrokkenen toch wel heel be schamend zou zijn, niet meer zal behoeven plaats te hebben. Kampioenendag Naar wij vernemen hebben dit jaar niet minder dan zesenzestig Bredase kampioenen ingeschreven. Wat niet van de poes is. Verder de grootste matta-dorus van Zeeland. Brabant en Limburg. Een speciale erestand zal worden ingericht voor vier renpaar den van het luchtruim van prins Bernhard, die zich zal laten vertegen woordigen door zijn verzorger, de heer Aart Waayenbergh. Het comité van de kampioenendag die, zoals wij allen weten georganiseerd wordt door de wakkere maatschappij de „Onder duikers", zit niet te slapen noch on dergedoken. Het is integendeel in deze donkere dagen een lichtend voorbeeld van activiteit ten bate van de liefdadigheid (St.-Fidelis). Bijzondere aandacht is besteed aan de zaterdagavond. Geen enkele Bre dase melker mag hier met zyn dame De eindkeuring der viertallen, d.w. z. de kroon op het werk zal worden gezet door de kampioen van West- Vlaanderen tevens 3e in het Officieel Natioaal Kampioenschap van de Ko ninklijke Belgische Duivenliefheb- bersbond 1958, de heer P. de Weerd van de Baronielan te Breda. Zijn compagnon, de heer Jos. van den (Advertentie) NU NATUURLIJK EEN NIEUWE JAPON Zo vlak voor de feestdagen kijkt u natuurlijk nog uit naar een nieuwe japon! Ga vooral kijken bij Lampe in Breda, daar hangen vele nieuwe wintermodellen Jeugdige en sportieve japon van zui ver wollen bouclé. Feestelijk model, moderne tintentslechts m m Broucke te Wielsbekle. lid van hart hoofdbestuur van de K.B.D.B., keai tot zijn spijt niet aanwezig zijn we gens verblijf buitenslands (Londen). Wij zullen dus maair hopen dat de heer de Weerd het alleen voor elkaar krijgt. De bonnenverkoop voor het liefdadig doel zal een aanvang ne men seffens na de opening. Gelegen heid tot parkeren van autobussen a»n de zaal. Het zal een duivendag wor den, uniek, om nooit te vergeten. Oranje en Nederland Een der roemruchtste maatschap pijen van Breda „Oranje en Neder land". hield een zeer geslaagde on derlinge tentoonstelling die zich in een grote toeloop van imensen heeft mogen verheugen. Keuömeesters wa ren de bekende heren Adriaan van Ostade te Tilburg, directe afstamme ling van de 17e eeuwse' meester van het boerentafereel, en If. van Puyen- broek van de wollen stoffen. Beide heren zitten zo'n kleine honderd jaar in de duiven (tezamen*. Dit is de uitslag: Klasse 1: 1 Jos van Gils, 2 A. Vonk, 3 L. Lammerse? klasse 2: 1 Jac. van Gils, 2 M. Beenhakker», 3 J. Dufornee: klasse 13: 1 Quirijn Diepstraten, 2 J. Frtijters, 3 L. Lammerse; klasse 4: R H. J. Lam- merse, de man van die beroemde ooievaars, 2 Jac. van Gils, 3 idem; klasse 5: 1 Jac. van Gils, 2 A. Vonk, 3 A. de Prenter; klasse 1 Jac. van Gils, 2 A. Vonk, 3 A. Vandenberghe: klasse: 7: 1 M. Beenhakkers, 2 A. Voqik, 3 N. J. Gerritsma; klasse 8. 1 J. Dufornee, 2 Q. Diepstraten, 3 A. d« Prenter. Schoonste duif der ten]toonstelling Jac. van Gils, die vier eeuste prijzen, een tweede en een derde in de waeht sleepte. Waarmee onze gplukwenserv. Prijsuitreiking op de a.s. jaarverga dering van 5 januari ais. Wegen» plaatsgebrek kan ik er niet) meer van maken. Volgende keer beter. Afscheid Een der oudste kampioenen van de Bredase Bond, de heer C. jvan Beek hoven uit de Burgemeester Paa- stoorsstraat gaat, om gezondheidsre denen, de duivensport verlaten. Vele jaren zijn zijn kleppers dool- de lueht gegaan dat de rook eraf trioog. dit jaar nog vijftig percent op twintig vluchten, met negenmaal dn serie en tweemaal de fiets (voor hetrazelf en madam). Partir, zegt de Fransman, c'est mourir un peu. Gehikjkig voor vriend Kees hoeven wij dip niet te letterlijk te nemen, maar het af scheid dat hij op tweede kerstdag in het bondslokaal van zijn duivten moet nemen, zal hem toch zwaar vallen. De totaliteit van zijn eollejetie zal daar onder de hamer komen te 11.38 uur precies. Gelukkig de melkers die kans zien er wat van ma<jhtig te worden. Daar er, zoals de lintwunm aei, aan alles een eind moet konten, wü ik voor ditmaal besluiten metide uit slag van de tentoonstelling ven „De Luchtbode" te Dinteloord. Oude doffers: 1 C. Gelten, t A. de Ponder, 3 P. de Jong; idemJduivin nen: 1 M. van der Wegen, 2) P. de Jong, 3 W. Pietjouw; jonge doffers: 1 Joh. Bezemer, 2 A. Donkert S P. Huyzersjonge duivinnen: 1 A. Don kers, 2 M. van der Wegen, 3 !P. de Jong. Algemeen kampioen niecmand minder dan C. Gelten! Allemaal goeie. DEN BRUINEN. Een Laplandse boer, Juho Utrialinen heeft hoogstwaarschijnlijk zijn loven te danken aan zijn hond. Enkele) da gen geleden was Utriainen aan het houthakken in de bossen van PSela- vesi, midden-Finland. De boom 'viel anders dan hij had berekend, Ufcriai- nen raakte beklemd en kon zich (zon der hulp niet bevrijden. De boer vertelde zijn hond hulp te gaan halen. Het dier holde dood de diepe sneeuw inderdaad naar een/wo ning die op een uur afstand was [ge legen. Door hard blaffen lokte hijlde bewoners naar buiten, die hem den naar de plaats van het ong Utriainen h» thans herstellende zijn zware verwondingen. Het gemeentebestuur van het Ca nadese plaatsje Wallaeeburg in On tario, heeft moeilijkheden met Paul Zonneveld (38), die twaalf jaar ge leden uit Maasland naar Canada emigreerde. Hij woont reeds vijf jaar in Walaceburg, is getrouwd met een Nederlandse immigrante en heeft vijf kinderen. De burgemeester van Wallaeeburg J.L. Thompson, wil Zonneveld la ten deporteren „omdat hij niets dan moeilijkheden geeft en niet wil werken". Reeds twee jaar ont vangt het gezin Zonneveld een uitkering van 180 dollar per maand. Thompson betoogde dat de tachtig procent van dit bedrag die afkom stig zijn van het provinciaal be stuur beter kunnen worden ge bruikt voor passage naar Neder land van Zonneveld en zijn gezin. Enkele weken geleden nam Zonne veld ontslag bij een levensmidde- Mnbedrijf omdat hij te lui was te werken. Als excuus voert hij aan dat hij uit religieuze overwegingen I vrijdag niet mag werken", aldus J het gemeenteraadslid R.Q. Carte*. r Zonneveld is sinds kort lid van y de sekte die vrijdag sabbath houdt te en vrijdag zou juist de druktstefl dag in het bedrijf zijn geweest. Zonneveld die enkele jaren geleden een operatie heeft ondergaan zegt last te hebben van zijn rug. Een arts van de gezondheidsdienst zou echter niets hebben kunnen consta teren en elke dag zou Zonneveld een fietstocht maken. Hij heeft het gemeentebestuur ver zocht hem in staat te stellen een cursus voor verzekeringsagent te laten volgen. Ook is hij bereid er gens anders in Canada opnieuw te beginnen. Zijn vijf kinderen heb ben de Canadese nationaliteit. Op grond van het bestudeerde materiaal concluderen deze geneesheren dat er vele mensen zijn, wier ver mogen, een auto te besturen, reeds bij 0.05 pet. ongun stig beïnvloed is. Naarmate de concentratie stijgt, neemt het vermogen relatief sterker af en bij 0.10 pet. is ieders bekwaamheid tot het besturen van een auto belemmerd. Juan Manuel Fangio, de 5-voudige wereldkampioen automobilisme, heeft verklaard in Argentinië een fa briek van Italiaanse motorfietsen te willen openen. Fan gio, wiens vermogen wordt geschat op meer dan een miljoen dollar, heeft reeds herhaaldelijk gezegd, dat hij zich met de leiding van een industrieel bedrijf zal be lasten, wanneer hij zich uit de actieve wedstrijdsport heeft teruggetrokken. Volgens een groep medici ligt de „gevarengrens" van het alcoholgebruik voor automobilisten aanmerkelijk lager dan de algemeen aangenomen 0.15 pet. in het bloed aanwezige alcohol. Zeven medici van internationale bekendheid hebben hierover een aanbeveling opgesteld en komen tot de slotsom dat reeds bij 0.10 pet. alle personen onomstote lijk beïnvloed zijn. Een Amerikaanse medicus heeft een studie gemaakt van de verkeersongelukken, veroorzaakt door voort snellende ziekenauto's. Hij komt daarbij tot somber* conclusies. Dr. Wade onderzocht een bepaalde period* in de stad Flint in Michigan en hij constateerde ten eerste, dat alle bewijzen ontbraken voor de theorie dat het harde rijden de patiënt in enig opzicht ten goede gw- komen was. Ten tweede constateerde hij, dat het aantal verkeersongelukken door ziekenauto's veroorzaakt, zo groot was en zoveel slachtoffert kostte dat zelfs als sommige patiënten gebaat mochten zijn geweest bij ao snel vervoer, de autos' meer levens kostten dan redden. Dr. Wade concludeert dat de ziekenautochauffeurs, gewoon zo hard rijden omdat ze het leuk vinden toé een „bevoorrechte klasse" te behoren. Lance Reventlow, een zoon van de Amerikaanse mfl- jonaire Barbara Hutton uit haar huwelijk met de Deen- se graaf Reventlow is begonnen met de bouw van een 2500 cc racewagen. Wagens van dit type zouden in 1959 aan verscheidene Grand Prix wedstrijden in Euro pa en Amerika deelnemen.

de Stem | 1958 | | pagina 13