Herinneringen bij een hulde Rode hoed voor 20 kardinalen r j Rompkabinet zou tot maart bewind voeren K.V.P. REKENT OP STEUN VAN BOEREN Puzzelpot blijft weer staan) Propaganda-kansen voor de P.v.d. A. In steden van China nog geen communes Vandaag rapport aan de Koningin Mikojan naar Ver. Staten Gratie op het laatste ogenblik veertienduizend gulden) DAGBLAD VOOR ZEELAND Juwelenkraak opgelost door toeval Dezelfde temperaturen; In openbaar consistorie: Zielig Genève geëindigd Boelganin sprak in partij comité PRISMA i heel goed horloge Kamer zal niet buigen Henry Velghe-prijs voor pater Alfred SCHEEPSRAMP IN VENEZUELA NCB vraagt om kortere diensttijd Mr. van Doorn in N.C.B.-vergadering Fabriek van nieuwe mensen Kerstverrassingfl 5000 Vijfduizend gulden Unieke kans 1 98e JAARGANG No. 22941 Üitgave N.V. Uitg. Mij Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278341 Voor God, Koningin tn Vaderland VRIJDAG 19 DEC. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsing'el 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zee,wsch-Viaand^n--ELsTDubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUziïi^^t^^ - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no35) Twee pioniers van de KLM, de vroe gere boordwerktuigkundige J. M. H. Grosveld en de oud-vlieger L. Sillevis, zijn donderdag in de ver gaderzaal van het officiële dienst gebouw van de maatschappij op Schiphol tijdens een intieme bijeen komst door de directie gehuldigd. Op 18 december 1933 (dus precies 25 jaar geleden) vertrok de Peli kaan van Schiphol voor haar histo risch geworden recordvlucht naar Batavia. Foto: v.l.n.r.: J. M. H. Grosfeld, pres.-dir. I. A. Aler en ..Boontje" Sillevis bekijken het originele log boek van de Pelikaanvlucht. (Advertentie) n/ioois VERKRIJGBAAR VA* ƒ2.93 AF BIJ AI.I.E BLTLKE DAMESMODE EJi SPECIAALZAKEN VOLGENS HET Syrische blad „Al Alam" zou het vroegere staatshoofd van Syrië, Adib Sjisjakli, in Amman vermoord zijn. FRINSES ARMGARD, de moeder van prins Bernhard, heeft gisteren op Huize Warmelo, bij Diepenheim, haar 75e verjaardag gevierd. Alle leden van het koninklijk gezin waren haar gas ten. DE AUTO, waarmee de daders van de moordaanslag op de 20-jarige Amster dammer C. P. de vlucht namen, is gevonden. De daders zelf bevinden zich nog op vrije voeten. IN HET GEBOUW van een ijzer handel in Nijmegen is een 60-jarige timmerman, tengevolge van het on oordeelkundig gebruik van een goe derenlift, tussei deze lift en een hek doodgekneld. TEGEN ACHT zuurkoolfabrikanten zijn gisteren door de procureur-gene raal bij het Haagse gerechtshof boeten van duizend gulden geëist wegens overtreding van het kartelbesluit. DOORDAT ZIJ geen voorrang ver leende, is in de St.-Annastraat te Nij megen de 36-jarige wielrijdster mej. M. Heijnen door een vrachtauto ge grepen. Zij overleed in het ziekenhuis. OMDAT IN EEN der ruimen brand was ontstaan, voer gisteren het Noorse vrachtschip „Black Swan" in record tempo vah Hoek van Holland naar Rotterdam, waar men genoeg mate riaal had om het vuur te blussen. Verwachting van het K.N.M.I. tot vrydagavond, opgemaakt don- derdagavond 22.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Weinig l verandering in temperatuur. I Verwachting van het Belgisch l Weerkundig Instituut: Lichte tot J matige, later sterke zuidwestelij- ke wind. Zwaarbewolkt en regen- achtig. Lichte stijging van de temperatuur. Vandaag: zon onder 16.29 uur, maan op 13.09 uur. Morgen: zon op 8.45 uur, maan onder 2.43 uur. Donderdagmorgen om half tien begon in de St.-Pieter het voorlaatste en pleehtigste deel der ceremoniën, welke de kar dinaalscreatie omringen. Met flonkerend ceremonieel, ge groeid in de eeuwenoude ge schiedenis der Kerk, en omringd door tientallen kardinalen en prelaten en duizenden genodig den en gelovigen, hield paus Jo annes XXIII het voornaamste symbool der kardinaalswaardig heid, de rode hoed met 15 af hangende gouden tressen boven het hoofd van 20 nieuw benoem de kardinalen, daarbij zinvolle woorden sprekend. Toen de Paus zichtbaar werd in de St.-Pieter speelden de zilveren trompetten de hymne van Longhi. In tegenstelling tot andere gelegenhe den droeg de Paus een rode koor kap, terwijl ook de pauselijke troon met rood was bekleed. Gewoonlijk is de Paus in witte gewaden gekleed, i-eeds heeft ondertekend. Zoals gewoonlijk begroetten de dui zenden de Paus met handgeklap en gejuich, waardoor het welkomst gezang van de Sixtijnse kapel ,,Tu es Petrus" gedeeltelijk werd over stemd. Om de luister en de betekenis van dit openbaar consistorie nog te ver hogen kwamen de consistoriale ad vocaten de Paus officieel verzoeken zijn goedkeuring te verlenen aan de zaligverklaring van drie dienaren, respectievelijk dienaressen, Gods. Dit verzoek is een slechts officiële geste, daar de Paus de betrokken decreten van de H. Congregatie der Riten reeds heeft ondertekend. Hierna begonnen de eigenlijke plechtigheden der opzetting van de reusachtige rode hoed, het uiterlijke symbool der kardinaalswaardigheid. Een voor een traden de 20 nieuwe kardinalen voor de paus en knielden neer De Paus hield een moment de rode hoed boven het hoofd van de nieuwe kardinaal en sprak daarbij de ritueel vastgelegde woorden. De rode hoed is een ondraagbaar geheel, enorm groot en met een lage bol. Hij ziet er enigszins uit als een vliegende schotel. Hij wordt nooit gedragen. De 55 In Genève zijn gisteren de delega ties van Oost er West uiteengegaan, zonder ook maar een zweem van overeenstemming te hebben bereikt. In 29 bijeenkomsten sleepte men zich moeizaam voort naar een volledige impasse... Het Westen hield vol, dat de be sprekingen over een stopzetting van de kernproeven strikt technisch moesten blijven. De communistische gedelegeerden maakten er een poli tiek gesprek van. Blijkens een bericht van het Sovjet persbureau Tass heeft maarschalk Boelganin, de voormalige Sovjet-pre mier. donderdag op de plenaire ver gadering van het centrale partij- comité het woord gevoerd in het de bat over de economische voorstellen van Kroestjev. Wat Boelganin, die als „voorzitter van de sownarchose van Stavropol" optrad, gezegd heeft, werd niet ver meld. Enkele dagen geleden noemde Kroestjev hem een „akelige scheur maker". hoed komt in het huis van de kardi naal aan de muur hangen. Na diens dood wordt hij op de kist gelegd. Is de kardinaal een residerende bis schop, dan komt de hoed na het overlijden in de kathedraal te han gen, totdat hij uit elkaar valt. St. Picter overvol De reusachtige St.-Pieter was over vol. Ere-plaatsen op speciaal opge zette tribunes hadden de ambassa deurs en gezanten bij de H. Stoel, on der wie de Nederlandse gezant Graaf Marchant d'Ansembourg. Tijdens het geheim consistorie hierna in de zaal van het consistorie in het Vaticaans paleis vond de ce remonie plaats van de sluiting en opening van de mond der nieuwe kar dinalen. Met deze ceremonie geeft de Paus aan de nieuwe kardinalen het recht van spreken in de consis tories. de congregaties en in de an dere kardinaalsfuncties. (Advertentie) i (Van onze parlementaire verslaggever) Na een zeer drukke dag voor informateur prof. dr. L. Beel is het pleit thans beslecht. Er was gisteren nog intensief overleg tussen de informateur en de niet-socialistische ministers, die later ook met de fractieleiders van KVP, AR en CHU confereerden. Prof. Beel, die eveneens met dr. Drees sprak, bracht ook opnieuw een tussentijds bezoek aan H. M. de Koningin. Hij zal echter vandaag een volledig rapport uitbrengen en naai* alle waarschijn lijkheid zal de conclusie daarvan luiden, dat de negen over blijvende mihisters uit het huidige kabinet hun portefeuilles, die ze ter beschikking hebben gesteld, gewoon terugkrijgen. Dit rompkabinet, misschien aangevuld met een bewindsman voor Sociale Zaken, zal dan niet demissionair zijn en tot de verkiezin gen op 11 maart verder regeren. Dit is een vrij grote verrassing, omdat in de kieskringen de mening overheerste, dat het ka binet alleen „de lopen de zaken in het belang van het Koninkrijk" zal behandelen. Men trot seert dus nu wel de op positie van de PvdA, die niet mals zal zijn. Het is wel .fceker, dat de socialistisch^ frac tieleider, mr. Burger, maandag a.s. onmiddel lijk, na het verzoek om een interpellatie, de vraag aan de orde zal stellen, waarom het ka binet heeft besloten tot Kamerontbinding. Dat zal echter niet méér opleveren dan het ge bruikelijke socialistische vuurwerk. De Kamer beschikt over een grote meerderheid, die het socialistische standpunt met betrekking tot de Kamerontbinding niet deelt. Mr. Burger gaat maartdag nóg 'n neder laag te wachten. De Kamer zal niet buigen voor het verzet van de PvdA en de omstreden belastingontwerpen ir hun geheel behandelen. Men kan daarbij wijzen op de verklaring van minister Hofstra zelf, dat de voorstel len een samenhangend complex vor men. Weliswaar is de bewindsman la ter voor de druk van zijn partijgeno ten door de knieën gegaan, maar de Kamermeerderheid legt zich daar niet bij neer. Hoe het met andere politiek zeer omstreden onderwerpen, met na me het Nieuw-Guinea-debat zal gaan, is nog niet geheel zeker. Men ver- wachC dat het kabinet daarover pas een beslissing zal nemen, als de mi nisters Luns en Staf terug zijn. De bewindslieden zijn de afgelopen da gen in Parijs geweest, maar worden vandaag terug verwacht. Prof. Beel heeft in zijn woning te Wassenaar de fractie-voorzit ters ontvangen, onder wie prof. Romme en mr. Burger Pater Alfred van de Weijer O. Cap., momenteel directeur van de ontwikkelingscentrale van de Katho lieke Arbeidersbeweging in de dio cesen Haarlem en Rotterdam, woon achtig te Den Haag, heeft van de Leuvense Universiteit de Henry Velghe-prijs gekregen, wegens zijn uitstekende sociale studie over: „De religieuze praktijk in een Brabantse industriestad" (Tilburg), het proef schrift, waarop hij promoveerde. Bij een botsing tussen twee kleine zeilschepen op een meer in west-Vene zuela zijn 25 personen, onder wie twaalf kinderen, door verdrinking om het leven gekomen. Meer dan 30 per sonen werden gered. In zijn rede, donderdag op de algemene vergadering van de NCB uitgesproken, zei voorzit ter Jos Zeegers, dat de NCB bij de bevoegde instanties aan klopt om verkorting van de diensttijd. De NCB zal tevens stappen ondernemen om ver goeding te krijgen voor de boerenzoons, die hun dienst plicht vervullen. (Van een onzer redacteuren) Mgr. W. H. Bekkers, mr. H. W. v. Doorn en KNBTB-voor- zitter G. Mertens waren de voornaamste sprekers op de middagzitting van de algemene NCB-vergadering, die gisteren in Tilburg is gehouden. Mr. H. W. v. Doorn stelde ook hier, dat een ernstige situatie in het land is ontstaan. „Een van de belang rijkste KVP-punten blijft zei hij dat zo spoedig mogelijk de kinderbijslag voor zelfstan digen wordt doorgevoerd". De KVP-voorzitter deed een beroep op de boeren, ook in de toekomst hun solidariteit met de KVP te tonen, Mr. H. W. v. Doorn verklaarde, dat er de laatste jaren een sterke tendens aanwezig is om ook de pro blemen in de landbouw een plan matige en gecentraliseerde oplossing te geven. Op sommige punten gaat men beslist te ver. Hij achtte het volkomen overbodig, dat er vesti gingseisen voor de landbouw worden gesteld: dat een bedrijf een be paalde omvang moet hebben. De af gelopen periode bewees, dat kleine bedrijven op een basis van vrijwillig heid verdwijnen. Aangezien er geen enkele reden is om aan te nemen dat deze afvloeiing in de toekomst géén doorgang zal vinden, is er geen reden om pressie uit te oefenen of eisen vast te leggen. Wil er een op lossing komen voor het kleine-boe- renprobleem dan zal een verdergaan de industrialisatie van het platteland moeten plaats hebben. Dan vraagt het probleem Randstad Holland- overig Nederland om een dringende oplossing. Omdat onze landbouw afhankelijk is van de internationale landbouw, achtte de KVP-voorzitter internatio naal overleg nodig. Daarnaast blijft een actiepunt het veilig stellen van de vrije ondernemer, die bestaans zekerheid moet hebben. Mgr. W. Bekkers begon met de N.C.B. te danken voor het geschenk, waarmee hij kerken kan bouwen. ,,lk kreeg bij mijn zilveren priesterfeest ruim f 900.000.-", zei hij. ,,Ze zijn al op." De bisschop-coadjutor van Den Bosch sprak vervolgens over de on kerkelijkheid. Hij noemde huwelijk en gezin, die kleine gemeenschap, een klein kerkje, het fundament van de grote kerk. Huwelijk en gezin kun nen echter niet tot voldoende ont plooiing komen, want er worden veel te kleine woningen gebouwd. „Het is de eerste zorg van de bisschoppen huwelijk en gezin gezond te maken." Dc heer G. Mertens, voorzitter van de KNBTB, wees op het verschil in zake de structuurpolitiek voor de landbouw tussen de KVP en de PvdA. Hij zei (onder applaus), dat het nu wel eens goed zou zijn, dat er een katholieke minister van land bouw zou komen. Hij zei ook, dat de KVP het structuurbeleid in de land bouw als belangrijk actiepunt zal blijven voeren. In zijn enthousiaste toespraak, waarin hij de ..Afrika Alarm Actie" in de aandacht bracht, maakte kape laan A. Merkx de opbrengst van de oogstgavenactie bekend, f 97.802,11. Het geld werd ais volgt bestemd: kerkfonds mgr. W. Bekkers ,f 25.000,-, kerkfonds mgr. J. Baeten f 10.000,-; seminaries Den Bosch en Breda f 20.000,-; slotkloosters Den Bosch en Breda f 5.000,-; t.b.c.-fonds van de NCB f 15.000,-: binnenlands aposto laat f 5.000,-. Witte Paters f 5.000,-: missie f 12.000.-. Iedere missionaris uit de NCB-kringen zal f 500,- ontvan gen als hij naar de missie vertrekt of terugkeert. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen J. Zeegers (Schaik), J. Jansen (Altforst), F. Mikkers Aalst), R. Hermus (Zevenbergsche- hoek), P. Koenraadt (Steenbergen) en A. Modde (Oostburg). Ir. N. v. Keulen, directeur van het landbouwonderwijs vertelde in zijn toespraak, dat het land- en tuinbouw- onderwijs wordt vernieuwd. Meer aandacht gaat besteed worden aan algemene vorming. handenarbeid, muziek en gymnastiek. De Verenigde Staten hebben donderdag de Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan een visum verleend om in ja nuari twee weken een bezoek aan Washington te brengen. Mikojan brengt het bezoek als gast van de Russische ambassadeur in Washington, maar buiten dat nam men aan dat hij een positief ant woord zou krijgen indien hij ook een onderhoud met Dulles zou wensen. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken had woensdag om een diplomatiek visum voor Mikojan ge vraagd. Een simpele verkeersovertreding van de bestuurder van ©en auto en de beroepsmatige nieuwsgierigheid van twee agenten in burger, die de wagen aanhielden, hebben er toe ge leid, dat de Amsterdamse politie nagenoeg de gehele buit (sieraden ter waarde van circa 80.000 gulden) van een inbraak bij een juwelier in haar bezit heeft gekregen. De recherche heeft in verband met deze „kraak" vier mannen, de 34- jarige bestuurder J. L., de andere in zittende van de wagen, de 65-jarige koopman A. S. en voorts de 28-jarige loswerkman A. T. en de 26-jarige zeeman A. de V., aangehouden. Allen zijn bekenden van de politie. Er wor den in deze zaak nog meer arresta ties verwacht. De agenten hielden de wagen aan, controleerden de papieren en lieten tevens hun ogen over de inhoud van de wagen gaan. Op de achterbank stond temidden van andere pakken, een grote kartonnen doos. Toen een der agenten er in keek zag hij tot zijn verbazing een grote hoeveelheid gouden en zilveren ringen, voorts armbanden, broches en horloges. Dit kwam hem verdacht voor. Het twee tal wei'd meegenomen en de doos met zijn kostbare inhoud werd in de kluis van het hoofdbureau opgebor gen. De Chinese communistische partij heeft besloten, de invoe ring op grote schaal van het commune-stelsel in de grote steden op te schorten, maar te gelijkertijd een verklaring uit gegeven, waarin zij de volks communes zegt te willen maken tot de toekomstige basis-een heden van de communistische staat. Daarmee heeft zij een methodiek aangekondigd die wezenlijk afwijkt van de lij$ die men in Sovjet-Rusland volgt en de kritiek genegeerd die Kroestjev op het commune- stelsel heeft geleverd. In de grote steden, zo wordt ge zegd, dienen de communes pas te worden ingevoerd, indien er veel ervaring is verworven en twijfelaars en sceptici overtuigd zijn van de waarde ervan. De motie die het centrale comité van de partij heeft aangenomen, verklaart verder: ,,De volkscommu ne is de basis-eenheid van de socia listische structuur van China en van de organisatie der macht van de socialistische staat. Zij zal het tempo van de sociale opbouw versnellen en vormt het beste middel om in ons land de volgende twee veranderingen tot stand te brengen: de overgang van de collectieve eigendom van de grond naar de eigendom van de ge hele bevolking en daarna de omzet ting van het socialisme in het com munisme. Het is te voorzien dat in de toekomstige communistische maatschappij de volkscommune de basis-eenheid van de maatschappe lijke structuur zal blijven." De vervulling van die reusachtige taak, aldus de motie, zal misschien nog vijftien a twintig jaar in beslag nemen. Die omzetting zal groepsge wijze geschieden en pas na aanzien lijk verloop van tijd zal zij op natio nale schaal verwerkelijkt kunnen worden. Volgens de motie zal de instelling van volkscommunes geleidelijk ver zachting brengen in en tenslotte de algehele verdwijning bewerken van de verschillen tussen stad en platte land. tussen arbeider en boer, tus sen hand- en hoofdarbeid en tenslotte de functies van binnenlands bestuur van de staat geheel doen verdwij nen. Wat de stedelijke volkscommu nes betreft, deze zullen volgens de motie een instrument zijn voor het van gedaante doen veranderen van de oude .steden en voor het bouwen van nieuwe socialistische steden. Gouveneur Foot van Cyprus heeft twee Griekse Cyprioten, die wegens moord op een andere Cyprioot ter dood waren veroordeeld, gratie ver leend. Hun straf is veranderd in levenslang. De vonnissen zouden donderdag ochtend worden voltrokken. Zeven minuten voor het tijdstip waarop de terechtstelling zou plaats hebben kwam Foots wagen bij de gevange- De familieleden van de terdoodver- oordeelden hadden reeds een periode van zeven uur gebed in een kerk be ëindigd. Zij werden door journalisten en politie op de hoogte gesteld van het gratiebesluit. De Griekse Navo-delegatie in Parijs had gedreigd, dat een gesprek tussen de Griekse, Britse en Turkse ministers van Buitenlandse Zaken niet zou doorgaan als de twee man nen terecht werden gesteld. |j Weer geen prijswinnaar deze week. Iets meer dan veer- g g tienduizend gulden (14039,83) lag er op de gelukkige (n) g te wachten. Maar weer was er geen enkel kolommetje B H helemaal goed. B g Als er volgende week weer geen winnaar is, gaat er in g B ieder geval g m uit de pot. Bestemd voor die inzender (s) die de juiste M g oplossing het meest benadert (en) Grijp die g en doe mee om een recordpot van negentien- of misschien g g wel twintigduizend gulden of om vijfduizend, g In verband met de kerstdagen, moeten oplossingen g g uiterlijk maandagavond binnen zijn bij postbus 2500 te g g Amsterdam. g Voor charitatieve instellingen in Limburg en in het versprei- g g dingsgebied van Dagblad De Stem in Brabant en Zeeland B §j kwam deze week f 1573,07 binnen. Het totaal is daarmede g m sinds puzzel no. 1 gestegen tot f 7362,52. Intussen hebben m verschillende instellingen in Limburg en Brabant hiervan al H kunnen profiteren. li

de Stem | 1958 | | pagina 1