Zuid Beveland t< Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Linnen krijgt betere concurrentiepositie Het Venus- kruid sl Dagblad De Stem Technische voorlichting aan landarbeiders Rijwielpad van Clinge naar Nieuw-Namen komt er H zwr it Beloning voor jonge redder DE DEUR STAAT REEDS OP 'N KIER Ary den Hertog overleden Uienhandel is niet lonend 2 VLISSINGEN koop gesloten i TERNEUZEN GOES Bejaardentehuis gereformeerde kerk Commissie ad hoe ingesteld Verbetering weg Yerseke-Goes voor oliehaarden €sso) PETROLEUM DE HAARDOLIE met het hoogste rendement Produktie beperking suikerbieten niet nodig Landbouwschap over Novivlas Diepvriesgebouw geopend te Waterlandkerkje neemt vaker.., Zwaardemaker Z waarde maker Moeilijke keuze voor teler Schouwen dringt aan op dijkverbetering AGENDA Vandaag Morgen KIN] DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 „CLIVIA" IN SCHELDEKWARTIER Op 10, 17 en 24 januari biedt de personeelsvereniging van de N.V. Koninklijke Maatschappij ,,De Schel de" alhier eèn operette in drie be drijven, „Clivia" op muziek van Ni co Dostal en met tekst van C. Am- berg. De uitvoering wordt verzorgd door de Bergen op Zoomse Operet te-Vereniging onder muzikale leiding van Piet Kats en onder regie van Jac Touw. JUBILARISSEN BIJ „DE SCHELDE" Hun 25-jarig dienstjubileum in dienst van de n.v. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" alhier vier den de heren H. Sluis en K. Kruizin- ga van de afdeling machinale be werking, D. Joziasse van de smede rij, J.A. de Koene van de plaatwer kerij en L.J, Kuys van de bedrijfs- school. (Advertentie) FL. 6.45 PER FLES VOOR DE HANDEL: H. VAN TOOR JZ VIAARDINGEH VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEDE SLIJTER Biervliet KONINGSSCHIETING Deze week organiseerde de plaatse lijke schutterssociëteit „De Getrouwe Broeders" haar jaarlijkse konings- schieting in het clublokaal „Hotel De Vriendschap" bij H. van de Hemel; aantal schutters 25. Het wias de heer van de Hemel zelf die de eer verwierf zich koning te mogen noemen. Dit lukte hem eerst na spannende strijd met de heer A. Boeije die in de eerste ronde ook de hoogvogel neerhaalde. In de beslis sende tweekamp toonde H. van de Hemel zich echter de sterkste. Na de koningsschieting werd een prijsschieting op de liggende wip ge houden. De uitslag hiervan was als volgt; hoogvogel; J. Wijffels; le zij- vogel; W. Hoevenagel; 2e zijvogel: A. Boeije. Na de schieting werd de tra ditionele potvertering gehouden. KAARTWEDSTRIJDEN OUDEN VAN DAGEN Deze week werd in de bejaarden sociëteit de door het Comité Ontspan ning Ouden van Dagen georganiseer de prijskaarting beëindigd. Een kaart- wedstrijd die 4 weken had geduurd. Na een spannende strijd bleken uit eindelijk de volgende tien oudjes de beste kaarters: 1. C. de Ruysscher; 2. E. Duysserinck; 3. W. Crince; 4. F. Keukelaar; 5. A. Moggré; 6. C. West dorp; 7. A. Oubrie; 8. F. de Boever; 9. I. van de Linde; 10. C. Puyenbroek. Deze winnaars kregen voor hun prestatie een. aardige verrassing. Ook de verliezers waren echter niet ver geten, want ook voor hen had het comité een troostprijs in de vorm van sigaren. De prijsjes werden uitgereikt door de voorzitter van het Comité Ontspan ning Ouden van Dagen, de heer M. Maas. Alvorens dit te doen dankte de heer Maas de Biervlietse neringdoen den, die spontaan de prijzen beschik baar hadden gesteld voor dit doel, terwijl hij ook de Kerkvoogdij dankte voor het beschikbaar stellen van een lokaal voor het houden van deze kaart wedstrij den. Verder deelde de heer Maas mede dat het comité nog een paar aardige verrassingen voor de Biervlietse ou den van dagen in petto had. Aller eerst kunnen de oudjes op 23 decem ber een gratis toneelavond bijwonen. Deze avond zal worden verzorgd door de toneelclub van de R.K.J.B.-B.J.B Voorts ligt het in de bedoeling om in januari van het volgend jaar een avond te organiseren voor de bejaar den om hen de van de Willem Beu- kelsfeesten gemaakte kleurendia's te vertonen. De Klinge (B.) Bloedige vechtpartij In het café „Juliette" nabij het station deed zich een bloedige vecht partij voor tussen J. de C. en R. de R. R. de R., die aan het kortste eind trok, wist echter in de keuken van het café een bietenmes te bemach tigen waarmede hij de C. te lijf ging en deze deerlijk aan het gezicht en de handen verwondde. St.-lansleen ST.-CAECILIA ZONG TE HULST In de kantine van het Jansenius lyceum te Hulst vond een bijeen komst plaats van de katholieke on derwijzers en onderwijzeressen van de kring Hulst. Het bestuur van de ze afdeling had als muzikale omlijs ting het Steens gemengd zangkoor St.-Caecilia, onder leiding van oud collega W. Bartz, verzocht zijn me dewerking daarbij te verlenen. Met een rijk gevarieerd program ma, waarbij werken van Bach, Or lando di Lasso, Isaac, Josquin des Prez, da Viadana, afgewisseld met sprankelende volksliederen uit Neder land, Italië, Frankrijk en Duitsland, werden uitgevoerd, toonde dit koor andermaal zijn omvangrijk repertoi re. Sluis GOLEBILJARTCOMPETITIE De competitie van de west- Zeeuwsch-Vlaamse golfbiljartvereni- gingen is weer begonnen. Voor deze competitie werd een wedstrijd ge speeld in café „Lamminsvliet" te Sluis tegen „Victoria" in Oostburg. Deze werd met 5-3 door de Oost burgers gewonnen. Dagblad, voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 2377. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, teL 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0,15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelingen" f 0,37 per mm. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f0,90, elke regel meer f0,15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,50 en f0,40. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Sas van Gent Kerstversiering Zoals gebruikelijk, wordt door de gemeente de Westkade en Dam ge durende de kerst- en nieuwjaarstijd versierd met denneboompjes. Gisteren waren de gemeente werklieden druk in de weer om de 60 boompjes en de versiering van het eilandje voor de Dam op hun plaats te zetten. Hierna volgde de aanleg van de verlichting, die pas het apart cachet verleent. Het is jammer, dat de Oostkade, in verband met de werkzaamheden aan de kademuur, dit jaar niet versierd kan worden. Sluiskil Katholieke Jeugdraad De Katholieke Jeugdraad, die dit jaar met hernieuwde activiteiten is gestart, heeft een mooi succes be haald. Bijna 500 gezinnen hebben het belang van het parochiële leven in gezien en in totaal 1250 bijeen ge bracht. De Sluiskilse jeugd geeft als dank hiervoor in het parochiehuis op tweede kerstdag een zelf samenge stelde bonte avond met daarnaast nog enkele verrassingen, zoals een gratis tombola. De donateurs hebben op deze avond gratis toegang Indien nodig zal op zondag 28 december hetzelfde pro gramma nogmaals worden opgevoerd cm aan allen de gelegenheid te ge ven van di, cabaret te genieten. HORLOGE GESTOLEN In een café alhier kwamen twee zeelui in aanraking met een kerel die op de een of andere handige manier van één van hen het polshor loge wist te bemachtigen. Zodra het in zijn bezit was ging hij er mee vandoor. De beide zeelui gingen hem achterna, maar hoe zij ook zochten, hij was spoorloos. Zij zwier ven steeds maar verder door Ter- neuzen tot zij eindelijk aan het po litiebureau belandden. Daar deden zij aangifte van het geval en omdat zij niet meer naar hun schip terug konden, kregen zij daar onderdak. De volgende dag gingen de twee naar hun schip en de politie op zoek. Even na de middag ontmoetten zij in een café een woonwagenbewoner, die niet al te gunstig bekend staat. Aanvankelijk ontkende hij alles, maar toen hij mee werd genomen naar het schip en aan de beide zee lui werd voorgesteld, herkenden zij hem direct en de schuldige viel door de mand. IJsendiike CHOPIN-RECITAL De pianist Willem.'Hielkema heeft met zijn Chopin-avond voor Elmare een waarlijk schitterend succes ge had. Na een algemeen inleidend woord over het bewogen leven van de gro te componist en de bespreking van de elementen die zijn kunst karakte riseren werden een tiental grotere en kleinere composities uitgevoerd, die weer telkens ingeleid en ver klaard werden, teneinde de toehoor ders opmerkzaam te maken op de algemene bouw en de muzikale mo tieven die erin verwerkt zijn. Het publiek het was verheugend zo'n groot aantal belangstellenden aanwezig te zien luisterde voor beeldig en toonde na ieder stuk blijk van zeer grote waardering; het ap plaus klonk overtuigend. Ongetwijfeld zal zijn optreden bij velen het verlangen hebben gewekt naar een hernieuwde kennismaking. De kerkeraad van de gereformeer de kerk heeft in principe besloten tot de bouw van een bejaardentehuis voor zesenveertig bewoners(sters). De leden der kerk, die binnenkort in vergadering worden bijeengeroe pen, zullen hieraan hun goedkeuring moeten hechten. Gebeurt dit, dan zullen direct de plannen worden uitgewerkt. Het ge bouw wil men laten verrijzen op de hoek van de Voorstad - Patijnweg. een plek, die overigens verre van rustig gelegen is. Rob Geraerds bracht Dickens De klassieke kerstvertelling van Charles Dickens, waarin Schooge en Marley de hoofdpersonen zijn, werd door Ed. Veterman voor het toneel bewerkt. En deze gedramatiseerde omzetting bracht de befaamde solo speler Rob Geraerds voor de leden van de Z.^.U. in de „Prins van Oranje". Op unieke wijze liet Geraerds de verschillende personen in rake type ring tot leven komen, zodat Dickens briljant meesterwerk over de triomf der goedheid, schitterde in vele fa cetten. Door het beelden vermogen van Geraerds en het genie, van Dic kens, beleefden de aanwezigen een avond van sterke emotie en weldadig gevoel. Nieuwe bouwverordening op komst B. en w. schrijven de raad; De in deze gemeente van kracht zijnde bouwverordening dateert be houdens een vijftal sindsdien op on dergeschikte punten aangebrachte wijzigingen van 26 februari 1934. In verband met de ontwikkeling van de bouwtechniek en de op dit gebied op tal van punten verander de inzichten moet de thans vigeren de verordening ten aanzien van meerdere bepalingen als verouderd worden beschouwd. Ook in andere gemeenten deed zich de behoefte aan een geheel nieuwe, aan de behoeften van de huidige techniek aangepaste bouw verordening, gevoelen. Door het bestuur van de afdeling Zeeland van de vereniging van Ne derlandse gemeenten is in 1955 een speciale commissie ingesteld, waar in voor de gemeente Goes zitting had de directeur van gemeentewer ken, met de opdracht een advies sa men te stellen voor een geheel nieu we ontwerpbouwverordening, hetwelk zou kunnen dienen als leidraad voor de gemeente bij de vaststelling van een nieuwe verordening. B. en w. stellen de raad voor om de nieuwe verordening een boek werk van 100 pagina's vormend aan te nemen. De wijzigingen zijn louter tech nisch. 's-Heerenhoek SCARAMOUCHE Er zijn films die men gaarne nog eens wil zien, één daarvan is onge twijfeld de kleurenfilm „Scaramou- che" met de filmsterren Stewart Granger. Eleanor Parker, Janet Leigh en Mel Ferrer, die in de Jeugd- hoeve vertoond zal worden. Een grote rolbezetting in een film die de toeschouwers naar de ridder- romantiek, briljante schermkunst, paleizen der Franse adel voert. De film speelt zich af vlak voor de Fran se revolutie. De film is boeiend en met vaart gemaakt en voert naar een uitstekende climax, het grote du el tussen de beide rivalen in het ge heel bezette grote theater (Veertien jaar). Hansiveert Schepen die passeerden In de maand november 1958 pas seerden door het kanaal van Zuid- Beveland 7401 schepen welke een in houd hadden van 3664.381 ton. Daar van waren 4951 schepen van 2579.641 ton geladén en 2450 schepen van 1084.740 ton waren ledig. In nationaliteiten waren de sche pen verdeeld in 4760 Nederlandse, 1601 Belgische, 370 Duitse, 331 Fran se, 304 Zwitserse, 12 Luxemburgse, 6 Engelse, 12 Oostenrijkse, 3 Noorse en 2 Deense. Bij vergelijking van de maand ok tober zien we dat er in november 478 schepen van 151.433 ton minder zijn gepasseerd. De vele dagen mist zullen daar niet vreemd aan zijn. De provinciale Landbouwvoorlich- tingsraad heeft zich intensief bezig gehouden met het op gang brengen van de technische voorlichting aan landarbeiders. Daartoe werd uit de Raad een commissie ad hoe ingesteld, waar van alle leden deel uitmaken, aan gevuld met de rijkslandbouwconsu- lent voor Zeeuwsch-Vlaanderen en een vertegenwoordiger van de N.C. L.B. en de N.K.A.B., welke landar beidersbonden als zodanig geen deel van de Raad uitmaken. Deze com- misie zal zich onder leiding van het lid de heer J. Lukaart (A.N.A.B.) nader beraden over de wijze, waar op de technische landarbeidersvoor lichting ontwikkeld kan worden. Bovendien werden de beide rijks- landbouwconsulenten uitgenodigd ie der een contact-man voor deze voor lichting aan te wijzen. Intussen zijn er nog veel moeilijk heden te overwinnen. Zo is op dit punt de samenwerking tussen de ver schillende landarbeidersorganisaties onvoldoende geregeld. Gezien het technische karakter van de voorlich ting zal deze samenwerking wellicht zonder overwegende bezwaren moge lijk blijken, terwijl zij uit overwe gingen van doelmatigheid een gebie dende eis vormt. Ook zou de Raad de voorkeur ge ven aan één contact-man, die zich geheel aan zijn taak kon wijden, lie ver dan een beroep te doen op het personeel van de toch reeds over belaste rijkslandbouwconaulentschap- pen. Bij zijn besluit de technische land- arbeidersvoorliehting te ontwikkelen, overwoog de Raad, dat voor de ak kerbouw op de zeeklei ook in de toe komst een zij het ook kleine, maar zowel theoretisch als praktisch goed ontwikkelde, hoog geclassificeerde landarbeidersstand noodzakelijk blijft. De fa. Wiskerke uit Nieuwdorp heeft een begin gemaakt met de werk zaamheden voor de hoekverbetering van de rijksweg YersekeGoes op het punt MaalstedeOoststraat in de gemeente Kapelle. Op dit punt werd het uitzicht totaal belemmerd door een hoge haag en verder was het ook een nauwe door gang en het gevolg was dat er reeds verschillende keren botsingen neb ben plaats gevonden. Van de Gez de Groene in Kapelle heeft de rijkswa terstaat nu een ruime strook grond aangekocht. De haag wordt uitgedaan en de hoek wordt aanzienlijk breder gemaakt. Lewedot p SUCCESVOLLE DUIVENTENTOONSTELLING De door de vereniging „de Post duif" alhier gehouden tentoonstelling in „de Goede verwachting" werd een groot succes. Er waren tweehonderd inzendingen en. de verkoop van bon nen bracht nog f 227 op. De heer A. de Kooning reikte in opdracht van de burgemeester de prijzen uit. Alhoewel geen duivenmelker,-aldus de heer de Kooning, kan ik mij leven dig indenken dat de vereniging trots is met de organisatie en het succes van deze dag. Het getuigt van eens gezindheid. Op de hem eigen bekende wijze ver tolkte hij daarna de belangstelling die de burgemeester voor deze jonge ver eniging heeft en verklaarde heel graag bereid te zijn de aangeboden oorkonde aan burgemeester Vermet te over handigen. De prijzen zijn als volgt: Klasse 1, oude doffers: A. P. Drie- dijk, 2. P. van 't Westeinde, 3. P. Ver- meule. 4. C. Hermes, 6 J. Koens, 7. K. J. Mol: klasse 1, oude duivinnen: 1 A. P. DrieSijk, 2. J, Buise 3 en 4. P. Pieters. klasse 3, jarige doffers: 1. M. J. Raas, 2. J. Rijk, 3. C. Hermes. 4, J. Buise, 5. C. Hermes, 6. J. Koens; klasse 4, jarige duivinnen: 1 en 4 A. P. Driedijk, 2. J. Buise, 3. P. Rijk; klasse 5, jonge doffers: 1. M. Koens, 2. P. van 't Westeinde, 3. P. Vermeule, 4. A. P. Driedijk, 5 en 6. J. Buise, 7. J. Polfliet, 8. P. van 't Westeinde, 9. J. Koens 10. J. Polfliet, 11. P. Rijk; klasse 6, jonge duivinnen: 1. K J. Mol. 2 en 3. A. P. Driedijk, 4. A. H. Stokx, 5. L. C. v. d. Klooster, 6. M. J. Raas, 7, P. Pieters, 8. J. van Strien, 9. P. Driedijk, 10. J. Buise, 11. A. Hazen; klasse 7, late jonge doffers: 1. Koens, 2 en 4. W. Joosen, 3. J. Polfliet; klas se 8, late jonge duivinnen: 1. A. P. Driedijk, 2. C. Hermes, 3. P. Vermeu le, 4. J. de Baar. (Advertentie) (Advertentie) ZUi'nig,,geen roeL ff cnójer w^rml j k"v':4V ".4 Landbouwschap meent Het bestuur van het Land bouwschap acht het op het ogenblik niet nodig maatregelen te treffen tot beperking van de produktie van suikerbieten. Het wil ook trachten de overheid af te brengen van het idee van ga rantiebeperking van dit pro- dukt. De overheid zou namelijk de ga rantie voor de volgende oogst willen beperken tot de hoeveelheid, nodig voor de binnenlandse consumptie. Het Landbouwschap meent, dat dat men één zeer gunstige oogst die van dit jaar niet direct hoeft te vrezen voor overproduktie omdat de oogst van jaar tot jaar zeer kan verschillen. Beperkende maatrege len, nu getroffen, zouden in een vol gend jaar bij een slechtere oogst tot een tekort kunnen leiden. De voorzitter van het Land bouwschap, de heer H. D. Lou- wes, heeft gezegd het te betreu ren, dat het Novivlasprocédé, voor de ontwikkeling waarvan vlastelers, -verwerkers en -han delaars grote sommen geld be schikbaar hebben gesteld, in handen van een groot concern moet worden gegeven nu het op de praktische toepassing aan komt. De heer Louwes sprak hierover zijn spijt uit in de woensdag gehou den vergadering van het bestuur van het Landbouwschap. Hij voegde er aan toe, dat het echter niet mogelijk is in de praktijk een andere oplos sing te vinden, daar toepassing van het Novivlasprocédé enorme kapita len aan investeringen eist, die al leen een concern als het betrokke ne de A.K.U. op tafel kan leg gen. De heer Louwes zei dit bij de be spreking van een nota van de hoofd afdeling akkerbouw. Wanneer het inderdaad zover komt dat over enkele jaren in Nederland Geheel onverwacht is te Nijmegen de toneelschrijver Ary den Hertog overleden. Hij was 7 oktober 1889 te 's-Gravenhage geboren. Na de h.b.s. aldaar te hebben doorlopen, ging hij studeren aan de KMA in Breda. La ter werd hij er leraar. Reeds toen bleek zijn toneeltalent. Zijn eerste stuk „Zijn Geheugen" werd .opge voerd door de cadetten-toneelvereni ging Stikum. Niemand vermoedde toen, dat de vertolker van de hoofdrol de schrijver zelf was. Een toneelge beurtenis van formaat was ook de door hem geregisseerde vertoning van Frederik van Eedens „Lioba" door ca detten en Bredase amateurs. In 1948 werd den Hertog gepensioneerd als luitenant-kolonel. Ary den Hertog schreef enige ro mans en jongensboeken, maar zijn dramatisch oeuvre is het belangrijkst. We denken o.a. aan ,,Des duivels pren tenboek", dat veel succes oogstte, „De lach der Goden", „De privé-secretares_ se" en „Jacatra" met Jan Pieterszoon Coen als hoofdpersoon, het lustrum spel voor het Rotterdams Studenten korps in 1938. Ook als criticus en radio-spreker genoot hij grote bekendheid. Met zijn overlijden is een vooraanstaande fi guur uit de Nederlandse toneelwereld heengegaan. Landbouwschap dat daardoor de po sitie van het vlas en het linnen, vooral in zijn concurrentie met ka toen, belangrijk kan worden verbe terd. Daardoor wordt in de verdere toekomst weer perspectief geboden voor de teelt van het produkt, dat thans in zijn afzet en prijsvorming grote moeilijkheden ondervindt, al dus de nota. Ter vergadering werd meegedeeld, dat met de A.K.U thans nader wordt onderhandeld over de voorwaarden, te stellen bü overdracht van aande len. De tot nu toe gevoerde bespre kingen hebben er toe geleid, dat aandeelhouders van de n.v. Novivlas hebben besloten tot een vergaande samenwerking met de A.K.U. De Plattelandsvrouwenbond „Ce res" heeft de jaarvergadering van de diepvries gehouden te Waterland kerkje in het dorpshuis. De burge meester heette alle aanwezigen wel kom, waarna hij het woord gaf aan de presidente, mevr. van Cruijnin- gen. Eerst werd een bezoek gebracht aan het diepvriesgebouw, dat offi cieel geopend werd door mevr. Ver- brugge, voorzitster van de plaatselij ke afdeling Waterlandkerkje. Ook werd nog even de pas gerestaureer de NH-kerk bezichtigd. In het dorps huis werd de verdere agenda afge werkt. Van de diverse afdelingen wer den de jaarverslagen voorgelezen. De obligaties van de diepvriesver eniging werden uitgeloot. Tijdens de pauze, waarin de aanwezigen een verversing werd aangeboden, werd de verloting gehouden, waarvoor vele prijzen beschikbaar waren. Na de pauze werd nog een film vertoond over natuuropnamen. (Advertentie) roze bottel jam de énige met hoog natuurlijk vrtamine-C gehalte 1.65 In de raad van Clinge werd meegedeeld, dat de verwezenlyking van het rijwielpad naar Nieuw Namen in de naaste toekomst zal plaats hebben. Het zal echter niet mogelijk zijn om dit te doen met DACW-steun. Van het colle ge van G.S. is bericht ontvangen, dat het werk kan worden uitgevoerd en dat door de provincie 65 pet. van de kosten zal worden gedragen. Het reste rende gedeelte komt voor de gemeente. Er kan dus begonnen worden met het aankopen van grond. Dit zal ongeveer 30.000.- bedragen. Indien dit aankopen vlot verloopt, zal in 1959 begonnen worden met het leggen van het rijwielpad langs de Oosterweg en de Woestijnenstraat. Het pad zal 8 a 9 te gels breed zijn. Tot grote teleurstelling van de raadsleden moest de voorzitter mee delen, dat het bouwen van een tiental woningen, die reeds waren aanbe steed, niet kon doorgaan. De reden is dat uit 's rijks kas^ geen premie verstrekt wordt. Zouden de woningen toch gebouwd worden, dan wordt de huur veel te hoog. Daarom zal niet tot bouwen worden overgegaan. Niet temin kunnen particulieren evengoed aanvragen indienen bij het gemeente bestuur voor het bouwen van een wo ning, waarop zij dan wel een premie zullen ontvangen. In vorige raadsver gaderingen was de prijs van de bouwgrond vastgesteld op 6 per m2. G.S. maakten hiertegen bezwaar. De raad was van mening nogmaals een verzoek te richten tot G.S. om de prijs van ƒ6.- te handhaven. Verlichting Voor het verbeteren van de ver lichting in de zijstraten en op sommi ge belangrijke punten was door b. en w. een plan opgesteld. Dit zou dan de eerste aanvulling zijn op de hoofd verlichting in de dorpen. De kosten werden begroot op 10.000.-. Na deze verbetering zal het mogelijk zijn om te komen tot een tweede aanvulling, indien blijkt, dat de eerste niet vol doende is. Met het leggen der verlich ting te Kapellebrug is men reeds be gonnen. De beruchte spoorwegover gang in de Molenstraat zal eindelijk verbeterd kunnen worden. Na eindeloos zoeken naar eigen domsrechten voor deze overweg heeft de gemeente besloten om de verbe tering te verwezenlijken. De kosten bedragen 6600.-. Hiervan zal de pro vincie 35 pet. dragen, terwijl de N.S. ook 2690.- zullen bijdragen. Kolenuitdeling Ook het uitdelen van steenkolen aan de behoeftigen kwam ter sprake. De heer Hageman was het niet hele maal eens met de lijst van personen, die hiervoor in aanmerking kwamen. B. en w. zouden deze nog eens nazien. Verder werd door wethouder Wil- laert naar voren gebracht om ieder jaar een nieuwe commissie te benoe men zodat het onmogelijk zou zijn om van tevoren enige toezegging te doen. B. en w. zullen hierover nog eens een plan opstellen, doch in elk geval zal de eerste kolenuitdeling voor de Kerstdagen plaats vinden. De tweede zal begin volgend jaar komen. Ten slotte hadden nog enkele verkiezin gen plaats voor de gemeentelijke in stelling van maatschappelijke zorg. De heren L. de Cock en H. Lockefeer stelden zich herkiesbaar. Voor Nieuw Namen werd de heer Lockefeer met algemene stemmen herkozen. De heer de Keijzer stelde als tegenkandidaat voor Clinge de heer F. Plasschaert. Bij stemming werd de heer Plas schaert gekozen met zeven tegen de heer de Cock vier stemmen. De heer de Cock vervulde deze functie reeds vijftien jaar. De burgemeester van Middelburg heeft gistermiddag uit naam van het Carnegie-heldenfonds aan de 14- jarige Antoon Piening, een foto-toe stel overhandigd, omdat hij op 31 ju li van dit jaar een 2,5-jarig meisje uit de Maisbaai van de verdrinkings dood redde. Trots laat hij hier het fototoestel zien aan bovenmeester Oosten, die de kunstmatige ademhaling toepaste. Dit jaar waren op 30 november reeds 100 miljoen kg uien geëxpor teerd, maar deze respectabele hoe veelheid heeft nog niets eens de kost prijs opgebracht. Alleen in de tweede helft van november kwam de prijs boven de 10 cent per kg voor de teler. Nu staat de uienteler dit jaar voor een moeilijke keuze. Verkoopt hij, dan doet hij dit met verlies, verkoopt hij niet en houdt hij zijn gehele voorraad, dan lijdt hij grote verliezen door het veelvuldig voorkomen van koprot. Het is niet waarschijnlijk, dat de prijs der uien in de naaste toekomst zal oplopen. Hongarije, dat anders uien exporteert, koopt nu, evenals Frankrijk. Ook gaan behoorlijke hoe veelheden naar Duitsland en Afrika. De geëxporteerde hoeveelheid be droeg in de maand november 27 mil joen kilo, waarvan naar Engeland 12,5 miljoen kg ging en naar West- Duitsland 9,5 miljoen kg. Ruim 2 mil joen kilo ging naar Hongarije en ruim 1 miljoen naar Afrika. Het waterschap Schouwen heeft te Zlerikzee de laatste vergadering ge houden voor het in werking treden van de polderconcentratie op 1 janu ari 1959. In deze vergadering is he loten een protestbrief te sturen aan de minister van verkeer en water staat, waarin wordt aangedrongen op het treffen van maatregelen voor de zwakke plekken in de Schouwen- se dijken met name de Koudekerks» Dijk en de Langedjjk tussen Scha- rendijk en Brouwershaven. Men was unaniem van mening, dat de toestand van deze dijken veront rustend is. De vergadering betreurde het zeer, dat thans, zes jaar na de ramp van 1953, deze dijken nog steeds niet zijn verhoogd of verbreed. Opgemerkt werd, dat wanneer zich even hoge waterstanden als zes jaar geleden zouden voordoen, deze dijken wel zeer weinig weerstand zouden kunnen bieden. Als er iets gebeurt, zou dat vele miljoenen gaan kosten, terwijl men nu met een redelijk be drag zich veilig zou kunnen stellen. De urgentie van de verbetering van de Langendijk is het gevolg van de damaanleg bij Bruinisse waardoor dus straks doorstroming rond het eiland niet meer mogelijk is en het water tegen de dijk bij Bruinisse op gestuwd zal worden Voor alle dij ken van Bruinisse tot aan het duin gebied bij Renesse zal dit hogers eisen gaan stellen aan de waterkeren- de capaciteit. GOES Grand: Thee en sympathie, 18 j. met enig voorb. MIDDELBURG Electro: Het einde. VLISSINGEN Alhambra: Als de drui ven rijpen, 14 j'. Luxor: Klopjacht, 18 j. GENT (B.) Kon. Ned. Schouwburg 7.30 uur: Slechte tijd voor sergeanten. GRAAUW P. de Caluwé: Inbrengen duiven voor tentoonstelling van 6 tot 10 uur. Wanrg Jan R.f zouden het lari hebbenI dit gen over hd aan de waarin nacht Tweel zijn be| missie 't vicar de Afril genadig schat p verse vj| kunst, heel thil hij gistq om ken bloemerj het well 's Mo kapelaai Jans we vertelde! levenissq het juis wat is dat in per Oeganda gen via Kh me heeft om enkele St. Pieter,

de Stem | 1958 | | pagina 2