DE HT Partij-besluit is nu officieel: MAO VRIJGEMAAKT VOOR THEORETISCH WERK" Jubileumboek voor de koningin DIRECTEUR VERDUISTERDE ENKELE TONNEN Brand in waren huis 82 doden Vandaag reeds rslag i ve Volkscommunes geen onverdeeld succes Nederlandse troepen naar Duitsland cor Kardinalen ontvangen rode bonnet Hij leende aan eigen firma Ramp in Bogota :lse majoor oordeeld Strauss heeft geen bezwaar Slachtoffers van verkeer Navo-landen beloven hun best te doen W '3k M V\ VOOR ZEELAND Kabinetscrisis Weinig wind V erzamelplaatsen Duikboot op drift Luns sprak met Selwyn Lloyd Eredoctoraat voor mr. v.d. Mandele SLACHTOFFERS ONBEWAAKTE Dreigbrieven aan kardinaal Koenig -terdams team sloeg er an ineen van verbazing, speelden de „sterren", bijeen geplukt waren, ter beschikking voor de t een natuurlijke beval- ialoers op te worden, avrees en geen „stands- frie keer repeteren en voor de lens. De enke links en rechts werden d nog voor ze er erg in e hebben nog een ka- nodig, een minister en e". Binnen de vijl minu- e burgers omgetoverd in e ze moesten voorstellen, moesten zo nu en dan aden bewandeld worden poseren en te acteren, liet zo doodgemoedereerd stapt. Om zijn „heerlijk- moeten, zonder dat de in- ofkliek met aan het hoofd comte Francois, het wist rins zijn afspraakjes nu bankje op het Vrijthof, neesterskamer op het :eel is een ideale plaats leine idylle. Maar dan -gemeester natuurlijk niet bureau zitten. Zelfs dat spionnen van prinses Dia- te spelen. lan de mooie burgemees- ie publiciteit in als décor rerliefde mensen. Met het npaar de romance heeft ;en happy end treedt tevens met dit modern s publiciteit in. De foto- namelijk niet alleen zjjn derland zoeken, maar in den van West-Europa. bank te Almelo heeft ngelse majoor J. B. we» liegen van diefstallen uit mers van de Twentsch» ountryclub te Driene, ge» ngelo, veroordeeld tot drifl gevangenisstraf met af- let voorarrest, uw, de 49-jarige E. M, ïetzelfde vrijgesproken. De achtte haar niet strafbaar^ sprake is van kleptomaé ficier van justitie had ta» drie maanden en veertien rangenisstraf met aftrek rrest gevorderd. >or en zijn vrouw werden n geleden reeds vrijgela» er de grens gezet. immando „presenteer ge baat de koninklijke stoet roningsplechtigheid door tag van militairen de kerk. vicomte loopt achter de moeder en de ongelukki- IT-II JÜ: A ,#i I loopt Dahouddln bul- op een rijk geklede or het halfschemer ie-Kim de gelaatstrek- de bezoeker slechts lerscheiden... en toch em of hij deze reeds lag.... of ze hem zeer i zijn... 98e JAARGANG No. 22940 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 10. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 18 DEC. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) MAO TSE TOENG studeren De ontwikkelingen in de politieke situatie voltrokken zich gisteren in Den lïaag vrijwel uitsluitend achter de gesloten deuren van de informa teur, prof. dr. L. Beel. Die deuren gingen slechts open voor de leiders van de vijf grootste fracties in de Tweede Kamer. Achtereenvolgens ontving prof. Beel: prof. Oud (VVD), prof. Romme (KVP), dr. Tilanus (CHU), mr. Burger (PvdA) en dr. Bruijns Slot (AR). Daarmee is, naar in Den Haag vrijwel algemeen wordt aangenomen, de reeks van Informatieve gesprek ken vrijwel afgesloten. Vandaag zal prof. Beel nog een onderhoud hebben met minister-president Drees en met de negen ministers van de niet- socialistische partijen. Men ver wacht, dat hij dan gereed zal zijn om zijn rapport aan de koningin uit te brengen. Daar H.M. vandaag voor de ontvangst van de nieuwe Austra lische ambassadeur in Den Haag moet zijn, ligt het voor de hand te veronderstellen, dat prof. Beel dan ook vandaag nog van zijn bevindin gen verslag zal uitbrengen. Het staat intussen wel vast, dat er maar één weg uit de moeilijkheden is: Kamerontbinding en nieuwe verkie zingen. De vijf socialistische minis ters zouden hun ontslag krijgen en de negen resterende bewindslieden zullen de vrijkomende portefeuilles gaan beheren. Er blijft echter nog een andere interessante kwestie, die deskundigen in het staatsrecht bezig houdt. Zal Hare Majesteit haar op dracht aan een rompkabinet gaan beperken tot ,,het behandelen van de lopende zaken' of zal de regering in de drie maanden voor de verkiezin gen ook een werkelijk beleid gaan voeren. Mocht dit laatste het geval zijn, dan zal men in de komende periode een verkiezingsstrijd zien, die haar weerga niet heeft. Als het kabinet zich echter moet beperken tot de „lopende zaken" hebben de socialisten veel minder de gelegenheid om met overdreven eisen te trachten de volksgunst te winnen. ALLE TREINEN in Italië zullen za terdag een half uur te laat vertrek ken, indien de spoormannen althans het parool van hun vakbond opvol gen. De vertragingsactie geldt als een protest tegen aangekondigde ont slagen onder het spoorwegpersoneel. ROBERT Thewellis uit Trier heeft gisteren vernomen, dat hij in 1940 ten onrechte tot 15 jaar tuchthuis ver oordeeld is. Het bewijsmateriaal moest onvoldoende geacht worden. Hij zal nu „schadeloos" worden ge steld. RUSLAND heeft een nieuwe, zes- motorige straalbommenwerper met deltavleugels. Het toestel kan twee maal de snelheid van het geluid halen. OPNIEUW is er gisteren brand ge weest in een school te Chicago. Men had het vuur echter spoedig onder de knie. Er waren geen slachtoffers. BOVEN west-Frankrijk heeft een zware storm gewoed, die grote schade veroorzaakt heeft en ook enkele slachtoffers eiste. Verwachting van het KNMI tot t hedenavond, opgemaakt woensdag- 5 avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking, met voornamelijk in de kustprovincies i enkele verspreid voorkomende J Innen en hier en daar mist. Zwak- J e matige wind tussen west rn,,7"". Iets lagere temperaturen. Vandaag: zon onder 16.29 uur, maan op 12.46 llur. J ,„„i fn: "ln °P 8.44 uur, maan onder 1,41 uur. Officieel heeft de Chinese communistische partij nu bekendgemaakt, dat zij het besluit van Mao Tse Toeng, om af te treden als president, heeft goedgekeurd. Mao is 65 jaar. Hij is acht jaar president geweest. Het officiële communiqué, uitgegeven na een vergadering van het centrale comité der communistische partij, stelde dat het besluit „geheel positief is daar Mao thans in staat zal zijn zich heter te concentreren op de beleidspolitiek van partij en staat en voorts meer tijd over heeft voor marxistisch-leninistisch theo retisch werk, zonder dat zijn leidende rol in het werk van de staat eronder lijdt". Men mag nu inderdaad wel aanne men, dat Mao's heengaan als presi dent geen degradatie voor hem be tekent. Wel veronderstelt men, dat zijn voornemen om zich op theore tische vraagstukken te gaan concen treren, nauw verband houdt met de gevaarlijke tegenstellingen die in China zelf zijn ontstaan, o.a. rond de oprichting van de zogenaamde volks communes. Volgens officiële berichten van communistische zijde is het systeem der communes dat door Mao is in gevoerd in de provincie Kwang- toeng volledig in werking. Daar zijn 25.450 landbouw-cooperaties tezamen- gebracht in 790 communes die 98,5 procent van de boerengezinnen om vatten. Een 617.000 vrouwen zijn aan het arbeidsleger toegevoegd door ze van hun huishoudelijke plichten „vrij te maken." In Kanton, de hoofdstad van de provincie Kwangtoeng, eten de men sen thans in kantines en slapen in slaapzalen. Rond Swatov. een andere oude Chinese havenstad, zijn nu 39.000 openbare eetgelegenheden, 24.000 kinderbewaarplaatsen en 1700 wasserijen. Volgens mededelingen in een com munistisch blad dat te Hongkong verschijnt, hebben de mensen in de communes thans betere behuizing en voedsel. De communes zorgen voor de voedselvoorziening, de kleding en andere elementaire levensbehoeften en betalen hun leden bovendien lo nen die zij naar eigen believen kun nen besteden. Andere bladen in Hongkong halen mededelingen van reizigers aan, vol gens wie de toestand in de commu nes niet zo rooskleurig is. De men sen klaagden volgens deze verhalen dat zij door het communesysteem alle persoonlijke bezit hadden verlo ren, dat hun gezin uit elkaar gerukt was en dat zij gedwongen waren hun huis met vreemden te delen. Profes sor Tsjandrasekhar, een vooraan staand Indisch econoom, die zes weken in communistisch China heeft doorgebracht, noemde het commune systeem een nieuwe vorm van kolo nialisme. Hij zei nergens een vrolijk gezicht gezien te hebben. Onder het commune-systeem lijkt China vol gens hem op een grote dierentuin: men krijgt er drie maaltijden per dag. moet er heel hard werken maar heeft er in het geheel geen vrijheid. Ernest Hoberecht, directeur voor Azië van United Press International, die de kwestie zorgvuldig bestudeer de, schreef ons: Teneinde de miljoenen commune arbeiders goed in het gareel te hou den, moeten de communisten steeds meer „bewakers" in afgelegen ge bieden bewapenen. Dat verhoogt de kans dat die wapens te kwader ure in handen vallen van tegenstanders van het regime. Dit alles kan steeds meer gevaar voor Peking gaan inhouden. Te meer daar het regime nu reeds te kampen heeft met „interne moeilijkheden", zoals het zelf toegeeft. Er is van tijd tot tijd sprake van terechtstellingen. Die op het eiland Lappa, tegenover Macao gelegen, waren dc meest re cente waarvan melding is gemaakt. Er zijn niet veel bevoegde deskun digen in zuidoost-Azië te vinden, die een ineenstorting van het communis tische regime zouden willen voor spellen. Maar, zo zeggen zij: let op de aan wijzingen die steeds veelvuldiger zul len worden, dat het Chinese volk meer en meer bereid zal worden zich tegen Peking te,«.gaan verzetten. In het nummer van morgen leest U er meer over. Vóór Kerstmis wordt er in èlk geval een groot bedrag uitgekeerd. Hoeveel duizend gulden Doet deze week zeker mee aan de puzzel 1, 2 of 3 en win In een eenvoudige plechtigheid in de Troonzaal van 't Vaticaans pa leis heeft Paus Joannes XXIII woensdagmiddag aan 20 nieuw be noemde kardinalen de rode schou dermantel en bonnet uitgereikt. Kardinaal M intini, aartsbisschop van Milaan, naderde als eerste de Paus om deze in ontvangst te ne men. Hij knielde neer, kuste de hand en de pantoffel van de Paus als teken van zijn gehoorzaamheid en ontving toen geknield de rode mozzetta, het schoudermanteltje, en de bonnet. Achter hem schaar den zich de andere kardinalen, met als derde in de rij kardinaal Giob- be, voormalig internuntius in Ne derland. De plechtigheid geschiedde tij dens het z.g. half-openbare consis torie, de tweede -jtap in lie reeks van ceremonies, welke de kardi naalscreatie omringen. In het Quirinaal te Rome heeft de Italiaanse president Gronchi de rode bonnet overhandigd aan de voormalige nuntius in Italië, kar dinaal Fietta. Jij deze plechtigheid was kar dinaal Micara, vicaris-generaal van de Paus, aanwezig alsmede tal van andere autoriteiten, ambassadeurs en gezanten. Na het dankwoord van kardinaal Fietta, verklaarde pre sident Gronchi dat deze ceremonie een teken was van de hartelijke verhouding tussen de H. Stoel en Italië. Vandaag zal generaal Franco, krachtens een speciaal privilege, de rode bonnet overhandigen aan de aartsbisschop van Sevilla, kardi naal Bueno y Monreal. In de Stadsschouwburg te Utrecht is woensdag een congres gehouden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk. Het werd bijgewoond door Koningin Juliana, die beschermvrouwe van de raad is. De foto laat zien hoe de voorzitter van de raad, jhr. dr. C. G. C. Quar- les van Ufford, aan de Koningin het eerste exemplaar aanbood van het jubileumboek, dat is samengesteld door het dagelijks bestuur. Links minister Klompé. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft gisteren in Parijs medegedeeld de hoop te koesteren, dat in 1960 een Nederlandse gevechtsgroep in West-Duitsland kan worden gelegerd, ter sterkte van 1/3 divisie. Minister Staf verklaarde van zijn Duitse collega Strauss de verzekering te hebben gekregen, dat de Bondsrepubliek gaarne haar medewerking hierin zal verlenen. Gezien het grote strategische belang om de plaats, waar het front in geval van een aanval uit het oosten zou moeten worden gevormd, is zei minister Staf de ligging van een dergelijke gevechtsgroep altijd een Nederlandse wens geweest. Het zou de bedoeling zijn de gevechtsgroep elke drie maanden af te lossen. De schepen op de Noordzee zijn gewaarschuwd, dat een (onbemande) duikboot ergens in de Noordzee rond drijft. De duikboot „Volatile" geheten, werd van ïaltr. naar Engeland ge sleept, om aan de oever van de Tyne gesloopt te worden. Onderweg knapte de tros en sedertdien drijft het gevaarte eenzaam rond. „Alle aspecten van de Britse wa penleveranties aan Indonesië heb ik met de heer Selwyn Lloyd diepgaand besproken. De resultaten acht ik niet geheel onbevredigend." Dit verklaarde minister Luns woensdagmiddag na een onderhoud dat hij met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, aan een noen maal op de Britse ambassade in Parijs, heeft gehad. Minister Luns zeide, dat het gesprek had geleid tot een aantal conclusies, waarop hij niet nader wilde ingaan. Zoals gemeld, heeft de Britse re gering besloten een zestal vliegtui gen voor de bestrijding van onder zeeboten van het type Fairey „Gan nef' aan Indonesië te leveren. Ook in de Navo-raad is de kwestie van de wapenleveranties aan Indo nesië ter sprake gekomen. De recherche te Amsterdam heeft in een hotel te Haarlem de 32-jarige directeur-boek houder L. P. van een Amster damse handelsfirma gearres teerd. Volgens de recherche heeft P. bekend enige honderd duizenden guldens ten nadele van die firma te hebben ver duisterd. De fraude werd ontdekt door de fiscale inlichtingen- en opsporings dienst, die bij de firma een onder zoek instelde, omdat er, ondanks de grote omzet, wegens de geringe ver diensten geen vennootschapsbelasting werd betaald. De directeur zelf, die zijn verduisteringen in de afgelopen vijf a zes jaar moet hebben gepleegd, beschikte bij zijn arrestatie volgens eigen verklaring over een vermogen van circa vier en een halve ton, waarvan een groot gedeelte in hui zen en auto's is belegd. Het onderzoek van de Fiod had hem angstig gemaakt. Dinsdagavond keerde hij niet terug naar zijn huis aan de zgn. Goudkust in Amster dam-zuid. Hij zocht eerst zijn echt genote in Eindhoven op en reed vervolgens naar Haarlem, waar hij onder een valse naam zijn intrek nam in een hotel. Een hoofdinspecteur begaf zich 's avonds naar de grote en luxueus ingerichte woning van de directeur in Amsterdam-zuid, maar daar was niemand thuis. In een radiowagen bleef de heer Landman met een an dere politieman wachten op de din gen di2 zouden komen. Kort na 1 uur hield een kleine auto voor het huis stil, de bestuurder stapte uit, open de de voordeur met een sleutel en verdween. Juist wilden de recher cheurs hem volgen, toen het licht in de voorkamer aanging en zij tot de ontdekking kwamen dat de be stuurder niet de directeur was, van wie men wist, dat hij een. snor draagt. Zij besloten nog langer te wachten. Even later keerde de bestuurder (een vriend van de directeur, zoals later bleek) met een pak onder ztfn arm naar de auto terug en reed weg. Hij bemerkte niet, dat hij door de politieauto werd achtervolgd. Ra diografisch vroegen de rechercheurs snel op wiens naam het kenteken van de auto stond. Het bleek een wagentje van de N.V. te zijn. De vriend reed naar Diemen en belde daar bij iemand aan, een za kenman, die zoals later bleek eveneens een vriend van de direc- teur is. Nu belde ook de hoofdin specteur aan, maar eenmaal binnen gekomen trof hij slechts de twee vrienden, doch niet de directeur. Bij de telefoon vond hij echter op een notitieboekje een telefoonnummer te Haarlem en dat bleek de oplos sing. Het was het nummer van het hotel, waarin de directeur die nacht zijn intrek had genomen. Hij werd daar om kwart voor vier van zijn bed gelicht en opgesloten. P. had zich van de verduisterde gelden o.a. een dubbel huis in Hen gelo en een perceel in Slotervaart aangeschaft. Zijn woning in Amster dam-zuid had hij gehuurd. Volgens de recherche was hij on geveer 8 jaar geleden in dienst van de N.V. getreden als boekhouder. Nog niet zo heel lang geleden werd hij bovendien tot directeur benoemd. Zelfs zou hij van het verduisterde geld een flink bedrag aan de firma, een familie-N.V., hebben geleend! Hij was geen aandeelhouder van de firma. Tijdens de spitsuren dinsdag avond heeft in een warenhuis in Bogota een brand gewoed, wel ke aan 82 personen het leven heeft gekost. Vijftig mensen werden gewond en van velen hunner is de toestand kritiek. Onder de doden zijn 67 vrouwen, 7 mannen en 8 kinderen. Verschillende omstandigheden hebben samengewerkt om van deze brand een tragedie te maken: het warenhuis had geen achteruitgang, er was gebrek aan veiligheidsmate riaal en de bedrijfsleider had de deuren laten sluiten als voorzorgs maatregel tegen diefstal. Het resul taat was dat honderden in het brandend gebouw in de val zaten, De brand brak uit tegen half zes. Oorzaak was kortsluiting in de ge De 16-jarige J. Havekamp uit Olst, leerling van de B.L.O.-school te Zwolle, is op de Marsweg te Zwolle bij het uitgaan van de school onder een achteruitrijdende autobus geko men en zwaar gewond. Kort na aan komst in het ziekenhuis overleed hij. Te Eesveen, gemeente Steenwijkèr- wold, raakte de 12-jarige R. de Jonge, toen hij plotseling de weg op wou fietsen, onder een passerende militaire auto. Hij werd zo zwaar gewond, dat hij kort daarna over leed. Woensdagochtend omstreeks half acht is in de Clerqstraat te Amster dam de 16-jarigê P. J. M. de Jong, toen hij enige andere wielrijders in haalde, met zijn fiets terechtgekomen tussen een passerende truck en de bijbehorende oplegger. De jongen werd door de oplegger overreden en overleed terstond. De heer R. Breedveld uit Stadska naal geraakte dinsdagmiddag met zijn fiets te Nieuw-Buinen in het ka naal. Hoewel hij tijdig uit het water kon worden gehaald is hij woensdag morgen in het ziekenhuis te Gronin gen aan de gevolgen van het ongeluk overleden. B. was 45 jaar en vader van 9 kinderen. De ministerraad van de Navo, die in Parijs vergadert, heeft een ont- werpresolutie aanvaard, waarin de Navo-landen zich verplichten tot een ernstige poging om te voldoen aan hetgeen in een geheim vijfjarenplan als noodzakelijk wordt beschreven voor de totstandkoming van een Navo-weermacht, die haar taak naar behoren kan vervullen. In dit rapport zijn de verplichtin gen van elke lidstaat, op het gebied van mankracht en bewapening, om schreven. Generaal Norstad beschikt thans over slechts 21 van de onge veer 30 divisies, die hij als de mi nimale sterkte beschouwt, om een Europees militair afweerschild van voldoende kracht te kunnen smeden. Men constateerde dat de Russische dreiging nog niets is afgenomen. In een bijeenkomst van de minis ters van Defensie werd Frankrijk verweten, dat het zijn Navo-verplich- tingen niet ernstig genoeg zou ne men. kleurde verlichting van een kolossaal kerst-tableau in het centrum van de etage gelijkvloers. Gevoed door pa pier en stro in de imitatie-kribbe, sloegen de vlammen over naar toon banken die vol lagen met licht ont vlambaar speelgoed en geschenken van plastic. De vlammen schoten door de benedenverdieping van het warenhuis, en sloten tientallen per sonen in het achterste deel van het gebouw in. Twee en een halve minuut nadat alarm was geslagen, was de brand weer reeds ter plaatse, doeh toen stond het gehele front van het ge bouw reeds in brand. Het werk van de brandweer werd bemoeilijkt door het opdringen van het publiek in de omgeving van het gebouw. De meeste slachtoffers bezweken door rookverstikking. De brandweer vertelde dat de lijken letterlijk op gestapeld lagen tegen de achter muur, waar de slachtoffers in pa nische angst een niet aanwezige weg om te ontsnappen zochten. Velen bereikten de veiligheid via de bovenverdiepingen naar de aan grenzende daken. Een groep die aan de achterkant van de eerste etage in de val zat, ontsnapte door een gat in de muur te hakken met gereedschap dat ter verkoop lag uitgestald. Ruim 500 politiemannen waren no dig om de zeker 10.000 nieuwsgieri gen in de omgeving van het waren huis in bedwang te houden. De uitrusting van de brandweer was verre van ideaal. Zo had zij geen zoeklichten en charterde daar om de lampen van fotografen en cineasten. Mr. K. P. v. d. Mandele, voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, is giste ren ere-doctor in de economische we tenschappen geworden aan de Econo mische Hogeschool te Rotterdam. Het ere-doctoraat werd hem ver leend. zoals prof. Tinbergen zei, voor de stimulering van~de economische wetenschap en de organisatie van het economisch onderzoek; voor het totstandbrengen van internationale economische samenwerking, in het bijzonder in het stroomgebied van de Rijn en voor de wederopbouw van Rotterdam als economisch centrum en als gemeenschap. Het aantal dodelijke ongevallen op onbewaakte overwegen is dit jaar weer groter dan de voorafgaande jaren. Tot en met november heb ben deze overwegen 40 slachtoffers geëist. Van 1954 af. toen er 57 doden waren, vertoonde het cijfer een da lende lijn. In 1957 was het tot 27 ge daald. Franz kardinaal Koenig, aartsbis schop van Wenen, heeft al ongeveer 200 brieven van een onbekende ont vangen, waarin gedreigd wordt dat de Stefansdom in Wenen zal worden op geblazen als de aartsbisschop niet diep in de zak tast. De voor de ka thedraal gevraagde ,,losprijs"is nu al opgelopen tot 1miljoen schilling. De aartbisschop schijnt niet geneigd te zijn te betalen, maar de politie heeft geen vrees dat de kathedraal werkelijk gevaar loopt. Zij zegt dat men, zonder gezien te worden, nooit zoveel springstof kan deponeren dat de kathedraal ernstig beschadigd wortdt. De politie gelooft dat de briefschrijver een maniak is.

de Stem | 1958 | | pagina 1