Werk van Edvard Munch HOUDAY on ICE Zelden was situatie bij amateurs zó opwindend AHOY' Oud-sprintkampioen Jan Hijzelendoorn op de weg £33 Eerste ruimtevaarders zijn al aangewezen FOCKINK Als het weer maar goed is Een laatste poging in 1959 Laatste hand aan de X 15 Wordt het een come-back DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 Expositie in Museum Boymans te Rotterdam Geheimzinnig als Noorse sagen De grote schreeuw Kloosterjubilea kanunnikken van St. Augustinus AANVANG DAGELIJKS 20 UUR Voorverkoop: De hal is geriefelijk verwarmd! Gedrang neemt toe Ook hier blijvend spannend Op de hielen-werk De beste bessen». BESSEN VAN Door Hugo Hooftman Gewichtloos Besturing via armleuningen Gevaarlijke stukken in weg naEij Bergen oji Zoom De postbezorging rondom Kerstmis Muziekconcours te Teteringen Men zou de in 1863 te Loeiten bij Hamar geboren en in 1944 op Ekely bij Oslo gestorven Noorse kunstenaar Edvard Munch eigen lijk het best kunnen karakteriseren met zijn eigen uitspraken. Dit doet dan ook terecht de catalogus, welke de tentoonstelling van 25 schilderijen en ruim 100 grafische werken in het museum Boy mans/van Beuningen begeleidt Omdat de catalogus ruimschoots met illustraties deze uitspraken van jlunch leven kan inblazen en zulks in een krant vrijwel onmogelijk is, moeten we besluiten het voor onze le zers anders te doen. Toch kunnen we de verleiding niet weerstaan althans iets van Munchs interessante bewerin gen over te riemen. Zo schreef hij: „Ik voel de grote schreeuw door de na tuur". In de felle bewegingen van Zijn luchten en zelfs in de op het land- schap overgedragen oer-wenteling, uitbeelding wellicht van zijn persoon lijke panische angsten, geeft hij meer dan eens die schreeuw gestalte. Over zijn portretten maakt hij de volgende bijna cynisch klinkende op merking: „Wanneer ik een mens schil der, dan vinden zijn vijanden hem al tijd goed gelijkend. Hij zelf echter is van mening, dat alle andere portret ten goed zijn, alleen het zijne niet". Hiermee raakt Munch bewust een voor hem en voor vele van zijn tijdgeno ten, die lang niet de bewondering voor zijn werk opbrachten waar hij recht op had, pijnlijke kwestie aan. Munch schilderde namelijk dwars door alle maskers heen, drong meedogenloos door tot in de diepste roerselen van de ziel en openbaarde letterlijk alles wat hij meende te zien. Uit wat Munch zelf zegt zou men gevoegelijk kunnen besluiten, dat hij een goed mensenken ner moet zijn geweest, anders gouden immers „de vijanden" er wel anders over hebben gedacht. Zelfverdediging Nu nog een andere uitspraak. Toen Munch het portret schilderde van me vrouw Elisabeth Förster-Nietzsche, vroeg zij hem waarom hij toch zo verschrikkelijk veel praatte bij het schilderen. Munch antwoordde: „Uit zelfverdediging. Ik bouw een soort muur, opdat ik achter die muur in vrede kan schilderen". Wanneer we aandachtig en toege wijd de expositie in Rotterdam bezien, dan komen we gemakkelijk tot de ge volgtrekking, dat Edvard Munch zijn hele leven lang probeerde een muur van zelfgekozen eenzaamheid om zich heen te bouwen. Hij leefde bij voor keur samen met zijn schilderijen. Wan neer hij ooit 'n doek verkocht, maak te hij voor zichzelf een copie, omdat hij zijn eigen werk niet missen kon. Het was een stuk van zijn eigen we zen, een gekristalliseerd brok geeste lijk leven, zijn in lijn en kleur uitge schreeuwde angst of verdriet, zijn heimwee of zijn leegte. Men zou kunnen zeggen, dat het werk van Munch zó ontsnapt is aan de gesluierde wereld van de Noorse sagen. De oerkracht van de aarde, van het vuur en van de gierende wind is in deze voorstellingen gevaren en ver leent daaraan een mystieke geheim zinnigheid. Zelfs in het van kleur en compositie zo lieflijke „Meisjes op de brug" vindt men daarvan de spannin gen duidelijk terug. Het zijn geen meisjes van nu of van toen, het zijn blijvende gestalten van jonge vrou wen, zoals zij altijd zullen zijn. In dit doek treft ons bovendien bijzonder de stootkracht van de met zo sobere mid delen bereikte expressie, zoals telkens weer in het hier geëxposeerde gra fische werk van Munch. Men kan nau welijks zeggen, dat deze kunstenaar bij een bepaalde „richting" behoort, zelfs al zijn er wel richtingen die hem maar al te graag willen „inlijven". Wij houden het liever op deze uitspraak van Munch zelf: „Er bestaan (immers) geen richtingenOpgaven, nieuwe opgaven ontdekt men. Wanneer een schilder partij kiest voor een richting, dan nagelt hij zich aan een muur vast" Deze beperkte doch zeer representa tieve tentoonstelling is te zien tot 8 februari 1959. L. B. (Advertentie) 8t*f«n stram? H* hier dan daar Heem Krzschon - Sw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatisehe pijnen krijgt ons klimaat de schuld. Mlaar veeleer is de oorzaakonzuiver bloed. Begin een bloedzuiverende kuur met Kruschen en ge zult al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan ondervinden. Naarmate Kruschen de wat traag geworden, bloedzuiverende organen weer op gang brengt, krijgen de pijnverwekkende onzuiverheden geen kans meer zich vast te zetten, maar worden ze afgevoerd langs na tuurlijke weg In 1959 zullen bij de Reguliere Ka nunniken van St-Augustinus de vol gende jubilea gevierd worden: zilve ren kloosterjubileum op 29 augustus: RR.DD. D. Dobbeling, St.-Augustinus klooster, Gerpinnes (B); J. Spee, Se minarie. Sluis (Z.-Vl.); G. de Jong: Kasese (Belg. Kongo); L. Jansen, Rue de la Cité 1. Luik (B); Fr. Even, Prior, Rue de la Cité 1, Luik (B)P. v. Dijk, Abdij Bouhay, Bres- soux (B). (Advertentie) Wereldshow van schaatskampioenen. Een sterrenprogramma zoals nog nimmer in Europa werd gebracht. Wallnees, aanvang 16 tiur: zondag 14, woensdag 17, zaterdag 20 en zondag 21 december. PRIJZEN DER PLAATSEN f- 2.50, 3.50, 5.-, 6.-, 6.50, 7.50. AHOY' KASSA'S TeL 113280- 113281 t. van Beek Nwe Binnenweg 381a-TeL 31396 M. Breedveld van Cittersstraaf 1 - Te!. 31442 W. Grollé Oostzeedijk 83 - Tel.131823 J. Hordijk Noordmolenstr. 51b - Tel. 47132 C. Milot Slagheksfraat 36 - TeL 77666 rTijdig plaat&espreken dringend aanbevolen Het verloop bij de amateurs in de eerste klasse heeft veel weg van dat in een zesdaagse: de stand verandert voortdurend. Vandaag bijvoorbeeld prijken wéér drie Limburgse clubs aan de top van de ranglijst: Sport club Irene, Hoensbroek en S. C. Emma. Alliance had daar bij kunnen zijn, als het verleden zondag .niet die hoogst verras sende nederlaag in Vlissingen te incasseren had gekregen. Maar de competitie is ternauwernood tot de helft genaderd en de voorsprong der drie leidende clubs, plus De Spechten, is niet van dien aard, dat de situatie zo zal blijven. Integendeel. De uit slagen zijn tot nu toe dusdanig aan wijziging onderhevig ge weest, dat in de kortste keren 't beeld aan de top totaal kan ver anderen. Dit zal bijvoorbeeld eveneens het geval kunnen zijn in de onderste la gen van de standenlyst, die worden gevormd, van boven naar onder, door Kimbria, Brabantia, MOC en Vlis singen. Men mag toch wel veronder stellen, dat MOC thuis van Kimbria gaat winnen en het lijkt niet te opti mistisch bekeken, dunkt ons, hetzelf de van Vlissingen contra Heer te ver onderstellen. En Alliance mag dan zijn jongste wedstrijd hebben verlo ren, in Roermond tegen de club van die naam zal zich dat vooralsnog niet herhalen. De Spechten zien we winnen van Spel. Irene en Hoensbroek van SC Emma. Ook Boxtel heeft puike papie ren tegen Brabantia. Alle gunstige factoren moeten uiteraard meewer ken om deze voorspellingen waar te maken. Niet in de laatste plaats de weersomstandigheden. Het gedrang in de topgroepen bij de tweede-klassers blijft nog steeds op peil, sterker het neemt zelfs toe. Gemert weet zich vooralsnog aan de kop te handhaven en hetzelfde is met TSC, in 2 B, het geval. Gemert zal zich a.s. zondag zonder moeite daar kunnen handhaven, maar TSC, dat niet in het programma voorkomt, kan dichter door Hulst worden bena derd. Het rijtje langs gaand, zien we dat Valkenswaard (in 2 A) bezoek krijgt van Sarto, zodat eep nieuwe neder laag voor de thuisclub in het ver schiet ligt. Gemert rekent ongetwij feld af met bezoeker ODC, maar het is zeer de vraag, of Schijndel op eigen grond de volle winst binnen hZalt tegen TOP. Het is mogelijk, dat Oss een struikelblok wordt voor Taxandria. maar zeker is dit lang niet. Uno Animo is heus niet bij voor baat verloren tegen Veloe, doch Box meer heeft geringe kans bij Woen- selse Boys. In 2 B is Hulst-Goes ongetwijfeld de belangrijkste ontmoeting. De Hul stenaren doen steeds meer van zich spreken en als zij er in slagen over Goes te zegevieren wat wij durven aannemen dan is de achterstand op leider TSC tot één punt vermin derd. Wat een spanning, wat een spanning! Rood Wit, ,dat het kenne lijk ernst begint te worden en des wege alweer middenmoot-club werd, moet zondag de tanden wel heel sterk op elkaar zetten om bevredi gend resultaat te kunnen boeken nu DESK te gast komt. Corn. Boys heeft soms de gewoonte om een veel ster kere tegenstander te laten struike len. Bezoeker RAC mag dus wel heel goed oppassen. Middelburg heeft In ternos op visite. Het is niet aan te nemen, dat de Ettenaren daarvan met winst terugkeren. Waarschijnlijk als nooit tevoren zul len de standenlijsten ook by de derde klassers aller intense belangstelling genieten. In 3 B blijft Best Vooruit met voorsprong van betekenis aan de leiding gaan, maar in C en D geven de clubs in de kopgroep elkaar nog steeds geen krimp. Het zal zondag wel zó zijn, dat Best Vooruit van Heusden gaat winnen als het anders loopt zou dat een grote verrassing zijn en dat num mer twee van de ranglijst, UDI, het zelfde bij RKC doet. Een puntenver deling is te verwachten bij Vlijmense Boys-RKTW, doch Nevelo kan be slist geen succes boeken tegen SCB. Daarentegen is wel weer een gelijk spel te voorzien bij Concordia SVD- RWB, evenals bij St. Michielsgestel- GW. Een interessante ontmoeting in 3 C kan ongetwijfeld Virtus-WSC worden genoemd, waarbij we het houden op een kleine zege van de thuisclub. Ook SET zien we winnen, van Veerse Boys. Zeer enerverend kan het bij RKDVC-VOAB worden. Het terreinvoordeel kan hier wellicht ten gunste van de thuisclub uitval len. SCO staat min of meer op ver lies tegen Dongen, in tegenstelling tot WVO, dat contra het zwakke Hero uitgesproken op winst speelt. Baard wijk kan van gast Gudok winnen, maar zal dan niets aan het toeval mogen overlaten. In 3 D zijn ko mende zondag eveneens enige zeer aantrekkelijke wedstrijden te ontdek ken. Zowel VES, Steenbergen als Meto komen tegen niet te onderschat ten tegenstanders op de grasmat, die naar gehoopt mag worden, er beter voor zal liggen dan j.l. zondag. Lei der VES heeft RKFC te gast, METO reist naar RCS in Souburg en Steen bergen naar Zeeland Sport. Het zijn evenzovele zware opgaven voor de topgroep-clubs, zodat voorspellingen moeilijk zijn te geven. Axel kan zijn positie waarschijnlijk verbeteren con tra Zierikzee, zo ook ODIO tegen Zee- landia. En Hontenisse heeft een klei ne kans om van Grenswachters te winnen en daardoor de rode lan taarn kwijt te raken. Aldus kan men de situatie in de bovenste regionen bij de vierde-klas- sers het best aanduiden. Er is daar onder de topclubs zo weinig onder ling krachtsverschil aanwezig, dat de ontknoping waarschijnlijk pas op het allerlaatst te verwachten is. Men zou zeggen: het kan niet beter. In 4 B gaat Nieuwkuik ten koste van DESO. en waarschijnlijk even eens van Rhode, zijn positie verbete ren. Rhode namelijk zal het wel niet bij Zwaluw VFC kunnen klaren. In tussen is het niet uitgesloten, dat OJC meehelpt RKSVA beentje te lichten, hoewel dat niet eenvoudig zal zijn, want dan moet ook RKJVV van Ber- ghem Sport winnen. BMC is in staat om Nooit Gedacht te kloppen'. GSBW kan in 4 E zondagavond op gelijke hoogte met leider Hilvaria komen als van Ons Vios wordt ge wonnen; bepaald niet uitgesloten. Belangrijk is het treffen tussen Berk dijk en Gilze. Slaagt Gilze er in om hun gastheer de volle winst te ont nemen, dan prijken de Gilzenaren op de derde plaats. Oirschot Vooruit wint van Zigo en Velocitas verliest van Zaltbommel. In 4 F kan men Groen Wit vooralsnog weinig succes voorspellen tegen RKVVU, in tegen stelling tot DEVO, dat allerminst kansloos is contra TAC. Dat is dunkt ons wél Boeimeer tegen RSV. Super spannend mag Madese Boys-Sport club Gastel worden genoemd. Waar schijnlijk blijven hier de punten in Made. In 4 G zal Rimboe er bij Halsteren onderdoor moeten. NSV-Noordhoek taxeren wij op een gelijk spel, maar Renesse is bepaald veel sterker dan Nieuw Borgvliet. Groot zal de span ning zijn bij Cluzona-Kaaise Boys. Het is echt niet te zeggen hoe dat afloopt. Aan elkaar gewaagd zullen Ierseke-De Schutters zijn op het ter rein van eerstgenoemde. In 4 H heeft leider Lewedorpse Boys het deze keer al heel gemakke lijk, met hekkesluiter Sluiskil als gast. Biervliet heeft het minder een voudig, maar gaat o.i. toch ook win nen van Hansweertse Boys. Luctor kan wellicht een gelijk spel afdwin gen van Oostburg, zo ook Breskens van Steen, maar Clinge geeft 's Heer Arendskerke vermoedelijk geen kans. We zijn bij Jan Hijzelendoorn, de grootste paardenslager van de Amsterdamse Jordaan. Vader en zoon, die beide naar dezelf de naam luisteren en elk op hun beurt een eigen historie schreven in de annalen van de Nederlandse wielersport, staan in hun witte jassen achter de toonbank. Het is even een stil ogenblik. In deze zaak iets onge woons, want de Jordaanse vrou wen maken vaak queue om het goedkope paardevlees te be machtigen. De nu 29-jarige Jan jr., wiens snel opschietende wielerster na een glo rieperiode in de laatste tijd enigszins onzeker is gaan schijnen heeft dus gelegenheid voor een praatje. De va derlandse wielersportwereld kan nog iets van hem verwachten, daar hij op 19-jarige leeftijd in '48 de Ned. kampioenstitel sprint op zijn naam wist te brengen en deze nadien ieder jaar (tot en met met '54) met suc ces verdedigde. Reeds lang fluisteren insiders over een „comeback" en Jan zei ons in verband hiermede het vol gende: ,,In '59 ga ik het voor het laatst nog eens heel goed proberen Wanneer het dan niet lukt, houd ik er helemaal mee op Sedert hij in '54 in het veld der profsprinters niet de nodige „aan sluiting" kreeg (,,ik heb veel pech gehad"), heeft hij het fietsstuur naar de grote weg gewend. Vorig jaar is hij reeds als beroepsman en stellig niet zonder succes op de weg ver schenen en dit wil hij thans (hoewel het voor een bagnrijder veel training vraagt) goed gaan doorzetten. En in dien hij faalt, verdwijnt dus Jan Hij zelendoorn II uit de wieleractualiteit en is het wachten (misschien) op zijn thans 2-jarig zoontje oftewel Jan Hijzelendoorn III. Op het ogenblik is onze weg- coureur druk aan het trainen: hij stapt zó uit de slagerij op zijn race fiets en draait dagelijks naast het gewone werk trouw zijn 60 a 70 km. En zo zal de man, die drie maal tijdens sprintwedstrijden in Engeland de „Gouden Wereldbal" op zijn naam bracht en die twee maal de Grand Prix van Kopen hagen won (en aldaar ook twee maal als tweede eindigde) dit jaar proberen een gooi te doen naar het wereldkampioenschap op de weg. (Advertentie) Vader Hijzelendoorn, die in 1924 (eveneens als 19-jarige) bij de finale om het Ned. sprintkampioenschap op de Tilburgse Twembaan de twee be faamde Hagenaars Nico Krens en Theo Leene (welke laatste nadien do delijk ten val kwam) achter zich liet, en hierbij de titel op zijn naam bracht, beziet de aspiratie van zijn zoon met de nodige filosofische ge moedsrust. Tenslotte heeft hij per soonlijk óók slechts een korte sport- glorie gekend, want reeds in '28 zei hij de baan vaarwel, omdat vol gens zijn eigen woorden „moe het niet meer wilde hebben". De feitelijke reden was dat het motief „te duur", gewicht in de schaal wierp, want een bandje kost te toen ook reeds 7.50. Neen, vader Hijzelendoorn zal thans ruim dertig jaa,r later weinig commentaar geven, wanneer zijn zoon meent, een streep te moe ten zetten Tenslotte zijn er nog belangrijker dingen in de familie dan de sport, Tenslotte waren vader en grootvader die ook naar de voornaam Jan luisterden al paardenslachters, zo dat men (over het tijdsbestek van een eeuw) in het geheel vijf Jan Hij- zelendoorns in hetzelfde vak (de jongste zal stellig wel volgen) kan signaleren. Maar ondanks alle hoogspanning in het bedrijf en de voldoening, Waar mede Hijzelendoorn sr. in zijn gezel lige kleine woning in de Jordaan naar de foto's kijkt, (reeds zevenmaal ach tereen kampioen op de Amsterdamse Paasveetentoonstelling), tóch mag Twee Amerikaanse testpilo ten zijn aangewezen om als eer ste „ruimtevaarders" met de be mande éénpersoons North-Ame rican X-15 naar de rand van de ruimte te vliegen. Deze vliegers zijn Scott Crossfield, testpiloot van North-American en de man die als eerste ter wereld vloog met tweemaal de snelheid van het geluid Mach 2 en Joseph A. Walker. Op het ogenblik wordt in de North- American vliegtuigfabriek te Los Angeles hard gewerkt aan een re volutionair vliegtuig, dat sneller en hoger zal vliegen dan enig bemand toestel tot dusverre. Dit vliegtuig wordt de X-15 genoemd. Het eerste zal omstreeks februari volgend jaar klaar zijn en dan zal Scott Crossfield er de eerste proefvluchten mee ma ken. Terwijl men met de eerste X-15 'n snelheid hoopt te halen van 6000 km per uur, hoopt met met een tweede X-15, die ook al in aanbouw is, een snelheid te halen van Mach 10, ofwel tienmaal de snelheid van het geluid. Tenslotte is ook al een derde X-15 op stapel gezet. De X-15 zal op grote hoogte ge lanceerd wórden door een B-52, een achtmotorige straalbommenwerper. Terwijl de bommenwerper naar grote hoogte klimt zit de vlieger van de X-15 in zijn donkere cockpit te wachten. Totdat hij een teken krijgt dat de vlieger vari de bommenwer per op een knop drukt, waarna hij eensklaps het fel-verblindende dag licht induikt... Bij de X-15 verwacht men dat als gevolg van de wrijving van de lucht langs het toestel een zg. „wrijvings- hitte" zal ontstaan van maar liefst 1000 graden Fahrenheit. Een interessant kenmerk van cle X-15 is, dat het toestel bestuurd zal worden met behulp van zg. „air jets" aan de tips van romp en vleugel, omdat op zeer grote hoogten de roe ren eenvoudig geen „vat" meer heb ben op de lucht. Merkwaardig is ook het onder de staart aangebrachte kielvlak, dat kort voor de landing wordt afgeworpen. Deze landing vormt overigens nog een probleem. Het toestel zal met een enorme snelheid op zijn stalen schaatsonderstel aan de grond ko men. Het neuswiel zal normaal zijn. De X-15 wordt het eerste „bemande" ruimteschip genoemd. Het toestel is half vliegtuig, half projectiel. Natuurlijk is het van raketmotoren voorzien, zodat het op grote hoogte waar geen zuurstof in de lucht is kan blijven stijgen, dank zij het feit dat de voor de raketten beno digde zuurstof in vloeibare vorm I wordt meegenomen. Tal van problemen die toekom- stige ruimtevaarders zullen ontmoe- ten zullen reeds door de X-15 onder zocht kunnen worden, zoals b.v. het probleem van de gewichtloosheid. Ook de vliegers van de X-15 zul len een poosje „gewichtloos" zijn. Er gaan stemmen op die beweren, dat men van de X-15 gemakkelijk de eerste bemande kunstmaan zou kun- nen maken. Als men het toestel met behulp van een zware raket (b.v. een Jupiter C) loodrecht omhoog zou lan ceren, dan zou zulk een grote snel- heid worden bereikt dat de bemande I machine tenslotte in een baan rond de aarde wordt gebracht waar hij, j als een kunstmaan, geruime tijd zal blijven rondcirkelen alvorens naar de aarde terug te keren. Of de X-15 werkelijk de eerste be- mande kunstmaan zal worden zul len we echter nog moeten'afwachten. De eigen raketmotor van de X-15 is evenwel reeds zó krachtig, dit het toestel a.h.w. door zijn eigen raket wordt afgeschoten en een bal listische curve zal volgen. Tal van nieuwe metalen worden in de X-15 verwerkt, waardoor o.a. aan de enor me hitte-ontwikkeling weerstand kan wordfeh geboden. De X-15 zal als het ware van een nikkel omhulsel wor den voorzien. Ook titanium en staal zijn in de constructie verwerkt. De bestrijding van de warmte vormt één van de voornaamste problemen bij het ontwerp van de X-15. Ook de vlieger en de instrumenten moeten tegen deze enorme warmte-ontwikke- ling beschermd worden. In niet minder dan 12 windtunnels zijn modellen van de X-15 beproefd. Wanneer de eerste X-15 straks zal starten voor zijn eerste vlucht, wéét men wat men van het toestel ver wachten kan. Wanneer de X-15 na zijn tocht op de drempel van de ruimte zal terug- De X-15, het revolutionaire vliegtuig, sneller dan elk ander... keren op aarde, zal hij door de wrij ving van de lucht in de atmosfeer roodgloeiend zijn als een stuk staal in een smidse. Het toestel zal 70 maal zo snel verwarmd worden als de North-American F-107, die met Mach 2 vliegt.,.. De vlieger van de X-15 zal zijn kist niet besturen met een stuur- knuppel en ook niet met een volant, maar met behulp van zijn armen, die rusten op de armleuningen van zijn stoel. Door die armleuningen min of meer, in te drukken worden de roe ren rrieer of minder uitgeslagen. Een geheel nieuw type van besturing dus, nodig bij deze grote snelheden. De vluchten met de X-15 zullen maar kort duren. De raketmotoren zullen slechts enkele seconden kun nen werken en in die enkele secon den duizenden liters brandstof slur pen. Zodra de raketmotor is uitge werkt, zal het toestel in een ballis tische curve nog een grote afstand kunnen afleggen. Zijn grote hoogte en snelheid zal hij dus geluidloos be reiken, wanneer de motor al lang is uitgewerkt. Een ingenieuze tube van heet gloeiend metaal met een man erin zal dan door de ruimte snellen op deze historische vlucht. Een pretje lijkt het ons allesbehalve om de eerste „ruimtevaarder" te zijn.... V De twee ex-sprintkampioenen vader en zoonbeiden luisterend naar de naam Jan Hijzelendoorn - in de slagerij aan de Lindengracht in de Jordaan te Amsterdam. Jan jr., die amper gemist kan wor den in de overbelaste slagerij, een maand naar het zuiden van Frank rijk (het wordt vermoedelijk februari of maart) om daar te gaan trainen. Schijn bedriegt Vader heeft destijds met bijzondere gemoedsrust de hele opkomst van zijn zoon bekeken. Sedert de dag, dat deze als knaapje een toerfiets boven een racekarretje verkoos (hoewel hij beide zijn eigendom mocht noemen), glimlachte vader veelbetekenend: „Ik zie het aldie heeft niet mijn instelling Inderdaad het scheen zo. Jan keek de racefiets niet aan, zodat deze maar weer verkocht werd en vele jaren op een zolder bleef liggen. Maar toen vader in Purme.rend het was in het begin van de oorlog een grote wielerwedstrijd bijwoon de, herkende hij plots in het veld zijn 13-jarige zoon, die met de fiets van Henk Lakeman aan het sjouwen was. Toen Jan jr. thuis kwam, wenste hij plotseling toerclips en een ander stuur op zijn fiets aangebracht te zien, zodat vader mompelden „Dat gaat nooit goed Het ging in zo verre slecht, dat het terugkopen van de vergeten racefiets met verlies ge paard ging (de eigenaar wenste een hoger bedrag dan hijzelf betaald had), maar voor de rest won Jan jr. dadelijk aan de lopende band ver schillende juniorenwedstrijden. Al spoedig moest er een lichtere race fiets komen en was alles gereed orn de nieuwe ster In de grote sportarena te laten verschijnen. „We zullen zien, wat het wordt", aldus zei vader toen en zo spreekt hij thans opnieuw. In da weg Bergen op Zoom-Mid- delburg bevindt zich ongeveer twee kilometer westelijk van Korteven (di. reet voor het viaduct in de spoor» lijn) een gedeelte, dat door verzak kingen gevaarlijk is geworden, De K.N.A.C, heeft bij Rijkswaterstaat aangedrongen op verbetering van dit weggedeelte. Rijkswaterstaat heeft geantwoord, dat begin Volgend jaar, bij het aanbrengen van een asfalte ring, de plooien zullen Worden glad getrokken. -& In dezelfde weg is een gedeelte tussen Bergen op Zoom en Korte ven, ter hoogte van de Kuijpers-bos- sen, zeer slipgevaarlljk, Door glad heid zijn hier reeds vele ongelukken gebeurd. De K.N.A.C. heeft het pro vinciaal bestuur van Noordbrabant gevraagd om dit weggedeelte in afwachting van de voorgenomen de finitieve verbetering te voorzien van waarschuwingsborden voor slip gevaar. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor westelijk Noordbrabant heeft zich enige tijd geleden tot de Postkamer gewend teneinde de ver zekering te krijgen dat op de zater dag na Kerstmis a.s. (en in het alge meen op dagen vallende na een al gemene feestdag) in de eerste post bestelling worden opgenomen de brieven, welke daags vóór Kerstmis (of voor een algemene feestdag) zijn gepost. Van de Postkamer werd thans be richt ontvangen dat op de postkanto ren inlichtingen worden verstrekt over het tijdstip van laatste ter postbezorging daags vóór de feest dagen, waarbij de zekerheid bestaat dat de afgegeven post op zater dag 27 december zal worden be steld. In de wachtkamer der post kantoren zullen daarover aankondi gingen worden aangebracht. Het jaarlijks muziekconcours van de r.-k. bond van harmonie, en fan faregezelschappen in het bisdom Bre da zal volgend jaar te Teteringen worden gehouden. De harmonie „Euphonia' zal het festijn, dat tevens moet worden gezien als een late vie ring van het zilveren bestaan, orga niseren. Het wordt in mei of juni ge houden.

de Stem | 1958 | | pagina 13