mm Zware militaire cross in Ede BOEKENPLANK Oog van de televisiecamera kijkt chirurg op de handen Geen strafvervolging tegen G.S.W. Almelo Wielerclubs stichten federatie Frans Künen onttroonde Jonkers met veldlooptitel Lafaard' en.... teenagers Lawaai, maar geen centen Nationale auto- sportkalender'59 DONNER BLIJFT KANDIDAAT VOOR NAT. SCHAAKTITEL YV Steen bouwt sterk team op II 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 13 „Geen inheemsen... geen blanken" Nieuwe superbom van Amerika Operatiekamer blijft kiemvrij Onze oud-inter nationals voor nieuwjaarsdag KNYB-toto met vier eerste prijswinnaars Bridge-parencomp. Biljartwedstrijd in Ovezande Misschien RECLAME voor amateurs Mondig worden PSV klopte Sedan De Enquêtecommissie is van oordeel... Tanger na middernacht Het begin aller dingen Van Dale's groot woordenboek Lentekoorts EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN Het onderricht aan studenten, die arts willen worden, heeft al tijd enkele bijzondere moeilijk heden opgeleverd. Die proble men betroffen dan vooral het terrein, waar de student gecon fronteerd moest worden met de echte zieke mens, met de man of de vrouw, die geopereerd moest worden, met het kind, dat door een specialist aan een nauwkeurig onderzoek werd onderworpen. Het was niet alleen de schroom der patiënten, die de studenten vaak de toegang tot hun beste leerschool ont hield, maar nog vaker het gevaar, dat zij, als lijfelijke toeschouwers, ziektekiemen zouden kunnen over brengen, die een gezond lichaam on gemerkt verwerkt, maar die een ern stig zieke wellicht ten grave voeren. Die tijd is grotendeels voorbij se dert het menselijke oog een technisch knappe vervanger heeft gekregen in de vorm van de televisiecamera. Want het aantal jaren, dat dit medium lou ter en alleen als ontspanningselement is gebezigd, is zeer gering geweest. Al heel gauw hebben industriëlen, zowel als medici zich van televisie meester gemaakt om er bestaande moeilijke situaties mee op te heffen. De chirurgen onder de medici vooral zijn het geweest, die de komst van de camera met vreugde hebben begroet. Sommige van hen immers konden er niet best tegen wanneer tientallen ogen op hun handen keken: handen, waarin het lot lag van de mens, die aan de kunde van hen was overgele verd. Bovendien vreesden zij de zo gemakkelijke besmetting van de zieke, wiens lichaam terwille van een nood zakelijke ingreep een goede voedings bodem was voor allerlei snelle pro cessen van infectie en vergiftiging. Details Het is nu allemaal anders. In de operatiekamer wordt de te levisiecamera opgesteld op goede af stand van instrumenten en apparaten, zodat zij geen enkele belemmering vormt voor de artsen of het verple gend personeel. Maar die afstand, ook tot de snijtafel, is geen bezwaar. Want sterke lenzen nemen ook het aller kleinste detail op van de operatie en Op borden aan zes bioscopen aan de Kaap staat te lezen „Geen in heemsen geen blanken". De ver klaring is eenvoudig: deze bioscopen zijn alleen voor halfbloeden. Tot voor kort mochten de niet- blanke bioscopen bezocht worden door alle niet-blanken, doch de autoriteiten zijn nu begonnen de wet op de groepsindeling strenger toe te passen. Halfbloeden kunnen zich geen Afrikanen en geen blan ken noemen. Verwacht wordtdat 15 andere bioscopen spoedig het voorbeeld van de genoemde 6 zullen volgen. De Afrikanen kunnen dan alleen nog maar films zien in de gratis voorstellingen, die drie maal per week door de gemeente gegeven worden in de Afrikaanse wijk Lan- ga. Voor velen zal dat een lange busrit betekenen. Ongeveer 50.000 van de 110.000 Afrikanen op het schiereiland wonen buiten Langa. voeren het beeld via een gesloten cir cuit naar een vertrek buiten de ope ratiekamer. In een collegezaal bijvoor beeld aanschouwen toeschouwers en studenten wat er gebeurt. En wat nog belangrijker is: zij zien de details in een beeld van uitzonderlijke helder heid en zelfs sterk vergroot op het scherm. Bovendien is er de mogelijk heid, dat ook geluid wordt doorge zonden. Dat is niet alleen belangrijk voor de overneming van de sfeer, die de studenten óók moeten kennen al vorens zij praktijk gaan uitoefenen, maar het biedt de toelichter, vaak de cameraman zelf, de gelegenheid het verfilmde beeld met enkele woorden te verduidelijken. Toepassingen Zij zijn er vele. In het Royal Ade laide Hospital in Australië werd een zeer moeilijke hart-ingreep per televisie zichtbaar gemaakt in een collegezaal op ongeveer 200 meter afstand van de operatiezaal. En in het Crown Street Hospital van Sydney voerde één der meest be roemde gynaecologen ter wereld een operatieve verlossing uit, die door de studenten tot in de klein ste details kon worden gevolgd. Kaak- en tandoperaties, injecties en 55- Angst het predikaat „lafaard" op geplakt te krijgen, deed op een teenage-partijtje antivries vloeien als wijn. Een meisje overleed eraan, drie jongens belandden erdoor in het zie kenhuis. Carol Curry, de 17-jarige dochter van een vroegere politieman uit West Nembury, was het meisje dat haar daad met de dood moest bekopen. Als gastvrouw op een feestje had zij antivries voor auto's gedronken om niet te worden uitgemaakt voor laf aard. Drie jongens onder haar gas ten moesten naar een ziekenhuis wor den gebracht en zullen in leven blij ven, al vreesde men enige tijd dat een ervan blind zou worden. Carols vader, geheel overstuur, zei dat de „teenagers" elkaar hadden uitgedaagd en aangezet tot drinken. Zij die het niet deden, haalden zich de vernederende reputatie van „chicken" (lafaard) op de hals. Een groep Frans sprekende zigeu ners heeft zich enkele dagen geleden in het woonwagenkamp Hengelo ge vestigd en maakt sindsdien de 'stad onveilig. Het begon met een wissel truc in een sigarenwinkel, waarbij de winkelier er f 26,- bij inschoot. Daarna bezochten de mannen een arts, die hen onderzocht. Toen de rekening werd gepresenteerd weiger den zij te betalen. De mannen be gonnen te schelden en te schreeu wen, liepen door 't hele huis, schop- I ten tegen de deuren, gristen de re- cepten, die de arts had geschreven, j van zijn bureau en verdwenen zon der te betalen. In de Industriestraat I kwamen ze korte tijd later met hun auto i.i botsing met 'n vrachtwagen, waarbij alleen materiële schade ont stond. DOOR BRAND in een kippenhok van de heer J. Bokkers te Barneveld zijn 145 kippen om het leven gekomen. In verband met publikaties over vermeende onregelmatig heden bij de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Almelo, heeft de officier van justitie, mr. W. L. de Walle, meegedeeld, dat niet tot straf vervolging tegen deze dienst zal worden overgegaan. Zoals gemeld werd door een arbei der, die opgenomen was in de ge meentelijke sociale werkvporzienings- regeling (G.S.W.) en die aoor de lei ding voor de tijd van veertien dagen was geschorst op grond van bepaalde tekortkomingen, een klacht ingediend bij het parket te Almelo tegen voor melde dienst. Nadat uit een voorlopig onderzoek gebleken was, dat verschillende be zwaren gerechtvaardigd waren, ging de recherche van de gemeentepolitie te Almelo hier dieper op in. Met na me werden de volgende aspecten on der de loep genomen: 1. Tuinaanleg en tuinonderhoud in G.S.W.-verband, niet ten openbare nutte: 2. Andere werkzaamheden in het kader van de G.S.W. en het zich daarbij toeëigenen van materialen. Ofschoon de onder twee genoemde activiteiten formeel een basis zouden kunnen opleveren voor het instellen van een strafvervolging is hiervan evenwel afgezien, omdat zulks niet in overeenstemming zou zijn met de omvang van de gepleegde feiten. Bij Het Amerikaanse weekblad „News week" weet te melden, dat, volgens leiders van de commissie voor atoom energie, de ingenieurs van het atoomcentrum te Germantown in Maryland, althans op papier, een su per-waterstofbom hebben ontworpen, waarvan de kracht gelijk zou zijn aan een miljard ton t.n.t. Deze bom „Bevaton" genaamd, zou echter, vol gens de conclusie van militairen na ee" uitvoerige studie, geen militair nut hebben. Volgens News-week" hebben burgerlijke geleerden nu voor gesteld de bom te gebruiken voor werken als het slechten van een berg of het aanleggen van een weg door het noordpoolgebied. De zwaarste bom die tot dusver is beproefd had een kracht gelijk aan 15 miljoen ton t.n.t. deze beslissing heeft mede een rol gespeeld, dat op de gang van zaken in de G.SJW.-organisatie een onvol doende toezicht heeft bestaan. De resultaten van het ingestelde on derzoek zijn meegedeeld aan het col lege van burgemeester en wethou ders van Almelo, teneinde deze in de gelegenheid te stellen de noodza kelijke maatregelen te nenjen. DE VOLLEYBALINTERLANDwed- strijd Begie - Nederland, die za terdag a.s. te Antwerpen zou wor den gespeeld, gaat niet door wege- gens organisatorische moeilijkhe den in de Belgische volleybalbond. DE BOXING WRITERS association, de vereniging van Amerikaanse journalisten die over de bokssport schrijven, heeft Archie Moore, we reldkampioen in het halfzwaarge- wicht, uitgeroepen tot „bokser van het jaar". langdurige behandelingen: zij werden alle voor de oog van de noterende student ontsloten. En in Amsterdam slaagde men er zelfs in het microsco pisch ontleden van levende bloedcel len per televisie zichtbaar te maken aan honderden tegelijk. Zo is televisie niet alleen meer een ontspannend en educatief hulpmiddel in onze samenleving geworden, maar ook een medisch instructief middel. Welke resultaten dat zal afwerpen, moet de toekomst leren. Voor de traditionele wedstrijd tus sen HFC en de oud-internationals, die op nieuwjaarsdag in Haarlem wordt gespeeld, zijn de navolgende spelers uitgenodigd voor het team der oud internationals: Doel: Halle; achter: Schijvenaar en de Vroet; midden; Paauwe, van Schijn- del en Schaap; voor: van Dijk, Bies- brouck, Roozen, Rijvers en Smit. Reserves zijn: van Roessel, Stijger en Groeneveld. Scheidsrechter is de heer Formanoy. In de KNVB-toto van zondag 14 de cember hebben zich vier eerste prijs winnaars met 13 punten gemeld. Zij zijn afkomstig uit de afdelingen: Lim burg, Rotterdam, Twente en Utrecht. Het door hen te verdelen bedrag is f 126.845. Voor de tweede prijs zijn 75 mel dingen met 12 punten binnengekomen. Hierbij waren o.a. de Brabanders F. Verhoeven, Gloria, Baarle-Nassau; F. Ansems, Sarto, Tilburg en A. v.d. Wiel, SET, Tilburg. Zij delen in het bedrag van f 54.362. Te Sas van Gent werd de 5e ronde van de parencompetitie afd. Zeeuwsch- Vlaanderen gespeeld. De uitslagen luidden als volgt: Hoofdklasse; 1. Meulenberg-Voor- hans m.p. 47, na 5 ronden 204,5, stand na 5 ronden 4; 2. Catsman-van Veen, 46, 213, 3; 3. de Smet-van Male. 44. 215, 2; 4 Wage-v. d. Goes. 43 202 6: 5. Remery-Ranschaert. 42. 219: 1; 6. Al-Cattoir, 42. 194, 7 7. de Meurichy- de Jong. 30. 203.5 5: 8. Toussaint-v d. Linden, 30. 168,5, 8. Eerste klasse: I. Vergouwe-IJse- bacrt, m.p. 46,5, na 5 ronden 223.5, stand na 5 ronden 12. mw. Bakker hr. v.d. Hooft, 45.5, 210,5, 2: 3 Eecke- laer-v. d. Poel. 44 207 4 4 mw de Meurichy-hr. Boel, 41, 198. 6: 5 mw Maat-hr. IJsebaert, 38.5 199 5 5-6 Gunter-van Dongen. 38,5, 175.5 8; 7. Belderok-de Snoo, 37, 210 3; 8 DD v. d. Dries-de Vriês, 33. 196. 7. Twecile klasse: 1. mw. Belderok-hr ten Broeke. m.p. 46, na 5 ronden 204, stand na 5 ronden 5; 2. de Bruyn- Geene, 44,5. 222, 2: 3. Slot-Andries- sen, 44 204.5, 4: 4. Willemstein-van Kerkvoort. 43, 226. 1; 5. mw Ooster- baan-hr. Quaghebeur, 42.5. 198,5, 6: 6; H. v. Langevelde 28.5 209, 3; 7 hr. en mw. Robijn. 36,5, 187,5, 7; 8 hr en mw. Hemelsoet 29, 168,5, 8. In café Doene te Ovezande werden de bekerwedstrijden 4e en 5e klasse van het district Walcheren - Zuid- Beveland gespeeld. Jammer was dat dit kampioenschap een zuiver Ove- zandse aangelegenheid werd, daar enkele Walcherse spelers verstek lie ten gaan. Ondanks dit ontbrak de spanning niet. Er bleven slechts twee gegadig den over, de Baar en van 't Westein de. De laatste partij van Steenbergen- de Baar werd gewonnen door de Baar, die hiermede als overwinnaar eindigde, wat ten zeerste verdiend was. De eindstand: 1 P. de Baar, Ovezande 13 525 328 13 1.60 2 B. v. 't Westeinde, Ovezande 12 363 347 9 1.46 3 H. v. Steenbergen, idem 9 592 297 13 1.99 4 H. Stenhuis, Middelburg 8 432 326 12 1.32 5 A. Roman, Middelburg 4 278 356 9 0.77 6 J. Remijn, Ovezande 4 444 303 15 1.46 7 J. L. Casetta, Ovezande 4 419 297 10 1.41 8 B. Vermeule, Ovezande 2 450 326 14 1.38 Op de nationale autosport-kalender voor 1959 heeft de contactcommissie, gevormd door vertegenwoordigers van de KNAC en de regionale automobiel sportclubs, een nieuw evenement ge plaatst. Het is de Sauerland Rally, die op 26 en 27 september wordt ge houden. De RAC-Oost organiseert deze rally in samenwerking met de Allge- meine Deutsche Automobil Club. De belangrijkste evenementen zijn verder: 4-5 april Brabant Grensrit (RAC-Zuid); 27 april-2 mei: lie Int. Tulpenrally (RAC-West) met 30 april de klassementsproeven op Zandvoort; 17 of 18 mei: nationale sportwagen races; 23 mei: Radio Rally (RAC-Zuid, Hertogrijd^rs)31 mei: grote prijs van Nederland, meetellend voor het we reldkampioenschap coureurs 1959 (KNAC) ;4-6 juni: Scheveningen-Lu- xemburg-Scheveningen Rit (RAC-West Den Haag); 19-20 of 20-21 juni: Drie Provinciën Rit (RAC-Noord); 27 juni: dames-rit (KNAC); 2 augustus: KNAC -KNMV races; 12-13 september: Pijlen- rit (RAC-Oost); 18-19 september: int. heuvelklim te Vaals (KNAC); 26-27 september: Sauerland Rally (RAC- Oost en ADAC); 3-4 oktober: west-Ne- derland-rit (RAC-West); 20-21 novem ber: 21e KNAC-herfsttocht. DE NEDERLANDSE kampioen in het bantamgewïcht, de Surinamer Su gar Ray, zal hoogstwaarschijnlijk op 12 januari a.s. in Londen uitkomen tegen de Engelsman Terry Spinks, die op de Olympische Spelen 1956 in Melbourne de gouden medaille in het vlieggewicht veroverde. (Van onze speciale verslaggever) Er zijn de laatste dagen twee stromingen gaande gemaakt, die in feite gericht zijn tegen het weinig democratische bestuur van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. Enkele organisa toren van amateur-klassiekers haalden de bond bij een bespre king, waarop hem in klare woorden werd duidelijk gemaakt, dat het in de toekomst anders moet, wil men deze interessante wed strijden behouden. En zaterdag wordt in Den Bosch vergaderd over plannen, die de alleen-heerschappij van de KNWU nog meer bedreigen. Het laatste is het belangrijkste. Op initiatief van enkele zuidelijke club bestuurderen wordt dan namelijk ge praat over de oprichting van een fe deratie, die sterk en mondig" ge noeg wil worden om rustig met de KNWU te kunnen confereren over allerlei zaken, die de bondsleden thans helemaal niet aanstaan. Het is uitdrukkelijk niet de bedoe ling er een revolutie van te maken. De initiatiefnemers nemen aan, dat er rustig overleg nodig is. Zij willen dit resultaat bereiken via redelijke weg ei^ desnoods op langere termijn. Grieven Ofschoon de federatie-gedachte tot dusver alleen in Brabant verwerke lijkt gaat worden, zal de beweging Het toernooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland werd woensdagavond te Amsterdam voortgezet met het spelen van de par tijen van de 7e ronde. De resultaten waren: Jonkman- Cortlever afgebroken; Roessel-van Scheltinga afgebroken; ir. van Donk- Orbaan 1-0; van den Berg-Donner 0-1; van Wezel-mr. Spanjaard 0,5-0,5. Dr. Barendregt was deze ronde vrij. Voorts werd nog een drietal afge broken partijen uit de voorgaande ronden uitgespeeld. De uitslagen wa ren: 4e ronde: van Wezel-van Donk 0-1. 5e ronde: Roessel-Donner 0-1. v. d. Berg-v. Wezel 0,5-0,5. Stand na zevende ronde: 1 Donner 6,5 p. 2 van den Berg 3.5 p. ^(uit 6 partijen). 3 Spanjaard 3.5 p. 4 Cort- lever 3 p. en 2 afgebr. part. (uit 6) 5 v. Donk 3 p. (uit 6). 6 van Scheltinga 2.5 p. en 2 afgebr. partijen. 7 Roessel 2 p. en 2 afgebr. partijen.8 Jonkman 2 p. en 1 afgebr. partij. 9 Barendregt 1.5 p. en 1 afgebr. partij (uit 6). 10 van Wezel 1.5 p. (uit 6). 11 Orbaan 1 p. en 1 afgebr. partij (uit 6). binnen korte tijd waarschijnlijk een nationaal karakter krijgen. In tal van provincies bestaan grieven te gen de leiding en de besluiten van de KNWU. Vermoedelijk zullen de meeste provincies het Brabantse voorbeeld volgen. Dan kan er een overkoe pelende raad komen, die recht van spreken heeft en die met reden kan aandringen op grotere invloed in de KNWU. Reclame Het andere initiatief is al verder gevorderd. Organisatoren van wieler- Bij de V.V. Hulst verlaten thans door het aantrekken van verschillen de voetbalspelers door Hulst uit de omgeving, verschillende Hulst-spe lers hun vereniging, omdat zij niet meer in aanmerking komen voor op stelling in het eerste elftal. In de V.V. Hulst komen op het ogenblik uit: v.d. Poel (ex-Hontenis- se) Smit (ex-Sluiskil) Janssen (ex- Terneuzen) Moens (ex-Goes) Auden- aerdt (ex-Steen). Nadat Lampo en Audenaerdt van Hulst naar Steen zijn overgegaan, heeft nu ook de Kesel overschrijving naar de V.V, Steen gekregen. Dit zijn voor de vereniging Steen zeer goede versterkingen en men bouwt daar op het ogenblik reeds onder een goede trainer, aan een sterk team voor de volgende compe titie. Wachtmeester Frans Künen uit Breda heeft woensdag op de heide bij Ede het Nederlands militair veldloopkampioenschap, een wedstrijd over 8000 meter, gewonnen in 26 min. 41,5 sec. Hij ontnam hiermede de titel aan Anton Jonkers, die in 27 min. 35 sec. als derde eindigde. Hein Cujé, de nationale kam pioen op de 10.000 meter, werd tweede in 27 min. 02 sec. Het parkoers was zeer zwaar. Het voerde door een heuvelachtig terrein met plassen en greppels, terwijl een twee meter hoge hindernis het grootste obstakel vormde. Direct na de start van de 70 deel nemers nam Frans Künen de leiding, gevolgd door Hein Cujé en Anton Jon kers; dit is gedurende de gehele race zo gebleven. De beker, uitgeloofd door minister Staf, kwam in het bezit van de Ko ninklijke Landmacht. De uitslag: 1 Frans Künen 26 min. 41.5 sec. 2 Hein Cujé 27 min. 02 sec. 3 Anton Jonkers 27 min. 35 sec. 4 Henk Christ 28 min. 33.8 sec. 5 Flip Koudijs 28 min. 56.6 sec. 6 Cees van der Heyden 29 min. 02.8 sec. Er moest danig geploeterd worden op het acht kilometer lange par cours (links), maar Frans Künen (rechts) deerde dit alles kennelijk maar weinig. Hij finisht hier in ieder geval kiplekker als overtuigd win naar. P.S.V. heeft woensdagavond ten aanschouwe van 8000 toeschouwers de wedstrijd tegen de Franse club F.C. Sedan voor het toernooi om de vriendschapsbeker met 20 gewon nen. Beide doelpunten werden in de tweede helft door linksbuiten Röhrig gescoord, resp. in de 19e en 43ste minuut. De wedstrijd was aantrekkelijk. Vooral de technisch zeer bekwame Fransen combineerden goed, maar hun voorhoedspelers waren onpro- duktief. In negentien geweldige boekdelen zijn de verslagen van de parlementaire enquêtecommissie omtrent het rege ringsbeleid in de oorlogsjaren vervat. Het zijn boekwerken welke voor de geschiedschrijver van een bewogen tijdperk van het allergrootste belang kunnen zijn. Ze zijn echter niet te hanteren voor de „gewone" lezer, die toch ook wel ingelicht wil worden over vragen als: Hoe zat het met het ontslag van generaal Reynders als chef van de generale staf? Wat waren de achtergronden van het bekende in cident te Venlo? Waarom werd de Peel-raamstelling niet verdedigd? Hoe kwam het tot het bombardement van Rotterdam? Waar nam minister Dijx- hoorn in 1941 ontslag en minister Bur ger in 1944? Hoe zat het Engeland- Spiel in eikaar? Wat waren de erva ringen met het Militair Gezag? Waar om werd de heer Speyart van Woer den in 1945 ontslagen als procureur- generaal? Het is de „gewone" lezer nu gemak kelijk gemaakt het voornaamste om trent het geënquêteerde over al deze en vele andere vragen te weten te ko men. Drs. H. C. Posthumus Meyes heeft in een kleine 400 bladzijden een samenvatting gegeven van alles wat in de negentien geweldige boekdelen naar voren is gekomen, onder de titel: De enquêtecommissie is van oordeel... Zo is dit op zich reeds een stuk ge schiedschrijving geworden, dat velen zeker zeer geïnteresseerd zullen lezen. Het is zoals de uitgever Van Loghum Slaterus (Arnhem) en J. M. Meulen- hoff (Amsterdam) zeggen, een voor treffelijke aanvulling op 't standaard werk „Onderdrukking en verzet". De lezer krijgt hier opheldering om trent veel, dat hem in de donkere tij den een raadsel was. Hij zal misschien ook geschokt worden in een voorstel ling omtrent personen en toestanden, welke hij zich met onvoldoende ge gevens had gevormd. Maar vóór alles dringt uit dit boek het besef naar vo ren, dat een democratie toch wel sterk moet zijn, als ze zo zonder aan zien des persoons enquêteert en con cludeert. Nadat de schrijver Frank Arnau ons kortgeleden een kijkje gegund heeft in „Hollywood na midder nacht" neemt hij ons thans in een nieuwe uitgave van Nijgh en van Ditmar mee naar „Tanger na mid dernacht", het tweede deel in een vervolg-reeks. Men vindt in dit boek de gedetail leerde beschrijving van de speur tochten, ondernomen door de com missaris van de criminele politie te Tanger, naar de dader van de moord op een danseres. Ogenschijnlijk be trof het een zelfmoord, maar bepaal de aanwijzingen zetten de politie op het zeer vage spoor van een moor denaar. Zoals uit de titels van de boeken ook valt af te leiden, is het de schrijver niet alleen te doen om het speurdersverhaal, maar evenzeer om een beschrijving yan de stad waarin de misdaad gepleegd is, in dit geval dus Tanger. Zoals in zijn voorgaande boeken, is Arnau hier wel in geslaagd. Hij doet het met een vaardige journalistieke pen. Een bepaalde passage, die een kort verblijf van de speurder in Londen verhaalt, kennen we nog uit een van de vorige boekon van Arnau, zij het met een kleine variatie. KI. Deze serie preken, die prof. Roma no Guardini gehouden heeft tijdens de academische godsdienstoefeningen aan de universiteit te München en die we in dit bij Paul Brand uitge geven boek gebundeld vinden, behan delen de eerste drie hoofdstukken van het Boek der Schepping, het eerste Boek van de H. Schrift. Men moet over een autoriteit van Guardini be schikken om het aan te durven deze moeilijke stof in een reeks preken te behandelen. „Preek" is hier niet het juiste woord, het zijn meer con ferenties, afgestemd op een acade misch gehoor, waarin Guardini op wetenschappelijk-verantwoorde wijze zijn toehoorders uiteenzet, welke de bedoelingen waren van de geïnspi reerde schrijver. Wetenschappelijk- verantwoord betekent hier niet, dat we een cursus in de exegese te ver werken krijgen, het blijven godsdien stige conferenties met als doel: de aanwezigen in hun godsdienstig leven te verrijken. En werkelijk, dit doei heeft Guardini ten volle bereikt. Zijn uiteenzettingen over „het begin aller dingen", scheppen en geschapen-zijn het paradijs, bekoring en zonde e.a. zijn glashelder, maar tevens geladen en getuigend van een bewonderens waardige godsdienstigheid, dat zij het gehoor moeten boeien. Een aanbeve ling is overbodig. J.H. Bij Martinus Nijhoff te 's Graven- hage verscheen thans de tweede afle vering van Van Dale's Groot Woor denboek der Nederlandse Taal. Ze loopt van alk tot en met bibilotheco- nomie. Ook de verzorging van dit katern laat niets te wensen over. En kele steekproeven toonden aan, dat neologismen zijn toegevoegd. Zo trof fen we bij de afkortigen b.h, aan. Katholieken kunnen het boek met vrucht raadplegen als het gaat om specifiek katholieke woorden. De omschrijving van het begrip „al taar" b.v. is uitvoerig en juist. Weer een echte Wodehouse: de hardgekookte zakenman, het lieve doch ongenaakbare meisje, een paar rijke jeugdige nietsnutters, de ver armde edelman, een draak van een zuster en een paar uitgeslapen butlers. Deze en nog andere personages draaien situaties in elkaar, die met „dol" nog veel te zwak zijn gekenschetst. Aan het einde is er veel vervulde hoop en een beetje ontgoocheling. Als ver pozing in de ernst des levens is zo'n boekje best te genieten. De Prisma uitgever zal er zeker wel weer succes mee hebben. klassiekers voor amateurs verzoch ten de KNWU met klem om voort aan bij gelegenheid reclame toe te staan. „Het zal ons niet mogelijk zijn in de toekomst wedstrijden te organiseren als we daarbij de (fi nanciële) steun van fabrieken moe ten missen" aldus de bestuurderen van onder andere Olympia's Toer, Ronde van Midden-Nederland, Ronde van Friesland en Ronde van Noord- Holland. Het streven is om voor de ze klassiekers toestemming te krij gen ook amateurs reclame te laten voeren, zodat fabrieken spoediger en veelvuldiger geinteresseerd kunnen worden. De KNWU heeft op de vergadering over dit onderwerp beloofd voor I januari een beslissing te zullen ne men. De bond leek niet onwelwillend tegenover het voorstel te staan. MARINE ENGINEERING Voor het diploma marine enginee ring is geslaagd de heer A.C. Slough uit Vlissingen. GOES, 17 dec. Groenten: per st. kropsla BI 15-16, bl.kool BI 44 B2 32- 34 Cl 19-23 afw, 11-32; per kg: stoof- sla 79-81, spruiten A2 42-46 BI 32 B2 16-17, witlof Al 63-65 A2 54-63 B2 39- 54 afw. 26-38, uien 8, peen 11-12, prei 13-19, gr. sav.kool 7-13, r.kool 8-17, w. kool 5-6, boerenkool 20, and. 51-54, kroten 8, veldsla 32-102. 's-HERTOGENBOSCH, 17 dec. Op de markt van heden werden aan gevoerd 7326 stuks vee, zijnde 2707 runderen, 276 graskalveren, 791 vette kalveren, 543 nucht. kalveren, 693 schapen, 21 geiten, 45 fokzeugen, 468 slachtvarkens, 31 lopers, 1751 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonde ringen voor dieren van buitengewone kw., als volgt: melk- en kalfkoeien 730-1275 per stuk, guiste koeien 625- 925, kalfvaarzen 800-1260, klamvaar- zen 725-926, guiste vaarzen 640-835, pinken 475-675, graskalveren 260-440, nucht. kalveren voor fok- of mesterij 75-235, weidesohapen 30-75, dracht, zeugen 330-390, lopers 67-78, biggen 46-63, alles per stuk. Slachtrunderen aanvoer 754 stuks, extra kw. 3,25-3,35, le kw. 3,10-3,25, 2e kw. 2,80-3,00, 3e kw. 2,65-2,80; vette stieren 2,90-3,15, worstkoeien 2,55-2,65, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren le kw. 2,75- 3,00, 2e kw. 2,35-2,55, 3e kw. 1,95-2,25; nucht. slachtkalveren 1,50-1,80, slacht varkens 1,80-1,92, slachtzeugen le kw. 1,70-1,78, 2e kw. 1,64-1,69, alles per kg lev. gew. Vette schapen 55-100, nucht. slachtkalveren 52,50-77,50. per stuk. KAPELLE, 17 dec. Industrie- en exportveiling: appelen: goudreinette h85-95 23, h80-85 22, h75-80 19, h65-75 13—14, h2 6.50—7.50, k 10—16, fabr. 6—7; jonathan h80-85 28—32, h75-80 27—32, h70-75 25—31, h65-70 17—28, h60-65 8—18, h2 3.50—6, k 6—11, fabr. 36; gold, delicious h80-85 4547, h 75-80 42—46, h70-75 37-A3, h65-70 35— 38, h60-65 27—29, h2 10—13, k 23—29, fabr. 815; cox orange pippin h75-80 64, h70-75 60—63, h65-70 54—55, h60- 65 42—43, h55-60 25—26, h2 6, k 30— 35, fabr. 69.50; gl. v. holl. h75-85 28, h65-75 20—22, h2 8—9, k 13—17, fabr. 48.50; sterappelen h60-70 3234, h55- 60 11; zoete ermgaard h65-75 38, h55- 65 24—29, h2 14, k 24, fabr. 12; brab. bellefleur k 13; winston h75-80 25, h65- 75 17; comt. de paris h65-75 12, h55- 65 11, h2 doordr. k 6; st. remy h75-85 13, h65-75 12, h2 7.50—9, k 9—10, fabr. 6; gieser wildeman h60-70 30, h50-60 19, k 19; d. du cornice h80-85 91, h75-80 93, h70-75 94, h65-70 89, h2 68, k 73, fabr. 66; kleipeer 1 11, souv. de va- cheur 1 1011, conference op monster uit het koelhuis h65-75 50.80, h55-65 37.3038. Verpakt fruit: goudreinette h90-95 39, h85-90 41, h80-85 42, h75-80 36; kroetappelen 3. Diversen: aardapp. 1 14, 2 12. Groentenveiling: bl.kool 14— 43, sav.kool 14-15, r.kool 9,5-16, prei 12-14, spruitkool 48, br.peen 6-8,5, w.- kool 5.5-8.5, boerenkool 13-15, and. 35. MIDDELBURG, 16 december. Fruit. Goudreinetten H I 85-95 24, 75-85 19, K 8—22, F 7—10, Golden De licious H I 75-85 44, 70-80 45, 65-75 40, 60-70 36, 60-65 32—37, H II 22—23 K 28—39; Jonathan H I 75-80 26—28, 70-75 21—22, 65-70 16, 60-65 14 60-75 26, 50-60 8, H II 11, K 10—21, F 7—15; Appels val en kroet 39; Zoete Erm gaard H I 60 en op 37, 55-60 26; Cox Orang» Pippin K 4059, F 38; Ster appels K 12, F 6; Campagner Zoet K 27, F 13—19; Lombarts Calville K 2124; Groninger Kroon H I 60 en op 23; Gieser Wildeman H I 60 en op 34—38, 55-60 22—28, 50-55 20, H II 11 —15; Beurré Alexandre Lucas K 18; St. Remy K 1316; Comtesse de Pa ris K 814; groenten: sla A 20; id. kas kg 82; andijvie glas 5472; id. natuur 45—46; prei 1223; rode kool 1017; savooie kool 512; boeree- kool 613; witte kool 612; spinazie 60; uien 611; veldsla natuur 3778; id. glas 6783; bloemkool 4 st. p. kist 6972, id. 6 st. 4872, id. 8 st. 27—46, id. 10 st. 11—20, id. 14 st. 10; ld. 12 st. 12—13; witlof 57—73; breek- peen 29; waspeen 1019; kroten kg 49; spruiten geschoond 4777; id. ongeschoond 2655. TERNEUZEN, 17 dec. Sla C 13.60, bl.kool B2 38-64 C2 19-39 afw. 16-20, knolseld. B 11 C 7-11, alpha 7.90-12, and. 2 41-54 afw. 19, br.peen 4-8, kro ten 9, r.kool 19-22, sav.kool 7-13, boe renkool 12-15, w.Kool 8-10, waspeen 11-14. prei 10-15, knolseld. 15, spruiten 41-64, uien 8, witlof A2 63-78 B 72-76 B2 45-70 afw. 23-53, zoutsla 41-46. Fruit cox orange pippin hl 80 67, m75 59, m70 58, m65 56, m60 42, m55 25, k 40- 52, fabr. 6-15; gold, delicious groen hl m75 35, m70 3132, m65 2630, m60 16, k 2832, fabr. 10, kroet 6; goud reinette k 10-16, fabr. 6-11; jonathan hl 80 22—26 m75 22—27 m70 21—28, m65 18—25, m60 10, h2 6, k 11—15, fabr. 68. kroet 36; zoete ermgaard k 1432, fabr. 19, zoete appelen fabr. 7, sterappelen h2 7, k 14-15, fabr. 11-12 comt, de paris hl m65 2021, m55 13, h2 36, k 1330, fabr. 36; - gieser wildeman fabr. 613, st. remy fabr. 8. Konstanz 304 (-2), Rheinfelden 212 1), Breisach 129 (-14), Straatsburg 230 (-3), Maxau 484 (-10), Mannheim 291 (-31), Mainz 326 (-2), Bingen 246 (+9), Kaub 274 15), Trier 480 (+3), Koblenz 387 (+36), Keulen 391 (+66), Ruhrprt 575 (+88), Lobith 1144 (+86), Nijmegen 899 (+84), Arnhem 910 (+70), Eefde IJssel 414 (+58), Deventer 310 (+52), Monsin 5580 10), Visé 5169 (+7), Borgharen 4204 14), Belfeld 1351 (+5), Grave be neden de sluii 593 (-1).

de Stem | 1958 | | pagina 11