KWESTIE-BERLIJN GEEN APART PROBLEEM Prof. Beel vroeg om wat kalmte Navo-ministers in Parijs verklaren La Callas in Parijs SCHRIJVEND GEHEUGEN VERWACHTE DUITSE ORDER BLEEF UIT JONGEN VAN ZESTIEN BEKENT VIJFVOUDIGE MOORD Onderlinge geschillen verstoren eenheid Molotov en Malenkov de kaak gesteld aan DAGBLAD VOOR ZEELAND Vijftien senatoren tegen verhoging presentiegeld „Verachtelijke scheurmakers" SPOEDIG NOTA Hij wilde de paus zien Indonesië Navo-raad in Zwaar bewolkt Uilbreker gegrepen na klopjacht Mao gaat boek schrijven Nog deze week rapport Ontslagen Hispano Suiza Hammarskjoeld op vredesmissie grote puzzel 123 Liever geen stemming GESCHENK VOOR WYSZYNSKI 98e JAARGANG No. 22939 Uitgave N.V. Uitg. Mij Neerlandia. Directeur.' E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor Cod, Koningin tn Vaderland WOENSDAG 17 DEC. 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i_) Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) (Van onze parlementaire verslaggever) De regeringsvoorstellen tot verho ging van de schadeloosstelling en de vergoedingen voor leden van de Eerste en Tweede Kamer zijn in de senaat aanvaard. Met uitzondering van de communisten stemden alle leden vóór. De verhoging van de onkostenver goeding en het presentiegeld voor de leden van de Eerste Kamer werd met vijftig tegen vijftien stemmen aangenomen. Tegen waren behalve de communisten twee KVP-ers (Rot tinghuis en de Gou), 4 CHU- en 4 AR- afgevaardigden en de enige SGP-er. De Kamer nam gisteren nog geen beslissing over det, verhoging van het tarief voor jachtakten. Zowel de heer Zegers (KVP) als de heer In 't Veld (PvdA) meenden, dat door deze kostenverhoging het aantal houders van jachtakten zou afnemen, omdat het vooral voor de kleine jagers te duur wordt. Minister Vondeling betoogde, dat tariefsverhoging van weinig invloed is, gezien de hoge totale kosten, die met het beoefenen van de jacht zijn gemoeid. De stemming over dit voorstel zal volgende week plaats hebben. Het overleg van (le 15 Navo-ministers, dat gisteren te Parijs is begonnen, werd in hoofdzaak gekarakteriseerd door a) Eenheid van opvatting over de manier, waarop men de Russische dreiging met betrekking tot B'erlijn moet beantwoorden b) Bezorgdheid over het tekort aan eensgezindheid tussen de Navo-landen onderling. Deze eensgezindheid is momenteel meer dan ooit nodig. De goede geest wordt al le vaak verstoord door geschillen, die de militaire en politieke samenwerking afbreuk doen, zo werd gezegd. Na de eerste zitting van de ministerraad, geopend door de Nederlandse minister Luns, is een communiqué uitgegeven, v/aarin gezegd wordt, dat de kwestie-Berlijn alleen kan worden opgelost in het kader van een akkoord met de Sovjet-Unie over het hele Duitse vraagstuk. De Sovjet-Unie zal verantwoordelijk worden gesteld voor elke actie, die de vrije verbinding tussen Berlijn en het Westen in gevaar brengt. Als premier Kroestjev een eerlijk man is en wie zou daaraan twijfelen wordt eerst nu recht duidelijk welk een gangstersbende de Sovjet-Unie in de afgelopen jaren heeft ge regeerd. In de bijeenkomst van het centrale partijcomité, die gisteren in Moskou begon, beschuldigde de Russische pre mier Malenkov ervan, dat hij in 1952 de cijfers van de graanoogst vervalst heeft, om het te doen voorkomen dat dit probleem was opgelost. Hij zou zodoende de mislukkingen hebben willen camoufleren, die zich in de landbouwsector, waarvan hij de lei ding had, hebben voorgedaan. Molotov werd verantwoordelijk ge- i steld voor een onnodige verhoging van de inschrijvingsbedragen op de staatsleningen. Hij zou de boeren meer geld uit de zak geklopt hebben dan verantwoord was. Verder werden alle gevallen groot heden weer eens over één kam ge schoren en als een „verachtelijke groep akelige scheurmakers" gekwa lificeerd. Kroestjev was verder van mening dat de man die op het ogenblik de touwtjes in handen heeft, namelijk een zekere Kroestjev, op landbouw gebied geen onverdienstelijke resul taten heeft bereikt. ,,Het debat over de kwestie-Berlijn in de ministerraad van de Navo is het allerbeste, dat ik ooit heb mee gemaakt. Het communiqué over deze kwestie is stellig zwakker dan wat over het standpunt in deze kwestie door de Atlantische afgevaardigden is gezegd". Dit zei minister Luns, dinsdagavond na afloop van de eer ste dag der conferentie. In delegatiekringen wordt het mo gelijk geacht dat nog voor het einde van dit jaar het antwoord op de Russische nota's over Berlijn, dat het communiqué tot basis zal heb ben, gereed zal zijn. Het communi qué zou de warme instemming heb ben van de Navo-opperbevelhebber, generaal Norstad. De secretaris-generaal van de NAVO Paul Henri Spaak, heeft in een rapport dat hij dinsdag bij de Navo-raad heeft ingediend, ver- klaard dat de Sovjet-Russische drei ging zich thans over de gehele we reld doet gevoelen en dat hieraan slechts het hoofd kan worden gebo den door uitgebreid overleg. Spaak verklaart in zijn rapport onder meer, dat gebeurtenissen bui ten het NAVO-gebied nog steeds een gevaar voor het Atlantische bondge nootschap kunnen betekenen. Een NAVO-woordvoerder deelde mee dat verscheidene ministers com mentaar hadden gegeven op het af breken der onderhandelingen over het vrijhandelsgebied. Zij hadden hierbij de mening ge uit, dat het moeilijk zou zijn mili taire eenheid in een economisch ver deeld Europa te handhaven. Volgens de woordvoerder hadden de ministers van Buitenlandse Za ken van West-Duitsland, Denemar ken, Griekenland en Turkije opmer kingen in deze geest gemaakt. Toen hem hierover vragen werden ge steld, weigerde hij nadere bijzonder heden te geven. Een Franse verslaggever heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, gevraagd, waarom het opstellen van het korte communiqué over Berlijn zo lang heelt geduurd. Indien ik twee uur zou doen over het schrijven van een verhaal van twintig regels, zou ik worden ontslagen," aldus de journa list. Dulles kon het grapje wel waarderen. Hij gaf toe dat het wel wat vlugger gekund had. Een 80-jarige pelgrim, die bijna 600 kilometer gelopen had om zijn oude schoolmak ker paus Joannes XXIII te zien, is gisteren op weg naar huis aan een hartaanval over leden- De politie identificeert de man als Luigi Pellegrino, 80 jaar geleden geboren in Gazzaniga, nabij Sotto il Monte, de ge boorteplaats van de paus. Pel legrino, wiens naam pelgrim betekent, liep van Gazzaniga naar Rome, om de paus te zien, die hij, volgens zijn zeg gen, kende uit zijn school dagen. Pellegrino werd dood aange troffen in een openbare slaap zaal te Maccarese, 30 kilome ter van Rome, waar hij, op de terugweg, de nacht had door gebracht. 5? MINISTER Zijlstra heeft gisteren in Den Haag de commissie economische mededinging geïnstalleerd. GASSELTE. een gemeente in Drente, heeft een burgemeester van dertig jaar. Het is de heer G. J. te Loo. Gisteren werd hij geïnstalleerd. OP VERZOEK van vele bisschoppen heeft de H. Vader dispensatie ver leend van de onthouding op vrijdag 26 december. MGR. BERAN, aartsbisschop van Praag, mag zijn ambt weer gaan uit oefenen als hij met de communisten samenwerkt. Dit heeft de geëxcom municeerde priester Josef Plohjar verklaard, die Tsjechisch minister van Gezondheid is. CLARENCE F. Skinner, vice-presi dent van Nieuw-Zeeland, is gisteren voor een driedaags bezoek aan Ne derland op Schiphol gearriveerd. ACHT JAAR gevangenisstraf luidde gisteren het vonnis tegen de 29- jarige mevrouw M. van der V., die voor de Utrechtse rechtbank te rechtstond wegens moord op haar 20 maanden oude zoontje Leo. Ze had het kind in een teil kokend water ge houden. J. FABIUS, de journalist die terecht moest staan wegens belediging van het openbaar gezag, naar aanleiding van de zaak majoor K., is gisteren door de rechtbank te Den Haag van rechtsvervolging ontslagen. Het wordt in Navo-kringen vrijwel zeker geacht, dat de situatie in Indonesië aan de orde zal komen bij de besprekingen over het Verre Oos ten, die morgen op de Navo-confe- rentie in Parijs zullen worden gehou den. Naar verluidt heeft het secretari aat van de Navo een document over Indonesië opgesteld, dat door de mi nisters zal worden besproken. Verwachting van het KNMI tot woensdagavond, opgemaakt dins dagavond 23.15 uur. Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot vrij krachtige wind, draaiend naar westelyke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: zwaarbe wolkt en regenvlagen. Tot sterk toenemende wind uit het westen. Vandaag: zon onder 16.29 uur. Morgen: zon op 8.44 uur, maan onder 0.37 uur. De 29-jarige automonteur R. G. T., die in de nacht van 2 op 3 december ontvlucht was uit het Huis van Be waring te Dordrecht, waar hij -ge detineerd zat wegens het plegen van minstens 68 inbraken, is op de heide onder de gemeente Laren, zijn woon plaats gearresteerd. De Larense politie had sinds enige tijd het vermoeden, dat T. zich op de heide verborgen hield. Maandag avond ondernam zij een klopjacht. Om de heide werd een cordon ge trokken. Met hulp van speui'honden had men spoedig de schuilplaats van T. gevonden. De man verzette zich bij zijn arrestatie niet. In het koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam is dinsdag een nieuwe elektronische administratie machine gedemonstreerd. De ma chine beschikt over een magnetisch „geheugen", waarin 5 miljoen te kens kunnen worden opgeborgen. Via een informatiestation kan de bediende zich direct tot het geheu gen wenden. Het antwoord op de vragen verschijnt binnen enkele se conden automatisch getypt op pa pier. Mao Tse-Toeng stelt zich niet herkiesbaar als president. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, Tsjen Yi, dinsdag officieel meegedeeld. De ambtstermijn van Mao loopt dit jaar af. Het partijbestuur zou Mao's besluit vorige week woensdag hebben goedgekeurd. Mao blijft voor zitter van de partij en zal zich ge heel wijden aan de leiding van de partij- en staatspolitiek. Mao is 65 jaar. Buitenlandse waar nemers in Peking vinden het be sluit niet verrassend. Hij trad de laatste tijd minder in het openbaar op en men verwachtte al, dat hij zich zou terugtrekken om een theoretisch werk te schrijven, waarin de tegen woordige ontwikkeling in China wordt samengevat. In Belgrado merkte men op, dat de aankondiging van Mao's aftreden is gekomen na de duidelijke bewij- (Van onze Haagse correspondent) Door het optreden van prof. dr. L. Beel als informateur is de kabinetscrisis althans uiter lijk in een wat rustiger vaar water gekomen. Dit is gisteren gebleken bij het debat in de Tweede Kamer over de vraag, of moest worden voldaan aan bleken was, dat er voldoende olie op de golven was geworpen, nog met de vice-minister-president mr. Struycken in het torentje. In de och tenduren heeft hij ook minister Drees nog bezocht. Vandaag zullen de fractieleiders aan de beurt ko men. Dr. Beel is dus kennelijk op het ogenblik bezig zichzelf te infor meren. Dat intussen het vuur nog wel blijft smeulen bleek uit een reactie in de Kamer op het voorstel van dr. Kortenhorst om niet te vergaderen tot maandag. Hij liet er geen twij fel over bestaan, dat aan het voor stel van de vorige dag, dat zoveel stof had doen opwaaien (om de be lastingwetten als één geheel te blij ven bezien en aanvaarden! niet meer te tornen valt. De Kamer heeft daar- een verzoek van de informateur, ov$elbews^n er moeilijkheden om voorlopig geen beslissingen meer te nemen, die zijn onder zoek ongunstig zouden kunnen beïnvloeden. Dr. Kortenhorst zag de mogelijk heid, dat het debat dan maandag 22 december zou kunnen worden hervat. Hij rekent er dus op, dat dr. Beel nog deze week de koningin een eer ste rapport zal uitbrengen dat op het onderzoek van de gehele situatie be trekking heeft. Dr. Beel bestudeerde gisteren de adviezen, die de konin gin hem heeft overhandigd en die zen van onenigheid tussen de Sovjet- 1 haar na het mondelinge consulteren Unie en communistisch China over de volkscommunes" in China en de lijn die de Chinezen in hun buiten landse politiek volgen. sinds vorige week vrijdag schrifte lijk zyn bevestigd. Hij heeft in het Kamergebouw een gesprek gehad met de voorzitter en met de senioren en toen hem ge- (Eigen nieuwsdienst) Het massale ontslag bij Hispa no Suiza te Breda vindt, naar wij vernemen, zijn aanleiding in het uitblijven van een order, waarop men dit jaar gemeend had te mogen rekenen. Het be treft hier de produktie van boordwapens voor gevechts wagens die voor Duitsland zijn bestemd. Al enige tijd wordt in Navo-ver- band onderhandeld over deze pant serwagens. Oorspronkelijk voelde de legerleiding in Bonn voor een Brits ontwerp, dat vooral rekening hield met de eisen van een eventuele atoomoorlog. Later echter kwam De veelbesproken opera-zangeres, Maria Meneghini Callas, arriveerde uit Italië in het Gare de Lyon te Parijs, waar zij vrijdag a.s. in de opera zal optreden tijdens een unie ke liefdadigheidsvoorstelling. Deze telefoto toont haar op het perron, waar ze door mensen van de opera werd afgehaald. Dag Hammarskjoeld, secretaris generaal der Verenigde Naties, is voornemens persoonlijk in het Mid den-Oosten een poging te doen om de door nieuwe grensincidenten ver hitte gemoederen in Israël en de Verenigde Arabische Republiek wat tot rust te brengen. Hammarskjoeld zal zijn nieuwe missie op zich nemen in samenhang met zijn gewoonte de kerstdagen door te brengen bij het politieleger- tje van de V.N. in de z.g. Gaza- strook. Donderdag reist hij naar huis in Zweden en a.s. maandag vertrekt hij naar het Midden-Oosten. Alvorens op 8 januari naar New-York terug te keren, zal hij ook bezoeken bren gen aan Khartoum, Addis Abeba, Mogadiscio, Jeruzalem, Cairo en Benghazi. Een vrij van dienst zijnde politieman heeft maandag avond, na een tip van een on bekende vrouw, in Mission Beach, Californië, de hand ge legd op de zestien jaar oude Carl Eder, naar wie drie da gen is 'gezocht in verband met een vrijdag 1.1. gepleegde vijf voudige moord. Hij heeft be kend. Eder was gevlucht nadat vrijdag vijf leden van het gezin Pendergast in El Cajon, met wie hij bevriend was ge. aakt, vermoord waren aan getroffen. De 39-jarige Tom Pendergast, man en vader van de verslagenen, werd maandag door de politie vrijgelaten nadat hij gedurende 7% uur onder worpen was geweest aan een proef met di leugenontdekker en onder bewaking verbleven had in een in richting voor geestelijk gestoorden Pendergast toonde zich zo afgetrok ken dat de politie vreesde dat hij de hand aan zichzelf zou slaan. De man, die zich vrijwillig aan de proef met de leugenontdekker had onderworpen als zijn „getuige naast God", trof zijn 37-jarige vrouw en zijn vier kinderen in de leeftijd van twee tot negen jaar, vrijdag avond vermoord in hun woning aan. Hij had de politie verteld dat hij. van zijn werk thuiskomend, Eder ontmoette, die hem onder bedreiging met een revolver gedwongen had naar San Diego te rijden. Eder, die van huis in New York was wegge lopen, was daar uit de auto gestapt. Toen Pendergast naar huis terug ging, deed hij de gruwelijke ontdek king. Na zijn arrestatie vertelde Carl Eder dat hij tot de moorden was ge komen omdat een van de kinderen maar niet ophield met gillen. „Ik deed het omdat Diane gilde. Ze wilde maar niet ophouden. Zo men hierop terug. In de afgelopen oorlog, zo werd gezegd, had men in het Duitse leger een aantal ervarin gen opgedaan, die men in het pro ject voor een nieuwe gevechtswagen verwerkt wenste te zien. In plaats van de order uit te besteden in Engeland of Frankrijk, wilde men de pantserwagens maar liever zelf maken en dan naar een eigen ont werp. Ook de boordwapens en mu nitie zou men zelf in produktie ne men. Totdat deze beslissing afkwam, was de onderneming in Breda ten nauwste bij de onderhandelingen be trokken. De directie meehde, dat de order haar nauwelijks kon ontgaan. Die hoop werd grondig de bodem in geslagen. Hispano heeft nog steeds enkele te kenaars in Duitsland, die zich met onderdelen van het ontwerp voor een gevechtswagen bezighouden. Maar intussen zijn de eerste nieuwe wa gens al uit de Duitse fabrieken ge rold (Advertentie! is het allemaal begonnen", vertelde Eder. Diane was 4 jaar. Eder zei dat, toen Diane bleef gillen, hij het kind had opgepakt en tegen de grond had geworpen. Toen kwam de moeder het vertrek binnen en eiste dat hij een dokter zou roepen. In plaats daarvan haalde Eder een geweer, dat bij eenmaal afschoot in de keu ken. Mevrouw Pendergast kwam de badkamer uit en vroeg: „Wat doe je me. een geweer?" De jongen zei dat hij toen tweemaal op haar schoot, eenmaal in het voorhoofd en een maal in de borst. Hij vond een mes en doodde de twee jongste kinderen. Diane en de 2-jarige Allen, in de badkamer. Hij sleepte het lichaam van de moeder eveneens naar de badkamer. Hij probeerde zich te rei nigen en waste zijn bovenkleding. Hij maakte zich gereed om te ver trekken. toer de twee oudere jon gens het huis binnenkwamen en be gonnen te gillen. Ze werden even eens door hem vermoord. met betrekking tot de mislukte stemming over het belastingontwerp. De griffie moet namelijk een fout hebben ge maakt met het doorgeven van de stukken aan de voorzitter. Daardoor had de mislukte stemming betrek king op een ander ontwerp dan was aangekondigd. Een hoogst verwarde situatie dus, waaraan de voorzitter nu een einde wilde maken. Mr. Burger kwam herhalen, dat hij geen verantwoordelijkheid kon dragen voor het weer aan de orde stellen van iets anders dan het éne ontwerp, dat minister Hofstra zelf zou willen verdedigen. Prof. Romme merkte op, dat als men een formateur belooft, beraad slagingen achterwege te laten, die opnieuw moeilijkheden kunnen ople veren, men zich daaraan moet hou den. Dr. Kortenhorst maakte mr. Bur ger ook duidelijk, dat het terug draaien van de agenda alleen be trekking had op de vergissing bij de stemming en dat er voor de heer Bur ger dus niets anders opzat dan even tueel een voorstel te doen en dat in stemming te brengen. Daar schrok de socialistische leider van terug. Hjj zou een nederlaag geleden hebben. Het ziet er naar uit, dat dus a.s. maandag deze zaak toch nog zo zal kunnen verlopen als de meerderheid in de Kamer dat wil. Hier en daar wordt nu de gevolg trekking gemaakt, dat de heer Beel erop zal aansturen, dat alle minis ters nu ontslag krijgen. Ook degenen, die alleen hun zetels ter beschikking hebben gesteld. De moeilijkheden, die de Kamer minister Hofstra maandag in de weg heeft gelegd, zo dat deze niet eens in de vergader zaal wilde komen, zullen dit alles wel niet eenvoudig maken. In welke kring men echter ook polst, de eindconclusie blijft: deze informatieperiode moet wel op Ka merontbinding uitdraaien. Mr. In 't Veld, PvdA, heeft giste ren in de Eerste Kamer de niet- socialistische partijen nog eens er van beschuldigd, dat zij ,,door de macht van het getal" heenlopen over opvattingen, die de PvdA als zeer principieel wil beschouwen. Het was een vreemd argument en de heer Rip (AR) vroeg dan ook direct, wat men in een democratisch land an ders kan doen dan beslissen bij meerderheid van stemmen. Het de- bat(je) ontwikkelde zich naar aan leiding van het wetsontwerp tot ver lenging van de wet vervreemding landbouwgronden. Dit ontwerp moest voor 1 januari worden behandeld om dat anders de prijsbeheersing zou vervallen. De nieuw benoemde Amerikaanse kardinaal Cushing, aartsbisschop van Boston, heeft het feestgeschenk van zijn diocesanen ter gelegenheid van zijn kardinaalscreatie aan kardinaal Wyszynski gegeven om te gebruiken voor de priesteropleiding in Polen. Het betreft een bedrag van 25.000 dollar, bijna 100.000 gulden. Kardi naal Wyszynski bevindt zich nog in Rome. Kardinaal Cushing heeft de Poolse kardinaal een bezoek gebracht en hem het geld overhandigd omdat ..hij iets wilde doen voor iemand achter het IJzeren Gordijn."

de Stem | 1958 | | pagina 1