Onderwijzer en soldaat I RADIO ill p if Jubilaris E. Hallegraeff doet het nu wat rustiger GOUDEN HUWELIJKSFEEST TE SAS VAN GENT Mutaties bij De Schelde Gemeenteraad van Graauw keurde de begroting goed Plan voor uitbreiding der Sluiskilse parochiekerk GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Kostbaar transport polio-vaccin kwam de grens over Landbouw heeft geen schuld aan kabinetscrisis Bedreigingen Van de rimboe naar Terneuzen De beste uitweg Falende redenering Samenspel 3 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 16 DECEMBER 1958 Iers: In de Vredestraat Wild- West-roman Dalend ledental bij muziekgezelschappen - vergadering in het badhuis - fijn als u iets in huis hebt! IR. GEUZE OP Z.L.M.-VERGADERING Suikerbietenoogst en zuivel situatie gunstig Nispen de .eer SIEMENS en teJm/lsLe, Molen te Kuitaart wordt hersteld De gesloten cafés te Hulst 8 ,0 I.O garnalen toostscholeL e haring a llijd is te hebben. ij feesten D 39 VAN DER STEEN Zes jaar is hij nu aan de r.-k. Jongensschool te Terneuzen verbonden. Zes rustige jaren vergeleken bij de voorafgaande, die de heer E. Hallegraeff (46) uit Sluiskil bij het onderwijs door bracht. Waarschijnlijk komt dat door zijn start in Indonesië. Zijn belevenissen daar zouden eenvoudig niet in een rustig Neder land kunnen plaats hebben. Hij was onderwijzer en soldaat. Sport was zijn hobby en soldaat is hij nog. van het Nederlands record op de 100 en 400 m. En bij gebrek aan geld in het daarvoor bestemde fonds net niet uitgezonden naar de Olym pische spelen in Amsterdam in 1928. Te Sluiskil In 1950 kwam de heer Hallegraeff met zijn gezin naar Nederland. Be landde in Suiskil (Merelstraat 19), kwam in '52 na een rustperiode aan de St. Willibrordussehool <5e klas) in Terneuzen, neemt zeer actief deel aan de Nationale Reserve en leidt het Bonte Avond Cabaret, een ama teurvereniging, die op zeer verant woorde wijze avonden verzorgt met liedjes, sketches en dansen en dat met kennelijk plezier ieder jaar weer met nieuwe nummers voor de dag komt. Hij werd in Indonesië geboren en studeerde er voor onderwijzer. In het begin der dertiger jaren ging hij. 21 jaar oud als fungerend school hoofd de rimboe in. Ergens op Zuid- Sumatra was zo'n school voor de kinderen van Indo-Europese kolonis ten. Het was de hardste maar ook de beste leerschool, die ik gehad heb. vertelt de heer Hallegraeff, en hij verzekert, dat bij onderlinge ge schillen de revolver een bijzonder sterk argument was. Zodat op een avond één der kolonisten, die van een bridgeclub was uitgesloten, mid den onder de partij de zaal binnen kwam en de voorzitter wilde dood schieten. Het kostte enige moeite hem te ontzetten, maar het lukte. Na een jaar moest de heer Halle graeff in militaire dienst voor zes maanden. Daarna zwierf hij van het een naar het ander. Twee jaar de armenschool" in Bandoeng, zes maanden Hollands-Chinese school in Cheribon, weer drie jaar aan een school in Bandoeng, benoemd als schoolhoofd ergens in Kediri (Oost- Java). Uitbreken van Wereldoorlog II. In 1941 opgeroepen voor de mi litaire dienst. Krijgsgevangen. Nagasaki Er volgden drie onvoorstelbaar lange jaren van krijgsgevangenschap bij de Jappen. Tenslotte belandde hij met vele anderen in een kamp op Kioe Sjoe, enkele tientallen kilome ters van Nagasaki. Het Yawata- complex was een hoogovenbedrijf waar de krijgsgevangenen te werk waren gesteld, waar eten en behan deling onmenselijk waren en waar men op het laatst zijn werk als het ware tussen de vallende bommen verrichtte. Dekking zoeken bij lucht aanvallen vonden de gele overheer sers op het laatst overbodig. En zo werden ook zij opgeschrikt door de hevigste ontploffing, die de wereld tot dan toe gekend had: de atoom bom op Nagasaki. Geen mens had er idee van wat daar gebeurde, maar toen ook de heer Hallegraeff later in de stad kwam. zag hij voor het eerst wat de uitwerking van een atoombom was. Gelukkig volgde de capitulatie van Japan, want later hoorde hij van Amerikaanse officieren, dat de der de atoombom voor de Yawata-com- plexen bestemd was. IVeer soldaat Eind augustus '45 door de Ameri kanen afgevoerd via Okinawa naar i Manilla om getraind en gewapend I v?J".d®r? daJ{ w®r<? ÏS nvS-n te worden voor de bevrijdingspa- 1 d* familiekring doorgebracht Ta rij- trnuillps vnnr Indonesië Naar Zuid ke bloemen, cadeaus en persoonlijke gelukwensen mochten de jubilarissen in ontvangst nemen. In de avonduren schalden door de anders zo rustige Vredestraat de vrolijke tonen van de harmonie De Verenigde Vrienden, die de jubilarissen voor hun door de buurt versierde woning een klinkende se renade kwamen brengen, hetgeen, on danks het bar slechte weer, een toe loop van belangstellenden veroorzaak te. De voorzitter van de harmonie, de heer R. Verhelst, richtte zich in een hartelijk speechje tot het gouden paar Na dit veelbewogen leven vierde de heer Hallegraeff gisteren zijn zil veren onderwijsjubileum. Dat werd voor hem en zijn gezin een onver getelijke dag omdat collegae, school bestuur en leerlingen hem op harte lijke wijze huldigden. Huldiging De feestdag begon met een H. Mis in de Gemeenschapszaal van de r.-k. Jongensschool, opgedragen door pas toor van Campen, waarna een fees telijk ontbijt volgde met de familie Hallegraeff, pastoor van Campen en het personeel. Tijdens de feestelijke bijeenkomst, waarbij ook alle leer lingen aanwezig waren, werden door de pastoor, het hoofd der school, de heer A. Luyten, en namens het ou dercomité door de heer A. van Tiel zeer hartelijke woorden gesproken en geschenken en bloemen voor me vrouw Hallegraeff aangeboden. Leerlingen uit alle klassen kwamen met een prachtig geschenk aandra gen. P. Goethals uit de vijfde klas van de heer Hallegraeff had een aparte felicitatie evenals twee jon gens uit de eerste klas en een jonge tje uit Indonesië. Ondertussen liet het schoolorkest (zestien man sterk) zich telkens opnieuw van zijn beste zijde horen en na de middag bracht de heer Marquinie uit Middelburg als mystic Marco de hele school in ver rukking met zijn goocheltoeren. Vooral zijn slotnummer, waarmee hij onlangs voor de Vlaamse televisie de eerste prijs won, sloeg geweldig in. Het was een groot gezelschap, dat de stemmige trouwzaal van het stad huis te Sas van Gent vulde, toen het gouden bruidspaar P. Meeusen-Schelf- hout met kinderen, behuwdkinderen en kleinkinderen door het voltallig gemeentebestuur werd ontvangen. Burgemeester den Boer vond in de kortgeleden aangebrachte ramen van de trouwzaal, waarop fragmenten van Vondels Gijsbrecht zijn gegrift, stof voor zijn toespraak. „Deze dichterlij ke woorden over huwelijkstrouw en huwelijksband", aldus de burgemees ter, „zouden voor u persoonlijk kunnen zijn geschreven". Hij benadrukte nog eens, wat een groot voorrecht het is onder zulke gunstige en gezegende omstandigheden als bij de jubilarissen het g«val is, deze gouden mijlpaal te mogen bereiken. Om bruid en brui degom nog eens volledig in de origi nele sfeer van hun trouwdag te bren gen, las de burgemeester, tot zichtbaar genoegen van de gouden echtelieden de huwelijksakte voor, welke op 12 december 1908 werd opgemaakt, waar na de bruid met een bouquet bloemen en de bruidegom met een geschenk onder couvert werden begiftigd. Met het plaatsen van de handtekeningen van de feestelingen en alle aanwezige familieleden in het gulden boek, werd de plechtigheid besloten. De heer Jo Meeusen, de jongste zoon van het gou den paar, dankte voor de eer en hulde aan zijn ouders bewezen. trouilles voor Indonesië. Naar Zuid Celebes gezonden om de rust te her stellen. Gedemobiliseerd in '47 en daar weer te werk gesteld als schoolhoofd- Dan naar Makassar, verbonden aan een school met 350 leerlingen. Ondertussen sportleider en -beoefenaar. Op 16-jarige leeftijd recordhouder op alle afstanden in de vrije slag zwemmen. In Bandoeng leider van de 350 leden tellende sportvereniging „Olympia". Houder (Advertentie) en maakte van de gelegenheid gebruik om de bruidegom nog eens extra te bedanken voor zijn daadwerkelijke steun aan de muziekvereniging. De gouden jubilarissen mogen op een schone en onvergetelijke dag te rugzien. Het aantal leden van de bond van harmonie- en fanfareverenigingen, bedraagt nog 34 in Zeeland, deelde de voorzitter, de heer J, Burger uit Wemeldinge op de jaarvergadering in Goes mee. Dit aantal blijft sta tionair, maar het aantal leden der korpsen loopt iets terug en is nu ongeveer 1100. De mindere animo bezorgt de korpsen nogal eens moei- lijheden. Met 16 tegen 11 stemmen werd be sloten het bondsconcours 1959 dat altijd op tweede pinksterdag wordt gehouden door de muziekvereni ging te 's-Heer Arendskerke te laten organiseren. Een andere kandidaat was ..Rillandia" uit Rilland-Bath. dat echter naar de mening van ver schillende afdelingen te ver uit de buurt lag. (Advertenties) 5? 55 Naar de directie van de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlis- singen ons mededeelt, is de heer S. van Ravenstein met ingang van 1 ja nuari a.s. benoemd tot hoofdingenieur en chef van de commerciële dienst. Met ingang van dezelfde datum is mr. H. Langman benoemd tot secretaris van de n.v. koninklijke maatschappij „De Schelde". De heer Langman is thans dienstdoend chef van de com merciële dienst. In een paar uur wist de raad van Graauw de begroting '59 te behan delen en aan te nemen met alge mene stemmen. Vanwege de broodnodige herstellin gen aan het gemeentehuis was een vergadering in de raadszaal onmo gelijk. De raad sloeg zijn tenten op in een keurige en uitstekend ver warmde en verlichte lokaliteit van het badhuis. Nadat de raad de door b. en w. voorgestelde wijziging der gemeen schappelijke regeling I.Z.A. met alge mene stemmen had goedgekeurd, werden een paar beroepschriften be handeld inzake aanslagen straatbe lasting '58. De voorzitter lichtte toe, dat beide percelen, waarvoor onthef fing werd gevraagd, alhoewel niet aan de openbare weg liggend, toch een uitweg hadden op de weg. al is die ene weg dan ook een niet ver harde weg. Beide verzoeken werden afgewezen. Het volgende punt betrof een wij ziging oprichtingsakte en statuten van de stichting Hulster Ambacht. De voorzitter deelde mee, dat ophef fing van de bestaande en oprichting van een nieuwe stichting nodig ble ken om een ambtenaar in de pen sioenregeling te laten vallen. In fei te blijft al het andere hetzelfde. Nie mand had hier uiteraard bezwaar te gen. De aftredende leden van het bur gerlijk armbestuur t.w. de heren A. Staal, J. Boënne en Al. Totté wer den allen met zes van de zeven stem men herkozen. Hierna kwam de behandeling van Voorgesteld zal worden aan de eerst volgende vergadering van aandeel- i Hierna Kwam ae Denanueiuag v<n houders, ir. J. H. Mulock Houwer te de begroting aan de orde. Daar nie benoemen tot onderdirecteur. Naar wij mand van de gelegenheid om alge- vernemen zou deze benoeming van de I mene beschouwingen te houden ge- heer Mulock Houwer in verband staan bruik wenste te maken, bracht de met het feit, dat over circa twee jaar i commissie van onderzoek bij monde ir. C. Kapsenberg, thans een der di- van de heer Schillemans verslag uit recteuren van de koninklijke maat- over haar bevindingen, schappij „De Schelde", met pensioen J Enkele punten die de commissie wel zal gaan. even wilde belichten waren o.m. het In de parochie Sluiskil leven plannen om de bestaande veel te kleine kerk, ofwel door een nieuwe te vervangen of te verbou wen. Tijdens een parochiële vergadering is wel komen vast te staan, dat het op een verbouwing van de huidige kerk zal uit lopen, een werk dat anderhalf tot twee ton zal kosten. specialist in kerkenbouw voorziet in een uitbreiding tot 750 plaatsen. De financiering ervan is een heel probleem, doch men is daarover toch niet pessimistisch. Het benodigde geld is te verkrijgen uit een verho ging der plaatsengelden, een maan delijkse vrijwillige schaalcollecte en andere bronnen. De noodzaak van uitbreiding wordt door de provinciaal der paters kapu cijnen volledig erkend, zodat pater Gardiaan van zijn oversten op mede werking mag rekenen. De huidige kerk telt 325 plaatsen en dat zijn er naar de toestand van het ogenblik 200 te weinig. De toe komstige uitbreiding van Sluiskil, waarbij op een aantal katholieke be woners van ca. 4000 kan worden ge rekend, zou een kerk van wel elf- tot twaalfhonderd plaatsen noodzakelijk maken, doch dit is vooralsnog niet te verwezenlijken. Het nu gemaakte plan, dat van de hand van de kapucijnenpater Con- stantinus is een vooraanstaand (Advertentie) schoonmaken van het arrestantenlo kaal, dat behalve voor arrestanten een blijvende verblijfplaats voor muizen schijnt te zijn; de vernieu wing van de berucht geworden weg Paal-Duivelshoek, welke vernieuwing in feite zou moeten wachten op een definitieve beslissing inzake vernieu wing of verbreding van de zeedijk daar ter plaatse. Besloten werd op dracht te geven tot het maken van een begroting voor dat deel. dat blij vend mag wordèn beschouwd. Ook de ligging van de vuilnisbelt aan de Willem Hendrikstraat vond men niet goed. Men kwam na bespreking tot de conclusie, dat contact moet wor den opgenomen met enkele grondei genaren om te zien of verplaatsing naar laag gelegen stukken weiland misschien mogelijk zou zijn. Ook de indertijd toegekende subsi die aan de Z.V.T.M. kwam ter spra ke. Men had in principe geen be zwaar daar tegen, maar meende toch te moeten trachten een paar verbindingen met het gehucht Paal te krijgen, buiten de thans bestaande om. Een commissie uit de raad zal de lijst van hen, die momenteel kolen- toeslag genieten aan 'n nauwkeurig onderzoek onderwerpen en zien, of hierin geen veranderingen dienen te worden gebracht. De herbergiers, die een gewoon verlof hebben, blijven ook in de toe komst 45,per jaar daarvoor be talen, het door het rijk vastgestelde minimumbedrag. Zij, die een volle dige vergunning hebben, zullen wel van f 60,tot 75, moeten stijgen. Een suggestie om de legesgelden van de burgerlijke stand en de be grafenisrechten te gaan verhogen, zal eerst nader worden bestudeerd. De raad verklaarde zich in princi pe bereid een grotere tegemoetko ming te verlenen dan gebruikelijk is, om de Alsteinpolder nog steeds van elektrisch licht verstoken in deze te helpen. Grondprijzen De heren de Wit en Daalman pleitten er vurig voor, om toch te trachten de prijzen voor de bouw grond in het uitbreidingsplan ver laagd te krijgen. Op voorstel van de heer Schille mans werd met algemene stem men besloten pogingen in het werk te stellen die prijzen met ongeveei' een derde te verlagen. Men hoopt, dat het college van G.S., dat de gemeente gedwongen heeft uitslui tend daar te laten bouwen, nu in deze situatie wel goedgunstig zal willen beschikken. Zoals we reeds meldden, werd de begroting met algemene stemmen goedgekeurd. Het Lyceum te Hulst krijgt dus weer 50.per leerling maximaal 75.uit onze gemeente, de Oudheidkundige Kring ,,De Vier Ambachten" weer 25.het Zeeuws Consultatiebu reau voor alcoholisme 50.het Sint-Nicolaascomité eveneens 50. en het St.-Elisabeths Ziekenhuis te Sluiskil 1.per verpleegdag voor elke Graauwse patiënt. Alleen de Vogelwacht Oost-Zeeuwsch» Vlaanderen zag zijn subsidie-verzoek afgewezen. De post Van de rondvraag werd gebruik ge maakt door de heren Staal en Schil- leman. De eerste stelde voor om ver betering in- de thans bestaande post bestellingen te krijgen. De buitenwij ken krijgen nu pas om twaalf uur, op zaterdag zelfs pas om twee uur hun eerste bestelling in de bus. De heer Schilleman sprak over een gelegenheid tot telefoneren, waar de mensen ook nachts zouden terecht kunnen, bijvoorbeeld om doktershulp te vragen. De voorzitter zegde toe aan beide zaken de nodige aandacht te beste den. Aan het slot van zyn openingsrede voor de algemene vergadering, die te Middelburg in het Schuttershof werd gehouden, heeft de voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij» ir- M. A. Geuze, felle kritiek geoefend op de regering, die naar hij zei, op het standpunt staat, dat de Nederlandse landbouw mede oorzaak is van de huidige kabinetscrisis. „Er was nogal wat lawaai in de Tweede Kamer bij de behandeling van de vernieuwing der wet vervreemding landbouwgronden, waaruit geconcludeerd werd, dat de landbouw niet zou willen meewerken aan de splitsing van bedrijven bij herverkavelingen en dergelijke", aldus de heer Geuze. „Maar er bestaat van de zijde der boeren wel degelijk bereidheid, hieraan mee te werken". De ZLM-voorzitter stelde Zeeland hierbij als voorbeeld. Hij vond het een schot j in de lucht wanneer de landbouw verweten wordt eveneens schuld te hebben aan de regeringscrisis en op dit punt daagde ir. Geuze de regering uit met I feiten te komen. „Want ik ontzeg iedereen het recht te manipuleren met een bewijsvoering, die er niet is", zo betoogde hij. (Advertentie) Tal van autoriteiten, onder wie de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en het lid van G.S., de heer C. Philipse, woonden deze vergadering bij. Ir. Geuze sprak zijn bezorgdheid uit over de steeds sterker wordende concur rentiepositie van de Sovjet-Unie op de wereldmarkt. „Wij dienen ons af te vragen, of de koude oorlog van het communistische regime op landbouw- cconomisch terrein niét bijzonder ern stige bedreigingen voor ons in de toe komst inhoudt", aldus de heer Geuze, die er op wees. dat het Rusland reeds gelukt is de vlasteelt voor het zuid westen van het land een zeer belang rijke teelt kapot te maken. Naar hij zei, mag men verwachten, dat de toeneming van de produktie in de oovjet-Unie voor een steeds belang rijker deel gebruikt zou kunnen wor den bij de economische oorlogvoering. Offers „Dit betekent, dat wij in dat geval onze consumptie niet ongelimiteerd kunnen gaan opvoeren, maar dat ook van onzf zijde de bereidheid gevon den zal moeten worden om offers van beperking te brengen, offers, die in de eerste plaats gelegen zullen moeten zijn in een grotere spaarzaamheid ten opzichte van het individueel verwor vene", aldus de ZLM-voorzitter. Voor wat de zuivel betreft kon hij een uitermate gunstig beeld geven en het zelfde geldt voor de suikerbietenoogst, waarvoor 1958 een topjaar betekent. De totale opbrengst zal de 4 mil joen ton overtreffen, hetgeen 30 pet. boven dt hoogste hoeveelheid is, die ooit tevoren werd verwerkt. Tenslotte vroeg de heer Geuze aan dacht voor een tweetal wetsontwerpen op het gebied van de belastingen. Nadat de voorzitter nog enkele schriftelijke vragen over de lange wachttijden bij het afleveren van de suikerbieten had beantwoord, sprak jhr. de Casembroot. „Het begrip wachttijden is ook voor G.S. iets el lendigs geworden", zo zei hij onder algemene hilariteit. „Als er een groep in Zeeland is, die de moeilijkheden be grijpt, dan zijn wij het". Na de pauze gaf ir. J. S. Keyser, directeur van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank, zijn visie op financieringsproblemen van land- en tuinbouw. (Van onze redacteur) .Transport Poliovaccin voor massa- vacinatie. Strijdt mee tegen de kin derverlamming." Met grote rode letters was dit opschrift aangebracht op een speciaal ingerichte vracht auto, die maandag rond het middag uur de grens te Nispen-Esschen pas seerde. Het betrof hier een eerste zending van 900.000 doses vaccin uit België naar het depot van het Rijks instituut Volksgezondheid te Biltho- ven waar na de gebruikelijke con trole de distributie over het gehele land zal aanvangen voor inenting van kinderen tegen kinderverlamming. In totaal worden voor 1959 ongeveer drie en een half miljoen doses uit België verwacht. Deze i nentstof tegen kinderver lamming werd tot vorig jaar o.a. uit Amerika en Canada betrokken en per vliegtuig aangevoerd. Het ministerie voor Volsgezondheid heeft voor 1959 nu een contract met de R.I.T. n.v. te Rixensard nabij Brussel met als importrice in Nederland Pharmache- mi te Haarlem. Het transport had plaats per spe ciaal voor deze transporten inge richte gesloten vrachtauto van de firma Rombouts uit Schiedam vroeger Bergen op Zoom en stond vanuit Nispen-grens onder escorte van de rijksverkeerspolitie uit Bilt- hoven en de Wegenwacht. Het voor nemen om ook het transport door België te escorteren werd opgeheven, toen de Belgische gendarmerie niet tijdig aanwezig was bij het vertrek nabij Brussel. Deze zendingen vertegenwoordigen in totaal een waarde van ettelijke miljoenen guldens. Het vervoer moet geschieden in gekoelde toestand van 2 tot 4 graden Celsius en vraagt dus nog al enige zorg. Het grenskantoor Esschcn-Nispen was als doorgangspost gekozen door het internationaal expeditiekantoor firma Verhulst, die de in- en uitvoer voor Pharmachemi te Haarlem naai en van België sinds jaren verzorgd. Er was aan de grens belangstelling van de zijde van Nederlandse Tele visiestichting. Deze eerste zending is bedoeld voor de ..derde prik" aan de kinderen, die volgens het schema van het Rijksinstituut Volksgezond heid de eerste twee injecties hebben gehad sinds het in werking treden van de bestrijding van de kinderver lamming. herfst 1957. Namens de hoofdinspectie Volks- Mejujfrouw A. Hannik, arts, en de heren de Vita en Bakker bekijken met de douane en expediteur Verhulst (met as sistentde invoerdocumenten van de eerste zending polio- vaccin vanuit België. De grote gesloten vrachtauto droeg dui delijk de tekenen van zijn be langrijk transport. gezondheid was te Nispen aanwezig mejuffrouw Hannik. arts, om de zen ding in ontvangst te nemen voor het verdere transport. Dokter Hannik is voor de streek van Roosendaal en omgeving geen onbekende. Zij ver ving de kinderarts dokter Auping te Roosendaal tijdens zijn ziekte. Het afwerken van de documenten aan de grens had een zeer vlot ver loop, dank zij de grote medewerking van de Belgische en Nederlandse douane, die toch ook wel extra aan dacht hadden voor dit kapitale transport. De waarde bedraagt nl. ongeveer zes a zeven miljoen gulden. De rijksverkeerspolitie uit Biltho- ven liet even op zich wachten. Bij de start was nl. brand ontstaan in de politieauto.,,.! if ln de raadsvergadering van Hon- tenisse is behalve de. gemeentebe groting 1959, waarover wij reeds schreven, nog een vrij uitvoerige agenda behandeld. Nadat de geloofs brieven van het nieuw benoemde raadslid, de heer P. J. Everaert. waren onderzocht, werden in de commissie woonruimtewet de zit tende leden herbenoemd. Ook de vertegenwoordigers der gemeente in de Waterleiding Mij. werden op nieuw aangewezen. Met de Bank voor Nederlandse Ge meenten ging Hontenisse een reke- ning-eourantovereenkomst aan tot 'n bedrag van 75.000 gulden, waarna drie woningen (Havendijk 14. Noten- dijk 88 en Noordstraat 10) onbewoon baar werden verklaard. Een voorstel van b. en w. om 521 gulden bij te dragen in de restauratie van de molen van de heer A. van Jole te Kuitaart. ging er na korte be spreking door. Een dooi- de heer Staal voorgestelde restrictie werd aan vaard: het maalwerk en het overige interieur dient intact te blijven. De Vereniging de Nederlandse Molen draagt 2605 gulden bij in de kosten van de restauratie. De raad volgde het voorbeeld van al vele andere gemeenten door over te gaan tot werkclassificatie en pres tatiebeloning voor het gemeenteper- soneel. De gemeenterekening 1957 werd vastgesteld en verder werd een aantal onderwijskwesties afgewerkt. In de rondvraag was o.m. een op merking van de heer R. Rademakers over de wenselijkheid van het instel len van een ,Industrieeommissie, die de mogelijkheden van nieuwe indd- strievestigingen in de gemeente zou moeten onderzoeken. In dit opzicht zijn b. en w. altijd reeds diligent geweest, zo vertelde de voorzitter. Over deze kwestie valt overigens nog wel na te denken. J-JET thema „Kamerontbinding" is nu druk in discussie. Is het staatsrechtelijk wel geoorloofd het staatshoofd ontbinding te adviseren, alleen omdat een Kabinet struikelde over een bepaald wetsontwerp? O.i. is de vraag zo niet juist gesteld. Het ongeluk met Hofstra's belas- tingontwerpen vormde de resul tante van een reeks omstandighe den, welke de politieke verhoudin gen grondig bedorven hebben. De brede basis is stuk en men zal zich moeten beraden, hoe nu de stukken opgesteld dienen te worden. Dan rijst echter de vraag, of dit mo gelijk is voor zo'n korte periode tot de verkiezingen van 1960, waarna men alles weer opnieuw moet be zien. Is het dan maar niet veel be ter, eerst de volksopinie te peilen en een Kamer samen te stellen, welke daaraan beantwoordt? Er is trouwens ook een precedent uit het jaar 1933. Toen volgde de ontbin ding ook na een botsing tussen Ka mermeerderheid en Kabinet over een ondergeschikt onderwerp: be zuiniging op de rechterlijke macht. De ontbinding werd toen gemoti veerd door de overweging, dat daar door „in een tijd van ongeëvenaard grote moeilijkheden" de weg zou kunnen worden geëffend voor de vervroegde vorming van een parle mentair kabinet, „dat in ons huidig tijdsgewricht zeker niet minder dan onder normale omstandigheden als het meest in overeenstemming met ons staatsbestel moet worden ge acht". Het is alsof die woorden voor deze tijd geschreven zijn. Nu een nieuw Kabinet vormen, dat slechts voor korte tijd en onder de schaduw van een komende verkiezingscam pagne zou moeten regeren, zou wei nig uitzicht bieden op vlug en voort varend werk. Laten we eerst de ver houdingen zuiver stellen. Een na de vervroegde verkiezingen optredend Kabinet kan ook rekening houden met het tegen 1 mei te verwachten SER-advies inzake huren en subsi dies. Dan kan weer een vaste koers uitgestippeld worden. Terwijl we nu zwemmen in de onzekerheden. £)E Partij van de Arbeid voelt niets voor vervroegde verkiezingen. Dat is begrijpelijk. Ze zou maar liefst anderhalf jaar lang een teu gelloze oppositie willen voeren, al vorens voor de kiezers te treden. Ze heeft al enkele fraaie staaltjes van demagogie ten beste gegeven. Mr. van Doorn heeft ze in de partij raadsvergadering terecht gehekeld. De redenering is: Wie breekt, be taalt. Romme en Oud gooiden het Kabinet omver, nu moeten ze voor de gevolgen opdraaien. Minister Suurhoff, vice-voorzitter ir. H. Vos en drs. Roemers hebben dit geluid unisono laten horen. De redenering lijkt juist te zijn. maar ze faalt in de kern. Romme en de zijnen heb ben alle moeite gedaan, het Kabinet een nederlaag te besparen. De meerderheid van het Kabinet was het ook niet eens met het stellen van de portefeuillekwestie door mi nister Hofstra. Of alle socialistische ministers het er mee eens waren, is ook nog de vraag. Het is in ieder geval maar een minderheid, die het Kabinet zelf de das omdeed. Onder stuwing van de PvdA-fractie, die tegen alle redelijkheid in haar wil aan de rest van de Kamer wilde opleggen. Zo staan de zaken. QP de partijraadsvergadering is zowel van Brabantse als van Zeeuwse kant gewezen op het ge wicht van de industrialisatie aan en om het Westerschelde-bekken, waarvoor nu de aandacht van ge heel Nederland wordt gevraagd. Hieruit blijkt wel, hoe zeer Bra bantse en Zeeuwse gedachten hier omtrent evenwijdig lopen en elkaar steunen. Dat het Kreekrakplan nu vooral op de voorgrond staat, is het gevolg van een aankondiging in de Brabantse Statenvergadering, welke door de commissaris der ko ningin moest worden voorgelicht over een tweede welvaartsplan, ge heel de provincie betreffend, maar toch vooral culminerend in de ont wikkelingsplannen voor de zuid west-hoek, die ten dele ook Zee land raken. In de toekomst kan het. dunkt ons, van betekenis zijn, als er een gezamenlijk Brabants- Zeeuwse publikatie zou kunnen ge schieden omtrent de gehele ontwik keling van het Westerschelde- bekken, waarbij het Sloeplan, de ontwikkeling van de Zeeuwsch- Vlaamse Kanaalzone en het Kreek rakplan op elkaar inspelen. Brabant zal hierbij zeker ook steun willen verlenen aan ideeën, volgens welke Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijn iso lement moet worden verlost door een vaste oeververbinding. Intern is er reeds veel contact en samenspreking. Het zou van bete kenis zijn, geloven we, als dit ook meer naar buiten zou blijken. Zoals men maandag in ons blad heeft kunnen lezen, zijn in Hulst de cafes van O.N. en P.L. door de overheid gesloten op grond van art. 91 en art. 92 van de plaatselijke po litieverordening. Het café van P.L. gelegen op de hoek van de Bierkaai straat en de Dubbele Poort, is ech ter niet, zoals ons bericht meldde, genaamd ,,De Dubbele Poort". Het café van die naam, waarvan de heer G, van Dorst eigenaar is en dat op enige afstand van het geslo ten café ligt, treft in deze geen en kele blaam.

de Stem | 1958 | | pagina 5