INFORMATIE-OPDRACHT VOOR BEEL ALMANAK VOOR DE KONINGIN H. Moerdijkkanaal oplossing is geen meer Vader kondigt nog meer benoemingen aan MiddelhuisKAB ronde tafel beu Na stormachtige Tweede Kamerzitting: Overleg vrijhandel verder in het slop Oplossing termijn op korte bekijken is Belgische scheepvaartdirecteur: HOERA, EEN MEISJE! DAGBLAD VOOR ZEELAND Noodtoestand in Indonesië met een jaar verlengd Maar één uitweg Noorse straaljager verongelukt ecties in staking! Zeeuws gratie verzoek voor Algerijn In geheim consistorie Verbond van de Arbeid Enige regen Mao v aftreden vrijwi Weer protest van Moskou Duisternis Boodschappers Ballonvaarders vorderen goed 98e JAARGANG No. 22938 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 tmr God. KetUntin Toéorlond DINSDAG 16 DEC. 1958 Abonnementsprijs ƒ7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.40 per mm. (Ing. Med. i._). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) PROF. Dr. L. BEEL Volkswagentje onvoldoende camouflage Engeland en Frankrijk zijn gisteren in de OEES-conferentie te Parijs met elkaar in een ern stig conflict geraakt. Dit naar aanleiding van een Brits voor stel aan de EEG-landen, om van 1 januari a.s. af alle tarief muren tussen de Europese Economische Gemeenschap en Groot-Brittan- nië te slopen. De Britse vertegenwoordiger, Sir David Eccles, wilde een onmiddellijk antwoord op zijn voorstellen. Dit werd j door de ministers der zes EEG-landen niet mogelijk geacht. De Engelsman verklaarde daarop dat zijn land dan, in verband met het in werking treden van de Euromarkt, afweermaatregeler zou nemen. Hierop antwoordde de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville geprikkeld, dat Frankrijk weigerde onder bedreigingen te on derhandelen. Hij voegde hieraan toe: „Ik trek hierbij de Franse instemming in met de voorstellen der EEG-landen, om de elf overige OEES-staten tege moet te komen door ook op hen enige van de voordelen der Europese ge meenschappelijke markt van toepas sing te verklaren". Het Indonesische parlement heeft met algemene stemmen het wetsont werp tot verlenging van de noodtoe stand voor geheel Indonesië, voor de duur van een jaar, goedgekeurd. POOLSE en Oostduitse leiders heb ben hun besprekingen in Warschau beëindigd met een verklaring waarin West-Duitsland als de grote aanstich ter van de politieke moeilijkheden in Europa wordt veroordeeld KONINKRIJKSDAG (de verjaardag van het statuut) is gisteren in Suri name en de Antillen feestelijk ge vierd. Regeringskantoren en scholen waren gesloten. IN NIJMEGEN is de ontvanger van het polderdistrict Rijk van Nijmegen wegens financiële fraude op staande voet ontslagen. De politie stelt een onderzoek in naar zijn praktijken. HET ZOEKEN naar de vier vermiste Belgen, wier vliegtuig zondag in het Zuidpoolijs werd gevonden, heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. KONING Boudewijn en zijn vader, ex-koning Leopold, bleven ongedeerd, toen hun auto gisteren in de buurt van Ostende tegen een andere wagen botste. DE DIRECTIE van de N.V. Werk spoor te Amsterdam heeft voor en kele honderden mensen in de ijzer gieterij te Utrecht een aanvrage tot werktijdsverkorting ingediend. Het kabinet der Koningin deelde gisterenavond mee H. M. de Koningin lieeft aan de minister van staal, prof. dr. L. J. M. Beel verzocht als informateur op te treden, en wel 0111 na ingesteld onderzoek haar te rapporteren over mogelijkheden 0111 op korte termijn tot een oplossing van de ingetreden kabinetscrisis te geraken. Voordat dit officiële nieuws loskwam, was reeds bekend geworden dat dr. Beel bij de raadplegingen omtrent de kabinetscrisis betrokken was. Zelf had hij dit geheim trachten te houden door niet in zijn eigen auto tussen Wassenaar en Soestdijk heen en weer te reizen, maar in een bescheiden Volkswagent.ie. Journalisten „ontdekten" hem, toen hij 's avonds laat de rijksstraatweg in Wassenaar overstak om te trachten ongezien zijn huis te bereiken. Nadat de koningin maandagmiddag minister Struycken bij zich ontboden had, raadpleegde zij maandagavond de heer Beel, waarna het nieuws over de informatie-opdracht werd medegedeeld. debatten met obstructie en onvrucht baar demagogisch gedoe voor de tri bune, was het debat dat zich gister middag afspeelde in de Tweede Ka mer. Minister Hofstra was in het Kamergebouw, maar hij bleef achter de schermen, totdat men zou hebben besloten hem zijn zin te geven en alleen dat deel van het belastingcom plex te behandelen, dat betrekking had op de indirecte belastingen. Dit zou betekend hebben, dat de minst draagkrachtigen met een reeks ver hogingen van omzetbelasting zouden zijn getroffen, juist dat wat de PvdA altijd heeft beweerd te willen voorkomen. Het eerste dier belastingontwerpen, dat op' enige directe belastingen be trekking heeft, kan blijven liggen tot de kabinetscrisis is opgelost, omdat hier terugwerkende kracht kan wor- j den toegepast. Dat is echter prak tisch niet het geval met de indirecte belastingen. De verlenging van de tijdelijke verhoging van het bijzonder invoer recht op benzine en van de motor rijtuigenbelasting, zomede de vrijstel ling van omzetbelasting voor siga ren, liepen slechts tot 1 januari 1959, zodat, wanneer het nieuwe verlen- gingsontwerp niet tijdig zou worden behandeld, deze voorzieningen dus Prof. Beel zal dus moeten rappor teren over mogelijkheden voor een oplossing op korte termijn. Als men de nadruk op dit laatste legt en dat is zeker niet misplaatst zal er voor de informateur weinig anders overschieten dan de Koningin Ka merontbinding te adviseren. Het laatste bewijs, dat wij zonder Kamerontbinding volkomen in het slop zouden raken van een heftige partij-politieke strijd met consequen ties als arbeidsonrust, parlementaire Maandagmiddag omstreeks kwart over twee is een Thunderflash van de Noorse luchtmacht op de vlieg basis Soesterberg verongelukt. De vlieger maakte een te korte landing. Het toestel kwam vóór het begin van de baan aan de grond en werd ernstig beschadigd. De vlieger is met verwondingen aan het hoofd naar het militaire hospitaal in Utrecht vervoerd. per die datum zouden komen te ver vallen. T umult De PvdA maakte groot tumult toen de voorzitter, en daarna de finan ciële commissie, voet bij stuk hiel den en beide belastingontwerpen in behandeling wilde brengen. Gesterkt door de verzekering van de minister dat deze niet in de Kamer zou ver schijnen, wanneer hij zijn zin niet kreeg, is de gehele socialistische fractie uit de vergaderzaal gewan deld. Er ontstond even tumult om dat de communist Gortzak alvorens met de socialisten mee te gaan, nog net even hoofdelijke stemming vroeg. Daarna verdween hij achter het groene gordijn en het belastingwetje van het complex kwam in stemming Het bleek dat er niet voldoende leden aanwezig waren, namelijk slechts 73, omdat een groot deel was weggelopen. Dr. Kortenhorst heeft toen de behandeling tot vandaag uit gesteld. Ongetwijfeld zullen dan de lege plaatsen aan de rechterzijde en hij de VVD wel zodanig gevuld zijn, dat deze voor Nederlandse verhou dingen nogal onverkwikkelijke gang van zaken verder zonder moeite kan verlopen. Er zijn echter enige Kamerleden ziek en er zijn er ook in Straatsburg, die men per telegram heeft opge trommeld. Het is ook nog mogelijk dat communisten en socialisten als nog een nieuwe krijgslist beramen. Met dat al is de sfeer nu wel zo geworden, dat er weinig anders dan Kamerontbinding zal resten. In 51 Japanse steenkoolmijnen is een anti-stakingaan de gang. De mijndirecties trachten de arbeiders te beletten af te dalen. De mijnwerkers moeten zich door barricaden breken om te kunnen werken. Het geschil ontstond toen het vakverbond van mijnwerkers een gratificatie eiste. De mijn- directies weigerden, waarop de bond besloot dat maandag allé transportarbeiders in het mijn bedrijf in staking zouden gaan. De directies beslisten toen dat de mijnen zouden worden ge sloten. Het gevolg was dat de overige mijnwerkers nu zelf het mijn bedrijf op gang brachten, on danks de pogingen van de direc ties hen hiervan te weerhouden. In deze Parijse bar verkondigt een bordje in een mengelmoes van En gels en Frans, dat aan de stamgas ten, of zij dat nu leuk vinden of niet, champagne zal worden ge schonken in plaats van whisky. Het is allemaal begonnen met de be slissing van een Brits hof, dat ook andere dan echte Franse champag ne, van een etiket „champagne" mag worden voorzien, waarop een aantal Parijse bar-keepers Schotse whisky ging boycotten. (Eigen nieuwsdienst) De commissaris der koningin in Zeeland en burgemeester Fraitcke van Kerkwerve hebben een ver zoekschrift gericht aan generaal de Gaulle om gratie voor de ter dood veroordeelde Algerijnse opstande ling Moulai, die te Kerkwerve in 1953, na de watersnood kwam hel pen. Er zijn heel wat mensen die zich ook inspannen om de Algerijn van de kogel te redden. Talrijke Schouwe naars ondersteunen de actie en ook buiten Schouwen houdt men zich er mee bezig. Daaronder is bijvoor beeld de heer Sipkes, een onderwij zer uit Haarlem, die met Moulai op Schouwen kennis maakte en een adresbeweging op Schouwen in gang probeert te krijgen. Een ricetn groepje meibjessiuueiiLen, dat de Almanakcommissie va-n de Groningse vrouwelijke studenten vereniging „Magna Petevormt, heeft maandag op paleis Soestdijk aan H.M. de Koningin het eerste exemplaar van de nieuwe almanak aangeboden. (Ad ertentie) De verwachting, dat paus Jo annes XXIII in het geheime consistorie van maandagochtend bekend zou maken uit hoeveel leden het College van Kardina len voortaan zou bestaan, is niet vervuld. De paus heeft in zijn redevoering tot de kardinalen tijdens de vergadering in de zaal van het Consistorie van het pauselijk paleis wel te kennen gegeven, dat het zijn bedoeling is om behalve de 23 prelaten, die hij heden tot kardinaal heeft benoemd, nog andere tot deze waardigheid te verheffen. De paus verklaarde het H. College tot 75 te hebben uitgebreid, om de zware en dikwijls meervoudige taak, die sommige leden van het kardinalen- In de gisteren te Utrecht gehou den verbondsvergadering van de Ka tholieke Arbeidersbeweging is het vraagstuk van een „Katholiek Ver bond van de Arbeid" in de discussie betrokken. De voorzitter van de KAB, de heer J. Middelhuis, zei, dat van een toe treding van andere katholieke orga nisaties tot de KAB voorlopig niet veel te verwachten valt, gezien de toon van vele publikaties rond een te stichten „Katholiek Verbond van de Arbeid." Op dit'punt, zo zei de heer Middel- Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond, opgemaakt maan- 2 dagavond 23.15 uur: 2 Zwaar bewolkt met af en toe 2 enige regen. Overwegend matige 2 wind tussen zuid en zuidoost. Wei- nig verandering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Bewolkt en hier en daar neerslagvlagen. Lich- te tot matige wind uit het zuiden. Vandaag: zon onder 16.29 uur, 2 maan onder 23.31 uur. 2 Morgen: zon op 8.43 uur, maan 2 op 12.24 uur. 2 Het besluit van Mao Tse Toeng, om af te treden als staatshoofd van rood-China, volgens AFP aangekondigd op bijeenkomsten van de voor naamste regeringsbureaus en op de universiteiten van Pe king. De Chinese pers en de radio hebben tot nu toe echter gezwegen. Over het altreden van Mao doen vee] geruchten de ronde. Sommigen veronderstellen, dat het een degra datie voor hem is, anderen echter zijn geneigd de communistische uit leg te geloven, dat Mao zich geheel wil gaan wijden aan het bestuderen van de communistische ideologie. Zijn macht en aanhang zijn té groot, zo wordt gezegd, dan dat andere partijbonzen tegen hem zouden dur ven optreden. (Van onze redacteur) „Indien het proleem van de verbinding Antwerpen-Rijn niet op een internationaal vlak wordt geregeld zal er vermoe delijk nimmer een bevredigende oplossing worden gevonden". Dit betoogde maandagavond de heer Marcel Goossens, directeur van een grote Belgische rederij op een vergadering van haven en scheepvaartexperts, in het gebouw van de Credietbank te Antwerpen. Nadrukkelijk be klemtoonde hij, dat het naïef is nog te denken, dat het Moerdijk kanaal een oplossing zou kun nen bieden. „Wie ook maar even een blik durft te werpen in de toekomst, wie de ontwikkeling van de scheepvaart volgt, zal beamen, dat het Moerdijkkanaal geen oplossing meer geeft". De heer Marcel Goossens, die het genoegen had voor een zeer select publiek te spreken (uit Brabant wa ren zowel de Provinciale Waterstaat en de Provinciale Planologische Dienst vertegenwoordigd, terwijl ook het gemeentebestuur van Woens- drecht aanwezig was) meende, dat het verleden het best kan worden ver geten. Hij had weinig lof voor de wijze, waarop Rotterdam en „Hol land" tot nu toe aan Belgische ver langens waren tegemoet gekomen. toen deze tot de Senaat toetrad. De prins sprak over goede havens en goede verbindingen. Tot nu toe ont beerde Antwerpen een goede verbin ding met de Rijn. De afstand Rotter- dam-Duisburg is 220 km. Dordrecht- Duisburg 200 km. De huidige Antwer- pen-Rijnvcrbinding is 362 km. Met een Moerdijkkanaal zal het (rekening Rotterdam en Holland wensten tot I houdend met de sluizen en wat dies nu toe geen reële medewerking te verlenen aan Antwerpse en Belgische plannen, zei hij. De Rijnvaart werd in een politiek vlak getrokken en ge raakte daardoor op verkeerd spoor Blijft een eng nationalisme de bo ventoon voeren, zei hij, dan zal het havengebied van West-Europa, van zulk een vitaal belang voor de gehele westelijke economie, voorbijgestreefd 220 km lang zijn. worden. De inleider releveerde wat Amerika, maar ook Rusland, op ha vengebied presteren. Internationale samenwerking, ook op het gebied der havens, achtte hij noodzakelijk om een sterk West-Europa te kunnen be houden. meer zij) 295 km zijn. Een Antwerpse Rijnroute via het Albertkanaal en Born en Neuss zou op 315 km komen- Een verbinding via hetzelfde kanaal, maar langs Vent Debout op 450 km. De - kortste ver binding zou te maken zijn met be hulp van Kempische en nieuwe ka nalen via Venlo. Deze verbinding zou Op de positie van Antwerpen in gaande, releveerde de spreker de rede- van prins Albert,- uitgesproken „De Beneluxgeest zal daarbij op nieuw onontbeerlijk zijn, want steeds zal Antwerpen een beroep moeten doen op Nederland", aldus Marcel Goossens die voorts meedeelde, dat ook het Deltaplan zoveel veranderin gen teweeg brengt, dat het nu feitelijk tijd is de gehele problematiek te be zien. ..En dan op een internationaal vlak", was zijn verzuchting. huis, kan of wil men de KAB niet be grijpen en dientengevolge worden de KAB, volgens hem, voortdurend be doelingen toegeschreven „waarvan deze zich volkomen vrij weet." De KAB gaat voort met de eigen studie op de beste vorm van organi satie voor de eigen beweging, zo zei de KAB-voorzitter, die voorts de hoop uitsprak dat bepaalde sociolo gen, vooral zij die deze wetenschap in hun vrije tijd uitoefenen, er zich maar niet te veel mee bemoeien. Meer dan vijf jaar heeft een keur- collectie van deskundigen uit allerlei organisaties een ronde tafelgesprek gevoerd. Men kan nu nog wel enige jaren met dit gesprek doorgaan, maar de KAB heeft, aldus de heer Middelhuis, nog wel iets ander te doen. „Wil men een informeel gesprek dan is de KAB daartoe wel bereid maar het verbond is bepaald tegen een herhaling van hetgeen op dit ge bied door de commissie Beaufort is gepresteerd." Voor de rede van de heer Middel huis over de sociale en economische politiek zie elders in dit blad. De Sovjet-regering heeft meege deeld, dat zij de Amerikaanse rege ring verantwoordelijk stelt voor ,,de gevolgen van gevaarlijke vluchten door Amerikaanse vliegtuigen nabij de Sovjet-grenzen en van schendin gen van het Sovjet-luchtruim." In een nota, die op de Amerikaan se ambassade te Moskou is overhan digd, wordt geprotesteerd tegen de .niet uitgelokte beschieting van een Sovjet-jachtvliegtuig door een Ameri kaans militair toestel nabij de stad Ventispils." (Letland). college soms sedert jaren reeds ver vullen, te verlichten. Zij zullen thans hulp kunnen krijgen van ambtgenoten. Aansluitend noemde de paus de na men der 23 prelaten, die hij tot kar dinalen wilde creëren. Na de instem ming van de aanwezige kard'nalen las hij nogmaals de lijst van najnen en verklaarde hen tot kardinaal t* benoemen. Voordat de paus de namen der nieu we kardinalen noemde en hen creëer de hield hij een rede, waarin hij zijn grote ongerustheid en zorg over de Kerk in China uitsprak. De paus zei zeer bedroefd te zijn over de beproevingen, welke de ka tholieken in bepaalde landen moeten ondergaan. Heel in het bijzonder wees hij op het zware lot der Chinese ka tholieken. Ongelukkigerwijze, aldus de H. Va der, zijn er enkele, die groter vrees tonen voor menselijke bevelen dan voor Gods oordeel. Zij hebben zich geschikt naar de wensen van hun vervolgers. Zij gaan daarbij zelfs zo ver, dat heiligschennende bisschops consecraties worden aanvaard, waar aan echter geen enkel gezag of juris dictie kan worden ontleend, omdat het apostolisch mandaat ontbreekt. De paus herinnerde aan de encycliek Ad Apostolorum Principis van Pius XII van 20 juli 1958, gericht aan de Kerk van China. De Chinese bisdommen zijn echter in een donker stilzwijgen gehuld. De duisternis wordt steeds dikker. „Nooit hebben wij het woord schis ma willen uitspreken", aldus de paus, „zeker niet in het begin van het pon tificaat ofschoon het ons op de lippen brandde en ons hart met smart ver vulde". Hij smeekte God de katholie ken van China voor de verschrikke lijke ramp van het schisma te willen behoeden. Met een zilveren belletje gaf de H. Vader het sein, dat het geheim con sistorie was afgelopen. Kamerdiena ren openden wederom de deuren van de consistoriezaal. Drie groepen van hofdignitarissen brachten de oorkon den der benoeming naar de 20 nieuwe kardinalen, die in Rome daarop wacht ten. Drie speciale ablegati vertrokken naar Lissabon, Sevilla en Rome om de tot kardinaal benoemde ex-nuntii in Portugal en Italië en de aartsbis schop van Sevilla hun benoeming of ficieel mee te delen. Voor de regeringshoofden van die landen brachten zij de rode bonnet mee, welke krachtens oude privileges door de staatshoofden van die landen aan de nieuwe kardinalen mag wor«» den uitgereikt. De bemande ballon ,,De kleine wereld" had gisteren een kwart van zijn 1-eis van 3.000 mijl, over de At lantische Oceaan naar Amerika, ach ter de rug. Gemeld werd dat de ballon zich ongeveer 500 voet boven de oceaan bevindt. De snelheid is tussen de 8 cn 10 knopen en de ballon wordt voortgestuwd door een rustige noord oostelijke passaatwind van 11 a 15 knopen. Men verwachtte echter dat het weer slechter zou worden. In het Zweedse dorp Mansbo '2000 zielen) is jl. zaterdag voor het eerst sinds 16 jaar een meis- ie geboren. Dit dorp was in Zweden beroemd om het feit dat er al die jaren alleen maar jongens geboren werden, 20 in totaal. Hiet meisje heeft zelf drie broers. Het is ter wereld geko men in een kraaminrichting in de nabijgelegen stad Avesta, maar dat doet aan de feiten niets af meent men. Heel Mans bo is in feeststemming.

de Stem | 1958 | | pagina 1