EN PARADIJS apier voor ONZE PUZZEL 1 het eekhoorntje Qns paard van wilde dieren brievenbus rjaar Eigen werk Grapje Zes raadsels Kruiswoord De hond 't Uithangbord ^J^erótmló BUIKPIJN REPATRIANTJE Van de kou..... O, kerk van Noordhoek en de worst Di de dut..... U ZIET T IN PANORAMA! OPLOSSING DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 L 'EN nheid te dag Irukkerij Hulst g liep Peter door aan moeder en moeder zei dat Ik ben een klein repatriantje Uit Indonesië verjaagd En hier gestrand Nu zonder geboorteland. Ik kom van verre En zoek naar vree. In het land Waar geen koffie groeit of thee. Yvonne v. d. Vlist Lotbossestraat 4 Oosterhout Ik kwam 's morgens uit mijn bed En toen had ik een stijve nek. Waar zou dat nu van komen? Misschien wel van het dromen. Al wat ik probeerde, Ik kon me niet keren. Toen moest ik naar school. Maar dat was me geen jool. Dat kwam natuurlijk van kou en regen. Gauw m'n wollen jas, Dan kan ik er tegen. En de andere dag was ik weer ras. Anny Rops, 10 j. Hoeveneind 3, Teteringen OP een dag liep Peter door 't bos. Opeens zag hij een eek hoorntje in het mos liggen, hij raapte het op en zag dat zijn pootje was gebroken, hij liep er mee naar huis en liet het aan moeder zien. Moeder vond het goed dat hij ermee naar de die renarts ging, die deed het pootje in het gips. Na enkele weken was het genezen. Hij wou het in het bos weg laten lopen maar het wide niet weglopen. Hij zei het aan moeder en moeder zei dat er niets anders op zat dan het maar te houden. Zo deed Peter maar. Toen hij het twee jaar had, stak het over de weg en was morsdood. Peter heeft er heel erg lang om gehuild, maar na een tijd was hij het gelukkig weer verge ten. Han van Peer, 9 j. Stationsplein 8, Breda VAKANTIE! Meisjes wat een jool, 'n Hele tijd niet meer naar school, 'n Hele tijd gaan sommen leren, Wat zullen we nu profiteren. Wat laat uit bed de eerste dag. Ja, ja, want wat vandaag niet mag! Dan helpen we even nog onze moe En dan? Ja, dan naar de anderen toe. O, meisjes wat een pret vandaag. Van 't spelen rammelt mijn maag. Maar daar vinden we raad op: Vlug naar moe, die schept 't eten op. Dan ben je 's avonds erg moe. En na de zoen van pa en moe Kunnen tie zeggen, heel niet boos: „Ons meisje slaapt nu als een „isoou Corrie Gijsen, 11 jaar Hoeveneind 17, Teteringen „TVozanta", J-' Zo heet ons paard. Hij heeft een kop En 'n leuke staart. Wij voeren hem peeën En ook wel haver. Dat lust hij wel. Die goede draver. Ook moet hij wel eens voor de kar Of moet hij ploegen. Maar voor dat lekker eten, Wil hij wel zwoegen. En als hij dan thuiskomt Moe van 't werken, Staat daar zijn haver Om zich te sterken. En 's anderendaags begint hij Weer met volle moed, En doet hij zijn werk Keurig en goed! B. v. Dongen, 11 j. Langebroekstraat 32, Raamsdonk Toen ©en kapitein van ©en leger laatst een paar mannen moest hebben, kwam hij vijf man tekort. Vlug ging hij op zoek en hij vond ze by ©en paard allemaal met ©en suikerklontje in hun hand staan. ,,Dat is zeker ©en aardig paard hè?" zei de kapitein. „Nou en of", zei ©en van de mannen. „Hij heeft de sergeant ©en trap gegeven." Otto Revier, 11 jaar Saksen Weimarlaan 23, Breda Wie is soms rijk en toch brodeloos? Wie doet niets dan kappen en kerven, zonder gestraft te worden? Wie liegt er, als hij stil staat? Wie heeft vlees noch been en toch vier vin gers en een duim? Waar vindt men een hemel op aarde? Hoe ver kan men in het bos lopen? Ingezonden door Els Janssens Molenstraat 30, St.-Jansteen O, kerk van Noordhoek, Hoe staat gij daar wakend, En spreidt gij uw mantel over 't dorpje uit. Hoe staat gij daar stil, En toch altijd levend, Wanneer gij uw wensen over 't dorpje luidt. Gij bent als een rots, Temidden der branding, Standvastigals geen ander huis. Temidden der zorgen, Wachtend op landing, Wijst gij ieder terecht, met uw tekenend kruis. O, kerk van Noordhoek, Hoe staat gijjlaar wakend, Steeds wijst gij omhoog met uw H. Kruis. Gij wacht.... En gij staat daar, zo vredig en statig, En verlicht ieder dorpeling Zijn last en zijn kruis. The Nagtzaam, 17 j. Vlietweg 2, Noordhoek Getekend door Jan Raven HORIZONTAAL: 1 waar je mee spreekt; 3 waarop je zit; 5 en neer; 6 tussen hoofd en lichaam; 8 gezond drinken; 10 jonge koe; 12 lidwoord; 14 jongensnaam; 15 S vies; 16 schip van Noë; 17 melk S is goed voor...; 18 niet vast; 20 I bloem. VERTICAAL: 1 roofvis; 2 niet dubbel; 3 vlug, 4 telwoord; 7 jon- S gensnaam; 9 heerlijk; 11 bol I waarop je nu leeft; 13 dier; 15 S kwaad. 2 Knap zelf gemaakt door Johnie van Dokkum, 10 j. Brederostr. 46, Breda. We hadden eens een stoute hond Z'n vachtje was mooi bruin en blond. Hij stal een keer een leverworst Die heel wat centen had gekost. Hij nam de leverworst mee Al naar de hoogste tree. Haar zat hij op de trap En nam de eerste hap. O, wat een strop, De leverworst was op! Toen kreeg hij van katoen, Want dat is geen fatsoen. Nu haalt die rare guit Niet meer van zulke streken uit. Willie van Dillen, 10 j. Misschien wel eigen werk, maar net stond er niet bjjü We zouden nog wat meer vertellen over de dieren van het Ama zone-Stroomgebied. Dat doen we dan vandaag. Maar als je nog meer zou willen weten, moet je er in een bibliotheek maar eens boeken over vragen. Er is geweldig veel over te lezen! De reuzenslang of anaconda mag wel de grootste slang worden genoemd. Zij kan een lengte bereiken van.... 10 m. Van boven is zij groenachtig zwart met twee rijen grote zwarte vlekken; de buik is mat lichtgeel, terwijl de zijden gele, donker geringde vlek ken vertonen. Zij voedt zich met kruipend gedierte, zoogdieren en vissen. Door de Indianen wordt zij gevangen om haar vlees. WATERSCHILDPAD Deze schildpad heeft een vlak, verbeend rugschild. Het buikschild bestaat uit niet vergroeide beenderen. Een lange hals en een slurf- vormige neus, maken hem geen mooie jongen! De poten zijn zwem poten met drie klauwen; hij kan ze niet intrekken, evenmin als zijn kop. Deze dieren maken jacht op vissen en watervogels. Het vrouwtje gaat alleen aan land om eieren te leggen. Die eieren en het vlees zijn eetbaar. LUIAARD En dan komen we bij de luiaard, die een planteneter is. Bij som mige soorten ontbreken de tanden en daarom worden zij dan ook wel „tandelozen" genoemd. Maar deze naam is niet bij alle lui aards van toepassing, want sommige hebben een vol gebit. Wel missen ze zowat alle de snijtanden, terwijl de kiezen niet met glazuur bedekt zijn en erg zwak mogen worden genoemd. Ze komen haast nooit op de grond, want daar zijn ze zeer hulpeloos, doch ze hangen meestal aan hun haakvormige slauwen en eten boom bladeren, terwijl ze aan dunne twjjgjes hangen. BRULAAP De brulaap, waarvan alleen het oude mannetje brult, is een lui dier. Hij klautert heel langzaam, haast kruipend van tak tot tak en ligt soms uren in de zon. In de regentijd, vooral bij onweers buien brullen deze apen het hardst. Volgens von Humboldt is het gebrul tot op een afstand van 1600 m nog te horen. Jn 'n Amerikaanse stad woonden veel Chine zen. De winkeliers wilden hen natuurlijk als Er was een winkelier, die geen Chinees kende. Op zekere lag vroeg hij aan 'n gele broeder, of die een uithangbord wilde schilde ren in 't Chinees. De winkelier gaf er 'n dollar (f 2,50) voor. Dat was wel wat weinig. Maar de gele broeder was maar 'n arme drommel en zei bij zichzelf: „Liever iets dan niets...." Maar de winkelier verdiende er niets mee. Want alle mensen keken er naar en lachten! Op 'n zekere dag kwam er 'n Chinese vriend. De winkelier vroeg aan hem wat er op dat bord stond te lezen? Hij las: „Koop niet in deze winkel, want de kruidenier is een af zetter!" Jan Boogaert, 10 jaar Cloosterstraat 2, Kloosterzande O ivat vind ik het fijn Het zal gauw Kerstmis zijn. Dan komt op de tafel de stal Met beeldjes en lichtjae overal. Die lichtjes mogen altijd aan, Voordat wij dan naar bed toe gaan. Harrie van Hooydonk, 9 j. Dortseweg 33, Bavel. Di De Dut Poetje in de put Wat werd ze nat Die arme kat Ze riep miauw Toen kwam de vrouw Die zag wat Wimpie had gedaan En 't ventje moest in *t hoekie staan waar haalt hij ook zoJn zotte De muizen touwn in de schuur Ardn rioot. 11 jaar ArubitóLraat 11, Breda Tini Bos te H. Eigen werk bete kent: zonder voorbeeld geschreven en zonder voorbeeld getekend. Niet vergeten hoor! Netty Boomaars en Jenny Boomaars te B. Jullie tekeningen waren erg mooi, vooral die van Jenny want dat was vast en zeker eigen werk. Maar je was er net iets te laat mee, want de wedstrijd was al gesloten. Volgend jaar goed in de krant kij ken, tot wanneer je mag inzenden! Camiel Kaijzer te H. Ook voor jouw tekening was het te laat. Maar het versje komt er nog in. Peter van der Veeken te M. Dat is een reuzentekening.die je ons hebt gestuurd. Een heel luchtruim vol. Daar is onze krant te klein voor! Maar we vonden de plaat prachtig A. de Jong te Z. Sjors van de Re bellenclub is keurig getekend en ge kleurd. We zouden hem zo graag in de krant zetten. Maar toch kunnen we het niet doen. Want er komt al leen zelf verzonnen tekenwerk in. Als we met jou een uitzondering ma ken, vinden honderden kinderen dat onrechtvaardig. Ina B'il te den II. en Nelly Blij de B. Van jullie liggen hier mooie kaboutertekeningen. Vandaag hebben we moeten loten wie er aan de beurt was en dat is gewonnen door Anny Goessens. Maar misschien kunnen jullie een volgende maal meer geluk hebben; we zullen zien. Mariska Kostrzewa te O. Jouw raadsel ook volgende week. Marijke Hoeve te W. Ook al belofte dat de tekening nog komt. Jos van de Velde te U. Volgende week! Jullie sturen veel te veel te keningen! Jos en Joke Koevoets te S. Zelf gemaakte tekeningetjes, dat is waar. Nu ook nog de versjes zelf verzin nen; kunnen jullie best! Corns heb ik wel eens buikpijn En dat vind ik niet zo fijn. Want dan zegt mijn moe; „Jij mag niet naar school toe." Want daar krijg je niet altijd rekenen, Mag soms ook wel tekenen. En' dan moet ik ook naar bed En dat vind ik heus geen pret. En dan kan ik niet naar buiten, Waar ik kinderen hoor fluiten En ook nog zitten te spelen. En ik kan me maar vervelen. Als het dan weer is gedaan, Kan ik weer naar school toe gaan. Dan moet ik ook weer gaan leren En weer heel hard gaan studeren. Want ik vind 't reuze fijn, Om heel knap te zijn. Jos Perry Aan alle kinderen Minder tekenen Meer versjes maken en Maar Verhaaltjes schrijven EIGEN WERK LEVEREN Zelfgemaakte tekening van Ria Thomaes Hogewegdijk OPEN BRIEF AAN EEN CHAUFFEUR Op zaterdag 6 december jl. te plm. 14.45 uur reed u met uw vrachtauto te Oosterhout vanaf de Markt de Kerk straat in. De verkeerssituatie op dat punt was toen als volgt: 1 aan de ene zijde van de weg een stilstaande bakfiets: 2 schijn daar tegenover een stilstaan de personenauto: 3 In de ,,fuik" tussen deze 2 een u tegemoetkomende fietser (ondergeteken de). Omdat er geen voldoende ruimte meer over was, had u behoren te wachten, tot dat de fietser de bakfiets gepasseerd was. U reed echter met onverminderde snel heid door en liet dus de u tegemoetko mende fietser de keus tussen de 3 vol gende mogelijkheden: a. onder de achterwielen van uw vracht auto terecht komen; b. tegen de bakfiets opbotsen en dan misschien ook nog onder uw achterwie len ofwel op het trottoir terecht komen; c. zich op het trottoir laten vallen. De fietser had gelukkig voldoende te genwoordigheid van geest. De schade was nihil. Toen de fietser weer recht stond, ver dween uw vrachtauto juist om de bocht; uw nummer heeft hij dus niet kunnen noteren. Dat u doorgereden bent, komt waarschijnlijk, doordat u niets heeft ge merkt. De fietser heeft er nog even over ge dacht aangifte bij de politie te doen. Dit zou echter in zekere zin„onrecht vaardig" jegens u zijn geweest: U bent nl. slechts één van de tientallen chauf feurs, die te weinig verantwoordelijk heidsgevoel en te weinig eerbied voor het leven van anderen bezitten om in twij felachtige of zelfs duidelijk onmogelijke situaties geen risico te nemen. U denkt: ik zit hoog en veilig en laat die fietser (of voetganger) maar zien, dat hij weg komt Ik schrijf u deze open brief in de verwachting, dat u en andere verkeers vrij buiters hem zullen lezen ener naar handelen. Als dit gebeurt, is mijn doel bereikt en verheug ik mij des te meer in mijn ontsnapping aan de dood. Zonder u te kennen, weet ik, dat u het niet kwaad bedoeld heeft en dat u, als het voorval anders was afgelopen, er uw leven lang spijt van zoudt hebben ge had. Men is echter niet enkel aanspra kelijk voor kwaadwilligheid, maar ook voor achteloosheid. In het verkeer is het juist deze ondeugd, die aan verreweg de meeste fouten en ongelukken debet is. Naast dit morele en juridische aspect is ook het financiële belangrijk: de ver plichting om bij te dragen in de kosten van levensonderhoud van de nabestaan den van een verkeersslachtoffer kan als een loden last heel het leven op iemand drukken. Onbekende chauffeur, de dood had bij na toegeslagen: zorg, dat u niet zijn helper op de weg blijft! OOSTERHOUT. mr. H. J. THEUUNGS Baroniestraat 7 ONBEGRIJPELIJK (II) Ik hoop niet dat ik vervelend., wordt doch naar aanleiding van het artikel dat de heer Pison in uw blad van 6 de cember jl. schreef zou ik nog gaarne het volgende willen opmerken. De heer Pison schrijft dat ik geen po gingen in het werk heb gesteld om hem van zijn ongelijk te overtuigen. Welnu, waarde heer, dat was ook mijn bedoe ling niet. Ik schreef niet tegen de strek king van het artikel alszodanig, doch te gen de voor de heer Visser onaangename manier waarop u een en ander naar vo ren bracht. Ook merkte ik hierbij op, dat de stijl die u in uw artikelen placht te gebruiken soms onprettig aandoet en men soms nauwelijks wijs kan worden uit uw pennevruchten. Daar ging het om. U moet goed lezen wat er staat. Ik zou zeggen: lees het artikel nog maar eens. Het laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Verder snap ik niet waar de heer Pi son de moed vandaan haalt om te twij felen aan mijn politieke belangstelling, met name voor zaken als het Atlantisch Pact. Hij concludeert dit uit het feit dat ik buiten beschouwing laat wie er ge lijk heeft. Een merkwaardige conclusie! Wat het stuk van de heer Visser van vorige zaterdag betreft, ook dit was wel wat sneu uitgevallen voor de heer Pi son, maar ja, wie kaatst moet nu een maal de bal verwachten. Al met al is deze schrijverij voor de heer Pison toch ook wel een beetje een pijn lijke geschiedenis geworden (denkt u maar eens aan die natte dweil waar hij van de heer Visser met zijn blote voe ten op moet gaan staan!) en laten We eerlijk zijn, dit is toch ook eigenlijk de bedoeling niet. Nogmaals mijnheer Pison, schrijft u rustig in de krant wat uw hart bezwaart. Ga gerust uw gang, doch onthoudt u van stukjes als het ar tikel van 22 november II. Daarmee jaagt u alleen maar mensen tegen u in het harnas en wat is daar nu voor leuks aan, nietwaar! En denkt u ook eens een beetje om de stijl? Graag! Het stuk van 6 december was al wat beter. Maar nu zit ik u warempel ook al te „beschool- meesteren". Neem me niet kwalijk hoor. Komaan, we kunnen niet aan de gang blijven, u mag gerust het laatste woord hebben, maar wat mij betreft: Zand er over. Inmiddels dank ik de redactie voor de mij verleende gastvrijheid in deze inte ressante rubriek. BREDA, A. v.d. W. EEN ROE VOOR RA. K. Graag wil ik enkele woorden schrijven tegen het stuk van A. K. van 29 nov. 11. Hoe kon hij schrijven dat de mensen in Standdaarbuiten zo gul geven voor St. Nicolaas? Wat verder zegt hij: Wat de mensen geven is nauwelijks toereikend voor een passende tractatie. De tractatie gegeven aan de kinderen heeft een waar de van plm. 20 cent. Er zijn plm. 350 ge zinnen, waarvan naar mijn schatting plm. 600 kinderen bedeeld moesten worden 600 x 20 cent f 120. Dan zou de collec te 35 cent per gezin hebben opgebracht. Moet A. K. dan schrijven: de meeste in woners bedenken dit feest zo goed? Ik denk dat A. K. ook deel uitmaakt van het St. Nico laascomité, dan weet hij toch wel waarom het sociaal-cultureel centrum aan het verzoek niet heeft kun nen voldoen, dat zal toch wel duidelijk aan het St. Nicolaascomité bekend zijn gemaakt. Als het comité ieder jaar, zo als hij schrijft, moet ploeteren om dit kinderfeest financieel mogelijk te maken, dan moeten er ook andere mogelijkheden gezocht worden en die zijn er nog tien tallen! Maar niet langs de weg „Papier voor uw pen" want daar bereik je niets anders mee dan de mensen tegen elkaar in het harnas jagen. STANDDAARBUITEN, R. van V. ONZE DEFENSIE Inderdaad houdt de onderhavige dis cussie geen direct verband met het „no- zem"-probleem. Een reden waarom ik heb gemeend, althans mijn aandeel in dit zonderlinge debat onder bovenstaande ti tel te mogen voortzetten. De heer Visser van zijn kant zal hiertegen weinig be zwaar hebben, waar ook hij zich in deze rubriek niet ongaarne bezighoudt met defensie-aangelegenheden Met de Rus de Rus van de heer Visser dan zijn we intussen een flin ke stap vooruit gekomen. Van een ver waarloosd fantoom, ergens op de achter grond van het huidige wereldgebeuren heeft deze zich sedert 15 nov. jl. immers ontwikkeld tot een niet ongevaarlijke tegenstander in de ..koude" oorlog. Mede dank zij een schier-onuitputtelijke voor raad grondstoffen èn goedkope arbeids krachten blijkt de Sovjet-Unie in staat, de Westeuropese economie naar belie ven met miljoenenorders te bombarde ren. De heer Visser ziet hierin geen re den tot bezorgdheid t.a.v. de eenheid en de verdediging van de vrije wereld; integendeel. En „onze scheepshellingen hebben" in Oost-Europa dan toch maar „een even goede naam als de Engelse". Ja, waarom niet? Tenslotte heeft zich de heer Visser nogal wat moeite gegeven om de nodige morele steun bij elkaar te trommelen. Dat begrijp ik niet helemaal. Moet ir. Juten hier soms bewijzen, dat Sovjet soldaten géén blikken helmen dragen? En wat verwacht de heer Visser van „de rustige betoogtrant" van een zekere A. v.d. W.? Mij persoonlijk is van die in zender niet veel meer bekend, dan dat hij mij niet kent en ook beslist niets tegen mij heeft. En wat zegt zoiets van diens standpunt t.a.v. de Westerse de fensie. We zullen zien. BREDA, L. PISON AAN WIE DE SCHUL In de raadsvergadering van 26 novem ber te St. Jansteen nam de raad de tijd om de lijvige agenda af te werken. Naar aanleiding van die vergadering zou ik graag het een en ander naar voren wil len brengen. Zo werd er n.a.v. het voorstel om aan een bouwbedrijf uit Wyc'hen optie te verlenen heel wat gediscussieerd. Aan het eind van de discussie hierover zei een van de vroede vaderen, de heer van den Berghe: „Er is mij en Martinet in De Heikant verweten, dat wij de schuld zijn, dat de school in Heikant leeg loopt. Het spreekwoord geldt ook hier: Wie de schoen past, trekke hem aan." In de Polenlaan staat een mooie school, een pracht van een gebouw. Spijtig ge noeg loopt het aantal leerlingen steeds terug, zodanig, dat m.i.v. 1 sept. 1958 het aantal leerkrachten met 1 verminderd is. Wat het „leeglopen" betreft, meerderen hebben daar schuld aan, in laatste in stantie die ouders, die hun kinderen vanaf 1 sept. jl. naar de broeders- en zusters- scholen in Hulst hebben gestuurd nadat zij de 3e, 4e en 5e klas in Heikant had den doorlopen. Die ouders geven blijk van weinig waardering voor het eigen onderwijs. HEIKANT, H. HOE KAN DAT Naar aanleiding van het bericht in „De Stem" van 8 dec. 1958 en van vroegere berichten dienaangaande omtrent „Aan winsten Breda's Gemeente-archief" dringt de vraag zich wel eens op, hoe er aan gaande de gemeente Breda van een vol ledige geschiedschrijving sprake kan zijn, wanneer men in aanmerking neemt dat er in de zestiende eeuw een grote brand in Breda gewoed heeft, die, naar ik meen. zowat de gehele stad, benevens het stadsarchief, in de as heeft gelegd. De archieven dus van vóór die brand tot aan de stichting van Breda, d.i. naar ik meen, in de achtste eeuw geweest, zou den dan immers ontbreken. BREDA, P. de J. (a. Geen enkele archivaris zal willen beweren dat de geschiedschrijving van Breda compleet is. b. Historici plegen nu eenmaal niet bij één archief te rade te gaan. Ook in andere archieven vindt men wel het een en ander over Breda's historie. Red.) RAADSLID Heel veel mensen in Standdaarbuiten vragen zich momenteel af, of de heer Kerstens nog zal terugkeren als lid van de gemeenteraad, of niet. In juli nam hij zijn ontslag, waar heel wat kie zers tegen uitkwamen. Het gevolg was, dat de héér Kerstens zijn ontslag probeer de in' te trekken. Dit ging echter niet zo maar zonder meer. Hier diende de wettelijke weg bewandeld te worden. Wanneer de opvolger van hem, in dit geval mevr. Hilkhuyzen, ontslag zou ne men, kon hij weer zitting nemen. Van de heer Kerstens persoonlijk weet ik. dat hij hiervoor zelfs naar Den Bosch is geweest. Ook weet ik van hem, dat met zijn lijstgenoten werd overeengeko men, de juiste weg te volgen. Mevr. Hilkhuyzen zou na haar benoe ming, direct ontslag nemen om de lijst trekker alsnog zitting te doen nemen. Mevr. Hilkhuyzen is intussen reeds ge ruime tijd benoemd als raadslid. Maar. zij schijnt zich nu helemaal niet meer te houden aan de gemaakte afspraak. Als kiezer wens ik hier meer van te we ten. Het gaat uiteindelijk om de lijstaan voerder en niet om een derde persoon. Ik had nooit kunnen denken, dat tegen deze afspraak zo gezondigd zou worden. Als de heer Kerstens niet terugkeert in de raad, dan zal dit voor het grootste deel van zijn kiezers een bittere teleur stelling zijn!! Vooral, nu het blijkbaar gaat om een bedankje van een lijstge- note.Zoiets kan men gerust „verraad" tegenover alle kiezers noemen. En hier mee is onze kleine gemeenschap niet ge diend. Met dank voor plaatsing, Namens vele kiezers W. v. WASBEEK (Dit stuk was nog door twaalf andere personen ondertekend. Hun namen waren voor een deel onleesbaar, reden waarvan we met de naam van de af zender volstaan. Red.) (Advertentie) U hoort 't door de radio U leest 't in de krant... REPORTAGES HEET VAN DE NAALD: Horizontaal: 1 genotmiddel, 6 zee rover, 11 kwajongen, 13 de somma van, 15 verhoging, 18 pers. voor- naamw., 20 aanzien, 21 bevestiging, 22 voorzetsel, 23 afdruk, 25 voorzet sel, 27 guitige, 29 lengtemaat, 31 tentoonstellingsgebouw in A'dam, 33 voegwoord, 34 inhoudsmaat, 35 pau selijke driekroon, 37 onbrandbare stof, 40 deel v. d. bijbel (afk.), 41 graafwerktuig, 42 wintervoertuig, 43 meisjesnaam, 44 gedeelte v.e. vaar water, 46 Frans voegwoord, 47 opge wekt, 50 vakantie, 52 nieuw (Eng.), 54 muziekterm <afk.), 55 wandversie ring. 57 ambtshalve (Lat. afk.), 58 eil. i.d. Midd. Zee, 61 kanten plooisel, 63 uitstalkast, 65 stofmaat, 66 eenh. v. kracht (afk.), 67 loterijbriefje, 68 zangnoot, 69 meisjesnaam, 71 de somma van, 73 schelpdier, 75 zonder beweging voortschuiven, 76 kalmte. Verticaal: 2 Europeaan, 3 strijd perk, 4 lokspijs, 5 godsdienst (afk), 6 zout water. 7 titel (afk.), 8 water in Brabant, 9 van adel, 10 te be schouwen voorwerp 12 kolenbak, 14 plaatsvervangend regeerder, 16 on der andere (afk.), 17 schets, schema, 19 zeedier, 23 deel v.e. dier, 24 stof maat, 26 de oudere (afk.), 28 ge vreesde ziekte, 30 meneer (Eng.). 32 bestaat, 33 lidwoord, 36 waterstand (afk.), 38 jongensnaam, 39 triller, 42 persbureau, 45 anno Christi (afk.), 46 enige, 48 halfedelsteen, 49 water in Friesland, 51 zuilvoet, 53 iemand die alles weet, 56 N.V. (Franse afk.), 59 bekende motorraces (afk.), 60 adellijk heer. 62 afbeelding, 64 ver laagde toon, 66 onmeetbaar getal, 69 watering, 70 niets, 72 bovenbeen, 73 pers. voornaamw, 74 natuurkunde- term (afk.). Horizontaal: 1 slak, 4 Breda, 8 noor, 11 to, 12 a.p., 13 eli, 14 de, 15 0.a., 16 aria, 17 pekel, 19 test, 20 raad, 22 eist, 25 p.t.t. 26 set, 28 los, 31 aai, 33 of, 35 s.a., 36 pia, 38 kano, 39 idocl, 40 vier, 41 le, 42 op, 44 ik, 46 karn, 48 aker, 50 bij, 51 room, 53 oer, 55 ergo, 57 nor, 58 p.s., 60 nl., 61 ons, 63 gr„ 64 kg, 65 nu, 66 n.n., 67 koe, 69 li, 71 tij, 73 jet, 75 olie, 77 dra, 79 leed, 81 a.g., 82 enig, 84 best, 86 el. 89 st.. 91 g.t., 93 ober, 95 eleve, 96 atap, 98 rel, 99 km, 100 1.k„ 102 ore, 103 kip, 105 A.N.P., 107 map. 110 Emma, 112 isar, 115 rood, 116 trant, 118 moot, 120 in, 121 ei, 122 dra, 123 do, 124 oh, 125 ader, 126 geest, 127 erie. Verticaal: 1 sta, 2 lord, 3 kaart, 5 reeds, 6 elk, 7 dieet, 8 netto 9 oost, 10 rat, 17 pa, 18 l.L, 21 ato, 23 sla, 24 lakei, 25 pink, 27 epos, 29 spit, 30 partij, 32 aa, 34 fier, 35 slok, 37 ie, 41 lamp, 43 peel, 45 K.R.O., 46 k.o., 47 n.o., 48 ar, 49 r.r., 50 bon, 52 orgel, 54 es, 56 gonje, 57 nek, 59 ski, 60 nut, 62 set, 68 oog. 69 lens, 70 or, 72 ijlst, 74 de, 76 ie, 77 dg, 78 ab, 80 et, 81 ahorn, 83 item, 85 egel, 87 lepel, 88 melk, 90 rein, 92 stop, 94 be, 97 ar, 99 K.P.M., 101 K.M.A., 104 ieder, 105 aarde, 106 pinas, 108 ar moe. 109 mond, 111 mt, 113 st, 114 tooi, 115 Ria, 117 are, 119 the.

de Stem | 1958 | | pagina 9