Grote animo voor Nieuw-Guinea E A 1 1 G DE PERS CRISIS Beeldhouwwerken Koos v. d. Kaay te Oostburg geëxposeerd De de ene crisis lokte andere uit GENEVE BOURJOIS 2, 3 r Ll S B ic Ll 1 LJJ1 ;I»J 3 Grote vraag naar oesters r Vi<! en win T DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 Huidgenezing Geen beslissing in V.N. over Hongaarse geloofsbrieven 5? Mr. Van Doom te Utrecht ?5 V errassingsaan val één week stil Kamervergadering gaat maandag door Maatregelen tegen Castro op Cuba Jan van Schijndel terug in t nieuws Herziening proces- Schneider gevraagd 111 Kerstfeest in de kazerne Actie van Katholiek Thuisfront J I li MI IV j 1 A 1 1 I 1 B 1 1 1 c 1 1 I 1 D 1 1 1 1 1 F 1 1 G 1 1 1 H 1 I 1 1 j 1 I 1 mmmJ I I I ii in ivj l I I I 1 D E I I 1 F I I I 1 H 1 i J I i K —J Kroniekjevan s-1 cerenhock Motorenwerkplaats van 20 miljoen voor K.L.M. Drie man te Rotterdam aan dood ontsnapt Galeazzi-Lisi veroordeeld Derde artikel kernproeven M MIERLO M ZOON 11 over de 8.000 Indonesische opstandelingen in gevangenschap BEURS VAN AMSTERDAM an o lot en met 12 december 1958 (Van onze verslaggever) Vrijdag heeft de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoekzema, de derde tentoonstelling, die de Plaatselijke Ge meenschap in de fraaie raadszaal van het nieuwe stadhuis organiseert, offi cieel geopend. Het is deze keer een expositie van beeldhouwwerken van Koos v. d. Kaay, een Nederlandse kunstenaar die reeds 35 jaar in België woont en werkt. Hij huist in Den Haan en het contact tussen hem en Oost burg is tot stand gekomen door bur gemeester Hoekzema, de voorzitter van de Plaatselijke Gemeenschap. De beeldhouwer vertelde ons, dat hij naar Oostburg was gekomen, mede omdat men er over zulk een buiten gewoon geschikte zaal beschikt. Een fraaiere ruimte om een dergelijke ten toonstelling te houden is inderdaad ook nauwelijks denkbaar. De opmer kelijke collectie van Van der Kaay komt dan ook uitstekend tot haar (Advertentie) Huidzuiverheid Huidgezondheid Daar de exporteurs bezig zijn hun voorraad aan te leggen voor de a.s. feestdagen is een grote vraag naar oesters ontstaan. Vooral kleine oes ters worden veel gevraagd, in tegen stelling met het begin van het sei zoen toen er meer vraag was naar grote soorten. De prijzen die betaald worden zijn ongeveer dezelfde als de prijzen die door het Produktschap zijn vastgesteld voor levering aan het Ponds. Ook is er al een tamelijke vraag naar grote zaai-oesters. Vorige jaren kwam deze vraag pas na de winter. Wellicht vrezen de grote kwekers een tekort, terwijl ook de export naar Frankrijk een reden van het vroege kopen kan zijn. Per 1 jan. a.s- zal het nl. mogelijk zijn om voor 520.000 oesters naar genoemd land te expor teren. Voor dit bedrag kunnen alle soorten oesters geleverd worden. Het is zeer goed mogelijk dat verschil lende grote kwakers reeds nu de mooiste partijen trachten te kopen voor dat Frankrijk op de markt komt. De commissie voor de geloofsbrie ven van de algemene vergadering der Ver. Naties heeft gisteren opnieuw be sloten gen beslissing te nemen over de geloofsbrieven van de Hongaarse afvaardiging. Dit besluit werd evenals in 1956 en vorig jaar met zes stemmen tegen en bij twee onthoudingen ge nomen. De Sovjet-Unie stemde tegen. Nepal er Tunesië onthielden zich van stemming. Het besluit- werd genomen op Amerikaans voorstel. De algemene vergadering heeft een resolutie aangenomen waarin de Sov jet-Unie en Hongarije worden veroor deeld omdat zij de V.N.-resoluties in zake de Hongaarse kwestie niet heb ben nageleefd. De stemverhouding was 54 voor, tien tegen en 15 onthoudin gen. Twee landen (Israël en Jemen) waren niet aanwezig. De assemblée heeft de Nieüwzeelan. der sir Leslie Munro benoemd tot V.N.-premier voor Hongarije. (Advertentie) ALS HET ZO KOUD IS biedt alleen zo'n 100% wollen duffel-coat de juiste bescherming. U heeft er winters lang veel plezier van 100% wollen duffel-coat met Schotse ruitvoering. Capuchon is dubbel. Het gehed water- en 75 sneeuwafstotend. slechts ga maar kijken bij winkelcentrum Boeimeer Graaf Hendrik lll-plein Breda recht, ook dank zij de geslaagde op stelling. Het zijn voornamelijk kinder figuren, waaronder vele portretten in gebakken klei. Vooral uit die studies blijkt van der Kaay's streven naar schoonheid, die burgemeester Hoekze ma in zijn openingstoespraak roemde. Behalve vele autoriteiten uit de ge meente kon de burgemeester ook ver welkomen zijn collega van Veere, jhr. J, den Beer Poortugael, de heer C. Borst van de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk, de directeur van de provinciale VVV, de heer G. W. Oskamp. Hij bracht dank aan de autoriteiten van de Invoer rechten en Accijnzen voor hun mede werking: om twee uur vrijdagmiddag stonden de beelden nog ingepakt aan de grens, maar om vier uur was alles klaar voor de opening! Mr. Hoekzema wees er op, dat deze expositie de eerste is, die van der Kaay in zijn vaderland houdt. Deze welhaast vergeten zoon van Neder land verdient alleszins de oprechte belangstelling van zijn landgenoten en men heeft tot 21 december gelegen heid de tentoonstelling te gaan zien. Mensenkennis Hij gaf na de opening een belang wekkende verklaring van zijn wer ken. waarin hij o.a. betoogde, dat mensenkennis de basis is van de vrije kunst van het beeldhouwen. In zijn werken toont. v. d. Kaay zich vooral een kenner van de psyche van het kind en hij heeft kennelijk veel in teresse voor de vooral bij kinderen opvallende inwerking van een bepaal de geestesgesteldheid, of die nu aan leeftijdsfactoren of aan bepaalde stem mingen ten grondslag ligt, op de li chaamshouding en de expressie. Tot de beste werken in de expositie be hoort ongetwijfeld het portret „De kinderen van dr. G." De tentoonstelling heeft recht op een druk bezoek. (Van onze redacteur) Een verheugend verschijnsel noemde mr. H. W. van Doorn het in zijn openingstoespraak van de partijraadsvergadering der KVP, dat men in de partij de echte politiek heeft kunnen maken tot de kern van de par tijpolitieke activiteit. Hij noemde dit belangrijk, omdat het politieke gebeuren de gewone staatsburger zoveel moet blijven zeggen, dat hij zich staatsburger kan blijven voelen in een begrepen, ge waardeerd democratisch bestel. De laatste tijd wordt er wel eens gewaarschuwd tegen de activiteit van partijen, die de grenzen van hun func tie te buiten zouden gaan. Een partij instantie moet een fractie van deze partij niet rechtstreeks ter verant woording roepen, maar het is gezond dat partijkernen en ook individuele kaderleden zich een oordeel aanma tigen over het beleid van de volks vertegenwoordiging. De partij, aldus de heer van Doorn moet ook het praktisch politieke be leid hoorbaar naar buiten tot het onderwerp van haar belangstelling en constructieve kritiek kunnen maken. De partijvoorzitter stelde de vraag naar de grenzen van de overheidsin menging. We dreigen soms al te ge makkelijk een nieuw stukje over heidsactiviteit te accepteren, zei hij. In brede kring echter begint men de schaduwkanten van dit proces te zien. De P. v.d. A. komt de laatste tijd, vooral op momenten van inner lijke verwarring in de partij, aandra gen met het schrikbeeld van conser vatisme. De P.v.d.A. zou de laatste verdedigster zijn van een vooruitstre vende politiek. Men mag er zich echter over ver heugen, dat enkele socialisten de structurele aanpak van de problemen meer in het belang van de volkswel vaart beginnen te achten dan een conjunctureel beleid. Wat de incidenten bij de wethou dersverkiezingen aangaat, zei de heer van Doorn deze strubbelin gen te betreuren, maar het ver wijt van ondemocratisch hande len achtte hij onjuist. Een homogeen bestuur kan in be paalde gevallen gewenst zijn, zei hij. Vaak zal het raadzaam blijken voor de minderheid plaats in te ruimen maar dan moet er ook sprake zijn van een belangrijke minderheid en niet van een onderling verdeeld sa menspel van niet-katholieke groepe ringen. In tegenstelling tot de V.V. D. en de P.v.d.A. zei hij, is de K.V. P. niet op een bepaalde klasse van ons volk gebouwd. Ze kan het niet alle groepen maximaal naar de zin maken, maar het belang van iedere groep afzonderlijk zal, op langer zicht meer gediend zijn met een evenwich tige belangenbehartiging van alle volksgroepen. De groep in de P.v.d.A. die de re geringscrisis heeft veroorzaakt, heeft een jammerlijke daad gesteld, aldus de heer van Doorn, die men van zin nige mensen niet had mogen ver wachten. Ik geloof dat het zo is. zei hij: ,.De ene crisis heeft de andere uitgelokt. De crisis binnen de P.v.d. A. heeft geleid tot een crisis in de regering en Nederland zit met de brokken". De Westelijke en communistische landen zijn in principe overeengeko men. dat de conferentie over het voorkomen van onverhoedse aanval len volgende week zal worden ver daagd en dat de besprekingen niet zullen worden hervat, voordat de re geringen van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie de taak van de con ferentie nogmaals duidelijk hebben gedefinieerd. De besprekingen zijn reeds vijf we ken aan de gang. Noemenswaardige voortgang is niet gemaakt. Wel heeft de Sovjet-Unie gisteren op deze conferentie nieuwe voorstel len betreffende controle te land en in de lucht ingediend. De voorstellen houden de oprichting in van een per manent internationaal orgaan waarin Oost en West gelijkelijk zouden moe ten zijn vertegenwoordigd. De regering heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat zij het op prijs zal stellen, indien de Kamer in de vergadering van maandag 15 december het tweede belastingsontwerp, nl. dat, houdende verlenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen, alsmede van de tijdelijke vrijstelling van omzet belasting voor sigaren, zal willen be handelen. De voorzitter zal dit verzoek in die vergadering aan de orde stellen. De vergadering gaat dus te een uur door. Voorts heeft de regering verzocht van de wetsontwerpen, welke op de agenda der Kamer voorkomen, al leen de drie naturalisatie-ontwerpen te behandelen. De voorzitter zal dienovereenkom stig voorstellen alle overige wetsont werpen van de agenda af te voeren. Na de Kamer heeft thans ook de Cubaans" Senaat het wetsontwerp, goedgekeurd, waarbij voor geheel Cu ba de staat van beleg wordt afgekon digd. Bovendien zal de Cubaanse re gering voor de komende 45 dagen ook wetgevende bevoegdheid bezitten. Het kabinet hoopt, toegerust met c'eze volmachten, passende maatrege len te kunnen nemen ter bestrijding van de opstandelingen onder Fidel Castro. De radiozender van de opstandige beweging heeft gemeld, dat dr. Ma nuel Urrutia, de „voorlopige presi dent" van de regering welke de re bellenleider Fidel Castro momenteel formeer., op Cubaans grondgebied is aangekomen. Hij heeft zich naar de Sierra Maestra begeven, het gebergte in de provinci Oriente waar Fidel Castro en zijn volgelingen hun hoofd kwartier hebben. Jan van Schijndel, de oud-aanvoer der van de nationale ploeg, begint waarschijnlijk aan een nieuwe car rière als international. Hij werd namelijk gekozen voor het voorlopig Ned. amateurelftal dat ter voorbereiding op het komende in terlandseizoen op dinsdag 16 de cember a.s. op het terrein van Robur et Velocitas te Apeldoorn een oefen wedstrijd speelt tegen het oostelijk amateurelftal. De opstelling van het voorl. Ned. amateurteam is: doel: Lagarde (Em ma); achter: Jansen Noad) en Claus (Helmondia '55); midden: van Ham (Be Quick Gr.), Blom (WW) en van Schijndel (SVV); voor: Doesselaar (WA), Allart (Sparta), Ravenstein (Gouda), Frederiks (Gouda) en de Kluiver (HRC). In de loop van de volgende maand zal de eerste afdeling vrijwilligers van de Koninklijke Landmacht voor Nieuw-Guinea per vliegtuig naar de basis Biak vertrekken, om van daar uit naar de verdere bestemming te worden overgebracht. De manschap pen staan onder commando van ma joor C.A.A. Kanters. Zij zijn thans in de legerplaats Oirschot tezamen gebracht, waar de laatste voorberei dingen voor hun uitzending getrof fen worden. Alvorens te vertrekken zullen zij nog een korte verlofperiode krijgen om de komende feestdagen thuis door te kunnen brengen. Dit werd medegedeeld tijdens een gisteren in de legerplaats Oirschot gehouden persconferentie. Bezoldiging Er Is een bezoldigingsregeling getroffen, volgens welke de sol daat per maand 124.ontvangt, de soldaat eerste klas 138. de korporaal 185.en de ser geant 256.Daarnaast wordt per dag een toeslag gegeven van 1.voor de soldaat en van 1.25 voor de korporaal en de sergeant. Kleding, voedsel en legering worden vanwege het rijk verstrekt. De vrij willigers zijn verantwoordelijk voor het onderhoud der kleding, zodat re paratiekosten voor hun rekening ko men. Verder is de mogelijkheid ge schapen na afloop van de dienst plichttijd een verbintenis aan te gaan voor minimaal een en hoogstens drie jaar, in verband waarmede een sa larisregeling is opgesteld volgens welke de soldaat 195 225 ver- dienst, de ongehuwde sergeant 345. f 385 en de gehuwde sergeant 495 550. Bij het beëindigen van de verbin tenis zal de militair een premie van 600 per jaar ontvangen. De animo om zich als vrijwilliger voor Nieuw-Guinea op te geven bleek boven verwachting groot te zijn. Het aantal aanmeldingen heeft de be hoefte zelfs enige malen overtroffen. De uitzendtijd varieert van zes tot twaalf maanden al naar gelang de dienstplichtige in Nederland in spe ciale opleiding is geweest. Bij uitzen ding moet vaststaan dat de vrijwil liger nog minstens zes maanden in Nieuw-Guinea dienstplichtig is. (Advertentie) PARFUM EAU DE COLOGNE POUDRE CREMES SATIN FINISH PARFUMS PARIS Het O.M. te Bonn heeft een verzoek ingediend tot herziening van het pro- ces-Schneider. Schneider is, zoals gemeld, veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en tien maanden wegens valsheid in geschrifte. Hij was op ver toon van een nagemaakte doktersbul militair arts bij het Westduitse leger geworden. Later werd hij aangesteld tot chef van de psychologische dienst van dit leger en als zodanig heeft hij verscheidene maanden lang re kruten getest. Het O.M., dat vier jaar dwangar beid had geëist, is van mening dat er op het proces tegen Schneider tal rijke onregelmatigheden hebben plaatsgevonden. Traditiegetrouw zal ook dit jaar Nationaal Katholiek Thuisfront de legeraalmoezeniers in staat stellen om het Kerstfeest met de militairen, die dezer dagen onder de wapenen moeten blijven, zó te vieren, dat de onmogelijkheid der huiselijke viering zo min mogelijk door hen wordt ge voeld. De afdelingen van Thuisfront zijn reeds wekenlang bezig met de voor bereidingen. Het landelijk secretari aat voert een groots opgezette actie om de voor de financiering van deze feestviering noodzakelijke gelden bij een te krijgen. Het gaat om een contingent van ruim 80.000 militairen. De kosten van de Kerstviering bedragen f 120.000,-. Het secretariaat van Katholiek Thuisfront ondervindt reeds van tal rijke kanten spontane reacties en bewijzen van begrip. Daardoor zal het mogelijk worden een geslaagde Kerstmis voor de militairen in de kazernes voor te bereiden. Tenmin ste. wanneer nog meer van deze re acties en bewijzen van begrip prak tisch te zien zijn op de afrekenings strookjes van giro 520.000 van het Nationaal Katholiek Thuisfront. 1 kwartje per kolom 4 kolommen f I .- I I I Hierboven plaalsen wij nog i' invulkoloiiuiieii voor onze puzzel. VuJ in: 1. 2 ot 3.en win. Ienters kunnen deze ge bruiken, als zij meer dan vier kolommen willen invullen. Volgende week vrijdag, de negen tiende december, zal de president-di recteur van de KLM, de heer I. A. Aler, op Schiphol de onlangs gereed gekomen motorenwerkplaats van de KLM officieel in gebruik stellen. De ze werkplaats, die een vloeropper vlakte heeft van ruim twaalfduizend vierkante meter en 20 miljoen heeft gekost, is ontworpen en gebouwd met het oog op het over enige jaren door de KLM in dienst stellen van ver keersvliegtuigen met straalmotoren. Vorig jaar werd er door de St.-Vincentius vereniging van allerlei gedaan om de jaarlijk se collecte te doen sla gen. Pater Eusebius Peters, de bekende augustijn met rede naarstalent, werd te hulp geroepen en het resultaat van actie en gloedvol woord was niet gering. Dit jaar deed men het wat kalmer aan, maar de opbrengst was dan ook ongeveer 300 gulden lager, wat geen kleinigheid is. Nu kunnen we ook nog wel opmerken dat we eerst niet met de hel moeten laten dreigen voordat wij offeren, want dan is de waarde wel ver ge minderd. ook van een groot offer. Weer een noodkreet door het schoolbestuur wegens het vertrek van de heer Raas. die als onderwijzer aan de jongensschool aan stalten maakt om zijn vierde klas te laten voor wat hij is. en deze om te wisselen voor die van de nieu we Paulusschool in Vlissingen. Als de be nodigde ontslagforma liteiten gepasseerd zijn zal de heer Raas na vier jaren zijn beste krachten aan onze kin deren te hebben ge wijd per 1 februari vertrekken, en wij me nen het. als we zeggen ..iam.m er". We hopen intussen, dat de oproep voor een opvolger die in middels door het schoolbestuur werd ge daan, het gewenste resultaat brengt. Een zeer geacht en gevierd feestcomitélid werd door de mede leden op wel zeer spe ciale wijze bedankt bij de viering van zijn vijftigste verjaardag. Die mannen hebben het pas erg druk ge had met de viering van een feest in de buurt. Het maken van een erepoort behoorde eveneens tot de vele en omvangrijke werk zaamheden. Tijdens de ernstige gesprekken stelde de man, die Abraham ging zien, voor, om de erepoort zonodig ook wel uit te lenen tegen een ver goeding van f5 per geval. Prompt is de inmiddels vijftigjarige bediend. In de don kere uren van de nacht werd de poort voor zijn woning op gesteld waar de ver siering 's morgens het eerst werd opgemerkt door de dochter des huizes die papa, klaar om vanwege het feest naar de kerk te gaan. inlichtte. Prompt werd de versiering door een buurjongen verwij derd. hetgeen de rest van het comité er in tussen niet van weer hield de rekening a f 5 plus arbeidsloon te presenteren. Vermoe delijk zal worden over eengekomen om de schuld op de een of andere slordige avond te vereffenen. We zijn weer zo'n echt oud maar ver trouwd verschijnsel in het dorp armer ge worden en steeds meer hoor je vragen, waar zou Bartje toch blij ven met de knol? Ja, het is van ouds her wel Bartje, maar we zouden zoon Ger- rit tekort doen wan neer we niet zouden vermelden dat deze tegenwoordig de scep ter zwaait over het bodebedrijf. Gerrit is opeens met paard en wagen ver dwenen en rijdt nou met een automobiel z'n bodetocht op Goes. Gelukkig is het voor lopig, want we hopen toch maar dat er na het verdwijnen van de bruine en later van de zwarte weer een an dere trouwe knol xn ons dorpsbeeld terug komt. Maar goede en vertrouwde paarden voor dit werk zijn ook niet zo eenvoudig meer te vinden. Tot slot kunnen we dan xiog mededelen dat de firma Duyn- houwer voor de prijs van f122.500 de al zo lang verwachtte dem ping van een sloot enz. voor haar rekening neemt. We weten niet, of dit te veel of te weinig is, maar wel dat we er een enkele dag tussen door heb ben dat we ze niet wit het vestzakje kunnen schudden. In de Aert van Nesstraat in het centrum van Rotterdam is gisteren op circa dertig meter hoogte de vloer van een aan takels hangende stelling doormidden geknapt. Op de stelling stonden drie mannen en lagen circa honderd bakstenen. De hele zaak bleef hangen, omdat zich rond de stelling een zeildoek bevond, daar gehangen om het steenslag op te van gen. De mannen zagen kans zich aan een ladder en touwen vast te grij pen. Via het dak konden zij zich in veiligheid brengen. Het ongeval speelde zich af in het centrum van Rotterdam. Het uitein de van een dertien verdiepingen tel lend flatgebouw moest bijgepleisterd worden en van het dak af hingen twee kabels. Hieraan hing de stel ling, die met behulp van een mecha nisme door de mannen op de stel ling zelf op en neer kon worden ge hesen. Vanochtend waren zij enige meters onder de dakrand aan het werk, op een hoogte van circa der tig meter. Van het dak af hing ge lukkig een stalen ladder naar bene den. Op zeker ogenblik knapte de vloer onder hun voeten doormidden. Om het steenslag op te vangen was sinds enige dagen een zeildoek rond de stellage gehangen en dat is hun geluk geweest. De hele zaak bleef zodoende bij elkaar en de mannen zagen daardoor kans zich te redden. De medische tuchtraad in Italië heeft gisteren prof. Galeazzi-Lisi, die lijfarts geweest is van Paus Pius XII het recht ontzegd nog verder praktijk als dokter uit te oefenen. Hij werd in verband met het verkopen van gedetailleerde gegevens over de ster vensuren van Paus Pius veroor deeld wegens het schenden van de dokters-ethiek. De afgevaardigden van Amerika, Engeland en de Sovjet-Unie hebben op de Geneefse conferentie over kernwapenproeven overeenstemming bereikt over een derde artikel van een ontwerp-verdrag, waarbij de proeven worden verboden. Dit artikel handelt over de samenstelling van een organisatie die naleving van de overeenkomst moet controleren. (Advertentie) De Bank voor Brabant BELEGGINGSADVIEZEN De commentaren over de thans uit gebroken crisis lopen, zoals te ver wachten viel. sterk uiteen. DE VOLKSKRANT meent, dat de houding van de PvdA alleen te ver klaren valt uit de spanningen, die in de partij na twee zware verkiezings nederlagen waren ontstaan: Die spanningen noopteh de socialisten er kennelijk toe om waar dan ook een reden te vinden om zich de han den vrij te maken. En dat is dan nu gelukt. Het lijkt onder deze omstandigheden het beste, dat er nu maar zo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingen komen. Eerst daarna kan weer met zin be keken worden welke mogelijkheden er voor samenwerking zijn. Wij van onze kant blijven in samenwerking met de PvdA nog steeds een belang zien. Of hiervoor ook aan socialistische kant nog weer bereidheid kan worden opgebracht zal te zijner tijd moeten blijken. DE TIJD ziet zo. dat de fakkel dragersdag het voorlopig einde van de brede basis werd. Aan het dictaat van deze dag zou het blad echter niet di rect de consequentie van een Kamer ontbinding willen verbinden. Het is dan ook misschien maar het beste, dat gestreefd wordt naar een reconstructie van het oude kabinet, zonder socialistische ministers, met het rompkabinet, dat na aftreden van de niet-socialistische ministers overbleef, als kern. DE MAASBODE is echter ook van mening, dat, het maar beter is eens te peilen wat de kiezers ervan denken. TROUW (AR) ziet door de gebeur tenissen van donderdag een periode in de Nederlandse staatkundige ge schiedenis afgesloten: Aan de deelneming van de socialisten in het bewind is een einde gekomen. Men kon dat einde de laatste tijd zien aankomen. Maar dat het nu gekomen is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de socia listische Tweede-Kamer-fractie, sedert de befaamde Fakkeldragersdag, voor zich het recht opeiste om in het kabi net de lakens te gaan uitdelen. Dat hebben de niet-socialistische mi nisters en de meerderheid van de Tweede Kamer niet willen aanvaarden. De socialisten zijn zo op hun eigen aanmatiging gestrand. HET VRIJE VOLK geeft Hofstra natuurlijk schoon gelijk en het praat ook over „belangenpolitiek", die zou hebben gezegevierd. Een nieuw kabinet, gevormd door de partijen die zich eenstemmig tegen de regering hebben gekeerd, zou de logi sche uitkomst zijn. Maar we moeten nog zien dat de heren Romme en Bruins Slot de heer Oud als bond genoot accepteren. En of Kamerontbinding, gevolgd door vervroegde verkiezingen, hun liefste wens is, dat is ook nog de vraag. Het enige wat ervan te zeggen valt is: ze hebben het zoal niet gewild, dan toch geweten. Oud en Weiter hebben het stellig ge wild. Zij hebben hun zin gekregen: en daarmee is de gebeurtenis van gisteren gekarakteriseerd. Dit partijblad verzuimt zelfs maar met een enkel woord melding te ma ken van het woordbreuk-incident, waarin mr. Burger zo'n figuur sloeg, hoewel de verslaggever van Het Vrije Volk er ook bij betrokken werd. HET PAROOL, eveneens socialis tisch, komt er ruiterlijk voor uiA, dat het (voor mr. Burger) een pijnlijke om niet te zeggen beschamende ver toning bleef. Overigens houdt dit so cialistische blad ook hardnekkig vast aan de voorstelling van zaken als zou het hier een tegenstelling gelden tus sen bevoordeling van de rijken of be voordeling van de armen: Op een bepaald ogenblik moesten de wegen uiteengaan van één politieke groepering als de PvdA enerzijds en anderzijds partijen, waarin hoe langer hoe meer diegenen de toon gingen aangeven, die blijkbaar ook in sociaal- economische zin als leidraad hebben gekozen het woord uit het Evangelie van Lucas: „Wie heeft, die zal gege ven worden, en wie niet heeft, ook wat hij meent te hebben zal hem ont nomen worden." DE TELEGRAAF meent, dat de bre de basis, die ons naoorlogse politieke leven zo zeer heeft beheerst, afgedaan heeft. Het blad is er niet rouwig om. DE WAARHEID hitst de socialisten en het NVV op thans looneisen te stellen, die zo lang zijn teruggehouden „om onze ministers niet te hinderen". De Indonesische premier Djoeanda Kartawidjaja, die tevens minister van detensie is, heelt gisteren in het par lement verklaard, dat 8.000 opstan delingen, die tijdens de militaire ope raties in Sumatra en Celebes werden gevangen genomen, nog steeds wor den vastgehouden. Degenen, die zich vóór de daarvoor gestelde tijdslimiet hadden overgegeven, zullen eerher stel krijgen, doch de opstandelingen die zich tijdens de operaties overga ven, zullen door krijgsraden te velde worden berecht. Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Ver. Deli Mijen Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabellabriek Philips Unilever Unilever (Nwe A.) Wilton - Feyenoord Kon. Petroleum Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Van Ommeren (Nwe A.) Amsterdam Rubber H.V.A. 3-3H Ned. '47 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 6 Woningbouw Philips ex 6 interim div. in contanten 8 dec, Unilever ex 6 1/4 interim div. in contanten 9 dec. Ex interim 3 in contanten 9 dec. Ex. 25 in aandelen 9 dec. Laagste Hoogste Vrijd. 12-12 Koersverschil koers koers laatste t.o.v. 237 247 tijdvak vorige week 240 1/4 2 3/8 205 207 133.50 140.50 137.25 4- 3.50 183 1/4 186 1/2 186 1/2 1 1/4 323 333 323 7 290 300 291 6 426 1/2 449 1/2 439 7/8 22 1/8 381 473 1/2 388 1/4 72 374 1/2 410 381 198 1/4 199 198 1/4 8 3/4 184.70 189.60 184.95 3.35 147 1/2 150 1/2 149 1/2 5/8 145 150 149 3/4 1 3/4 130 1/2 135 132 7/8 1/8 235 235 235 220 220 220 66 1/4 68 67 1/2 126 1/4 128 3/4 126 3/4 5/8 89 15/16 90 3/16 90 1/16 95 1/4 95 5/8 95 11/32 5/32 94 1/4 94 5/8 94 17/32 7/32 109 3/4 109 15/16 109 3/4 1/16

de Stem | 1958 | | pagina 3