Walcheren Zuid B3veland Zeeuwsch-Vlaanderen DE LELIE Tussen dijken en dammen Opvolgingsproblemen in de ondernemingen Het Venus kruid Konijnen- en pluimveeshow Westdorpe op hoog peil DagUd De Slem KLEDING is beter en KOST' minder AXEL - BERGEN OP ZOOM MIDDELBURG Nieuwe voorzitter Reclasseringsraad VLISSINGEN GOES Brandweerlieden kregen medaille Veel brokken Boefjes tegen de lamp Hoogwaterstanden llll F,ST OOSTBURG TERNEUZEN Vrachtauto op vrachtauto Begroting van Hontenisse snel aanvaard Ontploffing bij brand in Zierikzee voorkomen Stoomwasserij, Chemische Wasserij en Ververij Dr. Horringa voor NIVE Goes Tentoonstelling te Aardenburg EILAND ALLERLEI Doktersdiensten Dienst dierenartsen AGENDA Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 Bij K. b. is op zijn daartoe gedaan verzoek aan mr. J. A. E. Rink eer vol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter van de Reclasseringsraad te Middelburg, onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen dien sten. Als voorzitter is nu aangewezen mr. J. L. Andreae, thans lid van genoemde raad. Ondernemingsraad „Schelde" De verkiezingen voor de Onderne mingsraad bij ,,De Schelde" hadden het volgende resultaat: Uurloners scheepbouw: de heren J. van de Woestijne, C. Wöndergem en A. den Herder (A.N.M.B.); A. Tis- sink en J. Vader (C.M.B.); J. de Winter (St.-Eloy). Uurloners machi nebouw: de heren H. Joziasse, M. Kuyl, J. Martijn en W. de Leng (A. N.M.B P. v.d. Putte en D. Jozias se (C.M-B.); C. Bielok (St.-Eloy). Uurloners overige afdelingen: de he ren J Baljé (A.N.M.B.) en A. de Poorte (C.M.B.). Beambten: admini stratieve: de heren F. Brandenburg (A.N.M.B.) en J. Poppe (C.M.B.); technische: de heren L. Post (A.N. M.B.) en M. Bode (C.MB); toezicht houdende: de heren C v.d. Graaf (A.N.M.B.) en J. Castel (C.M.B.). Voor het middenkader werd gekozen de heer B Bongers (Vrije Lijst). Zierikzee Kapelaan Auwens jubileert Maandag a.s- viert kapelaan Au wens zijn 12,5 jarig priesterfeest en heel de parochie leeft mee met de ze ijverige jonge priester, die sinds vier jaar niet alleen zijn krachten geeft aan de katholieken van Zierik zee, maar ook aan de geloofsgeno ten in de arbeidskampen en die te Haamstede en elders over het eiland verspreid wonenden. Op een feestelijke bijeenkomst in de brandweerkazerne alhier zijn vrij dagavond een aantal leden van de vrijwillige brandweer beloond met medailles, verstrekt door de bond van brandweercommandanten. Com mandant Pilaar reikte de medaille voor 12% jaar trouwe dierst uit aan de heren J. Stokman, L. Polfliet, J. Adriaanse, D. Korstanje, E. de Dreu en H. Berrevoets en de medaille voor veertig jaar trouwe dienst aan de heer D. Nonnekens. De autobestuurder P. de B. uit Wis senkerke maakte vrijdagmorgen aan de Middelburgsestraat veel brokken, - doordat hij de macht over zijn wagen verloor en in volle vaart op de daar geparkeerde auto van de heer v. d. Graag botste. Zelf kwam de onfor tuinlijke chauffeur er goed af, maar de auto's zagen er erbarmelijk uit. -De politie heeft proces-verbaal moe- ten opmaken tegen twee jeugdige boefjes van-tien en acht jaar, de broertjes K.,' dfeszioh. naar nu blijkt, al enige tijd op het brede pad hebben - -begeven. Tot gisteren .hadden zij ta- „i-svelijk, SMCPSSv majqr tpen Hepen zij tegen -de lamp Qe oudste namelijk sloop' de garage, var^ van Stuer bin- nep eri pikte een' busje van'de kanker bestrijding van de wand óm' er daar mee van door te gaan. De garage houder had de kleine misdaad precies gezien-en gaf de politie de nodige aan wijzingen. De jongen werd thuis op gespoord en bleek 'het busje, waar 1.40 in zat, reeds geforceerd te heb ben. De ondeugende knaap werd aan de tand gevoeld en toen kwamen er nog meer broddels uit. Zo had hij en zijn jonger broertje een paar maal een bezoek gebracht aan de christe lijk gereformeerde school op de Dam en hadden daar eenmaal zelfs 40 buitgemaakt. Ook winkeldiefstallen waren er bedreven. De oorzaak van hun afdwalingen school in verregaande snoeplust. BISSCHOPPELIJK COMMISSARIS HBS Mgr. Baeten, de bisschop van Bre- da, heeft deken Holtkamp alhier be noemd tot bisschoppelijk commissaris van de stichting voor het katholiek VIÏMO in het dekenaat Middelburg, welke stichting het St.-Willibrordus- Icollege alhier beheert. -- Burgerlijke Stand Geboren: Suzannej dv, J. Barend- se - Knuijt; Cornelia, dv. P. Dale bout - Rijn; Margaretha, dv. A. Bou- dens - de Jonge te Hoedekenskerke; Sylvia, dv. W. Scheers - Felius: Maatje, dv. P. Lamper - van Oost te Ye-seke; Henriëtte, dv. J. Roose- Bookelaar. Ondertrouwd: J. Visscher, 29 j., en A. Hollemafis, 23 j.; A. Gelderloos, 21 j.. en K. Rozendal, 21 j. Gehuwd: W. van Boven, 19 j., en J. Zwartepoorte, 21 j. Overleden: A. de Rijk, 89 j-, wed. van J. Cleemputte te 's-Gravenpol- der; M. van de Velde, 63 j., echtg. van C Heijboer te Wolphaartsdijk; A. Beuns, 58 j., echtg. van E. de Putter; J. Schouten, 29 j., echtg. van L. Kloosterman. Kruiningen Krediet- ensubsidie- verzoeken in de raad Woensdag 17 december zal de ge meenteraad van Kruiningen in open bare vergadering bijeen komen. De Dijzondere school te Kruiningen heeft een tweede noodschool gebouwd bij het gebouw van de bestaande school. B. en w stellen voor ingevol ge de l.o. wet gelden beschikbaar te stellen tot een bedrag van 2500 voor de grondkosten. Te Hansweert zullen nog een paar perceeltjes grond moeten worden aangekocht voor de verbreding van de Veerweg. Ook in deze gemeente komen ge regeld verzoeken binnen om tegemoet koming in de kosten van vervoer van schoolkinderen ingevolge art. 13 der U.o. wet. De beoordeling van deze verzoeken levert vaak moeilijkheden op, waarom b. en w. thans voorstel len een verordening in het leven te roepen, waarin regels worden vastge steld voor de berekening en toeken ning van dergelijke tegemoetkomin gen. De bestaande bouwverordening is reeds van oude datum (26 april 1934). In deze vergadering komt nu een geheel nieuw ontwerp ter tafel. Een klasse van de ulo-school is on dergebracht in een lokaal van het Dorpshuis Hiervoor moest een nieu we bordstelling worden aangeschaft, waarvan de kosten ad 310.— op de begroting gebracht moeten worden. Met het over 1958 geraamde be drag ad 6000.-- voor bijdrage in de kosten van scholen voor het Nijver heidsonderwijs zal niet kunnen wor den volstaan. Reeds alleen aan de gemeente Goes is een bijdrage ver schuldigd van ruim 6000.voor de Ambachtsschool en de Vakschool voor meisjes. Het geraamde bedrag moet daarom met 500.worden ver hoogd. Leivedorp TENTOONSTELLING „DE POSTDUIF Vandaag wordt in ..de Goede ver wachting" een postduivententoonsteH ling gehouden, welke is georganiseerd door de plaatselijke vereniging ,,de Postduif". Ruim tweehonderd fraaie dieren zullen te bezichtigen zijn. De prijzen, die beschikbaar werden ge steld, zullen door de burgemeester worden uitgeieikt. Ook zullen bonnen verkocht worden voor jonge duiven, afkomstig van goede huizen" uit Nederland en Bel gië. V erseke WEINIG ANIMO Voor levering consumptie-oesters aan de Stichting Aankoop Oesters, het zgn. Fonds, hebben zich slechts kwekers gemeld. De aanmelding is bovendien nog niet definitief, daar genoemde kwekers nog tot a.s. dins dag gelegenheid hebben hun oesters op de vrije markt te verkopen. Morgen, zondag 14 december, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.10 en 17.39 uur; te Ter- neuzen om 4.27 en 16.57 uur en te Vlissingen om 3.56 en 16.26 ,uur. Maan dag 15 december: te Hansweert om 5.51 en 18.23 uur; te Vlissingen om 4.42 en 17.16 uur en te Terneuzen om 5.14 en 17.45 uur. Biervliet Vergadering r.-k. Boerinnen De r.-k. Boerinnenbond heeft in het clublokaal ,,'t Wapen van Biervliet" een jaarvergadering gehouden. Na voorlezing van het jaarverslag en het financieel verslag over het afge lopen verenigingsjaar gaf mejuffrouw A- Goossens een goede declamatie van het gedicht „Dieren". Mejuf frouw A. Hiel, directrice van de r.- k. huishoudschool Maria Ancilla hield een prima verzorgde causerie over het onderwerp „meer doen met min der geld", een dankbaar onderwerp voor de huisvrouwen. Van de gele genheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. Vervol gens Kwamen enkele benoemingen aan de orde. Allereerst werd de pe riodiek aftredende voorzitster, die zich herkiesbaar stelde, herbenoemd. Mevrouw Buijsse werd benoemd tot afgevaardigde voor Biervliet in het kringbestuur van de r.-k. Boerinnen- bond w. -Zeeuwsch-Vlaanderen. Ten slotte werd mej. A. Goossens be noemd tot vertegenwoordigster in het bestuur van de R.K.B.J.B. afde ling Biervliet. Bindingsavond B.B. Volgende week woensdag wordt in onze gemeente een bindingsavond van de B.B. gehouden. Ook de le den van de plaatselijke vrijwillige brandweer zijn voor deze avond uit genodigd. Het programma voor de ze avond houdt naast de vertoning van een film een tweetal lezingen in, te verzorgen door de heren Cats- man, kringhoofd v ;n de B.B. in west-Zeeuwsch-Vlaanderen en J. P. Kaan, blokhoofd van de B.B. De avond zal worden gehouden in café „Het Oude Raedthuijs". AAFJE HEYNIS GAF SCHOOLRECITAL De leerlingen van het Jansenius Ly ceum hebben een bijzonder muziek- uur beleefd. De alt Aafje Heynis gaf nl. een recital in de school. Zij zong behalve Nederlandse volksliederen, werken van Schubert, Gounod, Dvo rak, de Falla enz. Zij werd aan de piano begeleid door Piet Peynen- borg. Niet alleen de leerlingen, maar ook de leraren hebben aan dit bij zondere muziekuur veel muzikaal ge not beleefd. „MOEILIJKE KINDEREN" Door mevr. Dr. Groteboer zal maandag a.s. in de katholieke kring een causerie gehouden worden geti teld „Moeilijke kinderen". De avond staat onder auspiciën van het r.-k. Yr°uwengilde. SPREEKAVOND ST.-BAVOSCHOOL A.s. dinsdag 16 december zal voor de ouders van leerlingen van de St.- Bavoschool de gelegenheid worden opengesteld om rechtstreeks contact op te nemen met'de leerkrachten van deze school om de vorderingen en eventuele moeilijkheden, van hun kinderen te bespreken. Gezien de grote belangstelling, die er voor deze contact-avonden bestaat, is voor eenieder een spreektijd toe gestaan van maximum 10 minuten. Sluiskil FEESTAVOND SEMPER AVANTI De toneelclub Semper Avanti heeft in het r.-k. patronaat haar feestavond gehouden. Voorzitter R. Cleemput heette vooral de heer en mevr. Tjeb- bes en de heer Luycks welkom. De dames hadden voor een prima tafel gezorgd. De avond werd verder ge vuld met een aardig quiz-programma zang, dans en een fijne consumptie, OOSTKADE VERLICHT De Oostkade die de laatste maan den op fraaie wijze is gemoderni seerd, is nu ook voorzien van een goede verlichting. R.-K. JEUGDRAAD De laatste weken worden er in het r.-k. parochiehuis regelmatig films gedraaid voor jong en oud. De aan koop door de r.-k. jeugdraad blijkt een succes te zijn want er bestaat voor deze rolprenten een grote be langstelling. Enige tijd geleden is de r.-k. jeugd raad ook overgegaan tot de uitgave van een gestencild blad onder de naam „Stenen Beer". Hierin wordt de bevolking op de hoogte gehouden van het werk van 'jeugdraad en jeugdclubs. Marjo Tal trad op voor de Z.V.U. Voor een klein, maar zeer aandach tig gehoor trad in het Lyceum voor de Z.V.U.-leden op Marjo Tal, pia niste, componiste en chansonnière. Voor de pauze gaf zij een recital van pianowerken van Mozart, Beethoven en Joh. Brahms. In het tweede deel van haar optreden bracht Marjo Tal Franse chansons, waarvoor zij de muziek componeerde. Het waren 'n hoofdzaak die typisch Franse gedich ten, handelend over de dingen van alle dag: een kind, een orgeldraaier en natuurlijk Parijs, waarover Ray mond Queneau, Aragon, Jacques Pré- vert, Robert Desnos en Francis Bernard hun simpele, maar uiterst rake visie geven en waarvoor Marjo Tal een uitstekende muzikale bege leiding componeerde. Als Nederland se werd haar werk ook in Parijs ge waardeerd en toegejuicht. Haar werk werd door verschillende Fran se artiesten op het repertoire geno men en bij Ray Ventura verscheen een album ..Dix chansons de Jacques Prévert mises en musique par Mar jo Tal". Voor Marjo Tal haar chansons bracht wees zij er op dat zij geen chanteuse, maar wel componiste was. Maar haar muziek en haar stem brachten de bij de chansons passen de sfeer. Dit werd door de aanwezi gen wel zo gewaardeerd dat zij ge dwongen werd een tweetal toegiften te brengen- Vrijdagmorgen om even over vier reed een vrachtauto uit Biervliet, be stuurd door W A. de J., tegen de in de Axelsestraat geparkeerde vracht wagen van de heer C. Van de rijden de auto werd de cabine totaal inge drukt. De chauffeur werd aan de han den gewond, en van een liftend echt paar, eveneens uit Biervliet, kreeg de man accuzuur over de benen. Ook de vrouw liep verwondingen op. Het echtpaar dat op weg was naar Breda werd na door dokter van Zanten te zijn verbonden, weer naar huis ge bracht. De vrachtauto van de J. werd door de politie in beslag genomen voor een nadet onderzoek. De andere yrachtauto liep eveneens zware schade óp1. IJzendijke „MENSEN IN NOOD" De toneelgroep der K.A.B. werd uitgenodigd door de K.A.B.-afdeling Hoofdplaat om het ingestudeerde to neelspel „Mensen in Nood',' van Will- Brakenburg te komen spelen. Het stuk, waarmee de toneelgroep vorige eek in IJzendijke een groot succes oogstte zal daarom vanavond (zaterdag) in Hoofdplaat gespeeld worden. tdvei leuue/ De konijnen- en pluimveehouders vereniging Westdorpe en Omstre ken" organiseerde haar eerste kring tentoonstelling, in het fonkelnieuwe verenigingsgebouw „Concordia". De kwaliteit van de ingezonden dieren bleek uitmuntend te zijn, zo dat de keurmeesters voor een moei lijke taak stonden. De afdeling konijnen (159 stuks) vormde de hoofdschotel. Algemeen kampioen werd een Belgische haas van de heer Roger Soethaert te West dorpe. De uitslagen: Afdeling Pluimvee: algemeen kam pioen een kriel wit leghorn Am. type) van de heer P. Verijzer te Axel. Afdeling Sierduiven: alge- De raad van Hontenisse heeft vrij dagmiddag weinig moeite gehad met de gemeentebegroting 1959. Nauwelijks een half uur na de ope ning van de vergadering klonk al weer de laatste klap van de voorzit tershamer, want de behandeling van de begroting, die altijd een dankba re kluif is voor een gemeenteraad, nam heel weinig tijd in beslag, omdat de raad er al een voorbespreking aan had gewijd. De gewone dienst sluit met een post voorzien van circa vijfduizend gulden. Daaraan probeerden een aan tal verenigingen meteen te knabbe len, door hun verzoek om hun jaar lijkse dansavonden met vermakelijk heidsbelasting vrij te stellen. B. en w. adviseerden dit verzoek af te wij zen en daarmee ging de raad ak koord. Een voorstel van de heer R. Rademakers het verzoek toch in te willigen kreeg geen steun. (Advertentie) meen kampioen een Brunner kropper P. de Graeve te Zelzaete. Afdeling Postduiven: een oude doffer van de heer A. van Mol te Westdorpe. Af deling kanaries: een zalm van Joh. Pijcke te Sas van Gent. Konijnen: Wit Vlaamse reuzen rammen oud. Remi Soethaert, Westdorpe; voed sters oud: D. de Putter; rammen jong: G. Lammens; voedsters jong Remi Soethaert; Vlaamse reuzen, haaskleur: G. Allonsius - C. Samijn; Vlaamse reuzen, kon. grijs: G. van Hoecke - C. en J. Eggermont; Lo- tharingers zwart-bont: G. Haak - J. Cove - M. Butler; Lotharingers blauw-bont: C. Haak; Groot Chincil- la's: R. Soethaert - R- Audenaerd - R. de Bakker; Weners Wit: R. Pi- laet - M. Verhelst - L. Soethaert; We ners Blauw: R. Soethaert; Thurin- gers H. Dobbelaar; Gele van Bour gondiër H. van Vlaanderen; Belgi sche Hazen: R. Soethaert; Gouwe naars; W. Kempe; Rode Nieuwe Zee landers: J. Hamelink; Alaska's: „De Drie zusjes"; Hollanders blauw: F. Segers; Hollanders zwart: F. Segers J. Datheijn; Black a tans J. Wieland; Klein zilver; M. Verhelst; Polen rood- oog: M. Verhelst. Jeugdklasse: Vlaamse reuzen Alf. Soethaert; Groot Chincillas' R. Audenaerd; Weners Wit L. Soethaert; Belgische hazen: R. Soethaert; Black a tan's W. Ver helst. Pluimvee: Grote hoenders: F. Verstelle, J. Ver- wilghen, A, Lion, J. Belaert, A. van Loenen, In de propaangasfabriek van Zie rikzee is vrijdagmorgen brand uitge broken in de mengkamer. Twee per sonen moesten wegens brandwonden aan gelaat en handen naar het zie kenhuis in Zierikzee worden vervoerd. HEBT U UW VEST, TRUI OF PULLOVER OOK AL „VOOR NIETS" LATEN STOMEN Laat het anders nog gauw even doen. U moet er echter wel een kostuum, mantelpakje, mantel, demi of regenjas bij laten behandelen, en DAT moet U betalen. ALLES gratis gaat nog nèt niet ST. JOSEPHSTRAAT 9—17 BERGEN OP ZOOM Sluis RATTENBESTRIJDING Evenals vorig jaar is er ook nu een actie ontketend door het ge meentebestuur ter bestrijding van de bruine rat. De volgende week wordt in ruime mate vergif beschikbaar ge steld en zo nodig kunnen belangheb benden rekenen op daadwerkelijke medewerking van het gemeentebe stuur. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen Huist Dubbele Poort 7. tel. 2377. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor \oor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, tel. 2236. Rayonredacteur: N Karhof Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voot losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0,15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelingen' f 0,37 per mm. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 0,90, elke regel meer f 0,15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,50 en f0,40. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van onze verslaggever) Op de vrijdag in „de Korenbeurs" te Goes, onder leiding van de heer G. v, Ginke« gehouden vergadering van het Nive, heef' dr. D. Horringa uit Den Haag een interessant betoog ge houden ovei het leiderschap en op- volgingsproblemer in de Nederlandse onderneming. De zeer deskundige spreker die zijn causerie illustreerde met voorbeelden uit de praktijk en daarbij figuren als Ford er Anton Philips ter sprake bracht, behandelde eerst de opvolging in het door één man meest de op richter geleide bedrijf. Daar zijn de moeilijkheden meestal het grootste en ze voeren soms tot ontwrichting wanneer de „alleenheerser" die op volging niet tijdig regelt. Wil narigheid voorkomen worden, dan dient de leider tevoren zo objec tief mogelijk vast te stellen, welke man het bedrijf het meeste nodig heeft en het wijste is het doorgaans om die man in een ander bedrijf te zoeken, omdat ii het eigen bedrijf gewoonlijk geen gelegenheid bestaat een ware leider or te laten komen. Een andere waarborg is de tijdige vorming van een deskundig commis sariaat, liefst met deskundige buiten staanders. Daarna behandelde spreker de op volgingsmoeilijkheden in de familie onderneming de z.g. gesloten N.V. welke nog veel ingewikkelder zijn, omdat daar bij de opvolging dikwijls het sentiment sterker spreekt dan het verstand, wat altijd ongelukken ten gevolge heeft. Waardevolle tips deelde dr. Horrin ga uit, ook ten opzichte van de open vennootschappen. De discussie gaf de spreker gelegen heid op enkele aspecten van de opvol ging dieper in te gaan en te beklem tonen hoi de kracht en de bloei van een bedrijf afhangen van de deskun digheid en geschiktheid van de leider of leiding. Hygiëne en waterleiding Vrijdagavond heeft de inspecteur van de volksgezondheid, dr. J.R. v.d. Borgh uit Middelburg, de tentoonstel ling Hygiëne en Waterleiding, die de commissie streekverbetering Eede - Heille - St. Kruis in Maris Stella te Aardenburg organiseert, geopend. Aan deze expositie hebben veel in stanties meegewerkt. In het bijzijn van een grote groep genodigden vond de openingsplechtigheid plaats en die ging bijzonder origineel. De deur, die toegang gaf tot de ten toonstelling, was nl. dichtgeplakt met kranten, een niet zeer vleiende symboliek. Die kranten werden met behulp van water weggespoeld en ook dat was een symbool, want het streekverbeteringsgebied wordt zeer binnenkort door de waterleiding maatschappij aangesloten op het net. De tentoonstelling die gevarieerd van opzet is, zal tot en met maandag geopend zijn. Zo bij gelegenheid wordt men er aan herinnerd dat wij, bewoners van het gewest boven de Wester- schelde, in een eilandenrijk wo nen, met de klemtoon op ,,ei". Daar was deze week immers het onfrisse ei, dat in de nek werd geworpen van de „wilde" Vlis- singse melkboer, Kees Poppe. Deze Kees, die ook in kaas en bo ter doet en uitgerekend domicilie koos op het Boterplein in de Schelde-stad, heeft zich behalve het ei in de nek ook de toorn op de hals geladen van de in een kartel verenigde geordende Vlis- singse melkslijters. Poppe heeft namelijk de poppen aan het dan sen gebracht door buiten het kartel om en lak hebbend aan de z.g. sanering, zich te vestigen zonder de f 13.000 te storten, die krachtens de ingevoerde bepa ling, dan verdeeld wordt onder de 43 gevestigde slijters f 300 voor elk die dan de nieuweling er kennen en hem niet hun tanden melktanden laten zien. Behalve met eirstruif, heeft men de vrijbuiter ook pro beren murw te maken door zijn melkwagen vast te zetten, maar ook dit ..klemmend" betoog over tuigde hem niet van zijn onrecht. Wel nam hij de politie in de arm en de pers in vertrouwen om haar de achtergrond van de nieu we melkoorlog mee te delen. Die achtergrond wordt gevormd door de trappenhuizen in de hoge flats te Vlissingen. De melkslij ters, sterk door hun kartel, be sloten, met toestemming van het bedrijfschap Zuivel, geen voet meer op een trap te zetten. De huisvrouwen die niet genegen wa ren via het trappenhuis neer te dalen naar de voordeur, zouden melkdroog gezet worden. De melk slijters dachten dat zij onkwets baar waren, maar een inderhaast gevormd comité, tot bevordering van de vrije melkhandel, wist boter op hun hoofden te plaatsen, via Kees Poppe, die wel de trap pen op wil met melk, boter, kaas en eieren. Hij verwierf de gunst van alle comitéleden; kreeg zo- doendee een flinke klanten wijk zonder dat hij f 13.000 behoefde te betalen. Het is allemaal niet heel prettig voor de kartelleden, die, willen zij niet alle flat-klanten verliezen, de trappen, zij het met lood in de schoenen, zullen moeten betreden. Ook in het saneren moet er enige maat worden betracht, wil men uit ongezonde situaties vandaan blijven Toevallig zaten we deze week ook in een zuivel-aangelegenheid te Goes. nl. in de vergadering der Z.-Bevelandse melkfederatie. We derom werd van de bestuurstafel de klacht geuit, dat de heren in den Haag, het melkbeleid en de prijsvorming in het bijzonder zo ingewikkeld hebben gemaakt, dat alleen diepgaande studie het mo gelijk maakt, er iets van te snap pen. Feitelijk, zo spotte de voor zitten, zouden er ook vestigings eisen moeten ko men voor be stuurders der melkfederaties. Men heeft hier het terrein zo met boter be smeerd, dat iedereen, die het be treedt, de nek breekt. De enige optimistische klank in deze sa menkomst uitte de secretaris, die meedeelde, dat het met de boter- afzet de laatste tijd beter gaat. Waarschijnlijk is dit te danken aan de toenemende smokkel van boter naar België; een uitvoer, die onze regering niets kost, voor de betrokkene winst geeft en toch nog altijd, alsof het een misdrijf is, wordt tegengegaan. Ook deze gang van zaken is even duister, als het officieel gescharrel met de melkprijs! Van de gladde zuivel is het niet zo moeilijk te glijden naar de posterijen. 's-Heerenhoek heeft, na meer dan een halve eeuw zich te hebben beholpen in een primitieve gelegenheid, thans 'n riant postkantoor, tegelijk met een nieuwe kantoorhouder uit de oude stam der Engelberts, die al 68 jaar met trouw en toewijding de belangen der P.T.T. behartigen. Het gemeentebestuur heeft even wel zijn goedkeurend zegel er niet aan kunnen hechten. Wel was de burgemeester aanwezig bij de opening, doch zonder geestdrift. De ligging van het kantoor be stempelde hij als ongelegen en ook het stelsel der P.T.T.dat kantoorhouders zelf moeten zor gen voor een kantoor, vond hij geen toestand om er een geluks telegram over te verzenden. In plaats van een straf portje, zo leek het ons, dachten b. en w. in deze meer aan strafport. Maar omdat de P.T.T. eenmaal een be drijf is, zal zij wel blijven zoeken ■naar de handhaving van voor haar voordelige situaties en wie op wijziging van die koers ver trouwen. kunnen o.i. net zo goed een postwissel op de eeuwigheid trekken. Blijder „postzegels werden jl. donderdag getrokken op de ten toonstelling van „Philatelica" te Middelburg, gearrangeerd bij ge- gelegenheid van het 15-jarig be staan der vereniging, die ook de commissaris der koningin onder haar leden telt. Een derde lus trum is nu wel geen feest om er een jubileumzegel voor te laten drukken, maar na 15 jaar ver zamelen, speuren, losweken, vast plakken en gepeuter met een pincetje in roltandingen, wil men wel eens publiekelijk tonen, wat anders in de albums verborgen blijft. Het mag gezien worden! Het is een panorama van lan den. volken, historische gebeur tenissen; grote figuren, kunst, natuur, handel en nijverheid, dat imponeert. Men krijgt bewonde ring voor de verzamelaars, die werkelijk de mooie naam filate list waard zijn en zelfs rijst er zo veel respect voor de zegels, dat men, berouwvol denkend aan de nonchalante lik en klap waar mee we ze tot nu toe behandel den, onwillekeurig het voornemen maakt, voortaan het frankeren met meer politesse toe te passen. Door ingrijpen van de fabriekschef, de heer A. Bakker, die een van de ge wonden is, en een van de werklieden, cie heer C. Heiboer, kon het vuur tij dig bedwonger worden. Het gevaar voor ontploffing van de vierenzeven tig ton propaangas, die in voorraad was, kon aldus worden gekeerd. Het bedrijf heeft door het ongeval geen stagnatie opgelopen. De oorzaak van de brand is nog niet aan het licht gekomen. Vermoed wordt dat het vuur in een van de rropaanleidingen is ontstaan. In de mengkamer werd het een en ander be schadigd, doch niet in die mate dat in deze afdeling het werk zou moe ten worden stilgelegd. De tweede gewonde, de technicus C. Koert uit 's-Gravenhage, is na in het ziekenhuis te Zierikzee te zijn ver bonden, naar Den Haag overgebracht. Te Goes neemt waar: dokter Bruyn- zeel; te Middelburg; dokter Pel; te Vlissingen: dokter Clerckx; te Hein- kenszand, Arendskerke en Wolfaarts- dijk: dokter v. Maanen en te Hans weert, Kruiningen. Rilland en Krab- bendijke: dokter Allewijn te Kruinin gen. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyckx; dok ter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet en dokter Kole te Hoe dekenskerke voor dokter Wöstmann. Te Goes is de „Goese apotheek" ge opend. Te Terneuzen heeft dienst: dokter van Breda-Vriesman en te Axel: dok ter Bors. Te Oostbrugge en Aarden, burg neemt waar: dokter Loose, Oost burg; te Breskens, Groede en Schoon- dijke: dokter Jansen, Groede; te Cad- zand, Sluis en Zuidzande: dokter Beek, Zuidzande en te Biervliet en IJzen dijke: dokter Kalkman, Biervliet. Op Zuid-Beveland hebben dieneti de heren Elzerman te Goes en Gaa- keer te Ovezande. Voor Hulst en Nieuw-Namen neemt waar de heer Nijs te Hulst en voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag: de heer F. van Roon te Sas van Gent, telefoon 588. Te Oostburg, Sluis en Groede heeft dienst: de heer I. Risseeuw, Groede en te Biervliet en IJzendijke: de heer H. A. M. v. d. Vijver, Biervliet. VLISSINGEN Luxor: Bommenwerper B-52, 14 j. Alhambra: De liefdesroman van een koningin, a.l. MIDDELBURG E'ectro: 08/15 - De oorlog. Schouwburg: De grote bluf. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Jonge leeuwen, 18 j. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Kaiser- ball, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Spaanse driften, 18 j. met voorb. Concertgebouw 8 u.: Het gouden zwaard 14 jaar. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Vrou wen en spionnen, 14 j. G. de Nijs 2 u.: Missie-schieting: 6,30 u.: Missie-prijs- ka ar ting BELGISCH KLINGE 7,30 uur: Dolle liefde, als bij film Menselijke torpedo's MIDDELBURG Electro: 08.15 - De oor log. Schouwburg: De grote bluf. VLISSINGEN Alhambra: De liefdes roman van een koningin, a.l. Luxor: Bommenwerpr B-52, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 2,30 uur: Heuvels in vlammen; 5 en 8 uur: Heim- weh, 18 j. A. Huisman 3 uur: Schieting IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Kaiserball, a.l. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Het gouden zwaard,, 14 j.; 4,30 en 8 uur: Spaanse driften, 18 j. met voorb. Concertgebouw 8 uur: Het gouden zwaard, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 2,30 uur: De dikke en de dunne; 5,15 uur: Spionnen; 8 uur: Place Pigalle, plein der zonde, 18 j. met enig voorb. Jos. van Heiand: Duivententoonstelling. Oscar Neefs 3 u.: Wildschieting. F. Baart: Hoktentoonstel- ling. KOEWACHT R. Vermeire: Schiettng. Edm. de Voos 6 uur: Grote prijskaar- ting om karper en tarbot. R. v. Grem- berghe 6 uur: Monsterprijskaarting t.b.v. V.V. Koewacht. J. de Guchteneire 6,30 uur: Prijspiering. A. de Kindt: Duiven- tentoonstelling. HEIKANT L. de Rechter 6 uur: Prijs- kaarting. ST. JANSTEEN P. Bouwens 3 uur: Schieting. Café de Zwaluw 3 uur: Hok- tentoonstelling. J. Pluym 3 uur: Grote schieting. KEMSEKE PAAL D. de Bakker 3 uur: Schieting. BELGISCH KLINGE 3 en 7,30 uur: Dolle liefde. Als bijfilm: Menselijke torpedo's. KLOOSTERZANDE Café Het Witte Huis 5 uur: Dansen. GRAAUW P. de Caluwé 5,30 uur: PriicWaartin cr GENT (B.) Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7,30 uur: Slechte tijd voor ser geanten. LAMSWAARDE 3.30 uur: Biljartwed strijd Lamswaarde-Kloosterzande. HENGSTDIJK P. v. Dijk 3 uur; Schieting. MIDDELBURG Electro: 08/15 - De oorlog. Schouwburg: De grote bluf. VLISSINGEN Luxor: Bommenwerper B-52, 14 j. Alhambra: De liefdesroman van een koningin, a.l. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Heimweh, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Spaanse driften. 18 j. met voorb. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Place Pigalle, plein der zonde, 18 j. met enig voorb. Groot Patronaat: Voorbereidings bijeenkomst voor a.s. dienstplichtigen uit Clinge, Graauw, Heikant, Hulst, Koewacht, Nieuw-Namen en St.-Jansteen 7,30 uur. BELGISCH KLINGE 7,30 uur: Dolle liefde, als bij film Menselijke torpedo's. ZE SCMDNEN HET ZOEKEN NAAR ME TE HEBBEN OPGEGEVEN WAARSGHUN- WETEN ZE NU.DAT INTERPOL ALS

de Stem | 1958 | | pagina 2