SOCIALISTISCHE MINISTEKSjMimsterraad bijeen VRAGEN ONTSLAG Krachtige argumentatie voor het gevoerde beleid Overige bewindslieden stellen portefeuille ter beschikking OUD. Voormalig pleegmoeder Anneke Beekman antwoordt mr. Hes Vooruitzichten nog onzeker VERMEER Prof. Romme: Niet er onder door DAGBLAD VOOR Pensioen voor weduwen en wezen Wanneer eventueel verkiezingen princeville mirabelle Koningin consulteerde adviseurs „Nieuwe verkiezingen „Bereidheid samenwerking, maar... Wisselend bewolkt Partijraadsvergadering K. V.P. Trek integriteit gewetensh onding niet in twijfel Belangrijke benoemingen in Algerije 98e JAARGANG No. 22936 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. B. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 10. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 13 DEC. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Elders in deze editie geven wij de bijzonderheden over het ontwerp voor een algemene we duwen- en wezenverzekering, dat minister Suurhoff op het scheiden van de markt nog heeft ingediend. We hebben gisteren een grondwets artikel aangehaald, volgens hetwel- ke binnen 40 dagen na het ontbin- dingsbesluit van de Kamer de ver kiezing moet worden uitgeschreven. Dit zou het misverstand kunnen wek ken als zou dan ook reeds de stem ming moeten plaats vinden. Het is echter voldoende, als dan de kan didaatstelling geschiedt. Wel moet volgens de Grondwet de nieuwe Ka mer aanbieden binnen 3 maanden. Als die ontbinding heden op 13 de cember zou plaats vinden, dan zou de nieuwe Kamer dus uiterlijk op 13 maart moeten bijeenkomen. (Advertentie) kerstdiners bij en breda tafelreserveringen Ul 30450-34685 (Van onze parlementaire medewerker) Den Haag biedt weer het beeld van een nisters Samkalden kabinetscrisis. Gisterenmorgen waren de eerste journalisten om tien uur aanwezig op bet mistige voorplein van het Huis ten B'osch, waar minister-president dr. Drees aan H.M. de Koningin het ontslag kwam aanbieden van hemzelf, minister Hofstra en de overige socialistische ministers en staatssecretarissen. Het gaat hier om de mi- Justitie), Suurhoff (Sociale Zaken) en Vondeling (Landbouw) en de staatssecretarissen Van der Beugel (Buitenlandse Zaken) Van Rhijn (Sociale Zaken) en Van Veen (Oorlog). De minis ters van de aüdere partijen boden geen ontslag aan maar „stelden hun portefeuille ter beschikking". Het onderhoud van dr. Drees duurde ruim vijf kwartier. Na afloop werd een officieel communiqué uitgegeven, aan het slot waarvan staat: „De koningin heeft de verzoeken in beraad ge nomen en de ministers en de staatssecretarissen verzocht al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk achten". VATICAANSE zegslieden ontkennen ten stelligste het gerucht, dat Paus Joannes incognito een uitstapje door Rome en omgeving zou hebben ge maakt, waarvan wij elders in deze editie gewag hebben gemaakt. VIER BRITTEN zijn gisteren van Tenerife (Kanarische eilanden) ge start om de eerste ballonvaart over de Atlantische Oceaan te wagen. MGR. TARDINI. pauselijk staatsse cretaris, zal tijdens het geheim con sistorie van 15 december benoemd worden tot titulair-aartsbisschop. Dit betekent, dat hij verheven wordt tot kardinaal-priester in plaats van kar dinaal-diaken, zoals gebruikelijk is bij kardinalen, die geen bisschop zijn. ELVIS PRESLEY heeft dit jaar on geveer twee miljoen dollar verdiend en dat, terwijl hij als gewoon soldaat in het Amerikaanse leger dient. Het geld is afkomstig van zijn films en grammofoonplaten. DE S.E.R. heeft een advies tot het instellen van een bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf goedgekeurd. DE VAN GOGH-tentoonstelling in Japan is, wegens de enorme belang stelling, verlengd tot 6 januari. IN ZWOLLE wordt maandag een uitleendiscotheek geopend, de eerste in haar soort in ons land. De uitleen- prijs is 50 cent per plaat per week. TOT BURGEMEESTER van Sittard is bij k.b. per 1 januari benoemd de heer H.M.J. Dassen, thans burge meester van Schaesberg. Voordien was de heer Dassen Landdrost van Tudderen. In de loop van de morgen reeds is H.M. de Koningin begonnen met het consulteren van haar adviseurs. Achtereenvolgens werden ontboden: de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J.A. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L.G. Korten- horst en de vice-president van de Raad van State, dr. A.A.L. Rutgers. Later op de dag ontving zij de lei ders van drie Tweede-Kamerfracties die de belangrijkste rol in het con flict hebben gespeeld: mr. Burger (P.v.d.A.), prof. Romme (K.V.P.) en dr. Bruins Slot (A.R.) De werkzaamheden Gistermiddag om twee uur was er een vergadering van de minister raad over wat er nu moet gebeuren. Er liggen nog een aantal belangrij ke wetsontwerpen, die beslist voor 1 januari in het Staatsblad moeten verschijnen. Prof. Oud heeft gisteren in de po litieke uitzending van de V.V.D. op nieuw het voorstel geponeerd om de Kamer te ontbinden en nieuwe ver kiezingen uit te schrijven. In de tus sentijd de nieuwe verkiezingen zouden pas in maart a.s. kunnen wor den gehouden zouden dan de niet- socialistische ministers voorlopig hun portefeuille behouden. Daar zijn op de eerste plaats de belastingontwerpen, die voor minister Hofstra fataal zijn gebleken. De wer kingsduur van de tijdelijke belasting verhogingen loopt op het eind van het jaar af. Algemeen is men echter van mening dat het Rijk deze inkom sten in 1959 niet kan missen. Zoals men zich zal herinneren, is het conflict ook niet daarover ont staan, maar over het voorstel van minister Hofstra om ze ook in 1960 te laten gelden. Van die laatste nood zaak was de meerderheid in de Ka mer op dit moment niet overtuigd. In ieder geval dient het voorstel tot verlenging zij het voor slechts een jaar in de nog resterende weken door de Tweede en Eerste Kamer te worden goedgekeurd. Er is verder bij de Eerste Kamer nog een ont werp over de verlenging van de wet vervreemding landbouwgronden. Wanneer dit ontwerp niet tijdig wordt aangenomen, vervallen per 1 januari zowel de prijsbeheersing, als de land bouwkundige toetsing. In het kabinet is nu besloten dat de behandeling van beide ontwer pen wordt voortgezet. Minister Hofstra heeft echter in zoverre een wijziging aangebracht, dat van de belastingontwerpen slechts het voorstel tot verhoging van de omzetbelasting en het bij zonder invoerrecht op benzine met spoed wordt afgewerkt. De andere voorstellen hebben iets minder haast en kunnen dus wachten tot de situatie weer wat meer nor maal is geworden. Geen begrotingen Er zullen in het parlement geen be grotingshoofdstukken meer worden verdedigd door het huidige kabinet. Dit heeft minister-president dr. Drees Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele Z Z buien. Matige tot krachtige zuid- Z Z westelijke wind. Over het alge- 1 Z meen hogere temperaturen dan Z Z gisteren. l Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: vrij sterke l tot sterke en later zeer sterke wind uit zuidwest tot west. Storm op zee. Eerst betrokken en regen- achtig, daarna zware bewolking. Enkele neerslagviagen. Plaatse- lijk onweersachtig. Z verkeer zal op sommige Z plaatsen gehinderd worden door Z Z windstoten. Vooruitzichten voor J Z zondag en maandag: zwaar be- l wolkt met opklaringen. Neerslag- l vlagen. Lichte daling van de tem- peratuur. Z Vandaag: zon onder 16.28 uur, maan onder 20.05 uur. Morgen: zon op 8.41 uur, zon onder 16.28 Z uur, maan op 11.06 uur, maan on- Z der 21,16 uur. Maandag: zon op Z 8.41 uur, maan op 11.35 uur. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, heeft gisteravond in een radiotoespraak over de kabinetscrisis verklaard, dat zijn partij bereid blijft met andere partijen samen te werken, „maar al leen dan als 'n vooruitstrevend pro gram ons de kans biedt de welvaart, produkt van gemeenschappelijke ar beid, rechtvaardig te verdelen". De heer Vermeer vroeg zich af, waarom prof. Romme ,,zo hardnek kig weigert te spreken over het amendement-Lucas. Want dat was in wezen het amendement van de meer derheid van de vaste commissie der Kamer", zo voegde hij hieraan toe. Aanhalende, wat prof. Romme even tevoren op de partijraadsvergade ring met betrekking tot de ontslag aanvrage der ministers (men zie el ders in deze editie) had gezegd, ver klaarde de heer Vermeer: Het is een juiste houding, zoals de heer Romme zei, de baas, dr. Drees te volgen. .,Dat konden naar mijn overtuiging deze ministers des te ge makkelijker doen" aldus de heer Ver meer. „omdat zij het zakelijk met die baas, dr. Drees, eens waren. Het heeft er veel van, alsof ze de baas zakelijk wel wilden volgen, maar ten slotte nog een poging deden om hem vooral ook politiek te isoleren". In het vervolg van zijn betoog be streed hij, dat er verdeeldheid zou zijn in de P.v.d.A. Hij eindigde zijn betoog in tegenstelling met zijn aanvankelijke toezegging over de be reidheid tot samenwerking met de verklaring dat zijn partij ,,er voor paste aan de politiek van de heren Weiter en Lucas mee te doen". meegedeeld na een kabinetszitting, die van twee uur tot kwart over vijf heeft geduurd. De begrotingen van Oorlog. Marine, Verkeer en Water staat. Sociale Zaken en Volksgezond heid en Zaken Overzee, alsmede de wet op de middelen en de begrotin gen van het Gemeentefonds, het Scheepvaartfonds en het Staatsbedrijf ..artillerie-inrichtingen" zouden de Tweede Kamer nog moeten passeren. Beslissing bij H.M. Op welke wijze de toestand weer moet worden rechtgetrokken is op dit moment nog niet te zeggen. De konin gin zal hierover een beslissing ne men, nadat zij de adviezen heeft ont vangen. En alles wat hierover aan verhalen in Den Haag circuleert, is dan ook niet meer dan een gerucht. (Advertentie) Vraag deskundig advies aan de juwelier-korloger De Ministerraad is gisteren in de Trèveszaal in Den Haag bijeenge komen voor het bespreken van de problemen, ontstaan door de hui dige Kabinetscrisis. Deze overzichts foto toont om de tafel van geheel links, de heren: J. Suurhoff. drs. E. van der Beugel, mr. J.M.A.H. Luns, mr. A. Struycken, dr. W. Drees, drs. J. Middelburg, mr. J. Cals, mr. J. van Aartsen, mr. C. P. Helders, prof. dr. J. Zijlstra, ir. C. Staf, mej. dr. M. Klompé, achter haar gedeel telijk zichtbaar prof. J. Samkalden, ir. H.B.J. Witte, H. Hofstra, en, met de rug naar de camera, dr. ir. A. Vondeling. (Van onze redacteur) „Via een verderfelijke Nieuw-Guinea-motie en via de Fakkel dragersdag heeft de PvdA aangestuurd op een poging om anderen de wet voor te schrijven en de verantwoordelijkheid uit handen van de regering te nemen. Ik ben altijd voor de brede basis ge weest en ik ben dat nog, maar niet tot elke prijs. De prijs, die de PvdA-fractie vroeg, maakte het gezonde overleg kapot en holde de verantwoordelijkheid van de andere fracties uit. Dit konden en mochten wij niet aanvaarden". Prof. Romme zei dit met stemver heffing en nauwelijks bedwongen be wogenheid, toen hij gisteravond in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht de Partijraad van de KVP toesprak, die daar ook vandaag nog vergadert. Hij zei het diep te betreuren, dat de brede basis een klap heeft gekregen, maar, zo betoogde hij, er zijn waarden, die de waarde van de brede basis te boven gaan. Het gevaar bestond, dat de KVP „er onderdoor zou gaan" en daar- In ons blad van gisteren gaven wij een verslag van een pers conferentie, die mr. J. E. Hes, als raadsman van de familieleden van Anneke Beekman en mr. G. Polak, vice-voorzitter van de Joodse voogdij vereniging „Le-esrat-ha-jeled" donderdagmiddag in Den Haag hebben gehouden over de zaak Anneke Beekman. Naar aanleiding hiervan lezen wij in De Nieuwe Limburger: „Mevrouw G. Langendijk van Moorst, voormalig wettelijke pleegmoeder van Anneke Beekman, .deelt ons naar aanleiding van de ter persconferentie afgelegde verklaringen het volgende mee: ,,Met stijgende verbazing en ook met verontwaardiging heb ik van de uiteenzetting van mr. Hes voor de journalisten in Den Haag kennis ge nomen. Deze uiteenzettingen vormen een mengsel van halve en hele waar heden, pertinente onwaarheden en subjectieve voorstellingen van zaken. Geen contact Om te beginnen wens ik te verkla ren, dat de aartsbisschop van Utrecht noch het aartsbisdom, niet kardinaal de Jong z.g., noch mgr. Alfrink, noch enige andere kerkelijke hoogwaardig heidsbekleder ooit door mij oi mijn zusters in de zaak Beekman zijn be trokken, daarmede, wat ons betreft ooit bemoeienis hebben gehad. Wij hebben terzake van Anneke Beekman volkomen naar ons geweten en geheel zelfstandig gehandeld. Eerst zeer onlangs, blijkbaar na het door mr. Hes meegedeelde arran gement, hebben wij een onderhoud gehad met de vicaris-generaal van het aartsbisdom, op diens verzoek. Dit was voor de eerste maal dat wij de gelegenheid hadden onze houding en ons standpunt in deze zaak per soonlijk tegenover een functionaris van het aartsbisdom uiteen te zetten. Aan het einde van dit onderhoud drukte deze functionaris zijn voldoe ning er over uit, dat hij nu eindelijk eens van ons standpunt en onze ar gumenten had kunnen kennis nemen en daardoor onze houding beter kon begrijpen. Het is inderdaad juist, dat ons een tijd geleden bepaalde voorstellen tot het liquideren van de zaak Beekman hebben bereikt. Wat mr. Hes geheim zinnig „katholieke zijde" noemt, is niets anders dan de avocaat, die steeds onze raadsman is geweest. Deze legde ons inderdaad een aantal voorstellen voor, waartoe o.a. de vier ter persconferentie opgesomde pun ten behoren. Doch aan die opsomming ontbreekt een belangrijk punt en wel de verklaring dat de joodse voogdij vereniging zou garanderen, dat Anne ke Beekman tot haar achttiende jaar in Nederland zou blijven, een ver klaring, welke in de loop van de tijd meermalen werd afgelegd. Bezorgdheid Het is juist deze verklaring, die ons temeer heeft bevestigd in ons wantrouwen en in onze bezorgd heid voor het waarachtig geeste lijk en lichamelijk welzijn van An neke Beekman. Wij spiegelen ons aan een aantal voorbeelden, waarin officieel geslo ten regelingen van voogdij en bege leidende voorwaarden zonder meer geschonden werden. Men herinnere zich slechts het drama met de jon gens Finally, die ondanks de getrof fen wettelijke regeling uit zuid-Fank- rijk werden ontvoerd, aan de ongeluk kige joodse meisjes van Gellik, die aan de wettelijke voogdij werden ont trokken en ontvoerd naar Israël, aan de gang van zaken met betrekking tot Betty Melhado enz. Volgens de mededelingen van mr. Hes op meergenoemde persconferen tie. schijnt men van „katholieke zij de" er in geslaagd te zijn, persoon lijk contact te krijgen met Anneke Beekman en schijnt deze geweigerd te hebben mede te werken aan haar terugkeer naar Nederland, zolang de joodse voogdij nog zeggenschap over haar zou hebben. Uitdrukkelijk verklaar ik, dat dit contact dan toch buiten ons om ge gaan is en dat wij op het voorleggen van vragen, noch op de antwoorden van Anneke Beekman enige invloed zelfs ook maar hebben KUNNEN uitoefenen. Degene, die tot dit con tact wel in staat geweest blijkt te zijn, zal dan wel hebben ervaren, in Anneke Beekman met 'n persoon te doen te hebben gehad, die dusda nig zelfstandig denkt en handelt, dat niemand op haar enige invloed kan uitoefenen". Veroordelingen In het vervolg van haar betoog stelt mevr. Langendijk van Moorst dan uitdrukkelijk, dat het de wil van de ouders van Anneke is ge weest. dat zij haar pleegmoeder zou blijven. Ook haalt zij nog haar ver oordelingen aan terzake van het ..door de pleegmoeder doen ontvoe ren" van Betty Melhado, „terwijl ik op het moment van de ontvoering nog nooit Betty Melhado had gezien" alsmede haar veroordeling wegens het onttrekken van Anneke Beekman aan het over haar gestelde gezag voor een feit dat in 1947 zou zijn ge beurd. ..terwijl men mij in 1948 nog de voogdij opdroeg", zonder dat dit zoveel jaar later plotseling straf rechtelijk tenlastgelegde feit toen als strafbaar werd aangemerkt en een benoeming tot voogdes in de weg stond. Ook kan mevrouw Langendijk-Van Moorst moeilijk aannemen het geen mr. Hes heeft verklaard dat de vicaris-generaal van het aarts bisdom uitlatingen zou hebben ge daan, dat er bij haar „motieven van verbetenheid" meespelen. Zij vraagt tenslotte dat men de integriteit van haar gewetenshouding niet in twijfel trekt. voor is de katholieke politiek te goed en te vruchtbaar. Het is niet zozeer aan ons dan wel aan de kiezers om over de gebeur tenissen een oordeel te vellen. Daar zijn zij mans genoeg voor. Velen ach ten zich de dupe van wat tot de ka binetsformatie leidde, maar er is er één, die zeker de dupe is: ons land. Waar het om ging Prof. Romme, die aan het begin van zijn toespraak in het bijzonder oud minister A. C. de Bruyn had verwel komd, gaf een zakelijk overzicht van wat, naar hij zei, tot een kabinets crisis in optima forma heeft geleid. Hij releveerde, dat het in feite ging om een bedrag van honderdnegentig miljoen aan belastingen, waarover mi- nister Hofstra voor 1960 zekerheid wenste te hebben. Dat wij de beslis sing hierover wilden verschuiven naar uiterlijk juni van het volgend jaar, zei hij, hing ten nauwste samen met de oorsprong van de tijdelijke ver lening der verhogingen. Zij maakten immers deel uit van een algemeen en evenwichtig bestedingsplan voor 1957 en 1958. De niet-socialistische Kamerleden meenden, dat het redelijk was de so ciaal-economische politiek in haar ge heel te blijven bezien en dat het niet redelijk was op dit moment, nu de SER nog een algemeen advies moet uitbrengen, al te bepalen wat in 1960 met betrekking tot de bestedingsbe perking gebeuren moet. De argumentatie van de PvdA, als zouden d*1 anderen alleen de meer draagkrachtigen willen be voordelen, noemde de fractievoor zitter van de KVP een tweeledige vergissing. Alle belastingvoorstellen tezamen, zo zei hij, betroffen niet alleen de meer gegoeden, maar de minder draagkrach tigen. In het totaal van driehonderd twintig miljoen aan gevraagde midde len voor 1960 zit een bedrag van hon derdvijfenzestig miljoen aan omzet belasting en verhoogde invoerrechten, die onmiddellijk van invloed zijn op de prijsvorming. Tot zover naar aan leiding van de crisis. Lan dbouw-wetje Sprekend over deoorzaken herin nerde de heer Romme aan wat de heer In 't Veldt indertijd in de Eerste Kamer heeft gezegd over het „gevoel van grot^ ongerustheid in de PvdA. aan de strubbelingen rond de wet op vervreemding landbouwgronden". De KVP zou met haar beperking van de prijsbeheersing tot de tijd van vier jaar de beleidsafspraken hebben ge schonden.... Ik heb de heer Drees namens de fractie duidelijk trachten te maken, aldus de heer Romme, dat daarvan geen sprake was. Hoe dan ook, het is teveel van ons gevraagd ernstig te nemen, dat het landbouw- wetje de ernstige spanning in de PvdA zou hebben veroorzaakt. Die spanningen, zei hij, zullen meer in verband moeten worden gebracht met de uitslag van de verkiezingen van dit jaar. TSieuw-Guinea Hij was van oordeel, dat met be trekking tot deze spanningen ook tus sen de ongunst van de kiezers en de last der bestedingsbeperking een se rieus verband moet worden gelegd. „Ik kan me dit alles voorstellen", zei hij, „maar ik betreur het, dat deze spanningen zich o.a. uitten in een Nieuw-Guinea-motie, die de betekenis van onze soevereini teit in dit gebiedsdeel ondergraaft en tot remmende twijfels leidt, die ook het buitenland doet twijfelen aan onze intenties daarginds en dat ze tenslotte ook tot de ge beurtenissen van donderdag heb ben geleid". Dat dr. Drees en de andere ministers de heer Hofstra (onder pressie van de partij) zijn gevolgd, is volgens de heer Romme wellicht te verklaren. Maar belangrijker dan dat Drees geen Nederlandse McDonald wordt, vind ik. dat hij niet iets anders wordt, een politicus n.l., die zich door te zwijgen zal vereenzelvigen met de opvallende demagogie, waaraan de PvdA zich momenteel schuldig maakt. Het is het goede recht van een Ka mermeerderheid, aldus de heer Rom me, niet uit de weg te gaan voor de drang van een partij, om aan anderen een soevereine wil op te leggen, die uit interne spanningen in die partij geboren is. Voor de beschouwing van mr. van Doorn, voorzitter, verwijzen wij naar een verslag, elders in deze editie. Generaal Raoul Salan, de opperbevelhebber der Franse strijdkrachten in Algerije, te vens hoofd van het burgerlijk bestuur aldaar, is tot inspecteur- generaal der Franse strijdkrach ten benoemd. De luchtmacht-generaal Maurice Challe zal Salan als opperbevelheb ber in Algerije opvolgen, terwijl de financiële deskundige Paul Delouvrier hoofd van het burgerlijk bestuur in dit Franse overzeese gebiedsdeel wordt. De parachutisten-generaal Massu, die na de bestorming van het rege ringsgebouw in Algiers op 13 mei de leiding van .,het comité voor Open baar welzijn" op zich nam, is be noemd tot „super-prefect" hoogste administratieve ambtenaar voor het gebied van Algiers. Generaal Al- lard. die onder Salan deze post be kleedde. wordt bevelhebber van de landstrijdkrachten in Algerije»

de Stem | 1958 | | pagina 1