Met oog en oor te gast Van Mierlo In Bredase Bond zetelt nieuw bestuur Vlissingen-Alliance is top-duel in amateur-programma Met commerciële TV ook tweede zender? Gevaar neemt vaker... 93 cf Z Wad rdè maker Radio méér gegadigden Vandaag Komende week Blik achterom Onze radio en T V-rubriek Vandaag Komende week Onze gast Henk Elsink FLITSEN De fiscus goed gezindDe belasting wil een deel van uw kosten betalen als het gaat om de verzekering van uw gezinsgeluk. Zo'n buitenkansje moet u benutten...! N.V. Assurantiebedrijf Spreek w oordel ijke vechtlust Stem per brief Burenvisite j Duivenkroniek van j „Den Bruinen" DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 jVFU mr. Höppener onder druk weliswaar toegezegd heeft - haast te zullen maken met een nota over commerciële tele visie en tezelfdertijd bestuurderen van omroepverenigingen en NTS-functionarissen met allerlei vreemde argumenten hun eens uitgesproken banvloek over reclame op het scherm inslik ken, juichen vele kijkers. Want zij menen, dat nu de weg vrij is naar een geheel nieuw programmastelsel. Met betere arties ten, duurdere orkesten, meer gerenommeerde gasten. En zij hebben het idee, dat de nota over reclametelevisie alleeh maar behoeft te worden ingediend, op enkele punten besproken en... draai maar om die knop. dia voortreffelijk vertolkte en in haar optreden alle steun kreeg van came ra-regisseur Ben Klokman. De twee de op de hoeden van alle medewer kenden van Het Rotterdams Toneel, dat onder regie van Ton Lutz een kostelijke verplanking gaf van Mo- lière's ,,De Misantroop". Vooral de regisseur zelf en Guus Hermus kwamen tot grote hoogte. Zeer goed was te merken, dat acteurs en actrices zich heel wat prettiger voelen op de planken van een echte schouwburg dan in de robotachtige sfeer van een televisiestudio. Jam mer, dat een geluidsstoring de sfeer verbrak. Beslist niet goed te praten, dat de kijkers voor deze smet geen enkel excuus werd aangeboden. (Advertentie) lekkerste {am die er is Zwaardemaker {am! bessen .frambozen aardbeien Wel. zo simpel liggen de kaarten w arempel niet- Niet alleen, omdat het indienen van die nota niet zonder meer invoering van commerciële te levisie tot gevolg heeft - formeel kan de Regering er op eigen houtje over beslissen, in feite echter is men af hankelijk van een parlementair fiat - maar ook en vooral, omdat helemaal niet gezegd is, dat reclameprogram ma's per se zullen moeten worden uitgezonden door een onafhankelijke maatschappij, zoals bijvoorbeeld de reeds opgerichte O.T.E.M. (Onafhan kelijke Televisie Exploitatie Maat schappij). De NTS. lichtelijk bakzeil halend, vist namelijk zélf naar de rijke buit. En als dan nog weet, dat diverse van haar functionarissen ook kamerleden zijn.... wel, dan zult U met mij twijfelen aan de komst van een tweede zender, een tweede volwaardig programma. Doordat de gezamenlijke omroep organisatie? zelf niet ongenegen meer zijn reclame te verzorgen, is echter een gevaarlijke situatie ontstaan. Het gevaar is met name, dat we, over bijvoorbeeld een half jaar, alléén maar commerciële TV hebben en geen enkel programma, dat louter om principiële redenen wordt ge bracht. Hetgeen tevens inhoudt, dat een monopolistische positie wordt ge creëerd in een land, waar de demo cratische vorm van twee radiopro gramma's naast elkaar in alle op zichten heeft voldaan. Daarom hopen wij op die tweede zender. Zelfs. al zou het plan voor commerciële televisie sneuvelen. Al kunnen wij degenen, die dat hopen, weinig moed inspreken. ..gaat de quiz ..Plus of Min" voor de tweede maal de lucht in. In de Singer Concertzaal in Laren zullen dan'onder meer twee bekende cineas ten, Bert Haanstra en Theo van Ha ren Noman. naar de prijs dingen, waarvoor elk der deelnemers een an dere bestemming heeft gekozen- Verder zal men weer kunnen kijken naar Jan Alledag in 't Pothuis, naar Alfred Pleiter en Han Rensenbrink in de rubriek ..Mijn Hobby" en naar een héél vrije bewerking van het be kende boek ,,Dik Trom". Dick van Bommel laat in zijn programma niet alleen Dik Trom opdraven in de cor pulente persoon van Piet v. d. Zwaard, maar ook veldwachter Flip- sen (Dick Nauta) en een groot aantal artiesten, die rondom het ,,bijzondere- kind-en-dat-is-ie" worden gegroe peerd. Onder hen: Bueno de Mes- quita. Sweet Sixteen, Les Quatre Jeudis, het sextet Juan Petro, Ans en Jaap Daniels, The Baker Girls en anderen. ïn het middaguur zijn de sport liefhebbers gelukkig met de recht streekse reportage van de voetbal wedstrijd Italië-Tsjecho-Slowakije. De uitzending, met Vlaams com mentaar, begint om kwart over twee. Morgenavond komt het populair ste Duitse televisieprogramma op de Nederlandse schermen. Om 8.10 uur namelijk schakelen de gezamen lijke omroepverenigingen met uitzon dering van de NCRV over op Frank furt a.d. Main, waar „Sieben auf einen Streich", programma van Hans Joachim Kulenkampff met diens vro lijke tele-toto (sportieve tweekampen tussen bekende persoonlijkheden), wordt verfilmd. Maandag is het Koninkrijksdag. Vier jaar geleden tekende HM. de Koningin het statuut, waarin de nieu we verhoudingen tussen Nederland, Suriname en de Antillen werden ge regeld. De NTS gaat daaraan aan dacht besteden in de vorm van een Programma, waarin men te gast is in de Antillen en Suriname, maar ook dichter T)ij^huis met de nieuwe situatie wordt geconfronteerd. De rest van de avond ademt Amerikaanse sfeer door de Perry Comoshow. En dan dinsdag eindelijk eens een ftln-i, die ook geschikt is voor de nuiswerkvrije kinderen, als zij althans om 9 uur nog niet in bed liggen. Op dat uur begint Lente in Park Lane", een vrolijke komedie in een statig woonhuis van een Londense kunstver zamelaar, wiens nieuwe huisknecht oorzaak is van een heleboel onver wachte en komische situaties. In het "Voorprogramma" ditmaal een do cumentaire, die de ontwakende na- tuur in zuid-Engeland tot onderwerp heeft. De Kleine Prins" van Antoine de Saint-Exupérie is ook in ons land lang geen onbekend werk. Kees van lorsel heeft het verhaal voor de tele visie bewerkt en zo gearrangeerd gaat het woensdag als toneelstuk op de studioplanken. Onder de acteurs treffen we Kees Brusse, Ellen van Hemert en John Soer. In de ochtend van donderdag (om even voor half tien) komt de Itali aanse televisie weer op alle Euro- schermen voor een directe reportage van het Openbaar Consistorie in het Vaticaan. 's Avonds na Studio B, een maandelijkse ontmoeting met kunst uit heden en verleden, o.a. Scher zo" een vrolijk JeUebelle"-program- ma. dat zijn bijnaam ontleent aan pianist-entertainer Jelle de Vries. En om dan de rijkdom aan pro gramma's deze week te besluiten: vrijdag een uitzending vanuit het Operagebouw te Parijs, vanwaar van af 9.15 uur een gala-avond wordt ver filmd, waaraan de bekende Italiaanse sopraan Maria Callas, haar mede werking verleent. Theo Uden Masman. Morgenavond na tuurlijk weer ,,100.000 of niets". Bel gisch meest bekeken uitzending, waarin ditmaal een expert in Belgi sche films een gooi zal doen naar de uitgeloofde hoge geldprijs. Maandag avond behalve Paul v. d. Veldes quizprogramma een korte thriller, waarna dinsdag een Belgische opera de ether in gaat. Woensdag een tele- recording van ..Des Konings Welbe hagen", dat enkele weken geleden door de NTS werd uitgezonden en donderdag een relais van de RTF, namelijk het bekende spelprogramma ..Télé-Match". onder leiding van Pierre Bellemare. Vrijdag tenslotte een uitgesteld optreden van het ca baret van Wim Sonneveld, dat twee weken geleden verstek moest laten gaan vanwege de energ'iestaking. Zaterdagavond zijn we geconfron teerd met twee uitersten. Het quiz programma van Theo Eerdmans kwam tot een hoogtepunt, toen twee deelnemers via correcte antwoorden op bar moeilijke vragen tot de hoofd prijs van 1000 gulden geraakten. Het cabaretgedeelte rond ster ,,Dorus" duikelde amper vijf minuten nadat het was begonnen. Een lichtpunt is, dat Tom Manders zelf inmiddels reeds beterschap heeft beloofd. Weinig boeiend in ieder geval minder dan verwacht was ook het bezoek aan de familie Tadema, het bekende Afrika-reizende paar. Leen Valkenier had er te weinig shotmate riaal om de feilen in de tekst- en filmgedeelten technisch te redden. Veel beter uit de verf kwam ,.Pas Geperst", waarin Pi Scheffer tol bui tengewoon aardige vondsten kwam bij het introduceren van artiesten, wiens stem of spel de discofielen tot grote vervoering brengt. „Fontessa", klassiek ballet op jazz muziek kon ons weinig bekoren. Het vertaalde commentaar waarom zagen we niet de Nederlandse spre-' ker in het beeld en wél de Duitse, wiens stemgeluid was uitgeschakeld? was te spiritueel om aan de moei lijke elektronische combinatie, aan de wirwar van gevoelens, klaarheid te geven. Gelukkig, dat we onze bespreking kunnen besluiten met twee pluimen. De eerste op de hoed van Srimati Indrani, die klassieke dansen uit In- Wellicht is het V ook wel eens opgevallen, dat de zendtijd, die de radio-omroepverenigingen ter be schikking hebben, vooral in luis- terdichte uren voor een belangrijk deel wordt gevuld door mensen, die niet regelmatig aan de ether- weg timmerenmusicerende dilet tanten, springplankartiesten, quiz deelnemers, provinciale orkesten, stedelijke koren, dorpsfanfares. Het merkwaardige is echter, dat de deur van dat gedeelte van de studio's waar de klassieke muziek de ether in wordt geleid vrijwel steeds voor veelbelovende jonge ren gesloten blijft, terwijl juist de radio méér dan de orkesten zelf, die zeer afhankelijk zijn van re cettes uit -concertbezoek het aangewezen medium is om hen te introduceren en te onderwerpen aan het oordeel van de ervaren luisteraar. De KRO-rubriek Po pulaire Klassieken" op zaterdag vooravond zou dubbel zo belang wekkend worden als het zou kun nen uitgroeien tot een serie, waar in jong talent uiteraard gese lecteerd kansen kreeg zichzelf met het grote orkest en tiendui zenden luisteraars met hun spel vertrouwd te maken. Zeer veel waardering hebben wij, dit terzijde, voor de extra-uit zending, die woensdagmiddag vanuit de Tweede Kamer werd. verzorgd en waardoor vele duizen den in de gelegenheid waren de aanneming van de motie-Romme op de „stem" te volgen. vestigen wij Uw aandacht in het bijzonder op reprodukties van opna men, gemaakt tijdens het Wereld muziekconcours 1958 te Kerkrade. Vanmiddag, om even na half drie, kunt U in die serie luisteren naai werken van Oscar van Hemel, Bela Bartok en naar de ,,Drie Schuintam- boers". Zij worden gezongen door derf Kon. Zangvereniging St. Lambertus uit Kerkrade onder leiding van Mar cel Abeel. Eveneens op Hilversum 2 onder het avondeten 9 plaatopnamen en wel van ,,Die Freischütz" van Carl Maria von Weber- Op Hilversum 1 op dezelfde tijd Amerikaanse liedjes, gezongen door Caterina Valente. De rest van het programma is op het gebruike lijke stramien geborduurd. Maandag is het 14 jaar geleden dat Glen Miller op een dienstreis veron gelukte en op 30 november ^957 (Advertentie) ruim één jaar geleden stierf Benja- mino Gigli. Aan beide musici wordt zondagavond een programma gewijd, waarbij dat van de Italiaanse zanger nog omlijst wordt met een levens schets. Na een bezoek op maandag avond aan Artiestencafé, waarin zo als gewoonlijk Simon Carmiggelt achter de tapkast staat; beluisteren we dinsdagavond de ,.Mastreechter Staar" o.l.v. Martin Koekeltoren in een concert, dat maandagavond in de Limburgse hoofdstad wordt opge nomen. Leden van het Harmonie orkest van de Staatsmijn Wilhelmiiia verlenen medewerking. Het woens dagavond-programma op Hilversum 2 staat bijna geheel in het teken van de Italiaanse zang. We beluisteren Puccini (100 jaar geleden geboren) in de bekende opera's ,,Manon Lescaut" en „Tosca", maar ook in het weinig uitgevoerde zangspel ,,La fanciulla del West". De KRO geeft donderdagochtend een radioreportage van het Openbaar Consistorie in Rome, terwijl we voor de avonduren Uw bijzondere aan dacht vestigen op de uitzending „Zijn Kunstenaars Gek?", een lezing van Gerard Walschap in de pauze van een uitvoering door het Concertge bouworkest. „Alles wat ik nu doe is nog lang niet goed. Maar ik ben 2 jong en wil en kan nog veel 5 leren." Dat zegt Henk Elsink, 23 jaar en geboortig uit En- schede. Dat het met dat „nog 'lang niet goed" nogal meevalt, heeft V vorige week kunnen 2 zien. Toen speelde hij ,.Wou- ter, de student" in de KRO- musical „Vlooienspel." Wim Sonneveld regisseerde de twee liedjes, die hij zong en als die 2 iets op de planken laat, is het 2 goed- Tweemaal is Henk nu op het scherm geweest. De eerste maal in „Testplaat", waar zijn optreden meer in overeenstem- 2 ming was met zijn specialiteit-. 2 liedjes zingen, grappige lied- 2 jes met imitatiegeluiden, zich- zelf begeleidend op de piano. Entertainment-pianist" noe- men dat de Engelsen. De blonde knaap met de 2 eeuwig sloeberende trui begon 2 na zijn middelbare studies als 2 reclametekenaar. In 1953 werd 2 hij u i t het reclamebureau en in de amusementswereld ge- schopt. En pardoes ontdekte Henk, dat het lukte. Eerst 2 werkte hij in ten Utrechts ca- 2 baret, nu heeft hij er zelf een 2 in Enschede. Het is allemaal ..springplank" voor de ambi- tieuze 23-jarige, die zich een toekomst droomt als TV- 2 I artiest. En daar groeit hij snel 2 naar toe. 2 (Advertentie) De heer M. Chanowski is de nieu we regisseur-producer van xAvro- televisie. Hij zal het Oudejaars- programma op het scherm bren gen. i 300 cursisten hebben zich opgegeven voor de cursus „Schrijven voor ra dio en TV" opgezet door KRO en NSSC. Draadtelevisie is reeds mogelijk, maar veel te duur. Dat zei minis ter Aartsen. De Britse commerciële TV heeft in het derde jaar van haar bestaan een nettowinst gemaakt van ruim 50 miljoen gulden. Johny Kraaikamp is uitgenodigd een komische gastrol te spelen in Shakespeares Getemde Feeks", dat Ensemble" 3 januari op de planken brengt. De Big Benklanken verdwijnen uit de Nederlandse ether. Het Hilver- sumse carillon gaat nu de hon neurs waarnemen. Jan de Cler, Léon Povel, Jurriaan Andriessen en Willem Tollenaar zijn docenten, Toon Rammelt ..hoofdredacteur" van de schrifte lijke ,,schrijvers"-cursus. De Russen hebben 2500 stoorzen ders in gebruik. Aanschaffingskos- ten: 1 miljard gulden. Voor jaar lijks onderhoud: 380 miljoen. De eerste vrouwelijke TV-regis- seur, Tineke Roeffen, komt 20 de cember met haar laatste (jeugd)- uitzending. Zij verhuist naar Eind hoven. Nieuwe TV-studio in Keulen: twee wolkenkrabbers verbonden door luchtbrug. De bouw van de nieuwe Wereld omroepstudio stagneert, omdat men nog niet weet, wie gaat be talen: de luisteraar (via zegels) of het Rijk (via subsidie). HET NEDERLANDS-Luxemburgse koppel Peter Post-Lucien Gillen heeft enkele uren voordat de Zes daagse van Kopenhagen ten einde was,, de strijd gestaakt. DE POOLSE ijshockeyspeler Rudolf Czech, die sinds 1954 deel uitmaakt van het nationale team, heeft vrij dag te München aan de Westduitse autoriteiten politiek asiel gevraagd. Czech maakte met „Legia Warszawa" de Poolse kampioen, een tournee door West-Duitsland. U bespaart op uw inkomstenbelasting kenen wij gaarne geheel vrijblijvend voor u uit. Belt of schrijft u ons even voor- een afspraak? Het is veel te belangrijk om uit te stellen - dus doe het vandéag nog! door gebruik te maken van de aftrekregeling voor verzekeringspremies. Stel nog voor het eind van het jaar uw levensverzekering daarop af. Hoe groot uw voordeel dan kan zjjn re. Breda Parkstraat 12-14 Telefoon 01600 - 22288 Zo op het oog lijkt een voorspelling van dit duel in de eerste klas erg gemakkelijk. Vlissingen bezet de laagste plaats, terwijl de Roosenda lers nog altijd sterke papieren voor de titel hebben. Maar de vechtlust der Zeeuwen is spreekwoordelijk, vooral in gevechten als dit. Bovendien Na een variétéprogramma begroe ven de Vlamingen vanavond een Ne- dciiands ensemble op het scherm: .the Ramblers" onder leiriiny v»n De Bredase Bond heeft een nieuw bestuur! Woensdag avond in de „Graanbeurs" is het kant en klaar uit de bus gekomen. Op de agenda van de buitengewone algemene leden vergadering, die daar gehou den werd de rustigste en de merkwaardigste die ik ooit heb meegemaakt prijkte slechts één enkel punt: Opening van de brieven, houdende de aan de secretaris van de Zuid Ne derlandse Bond, de heer J. van Eerd te Vught geadresseerde stembiljetten. Ruim negentig percent van de le den had op deze ongebruikelijke maar hoogst aanbevelenswaardige manier zijn stem uitgebracht. Voor de ver gadering door Z.N.B.-voorzitter Heuts werd geopend, werden in de zaal op merkingen gehoord die neerkwamen op het verwijt: Was deze interventie nu wel nodig geweest? Hadden wij in Breda niet zelf onze boontjes kun nen doppen? Degenen die zo redeneren hebben het reglement nooit goed gelezen. Een document, in elkaar gezet door niet deskundige mensen, dat zichzelf op vele plaatsen tegenspreekt en de misstanden waardoor de Bond op de duur volkomen onbestuurbaar werd heeft gesanctioneerd. Een van de eerste taken van het nieuwgekozen bestuur zal daarom zijn het ontwer pen van een nieuw reglement. En het, al of niet geamendeerd, te laten aan nemen door de leden en door de Zuid Nederlandse Bond. Er waren ook leden die beweerden dat de Z.N.B. het recht niet had om in te grijpen op de wijze zoals hij het gedaan heeft. Ik ben geen advocaat en dus reeds om deze eenvoudige reden niet in staat te treden in de juridische aspecten van deze zaak. Maar één ding hebben alle aanwezi gen in de .Graanbeurs" kunnen er varen, namelijk dat de Z.N.B. in hoge mate competent was om het Salo- monsoordeel uit te spreken en dat zijn optreden krachtdadig en recht vaardig was. Niemand die het er, toen puntje bij paaltje kwam, niet mee eens was. Het hoofdbestuur van de Z.N.B. was vertegenwoordigd door de heren Heuts, voorzitter. Buys, vice-voorzit- ter, Van Eerd, secretaris. Van Gelo ven e.a., de afdeling Midden-Brabant door de onverslijtbare Gerrit van den Brand in hoogst eigen persoon, ver gezeld van denberen Alf. Metsaars en Giel de Lepper. Al deze voormannen van de Zuidnederlandse duivensport hadden op het podium plaatsgenomen. Hun aanwezigheid verleende aan de op handen zijnde gebeurtenis het merkwaardige cachet waarvan ik in de aanhef heb gewaagd. Fr t Niet minder dan vier stembureaus waren nodig om de uitslag binnen redelijke tijd uit de bus te krijgen. En tegen half elf kon de heer Heuts den volke kont, ik bedoel kond doen van de namen der nieuwgekozenen. Een goedkeurend gedruis ging door de zaal toen vernomen werd dat de heer F. Vlemminx, oud- kampioen-generaal va-n de C.C. met indrukwekkende meerderheid tot voorzitter was gekozen: 434 stem men. De héér Vlemminx was 'door een lichte Cats, ik bedoel griep ver hinderd aanwezig te zijn. Het zal hem echter goed gedaan hebben te vernemen welk een enorme good will hij in de verscheurde Bredase duivensportwereld geniet. Daar hij de titel voert van brigadier, dringt de vergelijking met niemand min der dan generaal De Gaulle zich op. Van deze plaats is het ons dan ook een voorrecht de nieuwe voor zitter onze gelukwensen en van har te beterschap aan te bieden. De volgende zes gekozenen zijn H. Derks 336 stemmen. G. Kouters 329 stemmen, Jos van Gils 316 stemmen, J. Raaymakers 315 stemmen. Th. Strous 307 stemmen en M. Remie jr. 251 stemmen. Ook deze heren namens de lezers van deze rubriek proficiat. Moge hun de wijsheid en de kracht geschonken worden vastberaden de juiste koers te varen. Aansluitend aan bovenstaande, wil ik nog een enkele opmerking maken over het uitblijven van de prijsuitreiking van Parkeston. Deze vertraging vindt zijn grond in een reclame van een lief hebber uit Oud Beijerlanri. wiens duif zonder gummiring thuisgekomen zou zijn. Volgens de beweringen van bui tenstaanders moet het een heel vroe ge zijn geweest, zij schijnen allemaal op hun horloge te hebben gekeken. Wat zij echter verzuimd hebben is een briefje met het vaste voetring nummer te constateren, in de ver zegelde duivenklok, de enige aan vaardbare manier om de juiste tijd van aankomst ie verifiëren! Daar zijn raadsman desondanks niets minder eist dan de hoofdprijs, heeft de N.P.O. het bestuur van de C.C. Breda en omstreken bericht, hangende een nader onderzoek nog aan geen enkele prijswinner het hem toekomende uit te betalen. Dat dit voor de betrokkenen een hoogst onaangename zaak is, beseft niemrnd beter dan de C.C. Breda en omstreken. Zij mogen zich echter troosten met de blijdschap vervat in het oude spreekwoord: Wat in het vat is, verzuurt niet! De centjes staan op de Eank en de financiële situatie van de Bond zelf is. mede dank zij het bekwame, zuinige beheer van de afgetreden penningmeester zo ge zond als maar zijn kan! De Witte Doffer Van de grote kampioen Beenhak kers verneem ik dat er zondag a s. tentoonstelling is van de duiven der leden van de maatschappij ,,De Witte Doffer" in lokaal Dircken aan de Leursebaan. Hier zal materiaal ten toongesteld worden, het fijnste uit het fijnste: niet aan te kluiven. Ik wil niet verder gaan dan het „Klein tje" van John Lutt, wijd en zijd be kend. Alsook de Bult, het Vuil Hemd enz. van dezelfde eigenaar. Gaan door de lucht dat de rook eraf vliegt. Verder de Plakker - pakt teveel pintjes en blijft bij thuiskomst van de reis altijd buiten zitten omreden hij de mattenklopper van moeder de vrouw niet vertrouwt! - van B. Dir cken, de Voddebaal van Sips enz. De belangstelling voor dit evenement is groot. Hier de uitslag van de tentoonstel ling in UI venhout. Tot kampioen werd uitgeroepen de 56-126622 van W. van Oosterbosch, waarmee onze geluk wensen. Oude doffers: 1 W. van Ooster bosch. 2 Jan van Eil, 3 G. de Rooy, 4 W- G.raumans, 5 S. van Gils; Oude duivinnen: 1 C. Wijgaarts, 2 W. Taks, 3 M. de Ruyter, 4 A. van Dorst, 5 A. de Jong enz.; Jonge doffers: 1 W. v. Oosterbosch, 2 Fr. Martens, 3 W. van Oosterbosch. \Ke dus een geweldig gat in de koek gebeten heeft* 4 H. De top-wedstrijd uit het amateurprogramma voor zondag aanstaande is zonder twijfel Vlissingen-Alliance. Dit interprovinciale treffen is niet direct belangrijk voor de toestand aan de kop van de standenlijst, maar veeleer vanwege de spanning, die een derby ateeds vergezelt. voelen zij de verplichting om winst te boeken. Daarom kan een sensatio nele uitslag het resultaat zijn van een wedstrijd, die men op voorhand in teressant kan noemen. MOC heeft een vrije dag. Het ver dere programma luidt: Kimbria-SC Irene, De Spechten-Hoensbroek, SC Emma-Boxtel en Brabantia-Roer- mond. Ztvare taak Gemert, leider van de tweede klas A, krijgt de zware taak om rivaal Sarto op afstand te houden. Of de ploeg daarin slaagt zullen velen (te recht) betwijfelen. Taxandria zal in middels van de gelegenheid gebruik maken en voor alle zekerheid de thuiswedstrijd tegen Uno Animo win nen. TOP zal het eigen publiek groot plezier doen als het de baas blijft over Oss. Valkenswaard gaat met sterke plannen naar Boxmeer. Hier staat het weinig benijdenswaardige bezit van de rode lantaarn op het spel, ODC is zeker niet kansloos tegen Schijndel, nu het op eigen veld speelt. De ODC-ers schijnen er beter in te komen. Woenselse Boys heeft een overwinning op Veloc nodig om in de middenmoot te blijven. In de tweede klas B kan het her nieuwde Internos de prestatie van de dag leveren door leider TSC t« verslaan. De Ettenaren hebben hun zelfvertrouwen terug en zijn daar om onverhoeds weer vervaarlijke tegenstanders- TSC zal zeker niet met een gerust hart de reis naar Etten ondernemen. Hulst, dat ook al klappen aan het uitdelen is. krijgt aan Rood Wit een bezoeker, die de Zeeuwsch-Vlaamse pioeg veel moeite zal geven. DESK blijft vermoedelijk in de eerste gele deren, want het mag zich thuis niet laten verrassen door BSC. Corn. Boys speelt bij Terneuzen. Erg veel ver trouwen in de afloop zullen de gasten niet hebben. RAC heeft het terrein voordeel tegen Middelburg en dat zullen de Rijenaren wel nodig hebben ook, want Middelburg koestert nog allerlei grote plannen. Bogers en 5 F. Heyblom; Jonge dui vinnen: 1 A. Struis. 2 Chr. Martens, 3 H- Bogers, 4 Cor Paulussen, 5 Cees Bastiaansen; Late doffers: 1. W. van der Putten, 2 Cees Bastiaansen, 3 W. van Oosterbosch: Late duivinnen: 1 W. van Oosterbosch. 2 Jan Smeekens, de hefboom, 3 W. Taks enz. Heden zaterdag uitreiking van de prijzen, aanvang 20 uur in lokaal De Jong. Gespleten pennen Een lezer vraagt of gespleten pen nen een gebrek zijn? Wanneer het geen algemeen ver schijnsel is, is het wel geen gebrek maar toch zeker ook geen kwaliteit! Als men zo maar een paar kleppers op zijn kot heeft, moet men er zich niet ongerust over maken. In som mige gevallen zijn het de beste, of mee van de beste vliegers die ge spleten pennnen - overlangse scheu ren in de steel van de slagpen - ver tonen. Bij deze zou de oorzaak wel eens te zoeken kunnen zijn in harde vluchten en de overbelasting die daarvan het gevolg is. Wij weten maar al te goed dat de beste het meest de mand in moeten, dat van hun klas en hun form geprofiteerd wordt, soms wel eens een beetje te veel. Toch geloof ik dat te droge stiften de voornaamste oorzaak zijn, dat zit een beetje in het soort. Dr Bricoux, de beste speler die België ooit gekend heeft schreef: De oorzaken van het splijten der pennen van onze duiven zijn niet goed ge kend. Ik geloof dat het geven van te oude granen er niet vreemd aan is, vooral gepelde granen als rijst, gerst en haver- Zulke pennen zijn echter niet de oorzaak dat de duiven slecht vliegen in de prijskampen. Een van mijn beste duiven heeft altijd gesple ten pennen gehad en won nochtans zes poulen van honderd, van Angou- leme tot Dax. Nochtans kruis ik zulke mannen altijd met duiven die geen gespleten pennen hebben. Duiven die gespleten pennen hebben verzorgt men het best tijdens het ruiseizoerr- rap stoppen, niet laten kweken, 'n gevarieerde mengeling geven, niet te vergeten oliehoudende saden als lijn- en koolzaad Deze geven een zekere kwali teit aan het gevederte, ze ma len het fijner en zachter, en het is juist deze kwaliteit die men bij duiven voor de lange baan moet betrachten. Solferbloem is eveneens pri- na Allemaal goeie. DEN BRUINEN. Vol sfeer Best Vooruit gaat zijn eerste plaats van de derde klas B verdedigen bij SCB. dat zich wei niet zonder slag of stoot onder de voet zal laten lopen. De concurrenten hebben het in ieder geval gemakkelijker. UDI moet op eigen grond kunnen winnen van Con cordia SVD, terwijl RKTVV zich thuis tegen RKC evenmin behoeft te laten kennen. RWB zal zich tot het uiterste inspannen om tegen St.-Mi- chielsgestel een goed resultaat te be reiken. GW drukt Nevelo nog troos- telozer op de laatste plaats. Een belangwekkend duel vol sfeer, belooft Vlijmense Boys-Heusden te worden. Misschien is een puntenver deling hier het meest voor de hand liggend. De leiders in de derde klas C heb ben geen zware speeldag voor de boeg. Baardwijk kan zonder veel moeite bij Hero winnen, terwijl RK DVC bij Veerse Boys de volle winst moet kunnen veroveren. WVO heeft het bij Dongen moeilijker. Het kan daar best een nederlaag gaan halen. Ook Virtus is bij GUDOK nog niet klaar. SCO trekt naar VOAB. ook al niet als de duidelijke mindere. De slag is in deze afdeling nog lang niet uitgevochten. De derde klas D ziet VES vooraan. Dat zal wel zo blijven, want Zierikzee lijkt niet ba macht* om voor een ver rassende overwinning te zorgen. Als Zeeland Sport het sterke staaltje uit haalt om bij METO te zegevieren, dan zitten de leiders helemaal op flu» weel. De kans is er. Steenbergen blijft waarschijnlijk een gevaarlijk rivaal want het staat op winst tegen Hontenisse. Axel gaat een stevig par* tijtje weggeven bij Zeelandia, want het heeft de punten nodig om niet achterop te raken. Grenswachters buit het voordeel van eigen teurein uit om ODIO te vloeren. Dat na) niet meevallen, want bij deze eventuele ontwikkeling komt ODIO helemaal niet, „lekker" te zitten. Onbereikbaar RKSVA zal bijna onbereikbaar zijn als koploper van de vierde klas B als het zijn rechtstreekse concurrent RKJW verslaat. OJC moet gemak kelijk bij DESO kunnen winnen. Rhode gaat het Nieuwkuik lastig ma ken, want de ploeg speelt thuis ert dat is in de regel belangrijk. Berchem Sport ontvangt BMC met de vaste bedoeling minstens een gelijkspel te boeken. Zwaluw VFC gaat naar/Nooit Gedacht toe om eindelijk eens wik te maken welke van de twee clubs .het sterkst is. Het is zeer de vraag o4 SvïïB Hilvaria, leider van de vierdè klaS E, kan bedreigen. ZIGO en Velocitajr spelen voor hun „leven", want déf verliezer zal duidelijk in een kwade hoek komen. Zaltbommel-GSBW le» vert vermoedelijk winst op voor de gasten. Berkdijk moet bij Ons Vios op zijn tellen passen, want die ploeg geeft zich zeker niet bij voorbaat ge» wonnen. Gilze trekt met de beste pa» pieren naar Hieronymus. RKWU, dat de vierde klas F aan» voert, krijgt aan Breda een bezoeken^ waarvoor het behoorlijk zal moeteiS oppassen. Concurrent Madesa BoyaJ heeft het bij RSV weinig geraakke»! lijker. Zundert zal willen winnen vaif DEVO, want lang in de gevaarlijke zone toeven is niet zo'n pretje. Boei» meer „ruikt" de grote perspectieven, die een zege bij TAC zou opleveren. SC Gastel staat op winst tegen Groen Wit. In de vierde klas G leidt Halsteren. Dat zal waarschijnlijk ook na de aan staande zondag nog het geval zijn, want de koploper moet bij Noordhoek de lakens kunnen uitdelen. Kaaise Boys zal moeite hebben in het spoor van Halsteren te blijven, want het heeft niet een-twee-drie van Yerseke gewonnen. De Schutters verwelkomt NSV. Het kan een kwaliteits-duel worden, want beide elftallen zijn aan elkaar gewaagd. Rimboe heeft een klein kansje alsnog de laatste plaats kwijt te raken, maar dan moet be gonnen worden met een overwinning op Renesse. Nieuw Borgvliet, een an- iere kandidaat voor de rode lantaarn zal aan Cluzona wel een te zware kluif hebben. 1 1 Lewedorpse Boys kan gerieflijk de leidersplaats van de vierde klas H llijven bezetten. Bij 's-Heer Arends- kerke wacht de ploeg geen onover komelijk struikelblok. Biervliet blijft in de buurt door bij RIA te zegevie ren. Luctor gaat naar Hansweertse Boys met een redelijke kans op min stens de halve winst. Oostburg-Bres- kens tenslotte belooft een pittig duel te worden, waarin ouderwets om de zege gevochten gaat worden. Mis schien beslist het voordeel van eigen terrein. VAN STEENBERGEN-Severeyns heb ben de Zesdaagse te Kopenhagen ge- wonnen. Het team bezette de eerste plaats in het eindklassement met 746 punten. VAN 22 t.m. 25 januari a.s. zal in Nij megen het toernooi om het kam pioenschap van Nederland ereklasse 71/2 warden gehouden.

de Stem | 1958 | | pagina 13