West-Berlijn versloeg Moskou MENSEN EN MUZEN Supralux plasticlak Uit de maandbladen Aan de Roosendaalse messesteker snel en mild gevonnist C. v. Oosterhout herstelde zich in bandspeltoernooi In België competitie voetbal op zaterdagavond Nu ook Franse oppositie tegen „Zandvoort Gerretson-Gossaert herdacht Steen-Clinge gaat toch door Ill I ■LD ELL K 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 13 Deze week in het buitenland Toch gevaar voor Russisch succes N?G voordat de drie grote wes telijke mogendheden in gezamen lijk beraad zijn gegaan over het antwoord op Kroestjevs voorstel om West-Berlijn tot een vrije gede militariseerde stad te maken, heeft West-Berlijn zelf bij de verkiezin gen van jl. zondag overduidelijk te kennen gegeven van dit twijfelach tige Russische aanbod niets te wil len weten. Géén 2 pet. van de West- berlijnse kiezers heeft communis tisch gestemd en daarmee het voor stel van Moskou wél aanvaard. Ned. topruiters onder training bij Franse instructeur Kredietservice in meubelbranche Vier streekgenoten in amateurteam EXPANSIE VAN NEDERLANDS WEGVERVOER Europees kampioen schap bandstoten Roosendaal-Goea ingelast Englebert 60 jaar autoverkopers Nog eens: Hawthorn R ijksroetsjbaan Welke kleur in 1959? Au to-fiets MARKTEN WATERSTANDEN er B. lier c. uitsluitend a 3 pet. zon- verkrijgbaar oei en voor iemakkelijke wisselende 'raagt inlich- nenwerking", at 31 tnj omlaag )bige water ;r komt een e rand van en op en- het reptiel xlullah, nog sen aan el- ontzetting Deze verkiezingsuitslag is tege lijk een votum van vertrouwen in het Westen, dat nu te minder nei ging moet koesteren de 2 miljoen mensen in de politieke enclave ach ter het IJzeren Gordijn in de steek te laten. De vasthoudendheid van het Westen tegenover de Sovjet- Unie moet er integendeel een ver steviging van ondervinden. Verschillende uitlatingen van wes telijke kant klinken nog al gerust stellend en eensgezind en men be hoeft de eendrachtige wil van het Westen om West-Berlijn ook verder vrede en vrijheid te verzekeren de kern van de zaak wel niet te betwijfelen. MOCHTANS zijn er tekenen, dat de kwestie-Berlijn met dat al toch aanleiding kan worden tot uit- eenwijkende standpunten in het Westen ten aanzien van de bena dering van het Russische voorstel. De socialistische burgemeester van West-Berlijn Willy Brandt, wiens partij bij de verkiezingen de vol strekte meerderheid behaalde en die waarschijnlijk bij het beraad der Grote Drie te Parijs ook zal worden gehoord, heeft hieromtrent een an dere mening dan Bondskanselier Adenauer. Vóór de verkiezingen heeft hij verklaard, dat het maken van Berlijn tot een vrije stad zou kunnen worden aanvaard, indien die vrije stad dan geheel de oude rijkshoofdstad zou omvatten, Oost- Berlijn dus inbegrepen. Deze opvat ting houdt in, dat Brandt het Rus sische voorstel zoals het daar ligt wel onaannemelijk acht. maar er toch een aanknopingspunt in ziet voor onderhandelingen. Hiertegenover staat Adenauer af wijzend. Deze stelt zich veeleer op het standpunt, in de lijn van zijn traditionele politiek om een krach tige houding te blijven aannemen tegenover Sovjet-Rusland, dat er met Moskou niet onderhandeld moet worden, zolang het Kroestjevs voor stel inzake West-Berlijn niet terug trekt. Dit zou Von Brentano als het standpunt van de Westduitse rege ring op de conferentie der Grote Drie dan in het midden moeten brengen. Wanneer dit inderdaad zo ge beurt en ook Willy Brandt aan zijn mening vasthoudt, dan kan er dus op de Parijse conferentie tweeërlei advies van Westduitse zijde ter tafel komen en is daarmee de kans aanwezig voor een meningsverschil, dat zich zou kunnen verwijden tot een scheur in de door Eisenhower veronderstelde eendracht ten aan zien van de westerse houding in de Berlijnse kwestie. Er is overigens al meer gewag ge maakt van een verhoopte positieve zijde aan het Russische voorstel, welke dan hierin zou bestaan, dat het de kans zou bieden met Mos kou weer een gesprek aan te gaan niet alleen over Berlijn, maar over de hereniging van Duitsland tevens. Ook in Engelse regeringskringen schijnt hieraan te worden gedacht. Er is in Londen sprake geweest van een Duitse hereniging welke de ga rantie zou omvatten, dat de NAVO geen verder voorwaartse positie in West-Europa zou gaan innemen dan thans het geval is. £)E Russische opzet lijkt duidelijk genoeg. Moskou wil het Westen brengen tot een vredesverdrag met Duitsland op de basis van de be staande Duitse gespletenheid, met erkenning dus van Oost-Duitsland. Ook als het dan Oost-Berlijn en zelfs heel Oost-Duitsland ontruimt, staat het dan toch praktisch door zijn Oostduitse zaakwaarnemers, die het steunt en bewapent, tegenover de NAVO in Europa tot aan de El be en Berlijn kan daarbij voor het Westen als verloren worden be schouwd. Het Westen kan echter die voor- Post niet prijsgeven en de Westber- lijners overleveren aan de commu nisten. Terecht is daarom in Was hington officieel commentaar op het Tass-bericht over de Russische be reidheid tot onderhandelen over een Duits vredesverdrag verschoven tot de conferentie van Parijs. Maar hoe gevaarlijk dergelijke Russische zetten in de zenuwenoor log kunnen zijn, is intussen wel ge bleken uit de eerste blijkbaar al te haastige niet officiële verklaring, eveneens uit Washington. Daarom zal men met des te meer spanning de resultaten van de Parijse bespre kingen tegemoetzien. Yves Benoist-Gironière, de Franse springruiter, schrijver en instructeur, die door de Stichting Ned. Hippische Sportbond in samenwerking met het koninklijk huis werd uitgenodigd de training van onze topruiters en ama zones te leiden, is donderdagavond in Den Haag aangekomen. Aan de in- structieloze periode volgend op het ontslag van ritmeester b.d. Gruppe- laar als instructeur der NHS is dus thans een einde gemaakt. De heer Benoist begint heden, zater dag in het rijcentrum te Arnhem met de training. Tussen zijn werk in het rijcentrum door, reist de heer Benoist naar Soestdijk om daar de prinsessen Irene en Margriet instructie te geven. Advertentie) Dertig dagen gevangenisstraf, waarvan vijfentwintig dagen voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, is het gewor den voor de magazijnbediende A. S. uit Roosendaal. Zondag avond 7 december had deze S. voor de deur van een café in de Brugstraat te Roosendaal K. met een mes in de borst gestoken; twintig centimeter lang was de wond geweest, gelukkig niet diep, zodat het letsel nogal was meegevallen. Verdachte, die onmiddellijk na de steekpartij door de politie was inge sloten en later was overgebracht naar het Huis van Bewaring te Breda, werd vrijdagmorgen in een zoge naamde snelrechtzaak voor de Breda se politierechter mr. H. Seelen, ge bracht. De officier van justitie, mr. D. Bins stak fors van wal. ,,Het is een bijzonder laffe en ge mene streek geweest", zei hij. ,,Het mes had verdachte al open in de broekzak toen hij op de uitdaging van K. mee naar buiten ging". Bij deze felle aanhef bleef het, want de officier ging hierna over op een soort pleidooi. Verdachte komt bijna niet in cafés die dag was S. 's morgens om 11 uur be gonnen met drinken en 's avonds was hij nog bezig hij staat goed bekend, hij houdt er diverse hob by's op na en daarom is het onbe grijpelijk dat hij tot zoiets is geko men. Verdachte moet wel helemaal zijn verstand zijn kwijt geraakt. Mr. Bins wilde verdachte gestraft zien wegens poging tot zware mis handeling met een gevangenisstraf van zes weken, waarvan vijf weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Na de eis werd door mr. Seelen aan verdachte ge vraagd waarom hij eigenlijk had ge stoken „Omdat ik bang was", zei de vijf tigjarige S. „Die K. is veel jonger en veel sterker dan ik. Toen we buiten kwamen gaf K. me een paar klappen op het gezicht. Ik heb toen in het wilde weg gestoken. Het was maar een heel klein mesje", „Toch wel groter dan dit", zei de politierechter en hij haalde een zak mesje te voorschijn. „Nee, edelachtbare, zo groot was het maar. Je kon alleen de punt zien als je het vast had". De politierechter achtte in de uit spraak poging tot zware mishande ling niet bewezen, wel mishandeling. Verdachte werd na de uitspraak vrij gelaten: de vijf dagen onvoor waardelijk zal hij te zijner tijd nog moeten opknappen. H. Naar wij vernemen hebben 32 van de grootste magazijnen op het gebied van de woninginrichting, verspreid over het gehele land, en bloc een overeenkomst gesloten met een be kende Nederlandse bankinstelling, waardoor het hun mogelijk wordt kre dietservice te gaan verlenen. Zij zijn van oordeel dat de niet-kapitaalkrach- tigen, voor wie contante betaling be zwaren oplevert, in de gelegenheid moeten worden gesteld ook met de grote woninginrichtingen tot een over eenkomst te komen. Deze regeling gaat vandaag reeds in. Donderdag 18 december a.s. treedt het zuidelijk amateurteam in „De Vliert" te Den Bosch aan tegen het Nederlands jeugdelftal (18-20 jaar). De samenstelling van het amateur team is: doel: La Fors (MOC '17); ach ter: Werdens (Sittardia) en Stroucken (Hoensbroek)midden: H. de Nooyer (Vlissingen), van der Poel (Hulst) en Munnecom (Roermond); voor: Pieters (Kimbria), Hoenen (Roda Sport), van 't Hoofd (Hoensbroek), Snijders (Spel. Irene) en Matthijssen (Roosendaal). Het Nederlandse internationale weg vervoer zal dit jaar een omzet van minstens 48 miljoen gulden, zo niet de vijftig miljoen halen. Dit verklaarde j"3-tk, C. A. Colette, directeur a.n de Ned. Int. Wegvervoer Organi satie Niwo. Tijdens een contactbijeenkomst van verkeers journalisten zei de heer Co- lette voorts, dat in tien jaar tijds het aantal gereden beladen kilometers ruim verviervoudigd is tot het dui zendvoudige van de omtrek van de aarde. Van het totale handelsvervoer over de Europese landsgrenzen nam 't wegvervoer in 1957 bijna 8 percent voor zyn rekening. ARISTO van november opent met een drievoudige herdenking van Geerten Gossaert-Gerretson. Een van zijn oudste en meest toegewijde vrienden, jhr. Robert Groeninx van Zoelen, schrijft een ontroerend af scheidswoord, waarbij hij in de eer ste plaats denkt aan de dichter; „want in dichtersland gaan verloren zaken nooit te gronde". Ook Wouter Lutkie, de laatste bij hem nog toege laten bezoeker, herdenkt de vriend en medewerker: „hij was te groot voor het kleine land dat hij liefhad, waarvoor hij zijn beste krachten, zijn grote gaven veil had." Anton Erwich draagt een gedicht bij „In obitum Geerten Gossaert-Gerretson". In deze aflevering treffen we tot onze verrassing een artikeltje aan van Leo Faust, die zich te Dordrecht gevestigd heeft. Op polemische toon keert L. A. v. d. Linden zich tegen Jan Greshoff, De Tijd en natuurlijk... Rogier. Een bijzonder waardevolle studie over Hoffmann von Fallersle- ben en baanderen is van de hand van J. Soenen. Met een keur van be wijzen weerlegt hij de algemeen gangbare opvatting, dat H. v. F. vooral voor Nederland en minder voor Vlaanderen van belang zou zijn geweest. Van de vele gedichten in dit nummer lijkt ons „Kunstrijdster" van Freek Dumarais het best ge slaagd. Een tekening van Gerard Bruning siert de omslag. O'Neill en Zweig DE GIDS herdenkt prof. Gerretson eveneens in zijn november-nummer A. Alberts haalt enkele herinnerin gen op aan de redenaar, de politicus, de historicus, de leermeester, de dichter. De aflevering opent met gedichten van Chr. J. van Geel, aan wiens bundel „Spinroc en andere verzen" S. Vestdijk zijn poëziekroniek wijdt. Prof. B. Hunningher begint een in structieve studie over liefde en dood in het drama van O'Neill. Niet min der belangwekkend is een bijdrage van Alfred Kossmann over het nood lotsuur van Stefan Zweig, de Weense schrijver, die in 1942 zelfmoord pleegde. Pasternak HET BOEK VAN NU is in zijn november-editie hoogst actueel met een artikel van Pierre H. Dubois over Boris Pasternak en de Nobel prijs. Van Dokter Zjivago" zegt hij, dat het een boek is, dat, enigszins chaotisch van vorm, de grote adem der Russische negentiende-eeuwse roman-traditie bezit en met de me dicus en dichter dokter Zjivago als centrale figuur een beeld geeft van de revolutionaire beweging in Rus land tussen ongeveer 1905 en 1929. Ook in dit maandblad worden hei- inneringen opgehaald aan Geerten Gossaert en wel door dr. P. H. Rit- ter jr. ,,Ik heb Gossaert eigenlijk nooit anders gekend", zegt hij, ,,dan als uitermate bfewogen of volkomen uitgeput. Hij kende de grens niet die de menselijke draagkracht stelt aan het menselijke arbeidsvermogen. Alle functies van het biologische leven (eten en slapen) werden uitgescha keld, wanneer een probleem hem gegrepen had." De nieuwe roman van Dubois „In staat van beschuldiging" wordt be sproken door Garmt Stuiveling, die hem een beklemmend boek noemt. Dubois zelf heeft zeer veel lof voor de bundel essays „Gegist Bestek"van C. J. E. Dinaux, de zestigjarige cri- ticus. Een tweede bundel, speciaal over Vlaamse auteurs, zal nog vol gen. G. H. 's Gravesande wijst op het uitzonderlijk belang van de nieu we druk, die Stuiveling van Jacques Perks „Gedichten" heeft bezorgd. Uit de rijke aflevering is voorts nog vermeldenswaard een artikel van Max Schuchart over nieuwe aspecten van Greenes schrijverschap. Dit naar aanleiding van de roman „Our Man in Havana." Toekomst ROEPING pakt in zijn november nummer uit met een wijsgerige be schouwing van C. W. M. Verhoeven over symboliek van de sluier. Ter gelegenheid van het zevende lustrum van het Nijmeegs Studenten Corps is een lezingen-cyclus gepland over het thema „Onze verantwoor delijkheid voor de toekomst." De twee inleidende lezingen over „Hou dingen tegenover de toekomst" door prof. dr. J. Peters C.ss.R. en ,,De roepingsverantwoordelijkheid van de intellectueel' door prof. dr. E. Schil- lebeekcx O.P. zijn hier afgedrukt. Ook de volgende voordrachten zul len in dit tijdschrift gepubliceerd worden. In de Kroniek geeft Gabriël Smit zijn visie op het fenomeen Vestdijk. Pij pelijntjes MAATSTAF komt in zijn novem bernummer met nieuw werk van dit fenomeen Het opent namelijk met 'n serie gedichten van Vestdijk, geti teld „De geboorte van Apollo", min of meer geïnspireerd op de ballet muziek Apollon musagète van Stra- winsky. Hoofdschotel is een literair-histo- rische studie van Wim J. Simons over een „onzedelijk" boek. Hij be doelt hiermee de roman „Pijpelijn- tjes' van de 22-jarige Amsterdamse onderwijzer Jacob de Haan, die later als Jacob Israël de Haan grote be kendheid met zijn joodse liederen zou verwerven. In de beschreven af faire speelt van Deysel een belang rijke rol. Ook Annie Salomons ver telt een en rnder over de grand seig neur, die Thijm was, in haar inlei ding op het betoog van jkvr E. de Brauw betreffende „spreken en schrijven." De volgende aflevering (december- januari) zal geheel gewijd zijn aan de experimentele poëzie. WILLEM v. d. VELDEN. Het feit, dat hij weinig meer te ver liezen had, bleek van gunstige invloed op het spel van van Oosterhout toen hij op d- tweede dag van het toernooi om het kampioenschap van Nederland ereklasse bandstoten uitkwam tegen Teegelaar. Zijr enkele carambole als antwoord op de gemiste afstoot van Teegelaar werd gevolgd door een se rie van 8 caramboles en dat was een aanloopje voor-een „coup de force", die hem in de volgende vier beurten niet minder dan 85 caramboles op leverde. Bijna vanzelfsprekend volgde later een reactie. Zijn interesse was verdwenen en dat deed hem nog een poosje knoeien als een beginneling. In de veertiende beurt scoorde hij desondanks nog een verdienstelijke serie van 23, die hem tenslotte op een acceptabel gemiddelde bracht. De grote kans, die van Oosterhout lange tijd had om zijn Nederlands re- Aan het Europese kampioenschap bandstoten, dat van 8 tot en met 11 januari in de Duitse stad Oberhau- sen gehouden wordt, nemen de vol gende acht biljarters deel: René Vin- gerhoedt, titelhouder; Cees van Oos terhout (Breda), Henri Touzelle (Fr.) Alfredo Alhimho (Portugal), Joaquin Domingo (Spanje) Johann Scherz (Oostenrijk), Klaus Nussberger (Zwitserland) en Walter Luetgehet mann (D). 77 20 23 3.85 150 20 37 7.50 150 39 15 3.84 65 39 8, 1.66 104 37 13 2.81 150 37 23 4.05 135 62 10 2.17 150 62 9 2.41 cord particulier gemiddelde (8.33) te verbeteren werd, mede door pech, niet benut. Hij kwam tot een gemid delde van 7.50, een moyenne dat over eenkomt met het wereldrecord van René Vingerhoedt. (Wereldrecords kunnen alleen verbeterd worden tij dens wedstrijden om wereldtitels). De uitslagen waren: Teegelaar van Oosterhout Popeys Mol Metz Scholte Kruythof Sweering In het KNVB-programma van mor gen werd alsnog ingelast de wed strijd Roosendaal - Goes (3B). De competitiewedstrijd Steen-Clin ge (4H) vastgesteld op morgen, gaat niet door! In verband met de thuis wedstrijd van Hulst (tegen Rood Wit) was door Steen aan de KNVB om uitstel verzocht. Dit laatste nu is geweigerd, zodat Steen - Clinge doorgang moet vinden. (Van onze correspondent) ANTWERPEN, Op aandringen van Standard Luik heeft het uitvoerend co mité van de Belgische Voet balbond besloten, dat de com petitiewedstrijden voortaan ook op zaterdagavond bij kunstlicht mogen worden ge speeld. Het ziet er naar uit, dat vele ploegen van deze moge lijkheid gebruik zullen maken, hoewel ze een extra uitgave mee brengt: die van de verlich- tingskosten. Het kwam in het verleden herhaal delijk voor, dat een belangrijke wed strijd publiek, van de andere terrei nen wegzoog. Theoretisch is door de toestemming nu de mogelijkheid ge schapen hierin verandering te bren gen. Alleen zal er veel afhangen van het onderlinge overleg. Voorlopig zullen de ploegen, die over een lichtinstallatie beschikken bereid moeten zijn een deel hunner competitiewedstrijden naar de zater dagavonden over te brengen. De we derkerigheid kan pas van kracht worden, indien alle verenigingen hun terreinen hebben verlicht. Een ander voordeel is, dat men hiermee het (te lange) seizoen kan bekorten. De ac tieve spelers van de lagere clubs, die in het algemeen zelf op het veld moeten staan als de beste ploegen hun sport bedrijven, krijgen nu voort aan ook gelegenheid naar de toon aangevende wedstrijden te gaan kij ken. Gantoise en enige andere ver enigingen zijn voornemens om tegen gereduceerde toegangsprijzen de spe lers en de supporters van lagere ploegen uit te nodigen, als de ploeg op zaterdagavond bij kunstlicht speelt. Men verwacht hiervan goede financiële resultaten. De zondagsrust Er komt nog een andere kwestie bij. Na de oproep van het episcopaat is men in ka tholieke kringen aan het on derzoeken, in hoeverre de zon dagsheiliging kan worden be vorderd. Hoewel men beslist geen zaterdagcompetitie na streeft, met uitsluiting van de zondagswedstrijden, oordeelt men het in katholieke kringen toch onjuist, dat de B.V.B. door diens pertinent verbod compe titiewedstrijden op andere da gen dan zondag te houden hiermee een plicht schiep, om alleen op zondag te spelen. De praktijk moet nu uitmaken of competitiewedstrijden op door de weekse avonden ook „kasversterken- de" invloed hebben- In het algemeen is men hierover optimistisch. DE SPORTJOURNALISTEN van Gr. Brittannie hebben de Schotse zwem mer Ian Black, die dit jaar te Boe dapest drievoudig Europees kam pioen werd, gekozen als Britse sport man van het jaar. is beter - kost minder! 'n BRINK product De machtsstrijd in de Inter nationale Wieier Unie (U.C.I.) duurt voort. Behalve uit Italië ic. van Alfredo Binda ko men nu ook uit Frankrijk felle reacties op het besluit van het comité directeur; reacties, die aanduiden dat men zich ook daar niet met de „nederlaag" wil verzoenen. In de bovenverdieping van een pand in de Papenstraat te Leiden richtte de heer H. Englebert sr. twee kamers in, waar nu zestig jaar gele den de basis werd gelegd voor het huidige bedrijf H. Englebert N.V., Den Haag, Voorschoten, Hollandia en New-York. Het begon met het vlechten van ouderwetse wielen voor F.N. fietsen, maar na de verhuizing naar Den Haag ontwikkelde zich een bloeien de handel in auto's. Alleen de oude re generatie weet nög, hoe beroemd de merken „De Dion Bouton", de „Rochet Schneider" en de „Germain Renault" waren. De merken duiden slechts op de hoogtepunten van een periode van bloeiende ontwikkeling, die uiteraard door de oorlog werd afgebroken. Het bombardement in het Haagse Bezuidenhout liet de prachtige show room en de bijbehorende bedrijfspan den in puin achter. Ook het hoofd kantoor werd getroffen. In de naoorlogse ontwikkeling bleef het niet bij auto's. In de industriële en in de landbouwsector werden trac toren. maaiers, ploegen en eggen in het verkoopprogramma opgenomen. Ook draglines, compressoren en bull dozers kwamen het assortiment uit breiden. Nu ligt een groot complex gebou wen links en rechts van de Dobbe- weg in Voorschoten. In de 4 grote hallen van H. Englebert N.V. worden trucks geassembleerd en is een staf van geschoolde technici met allerlei zaken dagelijks in de weer. Er is een groot service-apparaat opgebouwd, dat niet alleen in Neder land, maar ook in Nieuw-Guinea in werking is gesteld voor daarheen geleverde produkten. Het kleine bedrijfje van weleer is in de zestig jaar van zijn bestaan uitgegroeid tot een onderneming, die als typerend kenmerk een grote ver scheidenheid in haar verkooppro gramma bezit. De ontwikkeling van de automobiel industrie blijkt evident als men de huidige modellen vergelijkt met deze „International"-vrachtwagen uit 1904. bare mening op de autosport en aan de tegenstand van de Italiaanse autoriteiten", zei hij, „zal ik mijn wed strijdcarrière opgeven en al mijn wagens uit Italiaanse wedstrijden terugtrekken." Maar Ferrari zal blijven uitkomen in landen, waar autokampioenen te dineren worden gevraagd bij hare majesteit de Koningin en waar autosport niet beschouwd wordt als een sociale misdaad, zo voegde hij er snel aan toe. De Italiaanse autofabrikant Enzo Ferrari heeft nog eens gepraat over het feit dat de Britse autorenner Mike Hawthorn eens en voorgoed een punt zet achter de wedstrijdsport. Hawthorn had hem in oktober ge schreven, aldus Ferrari, dat hij ging trouwen en in zaken wilde gaan. Ferrari gaf hem persoonlijk gelijk. „Als een jongeman gaat trouwen moet hij autowed strijden overlaten aan vrijgezellen", zei hij. Ferrari gaf te verstaan, dat hij zelf eraan denkt zich van de autosport te distantiëren. „Als er geen eind komt aan de kritiek in de open- De K.N.A.C. heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd, of de verbetering van de rijksweg Den Haag-Rotterdam (Rijksroetsjbaan 13) niet in een nög sneller tempo kan worden verwezenlijkt. Het bijzondere belang van deze verbinding voor het verkeer en de bijzondere gevaren, die er zich voordoen, wettigen bijzondere maatregelen. En als zulke bij zondere maatregelen noemt de KNAC dan: 's nachts (in elk geval 's avonds) doorwerken en van twee kanten af beginnen, dat wil zeggen reeds thans ook de verbe tering van het stuk Overschie-Rotterdam ter hand nemen. Automobilisten zullen wel benieuwd zijn naar de kleuren, die hun wagens voor 1959 toegemeten krijgen. Een of a-dere maatschappij heeft er een onderzoek naar ingesteld tijdens de laatst gehouden tentoonstelling in Londen. Ze bekeek 303 wagens en kwam tot de conclusie, dat koffie bruin en gebroken wit favoriet zijn. Ook de combinatie van deze twee tinten schijnen velen mooi te vinden. Het aantal volledig zwarte auto's was minder dan ooit. De kleuren combinaties zijn zo populair gewor den, aldus een andere conclusie van de maatschappij, dat sommige con structeurs er de bouw van de mo dellen op afstemden. Voornamelijk met het oog op par keerproblemen heeft de „Panther"- fabriek onlangs een zogenaamde „auto-cycle" gepresenteerd. Het ge val kan opgevouwen worden, zodat het gemakkelijk een plaatsje vindt in de bagageruimte. Als het wat druk dreigt te worden langs de stoepran den hoeft de bestuurder zijn wagen slechts te parkeren en zijn fiets in elkaar te zetten. Dat gaat, zonder gereedschap, binnen de minuut. Dan kan hij in de wetenschap, dat fietsen gezond is, de drukke stad in rijden Dit merkwaardige voertuig is onlangs gedemonstreerd in Parijs. Het en hoeft hij zich geen zorgen meer te kan voortbewogen worden door voetpedalen en men kan er zowel te maken over het lange zoeken naar land als op het water mee terechteen plaatsje voor zijn wagen. De Franse federatie van beroepsren ners, geleid door de gebroeders Bobet, dreigde onlangs haar leden een start verbod op te leggen, indien de weg wedstrijden om de wereldtitel tóch in Zandvoort worden gehouden. Zij ver zocht daarbij de Italiaanse zuster-or- ganisatie haar voorbeeld te volgen, opdat de UCI voor een voldongen feit zou komen te staan. De kwestie zal overigens in de Franse federatie van beroepsrenners op 18 december a.s. nogmaals worden besproken. Nu heeft de vereniging van (Fran se) technische directeuren de lei ders der verschillende fabrieks- en extra sportieve merken te Parijs verklaard, dat zij „waarschijnlijk so lidair zal zijn, als de Franse renners voorbehoud maken ten aanzien van hun deelneming aan de wereldkam pioenschappen". De vereniging veroordeelde ook het feit, dat aan talrijke buitenlandse wed strijden wordt deelgenomen door Franse nationale ploegen, die zijn sa mengesteld uit renners van verschil lende merkenteams. Hun bezwaren gaan vooral uit tegen de combinaties Geminiani-Bobet en Geminiani-Bobet- Anquetil, de kopmannen van de be langrijkste Franse merken. De technische directeuren verzetten zich niet tegen het formeren van een ploeg van voornamelijk jeugdige ren ners, die volgend jaar onder auspi ciën van de Franse federatie van be roepsrenners aan wedstrijden zal deel nemen. Het betreft hier die renners, die niet door een fabrieks- of extra sportief merk werden gecontracteerd. GOES, 12 december. Groenten: per stuk: kropsla bl 20-21, bloemkool bl 38-55, b2 38-45, cl 19-22, afw. 14- 27, knolselderie 5-12. Per kg; stoofsla 70, spruiten a2 47-52, bl 32, b2 24-29, afw. 22-35; witlof al 77-79, a2 65-69, bl 66-71, b2 61, stek 14-18, uien 10-12, peen 10-11, prei 1 14-18, groene sav.- kool 8-13, rodekool 19-20, boerenkool 11-22, andijvie 53, veldsla 117, kroten 5-7, sjalotten 6-9. Per bos: Selderie 10-15. KAPELLE, 12 december. Indu strie- en exportveiling: Gele goudrei- nette h85-95 30, gewone goudreinette h85-95 22, h80-85 21.40. h75-80 18.90- 19.20, h65-75 12, h2 6.50 k. 11-17, f. 6-8. Jonathan h80-85 25, h7$-80 28-31, h70-75 28-30, h65-70 25-31, h60-65 13, h2 3.50-6. Jonathan met minder kleur h75-80 22, h70-75 25, h65-70 23, h60-65 12, h2 3.50. k. 8-12, f. 3-6. Golden De licious h80-85 43-49. h75-80 41-51, h70- 75 42-49, h65-70 35-47, h60-65 24-37, h2 8-13, k. 20-30, f. 7-18. Zoete ermgaard h65-75 39, h55-65 27-33, h2 16. Glorie van Holland h85-95 27, h75-85 28, h65- 75 21, k. 12-18. Winston h75-80 20-27, h65-75 18-28, h55-65 14, h2 6. Lombarts Calville h80-90 17, h70-80 15 h60-70 12. k. 6. Cox's Orange Pippin h70-75 60, h65-70 55-59, h60-65 47. h55-60 23, k. 41-42, f. 28. Brabantse Bellefleur h55- 65 3-8. Verpakte appelen Goudreinette h90-95 45, h85-90 38, h80-85 37. Peren: Comtesse de Paris h65-75 20, h55-65 11, h2 doordraai, k. 6-9, f. 6. Saint Remy h75-85 13, h65-75 12, h2 6.50-7.50, k. 6-8, f 6 Gieser Wildeman h60-70 30-33, h 50-60 14-16, h2 6-7, k. 15, f. 6. Kleipeer h60-70 11-12, h50-60 8-10. Pondspeer h65-75 7-8.50, h75-85 8.50, h2 6, k. 6. Diversen: Appelen 1 14. Groentenvei- ling: rodekool 6.50-14, prei 10-14, spruitkool 15-47, andijvie 32, savooie kool 8.50, bloemkool 10-43, uien 12, boerenkool 12. KOEWACHT, 11 december. Ge zwingeld vlaslint WR 110150 DR 100—130; bobber 6070; breekvlas 45 55; ruwe lokken 823; gezwingelde lokken 2072,5; lijnzaad gekeurd Wie- ra A 7071; slagzaad 49—50; kaf 5; bolraap 23. Vlotte markt. LEEUWARDEN, 12 dec. 70 stie ren 3,00-3,20 per kg slachtgew., 250 vette koeien le kw. 2,90-3.20, 2e kw. 2,50-2,89, 3e kw. 2,00-2.49; 657 melk- en kalfkoeien 600-1100, 225 pinken 350-575, 466 vette en graskalveren 250-475, 390 nueht. kalveren 42-63, 1381 vette wei- deschapen en lammeren, vette en wei- deschapen noteren 60-85 en lammeren 55-75; 19 vette varkens, oude varkens noteren 1,75-1,90, vette biggen 1,85 tot 1,90 en zouters 1,80-1,85; 221 biggen en lopers, biggen noteren 25-45 en lopers 46-75; 26 bokken en geiten geen no tering, 93 paarden 650-850. Totale aan voer 3888. Overzicht: stieren aan voer ruim, stemming willig, ruim prijshoudend. Melk- en kalfkoeien aanvoer minder, stemming goed, prij zen duurder. Pinken aanvoer matig, stemming goed, prijshoudend. Vette en graskalveren aanvoer minder, stem ming willig, prijzen hoger. Nucht. kal veren aanvoer matig, stemming be ter, prijzen hoger. Varkens aanvoer kort. stemming willig, prijzen hoger. Biggen en lopers aanvoer ruim, stem ming rustig, prijzen gelijk. Lammeren aanvoer ruim, stemming rustig, prij zen gelijk. Schapen aanvoer ruim, stemming rustig, prijzen gelijk. Paar den aanvoer ruim. voor de dood is de stemming slecht en de prijzen lager. TERNEUZEN. 12 dec. Groenten Per stuk in centen: bloemkool b 54- 65, c 16-47, afw. 10-17. Per kg in cen ten x 13.40, andijvie 34-46. sav.-kool 7-15, wittekool 7-10, waspeen 17, breek- peen 5-6, prei 12-17. knolselderie 14, spruiten 1 42-63, 2 25. witlof a2 57-79, b2 50-61, afw. 13-51. Fruit: Golden de licious 26-28, goudreinette k. 11-20. f. 6, kroet 6. jonathan hl 80 25, 75 24-26, 65 21-24. h2 6, f. 7-9. sterappels f. 14. Peren: Légipont f. 10, kroet 7. St.-Remy f. 6. Zwijndrechtse wijnpeer kroet 8, gieser wildeman f. 13-14. Konstanz 307 (+2), Rheinfelden 195 (+5), Breisach 97 (+5), Straatsburg 191 3), Maxau 365 1), Mannheim 202 (+7). Mainz 217 (+9), Bingen 142 9), Kaub 151 11). Trier 196 (+36), Koblenz 160 (+4), Keulen 108 (-3), Ruhrort 300 5). Lobith 911 (+4). Nijmegen 690 1), Sluis bij Weurth 656 1), Arnhem 733 1) Eefde IJssel 279 14), Deventer 190 13), Monsin 55 (-40), Visé 5061 (+33), Borgharen 4043 -45), Belfeld 1164 (+48), Grave beneden de sluis 486 (v5). I

de Stem | 1958 | | pagina 11