De zachtste van alle KLEVon Commissaris der Koningin opent postzegeltentoonstelling Van 12 oktober 1956 tot 11 december 1958 Dit werd bereikt ZWAARGEWONDEN Plannen voor Schelde voor grote schepen Thol en presenteert produkten van eigen industrie airomatic Aannemer na val van dak overleden Jongetje in stukje appel gestikt Bij jubileum van „Zephito Grotewohl in ziekenhuis NITO DODEN EN IN fiOITElM Opgeviste mijn onschadelijk gemaakt Communistische campagne in West-Berlijn Konijnenshow te Middelburg 400 marmotten gestorven Prijsverhoging voor enkele olieprodukten Fel verzet in Tibet tegen communisten DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 Sovjet-verklaring over Duitsland Het extra-parlementaire kabinet Kardinaal Giobbe door paus ontvangen Geschil over agente bijgelegd Van 50.000 tot 100.000 ton Streekrapport kwam op unieke wijze tot stand GROTE SPUITMS (Van onze verslaggever) In het voorjaar van 1943 Mid delburg was toen een vergaderverbod opgelegd verzamelden zich enige Middelburgse postzegelvrienden in café „De Druif" te Souburg om een afdeling Walcheren van Philatelica op te richten. Onder hen was jhr. mr. A. de Casembroot die toen meer tijd had dan thans en hij werd de eerste voorzitter van de club, die iets meer dan twintig le den sterk was. Dit vertelde de commissaris der koningin donderdag bij de opening van de „Zephito" in Middelburgs Schuttershof die drie dagen duurt en waarop een schat van zeldzame en fraaie postzegelcollecties valt te be wonderen. Jhr. mr. de Casembroot zei ver der nog steeds lid van de vereni ging die inmiddels honderd leden telt te zijn, maar geen vergade ring meer te kunnen bijwonen, we gens overstelpend drukke werkzaam heden. Bij wijze van kleine vergoe ding zou hij echter gaarne de expo sitie openen. Spreker wenste de af deling alle succes toe, ook met de tentoonstelling. Namens 't bestuur werd hem toen een zeldzame Surinaamse opdruk-ze- gel overhandigd. De voorzitter der afdeling, de heer (Advertentie) ^0*0 Ptr literfles f6,95 O» o J. de Ruijter, had eerst de genodig den verwelkomd, o.m. het hoofdbe stuur van Philatelica; de directeur van het Postmuseum en zeer in het bijzonder burgemeester de Widt, die hij uitnodigde om tot zijn oude lief de terug te keren. De burgemeester zei hierop dat in Indonesië zijn verzameling gestolen was door de Japanners en dat hij nu geen moed meer had opnieuw te be ginnen. Wel had ook hij alle goede wensen voor de verenigde postzegel vrienden. De heer A. Mathijssen, voorzitter der afd. Vlissingen, wenste de afd. geluk met haar derde lustrum en verzekerde haar van de blijvende sympathie van zijn vereniging, die wel „Vlissingen" heet maar voor ne genennegentig procent uit Middelbur gers bestaat. Nadat de Haagse philatelist F. He- deman nog enkele opmerkingen had gemaakt over postzegels en wat daaraan vast zit, kregen allen gele genheid de expositie, welke uit ruim vijftig inzendingen bestaat, te be zichtigen. Zeer veel belangstelling trok de inzending van het Postmuzeum met o.m. de eerste Nederlandse zegels uit 1852. Naast zegelseries uit bijkans geheel de wereld zien men schitterende beeld en thematische verzamelin gen. Uniek "onden wij de postzegels met afbeeldingen van heiligen, gerang schikt volgens hun feestdagen, welke verzameling van H. Geitleit uit Westdorpe bleek te zijn. Prach tig is ook de inzending van R. Bastiaanse uit Middelburg, welke een beeld geeft van de tweede we reldoorlog en zegels bevat van de Britse geheime dienst. Vogels, bloemen, dieren, vlaggen, muziek en voedingsmiddelen wissel den zich op de zegels af met padvin ders, kinderen, geneeskunde en wat al niet. Men ziet „eerste dag enve- loppes; postbewijszegels en schetsen en ontwerpen voor zegels en zeer volledig is de landbouw vertegen woordigd in, de inzending van A. Bal te Wilhelmina-dorp. Ook onder de gelegenheidsseries treft men op merkelijke dingen aan. Als speciale atractie richtten de posterijen in Schuttershof een post kantoortje in, waar men zijn corres pondentie kan laten stempelen met een voor deze gelegenheid ontworpen stempel. De Sovjet-Unie heeft zich gisteren bereid verklaard vier-mogendheden- besprekingen te houden over een Duits vredesverdrag. Het sluiten van een vredesverdrag behoort tot de bevoegdheid van de vier grote mogendheden, aldus de door Tass verspreide verklaring. De Sovjet-regering is niet be reid deel te nemen aan besprekin gen over de hereniging van Duits land „zonder de Duitsers en ach ter hun rug om". De westelijke voorstellen voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland wor den als „louter demagogie" van de hand gewezen. 1 vertenue; Premier Grotewohl van Oost-Duits- Duitsland is in het regeringszieken huis te Oost-Berlijn opgenomen. een mm Cooymans product Het extra-parlementaire kabinet, dat gisteren ten val is gekomen, was ruim twee jaar aan het bewind. Het kwam tot stand op 12 oktober 1956, na een kabinetscrisis die bijna vier maanden geduurd had en waarbij de ene forma teur na de andere het bijltje erbij neerlegde. Na de verkiezingen van 13 juni was dr. Drees de eerste die een formatie- poging ondernam. Hij faalde, omdat hij niet tot een akkoord kon komen met de KVP over de maatregelen, die deze partij ter bevordering van de be zitsvorming noodzakelijk achtte. Prof. Romme was de tweede for mateur. Zijn program werd door de PvdA onaanvaardbaar bevonden. Het is de moeite waard eraan te herinne ren, dat Romme het „sentiment" van de PvdA, bij het bepalen van het so cialistische standpunt, de voornaamste oorzaak noemde van de mislukking. Op 8 augustus verscheen prof. Lief- tinck plotseling in Den Haag. Zijn re putatie bleek niet garant voor een succesvolle formatiepoging. Op 22 au gustus gaf hij zijn opdracht aan de koningin terug en kwam prof. de Gaay-Fortman aan de beurt. Ook hij struikelde en maakte plaats voor mr. Burger, die de kwestie van de bezits vorming tot een voor KVP en PvdA aanvaardbare oplossing wist te bren gen. De zetelverdeling leverde echter nog tal van moeilijkheden op, die eerst na veel wikken en wegen kon den worden opgelost. De mijn, die door het mossel vaartuig Ye 63 uit Yerseke is opgevist bij Schouwen, is door de marine-mij nopruimings- dienst uit Vlissingen onschade lijk gemaakt. Woensdagmiddag heeft de schipper de mijn weer in de kor onder water laten zak ken, aan de voet van de dijk bij Plompe Toren. Donderdagmorgen hebben de marinemannen het oorlogstuig op de dijk getrokken en ge demonteerd. Tijdens bouwwerkzaamheden op het dak van een ongeveer zeven me ter hoog kippenhok van een kuiken exportbedrijf te Hoogland is de aan nemer G. Schoonderbeek van het dak gevallen. Hij werd zo ernstig ge wond, dat hij ter plaatse overleed. De heer Schoonderbeek was 32 jaar oud, gehuwd en laat vijf kinderen achter. Op de invalswegen van Rotterdam heeft men, naast de aanduidingen, borden geplaatst, die de weggebrui ker wijzen op het verheugende g volg dat de maatregel inzake de maximumsnelheid voor Rotterdam heeft gehad. Paus Johannes de 23ste heeft gisterochtend mgr. Giobbe, tot voor kort pauselijk internuntius te Den Haaf, in particuliere audiëntie ont vangen. Zoals bekend, wordt mgr. Giobbe maandag a.s. tot kardinaal gecreëerd. Oostduitse communisten zijn een campagne begonnen om anti-com munistische Westberlijners te inti mideren. zo heeft de Westberlijnse politie donderdag meegedeeld. Sommige tegenstanders van het communisme ontvingen anonieme brieven, waarin o.m. stond: „Er zul len veranderingen komen in West- Berlijn. Waarom werkt u niet met ons samen. Mocht u dit willen dan kunt u contact opnemen meten dan volgde een adres in Oost-Berlijn. Leden van Westberlijnse anti-com munistische organisaties kregen op de deuren van hun woning biljetten geplakt met het opschrift: „Hier woont een agent." De Westberlijnse politie maakte bekend, dat verscheidene politieman nen anonieme postwissels hebben ontvangen, waarop geschreven stond: „Dit bedrag is bedoeld ter verho ging van uw laag salaris." Advertenties) Ter gelegenheid van haar 40-jarig jubileum organiseert de Middelburg se konijnenfokkersvereniging „Nut en sport" op 26 en 27 december een provinciale tentoonstelling van konijnen, hoenders, duiven en cavia's Prijzen zijn o.a. beschikbaar gesteld door de Koningin, prins Bernhard, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, burgemeester en wet houders van Middelburg, The Vitrite Works en de Nederlandse Konijnen- fokkersbond. De tentoonstelling zal worden ge houden in de hal van het stadhuis. Burgemeester Rotterdam „Het is mij een genoegen u te kun nen mededelen, dat het conflict, dat tussen de hoofdcommissaris van poli tie en mij is gerezen, door tussen komst van de minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en de commissaris van de koningin tot een oplossing is gebracht", aldus sprak gisteren de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, bij de aanvang van de gemeente raadsvergadering. Zoals men zich herinnert, was er verschil van inzicht ontstaan tussen de hoofdcommissaris en de burgemeester over de vraag of aan een agente van politie, wier proeftijd was verstreken, al dan niet een vaste aanstelling diende te wor den verleend- Hierover is een brief wisseling geweest. Burgemeester van Walsum verklaarde, dat hij het, ach teraf gezien, betreurt, dat de inhoud van zijn brief minder gelukkig is ge weest. De hoofdcommissaris is er evenwel van overtuigd, dat bij hem niet de opzet heeft voorgezeten hem te kwetsen en heeft hierin mede aan leiding gevonden het verzoek om be vordering van zijn ontslag in te trek ken. Het besluit om te blijven is vol gens de burgemeester nog vergemak kelijkt door de overweging, dat de betrokken agente binnenkort de Rot terdamse politiedienst zal verlaten. In de afgelopen weken zijn in het sanatorium Beatrixoord te Appelscha 400 marmotten op raadselachtige wij ze gestorven. Het gerechtelijk laboratorium te Den Haag stelt thans een onderzoek in naar de oorzaak van de dood der dieren. De marmotten in het sanatorium werden gebruikt bij het onderzoek van de patiënten. Zij stierven plotse ling in snel tempo, zonder dat men hiertegen iets kon doen. Het is mogelijk, dat er onder de proefmarmotten een epidemie van een tot nu toe onbekende ziekte is uitgebroken. Ook wordt echter reke ning gehouden met de mogelijkheid, dat de dieren zijn vergiftigd. (Advertentie) Volgens het Belgische blad ,,De Nieuwe Gids" is de heer Bonnet, die door de stad Ant werpen is belast met het opstel len van plannen voor het be vaarbaar maken van de Schelde voor grote schepen, van mening dat de stroom, op korte termijn en zonder te grote aanpassings- werken, voor schepen van 50.000 ton toegankelijk gemaakt kan worden. Deze schepen, aldus het blad, zou den boven Antwerpen worden opge houden, waar ter hoogte van b.v. Zandvliet de meest noordelijk ge legen gemeente die thans bij Antwer- Het onlangs gevormde werkcomité ter bevordering van de werkgele genheid op Tholen heeft het initia tief genomen om bij het verschijnen van een rapport over de werkgele genheids-situatie en -mogelijkheden in die streek, welke rapport eind januari zal verschijnen, de buiten wereld meteen te laten zien, wat er tot dusver op het eiland Tholen aan industriële produkten wordt gefabri ceerd. Met dat officieel doen uitgaan van het streekrapport zal dan ook een tentoonstelling worden gehouden, waaraan wordt meegewerkt door de Thoolse industriële vestigingen om op die manier het „Thoolse produk- tiepakket" te presenteren. Een initiatief, waarvoor reeds tot buiten de landsgrenzen toe, belang stelling blijkt te bestaan. Inwoners en bestuurders van de Thoolse gemeenten hebben het de laatste maanden steeds beter leren begrijpen, dat het een harde nood zaak is gezamenlijk op te trekken tegen het steeds verder om zich heen grijpende werkloosheidspook. Werd voorheen no-g wel eens ge tracht elkaar de vette kluifjes af te snoepen, de tijd leerde, dat veelal de buitenstaande derde er het meest van profiteerde. Die lering en de steeds groeiende mechanisatie in de landbouw met een voor de landarbeider evenredi ge werkvermindering. was oorzaak, dat de handen ineen zijn geslagen en een werkcomité gevormd, waarin thans alle gemeentebesturen zijn vertegenwoordigd plus afgevaardig den van landbouworganisaties en middenstand. In samenwerking met de rijkscon sulent voor de middenstand in Zee land werd een rapport van en door de streek zelf gemaakt, waartoe een zestal hearings in de verschillende gemeenten zijn voorafgegaan. Door middel van die hearings werkte de bevolking dan ook zeer intensief mee aan de totstandkoming van het eind januari officieel te verschijnen rap port. Het tot stand brengen in die vorm is nog zelden eerder voorge komen. Een unicum in Nederland. Expositie „luchtfilter" in de blauwe spuitbus WERKT SNEL EN AFDOENDE GEEFT EEN HEERLIJKE FRISSE GEUR IN UW HUIS IS ZUINIG LEKT NIET BIJ OMVALLEN MAAKT GEEN VLEKKEN NU REEDS EEN voor (2,95 DUBBELE SPUITBUS llll v RMMPS.ROXANE NEDERLAND R.» Nu ligt het in de bedoeling om te gelijk met de uitgave van genoemd rapport een tentoonstelling te orga niseren in één van de Thoolse ge meenten. Daar zal worden geëxpo seerd wat door de industriële ves tigingen op Tholep wordt geprodu ceerd. Verschillende autoriteiten in den lande en het gewest en tot zelfs over de grenzen toe zijn hiervoor, blijkens de eerste berichten, geïnte resseerd. Zo heeft niet alleen de rijkscon- culent voor de middenstand het voor de streek aantrekkelijke plan die be drijven rcehtstreeks bij de export te betrekken, maar van de zijde van de Nederlands-Duitse Kamer van Koop handel in Frankfort werd verklaard, dat men veel belangstelling had voor kleinbedrijfprodukten. Ondertussen zitten de Thoolse ge meenten afzonderlijk niet stil. Zo werd laatst nog een klein-industrie van eau de cologne en zeepfabrica ge in Tholen gevestigd, terwijl door, de gemeenteraad werd besloten een industriehal te bouwen, welke ver huurd wordt aan een industrieel, die bij de aanvang vijfentwintig manne lijke werkkrachten in dienst kan nemen. Ook in Sint-Maartensdijk kwamen er de laatste maanden nieuwe ves tigingen, terwijl enkele streekbewo- ners zelf hun middenstandsbedrij- ven omwerkten tot kleine industriën. Zo is er in samenwerking met het Economisch Technologisch Instituut te Middelburg en de rijksmidden- standsconsulent al een en ander tot stand gebracht, terwijl men blijkens bovenstaande niet voornemens is het hierbij te laten. Dat de streek Tholen van binnen uit activiteit nodig heeft tonen de maandelijkse werkloosheids statistieken. Maar zolang men niet voornemens is het allemaal aan anderen bui ten de streek zelf over te laten, zolang men niet van zins is altijd en alleen maar op overheidsinstanties en zo meer te blijven leunen, zo lang bljjft er voor Tholen gegronde hoop op de zo zeer gewenste oplossing van „hét probleem Tholen". pen is gevoegd 'n pier van plus minus 500 meter lengte buiten de vaargeul zou worden gebouwd of waar, beter nog. de schepen via de ontworpen zeesluis en via het ontwor pen zeekanaal de dokken zouden be reiken. In het tweede gedeelte van zijn verslag heeft de heer Bonnet de bevaarbaarheid van de Schelde nagegaan voor schepen tot hon derdduizend ton. Ook dit blijkt mogelijk, maar dan pas na uit voering van werken van grote omvang. Daartoe dienen, aldus de heer Bon net, drie hindernissen., die de vaart naar Antwerpen belemmeren, te worden weggenomen. Dit zijn de on diepe drempels van de Wandelaar, van het Zuidergat en van Bat-Zand vliet. Een andere Antwerpse ingenieur, de heer Gaston Goossens, heeft zich eveneens met het probleem bezigge houden. Hij komt tot het besluit dat de kanalisatie van de Schelde vol strekt dient verworpen te worden en stelt voor de Schelde een regimever betering te geven, enerzijds door het rechttrekken van de stroom tussen Vlissingen en Zandvliet, anderzijds door het graven van een rechte bij bedding die Rupelmonde met Wette- ren zou verbinden. Als gevolg van de recente prijsstijging op de wereldmarkt zullen met ingang van vandaag de verkoopprijzen van enkele aardolieprodukten op de Neder landse markt worden verhoogd. Voor petroleum voor huishoudelijk gebruik bedraagt de verhoging 1/4 ct. per liter. De prijzen voor gasolie, auto-gas- olie, huisbrandolie en dunne stook olie worden 20 cent per 100 liter ho ger. Omstreeks het middaguur fs don derdag het ruim één jaar oude zoon tje van de familie Hovestad te Gla- nerbrug (gemeente Enschede) in een stukje van een appel gestikt. Het jongetje stond in de box en was be zig een appel te eten, toen een stukje in de luchtpijp schoot. Onmiddellijk werd doktershulp ingeroepen, maar ofschoon drie artsen alles gedaan hebben wat maar mogelijk was, bleek het reeds te laat te zijn. (Advertentie) Z.O.GEN0^ eiken glaasje LI Joeng-Hsjin, voorzitter van de nationalistische regeringscommissie voor Mongoolse en Tibetaanse zaken, heeft in Taipeh verklaard, dat er in de loop van dit jaar bij het neerslaan van de anti-communistische opstan den in Tibet en Binnen-Mongolië dui zenden mensen om het leven zijn ge komen. Men schat, dat er meer dan 300.000 Italianen en bewoners van Binnen-Mongolië betrokken zijn ge weest bij deze opstanden. Li zei dat het verzet in januari in Binnen-Mongolië is begonnen en zich daarna heeft verspreid over de pro vincies Singkiang en Kansoe en wel tot aan de grenzen van India, Pa kistan en Birma. De Chinezen hebben zowel troepen als vliegtuigen ingezet om het verzet te breken. (Advertentie)

de Stem | 1958 | | pagina 3