Walcheren Zuid Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen coanac DUJARDIN TIP van BOOTZ 129.- JAPON- STOFFEN Raad Biervliet stelde begroting 1959 vast Het Venus- kruid DAMES JAPONNEN Dagblad De Stem Milde straf voor diefstal van vee uit de weide Internationale vogelshow in IJzendijke Jungham Veerboot had motorpech 7.95 De keuze van een nieuwe wethouder Alleen morgen ZATERDAG kunt U profiteren van deze unieke aanbieding WEVEN IT of WOLLEN JERSEY VROOM DREESMANN Nasleep van nasleep Hoogwaterstanden Meisjeslyceum Griep?dan DUJARDIN Zeeuws fruitcorso ook in 1959 De nieuwe veiling te Goes 'n Gekleed costuum voor de feestdagen! Peeks Cloppenburg Bromfietser bij s-H Arendskerke verongelukt AGENDA Vandaag Morgen VROOM DREESMANN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 MIDDELBURG Maandag a.s. heeft de raad een nieuwe wethouder te kiezen, daar op die dag jhr. mr. Schorer als zoda nig aftreedt. De fractie van de P. v.d. A. heeft zich over de opvolging beraden jhr. Schorer behoort daartoe en zal naar wij vernemen als kandi daat drs. T. Westerhout voorstellen. Drs. T. Westerhout was voorheen verbonden aan de Prov. Planologi sche dienst, maar werd op non-ac tief gesteld toen hij twee jaar gele den lid der Tweede Kamer was ge worden. (Advertentie) de afbeelding is een van de 4 leuke modellen uitstekende pasvorm voor grote maten maten 42 t/m 50 in de modekleuren: Huzaren blauw - beige - lever en grijs. Alleen morgen zaterdag 13 december IJNIEITE A75 PRIJS ISf van slechts V De normale prijs ligt stukken hoger. PROFITEERT HIERVAN. Breda - Bergen op Zoom GOES Op de Grote Markt had een even eigenaardige als gecompliceerde aan rijding plaats. De vervoerder V. uit Breskens had in de Korte Kerkstraat een vrachtje geladen en daarover een dekzeil gebonden. Buiten zijn wil om was het touw echter losgeschoten en sleepte achter de auto aan, toen V., die over de Grote Markt stuurde. Het eerste slachtoffer was het 11-jarige meisje C. Vredegem dat per fiets pas seerde. Het touw slingerde zich om het rijwiel, dat meegesleurd werd, terwijl de berijdster tegen de grond ging en een lichte hersenschudding opliep. Hetzelfde incident bracht de wielrijder Krijnse ten val, die er wat beter afkwam en daarna sloeg de mee gesleepte fiets tegen een geparkeerde auto aan, die daardoor beschadigd werd. Bij de oprit Grote Markt wist men de chauffeur van de noodlots wagen te waarschuwen, zodat er ver der geen brokken gemaakt konden worden. Vergadering R.-K. Vrouwengilde Op de goed bezochte vergadering van het kath. Vrouwengilde in ho tel ,,de Korenbeurs", deelde de pre sidente mevr. Weiten, mee, dat vol gende week donderdag een excursie zal worden gemaakt naar de wasse rij ,,de Zon" en dat op 29 december a.s. een filmvoorstelling zal worden gegeven voor de kinderen der leden. De avond werd verder gevuld met een boeiende causerie van mevr. H. Smit - Goeman binnenhuisadviseuze uit Renkum, over het moderne in terieur en de sfeer daarvan. Spreek ster toonde aan, dat harmonie en rust moeten uitgaan van het woning interieur en hoe men dit op de minst kostbare wijze kan bereiken. De vrouw, die een goede sfeer wil scheppen, moet zich er vooral van bewust zijn, dat niets in haar huis onbelangrijk is. Bij alles, wat zij wil kopen, zal zij zich afvragen: Past het in mijn huis, kleurt het bij de rest, maar bovenal, heb ik het no dig, maakt het mijn huis niet te vol? Hieruit blijkt, dat bij he tkopen niet alleen goede smaak, doch ook zelfbe heersing aan de dag gelegd moet worden. Nooit mag men vergeten, dat een voorwerp van schoonheid eerst dan tot zijn recht komt, wan neer het geplaatst is in de goede omgeving en tegen de juiste achter grond. Een kostbaar ingericht inte rieur getuigt niet altijd van goede smaak. Met fraaie kleurendia's, illustreer de spreekster haar betoog. De geestelijk adviseur, deken Holt- kamp, wekte o.m. nog op de Gulden Mis bij te wonen, welke woensdag a.s. om half acht wordt gecele breerd. s-Heerenhoek „AANRANDING" Zondag zal in ,,De Jeugdhoeve" de film „Aanranding" vertoond worden. Deze film is bewerkt naar het ver haal van Rosalind Russell en Larry Marcus en behandelt op verantwoor de wijze het probleem der gederail leerde jeugd, die slechts met begrip en liefde op het rechte spoor kan worden teruggebracht. Een 18-jarige leerling van een Amerikaanse mid delbare school lijdt aan een complex, hem bijgebracht door zijn vader, die eertijds door zijn vrouw werd ver laten en dientengevolge een vrouwen hater werd. De knaap, die zich nooit met anderen mocht inlaten, raakt verliefd op de knappe muzieklerares, die hij bij een nachtelijke ontmoeting aanrandt. Om een schandaal te ver mijden en de jongen tegen de politie te beschermen, belemmert zij het on derzoek, waardoor ze ten offer valt aan laster en intriges, vooral opge zet door de vader. Door de activiteit van een inspecteur, die de zaak ont wart, wordt ze gerehabiliteerd en trouwt ze met haar redder, terwijl de knaap zich voor haar liefdevolle be jegeningen gewonnen geeft. De bekende filmster Esther Wil liams, bekend uit de vele show-films, vertolkt de hoofdrol in „Aanranding" die van geheel andere aard is dan haar voorgaande films, met over tuiging. (18 jaar). Ovezande Concours liggende wip In de zaal Verbeek werd een schie ting gehouden op de liggende wip, met deelneming van 54 schutters van 12 verschillende sociëteiten. De uitslag luidde als volgt: Hoofd vogel: C. Raas, Willem Teil te Ove zande; le en 2e zijvogel: resp. E. Rentmeester, Willem Teil te Ovezan de en C. Rentmeester, eveneens Wil lem Teil te Ovezande; le en 2e bo- venkal: resp. M. Rijk, Spes Nostra en P. Schreurs, Zeelandia; le en 2e onderkal: resp. C. Koens, Zeelandia en M. Rijk, Spes Nostra; le, 2e en 3e klep: resp. C. Raas, P. Rentmeester en C. Westdijk, allen te Ovezande. Morgen, zaterdag 13 december, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 3.50 en 16.13 uur; te Ter- neuzen om 3.47 en 16.11 uur en te Vlissingen om 314 en 15.40 uur. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7. tel. 2377. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f0,15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelingen" f 0,37 per mm. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 0,90, elke regel meer f0,15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,50 en f 0,40. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Graautc NIEUWE ACTIE MISSIENAAIKRING Dat het onze Missienaaikring wer kelijk ernst is met zijn werk, moge blijken uit het feit, dat hij, pas klaar met het grote werk voor het pas toorsjubileum, nu reeds begint met het maken van misgewaden voor een pater achter het IJzeren Gordijn. FILMAVOND Zondag zullen de paters Assumptio- nisten uit Halsteren in onze parochie een filmavond verzorgen. Gedraaid zal worden de geluidsfilm „De Ju das". Het programma zal verder worden aangevuld met een betove rende kleurenfilm over het genade oord Beauraing. 's Middags is er een kindervoorstelling. HULST BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Hulst maken bekend dat de jaarlijk se landelijke bestrijding der bruine rat, zal plaatsvinden tussen 15 en 22 december a.s. Zij die dit wensen kunnen gratis rattenvergif afhalen op het kantoor van gemeentewerken, doch alleen des voormiddags tussen 9 en 12 uur op 12, 13 en 15 december a.s. Er wordt bij deze een beroep ge daan op alle inwoners om hun volle medewerking te verlenen aan de massale bestrijding der ratten. Hulst, 11 december 1958. A.L.S. Lockefeer, burgemeester. J.F. van Denderen, secretaris. Waarneming notariaat Zoals wij reeds meldden, zal de heer Vroome. kandidaat-notaris te Goes, per 1 januari het notariaat van notaris A. Th. Verbist gaan waarnemen. De heer Vroome zal na 1 januari enige dagen per week te Hulst verblijven. Koewacht Reizend Zeeuws Volkstoneel Alhier trad het Reizend Zeeuws Volkstoneel, onder regie van drs. L. Lockefeer, voor het voetlicht met het stuk „Het woord is aan de ver moorde". Dit is een van de beste thrillers van de bekende schrijver Philip Weathers, die niet onderdoet voor het Mannionmysterie. Het stuk werd op een buitengewoon vlotte en correcte manier gespeeld en verdient alle lof. De hoofdrolspeler Jo Block in de rol van Maitre Gilbert Roland, liet weer eens zien een speler van klasse te zijn. Van de overige spe lers en speelster Gidy Kool als Estelle, Koos van Dorst als Francoi- se de huishoudster, Camiel Roctus als Jean de bediende, Fons Roctus als Jacques Tissot, Jac. Kool als Paul Brunard en Wim Borgstijn als Georg Danton de rechercheur verdienen werkelijk alle lof. Er was geen en kele zwakke plaats in het spel te vinden. Buitengewoon mooi waren de twee zgn. „flash backs", waarvan de schrijver in het derde bedrijf gebruik maakte. Dit gaf een bijzonder ver rassend en spannend effect. Het Rei zend Zeeuws Volkstoneel, dat in 1958 definitef beslag legde op het Zeeuws Landjuweelvaandel zal met dit stuk ook weer zeker een goede kans ma ken. TERNEUZEN 55 Voor de jaarlijkse toneelvoorstel ling, die de tonelgroep van „Het Oran jekwartier" in het Concertgebouw voor haar leden verzorgt, waarbij ook niet-leden van harte welkom zijn, had regisseur Wim Blok een uitstekend stuk gekozen. De toneelgroep heeft zich gewaagd aan „Meisjeslyceum", een toneelspel in drie bedrijven van Ladislaus Fodor, wat een hoge greep was. Fodor is met zijn gegeven niet de dramatische kant uitgegaan. Hij heeft zijn gehele verhaal menselijk gehou den, de nurksen ongelijk gegeven en getoond dat men met veel begrip heel veel moois kan behouden. De grote rolbezetting maakt de opvoering al niet gemakkelijk. Het stelt bijzondere eisen aan de regisseur. Maar met as sistentie van de Zeeuwse toneeladvi seur, Jan Lemaire jr., heeft de heer Blok een goeds regie gevoerd. Voor sommige spelers was de opgave ken nelijk zeer zwaar, de meeste speelden hun rol uitstekend. Over het alge meen waren dictie, mimiek en samen spel van een behoorlijk gehalte. Voor de prestaties was het publiek bijzon der gul met zijn applaus. Rattenbestrijding Van 15 tot en met 22 december zal in onze gemeente propaganda gemaakt worden voor de bestrijding van de bruine rat. Ieder wordt opgewekt zijn aandeel in deze strijd te leveren, die zo noodzakelijk is, omdat ons land, zo heef men uitgemaakt, niet minder dan tien miljoen van deze ondieren herbergt. Ze richten een schade aan van vijftig miljoen gulden per jaar. Daarnaast zijn ratten erkende ziekte- verspreiders, zodat het alleszins waard is dat de bestrijding, met ieders hulp, intensief ter hand genomen wordt. Sluis Bridge-drive De plaatselijke bridgeclub hield in hotel „Sanders" te Sluis een wed strijd waarvan de uitslag luidt: Oost-West-lijn: 1. A. D'hoore-W. Musson, 7880 p. 2. Mevr. T. Sanders-mevr. I. v. d. Werf, 5310 p; 3 De Meester-la Gas- se, 5220 p; 4. L. Viane-Mevr. W. Luteijn, 5070 p.; 5. C. Bosselaere-J. Plasschaert 4700 p.. Noord-Zuid-lijn: 1. J. Brakman-A. le Clercq 7700 p.; 2. J.P.J. Wage-J.G. v Hal, 7420 p; 3. P Bosch - J Baas, 6150 p; 4. GJ. Oorschot-G. de Bruijn, 4970 p.; 5. Mevr. Wayenborgh-A. Baas, 4920 P- Na afloop bracht de heer J. P. J. Wage dank voor de leiding aan C. Batselaere en nam hij afscheid van de heer P. Reijnhoudt die naar het buitenland vertrekt. (Advertentie) goud O p. u i°CNACVlf$ Volgende week geeft de stich ting „Zeeuws fruitcorso" te Goes een filmavond over het in september j.l. gehouden corso. Tevens zullen besprekingen worden gehouden en zal van gedachten worden gewisseld over het corso-1959. Dat het bestuur van de vogelvere niging „De Vogelvrienden" te IJzen dijke wel iets aandurft, bleek reeds uit de vorige jaren gehouden vogel- tentoonstellingen. Ze waren steeds smaakvol ingericht en goed georga niseerd. Thans treft men voorberei dingen voor een vierde vogeltentoon stelling, die gehouden zal worden op 10 en 11 januari in het r.-k. jeugd huis te IJzendijke. Vanaf de eerste expositie, gehou den in het clublokaal van de vereni ging viel een gestadige groei te constateren, waarbij elk jaar iets nieuws gepresenteerd werd. Gezien echter de plannen voor het komende evenement mag men aan nemen dat deze vierde expositie de drie voorgaande verre zal overtref fen, vooral door het feit dat er ook deze keer weer iets geheel nieuws zal bijkomen. Onder het motto: De Vo gelshow. Een Lusthof In De Winter, zullen deze keer de tentoongestelde vogels worden omgeven door een schat van bloemen en planten. „De Vogelvrienden" zijn hiertoe in staat omdat zij zich van de mede werking hebben kunnen verzekeren van een der grootste bloemen- en plantenkwekers uit Zeeland. Wat verder voor de bezoekers aar dig zal zijn is, dat men tevens in de gelegenheid zal zijn bloemen, plannen of vogels te kopen, indien men dat wenst. De organiserende vereniging is verzekerd van veie waardevolle inzendingen. De actieve secretaris de heer Verhoosel doet alle mogelijke moeite om zoveel mogelijk vogel kwekers over de tentoonstelling in te lichten en om hen in de gelegenheid te stellen hun kweekresultaten in te zenden. Gaarne zou men zien dat ook Brabantse vogelkwekers deelnamen. (Advertentie) PENDULES Junghans precisie een sieraad voor elke kamer door de fraaie vorm, met zwevende balansen melodieuze membraan gong, reeds vanaf f 65.- Bij Uw horloger- juwelier Op de dag van zyn huwelijk in juni 1957 werd de vijfentwintig jarige landbouwer L. P. C. uit Philip pine door de politie gearresteerd, ver dacht van diefstal van vee uit de wei de. Dank zij dte n/edewerking van de justitie kon de trouwerij doorgaan, maar een feest is er niet van geko men, omdat het arrestatiebevel ge handhaafd bleef. C. gaf trouwens toe twee koeien van de landbouwers W. en G. ter waarde van in totaal 1625 gestolen te hebben, daar hij als ge volg van familie-omstandigheden fi nancieel moeilijk zat. Tijdens de zitting van de Middel burgse politierechter, mr. B. S. Sie- perda, kon men donderdag vernemen, dat C. voor zijn daad in contact was gekomen met de handelaren M. en P., die beiden minder goed bekend staan. M. vertoeft op het ogenblik trouwens ook weer in het Huis van Bewaring te Middelburg. Deze lieden, door de raadsman van C. als „demo nische figuren" betiteld, zorgden er voor, dat het vee niet achterhaald kon worden. „Diefstal van vee uit de weide is met name in een provincie als Zee land bijzonder ernstig", aldus de of ficier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen. Hij betoogde, dat deze zaak zeker voor de meervoudige ka mer gekomen was, wanneer C., die zeer gunstig bekend staat, niet zo zijn best deed om één en ander weer goed te maken. Mr. van der Dussen achtte een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vijf maanden voorwaarde- lenk met drie jaar proeftijd, alsmede reclasseringstoezicht op zijn plaats. Mr. W. K. H. Dieleman bepleitte een geheel voorwaardelijke straf, maar de politierechter vonniste conform. Dronken op brommer Een verblijf van vijf jaar in het Vreemdelingenlegioen en gevechten in Indo-China hebben de drieënder tigjarige fabrieksarbeider E. H. de R. uit Nieuw-Namen geen goed gedaan. Een hoogfrequent cafébezoek leidde er op 17 zowel als op 18 oktober j.l. toe, dat hij in kennelijke staat zijn In de jongste bestuursvergadering van de veilingvereniging ,,Z. Beve land" te Goes, rezen nog enige moeilijkheden met betrekking tot de aanbesteding van het nieuwe gebou wencomplex. Op 23 december is er weer eon vergadering van het be stuur en dan hoopt men dat genoem de moeilijkheden zijn opgelost. Het ligt in de bedoeling om dan half ja nuari tot de aanbesteding over te gaan. ii het vanouds bekeride aperitief Donderdagmoi gen omstreeks elf uur kreeg de veerboot „Koningin Juliana" op de dienst Perkpolder-Kruiningen een motorstoring. De verdienst moest toen met één boot worden voortgezet hetgeen aan beide zijden grote op stoppingen tot gevolg had. Vele auto mobilisten (het was juist heel druk met vrachtverkeer) hebben enkele uren moeten wachten alvorens zij kon den overvaren. Om tien voor vier 's middags is er een tweede boot ingelegd, zodat toen de achterstand kon worden ingelopen. De „Koningin Juliana" is in de ha ven van Perkpolder gerepareerd. bromfiets bestuurde. Toen de politie hem voor de eerste maal aantrof lag hij in de buurt van Axel midden op de weg met gesloten ogen te roken. De R. bleek die dag het uitzonderlijk hoge promillage van 2,60 alcohol in zijn bloed te hebben en een dag later was het niet veel minder. „Waanzin nig", meende de officier, die twee we ken hechtenis en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid vorderde. De R. werd veroordeeld tot twee we ken hechtenis, alsmede zes maanden ontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. (Advertentie) Een gekleed costuum mag niet in Uw garderobe ent' breken. Kies er een bij P&C en ontdek hoè Ideaal U daar slaagt in de exclusieve collectieI Daar vindt U het costuum dat zowel vlot als geolistingeerd kleedt; dat even geschikt is voor Kerstdiner en schouwburgbezoek ols voor talloze andere gelegenheden. Zuiver wollen kamgarens in de cachetvolle tinten cntracietgrijs en donkerbloow X Ook In smoking-, jacquet- en rok-tostuums heeft P&C een rijke sortering. tieS-'P&G loppïejta&aS De gemeenteraad van Biervliet heeft zich tijdens de jongste openba re vergadering bezig gehouden met de openbare behandeling van de ge meentebegroting '59 die vorige week woensdag in een huishoudelijke ver gadering nader onder de loep was ge nomen. De door b. en w. aangeno men ontwerpbegroting 1959 werd zon der hoofdelijke stemming onveran derd vastgesteld. De gewone dienst dezer begroting sluit met een bedrag van 542.901,59. Met een post van onvoorzien ad 3091,96. De voorzitter gaf verder nog een opsomming van de kapitaalsuitgaven, die op het programma staan en die, voor zover mogelijk, nog aan de be groting 1959 moeten worden toege voegd, namelijk de bouw van een nieuwe openbare lagere school, aan schaffing van een nieuwe brandweer wagen, verbetering van de West straat. aanlegging van een wandel pad vanaf de Gentsestraat over Oude stadwei naar de nieuwe bushalte in de Weststraat, aanleg van een nieu we algemene begraafplaats, verbete ring van de straatverlichting en fi nanciële medewerking bij de bouw van een nieuwe christelijke kleuter school. De heer Dijk, vrije lijst, drong aan op bezuiniging. De heer Machiel- sen (P. v.d. A.) verklaarde geen post uit de begroting te kunnen halen, waarop bezuiniging kan worden toe gepast zonder het verzorgingspeil van de gemeente te schaden. De heer Klaeys (KVP), was dezelfde mening toegedaan. Op voorstel van wethouder van Pa- melen, KVP, werd voor de burge meester een vaste toelage van 800 per jaar vastgesteld. Wat de toekenning van kolentoe- slag aan de ouden van dagen betreft deelde de voorzitter mee, dat dezelf de regeling als vorig jaar zal worden toegepast. Enkel is de toeslag, wel ke over de periode van 13 weken zal worden verstrekt, verhoogd tot 4,85 per week. Op voorstel van b. en w. werd een krediet bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten, dat 31 de cember afloopt voor het jaar 1959 vastgesteld op 50.000. (Advertentie) Nog vóór de Kerstda gen kunt U een leuk japonnetje maken van moderne wollen fanta sie structuur- 130 en 140 cm breed. In diverse modetinten, o.a. koraalrood, beige, maisgeel, olijfgroen, ko- renblauw enz. Nu voor de SPECIALE PRIJS van per meter Gistermiddag omstreeks vier uur is op de rijksweg onder 's-Heer Arends kerke op het kruispunt Eindewege een bromfietser door een auto ge grepen en gedood. Het slachtoffer, de negenenveertig jarige A.B. uit Heinkenszand, werd bij het oversteken van de weg door de personenauto, die uit de richting Middelburg kwam, een eind meege sleurd. De heer B. moet op slag zijn gedood. De bestuurder van de perso nenauto, de heer V. L. uit Schijndel liep geen letsel op. De bromfietser heeft verzuimd om aan het verkeer op de rijksweg voorrang te verlenen. VLISSINGEN Luxor: Bommenwerper B-52, 14 j. Alhambra: De liefdesroman van een koningin, a.l. Brittannia: Recital door Marjo Tal. MIDDELBURG Electro: 08/15 - De kazerne. Schouwburg: De grote bluf. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Heimweh, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Spaanse driften, 18 j. met voorb. Breda - Bergen op Zoom VLISSINGEN Luxor: Bommenwerper B-52, 14 j. Alhambra: De liefdesroman van een koningin, a.l. MIDDELBURG E4ectro: 08/15 - De kazerne. Schouwburg: De grote bluf. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Jonge leeuwen, 18 j. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Kaiser- ball, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Spaanse driften. 18 j. met voorb. Concertgebouw 8 u.: Het gouden zwaard 14 jaar. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Vrou wen en spionnen, 14 j. G. de Nijs 2 u.: Missie-schieting; 6,3o u.: Missie-prijs- kaarting. BELGISCH KLINGE 7,30 uur: Dolle liefde, als bijfilm Menselijke torpedo's ^ONS VLUCHTEN SCHEMA IN HANDEN VAN EEN POUTIE -SPION DE ZENDER OPGEBLAZEN DAT ZIET ER LEL'JK UIT, BAAS WE KUNNEN ER BETER MET DE VA 10 VAN DOOR GAAN, VOOR HET TE LAAT IS MAAR REEDS IS DE ACTIE VAN 0E INTERPOL TEGEN DE SMOKKELVLOOT IN VOLLt GhHC 4

de Stem | 1958 | | pagina 2