t Kalmthoutse heide is natuurreservaat Douwe Egberts taüak Dokter C. Leman 40.000 voerde operaties uit 'g De erkenning blijft vele jaren uit! Brand op m.s. Prinses Irene Ook Amerika heeft nu zijn „Schneider" zo lekker Markant jubilaris te Bergen op Zoom Hawthorn rijdt niet meer Open Uw VERSTOPTE NEUS in een wip! DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 SI-SI VRUCHTENLIMONADE IS NU GEVITALISEERD Daardoor nog fijner Nog gezonder Zondag rallye om Stadhuisprijs Belgisch elftal voor Bergen op Zoom Europabeker SPORT IN 'T KORT Krachtige Kost voor het Kind! „IK WIL NIET" /NèrkoudénPn AANBESTEDINGEN MARKTEN WATERSTANDEN (Van een onzer verslaggevers) Tussen Rotterdam en Antwerpen, de twee naar elkaar groeiende metropo len, ligt een magnifiek recreatiegebied, de Kalmthoutse Heide. Duizenden dagtoeristen, die de steden ontvluchten, zoeken in de zomermaanden de Kalmthoutse Heide op omdat er rust heerst, intense rust. Honderden grote en kleine kunstenaars dragen hun schildersezel mee naar dit gebied, dat door zijn wilde bomen- groei, zijn heuvelende landschap, inspiratie geeft. Tientallen wetenschapsmensen vorsers in de na tuur, dwalen over het terrein, omdat zij in dit re servaat een verscheidenheid aan bomen, planten, bloemen en vogels vinden, zoals bijna nergens in West-Europa. Maar de Kalmthoutse Heide (het werd reeds veel eerder gesignaleerd) wordt ernstig bedreigd. Wordt dit gebied onbeschermd gelaten èn door de Belgi sche èn door de Nederlandse overheid, dan gaat het langzaam maar zeker verloren. De Kalmthoutse Heide (en dat wordt zeer vaak vergeten strekt zich uit van het Nederlandse Huijbergen tot het Belgische dorpje Heide, van de Ossendrechtse kazerne tot het landgoed De Boter bergen onder Wildert. Het omvat in totaal 3500 hectaren, waarvan de helft op Nederlands, de andere helft op Belgische grondgebied ligt. Het gebied vervult een artistieke, maar vooral een sociale functie De laatstgenoem de taak wordt steeds uitgebreider door de opeen hoping van mensen in de delta. Reeds vijftig jaar lang vecht de Belgische organi satie voor natuur- en stedeschoon, gevestigd in de Antwerpse Carnotstraat, voor het behoud van de Kalmthoutse Heide. Maar de Belgische regering weigert de hectaren tot een natuurreservaat te be stempelen. Daarom gaat een gemeentebe stuur als het Kalmthoutse heel rustig zijn gang. Er worden in de duinen spectaculaire motorcrosses gehouden. Er volgt een even specta culair protest van ontelbare natuur vrienden. Dan schrikt het gemeen tebestuur. Het belooft beterschap en neemt een politieverordening aan, waarin gereglementeerd wordt, dat dergelijke vertoningen, die een gron dige verwoesting met zich meebren gen, geen doorgang meer mogen vin den. Begrijpt het gemeentebestuur eindelijk iets van zijn eigen belang, de tientallen boeren, het gedrag Van de overheid ziende, zoeken nieuwe, frisse grond en ploegen een stuk van de heide om. Weer komt de na- tuurwacht in het geweer, maar het kwaadis gebeurd en zo gaat dat steeds weer opnieuw. ,,Het is eeuwig zonde", zegt Jan G. Sloff, de bekende leraar uit Bergen op Zoom, die niet alleen geïnteres seerd is bij de talrijke verwoestin gen, in België aangericht, maar die evenzeer de verwoestingen in het Ne derlandse gedeelte volgt. Derde functie Redt de derde, wetenschappelijke functie de Kalmthoutse Heide? In 'n gulden boek, samengesteld door vijf tig geleerden, wordt het grote weten schappelijke belang van het natuur reservaat aangetoond- De Kalmthout se Heide is een type-landschap uniek in zijn soort. Door zijn ligging en zijn klimaat vormt het een onmisbare schakel in de reeks van gaafgeble- ven heidereservaten in West-Europa. Door de grote oppervlakte is het ter rein tamelijk goed beschermd tegen schadelijke beïnvloeding. Bovendien: de podsolvorming Cpod- sol is een grondsoort) kan nergens zo goed worden bestudeerd als op de ze heide. Daarnaast., de duinen ver tonen het altijd wisselende beeld van opbouw en afbraak. Vervolgens., de streek is bijzonder rijk aan planten soorten. Er komen alleen reeds vijf enveertig korstmossen voor, meer dan honderd gewone mossen. De lijst van zaad- en varenplanten bevat eni ge honderden namen. Eveneensde Kalmthoutse Heide is op ornitologisch gebied onovertrof fen. België telt honderdvijfenveertig soorten broedvogels. Er bevinden er zich honderdeenentwintig op deze heide. Er zijn zelfs vogels, die alleen hier voorkomen, de tafeleend en de ge-oorde fuut. Tenslotteentomolo gisch is het landschap van enorme waarde. In de grote vennen komt ne gentig percent van de in België le vende libellen voor. Het aantal in- sektensoorten is bijna onvergelijk baar. Zwart op wit zeggen dit de profes soren, die niet begrijpen waarom dit gebied niet wordt beschermd: die bij de Hoge Raad voor de Natuurreser vaten aandringen op bescherming. Ecuwig zonde „Het is eeuwig zonde", herhaalt de Bergenaar Jan G. Slofl. Hij mijmert over het stuifterrein, dat dertig jaar geleden de Borgvlietse Duintjes nog was. Het gebied, ingeklemd tussen de aanplantingen van Bergen op Zoom en het woeste gedeelte van de Wouwsche Plantage, bracht de toe schouwer door het wisselende aanzien telkens een ander beeld. En telkens anders was de plantengroei. Als stuif terrein zijn de Borgvlietse Duintjes tot rust gekomen, zoals ook de Krie- De zwarte stern, een trouw bewoner van de Kalmthoutse heide. kelaarsduinen en de Wildernissen, beide onder Putte. Het steeds wisse lende landschap is vlak geworden. Mastevliegers, uitgezaaid door vrucht dragende bomen van de naaldhout plantages, gaan steeds meer terrein beslaan. Zuidwest-Brabant heeft nu geen stuifterreinen meer, maar even over de grens ligt het grote en ge makkelijk toegankelijke gebied, dat Kalmthoutse Heide heet. Daar ligt t brede open terrein, waarin de wind speelt en de stuifzanden telkens in een andere vorm modelleert. Ner gens is de soortenrijkdom aan plan ten groter dan hier. ,,Er zijn vele jaren van studie voor nodig om dit gebied goed te kennen' zegt Jan G. Sloff. Tientallen jaren zwerft hij reeds van dag tot dag door de heide- Hij maakt ontelbare notities, fotografeert en bestudeert. ,,Ook daarom is de Kalmthoutse Heide van zo'n bijzondere betekenis, omdat er zoveel prachtige vochtige plekken zijn, van eenvoudig onver gelijkelijke pracht door de pluizen van wollegras, zijn gele bloemen en oranjebruine vruchten van het beenbreek. zijn fraaie orchideeën". Brokje poëzie In een onbeschermd gebied gaat een stuk poëzie verloren. Door motor crossen en dergelijke wilde manifes taties verdwijnen zeldzame zaad- en varenplanten. Enkele namen? Krui pend struisgras, akkerleeuweklauw, grote en kleine ratelaar, helm, zand zegge, sterzegge. wateraardbei, klein warkruid, stijve ogentroost, moeras- basterdwederik, wespenorchis ronde zonnedauw, boskartelblad, welrieken de nachtorchis, dwergrus, waterlobe lia. Zij komen alle op de heide voor en zijn zeldzaam. Op de Kalmthoutse Heide woont de fuut naast de zomertaling. porselein hoen, kleine plevier, tureluur kie kendief. kapmeeuw ransuil, boom- klever enzovoort Gistermorgen omstreeks half zeven is brand uitgebroken op het motor schip „Prinses Irene" dat gemeerd ligt aan de afbouwkade van de n.v. scheepswerf en machinefabriek ,,De Merwede" te Hardinxveld-Giessen- dam. Het vuur was ontstaan in de vriesruimen en breidde zich snel uit in het isolatiemateriaal, dat onder meer bestaat uit kurk en teer. De hevige rookontwikkeling maakte het zeer moeilijk de brandhaard op te sporen en te lokaliseren. Nadat de bedrijfsbrandweer de eer ste slangen had uitgelegd, werd as sistentie verleend door de gemeente brandweer van Hardinxveld-Giessen- dam. Ook werden twee spuiten met behulp van een torenkraan aan boord van het schip gehesen. Hoewel er zoveel water werd gege ven dat het schip na enige uren al zwaar begon te hellen, slaagde men er pas in de brand rond tien uur meester te worden. De koel- en vriesruimten zijn geheel vernield; de schade is nog niet be- imnd. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Er was aan boord van het schip de gehele nacht ge werkt. Het vaartuig dat 20 miljoen kost en bestemd is voor de Oranjelijn te Rotterdam, thans overgenomen door de K.P.M., is in juli jl. door prinses Irene te water gelaten. Het is 139 meter lang en meet 9.000 ton deadweight. De „Prinses Irene" zou in maart naar Rotterdam vertrekken en dan de proefvaart maken. Het is echter niet zeker, of deze proefvaart uit gesteld zal moeten worden. Het was de bedoeling dat het schip vlagge- schip zou worden van de „Oranje- lijn", welke maatschappij thans de „Prins Willem van Oranje" als vlag- geschip heeft. Een zekere Michael Almasi is erin geslaagd vier jaar lang bij een Ame rikaanse vliegtuig- en raketindustrie te werken en toegang te hebben tot fabrieksgeheimen, nadat hij zich had aangeboden als kernfysicus, die ge studeerd had aan de universiteit van Ottawa, bij dr. Einstein in Zwitser land en madame Curie in Parijs. Op 26 november jongstleden is hij met vrouw cn kinderen verdwenen. Almasi meldde zich in 1954 aan bij de Boeing Airplane Corporation, die hem eerst te werk stelde in het onderzoekcentrum voor de Bomarc- raket in Seattle en vervolgens bij de vliegtuigfabriek in Wichita. Men kreeg verdenking, toen hij tenslotte op geen enkele wijze bleek te beant woorden aan zijn kwalificaties. Hij heeft later zelf toegegeven, dat deze vervalst waren, nam in november van dit jaar zijn ontslag en verdween toen onmiddellijk. De maatschappij heeft het geval doorgegeven aan de Amerikaanse luchtmacht. Het begon, toen ik mijn eerste pijp opstak. „Dat was het!", dacht ik. Maar... onvergelijkelijk lekker pijproken wel kan merkte ik eerst, toen ik Douwe Egberts tabak ontdekte. Die zachtheid, die milde smaak en geur.... de voorkeur .ervaren" rokers bewijst het: een pijp en D.E. horen bij elkaar I (Advertentie) Weet U wat dit betekent? Dat de smaak van deze edelste vruchtenli- monade nu als het ware verjongd n verlevendigd is. Het sap van de nieuwe kersverse sinaasappeloogst is in Si-Si rijk verwerkt. Er ging weer echte kristalsuiker bij En het ver kwikkende C02. Próéf nu eens die nieuwe gevitaliseerde Si-Si Morgenen overmorgenen el ke dagHeerlijk Waarom worden de wouwaapjes altijd in hun rust gestoord? Zondag star' in Hulst de tweede Stadhuisprijsrallye. Ze wordt georgani seerd in samenwerking tussen de ZE- VAC en de SNARC (St.-Niklaas)De Stadhuisprijs is een zilveren wissel beker die het gemeentebestuur van Hulst beschikbaar heeft gesteld. Het is een kaartleesrit over een af stand van circa 100 km. Het traject dat de sportcommissie heeft uitgezet voert voornamelijk over Belgisch grondgebied en de gemiddelde snel heid is 36 km per uur. De start in Hulst is om 12 uur en de finish in Ant werpen op de Markt. In de „Stad Nan tes" te Antwerpen vindt na afloop de prijsuitreiking plaats. Behalve dc wisselbeker van Hulst, die vorig jaar werd gewonnen door de equipe van Dijck-Dielen uit Ant werpen, is er nog een plaquette van St.-Niklaas, benevens een serie andere prijzen. De opzet en de uitwerking van de rit is verzorgd door drs. Hendrikx, een oud-Hulstenaar die nu in Antwerpen woont. Voor de hedenmiddag te Bergen op Zoom te spelen voetbalwedstrijd tus sen een elftal van de Nederlandse luchtstrijdkrachten en een Belgisch elftal werd het Belgische elftal als volgt samengesteld. Doel: v. d. Broek. Achter: Verhoeven en Reynders. Midden: Guven, Lovinfosse en Calu- waerts. Voor: Vermunicht, Sterken, Gremer, Oversteijns en Isterdaal. Het elftal van Nederland gaven wij reeds gisteren. Kraay, die aanvanke lijk de stopperspilplaats innam, speelt niet mee. Zijn plaatsvervanger is nog niet bekend. (Advertentie) De jreruchten dat de Brit Hawthorn, wereldkampioen 1958 zich uit de ac tieve wedstrijdsport terug zou trek ken, blijken op waarheid te berusten. De Engelse coureur heeft in een op 7 oktober gedateerde brief aan Enzo Ferrari, de eigenaar van de stal, waar voor Hawthorn uitkwam, medegedeeld niet meer in wedstrijden uit te zullen komen. Hij bedankte de Italiaan voor de prettige samenwerking en voor de hulp die de fabriek hem had geboden bij het behalen van het wereldkam pioenschap coureurs. Als herinnering aan dit succes wil Hawthorn de wa gen waarir. hij het wereldkampioen schap behaalde, kopen. Enzo Ferrari deelde dinsdag mede, dat de Franse coureur Jean Behra het volgend seizoen als kopman voor zijn fabriek zal rijden. De stal- van Ferrari zal verder bestaan uit de Belg Olivier Gendebien, de Amerikaan Phil Hill, de Engelsman Cliff Allison en de Amerikaan Dan Courney. Gisteren is de loting verricht voor de kwart-finales van het toernooi om de Europa-voetbalbeker: Standard Luik tegen Stade de Reims, Sportclub Vienna tegen Real Madrid (bekerhou der), Young Boys uit Genève tegen Wismuth uit Oost-Duitsland, de win naar van de beslissingswedstrijd tus- ten Madrid Atletico en CDNA uit So fia tegen Schalke '04 uit West-Duits- land. IN DE jaarlijkse „poll" van U.P.I., om de beste sportman van het jaar te vinden, is de Australiër Herb Elliott met grote meerderheid aan gewezen als de sportman van 1958. DINSDAG leidde in de Zesdaagse van Kopenhagen het Belgische koppel v- Steenbergen-Severeijns. (Advertentie) (Van een onzer redacteuren) Als dokter Coen Leman uit de Stationstraat van Bergen op Zoom in zijn (diepe) praatstoel gaat zitten, kunnen er twee din gen gebeuren. Of hij tapt de laatste nieuwe mop (hij is een fe nomeen op dit gebied, want hij kent er honderden!) óf hij ver telt over de meest komische of dramatische gebeurtenissen uit zijn rijke artsencarrière. Omdat hij op de 18e december gaat herdenken, hoe hij veertig jaar geleden in Bergen op Zoom be gon, haalt de dokter, die tevens neus-, keel- en oorspecialist is, juist in deze donkere decemberdagen een schat herinneringen op. Een snor kan niet tegen motorengeronk Een herinnering aan een telefoon tje, dat hem dertig jaar geleden be reikte. Een inrichting, waar gees teszieken worden verpleegd, vroeg of de dokter direct wilde komen. „Natuurlijk", antwoordde hij. „ik ga mijn auto halen en ik ben er." „Er is al een voertuig naar U on derweg", zei de stem aan de andere kant van de lijn. Even later zat de dokter als enige passagier in een grote bus, op weg naar de inrich ting. De chauffeur wist niets. In de inrichting aangekomen maakte de dokter kennis met een patiënt, die het gepresteerd had een flinke para plu in te slikken. „Ik dacht wat ziet die man er toch opgeblazen uit", zegt nu de dokter. „Het is een magere man geweest", vertelden verplegers, die ook niets wisten. „Ik ben lang met die patiënt bezig geweest", vertelt de dokter. „Ik heb diverse stukken van de paraplu naar boven gehaald, maar het mocht uiteinde.ijk niet baten. Er was te I veel in het lichaam van d" patiënt stuk egaan. Hij stierf." Toen dokter Leman in 1918 naar Bergen op Zoom kwam (hij was te voren militair arts geweest in Sluis en Breda), was nij de enige specia list in het Scheldestadje Logisch kon hij niet alle operaties verrichten. Was er een operatie uit te voeren, waarbij het hoofd van de patiënt niet was betrokken, dan moest er een dokter uit Breda komen. Her haaldelijk gebeurde dat. De Bredase specialist bezat slechts een fiets. Hij kon nooit snel ter plaatse zijn, of schoon hij zijn uiterste best deed. Hij weigerde nooit te komen, ook niet als het sneeuwstormde. „Op e. n koude winteravond", ver telt aokter Leman „moest ik de Bredase arts roepen voor een patiënt met een klemmende breuk. Het was hondeweer, maar mijn collega trok er zich niets van aan. Hij arriveerde in Bergen op Zoom, wilde een opera tie doen, maar de patiënt weigerde halsstarrig geopereerd te worden. De Bredase specialist vertrok toch met 'n opgewekt gezicht uit de kli niek." Dokter Leman zelf voerde vele, vele operaties uit. „Zeg maar, dat ik 300 dagen per jaar aan het werk ben. Gemiddeld doe ik per dag drie of vier opera ties. Ik overdrijf niet als ik zeg, dat ik in mijn loopbaan 40.000 ope raties heb uitgevoerd." Het waren soms gemakkelijke, soms erg moeilijke operaties. Ontelbaar zijn de naalden, knopen, muntstuk ken en spelden, die de dokter uit een der longen of de maag tevoorschijn haalde. Het bleef daarbij niet, want zelfs gebeurde het, dat de arts een lepel opviste. Hoeveel beentjes en botjes hij naar de oppervlakte bracht is met geen mogelijkheid te zeggen, Dokter C. Leman maar het waren er velen. Er was er eens één bij van 9 bij 5 centimeter. Veertig jaar deed dokter Leman zijn heilzame werk. Of schoon niet-katholiek appre cieerde hem het katholieke Bergen op Zoom ten zeerste. Werkt als een nebulisatorl Verspreidt zich tijdens het ver stuiven, om Uw neus in een wip te openen en open te houden. "SPROEI EVEN.EN UADEMT WEER!" AANBESTEDING RIJWIELPAD IN W.Z.VL. Namens Ged. Staten van Zeeland werd te Middelburg aanbesteed de aanleg van een rijwielpad langs de weg Oostburg - Waterlandkerkje - Schoondijke. De uitslag was: GOES, 9 dec. Export- en indus trieveiling: jonathan H85-90 30, 80-85 27-29, 75-80 30-34, 70-75 31, 65-70 26- 26,60, 60-65 13,30-16, H2 6,50-7,50, cox orange pippin H80-85 65, 75-80 69, 70- 75 69, 65-70 61, 60-65 49-51, 55-60 35, H2 9,50, goudrenet H95-105 26, 85-95 25-28, 80-85 23-25, 75-80 18-23, 65-75 13- 16, H2 7, K 12,50-12,80, F 7,10-7,30, gol den delicious H80-85 40-60, 75-80 32-51,. 70-75 30-50, 65-70 23-44, 60-65 17-32, H2 10-19, lombarts calville H80-90 27-28, 70-80 17-26, 60-70 14-26, H2 6, comtesse de Paris H75-85 20, 65-75 16-17, 55-65 10,40-10,50, st. rémy H75-85 13, 65-75 13-14, H2 10, gieser wildeman H60-70 34-35, 55-60 19-28, H2 7-11, doyenne du cornice H80-85 94-101. 75-80 100-103, 70- 75 103-106, 65-70 101-102, H2 85-90, div. appels kroet en val. Op monster: con ference H65-75 48, 55-65 40,90-42,10, legipont H65-75 49. 55-65 45, br. alex lucas H75-85 52, 65-75 49. Verpakt fruit golden delicious H75-80 60, 70-75 60, 65-70 54, cox orange pippin H70-75 74. Gewone veiling: cox orange pippin K 36-56, F 8-38, jonathan K 10-14, F 3-8, golden delicious K 18-37, F 8-13, zoete ermgaard K 28, doyenne du co rnice K 89-95, F 83, st. rémy K 11, F 7-9, gieser wildeman K 15-18, legipont K 31, H2 19-21, conference K 35-39, F 24-28, H2 23-25. GOES. 9 dec. Eierenprijzen. Be richt van handelaren. Kippeëiren 14, poeljeëiren 11, eendeëieren 8. GOES, 9 dec. Granen, zaden en peulvruchten: tarwe, basis 17 pet. vocht 27,50-29.50, gerst, idem 24-28, haver, basis 15 pet. vocht 20-24,50, kleine groene erwten 30-52, schokkers 50-90, bruine bonen 70-95, karwijzaad 70-84, blauwmaanzaad 120-135. Alle prijzen gelden per 100 kg, boeren- schoon af boerderij. Aardappelen. De prijs van klei- aardappelen bedroeg heden: bintje, binnenlandse sortering 16,50, bintje, export sortering 18,50, koopmans blau we, binnenlandse sortering 14,50-15, eigenheimer, binnenlandse sortering 13-14, meerlander, binnenlandse sor tering 13-14, alpha, export sortering 17,50. Prijzen per 100 kg, 35 mm opw. geleverd aan de sorteerinrichting, sor- teerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 3,25-3,75 per 100 kg. Stro: gerstestro 45-50, tarwestro 45- 50, erwtestro 57,50-62,50 per ton. Uien. De uienprijs bedroeg f7 per 100 kg onafgestaart produkt. Vlas. Er is een behoorlijke vraag naar goede kwaliteit vlas. De prijzen waren voor: goede kwaliteit gerepeld vlas p. kg 18-25 ct„ afwijkende kwa liteit 10-18 ct. Goede kwaliteit onge- repeld vlas p. kg 18-22 ct., afwijkende kwaliteit 10-17 ct. Eieren. Eieren noteerden 2,50 p. kg. ROTTERDAM, 9 dec. Aanvoer in totaal 2809, weektotaal 4830, vette koeien en ossen 375, gebruiksvee 837, vette kalveren 180, graskalveren 198, nucht. kalveren 569, varkens 52, big gen 35, paarden 53, veulens 2, scha pen of lammeren 492, bokken of gei ten 16. Prijs in centen per kg: vette koeien le kw. 295-325, 2e kw. 280-290, 3e kw. 250-260; vette kalveren 280-310, 260-270, 210-250; slachtpaarden 210, 180, 170. Prijs in guldens per stuk: gras kalveren 450. 375, 280; nucht. kalve ren 72, 60, 48; biggen 60, 45, 40; scha pen 90, 70, 60; lammeren 98, 78, 60; kalfkoeien 1200, 980, 850; melkkoeien 1200, 980, 850; vare koeien 850, 750, 600; vaarzen 875, 800, 600; pinken 625, 500, 400. Vette koeien aanvoer iets meer, handel traag, prijzen als gisteren. Vet te kalveren even meer, vlot, wat hoger in prijs. Graskalveren korter, traag, als vorige week. Nucht. kalveren als vorige week, goed, ruim prijshoudend. Biggen iets kleiner, tamelijk, ongewij zigd. Slachtpaarden als vorige week, traag, le kw. prijshoudend, 2e en 3e kw. lager in prijs. Schapen even rui mer, redelijk, onveranderd. Lamme ren even ruimer, redelijk, iets stijver in prijs. Kalfkoeien even ruimer, kalm, goed prijshoudend. Melkkoeien even ruimer, kalm, goed prijshoudend. Vare koeien iets groter, flauw, stabiel. Vaarzen matig, lui, onveranderd. Pin ken matig, lui, onveranderd. Op de dag van zijn jubileum Fi7ma"*geb?. dT Bokx, Terneuzen, wordt de dokter gehuldigd: f 66-860; _H. den Exter, Groede, niet alleen, omdat hij zich een uitnemend vakman heeft ge toond (hetgeen zijn huidige collegae van hem getuigen!), maar vooral ook, omdat hij on der alle omstandigheden zulk een humaan, vriendelijk en in nemend mens is geweest en nog altijd is 63.525; G. Sponselee, Kioosterzan- de 61.780; firma wed. P. R. Tous- saint, Cadzand 61.079; I. de Oude. Biervliet 60.375; Aannemersbedrijf Zeeland N.V., Middelburg 58.000; gebr. van Wallenburg, Middelburg 54.200; P. van de Sande, Breskens 50.900; P. Mollet, Hoofdplaat, 50.500; Aann. bedrijf M. Hol N.V-, Hulst 49.000; Th. Cambier, Bres kens 48.075; N.V. aannemersbedrijf „ELK", Geleen 47.100: D. de Ruijs- scher, Biervliet 45.917. Konstanz 320 (—2), Rheinfelden 190 6), Breisach 92 10), Straatsburg 198 9), Maxau 368 (+1), Mannheim 190 (—5), Mainz 210 (—1), Bingen 136 (—2), Kaub 140 (—6), Trier 133 (—2), Koblenz 150 (—4), Keulen 108 (—12), Ruhrort 301 (—3), Lobith 906 (—5), Nijmegen 689 (—7), Arnhem 732 (—3), Eefde IJssel 263 4), Deventer 173 6), Monsin 5530 5), Visé 4963 5), Borgharen 3900 10), Belfeld 1102 (+12), Grave beneden de sluis 477 (+4).

de Stem | 1958 | | pagina 3