DREIGENDE KABINETSCRISIS Brabant lanceert Kreekrakplan Affiche kinderboekenweek Motie Romme - olie op de golven door minister niet vertrouwd Koele ontvangst van Ülbricht in Warschau GENEVE Chaban-Delmas (43) voorzitter In 1959 inenting van twee miljoen kinderen Crisis in Luxemburg Meerderheid Kamerslechts 1 jaar verhoging belasting Incident in Lagerhuis Uitbreiding aantal kardinalen Industrieterrein van 1600 ha Monnerville president Senaat I DAGBLAD VOOR ZEELAND Samenwerking AKU Aandeelhouders Novivlas akkoord Tijdelijk neerslag K VP laat tanden zien Grote Vier van Westen zondag naar Parijs De motie-Romme Winter kondigt zich aan Li is tel bijeenkomst kernwapenproeven Impasse conferentie onverhoedse aanval Libanon verwerpt Eiscnhowerleer Verkiezing president in Venezuela Zestig missionarissen naar Afrika Franse Nationale Vergadering Mislukte overval op vliegtuig in Cuba Sovjet-schrijver verkoos vrijheid De strijd tegen de kinderverlamming 98e JAARGANG No. 22933 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegera, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 10 DEC. 1958 Abonnementsprijs ƒ7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Tel. 22341 (3 lijnen). Fosigiro zvtsaei Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 -^OOSTBURG, Nieuw In Delft vergaderden de aan deelhouders van de N.V. Novi vlas. De vergadering ging ak koord met het voorstel van de raad van beheer om tot een sa menwerking met de Algemene Kunstzijde Unie te geraken met betrekking tot de exploitatie van de door het vezelinstituut TNO te Delft ontwikkelde werk wijze voor het vervaardigen van linnen garens. In beginsel is nu dus door de aan deelhouders aan de AKU onder be paalde voorwaarden optie verleend op hun aandelen. De AKU zal nu nog met iedere individuele aandeelhouder of groep van aandeelhouders de defi- nitieve overname regelen. De socialistische partij van Luxem burg zou besloten hebben uit de re geringscoalitie te treden, omdat gis termiddag in de kamer een motie van afkeuring tegen de socialisti sche minister van justitie en arbeid Vict-r Bodson, is aangenomen. Men verwacht, dat de socialisten hun besluit vandaag zullen bekend maken. De motie van afkeuring hield ver band met beschuldigingen, dat de minister zou hebben geprobeerd een mislukte poging tot omkoping van een functionaris van het ministerie van vervoer in de doofpot te stop pen. De katholieken, die samen met de socialisten in de regering zitten, steunden de liberale oppositie bij de stemming. De communistische oppo sitieleden onthielden zich van stem ming. (Van onze parlementaire medewerker) De Tweede Kamer is, mei uitzondering van tie fractie van de P. v. d. A., niet van plan de belastingvoorstellen van minister Hofstra zonder meer te aanvaarden. Men is van mening, dat de verplichting van de verhogingen van belastingen, die uitdruk kelijk tijdelijk bedoeld waren, niet langer dan voor een jaar kan worden aangenomen. De strijd legen de minister is echter nog in volle gang. Bij tie replieken lieten verschil lende fracties duidelijk de tanden zien, met name de financiële specialist van de K.V.P., dr. Lucas. Prof. Romme diende een motie in om de standpunten van voor- en tegenstanders te overbruggen, maar minis ter Hofstra gaf zijn fiat hieraan niet. TRUMAN, oud-president van de V. S. is bereid weer op het politieke toneel te verschijnen. Als senator Symington democratisch kandidaat voor de presidentsverkiezingen in 1960 wordt, wil Truman diens plaats in de senaat innemen. DOOR EEN INSTORTING in een ko lenmijn te Oberhausen zijn vier mijn werkers om het leven gekomen. DE VEILIGHEIDSRAAD heeft zich gisteren uitgesproken voor toelating van het kortgeleden onafhankelijk geworden Guinea. De algemene ver gadering zal zich deze week hier over uitspreken. Frankrijk onthield zich van stemming. EEN BRITSE treiler uit Aberdeen is bij het Noordfriese eiland Amrum gestrand en gezonken. De zeven opva renden werden gered. DE FRANSMAN Guy M.A.B. uit Nice, die duizenden brieven en ande re documenten uit archieven in Ne derland had gestolen, is door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot acht maanden met aftrek. DE BELGISCHE regering heeft voor het eerst het parlement een begroting voorgelegd, waarvan de uitgaven ho ger zijn dan de ontvangsten. Het te kort op de begroting voor 1960 be draagt vijf miljard frank. DE DUITSE Bondsdag heeft een re solutie aangenomen, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen te streven naar multilaterale over eenkomsten tussen de zes landen van de EEG en de elf andere landen van de OEES, die moeten leiden tot economische samenwerking in de vorm van een vrijhandelsgebied. TWEE PERSONEN uit Hoogvliet, vader en schoonzoon, hebben een meisje uit Spijkenisse aangerand. De daders zijn gearresteerd. 4 4 4 Weersverwachting van het K.N. t M.I. tot vanavond, opgemaakt 4 j dinsdagavond 23.15 uur: Zwaar t bewolkt met tijdelijk regen, plaat- J t selyk mogelijk voorafgegaan door t i -ineeuw. Overwegend matige 4 zuidoostelijke wind, later mogelijk t ruimend naar westelijke richtin- J t gen. Overdag dezelfde tempera- f turen als gisteren of iets lagere, 4 J Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Aanvanke- 4 lijk matige wind uit het westen. 4 J Zwaar bewolkt, afgewisseld met 4 t enkele opklaringen. Plaatselijk t kans op ijzel en neerslag. Daarna i i matige tot vrij sterke wind uit 4 het zuidwesten. Toenemende be- i wolking vanuit het westen. Dn- 4 kele neerslagvlagen. Vooruitzich- t 4 ten voor morgen: afwisselend 4 J zwaarb ewolkte hemel met op- t klaringen. Enkele neerslagvlagen. J 4 Vandaag: zon onder 16.28 uur, 4 maan onder 16.48 uur. Morgen: 4 f zon op 8.38 uur, maan op 8,56 uur. Hij had reeds een aantal amendementen ingediend, waarin de verkorting van ae duur tot een jaar was neergelegd en waarvan een amendement door de minister destructief was genoemd. In zijn betoog ter verdediging van zijn standpunt heeft dr. Lucas nog eens uiteengezet, dat het niet aangaat om de Kamer voor het jaar 1960 al te binden, wanneer men geen zekerheid heeft omtrent de financieel-economische situatie over dat jaar. „Ik zoek de strijd niet, maar als het moe* ben ik er toe bereid", aldus dr. Lucas. Minister Hofstra heeft van zijn kant ter verdediging aangevoerd, dat zowel de monetaire als de budge- taire situatie het in 1960 zeer waar schijnlijk niet mogelijk zullen maken om van deze verhoogde belastingin komsten af te zien, maar mochten er zich ontwikkelingen voordoen, waar door dil wel mogelijk wordt, dan is ae regering zeker vanzelfsprekend be reid om de belastingen wederom te veriagen. De Kamer wil echter kenne lijk zwart op wit zekerheid hebben en zich niet voor twee jaren binden. Grote sponning Achter dr. Lucas schaarden zich de AR, de VVD en de CH. In de avond vergadering nam de spanning toe, ook nadat prof. Romme met een motie was gekomen, die eigenlijk bedoeld was als overbrugging van de stand punten. In deze motie wordt de rege ring uitgenodigu om de Kamer tijdig in de gelegenheid te stellen om de belastingvoorstellen nader te bezien, wanneer het rapport van de SER over De ministers van Buitenland se Zaken van de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland zullen zon dag aanstaande te Parijs over de Russische voorstellen over Ber lijn spreken. De ministers zullen een rapport be handelen, dat door deskundigen van de vier Westelijke landen is opgesteld. Verwacht wordt, dat de burgemees ter van Berlijn Brandt, in het week end te Parijs zal zijn. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Dulles, is voldoende hersteld om naar Parijs te komen, al dus de Franse woordvoerder. de financieel-economische situatie in het algemeen bekend is gemaakt. Minister Hofstra kon in deze motie geen toenadering vinden van het standpunt. Hij vond het positieve element, waarover prof. Romme had gesproken, te zwak. De motie gaat nl. uit van de aan vaarding van de amendementen, waartegen d^ minister zich krach tig heeft uitgesproken. Er is dus een motie, volgens de minister, „geënt" op negatieve amendemen ten. De leiders van de verschillende frac ties hebben zich in het debat ge mengd. Mr. Burger (PvdA) zag in de motie eei. blij)" van wantrouwen. Zo wel prof. Oud (VVD) als de heer Ti- lanus (CH) en ook de heer van Eys- den (AR) hebben zich scherp tegen deze uitlating verzet. De Kamer heeft met zakelijke argumenten haar stand punt uiteengezet, aldus de heer Tila- nus. De tekst van de motie van prof. Romme is aldus: „De Kamer, gehoord de debat ten over wetsvoorstel 5356, nodigt de regering uit. haar tijdig in de gelegenheid te stellen, de vraag van de al dan niet verlenging over het jaar 1960 van de tijdelijke be lastingverhogingen, genoemd in het voormelde voorstel, te bezien in het kader van de regeringsbe slissingen omtrent de materie, waarover door de SER naar aan leiding van de adviesaanvrage dei- regering d.d. 16 september 1.1. zal worden gerapporteerd". De Britse premier, MacMillan, heeft gisteren, tijdens een rumoerig debat in het Lagerhuis, boos uitgeroepen, dat er mogelijk vroeger dan men denkt verkiezingen zullen worden ge houden. „De kiezers zullen dan kun nen kiezen wie van ons, de leiders van de oppositie of ik, populair is," verklaarde hij. Het debat ging over de recente ar tikelen van Randolph Churchill over de gebeurtenissen tijdens de Suez- crisis. MacMillan verwierp het denk beeld van instelling van een parle mentaire enquêtecommissie voor deze kwestie, waarop tumult ontstond op de banken van de oppositie. Volgens geruchten zou de Paus in zijn maandag te houden toespraak meedelen, dat het aantal kardinalen tot tachtig wordt uitgebreid. Na het overlijden, dezer dagen, van kardi naal Rodriguez zijn er thans, met de nieuwt aangewezenen mee, 74 kar dinalen. De paus zou verder, volgens de geruchten, de benoeming van nog andere kardinalen ,,in petto" willen houden. In grote delen van West-Duitsland is gisteren sneeuw gevallen. In het bijzonder in de omgeving van Frank fort en in het Roergebied ondervond het weg- en spoorwegverkeer over last In de Verenigde Staten is Oswego, een voorstadje <23.000 inwoners) van New York, vrijwel door de sneeuw geïsoleerd. Gisteren is op sommige plaatsen anderhalve meter gevallen. burgemeester heeft de noodtoestand afgekondigd. Een delegatie van de regering van de communistische partij der Duitse Democratische Republiek, onder lei ding van de eerste vice-premier en partij-secretaris Walter Ülbricht is gisteren met een speciale trein te Warschau aangekomen voor overleg met de Poolse autoriteiten. Premier Grotewohl kon irii gezondheidsrede nen niet de leiding van de afvaardi ging op zich nemen. Van Poolse zijde zal bij de bespre kingen de nadruk worden gelegd op het permanente karakter van de Poolse westgrens. De bijeenkomst die de vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie gisteren te Genève zouden houden over een staken der kernwapenproe ven is uitgesteld. Reden voor het uitstel is, dat de sneeuw i Britse en Amerikaanse afvaardiging I meer tijd willen hebben voor de be- Scholen en talrijke ondernemingen studering van een uitvoerig stuk, dat zijn reeds twee dagen gesloten. De maandag jl. door de Sovjetrussische delegatie ter tafel is gebracht. De Russische afvaardiging naar de conferentie ter voorkoming van on verhoedse aanvallen, die eveneens te Genève wordt gehouden, heeft Wes telijke voorstellen tot samenwerking in een bespreking van louter techni- sche aangelegenheden verworpen, al dus is in conferentiekringen verno men. Aan het begin van de conferentie was men het er over eens, dat de conferentie een vijftal weken zou moeten duren. Zaterdag aanstaande zijn deze vijf weken voorbij. Premier Karami van Libanon heeft, volgens het Arabische nieuwsbureau, de „Eisenhower- leer" voor het Midden-Oosten afgewezen. De vorige regering onder president Sjamoen steun de die leer. Langs de route van het station naar de regeringsgebouwen en het ge bouw voor officiële gasten der rege ring. waar de Oostduitser» logeren, werd gevlagd. De bevolking bleef duidelijk koel onder dit vertoon. De verbittering der Polen jegens de Duitsers is maar weinig verminderd door de officiële houding dat de West- duitse imperialisten de vijanden en de Oostduitsers de vrienden zijn. Waarschijnlijk om deze reden is in de Poolse pers maar weinig aan dacht besteed aan het Oostduits be zoek. Volgens de vrijwel volledige uitsla gen van de zondag in Venezuela ge houden presidentsverkiezingen heeft Betancourt 1.104.341 stemmen behaald, Larrazabal 919.283 en Rafaël Caldera 367.822. Betancourt is de kandidaat van de socialistische „democratische actie". Hij kan vrijwel zeker zijn van zijn verkiezing. (Eigen bericht) De commissaris van de koningin in Noordbrabant, pro fessor dr. J. E. de Quay, heeft gisterenmorgen in een rede tot de Provinciale Staten de plannen ontvouwd voor het tot ontwikkeling brengen van het oostelijk gedeelte van het Westerscheldebekken. Het plan omvat: J het aanleggen van een industrieterrein van 1600 hectare, waarvan 900 aan ondiep- en 700 hectare aan diep vaarwater gelegen; 2 het maken van een kanaal van de nieuwe sluis van Antwerpen via Ossendrecht en Woensdrecht naar de Oosterschelde; 3 het maken van een toegang tot de Antwerpse zeesluis; 4 het maken van een sluis voor kleine zeeschepen bij Bath, toegang gevend tot het industrieterrein. Voor details zie pagina 3. Met een Engels chartervliegtuig vertrok gisteren met de 72e R.A.P. T.I.M. chartervlucht een groep van 60 missionarissen van Schiphol naar Oost-Afrika. We zien een gedeelte van de groep hier voor het toestel even voor het vertrek. De Gaullist Jaciues Chaban- Delmas is gisteren op de eerste vergadering van de nieuwe Franse Nationale Vergadering tot voorzitter gekozen. De 43-jarige Chaban-Delmas kreeg bij de tweede stemming over het voor zitterschap 355 stemmen, tegen de socialist Max Lejeune 132 en de com munist Fernard Grenier 16. Bij de eerste stemming had Chaban- Delmas 259 stemmen op zijn naam verenigd, tegen dc conservatieve kan didaat Paul Reynaud 168, Lejeune 89 en Grenier 12. Reynaud trok zich toen terug. In de wandelgangen van de Natio nale Vergadering gelooft men, dat alle 188 Gaullisten, de ifïeesten van de 133 conservatieven en enige radicalen op Chaban-Delmas hebben gestemd. Chaban-Delmas is burgemeester van Bordeaux. Eerder in dit jaar is hij minister van defensie geweest. De nieuwe Senaat heeft gisteren de 60-jarige radicaal Gaston Mon nerville tol voorzitter gekozen. Hij is in de oude Raad van de Republiek vijftien maal achtereen voorzitter geweest. Monnerville versloeg dc communisti sche kandidaat Lhuiller met 224 tegen 17 stemmen. De leden van de nieuwe Gaullis tische fractie in de Nationale Verga dering hebben een plechtige verkla ring ondertekend, waarin zij zeggen dat zij generaal De Gaulle in het parlement cn hun kieskringen zullen steunen. Voorts namen zij de ver plichting op zich om vóór de volgende Dit is de zesjarige Aletje van Leeu wen uit Veenendaaldie met haar inzending voor de affiche-prijsvraag ter gelegenheid van de vierde kin derboekenweek de hoofdprijs ver wierf. Haar tekening zal volgend jaar a.ls affiche voor de kinderboe kenweek worden gebruikt. verkiezingen niet tot een andere frac tie of partij toe te treden. De communistische fractie van 10 man in de Nationale Vergadering heeft de 52-jarige Waldeck Rochet tot voor zitter gekozen. Rochet was vice- fractievoorzitter in de oude Nationale Vergadering. Voorzitter was toen Du- clos, doch deze is niet in de nieuwe Assemblée gekozen. Politieke gevangenen, 42 in getal, die in een Cubaans regeringsvliegtuig naar een gevangenis werden over gebracht, hebben onderweg vergeefs getracht het vliegtuig in bezit te krij gen. De bewakers bleven de toestand meester en doodden een der gevan genen. De Russische emigrantenorgani- salie N.T.S. deelt mee, dat de Sovjet-schrijver en Stalin-prijs- winnaar Alenander Tsjesjwili uit de Sovjet-Unie is gevlucht. De 55-jarige schrijver die in Georgië woonde, zou na een verblijf in Oost- Berlijn op 27 november naar West- Tsjesjwili won de Stalinprijs in 1951 voor zijn roman ,,Lelo". Berlijn zijn gekomen. Hij is thans in Frankfort. In 1959 zullen ongeveer 1,5 tot 2 miljoen kinderen in de leef tijdsklasse van 6 tot 14 jaar van rijkswege ingeënt worden te gen kinderverlamming. Werd voor de vaccinaties in het afgelopen jaar zowel vaccin uit Ame rika en het Belgische Salk-vaccin i R.I.T.-vaccin) gebruikt, in 1959 zal uitsluitend ingeënt worden met het R.I.T.-vaccin. Dit vaccin wordt be reid in de laboratoria van „Recher che et industrie therapeutiques" te Rixensart in België en wordt in op dracht van de regering in een hoe veelheid van ongeveer 4 miljoen do ses geïmporteerd door een farma ceutisch bedrijf te Haarlem. Op maandag 15 december zal de eerste partij R.I.T.-vaccin voor het komende vaccinatieprogramma in Nederland aankomen. Omstreeks 1 miljoen doses entstof zullen dan in een speciale wagon, ingericht met een nauwkeurig ingesteld koelappara tuur via Esschcn-Roosendaal naar 't Rijksinstituut voor de Volksgezond heid te Utrecht worden vervoerd. In 1956 werden in de V.S. 13 mil joen kinderen gevaccineerd tegen kinderverlamming. Bij de drie groe pen die in de loop van dat jaar res pectievelijk 1, 2 of drie injecties kre gen, zag men een progressieve daling van dc ziektecijfers. In de groep die volledig gevaccineerd was, kwam bij 1 op 226.000 kinderen de ziekte voor. Bii een controlegroep van niet-ge- vaccineerden was het ziektecijfer 1 op 5400. Volgens deze cijfers zou een niet geënt kind dus 40 maal meer kans op kinderverlamming hebben dan een volledig gevaccineerd indivi du. In Nederland kwamen in 1956, in de eerste 41 weken van he4 epide miejaar, 1563 gevallen van kinder verlamming voor. Voor dezelfde pe riode in 1957 bedroeg dit aantal 149 gevallen. Nadat in mei 1957 hier te lande met de inentingen werd begon nen, bleken in de eerste 41 weken van 1958 slechts 25 patiënten met para lytische poliomyelitis te zijn aangege ven, hoewel niet gezegd mag worden dat deze sterke daling uitsluitend aan de inenting te danken is.

de Stem | 1958 | | pagina 1