m Minister Struycken moest veel kritiek beluisteren nn De weg naar de katholieke kerk in Noorwegen is steil Landbouwschool te Schoondijke krijgt glas-in-loodraam Vlissingse melkoorlog Middelburgs begroting '58 sluit B en W Middelburg achten Kloveniersdoelen geschikt pagblaP pc,§ïcnt Raad Aardenburg wijzigde sluitingsuur kapperszaken De Zeeuwsch-Vlaamse grenswijzigingen Kerkje in Stabekk Vervolging Duidelijke keuze Grotewohl niet naar Polen 3 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 DECEMBER 1958 Zelf gei ten. Gew. raad landbouwschap Zuinig a.u.b. met cultuurgrond Stichting Delta-museum Na bezoek minister Onderscheidingen te St-Jansteen Gemeentebegroting toont tekort Nieuwe voetbaltraditie in Vlissingen aJUDSOfC ïhuis: Feest- (Van onze verslaggever). Maandag heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. A. A. M. Struycken, een bezoek ge bracht aan de Zeeuwsch-Vlaam se gemeenten Hulst, St.-Jan- steen, Oostburg, Schoondijke, Groede en Breskens, die allen met een grenswijzigingspro bleem te maken hebben. In al die gemeenten heeft de minis ter, die vergezeld was van de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en de G.S.-leden mr. dr. A. J. J. M. Mes, ir. G. P. M. Dikötter en M. J. van Poelje, met de raad van gedachten gewisseld over de komende grenswijzigingen. Het gold hier voor de minister oriën terende besprekingen, tijdens welke hij, naar hij aan het einde van de dag tegenover de pers verklaarde, de gele genheid had gekregen zich een dui delijk oordeel te vormen. Naar hij zei zal het wetsontwerp grenswijziging tussen Breskens en Groede tegen de komende zomer in de Tweede Kamer komen en dat betreffende Hulst, St.- Jansteen en omliggende gemeenten wellicht reeds iets eerder. Tijdens de besprekingen werden ver scheidene bezwaren naar voren ge bracht, met name in die gemeenten, die gebied zullen moeten afstaan. Zo heeft St.-Jansteen vele bezwaren aan gevoerd o.a. tegen het verlies van een industriegebied met vierhonderd zestig inwoners, hetgeen dus de financiële draagkracht der gemeente raakt. St.-Jansteen stelde zich op het stand punt, dat, 'indien Hulst inderdaad ge biedsuitbreiding nodig zou hebben, hetgeen St.-Jansteen niet bewezen acht omdat de behoefte van industrie en de woningbouw ook zouden kunnen worden opgelost in samenwerking met de buurtgemeenten, dat dan het St.- Jansteense aanbod van 1949 Hulst uit de moeilijkheden kan halen. Dit aanbod geldt een terrein ten noorden van de spoorbaan Hulst Axel en een ten oosten van de Stel- lestraat, de Fransestraat en de Achtste Verkorting, samen ruim 220 ha groot. Dit terrein aan een hoofd verkeersweg en aan een spoorbaan gelegen kan naar het oordeel van St.-Jansteen de behoeften van Hulst dekken. Hulst In het westen is het Groede dat de belangrijkste veren zal moeten laten door een grenssanering met Breskens. Beide gementen zitten wat de grenzen betreft vreemd in elkaar gestrengeld. De compensatie aan grond, die Groede volgens het wijzigingsplan zal ont vangen, vergoedt nl. niet het verlies van honderd vijftien inwoners, hetgeen voor Groede een onplezierige conse quentie is. De raad bracht naar voren, dat de gemeentegrenzen van geheel west-Zeeuwsch-Vlaanderen sanering behoeven en in dit verband voelde men het als een onbillijkheid aan, dat Groede nu alleen gecureerd moet wor den. Deze gemeente zou liever zien, dat de kwestie bleef rusten totdat de gehele gemeentelijke indeling van West-Zeeuwsch-Vlaanderen aan de orde komt. De minister, die Breskens het laatst bezocht, heeft een drukke dag achter de rug. Behalve alle kritiek op zijn grenswijzigingsplannen heeft hij even wel ook min of meer dankbare gelui den gehoord, in Hulst bijvoorbeeld, waar men, zoals de minister het uit drukte, met de bescheiden gebiedsuit breiding toch wel akkoord gaat. Omstreeks drie uur arriveerde minister A. A. M. Struycken in gezelschap van o.a. jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commis- saris van de koningin, in Oost- burg. Burgemeester mr. K. Hoeksema en de vroede vaderen der gemeente ontvingen de hoge bezoekers in de raadszaal. Op het gebakje, dat het gezelschap werd aangeboden, prijkte in cij fers van crème het getal vier duizend. Dit ter ere van Oost- burgs vierduizendste inwoner, die dezer dagen in het geboorte register werd ingsechreven. Na besprekingen met de raad, die ongeveer een half uur duurden, bezichtigde de minister het raadhuis, om met eigen ogen de fantastische verhalen die over dit gebouw en zijn inrichting in omloop zijn, aan de werkelijk- j heid te toetsen... Ged. Staten van Zeeland hebben aan het gemeentebestuur van Mid delburg bericht, dat zij bereid zijn de verdere afdoening der begroting 1958 en wat daarbij behoort niet lan ger te vertragen. Zij willen haar goedkeuren indien zij sluitend wordt gemaakt met inachtneming van een verhoging der uitkering uit het ge meentefonds met f 3,50 per inwoner en per jaar. Hierbij zal echter, aldus Ged. Sta ten, in aanmerking moeten worden genomen, dat van de meerdere in komsten als gevolg van deze verho ging een bedrag van rond 1 48.000,- zal moeten worden bestemd of afge zonderd voor de dekking van de uit de stichting der bijzondere scholen aan de Olmenlaan en de Zuidsingel voortspruitende (hogere) kapitaals- lasten. Ged. Staten hebben deze toe zegging gedaan in afwachting van de beslissing van de minister van bin nenlandse zaken op het verzoek van het Middelburgse gemeentebestuur om verhoging van de subjectieve uit kering uit het gemeentefonds. B. en w. van Middelburg hebben aan de raad medegedeeld, dat men er in geslaagd is de begroting 1958 in evenwicht te brengen. In een schrijven aan de raad ma ken b. en w. gewag van hun dank aan Ged. Staten voor de medewer king, die dit college verleent aan de pogingen tot het verkrijgen van een hogere algemene uitkering uit het gemeentefonds. Aan de door Ged- Staten gestelde voorwaarden hebben b. en w. inmiddels voldaan. In de jongste bijeenkomst van de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap werden de gevol gen voor de landbouw van de aanleg van nieuwe wegen uitvoerig behan deld. De raad sprak daarbij als zijn me ning uit dat de landbouw begrip dient te hebben voor de uit ver keerstechnisch oogpunt beziene nood zakelijke verbeteringen, maar dat daartegenover van de overheid mag worden verwacht, dat zo zuinig mo gelijk met de goede cultuurgrond wordt omgegaan. In dit verband werden de reeds bij het college van Gedeputeerde Staten ingediende bezwaren tegen de aan leg van een nieuwe provinciale weg Goes-Hoedekenskerke, ten oosten van 's-Gravenpolder, nogmaals be nadrukt, aangezien het westelijke tracé voldoende mogelijkheden biedt en voor de landbouw acceptabel is. De wijze waarop de georganiseer de landbouw in het vooroverleg wordt gekend werd, speciaal wat de provinciale wegen betreft, zeer be- vredigénd geacht. Het feit dat thans ook van de zijde van Rijkswaterstaat in bepaalde gevallen om advies is verzocht, geeft reden tot voldoening, daar een goede samenwerking op dit terrein van groot belang is. De raad nam met belangstelling kennis van de, mede naar aanleiding van de door de georganiseerde land bouw gedane voorstellen, door het ministerie van Financiën genomen beslissingen, inzake de sanering van de in ernstige mate door verdroging getroffen bedrijven rond de Braak manpolder, met gronden uit de Braakmanpolder en beschikbaar ge komen percelen in de omgeving van Biervliet. Aan de 12 bedrijven werd in totaal ruim 75 ha grond toegewezen, zodat voor de zwaarst getroffen bedrijven een gunstige oplossing kon worden bereikt. De raad sprak zich waarderend uit over de wijze, waarop de rent meester der Domeinen te Breda zich in deze heeft beijverd om tot een bevredigende oplossing te kunnen ko- GROOT-BRITTANNIë zal zich offici eel kandidaat stellen voor de orga nisatie van het wereldkampioen schap voetbal 1966. Naar aanleiding van hun plan om het voormalig militair hospitaal (de Kloveniersdoelen) in te richten als Deltamuseum, schreven b. en w. der Zeeuwsche hoofdstad aan de raad: De gedachte tot het stichten van een Deltamuseum werd enige tijd gele den geboren in een commissie die zich bezig houdt met de oprichting van 'n documentatiecentrum voor het Zeeuwse Deltagebied. De commissie sprak als haar mening uit. dat het gebouw van de Kloveniers doelen bijzonder geëigend is voor een dergelijk museum en blijkens een te onzer kennis gebracht schrijven van Gedeputeerde Staten van deze pro- Wegens hun langdurige raadslid maatschap en hun verdiensten voor de gemeenschap zijn maandag de he ren P. C. van Helsland en C. L. Mar tinet te St. Jansteen onderscheiden met de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De uitreiking van deze decoraties, die voor de twee betrokkenen en voor de gehele gemeenteraad een hele verras sing was, vond plaats na het bezoek van de minister van Binnenlandse Za ken, die maandag een tocht langs ver scheidene Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten maakte. Toen de minister met zijn gevolg vertrokken was, ontbood burgemees ter J. I. M. Reuser het oud-raadslid van Helsland in de raadszaal, waarna hij de hoge onderscheiding van beide heren bekend maakte. De heer van Helsland heeft ruim veertig jaar deel uitgemaakt van de gemeenteraad en bekleedde tijdens enkele moeilijke oorlogsjaren het waarnemend burge meesterschap en was lange tijd wet houder. De heer Martinet heeft er vijfendertig jaren als raadslid opzit ten. Beide gedecoreerden hebben, be halve voor de gemeente, ook veel ver diensten voor de vlasserij, waarin zij de samenwerking stimuleerden. Mr. Reuser speldde beiden de ver sierselen op. vincie aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kan dit college zich daarmee geheel vereni gen. Ook wij zijn van oordeel, dat het genoemde gebouw zeer geschikt is voor het beoogde doel en dat de voor genomen kostbare restauratie dan goed tot haar recht zal komen. Het is van groot belang dat het Del tamuseum in Middelburg gevestigd zal woeden. In dit verband denken wij ook aan de mogelijkheid het nieuwe museum in de toekomst te combine ren met andere verzamelingen. Voorts valt te bedenken dat de ach ter de Kloveniersdoelen gelegen z.g. Hof van Tange in aansluiting op en in combinatie met het Deltamuseum uitstekend geschikt is voor een nieu we attractie als opvolgster van Mini atuur Walcheren, dat helaas te eni ger tijd tot verdwijnen gedoemd is. <"»ok voor voorwerpen die in de open lucht moeten of kunnen worden ten toongesteld zal daar plaats zijn. Wij stellen ons voor, dat het moge lijk moet zijn op een wijze als hier nog slechts in enkele hoofdlijnen ge schetst, een bijzonder waardevolle at tractie voor Middelburg in het leven te roepen. Een goed gedocumenteerd en op verantwoord peil staand muse um, met in de naaste omgeving een evenzeer verantwoorde, doch van iets lichter allure zijnde attractie voor een groter publiek, staan ons hierbij voor ogen. (Advertentie) voor oliehaarden petroleum DE HAARDOUE mei hel hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Naar het voorbeeld van de oud internationals, die jaarlijks op Nieuw jaarsdag hun traditionele wedstrijd spelen tegen HFC, hebben enkele spe lers die vroeger deel uitmaakten van een Zeeuws elftal, het idee opgewor pen een voetbalwedstrijd te spelen met een elftal, samengesteld uit oud- Zeeuws-elftalspelers. Men wil de op brengst van een dergelijke wedstrijd bestemmen voor het comité: „Sport steunt Zonneveld". Hoewel de plannen nog maar in een voorbereidend stadium verkeren, mag toch wel als vaststaand worden aan genomen, dat behoudens goedkeu ring van de gemeentelijke instanties op Nieuwjaarsdag in Vlissingen een elftal van deze „oudjes" tegen een nader aan te wijzen tegenstander in het veld zal komen. Als tegenstander had men zich gedacht een combinatie van Vlissingen en Middelburg. (Van onze correspondent) Het rommelt in de Vlissingse melkwereld. De gesaneerde melk bezorgers van Vlissingen hebben zich als één man gekeerd tegen de enige vrije" bezorger, dis de stad sinds enkele weken rijk is. De .oorlog" is ontstaan, nadat de gesaneerde melkboeren wei gerden om b.v. in flats hun pro- dukten verder te brengen dan de straatdeur. Uit de Vlissingse be volking is toen een comité ge vormd, dat per advertentie een melkbezorger heeft opgeroepen, die tegen de dagelijkse klimpar tijen niet opziet. Er kwamen vijf sollicitanten en de keus is geval len op de heer C. Poppe, die in korte tyd zijn papieren bezat en nu een snel groeiende klanten kring aan het opbouwen is. De melkslijters hebben alles in het werk gesteld om ook deze bezorger in he saneringsplan op te nemen. Toen dit niet lukte is men overgegaan tot intimidatie van de klanten en vorige week is het zelfs zover gekomen, dat er met eieren is gesmeten. Boven dien heeft de heer Poppe zich er bij de politie over beklaagd, dat zyn wagen wordt klem gereden enz. Zo is het momenteel zover, dat de politie de vrije" melkman in bescherming moet nemen, wan neer hij in de vroege ochtenduren bij het melkdistributiestation zijn waren in ontvangst gaat nemen. Waarvan hierby een plaatje. Minister Struycken op de trap van het Hulsterse stadhuis in gezelschap van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot (l.) en burgemeester A. Lockefeer. (Advertentie) (Van onze correspondent) De raad van Schoondijke kon zich er maandagavond na enige discussie mee verenigen, dat aan Hans Heeren opdracht zal wor- deo verleend tot het ontwerpen van een gebrand glas-in-lood raam voor de hal van de rijks middelbare landbouwschool. In clusief de kosten van ontwerp zal het raam veertien a vijftien honderd gulden kosten. Ontdek HUDSON het is de moeite waard Enkele raadsleden hadden bezwa ren tegen deze uitgave in de tijd van versobering, maar na opmerkingen van burgemeester F. van Rosevelt en de heer P. Toesseint, dat een volk zonder kunst en cultuur wel een bij zonder arm volk zou worden, kon men zich toch met een en ander ver enigen. Met betrekking tot dezelfde school verleende de raad nog opdracht tot het leggen van een asfalt-tegelvloer aan de firma Key en Kramer N.V. voor achttien gulden per vierkante meter, nadat de voorzitter had mee gedeeld, dat het ministerie van Land bouw zich niet kon verenigen met de aanvankelijk gedachte cementen dek- vloer, die slechts zes gulden zou kos ten. Aan de firma de Bliek te Schoon dijke werd opdracht verstrekt tot het plaatsen van kasten in dezelfde school voor een bedrag van 983,95. De verordening begrafenisrechten werd in dien zin gewijzigd, dat de verplichting tot onderhoud van gra- Nog niet zo lang geleden stelde een dominee in Noorwegen voor, de protestantse kerkgebouwen te sluiten. Hij meende dit te mogen motiveren op grond van het feit, dat er nog maar twee pro cent van de gelovigen ter kerke kwam en de lo kalen en gebouwen die toch voortdurend onder houd vergen, dus economisch beter voor andere doeleinden in gebruik genomen konden worden Deze merkwaardige visie en dit vreemd-klin kend voorstel van een predikant veroorzaakte vele beschouwingen en discussies in de Noorse dagbladen. Terwijl deze gedachte: de kerken te sluiten, nog menigeen in Noorwegen bezig houdt, loopt momenteel in Nederland een man rond met een juist tegenovergesteld plan Het is Pater Ivens, Marist, 41 jaren oud, Nederlander van ge boorte en pastoor te Stabekk in Noorwegen. Hij heeft de opdracht gekregen een kerkje te bou wen, omdat zijn oude kapel en tevens parochie huis niet meer voldoet en de weg erheen moeilijk en steil is. Mrt'i am Voor de katholiek in Stabekk is dit letterlijk, voor elke Noor die katho liek wil worden ook figuurlijk. Wie zich daar bekeren wil, komt maat schappelijk eenzaam te staan, want de r.-k. Wereldkerk lijkt in Scandinavië een kleine, vreemde sekte. Noorwe gen, tien maal zo groot als Nederland, met 3.5 miljoen inwoners, telt 6000 katholieken, die, ofschoon het de laat ste jaren iets door de vingers gezien wordt, voor hogere maatschappelijke functies, juist om hun geloof, niet in aanmerking komen. De grote r.-k. Kerk, zoals wij die hier kennen, zit daar nog opgesloten in kleine, soms armoedige kapellen en kerkjes. Pater Ivens draagt in zijn aktentas de tekeningen van 'n Maria- kerk. Ze zal niet groots en rijk wor den, maar wel representatief, opdat de Noorse bekeerling niet het gevoel krijgt te behoren tot een onbekend, geïmporteerd geloof, waar weinig vraag naar is. Tenslotte is Noorwegen vanouds een katholiek land geweest, waaruit met het katholieke geloof ook Maria verbannen werd. De parochie van pater Ivens is in uitgestrektheid zo groot als de provincie Utrecht, waarbij wij het hoofd schudden, waar hij zich troosten kan. omdat wat de kilometers betreft van lengte en breedte, de oppervlakte van zijn pa rochie nog een van de kleinste is. Her en derwaarts trekkend per bromfiets, bus of trein, bezoekt hij zijn 250 ka tholieken. Zijn opzet is nu een kerkje te bouwen, niet duur, niet rijk, maar netjes en stijlvol, kwaliteiten waarop de Noren zo gesteld zijn Wat hij nu heeft is een oud woon huis, ingericht tot kapel, waarin hij zijn parochianen ontvangen moet langs een hoge, steile trap. Er is slechts plaats voor ten hoog ste 40 personen; de sacristie is een kast zonder deur en in het pries- Deze treden moeten de mensen op gaan om in de kapel te komen. terkoor kunnen twee misdienaars elkaar nauwelijks passeren. Het geheel doet denken aan een pro visorisch ingericht kapelletje in vervolgingstijd, met dit verschil echter, dat men hier wel anders mag, maar niet kan. Het is daar voor nu dat pater Ivens enige maanden in Nederland is en pro beert met preken en langs relaties de steentjes voor de nieuwe kerk bij elkaar te krijgen. Hij wil zijn mensen, die het hunne er al honderdvoudig toe hebben bijge dragen, zo nu en dan samen brengen in een echte kerk. Het is ook nodig om de Noorse bekeerlingen over hun godsdienstig minderwaardigheidscom plex heen te helpen en de r.-k. Kerk het aanschijn te geven, dat ze in de wereld geniet. Dit is een zendings probleem, waaraan wij niet achteloos voorbij mogen gaan. A. WOUTERS s.m. ven zal eindigen bij het gesloten ver klaren van de begraafplaats. Begroting De aangeboden gemeentebegroting over 1959 vertoont op de gewone dienst een tekort van 21.723,57, waarin is opgenomen een post on voorzien van 3.000. Het tekort wordt gedekt door bijdragen van de alge mene reserve en de saldi-reserve. De kapitaaldienst vertoont een uitgave tot een bedrag van 2.681.665,51 en ontvangsten tot een bedrag van 2.087.219,84. De destructieverordening voor vee en vlees werd in dier voege vastge steld, dat de kadavers ook in de toe komst ter plaatse zullen worden op gehaald. De destructiewet schept n.l. gelegenheid tot het oprichten van een centrale verzamelplaats, waarheen de landbouwers dan zelf de kadavers moeten vervoeren, maar hier voelde de raad niets voor. Bij de N.V. Middenstandsbank te Oostburg zullen tot uiterlijk 31 de cember 1959 gelden in deposito wor den geplaatst tot een bedrag van ten hoogste tweehonderd duizend gulden tegen een rente van drie procent. Met de N.V. Bank voor Nederland' se gemeenten werd een rekening- courantovereenkomst aangegaan voor 1959 tot een bedrag van 75.000. Inzake de vuilnisbelt werd een huurovereenkomst gesloten met de heer A. de Huster. In, het vervolg zullen wagens met vuilnis alleen mo gen storten op de dag, dat ook van gemeentewege vuilnis wordt opge haald en gestort. Voor het wegbrengen van kleinere hoeveelheden zal een aparte toegang worden gemaakt, zodat storten dage lijks zal kunnen gebeuren. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat in de nabije toekomst de ophaaldienst ge moderniseerd zal worden. Een maat regel die bepaald geen luxe genoemd kan worden. De raad zal een voorstel dienaangaande bereiken. De gemeentewerklieden zal vanaf 1 april 1958 een drie procent toelage gegeven worden. B. en w. werden ge machtigd die maatregelen te nemen, die zullen leiden tot invoering van werkclassificatie en prestatiebeloning. CINDS jaar en dag horen we spre ken over de protestantenvervol ging in Columbia. Ook in het Ne derlandse parlement kwam dit on derwerp herhaaldelijk ter sprake. Het kost de katholieken geen moei te, afkeuring uit te spreken over daar tegen de protestanten gepleeg de gewelddaden en onderdrukking van hun geloofsbeleving. Geweld en gewetensdwang zijn onchristelijk, wie er zich ook aan schuldig maken. Men dient echter bij alle bericht geving over Columbia waarheid van overdrijving te scheiden. En men dient vooral ook de omstandighe den in aanmerking te nemen. Dit laatste doet nu dr. Ernest Long, voorzitter van de Oecumenische Raad der Canadese kerken, in een rapport, waarvan het Duitse pro testantse weekblad „Christ und Welt" melding maakt. Dr. Long betwiste geenszins, dat er tegen de protestanten in Colum bia gewelddaden zijn gepleegd. Maar hij legt tegelijkertijd de vinger op wat het protestantse blad noemt de zwerende wonde van het Zuidame- rikaanse protestantisme: Zuid-Ame- rika wordt overstroomd door tallo ze sekten, meest van Noordameri- kaanse origine, welker „fanatisme" hij voor een belangrijk gedeelte aan sprakelijk stelt voor de moeilijkhe den in Columbia. Deze invasie van Noordamerikaanse zendelingen moet in het ideologisch al zo verscheurde volkslichaam van Columbia wel tot spanningen en conflicten leiden, die dan meer van politieke dan van godsdienstige aard zijn. „Uitgerekend in de aarts-katholie ke streken van Columbia bedrijven deze sekten een proselietenmakerij, die bepaald onlusten provoceert. Als men nog eens over de protes tantenvervolging in Columbia spreekt, zal men dit toch ook in het oog dienen te houden. Vf/EST-Berlijn heeft gekozen, on dubbelzinnig gekozen voor de vrijheid. En dan niet de vrijheid, welke de Russen beloven met hun zogenaamde „vrijheid". Over dat voorstel is juist het vonnis gestre ken door de communistische lijsten een flinke opdoffer te geven. De communisten hadden blijkbaar ver wacht, dat Kroestjevs uitlatingen en fameuze voorstel wel zouden aan slaan bij de Westberlijnse kiezers. Ze hebben echter de truc doorge had. Zij onderschrijven het oordeel van het Westen omtrent die voor stellen, zoals het dezer dagen door Selwyn Lloyd. de Britse minister van buitenlandse zaken, nog is ge geven: „We geloven, dat er niet de minste kans is voor een vrij West- Berlijn om vrij te blijven. Het is volmaakt onrealistisch te menen, dat een eiland van vrijheid kan blij ven bestaan in een zee van commu nistisch dictatorschap". Zo is het. En de Westberlijners vertrouwen vast, dat het Westen daarnaar zal handelen en zijn troe pen in geen geval zal wegtrekken, ook als de befaamde zes maanden voorbij zijn. Dit vertrouwen mag nu in geen geval beschaamd worden. Links-socialistische uitlatingen hier en daar geven alweer van wankel moedigheid bliik. Ze „zien" toch wel iets in Kroestjevs voorstel. Daar aan mag op geen enkele wijze voet gegeven worden. Het zou verraad ziin iegens de ruim twee miljoen Westberlijners, sociaal-democraten en christelijk-democraten gezamen lijk. Het zou een onherstelbare bla mage zijn voor de gehele vrije we reld. Deze verkiezingsuitslag moge dit besef er bij de verantwoordelijke mannen diep inhameren. De Oostduitse minister-president Grotewohl heeft op medisch advies besloten af te zien van zijn voorne men met een Oostduitse delegatie naar Polen te gaan. Grotewohl is de gevolgen van een verkoudheid nog niet geheel te boven gekomen. (Van onze correspondent). De kosten van het bevolkingsonder zoek op t.b.c. waren in de gemeente Aardenburg vrij hoog, zodat een bij drage werd gevraagd van zestig gul den, welke de raad maandagavond besloot te verlenen. Aan J. Keymel. onderwijzer aan de o.l. school op de Markt, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend in verband met zijn benoeming als onderwijzer te Oost burg. Bericht werd ontvangen, dat binnenkort met de uitvoering der ver betering van het rijwielpad Aarden burgSt.-Kruis in het kader der werkverschaffing zal kunnen worden begonnen. De raad besloot hiervoor het benodigde bedrag van f 14.000. op de begroting te brengen. De voorzitter deelde mee. dat een zelfde plan tot verbetering van de Havenstraat in een vergevorderd stadium verkeert. Hij merkte daarbij op, dat de riolering van deze straat daaronder niet kon worden begrepen, zodat de verbetering daarvan in eigen beheer zal worden uitgevoerd. Besloten werd het maximum-kre diet der rekening courant bij de n. v. Bank voor Nederlandse gemeenten te bepalen op f 90.000. Met algemene stemmen werd E. Lansu benoemd tot lid van de be plantingscommissie. Aangezien de werken tot verfraaiing van de El- derschans bijna zijn voltooid, wordt het noodzakelijk "geacht, om ten aan zien van het park politiemaatregelen te treffen, ook al omdat de Elder- schans zelf niet meer wordt be woond. Het zal in de toekomst wor den verboden om buiten de paden te lopen, terwijl er alleen gefietst zal mogen worden over de hoofdweg. De kath. bejaardensocieteit kreeg voor 1959 weer de gewone subsidie per bezoeker tot een maximum van f 250.De commissie streekverbe- tering Eede, St.-Kruis en Heile heeft een subsidie gevraagd, in de kosten van tuinbouwcursussen en studie avonden. Het betreft hier een tuin- bouwcursus met veertien deelnemers en een cursus ziektebestrijding in de tuinbouw met achttien deelnemers. De studieavonden, die gehouden wor den in de vlassersschool te Eede, wor den bezocht door vijfenveertig per sonen. De raad besloot f 150.— beschikbaar te stellen. De winkelsluitingsverordening wordt zodanig gewijzigd. dat de kappers zaken in de wintermaanden des avonds tot zeven uur geopend mogen zijn en tot half acht hun klanten mo gen afwerken. Van de ruilverkaveling Eede is een verzoek ingekomen om financiële me dewerking tot elektrificatie van en- Kele percelen in het ruilverkaveling^ gebied. Dit zou de gemeente komen op f 2500.totaal, zijnde twintig pro cent der kosten. De raad besloot de gevraagde bijdrage te verlenen.

de Stem | 1958 | | pagina 3