Weiter pleit voor indiening klacht bij Y.N. Dreigende taal van Grotewohl Mrs. Whittlesea ziet van alle rechten af Roof van Indonesië Ambtelijke molens.... DROOGTRAINING Demonstratie Pasternak in Stockholm voor Westduitse nota over compensatie Nieuw-Guinea hoofdschotel Kamerdebat Sf 33H 6T dl WG0T Brief aan mr. W. Noldus VOOR Nog deze maand wet weduwen- en wezenverzekering Kardinaal bevestigt Pauskomst naar Lourdes Enkele opklaringen Gevangene uit Haarlem ontsnapt Pas in februari weer maanschot Adenauer naar Londen Komplot in Irak 2 cv nu Belastingverhogingen Kamer verdeeld over verlenging Afzonderlijke staat) Sumatra Morgen uitreiking Nobelprijzen gumenten van an- e katholieke leken aan, dat het volk ich te mengen in aangelegenheden, ingzaam" in haar n der Philippijnse hebben elk drie i", zei Lim. ,,De i er achttien mil- inaal in tegenstel- genoemde landen, ng". verd met applaus »en. deze demonstratie Vaticaanse kring dergelijke demon zijn, al heeft men eis als zodanig. g bestaat, dat begin volgend r kardinaalscon- en en dan wel- ïscn der Philip- iouden zal- ;ees men er ten e benoeming van het uitsluitend persoonlijk. 98e JAARGANG No. 22932 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 DINSDAG 9 DECEMBER 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De indiening van het wetsont werp algemene weduwen- en wezenverzekering is in het mid den van deze maand te ver wachten. De regering van de Duitse Bonds republiek heeft zich gisteren in nota's aan Nederland en nog zeven landen bereid verklaard tot besprekingen over schadevergoeding voor burgers van deze landen, die tijdens de oorlog gedwongen in Duitsland hebben ge werkt of die in concentratiekampen gevangen zijn geweest. Het ministerie van buitenlandse za ken maakte in Bonn bekend, dat de Bondsregering, „zich bewust van het menselijke belang van deze kwestie", nieuwe voorstellen heeft gedaan, doch dat bij besprekingen ten gunste van de slachtoffers van het Nazidom reke ning moet worden gehouden met de „beperkte mogelijkheden en in het bijzonder met de uitgebreide compen satie- en restitutieplichten" die West- Duitsiand reeds op zich heeft geno men. De acht landen Nederland, En geland, Denemarken, België, Grieken land, Luxemburg, Frankrijk en Noor wegen wensen vergoeding naar recht. Kardinaal Valeri heeft bij zijn aan komst op het station van Lourdes be vestigd dat het de bedoeling van de paus is zelf de sluiting van het eeuw feest van Lourdes te presideren. De officiële sluiting is met een week verdaagd, omdat 11 februari aswoensdag is. EISENHOWER is gisteren 68 jaar en 55 dagen geworden. Dit betekent dat hij de oudste president is, die ooit in de V.S. aan het bewind is geweest. President Harrison stierf, toen hij 68 jaar en 54 dagen was. HET DODENCIJFER van de brand in de school te Chicago is gestegen tot 92; gisteren bezweek een jonge tje van negen jaar aan zijn brand wonden. IN OKTOBER van dit jaar zijn 8.376 woningen voltooid, een record voor die maand. ROGER MOTZ, de 54-jarige voorzit ter van de liberale internationale, is gekozen tot voorzitter van de Belgi sche liberale partij. TE ROME is overleden pater Con rad Hepers (Did.), generaal-assistent van de Missionarissen van het H. Hart. Dit is reeds het tweede over lijden in het generaal bestuur, nadat in september een vervroegd kapittel was bijeen geroepen. BIJ HET REINIGEN van een viool, die een inwoner uit Mechelen enkele jaren geleden op een veiling had ge kocht, ontdekte hij twee opschriften: ..Antonius Stradivarius... 1713" en ,.Kon. Ned. fabriek van muziekin strumenten M.J.H. Kessels, Til burg". Deskundigen onderzoeken de viool. DE INDONESISCHE afvaardiging op de Afrikaans-Aziatische economische conferentie te Cairo heeft geprotes teerd tegen het feit, dat de Sovjet- Unie op deze conferentie is uitgeno digd. Dit acht Indonesië in strijd met de geest van de conferentie van Ban doeng. (Van onze parlementaire medewerker) Het begrotingsdebat over „Buitenlandse Zaken" in de Tweede Kamer is ditmaal sterk met binnenlandse politiek doorspekt van wege bet beleid ten opzichte van Nieuw-Guinea. Minister Luns heeft van de heer Welter (K.V.P.) de uitnodiging gekregen een formele aanklacht bij de V.N. in te dienen vanwege de roof van ondernemingen en de rechtsschending door onteigening, waaraan men zich daar tegenover ons schuldig maakt. terecht komen, waar Nederland al eerder in heeft gezeten. De P.v.d.A. zal ditmaal niet weer met een motie komen, maar wil de zaak wel opnieuw ter discus sie stellen. Zij vindt, dat in de strijd tegen het communisme Amerika de verantwoordelijkheid maar moet dragen. De regering moet niet onze belan gen vervlechten met die van Ameri ka en Australië. De heer de Kadt sprak van een politiek van starheid waarvoor de P.v.d.A. de verantwoor delijkheid niet zal kunnen dragen. De heer Weiter adviseerde om ons niets aan te trekken van het quasi- juridisch tintje dat de Indonesiërs aan deze roof geven door ze te ver binden met hun aanspraken op Nw.- Guinea. Daartegenover moeten wij een betoog stellen, dat veel scherper volgens de beginselen van het recht is opgesteld, aldus de heer Weiter. Wij moeten meer dan de gebruike lijke diplomatieke betogen houden om het geweten van de wereld wak ker te schudden." Heiligetaak Onze taak in Nieuw-Guinea ziet de heel Weiter als heilig. Hij dacht daarbij aan het handvest van de V. N. en aan het feit, dat wij nu een onderontwikkeld gebied hebben bin nen ons koninkrijk. Het was voor hem onbegrijpelijk dat er mensen zijn, die het als een weiland met koeien van de hand wil len doen. De heer Weiter vroeg de minister voorts of het niet redelijk is, dat wat wij doen om het communisme in Azië tegen te houden af te trekken van onze verplichtingen tegenover de Navo elders. Standpunt P. v. d. A. Daartegenover stond de opvatting van de heer de Kadt (P.v.d.A.) die van oordeel was, dat de soevereiniteit over Nieuw-Guinea al een heel be perkt begrip is geworden. Hij waar schuwde tegen overschatting van on ze kracht ten opzichte van het Nw.- Guinea-probleem. Hij was van oor deel dat in het volk heel andere op vattingen heersen dan in de Kamer en dat vooral de jongeren en het be drijfsleven Nieuw-Guinea schuwen. Dat Nieuw-Guinea een onderont wikkeld gebied was gaf hij wel toe, maar het land is overdekt met scha duwen van kolonialisme" hetgeen voor ons niet de juiste sfeer is om het te helpen tot ontwikkeling te ko men. De heer de Kadt was van mening dat wij dus internationale bescher ming moeten zoeken. Wil Indonesië dat niet. zoals daar vaak tegenover wordt i- nbracht, dan moet het zelf maar eens in het beklaagdenbankje Nato Het debat, dat vandaag wordt voortgezet, heeft verder -enige be schouwingen opgeleverd over de Nato en onze verhouding tot de Sovjet-we reld. De heren Fens (K.V.P.) en Korthals (V.V.D.) wezen op de nood zaak tegenover de Russische pogin gen om de onderontwikkelde gebie den in de koude oorlog op hun hand te krijgen, van het Westen uit een zelfde actie tot steun te stellen. De zuiver miliaire situatie achtte de heer Fens voor het Westen weinig bevredigend, nu wij nog slechts vijf tien a twintig van de vereiste der tig divisies klaar hebben. Hij zag een samenwerking tussen NATO, het Pact van Bagdad en de SEATO als zeer noodzakelijk. De heren Pattijn (P.v.d.A.) en Fens hebben ook de noodzakelijkheid be pleit van een groot nieuw congres gebouw in Den Haag, opdat Neder land niet „buiten het internationale verkeer kome te staan". Gistermiddag om twee uur is uit de gevangenis te Haarlem een gede tineerde ontsnapt. Dit werd opge merkt door een automobilist die de man acherna zette in de richting van de Amsterdamse vaart. Daar is hij het spoor bijster geraakt. De ontsnapping is geschied tijdens het luchten. Er was een groep ge detineerden op de luchtplaats en een van hen stelde zich bij de muur van de Papentorenvest op. De 23-jarige J.M. van R. wonende te Haarlem, is via deze mede-gedetineerde op de muur geklommen en op de Papento renvest gesprongen. De ontsnapte on derging een gevangenisstraf, wegens diefstal, die zaterdag zou eindigen. Daarna zou de man ter beschikking i van de regering worden gesteld. i Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt maan- i dagavond 23.15 uur. Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien en t matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind J Over het algemeen iets hogere 0 temperaturen. i Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Stijging J van de temperatuur. Weggebrui- kers worden gewaarschuwd voor t ijzelvormin.g en regen en sneeuw. J Algemene verbetering in de mid- dag. i Vandaag: zon onder 16.29 uur. Maan onder 15.56 uur. Dat ambtelijke molens ook wel eens heel vlug kunnen malen, is gisteren te Rotterdam gebleken, toen in recordtempo een Hongaar aan boord van de Watermanwerd geholpen. Hij L nu op weg naar zijn derde vaderland, Australië Om elf uur gisterenmorgen ver scheen hij plotseling aan de kade, deze 23-jarige Hongaar. Twee jaar geleden was hij met de grote stroom naar Nederland geko men en sinds enige tijd werkte hij in een glasfabriek in Schiedam. Zo goed en zo kwaad als het ging maakte hij in een mengelmoes van Nederlands en Hongaars duidelijk, dat hij met de Waterman" mee wil de, want, zo begreep men uit zijn woorden, zaterdag jl. had hij bericht ontvangen, dat hem toegestaan was naar Australië te emigreren. Maar wat bleek nu De man beschikte al leen over deze brief, maar bezat ver der geen paspoort, niet eens een pas foto. Hij had voorts wat zakgeld bij zich. maar geen reisgeld om de overtocht te betalen. Men trachtte de Hongaar aan het verstand te brengen dat hij zonder de vereiste papieren en zonder reis geld niet aan boord mocht, doch toen hij bleef aanhouden staken enige op de kade aanwezige ambtenaren de hoofden bij elkaar. Het gevolg was, dat iemand van het passagekantoor van de Kon. Rotterdamse Lloyd sa men met de Hongaar in een auto stap te, linea recta naar Den Haag. Via het bureau van de Verenigde Naties en andere officiële instanties kwam alles nog in orde. Zo kon het gebeu ren, dat hij 's middags om twee uur opnieuw bij de „Waterman" arriveer de. En toen mocht hij aan boord: een gloednieuwe foto zat op zijn gis teren verstrekt paspoort geplakt. En wat het reisgeld betreft: onze rege ring had zich bereid verklaard het geld oor te schieten. En nu dobbert hij dan reeds op de grote plas, vermoedelijk zich afvra gend of hij zich in Australië beter thuis zal gaan voelen dan in Ne derland. Alexander Onder het bonte gezelschap der 700 emigranten bevond zich o.m. het uit dertien personen bestaande gezin van Morgen: zon op 8.37 uur. Maan 0 uej l -IT-l'-0. I R-J- van der Laken uit Nuenen. Ook voor dit gezin moesten de ambtelijke molens gaan malen, of liever: op nieuw gaan malen. Want zaterdag middag bleek bij controle, dat het eenjarig dochtertje, misschien door haar naam Alexander, in de burger lijke stand van Nunen als jongen te boek staat en als gevolg daarvan eveneens als jongen op papa's pas poort. Dat kostte heel wat ambtelijke hoofdbrekens om die administratieve knoop te ontwarren. Maar... ook dit gezin is vertrokken. Het Amerikaanse leger zal min- stens twee maanden wachten alvo rens het weer een poging waagt een raket in de richting van de maan te sturen. Aanvankelijk is bericht dat het le ger zou trachten om de „Pionier IV" in januari of zelfs deze maand nog te lanceren, doch in hoge legerkrin- §en gisteren duidelijk gemaakt, dat het volgende maanschot niet voor februari verwacht moet worden. I)e Oostduitse premier Otto Grotewohl heeft zijn parle ment gisteren verteld, dat het ontoelaatbaar is, dat de Westerse garnizoenen in West-Berlijn blijven. Misschien bedoeld als toespeling dat de Oostduitsers zullen trachten de Westerse eenheden door middel van een blokkade tot vertrek te dwin gen, verklaarde de premier: „De regering zal in een positie verkeren om te land, op het water en in de lucht soevereiniteit uit te oefenen". Berlijn is onderdeel van de Duitse Democratische Republiek. Het is nooit een vijfde bezettingszone ge weest. Berlijn was onderdeel van de Russische bezettingszone, maar de Westerse mogendheden kregen toe stemming om aan de bezetting van de stad deel te nemen. Thans bevin den zij zich onwettig ot het gebied van de Duitse Democratische Repu bliek, aldus Grotewohl. Grotewohl herhaalde het bekende betoog, dat het Westen het recht op aanwezigheid in Berlijn verloren heeft, doordat het de overeenkomst van Potsdam geschonden heeft. Hij verscheen voor het parlement om zijn nieuwe regering slechts op twee plaatsen gewijzigd voor te stellen en haar program te ver kondigen. Hij sprak op de ochtend na de Westberlijnse verkiezingen, waarin Nauwelijks zit Sint-Nicolaas in Madrid te bekomen van de ver moeienissen van zijn bezoek aan ons land, of de eerste kerst bomen staan al weer te koop. Hier een kijkje op het Amster damse Singel. Bondskanselier Adenauer hoopt vrijdag naar Londen te gaan voor besprekingen met premier MacMil- lan. Het is echter nog niet zeker of dr. Adenauer die kou gevat heeft, vrijdag al kan reizen. Adenauer heeft om het onderhoud verzocht. Het middelpunt van gesprek zal de kwestie-Berlijn zijn. Radio-Badgad heeft bekend gemaakt, dat er in de Iraakse hoofdstad een nieuw komplot tot omverwerping van de rege ring is ontdekt. Dre premier, generaal Kassem, heeft meegedeeld dat er verscheidene personen zijn aangehouden. De staasgreep had vandaag moeten worden gepleegd. De leden van het komplot werden geholpen door „cor rupte Iraakse elementen en buiten landse agenten". De nationaliteit van deze laatsten noemde de premier niet Er is een hoeveelheid wapens in beslag genomen. Volgens het Egyptische persbureau dat ook melding van het komplot maakt, zou Amerika bij de samen zwering betrokken zijn. (Adv irtentie) CITROEN jarenlang „onbetaalbaar" rijplezier voor een gegaran deerde kilometerprijs (all-in systeem) (Van een onzer redacteuren) „Ik ben een arme vrouw. U kunt de kist met de Chinese en Japanse kunstvoorwerpen het beste verkopen". Dit schrijft mevrouw Anne Therese Whitt- lesea, de wettige echtgenote van de verdwenen Engelsman Do nald Whittlesea, in een brief aan mr. W. Noldus te Roosen daal. „Ik ben eg blij met deze brief. Ik kan er nu immers zeker van (Van onze parlementaire medewerker) Een groot deel van de Tweede Kamer heeft zich gisterenavond verzet tegen verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen. Deze verhogingen betreffen o.m. de omzetbelasting op sigaretten, auto's en motoren, van het bijzonder invoer recht op benzine en van de vennoot schapsbelasting Zij waren destijds door de Kame- aanvaard tot 1 janu ari a.s. De regering wil ze verlengen tot 1 januari 196 lin verband met de kosten als gevolg van de ontwikkelingen in Indonesië en van de instorting van de zuivelmarkt. De neren Lucas (K.V.P.), v.d. Wete ring (C.H.U.), en van Eysden (A.R.) waren eventueel nog wel bereid om verlenging over 1959 te aanvaarden. Zij menen echter, dat er niet de min ste zekerheid bestaat, dat het rijk deze inkomsten ook in 1960 niet zal kunnen missen. De heer Weiter (K.V.P.) noemde de verlenging zelfs geheel overbodig en schadelijk voor onze economie. Ook de heer van Leeuwen (V.V.D.) was tegen de voorstellen van minister Hofstra. De heer Peschar (P.v.d.A.) was echter wel bereid de termijn van de belastingverhoging te verlengen. zijn. dat er geen enkel beletsel meer bestaat de veiling van de voorwerpen op zaterdag 20 decem ber te doen doorgaan", zegt de advocaat. De geschiedenis van de op geheim zinnige wijze uit Breda verdwenen Donald Whittelesa i» voldoende be kend. Via mevrouw Jeanne Buxton- van Tiggelen slaagde „Dagblad De Stem" er in de vrouw van de Engels man in het stadje Worthing op te spo ren. Aldus kwam mr. W. Noldus, de bewindvoerder over de talrijke kunst voorwerpen, aan het adres van de En gelse dame. Omdat de Roosendaalse advocaat niet verwachtte, dat er via de Engelse ambassade spoedig ant woord zou komen op zijn vraag hem in contact te brengen met een van de Whittesea's, schreef de bewindvoerder rechtstreeks een brief aan mrs. Anne Whittelsea. Hij somde hierin de bele venissen van de kist op, vertelde over de schulden, die er door waren ont staan en verzocht mevrouw Anne Whittlesea te beslissen wat er nu dien de te gebeuren. Indien zij genegen was de schulden te betalen zouden haar de voorwerpen worden toegezonden. „Ik zie van alle rechten op de kist af", zo meldde mevrouw. „Ik heb met de schulden van mijn man niets uit te staan", luidd een volgende zin van de brief, die met een ball-point was ge schreven en zo moeilijk leesbaar was, dat de Roosendaalse advocaat er en kele uren aan moest besteden alvorens het geheel ontcijferd te hebben. de communistische partij geen twee procent van de stemmen haalde. Maar Grotewohl, die oorspronke lijk verklaard had, dat de West berlijnse verkiezingen zouden neerkomen op een volksstemming over de Russische en Oostduitse eisen, liet nu een ander geluid horen. Hij zei, dat de Westber lijnse verkiezingen niet kunnen rechtvaardigen dat de buitenlan ders er blijven. Besluiten De communistische autoriteiten van Oost-Duitsland hebben besloten geen volksstemming te houden, hoe wel er op 11 december 1957 een wet is uitgevaardigd, waarin is bepaald dat er op 15 januari 1959 een volks stemming gehouden moet worden. Een motie van deze strekking is in de nieuwe Volkskamer ingediend. Politieke waarnemers zien in het besluit van de Oostduitse leiders om deze stemming „voor onbepaalde tijd" uit te stellen een poging om de omvang van de „exodus" uit Oost- Duitsland naar de Bondsrepubliek voor de buitenwereld verborgen te houden. Verzet Westen West-Duitsland blijft zich krachtig verzetten tegen de Sovjet-nota over Berlijn. Deze kan geen uitgangspunt zijn voor besprekingen tussen Oost en West, aldus het onveranderlijke standpunt van Bonn. De Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeur te Bonn hebben giste ren te Bonn met de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, von Brentano, over de toekomst van Ber lijn beraadslaagd. Von Brentano en de ambassadeurs zullen ook beraadslagen met Willi Brandt, de sociaal-democratische burgemeester van West-Berlijn, wiens invloed is gestegen na de door zijn partij behaalde stembusoverwinning. Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft medegedeeld, dat een onderzoek wordt ingesteld naar berichten, als zouden Indonesische opstandelingen voornemens zijn een afzonderlijke „staat Sumatra" af te kondigen. Vol gens deze berichten zouden de op standelingen op Sumatra een coalitie willen aangaan met de opstandige Daroel Islam-beweging. De proclama tie zou op 15 december moeten plaats hebben. (Advertentie) Terwijl de Nobelprijswinnaars naar Stockholm komen of zijn gekomen, uit Europa zo wel als uit de Verenigde Sta ten, om op 10 december hun prijs in ontvangst te nemen, vragen de organisatoren van de Nobelplechtigheid zich af, of er zich ook anti-Russische demonstraties gedurende die plechtigheid voor zullen doen. En hoewei de uitgenodigden, die het voorrecht zullen hebben te zien. hoe koning Gustaaf Adolf de prij- zen uit zal reiken, een uitgelezen schare zullen zijn, vreest de orga nisatie van de plechtigheid toch dat dit voorname gezelschap op dè en of andere wijze van zijn onte vredenheid over de reactie van de Russische regering en van Russi- sche instanties op de toekenning van de prijs aan Boris Pasternak blijk zal geven. Uit kringen in nauw contact met de organisatoren heeft men vernomen, dat de pro- Pasternak gevoelens wellicht tot uiting zullen komen, doordat de aanwezigen, zodra de naam van Pasternak genoemd wordt, op zul len rijzen en een minuut stilte in acht zullen nemen. De organisatoren willen dat voor komen. door het program zo in te richten, dat dit wellicht onmogelijk zal zijn. De permanente secretaris van het Nobelprijs-instituut, dr. An ders Oosterling, zal heel vlug spre ken en voordat hij nog de laatste zinnen over Pasternak zal hebben uitgesproken, zou het orkestje be ginnen met te spelen, zodat er in feite geen gelegenheid en tijd voor enige demonstratie zou zijn. 're Groepje Britse skiërs is al vol vuur aan het trainen voor zijn eventuele deelname aan de Olympische Win terspelen in de Verenigde Staten. Deze winter zullen ze prakitsche ervaring opdoen in Zwitserland, maar voor het zover is, hebben ze binnenskamers in Londen de smalle latten al ondergebonden om „op het droge" hun stijl te verbeteren.

de Stem | 1958 | | pagina 1