PIET VAN EGMOND Jan vVa.'c! leren Gemeentebestuur van Middelburg maakt bouwplannen bekend voor Jille surprise Kruiningen Vandaag AKU en beslissing Novivlas COUPON Tussen dijken en dammen Het Venu kruid Terneuzense expositie van konijnen en pluimvee Gemeente Middelburg kreeg „mooi speelgoed Dagblad De Slem ZUID BEVELAND Met Amsterdams Oratorium Koor het zilver Zuiddorpe zet 150-jarige traditie voort in Revolutie in vlasbewerking Vijfduizendste inwoner 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 DECEMBER 1958 2 Z.-Vlaanderen Meisje uit De Klinge plotseling overleden Z.-Vlaanderen heeft te weinig werkgelegenheid Afscheidscadeau van de Sint Hoogwaterstanden Geslaagden voor maatsch. werk te Breda AGENDA Vandaag Morgen VLISSINGEN JUBILEUM BEDRIJFSGENEES KUNDIGE DIENST K.M.S. Op 19 december zal in het Schelde- kwartier alhier de oprichting her dacht en gevierd worden van de be- drijgsgeneeskundige dienst van de N. V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde", die op 1 december vijftig jaar bestond. GOES ST.-NICOLAAS BIJ DE KAB Gistermiddag heeft St.-Nicolaas in Schuttershof een bezoek gebracht aan de kinderen der KAB-leden. De voor zitter der KAB, de heer H. Clement, riep de Sint het welkom toe, waarna het sein gegeven werd aan de knech ten om de lekkernijen uit te delen; ieder kind kreeg van de Sint zelf ook nog versnaperingen. Het pechduivel- tje was ook present en maakte, dat kapelaan de Jong zijn filmpje niet kon draaien. Nu zal in de kerstvakantie een filmmiddag worden gegeven. Met muziek en zang werd St.-Nicolaas uit geleide gedaan. De gezellige middag werd ook bijgewoond door de deken en kapelaan v. Stee. Rilland-Bath Uit de raadsagenda Dinsdag komt de gemeenteraad van Rilland-Bath bijeen in openbare ver gadering. Als voornaamste punten staan op de agenda de aanbieding van de gemeentebegroting 1957, de begroting 1959, een voorstel tot een geldlening bij de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten van 170.000 gulden en een voorstel om een nieu we rekening-courant overeenkomst te sluiten met deze bank. Voorts stel len b. en w. voor om een krediet be schikbaar te stelen voor de aanleg van een speelweide op de oude alge mene begraafplaats aan de A. Butijn- weg. Ook wil men overgaan tot het instellen van een woningbedrijf (Advertentie) Biervliet BENOEMING KLEUTER LEIDSTER Aan de r.-k. kleuterschool werd met ingang van 1 januari a.s. mej. L. M. N. Cuelenaere, alhier, tijdelijk benoemd als hoofdleidster. ST.-NICOLAAS BIJ DE KLEUTERSCHOLEN De Goedheilig Man bracht ook een bezoek aan de Biervlietse kleuter scholen. Aan beide kleuterscholen, was voor een stemmingsvolle ont vangst van de Sint gezorgd. De kleu ters zongen er danig op los, terwijl ook de door de leidsters ingestudeer de voordrachtjes bij de Sint uitste kend in de smaak vielen. Hij gaf dan ook met gulle hand. Ook de Pieter bazen hadden het druk met strooien. Schoondijke RAADSVERGADERING Na het bezoek van minister Struycken, de minister van binnen landse zaken, die in verband met de grenswijziging tussen de gemeenten Oostburg en Schoondijke, over dit onderwerp met het gemeentebestuur van gedachten wil wisselen, komt de raad deze middag in openbare ver gadering bijeen. Op de agenda staan als voornaamste punten het aanbie den van de gemeentebegroting 1959 en een voorstel van b. en w. om hen machtiging te verlenen tot het ne men van maatregelen inzake werk- classificatie en prestatiebeloning voor de gemeentewerklieden alsmede het toekennen van een drie procent toe lage per 1 april 1958. Toen het zesjarig dochtertje Ma- riëtte van de familie Baert-de Windt uit De Klinge (B.) zaterdagmiddag omstreeks drie uur met haar in Hulst wonend nichtje boodschappen aan het doen was, voelde het zich plotseling niet goed worden. Het kind viel neer en verloor onmiddellijk het be wustzijn. Slager H. bracht het slachtoffertje naar haar ouders, die bij de familie verbleven. Toen dokter Adriaansens uit St.-Jansteen ter plaat se kwam, bleek het kind reeds te zijn overleden tengevolge van een hart aderbreuk. Later op de dag is het slachtoffertje naar de ouderlijke wo ning overgebracht. De bekende dirigent en orga nist Piet van Egmond viert te zamen met het Amsterdams Oratoriumkoor zijn zilveren ju bileum. Piet van Egmond is in Zeeuwsch-Vlaanderen geen on bekende. Hij is organist van het Amsterdamse Concertgebouw, waar hij ook 25 jaar aan verbon den is, speelt voor de radio, maar is tevens dirigent van het Am sterdams Oratoriumkoor. En als zodanig komt hij het is zo langzaam aan een traditie ge worden met dit koor van 250 leden naar Zeeuwsch-Vlaande ren om daar, meestal op Passie zondag, een uitvoering te geven van de Matthaus Passion van Johann Sebastian Bach. Negen jaar geleden begon deze tra ditie. Men gin;." toen naar Hulst. Het zit de Amsterdammers toch wel wat dwars, dat zij i,i Hulst niet mochten blijven komen en vervangen werden door een groef uit het concurrerende Rotterdam onder leiding van Eduard Flipse, die de laatste jaren in Hulst optreedt. Juist toen men in Hulst een kring van trouwe luisteraars had opgebouwd moest men, naa'- men zegt om finan ciële redenen, tot deze wijziging over gaan. Piet van Egmond en zijn koor wil den toch hun paasbezoek aan Zeeland in stam- houden en zochten toen naar een andere gelegenheid. Men vond deze in Aardenburg waar de groten deels reeds gerestaureerde Sint-Baafs- kerk een grootse uitvoering kon ver zekeren. Het was in het begin in Aardenburg wat behelpen, de kerk was niet altijd even warm, want zij was nog niet ge heel klaar, en de eerste uitvoering moest nog in voor het koor vrij primi tieve omstandigheden plaats vinden, doch thans na vijf jaar zijn de kin derziekten overwonnen en wordt een gave en muzikaal goed verzorgde uit voering gegeven waarbij jaarlijks in de regel meer dan duizend bezoekers aanwezig waren. Machtige indruk Iedere bezoeker van deze uitvoerin gen kent dan ook de markante figuur van Piet van Egmond en al komt het koor dan ook niet volledig met twee honderd vijftig man naar Aardenburg, toch heeft het met telkens meer dan honderd man een machtige indruk in de grote Sint-Baafskerk gemaakt. De leider heeft zijn sinds twee jaar in B. en W. van Middelburg heb- nemen om de Kloveniersdoelen het voormalige militaire hospitaal om te bouwen en uit te breiden tot een onderkomen voor het gemeentelijk gymnasium. De kosten daarvan zijn immers enorm; zo hoog dat nieuw bouw een paar ton voordeliger is. Ook het oude plan voor een nieuw politie bureau kan beter worden prijs gege ven. ben de raad een uitvoerige nota doen toekomen over de bouw van een aantal objecten. De nieuwe bouwvoorstellen zijn als volgt: een gymnasium tussen Balans en Haringplaats; een nieuwe politie bureau met als achterbouw brand weer- en reinigingsgarages op het ter rein Achter de Houttuinen, overgeno men van de N.V. Alberts; een gebouw bevattende een gemeentelijke gym nastiekzaal en een verenigingsgebouw voor de vereniging van vryz. her vormden aan de Bachtensteene en tenslotte willen b. en w. de Klove niersdoelen bestemmen voor Delta museum. B. en w. willen deze plannen suc cessievelijk naar behoefte uitwerken en aan de raad ter beslissing voor leggen. Zij memoreren in hun nota welke plannen in de loop der jaren allemaal reeds zijn gemaakt en hoe- vele daarvan door allerlei moeilijk heden in de knel kwamen. B. en w. zien thans definitief af van het voor- Gemeentesecretarissen De gemeenteraad van Zuiddorpe heeft in haar jongste vergadering met algemene stemmen de heer Joseph M. Moerdijk jr. benoemd tot secre taris-ontvanger en bezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand. De heer Moerdijk is ambtenaar ter secretarie te Zuiddorpe. Hij volgt in zijn nieuwe functie zijn vader op, aan wie wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd op diens verzoek eervol ontslag is verleend, ingaande per 1 januari a.s. Het is niet de eerste keer, dat deze functie van vader op zoon overgaat. Na de benoeming zei burgemeester M. A. B. Puylaert: „Hiermede wordt een nieuwe schakel gelegd in de hon- derdvijftigjarige traditie van Moer- dijksecretarissen te Zuiddorpe". 1v«' lentie - voor uw gezondheid De werkgelegenheid voor de win termaanden zal, naar de mening van het Zeeuwse landbouwschap, wat Z.- Vlanderen betreft, onvoldoende blij ken te zijn, indien niet meer aanvul lende werken worden opengesteld dan thans het geval is. De raad was van mening, dat de landbouwers, die door de uitvoering van cultuurtech nisch werk een subsidietoezegging hebben ontvangen, een belangrijke bijdrage kunnen leveren ter bestrij ding van de werkloosheid in de win termaanden. Voor overig Zeeland worden geen moeilijkheden verwacht, mede in ver band met het feit dat de herverka veling een groot aantal arbeiders kan c^pnemen. üP Niet alleen voor de leden van de vereniging van konijnen- en pluim veehouders „Terneuzen" was de tweedaagse tentoonstelling in de oude bewaarschool aan de Zandstraat in teressant. Ook andere belangstellen den konden daar zien hoe de kwe kers van allerlei soorten langoren en kippen uit geheel Zeeland de uiterste zorg aan hun dieren besteden. In de afdeling konijnen vielen zo ongeveer honderd vijfenzestig konij nen te bewonderen. Er waren Vlaam se reuzen van afmetingen en ge wicht die bepaald indrukwekkend konden genoemd worden. Prachtige Lotharingers in zwart en blauw. Franse hangorei; in diverse kleuren, witte en blauwe Weeners, de Belgi sche haas, de prachtige chocolade bruine Havana's en een wonderlijk kortharig dier, de Castorex. Bij de dwergrassen waren het marmotach tige witte Pooltjes met hun uiterst kleine oortjes en een minimaal ge wicht van nog geen kilo. Die uitzonderlijk mooie Havanna was de beste van het geheel en dus ook van de middenrassen. De heer P den Hollander uit Middelburg kon zich de trotse eigenaar noe- toga's gehulde zangers en zangeressen goed in de hand en zij hebben veel voor hem over getuige ook, dat zelfs het oudste lid van het koor, 83 jaar oud en nog steeds trouw op de repe tities aanwezig, ook de trip naar Aar denburg geen enkele keer overslaat. Dirigent Piet van Egmond vierde zyn jubileum met een première in ons land va* Handel's „L'Allegro il pen- sieroso" in het Concertgebouw in Am sterdam zaterdag 6 december jongst leden. Dit werk zal door het koor in het Engels worden gezongen en door de NCR worden opgenomen. Later wordt het dar over de radio uitge zonden. Het Amsterdams Oratoriumkoor heeft niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen bekendheid maar door het hele land, vooral door de vele uitvoeringen van de Mathaus-Passion, die overal een grote belangstelling van muzieklief hebbers ondervinden. Het gemeentebestuur van Middel burg heeft zaterdagmiddag een lang gekoesterde wens in vervulling zien gaan. Want dank zij Sint-Nicolaas, die op de terugreis naar Spanje Middel burg nog even aan deed, beschikt deze stad nu over gloednieuw materiaal voor de brandweer, een geschenk", waarmee een bedrag van ongeveer 100.000 is gemoeid. De burgemeester van Zeelands hoofdstad, mr. Joh. de Widt, nam het „speelgoed" onder gro te belangstelling in ontvangst, het geen met enkele korte toespraken op het bordes van het stadhuis gepaard ging. De Sint heeft veel plezier aan zijn geste beleefd want terwijl hij zater dagmiddag in een droom" van een wagen tot in alle hoeken van de stad doordrong, reden de nieuwe brand weerauto's achter hem aan. En de spuitgasten hanteerden hierbij met veel vaardigheid de sirenes. Toen de „rode" stoet tenslotte met een achterstand van veertig minuten Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7. tel. 2377. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f0,15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelingen" f 0,37 per mm. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 0,90, elke regel meer f0,15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,50 en f 0,40. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Van onze verslaggever) De nieuwe bewerkingsme thode van vlas tot linnen en garens, zoals die is uitgedok terd op het proefstation Novil- vlas van de stichting Vlasvezel ontwikkeling te Delft, blijkt 'n succes te zijn. Het wereldcon cern A.K.U. te Arnhem is be reid gevonden enorme bedra gen te investeren om deze me thode massaal door te voeren. Het betekent een revolutie in de vlasbewerking en tijdens de vergadering van de r.-k. vlas- sersbond „West-Brabant", za terdag te Noordhoek gehou den, gaf voorzitter A. Veeke als zijn mening,, dat 't diepte punt voor de vlasserij achter de rug is. Een vraag is nog, hoe, binnen het kader van de ze omwenteling, de positie van de kleine vlassers in de toe komt zal zijn. Er zijn, op dit ogenblik, nog meer vraagpunten. Men overweegt samen werking in coöperatief verband om de nieuwe bewerkingsmethode in de bestaande stichtingen te gaan toe passen. Mogelijk zal vandaag daar omtrent al een besluit vallen. Mogelijk zal morgen de federatie van vlassersbonden ter ziele gaan De vlassersbond West-Brabant" heeft twee maanden geleden besloten een bedrijfsschap aan te vragen. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen, afgescheiden van de federatie, heeft een aanvrage ingediend. In Zuidholland is er een streven in die richting. De stichting j Bedrijfsschap is in voorbereiding. I van zaterdag een en ander over de I nieuwe methode van Novivlas ver teld. Het proefstation is vijf jaar ge leden begonnen met het ontwikkelen van die methode, die het onthouten en hekelen van het vlas anders aan pakt, Kennelijk zitten er momenteel grote perpectieven in om de concur rentie met katoen met succes aan te binden. In de nieuwe methode vervalt het zogenaamde roten en het was der halve met een zekere angst voor de kleine vlassers dat de uitslag van de proeven werd tegemoet gezien. Er is echter bjj de onderhandelin gen een lichtpunt naar voren gekomen en wel, dat de kleine vlasser in co- operatief verband in de naaste toe komst volgens de nieuw* methode het vlas kan bewerken voor wat het onthouten, hekelen en op lonten leve ren betreft. Een spinnerij, zoals die in Delft op het proefstation staat, zal daaraan niet verbonden kunnen wor den vanwege de hoge investerings kosten. De stichting Vlasvezelontwik keling zal in elk geval ook de belan gen van de kleine vlassers zo goed mogelijk behartigen. De nieuwe bewerkingsmethode zal op korte termijn worden doorge voerd. In Delft kan thans driehonderd kilogram vlas per uur worden ver werkt. Wanneer dit in een continu bedrijf toegepast wordt, zal een capa citeit van ongeveer twee miljoen kilo gram per jaar bereikt kunnen wor den; de opbrengst van ongeveer vier honderd hectare. De AKU wil de exploitatie van een dergelijk bedrijf dekken tot 1960. Dan zal Novivlas vrij zijn om de overeenkomst al dan niet voort te zetten. Het vestigen van andere bedrijven ligt dan in het verschiet. De bestaande stichtingen kunnen dan overschakelen op de nieuwe be werking wat, momenteel bezien, een investering van ca. 200.000 zou vragen. Voorlopig zal de stichting Vlas vezelontwikkeling het alleenrecht voor het leveren van grondstoffen aan De zeventigjarige pionier in dede AKU hebben. De ministeries van vlasserswereld, de heer Jan Veeke uit) Landbouw en Economische Zaken zijn Noordhoek, heeft op de vergadering in het project geïnteresseerd. op het tijdschema op de Markt arri veerde, vond, onder het zingen van in Walcherse klederdracht gestoken kinderen, de ómciële overdracht plaats. De Sint wees er op, dat Mid delburg in het verleden met grote branden te kampen heeft gehad en hij sprak dan ook de wens uit, dat de gemeente tevreden zou zijn met dit cadeau. Burgemeester de Widt dankte bewogen voor het mooie speelgoed, „hoewel er nog geen kast is om het in op te bergen". Enkele duizenden hoofdstedelingen waren daarna getuige van een de monstratie met het nieuwe materiaal dat bestaat uit een hoge- en een lage- drukspuit, alsmede een trekker-man- schappenwagen, die ook als ambulan ce gebruikt kan worden. Opvallend was hierbij de snelheid, waarmee ge werkt kan worden. De lagedrukspuit bijvoorbeeld gaf reeds na vijfentwin tig seconden water! men. Een blauwe Lotharinger van de heer A. A. Butler uit Terneuzen won het van al zijn soortgenoten in de grote rassen, en de eigenaar dige kortharige Castorex was van de heer J. L. de Troye uit Terneu zen. De Sluisse heer K. F. van Ta- tenhove was met zijn klein zilver (midden-zwart) kampioen in de kleine rassen. Net als bij de konijnen hadden de jury-leden, de heren P. Wesseling uit Amsterdam (pluimvee en konijnen); J. Kooien Rotterdam en P. Dieleman, Terneuzen (uitsluitend ko nijnen) bij het pluimvee moeten uit maken welke de beste waren. De Ter neuzense dierenarts, dr. Brons keur de hen op -gezondheid. Een Koekoekwyandotte kraaide ko ning over de gehele kippen collectie. Hij was de mooiste van de krielras- sen. Een trotse Rode Island Red was nummer één bij de grote rassen en behoorde toe aan de heer J. W. Len- sen uit Zaamslag. Die had ook nog het mooiste trio in de grote hoenders en dat waren ook Rode Island Red. Met zijn patriisleghorns en dat waren ook de heer P de Regt uit Terneu zen met het mooiste trio krielhoen- ders voor de dag. De Terneuzense konijn, en pluim veehouders kunnen best tevreden zijn met deze tentoonstelling. Morgen, dinsdag 9 december, gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden; te Hans- weert om 1.15 en 13.38 uur, te Ter neuzen om 0.35 en 12.56 uur en te Vlissingen nm 0.07 en 12.28 uur. De jeugdige vader Adr. Jille, die zaterdagmorgen op het gemeentehuis te Kruiningei: aangifte kwam doen van de geboorte van zijn zoon Jan het eerste kind werd niet zo maar aan het nuchter-afwerende lo ket geholpen. Tot zijn verbazing nodigde de ambtenaar hem uit naar de raadzaal, waar hij, zo gezegd, met zijn neus in de boter viel. Plechtig stond daar burgemeester A. Schip per opgesteld met zijn wethouders en de secretaris, om hem mee te delen, dat zijn zoon de vijfduizendste inge zetene was. Eigenhandig schreef de burgemeester de geboorteakte uit, waarop dan ver meld stond, dat uit het huwelijk van Adriaan Jille, oud vierentwintig jaar en Jacoba Harthoorn, oud eenen twintig jaar, op 5 december een echte Sinterklaassurprise Jan, Hendrik, Adriaan was geboren. Meteen had de ietwat beduusde vader de met handaruk bezegelde felicita ties van b. en w. in ontvangst te nemen. Een nieuwe verrassing was, dat als eerste geboortecadeau een A.ivt rrentie» Ik wil gaarne iets meer weten over chemisch reinigen. Stuur me daarom gratis het boekje: „ZO WEET U MEER VAN CHEMISCH REINIGEN" Naam Adres: Woonplaats; Als drukwerk in open enveloppe zenden aan: STOOMWASSERIJ, CHEMISCHE WASSERIJ EN VERVERIJ „DE LELIE" Bergen op Zoom St. Josephstraat 9—17 spaarbankboekje werd aangeboden waarop reeds 50 was gestort. Jan, Hendrik, Adriaan heeft wel alles mee, want papa Jille kon nog mee delen, dat zijn zoon juist de hon derdste Kruininger is die Harthoorn heet of er mee vermaagschapt is. Nadat een kop koffie uit de gemeen telijke kan was geschonken, keerde de heer Jille trug naar zijn woning in de Lange Viele, welke hij vorig jaar oktober heeft betrokken. Om volledig te zijn vermelden wjj nog, dat de vader van de vijfdui zendste Kruininger werkzaam is op een fruitbedrijf. De sfeer in de Statenzaal is na Je verkiezing niet meer zoals ze geweest is. Kon men vroeger de naam deze gelegenheid wel eens speels ombuigen naar „za lige staat", tegenwoordig is die zaligheid verre te zoeken. Er zijn altijd wel enige ongezellige ele menten onder de leden geweest, maar die waren zo in de min derheid, dat ze de pret niet kon den drukken. Dit vervelende con tingent is nu echter versterkt met enige zeer zure heerschap pen en dit onaangename gezel schap gaat de kans krijgen de goede stemming, welke constant in de Statenzaal heerste, radi caal te bederven, waarmee ooit het provinciaal belang onmoge lijk gediend kan zijn. Die verenigde onaangenamen waren p.l. dinsdag bijzonder ac tief en slaagden erin, door iets wat zweemde naar goedgeorga niseerde obstructie, urenlang de zaken op te houden, zodat ten slotte het voorstel, waar het om ging, voor de derde maal werd aangehouden! Niet altijd zullen bedoelde he ren met zoveel geduld worden aanhoord en gelegenheid krijgen hun spelletje te spelen, maar het betrof hier een voorstel van Gedeputeerde Staten om aan het provinciale Wit-Gele Kruis een subsidie te geven ten behoeve van cl: dienst „geestelijke volks gezondheid". Die tint ligt nu een maal wat scheef in het spectrum van sommigen, waardoor het Wit geel de zwartgalligheid schijnt te activeren. Voor eenzelfde dienst van het Groene Kruis was het destijds tenminste al welwillendheid wat de klok sloeg, toen er een subsi die moest komen die heel wat ho ger lag. Zonder slag of stoot is die sub sidie toen verleend, doch nu een katholieke instelling, die nog ou dere papieren heeft, geholpen moet worden, gaan zeverende cij feraars spijkers op laag water zoeken en met uitzondering van de A.R-fractie, sloegen de ande re groeperingen met enig welge vallen die lang niet verheven be zigheid gade of gaven duidelijke blijken van instemming met de plagerijtjes der opposanten. Eerst was gevraagd om de be scheiden van 1955 en 1956 van de prov. vereniging; toen die in orde bleken moest de balans van 1957 met toelichting komen, maar zo gauw die er was, vond de ach terdocht weer andere beletselen. Vrees voor dubbele subsidie wis selde zich af met boze vermoe dens over verzwegen bezit, enz. De voorzitter van het Wit-Ge le Kruis, het Sta tenlid Sjef van Dongen, vond zich te goed om nog eens op dit geharrewar in te gaan. De heer Schout, lid van Gedeputeerde Sta ten, ambtshalve daartoe gedwon gen, deed dit wel, doch onwil stopte de oren der meerderheid en die dwong het provinciaal be stuur weer een nieuw onderzoek af, nu te verrichten door de fi nanciële deskundige der provin ciale griffie. Het is werkelijk ver regaand. De obstinaten kunnen die con- wanneer en moeten weten, dat trole toch al geschiedt, een subsidie eenmaal verleend is, door de eerste afdeling der grif fie. Alle waarborgen zijn er bo vendien, dat de subsidie alleen wordt verleend voor het werkelij ke tekort van bedoelde dienst en gebonden is aan een bepaald maximum. Dit alles is wel zeer teleurstel lend voor het Wit-Gele Kruis, dat zich al zoveel offers voor bedoelde dienst getroostte en al moest putten uit het fonds, ge vormd uit de Italiaanse rampgift, welke voor wijkgebouwen be stemd is. Beschamend is deze gang van zaken echter voor een lichaam als de Provinciale Sta ten, dat zichzelf zo armelijk te kijk zet. Te droeviger is die houding waar de katholieke Statenfractie altijd haar steun en stem gaf aan gelijke voorstellen ten gunste van andere instellingen of verenigin gen; tot die onbevangenheid lijkt het voor het Statencollege in zijn huidige samenstelling, zeer moei lijk zich op te werken. Volgende maand begint, voor de vierde maal, weer dezelfde on-amusante vertoning. Wij zijn benieuwd of men dan weer met nieuwe bedenksels komt of dat men eindelijk genoeg karakter heeft, om een ander te geven wat men ook voor zichzelf op eist. Zowel voor Gedeputeerde Sta ten als voor de K.V.P.-fractie is het anders wel om uit het vel te springen Laten wij hopen, dat er ook in dit geval kracht naar kruis Wit-Gele Kruis komt! Drie jaar geleden werd op Bouvigne te Breda een begin gemaakt met een zgn. urgentieopleiding voor maatschap peiijk werker en -werkster. Tot 1963 zal men daarmede blijven voortgaan om zodoende tot een voldoend aantal van deze werkers en werksters te komen. Zaterdag was het zover, dat voor de eerste keer in het kader van deze op leiding de eerste diploma's konden worden uitgereikt. In tegenwoordigheid van verschei dene genodigden, o.m. werkgevers uit Brabant en Zeeland, van waaruit ook de cursisten afkomstig zijn, geschied de de uitreiking door moderator Ernst. In 1956 werd met zeventien cursisten gestart van wie er nu dertien het di ploma mochten ontvangen. Voor de overige cursisten heeft men door om standigheden het examen moeten ver plaatsen. Pater v. Mijnsbergen van de Augus tijnen uit Eindhoven heeft deze mid dag in een korte inleiding nog eens laten uitkomen, dat het maatschappe lijk werk de laatste tijd een grote vlucht heeft genomen en hij bracht dank aan het particulier initiatief op ait terrein. Daarna zette hij het begrip charitas uiteen, wat volgens de spreker niet anders wil zeggen dan in de moeilijk heden van anderen treden. De christelijke cnaritas, zo vervolg de pater van Mijnsbergen, ligt primair bij de beroepswerkers en -werksters, die zich moeten laten leiden door een sterk bovennatuurlijk motief. De nieuwe werkers en werksters zijn door hem hartelijk verwelkomd en ook door mej. Albers, directrice van deze urgentie-opleiding. (Advertentie) voor uw gezondheid GOES Grand: De liefdesroman van een koningin, a.l. Prins van Oranje: Ballet der Lage Lan den (ZVU). MlOULLBURG Electro: De familie Trapp, a.l. Schouwburg: Gevaarlijk spel VLISSINGEN Alhambra: Stella's sleu tel, 18 j. Luxor: De trommen van Fu Manchu. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De dokter van Stalingrad, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: April love, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Ohne dich wird es Nacht. OOSTBURG Ledel 8 uur: Wien, du Stadt meiner Traume. a.l. BELGISCH KLINGE 7.30 uur: Op twee passen van de hel, als bijfilm: De mil jonair van mijn hart. HULST Bioscoopgebouw 8 dokter van Stalingrad, 18 j SAS VAN GENT Olympia Franse film met Brigitte Bardot, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Kinder meisje gezocht voor pappa, a.l. uur: De uur

de Stem | 1958 | | pagina 2