MAANRAKET V.S. MISLUKT Wel waardevolle gegevens straling rgypte? Dernonstrant in de modder Enorme opkomst stemming Berlijn 104.000 Spanning aan grens Syrië-Israel Militair bestuur per 20 december geëindigd Brusselse blinde ziet weer iets, dank zij krab van geleidehond Vooruitgang te Genève km hoog Weer f. 100 in Stem-toto r Winst sociaal-democraten DAGBLAD VOOR ZEELAND Bang Jensen in ongelijk gesteld Dulles in ziekenhuis Fanfani overleefde vertrouwensvotum Zind in Wrak van Spaanse vliegtuig gevonden Paolo Kardinaal Giobbe naar Rome Arabische markt Achteruitgang Engelse uitvoer goed mogelijk Tien personen verbrand Communisten nergens meer De Gaulle terug uit Algerije J Vrij veel bewolking P. de Gruyter verdubbelt kapitaal Vroeg op met Sinterklaas Visserij-incident j in Korea Er is veel te verdienen U doet toch óók mee Donderslag bij goudmijnstad 98e JAARGANG No. 22931 Uitgave N.V. Uitg. Mij Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M Mes mr. H M. L. de Rech ter, P V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 8 DECEMBER 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, f 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aam- vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. i.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bjjbureaus: TERNEUZEN Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Ne Het administratieve tribunaal van de V.N. heeft zaterdag Bang Jensen, de Deense voormalige hoofdambtenaar op de afdeling politieke zaken der V. N., die enige maanden geleden wegens in subordinatie werd ontslagen, in het ongelijk gesteld. Eenstemmig verklaarde het tribu naal dat Bang-Jensen geen „deugde lijke reden' 'had om te weigeren aan secretaris-generaal Hammarskjoeld een lijst met namen van Hongaarse getuigen, die verklaringen over de opstand van 1956 hadden afgelegd, ter hand te stellen. Zoals bekend, werd later besloten de betrokken documen ten in het bijzijn van de Deen te ver branden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt dat minister John Foster Dul les zich heeft laten opnemen in het leger-hospitaal Walter Reed, voor en kele dagen van onderzoek en behan deling van een ontsteking van de dik ke darm. Dulles is voornemens het enkele da gen kalm aan te doen, doch hij hand haaft zijn plan om volgend weekeind naar Parijs te gaan om met de bond genoten te praten over de Berlijnse crisis. Hij is in het ziekenhuis reeds aan de beterende hand. Vertegenwoordigers van de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland zijn het te Genève eens geworden over de tekst van het eerste artikel van een verdrag inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwapens. Vandaag :.al het overleg worden voortgezet. Het algemene effect van het eerste artikel is, dat de partijen van het verdrag de verplichting op zich zullen nemen proefontploffingen met kern wapens te verbieden. Het is zodanig gesteld, dat het mogelijk is, dat an dere landen zich bij het verdrag aan sluiten. De Sovjet-delegatie keurde de tekst van het Amerikaanse ontwerp voor het artikel goed. In Westelijke krin gen zegt men dat er nog veel moet gebeuren met name overeenstemming over de vorming van een doeltreffen de internationale organisatie, die toe zicht op de proeven moet houden. Volgens te Bonn ontvangen berich ten is te Alexandrië in Egypte een Duitser aangekomen, die beantwoordt aan het signalement van Ludwig Zind de 52-jarige voormalige leraar in Of- fenburg. die spoorloos verdwenen is, nadat hij wegens anti-semitische uit latingen tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De man kwam aan met het Griekse schip „Achilleus" dat Brindisi in Italië had aangedaan. De vijf maanden oude Italiaanse coalitie-regering van premier Amin- tore Fanfani heeft zaterdagavond in de kamer van afgevaardigden ternau wernood een vertrouwensvotum over leefd. De uitslag van de stemming Zaterdagmorgen om kwart voor zeven Nederlandse tijd had was 294 tegen 286. bij 2 onthoudm- 6 r i i t tt een' 13 kamerleden waren afwezig. het Amerikaanse leger vanaf Cape Canaveral een raket, Juno II, De 'vereiste meerderheid was 291 bestemd voor de maan, gelanceerd. Gisterenavond om negen mi-1 stemmen, nuten voor elf is de raket met haar neuskegel „Pionier III" weer in de dampkring van de aarde teruggekeerd. Raket en kegel zijn boven de Sahara, tussen Tunesië en Algerije, in de dampkring verbrand. In de nacht van zaterdag op zon dag bereikte de viertraps-maanraket haar grootste hoogte: 104.000 kilome ter. De „Pionier III" heeft dus niet het record kunnen breken van de kunstmaan van de luchtmacht, die een hoogte van 126.590 kilometer had bereikt. De eerste berichten in de loop van zaterdagmorgen gaven reden tot optimisme. Om buiten de aan trekkingskracht van de aarde te ko men moest de raket een snelheid heb ben van 40.000 km per uur. Bij het verlaten van de atmosfeer was de snelheid echter iets meer dan 39.000 km. De eerste trap had drie secon den te kort gewerkt. Ook was de ra ket niet precies in de voorgeschreven koers, al bedroeg de afwijking slechts een enkele graad. Niettemin heeft het leger bijzonder waardevolle ge gevens ontvangen over de dodelijke stralingsgordel rond de aarde. De Volgens dr. von Braun is het mis lukken van de poging een gevolg van een verkeerd geplaatst ven tiel, dat de vermenging van brandsotf en zuurstof in' de eerste trap van de raket moest regelen. i Het wrak van het Spaanse vlieg tuig, dat sinds donderdagavond met I 21 personen aan boord vermist werd I is zaterdag door reddingsploegen ge vonden. Alle inzittenden zijn bij het In de neus van de viertrapsraket neerstorten van het toestel omgeko- was een kegel van kunstglas met een men. Het wrak werd teruggevonden laagje goud aangebracht. Die kegel woog ongeveer zes kilo. Het gewicht van de raket met volle belasting was ongeveer zestig ton. op een met sneeuw bedekte bergtop, ,,de top van de dode vrouw", bij La Losa in de Spaanse provincie Sego via. seinen die de raket uitzond, zeer goed ontvangen. Vanaf Syrisch grondgebied is de gehele nacht van zaterdag op zondag met geweren en automa tische wapens geschoten op Is- 1,cle'ii01ie..se-raëlisch grondgebied, aldus is de dodelijke uit Tel Aviv gemeld. werden De beschieting vond plaats in het gebied van Gadot. Er werd geen W. SCHILLING, oud luitenant-gene raal van de KNIL-infanterie is za terdag op 68-jarige leeftijd in Den Haag overleden. HET AANTAL slachtoffers van de schoolbrand in Chicago is tot 91 ge stegen. Twaalf kinderen en een zuster verkeren nog in levensgevaar. DE PLECHTIGHEID, waarbij paus Joannes XXIII op 18 december de rode hoeden aan de nieuwe kardina len verleent, zal via Eurovisie wor den uitgezonden. DE DUITSE toneelschrijver Fcrdi- nand Brückner is op 67-jarige leeftijd in een ziekenhuis te West-Berlijn overleden. DE DRIE Russische winnaars van de Nobelprijs voor natuurkunde, zijn gisteren in Stockholm aangekomen om de prijs woensdag a.s. in ont vangst te nemen. DE RUBBERFABRIEK van Hubinont te Vilvoorde bij Brussel is zaterdag uitgebrand. De schade bedraagt ver scheidene miljoenen franks. HET GROOTSTE passagiersschip, dat Italië na de oorlog bouwde, de 32.000 ton metende Leonardo da Vin ei, is gisteren te Genuna te water gelaten. HET VOORSTEL voor het instellen van een „jaar voor de vluchtelingen" is door de Assemblee der V.N. aan vaard met 59 tegen 9 stemmen. BIJ EEN demonstratie in Marokko met het doel de gouverneur van de stad San Luis Posoti tot aftreden te dwingen, zijn een zesjarige jongen en een politieagent om het leven ge komen. melding gemaakt van slachtoffers. Een woordvoerder van de strijd krachten van de V.AR. heeft Israël beschuldigd van „nieuwe daden van agressie" tegen het Syrische gebied van de V.A.R. Hij zei, dat Israëlische eenheden zaterdagavond de Jordaan waren overgetrokken om Syrische stellingen aan te vallen. Na een mitrailleurgevecht van cir ca 45 minuten moesten de Israëliërs zich terug trekken, aldus de woord voerder. De minister van buitenlandse za ken van Israël, mevr. Golda Meir, heeft de Israëlische regering ervan in kennis gesteld, .dat de „opzette lijke en niet uitgeloxte aanval" van Syrië op Israël, die woensdag plaats vond, een „ernstige toestand" heeft doen ontstaan, aldus is van Israëli sche regeringszijde meegedeeld. De Egyptische bladen meldden gis teren dat Israël een „reusachtig" sterke troepenmacht aan de Syrische en Libanese grens heeft samenge trokken. Ongeveer vijftig leden van het En gelse comité voor directe actie te gen een atoomoorlog hebben te Swafham in het Engelse graafschap Norfolk een demonstratie gehouden tegen het bouwen daar van een Amerikaanse basis voor het afvuren van geleide projectielen van het type Thor met atoomlading. On danks een aanval door de politie met waterstralen drongen de men sen door op het bouwterrein en gingen zitten rondom de enorme betonmolen, waarin de cement voor de aanleg van de basis wordt bereid. De foto laat zien hoe de politie uit eindelijk een van hen, Will Warren uit Oxford, door de modder van het terrein sleepte. In een conferentie van Arabische kamers van koophandel is er van Egyptische zijde op aangedrongen de voorgestelde oprichting van een Ara bische gemeenschappelijke markt te bestuderen om een tegenwicht te vin den voor de uitwerking, die de Euro- markt op de handel van het Midden- Oosten zal hebben. Aan de conferentie, die te Cairo werd gehouden, namen 400 afgevaar digden deel. De daling van dc Engelse uitvoer, die tot dusverre betrekkelijk gering is gebleven, zal in de komende maan den wellicht aanmerkelijk ernstiger worden, aldus de organisatie voor Europese Economische Samenwer king in een rapport over de economi sche toestand van Engeland. Zeer waarschijnlijk acht de OEES het, dat Engelands bijzonder grote betalings balansoverschot van de laatste tijd kleiner zal worden, in de eerste plaats als gevolg van de uitvoerdaling, die de OEES verwacht en voorts wellicht als resultaat van een bescheiden stij ging van de prijzen van geïmporteer de materialen. Een brand, ontstaan door het ont ploffen van een kerosinekachel, heeft in de Amerikaanse stad Clayton het leven geëist van tien personen, on der wie negen kinderen. Drie perso nen werden gewond. Een huis van twee verdiepingen, waarin 16 negers woonden, werd geheel vernield door het vuur. De verkiezing voor een nieuw stadsparlement in West-Berlijn, die gisteren gehouden is, heeft een record-opkomst gekend. Stemde bij de in 1954 gehouden verkiezingen 91,8 percent der kiezers, thans was dit percentage 93,7 De sociaal-democraten, die de absolute meerderheid krijgen, hebben de christen-democraten verslagen. Bijzondere belangstelling gold uiteraard het percentage dat de communisten in deze verkiezings strijd zouden behalen. In dit op zicht kan het Westen gerust zijn, want het percentage van 1954, nl. 2.7 of 41.000 stemmen, wordt thans niet eens gehaald. Waarschijnlijk zal dit ongeveer twee percent bedrageneen zeer grote teruggang dus, indien men dit ver gelijkt met de 13.7 pereent, die de communisten kort na de oorlog op zich wisten te verenigen. Voor het nieuwe stadsparlement moeten 133 afgevaardigden gekozen worden. Meer dan de helft van dit aantal zetels is voor de sociaal-de mocraten, die kort na middernacht van de toen getelde 1.280,000 stemmen er 673.500 op zich verenigd hadden, dat is 52.63 percent, een absolute meerderheid dus. De christen-demo craten hadden toen 37.01 percent (473.700 stemmen). Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt J zondagavond 23.15 uur: Vrij veel J bewolking, maar op de meeste i plaatsen droog weer en slechts enkele verspreid voorkomende J opklaringen. Xn het zuidoosten f aanvankelijk nog plaatselijk mist. i Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige J zuidwestelijke wind. t Verwachting van het Belgisch t Weerkundig Instituut: Aanhou- J dend mooi weer. Mist in de och- J tend, die het zicht beperkt tot i minder dan honderd meter. Nog in de voormiddag verdwijnt de mist. J Vandaag: zon onder 16.29 uur, i maan onder 15.13 uur. Morgen: zon op 8.35 uur, maan op 6.41 u. Paolo kardinaal Giobbe, pause lijk nuntius in Den Haagis za terdagmorgen van Schiphol naar Rome vertrokken. Gisterenavond is de Gaulle uit Algiers naar Parijs terugge keerd. Hij heeft bepaald, dat het militair bestuur over Algerije twintig dezer zal eindigen om dan door burgers te worden overgenomen. De generaal heeft gisteren, zwijgend, een gewond strijder van de rebellen de hand gedrukt. Op een nieuw beroep op de rebel lenleiders, in Touggourt tijdens zijn trip gedaan, heeft hij tot nu toe nog geen antwoord gekregen. Wel van de zijde van de mohammedanen en Ber bers in dat woestijn-grensstadje: zij beantwoordden zijn beroep op de re bellenleiders. de broederstrijd te sta ken, met luide goedkeurigen. De Franse premier-soldaat bracht een lang bezoek van bed tot bed aan het militaire .,Maillot"-hospitaal in De N.V. De Gruyter. die van plan was, haar aandelenkapitaal met vijf tig procent te verhogen, heeft dit voornemen gewijzigd Mede in ver band met het wetsontwerp tot wijzi- J j ging van de inkomstenbelasting zal nu het kapitaal verdubbeld worden t i en de_winstverdeling daarbij aange- i past. Daardoor blijven de rechten van houders van preferente winstdelen- de aandelen ongewijzigd. Het nieuwe kapitaal zal zestien miljoen gulden bedragen Er komen namelijk zes tienduizend bonusaandelen bij, die voor het eerst in de winst over 1959 delen. Uit de winst over 1958 ontvangen houders van gewone aandelen een in terimdividend van 25 percent met het oog op de betaling van inkomsten belasting over hun nieuwe bonus aandelen. „Goede morgen. Je draagt daar een leuke ro de jurk". Deze groet van de 54- iarige Marie-Therese Merveille, uit de Victor Allardstraat in Brussel, was een schok voor haar vriendin. Want zij wist, dat Marie-Therese al 16 jaar volkomen blind was. Marie-Tnerese vertelde, dat zij het gedeeltelijk herstel van het licht van haar ogen te danken had aan haar geleidehond Nicky. Dat gewoonlijk zo rusti ge dier was nerveus ge worden, toen de bakker op een ochtend op de deur klopte. Hij sprong op het bed van Marie-There se en een poot van het dier raakte haar rechter oog. Zij gilde van de pijn, maar enkele uren later ontdekte zij, dat zij, door een violette waas, weer kon zien met het oog dat door Nicky geraakt was. Tijdelijk Diezelfde dag onder zocht een oogarts Marie- Therese en zijn conclusie was, dat het licht in het oog voor 20 procent her steld was- Hij waarschuw de echter, dat het mis schien een tijdelijk herstel zou blijken. Nicky had een klein venster gekrabd in de grauwe staar welke Marie-Therese had blind gemaakt. Dit venstertje ..drijft" in het oog en Marie-Therese moet wa ken voor een plotselinge beweging, die het kan doen verdwijnen. Maar al enkele weken nu kan me vrouw Merveille (zij vindt haar naam bijzonder toe passelijk, want Merveille betekent wonder), weer wat zien. Gelukkig En als het. toch weer mis zou gaan? ,.Wel, de korte tijd die mij al ge schonken is, is als een soort wedergeboorte. Ik zal mij niet ongelukkig voelen als ik opnieuw blind word. Je raakt er aan gewend blind te zijn. Ik voelde me voor deze gebeurtenis niet ongeluk kig en waarom zou ik het dus nog worden? Ik heb mijn kleinzoon van zes jaar voor het eerst ge zien. U begrijpt wat dat betekent voor een oma. Het enige dat me bedroeft is dat ik zie dat zo veel van mijn vrienden ouder zijn geworden dan toen ik hen vroeger kon zien. Maar tenslotte ben ik ook ouder geworden", vertel de mevrouw Merveille. Marie-Therese verkoopt loten van de blindenbond Algiers, waar de gewonden worden verzorgd, ongeacht of zij Fransen of rebellen zijn. De generaal zelf is een oud-gewon de uit de eerste wereldoorlog. Hij heeft nog de lidtekenen van kogel- wonden, die hij bij een bajonetcharge in de veldslag van Verdun, in 1916, opliep. In een hartstochtelijk bëroep, dat hij eergisteren deed in Touggourt niet alleen eindpunt van de oliebuis- leiding en beginpunt van het olie- vervoer per trein naar de kust maar ook een groot centrum van de dadel palmcultuur drong De Gaulle er „bij de mannen op aan, die nog hun tijd ten achter zijn en aan de bur geroorlog vasthouden, te begrijpen, dat de oorlogsbladzijde eindelijk en definitief omgeslagen is en dat er 'n nieuwe bladzijde van vooruitgang en broederschap open ligt". Hij beloofde met name grote voor uitgang voor het gebied van de Sa- i hara. Met de gedachten gedurende de af gelopen week waarschijnlijk méér bij het St.-Nicolaasfeest dan bij de toto is het niet onbegrijpelijk dat ook deze week niemand het formulier van de Stem-toto goed wist in te vul len. Het aantrekkelijke bedrag van 100.- vormt dus zondag de inzet van onze toto! De juiste uitslagen: Elinkwijk-NAC 2, Sparta-DWS/A 3, Willem II - Rapid 1, A.iax - NOAD 1, PSV - Feijenoord 1, Alkmaar - BW 3, RBC - RCH 2. DHC - Longa 1, Velox - Dosko 3, Baronie - EDO 3, Controle totaalcijfer 20. in een warenhuis in Brus sel. ..Nu begrijp ik, waar om daar zo veel mensen komen. Alles is zo veel mooier en kleuriger dan toen ik vroeger kon zien. Zestien jaar geleden was het oorlogstijd en toen was alles zo armoedig. De auto's van nu zijn zo groot, dat het wel sche pen lijken. En je ziet haast geen fiets meer". Zaterdag is oma Mer veille extra vroeg opge staan. Zij wilde 't gezicht van de 6-jarige Pierre zien, toen hij zijn Sinter klaascadeautjes kreeg. Voor de oostkust van het Koreaans I schiereiland, nabij de bestandslijn, i zijn zeven Zuidkoreaanse vissersboten opgepikt door drie Noordkoreaanse schepen. Aan boord van de opge brachte vissersboten bevinden zich in totaal 47 Zuidkoreaanse vissers. Zij zouden zich in de Noordkoreaanse territoriale wateren hebben bevonden. L Hier Uw neem in •ilres invullen EEN, TWEE OF DRIE POSTBUS 2501» 4 AMSTERDAM De bewoners van een dorp dichtbij de goudmijnstad Wes- tonario aan de Westrand in Z. Afrika zijn opgeschrikt door een hevige donderslag. Toen men ontwaakte, zag men. dat aan de rand van het dorp een reusachtig gat in de grond was geslagen met een middel lijn van ruim 54 meter en een diepte van 30 meter. De oozaak werd gezocht in de ondermijnende activiteiten van de goudzoekerij of in onder grondse waterpoelen. Tot grote bezorgdheid van de dorpelingen zakte de grond en kele honderden meters van de eerste kuil ook in en ontstond een kleiner gat van 18 meter middellijn en 9 meter diepte. De muren van verschillende huizen begonnen tevens scheu ren te vertonen. De gemeente raad heeft het departement van het mijnwezen verzocht een on derzoek in te stellen naar de oorzaken van de inzakkingen.

de Stem | 1958 | | pagina 1