Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Enorm kunstmatig meer in Midden-Afrika Papier voor UW pen ONZE PUZZEL Rilke en Hemingway Relaties met België De Zambesi bedwongen voor oliehaarden £sso) PETROLEUM met het hoogste rendement Duivenkronieh van „Den Bruinen" 280 km lang 32 km breed Twee nieuwe Ontmoetingen DAGBLAD DE STEM 'k Zal deze keer van wal moe ten steken met de uitslag van de Zevende Liefdadigheidstentoon- stel.ling te Kaatsheuvel, zijnde een der voornaamste gebeurte nissen van het voorbije week einde. Afgezien van Sinterklaas dan natuurlijk, die als je 't goed beschouwt een en al liefdadig heid is. De keurmeesters in „Sport wereld" zagen zich voor een im mense taak geplaatst doch werkten zich met leeuwemoed door de rijstebrijberg heen. Ik zal hun namen even in de krant vereeuwigen, het waren nie mand minder dan A. Metsaers uit de Rijen, T. Aarts, J. Dek- Jcers en P. Hatters uit Gilze. Wat dunkt u van klassen met hon derd twintig vogels? De opening geschiedde door de edelachtbare heer F. G. Smolders, wethouder van Waalwijk, die de hoop uit drukte dat de doeleinden die het comité zich voor ogen gesteld heeft, bereikt zouden worden. Doffers 1958, bont van kleuren: 1 C. van Dongen te Dongen; 2 O. van Dongen te Loon op Zand; 3 W. van Geyn te Waalwijk, 4 D. Kramer te Waalwijk, 5 L. Mosselveld te Kaats heuvel; doffers 1958 andere kleuren: 1 Fr. van Wanrooy te Dongen, 2 A. de Bie te Kaatsheuvel, 3 J. van Ba- vel te Kaatsheuvel, 4 W. Bergmans te Kaatsheuvel, 5 A. Bakkers te Waalwijk. Duivinnen 1958, bonte kleu ren: 1 G. IJpelaar te Loon op Zand, 2 Fr. van Dongen te Dongen, 3 L. Michielsen te Dongen, 4 W. Berg mans te Kaatsheuvel; duivinnen 1958 andere kleuren: 1. J. Selders te Don gen, 2 J. van Riel te Kaatsheuvel, 3 Fr. van der Velden te Loon op Zand, 4 M. Emmers te Dongen. 5 Fr, de Bondt te Dongen. Doffers 1957 bont van kleuren: 1 Jac. Bergmans, 2 A. Trommelen te Dongen, 3 H. van der Linden te Loon op Zand, 4 Jac. Koenen te Dongen, 5 W. Emmers te Kaatsheuvel; duivinnen 1957: 1 Th. Netten te Kaatsheuvel, 2 J. van der Zanden te Dongen, 3 M. Lens- veld, 4 Jac. Koenen te Dongen, 5 Jan van Heeswijk te Kaatsheuvel, Oude doffers (trekken van Drees): 1 C. de Bondt te Kaatsheuvel, 2 J. van Heeswijk te Kaatsheuvel, 3 M. van Rooy te Waspik, 4 M. Klijn te Kaatsheuvel, 5 A. Heijs te Kaatsheu vel; idem duivinnen: 1 A. Bakkers te Waalwijk. 2 J. van Heeswijk te Kaatsheuvel, 3 L. Mosselveld te Kaatsheuvel, 4 M. Klijn te Kaats heuvel, 5 C. van Dongen te Loon op Zand. Nog oudere doffers (boven de tach tig l vliegen niet meer, uitsluitend op het kweekkot: 1 M. Ververs te (Advertentie) DE HAARDOLIE zuinig geen roet meer warmte Kaatsheuvel, 2 Adr. Trommelen te Dongen, 3 F. Stokkermans te Kaats heuvel, 4 A. Trommelen te Dongen, 5 J. van der Zanden te Dongen; idem duivinnen: 1 J. Rams te Don gen, 2 Fr. Pijnenburg te Dongen, 3 A. Trommelen te Dongen, 4 J. Diddens te Waalwijk en 5 J. van der Linden te Kaatsheuvel enz. Schoonste doffer J. Selders, schoon ste duivin J. Bergrpans. Late jongen Om deze tijd van 't jaar hebben late jongen het hard te verduren. Zij moeten tezelfdertijd groeien en verpluimen in een periode dat de i winterkoude een groot verbruik aan calorieën eist. Sommige zien er eer- der miserie-achtig uit en het vergt van de eigenaar een groot geduld ze door te houden. Niet vergeten dat hij al bonen-eters genoeg heeft. Toch niet te veel inschikkelijkheid betonen voor deze die geen eetlust hebben, deze met een hoge rug, deze die weigeren te vliegen en konsoorten Evenmin met die altijd maar schreeuwen, ook al is er geen onraad Men moet gezonde late jongen ab soluut in de ouate niet wikkelen doch men diene anderszijds goed te weten dat zij vooral niet mogen rond toeren in mistig en regenachtig we der, zelfs niet te lang bij mooi win terweder. Een kleine vlucht, om de drie dagen is ruimschoots voldoen de. Daarbij ga men het lange slen teren op het dak of in vuile goten te keer, ze kunnen aldaar niets leren dat goed is. Zulke mannen niet eer der koppelen dan half maart, als de zonnestralen al een weinig deugd doen. Ze beginnen dan vanzelf te koeren en te sleepstaarten en achter een losse duivin aan te zitten. Aan gaande het opleren, niet eerder dan in de maand juli '59, alswanneer ze twee ronden jongen groot gebracht hebben. Zit er dan geen zaagmeel in de kop, dan zult ge ze zo rap niet meer verspelen. Maandag 8 december hoopt de heer G van den Brand, erelid van de Zuid Nederlandse Bond en drager van ontelbare andere eretekenen, dia manten voorzitter van de machtige duivenmaatschappij ,,Het Zuiden" zijn vijfentachtigste verjaardag te vieren. Wat deze grote kampioen een men senleeftijd lang in de duivensport gepresenteerd heeft, voor de liefda digheid en de jonge liefhebbers is niet te beschrijven, mijn welversne den pen althans schiet hier van verre te kort. Wij kunnen slechts dankbaar zijn hem zovele jaren in ons midden te hebben gehad en de hoop uitspre ken dat hem gegeven moge zijn nog vele goede seizoenen met de duiven te spelen. Naar ik verneem zal hy recipiëren in Clublokaal De Bresser maandagavond van half acht tot ne gen uur. Menige oude anekdoot zal daar worden opgehaald, zelfs uit de harde winter van Negentig, die Ger- rit zich nop- als de dag van gisteren weet te herinneren. Cesar Craen, Piet de Leeuw en Ja nus van Dooremalen waren zijn vrienden. Zij zijn al vele jaren tot hun vaderen verzameld, als ge oud wordt, wordt het eenzaam om u heen. Gerrit echter is jong van hart ge bleven omdat hij altijd met jonge mensen is blijven omgaan en de voorzittershamer is blijven hanteren sedert het einde van de negentien de eeuw. Namens alle lezers van het Dagblad De Stem, duivensjarels of geen, hartelijke gelukwensen Naar wij vernemen zal de Erremenie de jubilaris een serenade brengen. Ook den Bruinen zal met zijn presentie aanwezig zijn. „Het Zuiden Nu ik toch op de Rijen ben, geef ik u gelijk maar even de kampioen schappen van ..Het Zuiden". Vitesse (tot 300 km): 1 G. Bog- doll 5615 p., 2 Gebr. Jansen 5418 p., 3. Gebr. van den Hout 5405 p., 4 T. Gijsbregts 5172 p., 5 J. Snoeren 5126 p. Kampioenduif Jac. Biemans 55-816957 met 1278 punten. Halve fond (300 tot 500 km): 1 H. van de Loo 4316 p., 2 J. Snoeren 4249 p„ 3 Gebr. Jansen 3733 p., 4 G. Bogdoll 3624 p.. 5 T. Gijsbregts 3436 p. Kampioenduif G. Bogdoll 55-520232 met 1370 punten. Fond (boven 500 km): 1 de kam pioen der kampioenen, jubilaris Ger- rit van den Brand, die nog altijd zelf zijn duiven verzorgt en er niet aan denkt de strijd op te geven 2428 p., 2 Gebr. Broers 1942 p., 3 Jos. van Looy 1422 p., 4 M. van der Kaa 1217 lp., 5 Gebr. Jansen 1216 p.. Kampioen duif L. Wagemakers 56-494975 met 975 p. Algemeen Oude Duiven: 1 Gebr. Jansen (Arendonck 10367 p., 2 G. Bogdoll 9956 p., 3 J. Snoeren 9856 p.. 4 A. Metsaars 8695 p., 5 Th. Gijs bregts 8608 p., 6 H. van de Loo 8371 p., 7 G. van den Brand 8314 p., 8 Jos. van Looy 8243 p., 9 Gebr. van den Hout 8141 p., 10 J. Hesemans 7473 p. Kampioenduif de crack van G. Bogdoll. Jonge duiven alle vluchten: 1 J. Snoeren 6355 p., 2 Van Opstal-Van der Steen 5897 p., 3 A. Metsaars 5809 p., 4 J. Berbers 5306 p., 5 Jac. Bie mans 4947 p. Kampioenduif A. Met saars. Tot slot de vijfsterrengeneraals 1958: 1 J. Snoeren 16211 p., 2 A. Met saars 14504 p., 3 Gebr. Jansen 13477 p., 4 Gebr. van den Hout 12731 p., 5 G. van den Brand 12262 p en 6 H. van de Loo 12023 p. Al deze grote kampioenen onze hartelijke gelukwen sen. Goede raad Op een forum te Rotterdam werd de vraag gesteld of gedroogde koeien- mest, door sommige sjarels bij voor keur aan hun duiven gegeven anti bioticum bevat en tevens of het eten ervan het geel (trichomonisasis) tot gevolg kan hebben 7 Dr. Bol, de Nijmeegse dierenarts gaf op deze vraag het volgende ant woord: Koemest bevat geen antibio ticum, echter wel het belangrijke complex der B-vitamines. Dit laatste hebben de duiven nodig. Graan en water acht dr. Bol beslist onvoldoen de. Losvliegende duiven gaan naar het veld en zoeken aldaar wat ze op het hok tekort komen. Ook gedroogde duivenmest bevat de factor B-12, reden waarom dr. Bol partisaan is van de zg. droge mestmethode. Een kurkdroog hok is echter een eerste vereiste. Het geel wordt veroorzaakt door een zweep- diertje of flagel. Dagelijkse ver versing van het drinkwater wordt aanbevolen. Ingeval van coccidiosis adviseert dr. Bol de vloer te ontsmetten met ammoniak. Aangezien de droge koe- en duivenmest ook de droge koe- en duivenmest ammoniakdampen bevat en de duiven deze dampen inademen acht de geleerde heer de droge- mestmethode tevens een goed middel tegen het geel en coc- cidiose. Allemaal goeie. den Bruinen Tonnen water begonnen zich dezer dagen uit te storten over een onafzienbaar gebied van struikgewas en wouden, daarmee het be gin vormende van wat in de naaste toekomst het grootste meer zal zijn, ooit door mensenhanden in de wereld geschapen. Dit meer, dat 280 km lang en 32 km breed zal zijn en een opper vlak van ruim een half miljoen hectare zal hebben, wordt „in de rug gesteund" door de gigantische nieuwe Kariba-dam in de ri vier de Zambesi, die door Rhodesia loopt. De laatste „spuigaten" van de Dam werden opgevuld door middel van 20- tons vrachtauto's, die hele ladingen rots en gruis in de openingen van de dam stortten, terwijl bulldozers nog meer tonnen rots tegen het stalen netwerk drukten, dat al in stelling was gebracht. Dieren verdrinken Toen het water begon te stijgen het is in twee dagen 10 meter hoger geworden toonde een laatste blik in het rond aan, dat er zich nog vele dieren in de Ka- riba-vallei bevinden. Zij zullen door het wassende water worden verdreven, zo zij al niet verdrin- Horizontaal: 1. weekdier; 4. plaats v.h. hoofd; 111. inhoudsmaat (afk.); in Brabant; 8. Europeaan; 11. meis jesnaam; 12. waterstand (afk.); 13. bijbelse naam; 14. lidwoord; 15. on der andere (afk.); 16. zangstuk; 17. zout water; 19. proef; 20. advies; p- plaats i.d. Betuwe; 25. over heidsinstelling (afk.); 26. sportterm; 28. niet vast; 31. liefkozing; 33. voeg woord; 35. N.V. (Franse afk.); 36. meisjesnaam; 38. vaartuig; 39. af god; 40. telwoord; 41. Frans lidwoord; 42. voorzetsel; 44. pers. voornaamw. 46. zuivelwerktuig; 48. putemmertje; 50. insekt; 51. zuivelprodukt; 53. ijzerhoudende aarde; 55. dus (Lat.); en ffvan2enis; 58. naschrift (afk.); bo. Nederland (afk.); 61. gewicht; b3- gewicht (afk.); 64. gewicht (afk.) f fi?p moment; 66. de onbekende 'aïkj; 67. herkauwer; 69. Chinese ma.at; 71. duur van eb en vloed; 73. meisjesnaam; 75. vette vloeistof; 77. spoedig; 79. verdriet; 81. N.V. (Duit se afk.); 82. uniek; 84. goed; 86. stof- maat; 89. heilige (afk.); 91. Green- wichtig (afk.); 93. kelner; 95. leer ing 'Fr. afk.); 96. Indische dakbe dekking; 98. opstootje; 99. afstands maat 'afk.); 100. maanstand (afk.); z. vreemde munt; 103. hoender; mo. persbureau; 107. omslag; 110. meisjesnaam; 112. zijrivier v.d. Do- !™u; 115. kleur; 116. stijl; 118. part. zu. voorzetsel; 121. vogelprodukt; sPoedig; 123. zangnoot; 124. uit- eP; 125. bloedhuis; 126. spook; 127. meer in Noord-Amerika. t ,Vert'caal: 1. bevel; 2. Engelse ti- eL 3. deel v.h. kaartspel; 5. al; ieder; 7. voedingsvoorschrift; 8. oa aftrek van kosten of gewicht; 9. ^indrichting; io. knaagdier; 17. fa milielid; 18. laatstleden (afk.); 21. vervoersbedrijf; 23. groente; 24. hof bediende; 25. deel v.d. hand; 27. hel dendicht; 29. lendenpijn; 30. politieke 8r°ep; 32. water in Brabant; 34. manhaftig; 35. teug; 37. dubbelklank; 41. verlichtingsartikel; 43. deel v. Brabant; 45. omroepvereniging; 46. sportterm (afk.); 47. windrichting aik.); 48. wintervoertuig; 49. het Ro meinse Rijk (afk.); 50. ontvangstbe wijs; 52. muziekinstrument; 54. ver laagde toon; 56. soort stof; 57. deel v-d. hals; 59 wintersportartikel; 60. rendement; 62. sportterm; 68. deel V-h. hoofd; 69. optiek; 70. goud (Fr.); '2. plaats in Friesland; 74. plaats o.d. yeluwe; 76. dubbelklank; 77. gewicht ark.); 78. jongensnaam; 80. Frans voegwoord; 81. boom; 83. hetzelfde; 80. insekteneter; 87. tafelgerei; 88. zuivelprodukt; 90. jongensnaam; 92. ÜÜVe}: dierengeluid; 97. winter- n° iUAg: scheepvaartmaatschap- mditaire opl. school (afk.); el^n 105- planeet; 106. soort schip; 108. behoeftigheid; 109. deel 113. heilige (afk.); 114. sier; 115. meisjesnaam; 117. oppervlaktemaat; 119. Engels lidwoord. OPLOSSING Horizontaal: 1. stroe 5. beker 9. aga 10. opper 12. lol 14. e.a. 15. kor poraal 16. o.l. 18. arts 20. reeks 21. esse 23 li 24. mr. 26. veiling 30. kurk eik 33. einde 34. glans 36. lire 37. kind 38. aai 39. rage 40. leed 41. an ker 43. rens 45. alreeds 47. leveren 49. d.d. 51. ca 52. erna 55. edele 58. anti 60. na 61. generatie 62. o.t. 63. pui 65. deert 66. rat 68. koran 69. kenau. Verticaal: 1. s.g. 2. taks 3. oorring 4. eppe 5. berk 6. erasmus 7. elle 8. r.o. 9. aar 11. poes 13. los 14. larve 17. leuke 19. tuinieren 22. steigeren 23. li 25. r.r. 27. eikel 28. lende 29. glans 30. kniel 31. klare 32. irene 35. aak 40. laken 41. addenda 42. recette 44. snuit 46. ed 48. v.a. 50. tere 53. rap 54. agio 56. deen 57. lark 58. aera 59. tot 64. uk 67. au. ken.... Ja, want velen zullen in de vloedgolf verzinken. De jaarlijkse trek is toevallig juist dit keer later dan anders. Er zijn ver se sporen van kudden olifanten, buf fels, koedoes, antilopen, impala's, bavianen, wilde zwijnen en zelis lui paarden. De doornige bosjes, die vol nesten van wevervogels zitten, zullen spoedig onder het oppervlak van het water verdwijnen. De eieren, die in de nesten liggen, zullen nooit uit komen. Het jacht-departement van Rhode- sië is echter wel van plan zoveel mo gelijk dieren, die in moeilijkheden zullen zijn geraakt in veiligheid te brengen. In 1960 Het meer zal ecïiter pas in 1960 helemaal vol zijn, want het werk zal in étappes geschieden. Dan zal het viermaal zoveel water bevatten als het meer van de fameuze Hoover- stuwdam in de Ver. Staten. Het verzegelen van de rivier de Zambesi vormt de climax van een plan, dat in de eerste dagen van de federale regering uitgedacht werd, teneinde Brits Centraal-Afrika tot het meest geïndustrialiseerde gebied van dit vasteland te maken. Elektriciteit Het doei van de dam is om te zijner tijd goedkopere elektriciteit te kunnen leveren aan de kopermijnen in Noord- Rhodesië en aan de industrieën in Zuid-Rhodesië. De pnergie-voorziening ondervindt op het ogenblik een grote belemme ring in het feit, dat de enige steen koolmijn van de federatie op zo grote afstand ligt. Als de eerste etappe van het werk aan de Kariba-dam voltooid zal zijn, dat zou in 1960 moeten zijn, zal zij een capaciteit van 500 megawatt op leveren. De tweede etappe zal in 1970 voltooid zijn, waardoor de energie- produktie tot 1200 megawatt op zal klimmen of misschien zelfs meer. De hele dam zal in totaal ongeveer 115 miljoen pond (ong. 1.150 miljoen gul den) kosten. Niet lang het grootste Maar het enorme meer, dat zich achter de 145 m hoge dam zal uitstrekken, zal niet lang de glorie kennen van het grootste kunstige meer in de wereld te zijn. Want, als de Koebiesjef-dam in de Sov jet-Unie voltooid zal zijn, zal het water-reservoir daardoor tot stand gebracht, die titel in de wacht slepen. De autoriteiten van Rhodesië heb ben meegedeeld, dat zij van plan zijn om het meer te gebruiken voor het vissen en voor toerisme. Door twee seizoenen, die record overstromingen brachten, is de aan leg van de dam belemmerd en stortte de onvoltooide dam op verscheidene plaatsen in. Vele duizenden Afrikanen moeten uit de Kariba-vallei verhuizen en krij gen ergens anders woningen of hutten. Door een overeenkomst met de Por tugese regering zal de waterstroom, door de dam veroorzaakt, de 500 ku bieke meter per seconde niet over schrijden. Dat heeft ten doel, te ver- i hinderen dat lager gelegen land, daar, waar dé Zambesi Portugees West- Afrika binnenstroomt, geïnundeerd zou worden. GANZERIK, KOEKOEK EN UIL In de „Telegraaf" wijdt de heer Gans en in „De Vrije Boer" de heer Koekoek bij herhaling veel aandacht aan het Landbouwschap en aan mijn persoon; helaas roepen de uitingen van de heer Gans geen herinneringen op aan de sprookjes van Moeder de Gans, maar lij ken zij meer op het boos gesnater van een ganzerik> die met alle soortgenoten gemeen heeft, dat hij op het land, dat hij afgraast, veel vuil achterlaat. In de uitingen van de heer Koekoek openbaart zich een houding, die veel overeenstemming vertoont met die van een vogel met dezelfde naam; in beider gedrag toch is een zeker gebrek aan ver antwoordelijkheidsbesef te onderkennen, bij de koekoek ten opzichte van zijn vle selijk nakomelingschap, bij de heer Koe koek ten opzichte van zijn geesteskin deren. Hij gaat zich n.l. te buiten aan kritiek zonder ooit enig probleem op te lossen of zelfs een poging daartoe te doen en zonder enige verantwoordelijk heid te betrachten ten opzichte van hetgeen hij neerschrijft. Debatteren met deze heren heeft weinig zin, want zij zoeken toch niet het inderdaad construc tieve gesprek. Als zij dit wel deden zou den zij zeker in opbouwende gedachten- wisseling treden met degenen, die een andere kijk hebben op de rechtmatig heid en het nut van het Landbouwschap dan zij. In dit verband noem ik bijv. de redac tionele bijdrage van het Zeeuws Dagblad van 19 september j.l., waarin een uitne mende verdediging wordt gegeven van de volkomen wettigheid van de wording van het Landbouwschap, dat steunt op een voorgeschiedenis van meer dan 100 jaar. Ook is het opvallend, dat de beslis sing van de rechter in onze rechtsstaat toch wel de aangewezen figuur om de rechtmatigheid van welke instelling of daad dan ook te toetsen nog nimmer in deze werd ingeroepen. Deze soort van serieuze discussie en daden trekt de he ren evenwel niet aan en van hen kan gezegd worden: „Wat baat den uil een kaars en bril, wanneer den uil niet zien en wil". Beide heren hebben een machtige bondgenoot en die leeft verscholen in de uitdrukking: (,Men noemt geen koe bont of er is wel een vlekje aan". De goe gemeente is nu eenmaal graag geneigd door te vertellen wat zij ergens heeft gehoord zonder het kritisch te beoorde len; zo ontstaat het leed van die slui pende ongrijpbare vijand: „Ze zeggen.." Er zijn ook krachten aan het werk, die de heren Gans en Koekoek toch wel in hun schamele bedoelingen doen on derkennen. In de eerste plaats is er dan die aan wijzing voor een fatsoenlijk gedrag, neergelegd in de oude volkswijsheid, die zegt: „In het huis van de gehangene spreekt men niet over de galg". Dat mag een medewerker van de Telegraaf zeker bedenken en ook de heer Koekoek ten opziente van sommige van zijn mede werkers in de Vrije Boer, wanneer zij zo vlot beschuldigingen van nationaal- socialisme hanteren. H. D. LOUWES, Voorzitter Landbouwschap. NOG EENS NOZEMS (UI) Dhr. Pison, die mijn „nozemstukje" is gaan beschoolmeesteren, keurt eerst iets goed (waarschijnlijk een 6 of een 7), maar begint dan Russische soldaten met blikken helmen, een Nobelprijswinnaar wiens naam hij ook al eens gehoord heeft, en „spookschepen" ten tonele te voeren. Hij tracht zoals altijd, ons erop attent te maken dat we hem vooral tot de intellectuelen moeten rekenen, waar door een grappig stukje proza ontstaat. Ook is het mogelijk dat zijn zenuwen hem parten spelen, en ik zou hem wil len aanraden 's avonds met zijn blote voeten op 'n natte dweil te gaan zitten. Wat overigens de door mij genoemde vluchtschepen betreft, die nu uit de vaart genomen zijn, verzeker ik u dat ik er mee gevaren heb, er op geslapen, gegeten enz.; ik kan hem er direct één aanwijzen dat nog te koop is. 't Zijn dus geen spookschepen, even min als de schepen die de Russen dit jaar bij Engelse scheepswerven bestel den voor maar eventjes 200 miljoen pond en evenmin als de 80 pet. der nieuwbouwschepen die dit jaar voor Oosteuropese rekening op onze scheeps hellingen (die een even goede naam hebben als de Engelse), werden ge bouwd. En de schepen die bij bosjes in onze havens en nu ook al in Zeeland op de slikken worden opgelegd, omdat de Ame rikaanse concurrentie met schepen on der goedkope vlag hun verdiensten ont neemt. Dat zijn ook geen spookschepen, mijnheer P. Voor de rest laat ik deze scribent graag over aan dhr. A. v. d. Wdie hem met zijn rustige betoogtrant wel aan kan. Aangezien dhr. ir. J. uit Bergen op Zoom, die al vaak leerzame stukken schreef in „De Stem", en o.a. onze „hoogconjunctuur van klatergoud" al signaleerde voor iemand anders hem ont dekte, zich ook uitspreekt voor bezuini ging op defensieverliezen (iets waar dhr. P. tegen is), kan hij, P., alweer heel wat moois samenstellen voor Papier v. Uw Pen. Het nuchter oordeel van ir. J., die de uitplukkerij van het zakenleven ten bate van wat „defensie" genoemd wordt, door en door kent, is mij meer waard dan het hoogdravende gezwam, waarop dhr.. P. ons geregeld vergast. Aan dhr. P. zou ik willen aanraden maar heel gewoon te schrijven en te doen, daar een mens zich dan in den regel al gek genoeg aanstelt. Dus, geen welterusten, maar word wakker! SEPPE S. VISSER (Waar zijn overigens de nozems ge bleven?? Red.). MUNTBILJETTEN Er blijken tal van zakenlieden te zijn, die onvoldoende kennis dragen van de op het ogenblik in Nederland geldende muntbiljetten. Zelfs caissières in grote winkelbedrijven schijnen zo slecht te zijn ingelicht, dat zij de nog steeds niet uit de circulatie genomen muntbiljetten van 1.en 2.50 met de beeltenis van Prinses Wilhelmina in het midden op de voorzijde, eigenmachtig voor ongeldig verklaren en weigeren deze te accepte ren. Dit is natuurlijk pijnlijk voor de aanbieder en het maakt een enorm dom me indruk. BREDA D. VLASTEELT Het werd de vlassers in Terneuzen verweten, dat zij hun grondstoffen bij de boer-teler regelmatig te duur betalen, zodat alle winst terugvloeit naar de teler. Maar hoe is het dan te verklaren dat in een paar jaar tijds de teelt terugliep van 36.000 ha tot amper 16.000 ha, ter wijl de schattingen voor '59 nog lager zijn. Is dat soms omdat de teler- boer te veel ontvangt? Het is onbegrijpelijk dat uit de zaal geen protest opsteeg i.p.v. een karig handgeklap. Een tweede opmerking: In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de vlas sers georganiseerd in een hechte r.-k.. bond. Dat, over de hoofden van de Z.- VI. vlassers heen, de hechte eenheid met de rest van Nederland, die zo'n prach tige ontwikkeling had, is verbroken, moet men wijten aan hen die er schuld aan hebben. Men zegt; om financiële redenen is die band met de rest van Nederland ver broken. Volgens anderen was het best mogelijk geweest die band te behouden, al was het dan wat losser wegens de zware contributie. Maar is die financiële reden door som migen niet aangegrepen om iets te ver wezenlijken dat kant nog wal raakt? Dat de r.-k. middenstand geen raad weet met die vreemde eend in haar midden moet een reden zijn om de band met de rest van Nederland te herstellen, hoe dan ook. EEN VLASBEWERKER KOEWACHT ONBEGRIJPELIJK Zekere A. v. d. W. beweert mij niet te kennen, en ook beslist niets tegen me te hebben. Dat is tenminste klare taal. Aangenaam. En ofschoon A. v. d. W. het kennelijk niet met ondergetekende eens is, heeft schr. geen poging aangewend om mij te overtuigen van de door dhr. Visser her haaldelijk gesuggereerde wenselijkheid tot liquidatie van het Atlantisch Pact. Mij lijkt een en ander evenwel niet zo vanzelfsprekend als schr. het wil doen voorkomen. „Wie er in dit geval gelijk heeft wil ik buiten beschouwing laten", aldus A. v. d. W. En impliceert zulks niet, dat schr. aan de onderwerpelijke strijdvraag nog minder belang hechtte? Ook in dit geval ben ik niettemin gaar ne bereid, eventuele onbegrijpelijkheden in mijn politieke beschouwingen nader toe te lichten. BREDA L. PISON GEVAARLIJK Wie dagelijks met bromfiets of rijwiel het rijwielpad berijdt tussen Rucphen en Sprundel omstreeks vijf uur in de na middag, bij het uitgaan van de l.t.-school, moet wel flink uit zijn ogen kijken, wil hij daar geen ongelukken maken, want soms is de toestand daar hopeloos, zoals die scholleren te werk gaan. Met hele groepen op het rijwielpad stoeien en ra votten, met losse handen rijden, met drieën naast elkaar fietsen, enz. Hoewel het rijwielpad daar zeer breed is, wordt het nog te smal voor het tege moetkomend en voorbijrijdend verkeer. Mijns inziens is het daar soms levens gevaarlijk. Zou hier een ernstig woord van de heren leraren der l.t.s. niet enige ver betering in kunnen brengen? Wanneer dat niet helpt, dan met de hulp van de politie, opdat aan die toe stand daar een einde komt. SPRUNDEL. K. ONTSTORINGEN (II) Gaarne geef ik commentaar op die flinke briefschrijver of schrijfster uit Breda (B. M.)( die de regering aanspoort om de brommers, auto's en motoren sto ringvrij te maken en er een beetje spoed achter te zetten, daar hij of zij last heeft met de televisie. Ik wil U er maar op wijzen dat U de regering heus niet hoeft aan te sporen, want die pluimen ons als (bromfiets)be rijders al tot vervelends toe. De meeste brommers zitten onder de werkmensen en die hebben hem speciaal voor hun boterham. Als je dan de on kosten eens berekent op een jaar dan be talen wij nogal een beetje meer dan U kijkgeld hoor, en dat is maar voor Uw pleziertje. Als U verstandig bent, spoor dan de regering aan voor een apparaatje te zorgen, dat je op de televisie kunt laten monteren, dat moet toch ook mo gelijk zijn, of komt dat te duur, zet hem dan op zolder misschien helpt dat wel. Ik wil maar even zeggen, jaag uw medemensen niet op onkosten, dat staat heus niet zo netjes, de meesten hebben het al zwaar genoeg. SLUISKIL J. C. (Kom, kom, niet zo fel... Red.) PAKKETTEN VOOR HONGAREN Enige weken geleden las ik in uw blad een oproep tot het schenken van een kerstgave aan het Hongaarse volk. Er zal wel niemand zijn, die hier tegenover niet sympathiek staat! Tk vraag me echter af, of de volksre gering in dat land. de toezending van pakketten wel toestaat. In communistische landen immers heerst geen nood. Het aannemen van schenkin gen impliceert toch erkenning van het tegendeel. Met mij hebben meerderen zich cjit afgevraagd en een duidelijk antwoord er op lijkt me niet overbodig. BREDA, L. V. Het is gebleken dat deze pakketten wél de grens over mogen. We stellen alleen d t felt vast. Over het hoe en waarom kunnen we op dit moment weinig zeg gen. Het lijkt ons ook niet zo belang rijk. (Red.) HUURVERHOGING Hoe is het mogelijk dat het Eerste Ka mer!! i J. de Wilde (VVD) in een verga der n<? te Utrecht zei, dat de woningnood enkel maar opgelost kon worden als de huren 60 pet. omhoog gingen, zonder dat hiervoor een looncompensatie gegeven wordt. Want er werden door de arbei ders toch maar luxe artikelen, zoals drank snoep, bromfietsen e.d. voor gekocht. Hiermede wil de heer de Wilde maar to nen wat de bovengenoemde partij van plan is als deze de touwtjes eens In han den kriiet. i Van een touwtje en een stokje is een goede zweeo te maken. En iedere oudere i arbeider zal wel weten wat zo'n zweep betekent. Deze heren zullen wel pleiten voor een vergoed'ng van de Kamerle den. want het is immers in hun eigen belang. WAALWIJK, J- H- I GULLE GAVE? St. Nicolaas heeft ook dit jaar de k;n- deren niet vergeten. Tenminste in ver schillende straten van ons dorpje Gilze. Eén straat echter schoot er over, want er was niets meer. Waarom nou de lege korven niet opnieuw gevuld? Daar had men waarschijnlijk geen zin in! Maar wel had men z!n, om bij mensen, die I geen kinderen hadden twee handvollen naar brnnen te gooien. En de kinderen uit de B. v. P.straat die met de schortjes i of handjes open stonden om het „gulle goed" te ontvangen, kregen niets. He laas! Ik hoop dat het volgend jaar anders zal gaan. GILZE, TROUWE LEZER BEVRIJDINGS- HERDENKING In de raadsvergadering van 26 novem ber heeft de heer J. Quadekker een goed woord gesproken ten gunste van de jaar lijkse herdenking van de bevrijding onzer stad door de Polen, in oktober 1944, aan welke herdenking tot dusver nog al het een en ander ontbreekt, terwijl men wel kan nagaan dat men met een geringe subsidie van 600 gulden, waarvan dan nog een derde bij de lichtbedrijven terecht komt, niets te bereiken is. Op de eerste plaats vraagt men: waar om wordt de bevrijdingsdag niet telken- jare herdacht. Ziet naar onze geallieer den in de laatste oorlog; daar viert men en wel op plechtige wijze, zowel burger lijk als door de verschillende kerkgenoot schappen, het einde van de eerste we reldoorlog en van de tweede. De herinnering aan beide wereldoor logen, welke men gevoeglijk mensen slachtingen kan noemen, levendig hou den, is tevens de beste remedie tegen het misdadig streven van zekere politiekers die ook vandaag als zij de kans schoon zien een nieuwe wereldramp zullen ont ketenen. BREDA, A. O. In de serie „Ontmoetingen" van de Uitgeversmij Desclée de Brouwer N.V. te Bussum zijn enkele nieuwe literaire monogra fieën verschenen. Leo Simoens nam Rainer Maria Rilke voor zijn rekening en Paul Vanderschaeghe Ernest Hemingway. Het omslag van beide boekjes bevat weer een karakteristieke foto van de beschreven figuur. Leo Simoens, die zijn werkje op draagt aan dr. Max Picard voor zijn zeventigste verjaardag, is al eerder als een Rilke-kenner naar voren ge komen, namelijk in zijn vertaling met toelichting van brieven aan en over schrijvers uit de Lage Landen. In deze biografie, die met vele fragmenten uit het werk van Rilke gelardeerd is, gaat hij ook uitvoerig in op de relatie tussen de dichter en België. De beschrijving van de jeugdjaren is zeer beknopt gehouden. Iets uitvoeriger is de interessante periode te Parijs weergegeven, waar Rilke secretaris van de beeldhouwer Rodin was. Inmiddels had hij vriend schap gesloten met de Belgische dichter Emiel Verhaeren. Als gevolg hiervan maakte hij een reis door Vlaanderen. Brugge overweldigde hem. Hij wijdde er twee gedichten aan. Nog tal van andere reizen volgden, o.a. naar de Provence, Egypte, Ita lië, Spanje en Duitsland. Na de eer ste wereldoorlog vestigde hij zich in Zwitserland. In 1926 stierf hij te Valmont aan acute leucemie. Geen godloochenaar In het tweede hoofdstuk bespreekt Simoens het oeuvre, met uitzonde ring van de brieven, toneel, verta lingen, essays en ander klein werk. Hij geeft een uitstekend overzicht van de dichtbundels en prozawerken en tracht voor duistere gedeelten een verklaring te geven, al is hij er zelf van overtuigd, dat over deze poëzie een sluier zal blijven hangen, zoals trouwens over alle poëzie. Over het religieuze aspect zegt hij, dat Rilke, van huis uit katholiek, geen god loochenaar was. Hij zag Christus veeleer als een hinderpaal om tot de Godheid te komen. Zijn godsdienst is, zoals Simoens het niet onaardig zegt, niet deze van de Zoon, maar die van de Vader. Ook Ernest Hemingway is van huis uit rooms, maar hij laat het katholicisme links liggen zonder het helemaal te kunnen negeren. Zijn communisme moet gezien worden als een gevoelsopwinding, geboren uit een tijd, die rijp was voor sociale omwenteling. Paul Vanderschaeghe heeft zijn boekje opgedragen aan zijn broer „om met hart en om de schors". Hij geeft een uiterst beknopte levensbe schrijving om des te meer aandacht te kunnen besteden aan de publika- ties. Dat deze belangrijk zijn, is lang zamerhand voldoende bekend. De toekenning van de Pulitzerprijs en van de Nobelprijs zegt voldoende. Hoogtepunten lijken ons de roman ,.A Farewell to Arms" van 1929, die speelt tijdens de Italiaanse oorlog (in de inhoudsopgave is hij verge ten); de bestseller „For Whom the Bell Tolls" van 1940, een verhaal uit de Spaanse revolutie, waaraan He mingway zelf heeft deelgenomen en dan vooral zijn grootste meesterwerk ,,The Old Man and The Sea", het relaas van een vier dagen lange tocht van een oude visser. Journalist Ook met zijn novellen beweegt He mingway zich op het eerste plan. Hij herinnert soms aan Tsjechow, met wie hij overeenkomsten vertoont. Vanderschaeghe noemt andere let terkundige en filosofische invloeden en in apart hoofdstuk gaat hy de ontwikkeling van Hemingway's stijl na. Heel wat eigenschappen daarvan dankt de schrijver aan zijn beroep van transatlantisch journalist De kabeltaal maakte het hem óp de duur mogelijk in een minimum aan woorden een maximum aan span ning te bereiken. Terecht wordt hij een „ingenieur van de stijl" ge noemd en Marcus Cunliffe spreekt in zijn literatuur-geschiedenis over een „craftsman in words." Deze „Ontmoeting" besluit, even als de vorige, met een uitgebreide bibliografie, welke bijzonder waar devol is voor hen, die dieper in het werk van de grote Amerikaanse auteur, die vrijwillig de ballingschap koos, willen doordringen. WILLEM v. d. VELDEN

de Stem | 1958 | | pagina 9