Met oog en oor te gast Brievenbus Televisie: concurrent of propagandist Concurrent HERFST Hoe rijk ik ben|N HEJ BOS Vul in.... I Sacha Dénisent j Radiotekstgebrek Raadsel -Alleen maar eigen werk - KRUIS WOORD Paradijs voor wilde dieren jOnze gast DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 Eenvoudig ^J4oe(a-L °T Vallende bladeren pami[je Muis en maak af! OP 6 DECEMBER Tini's geluksmelodie Beste Oom Jan en Tante Thea, Piet en zi|n oliebron SJIEPKE F, Vandaag Komende week Molière Burenvisite Blik achterom Onze radio en TV-rubriek Vandaag Komende week FLITSEN Binnenkort nieuw Rijtijdenbesluit Met dfien ik een boom Met h'eenkip Met p gebruiken ze mij om te schrijven Metr dien ik voor de kippen En met een v komt men mij zo waar ook in de natuur nog tegen. Ra, ra, wie ben ik Nellie Meeuwissen 8 j. m DE herfst is er weer Nu moet de zomer vluchten Een ander land is aan de beurt Dat zou me dunken. NU de herfst er is Komt de wind weer op De bladeren vallen van de bomen Hebben die geen strop DE bladeren worden geel, bruin en rood O, wat een prachtige kleuren. Maar dat doet de mensen niet fleuren Want!de winter staat voor de deur. Corry Maes, 11 jaar Laanzichtweg 3 Teteringen Horizontaal: 1 zwart dier in de grond; 3 lange smalle vis. Verticaal: 2 grootvader. gemaakt door Harrie Leunissen 7 jaar Groot Haasdal 52 Schimmert IK heb 'n lieve vader, een flinke man Die heel goed werken kan. En 'n moeder lief en goed Die altijd alles voor mij doet. Twee broers die flink kunnen plagen Tóch mag ik over hen nie* klagen Ze zijn van buiten wel eens zwart Maar hebben beiden een gouden hart Ik heb twee lieve zusje We hebben 'n huisje, o zo knusjes Vooral met die twee zusjes van mij Ben ik toch zo blij Ik heb veel leesboeken, De meeste kreeg ik van pa en moeke Wat wens ik nu nog meer? Ik dank onze Lieve Heer Voor alles wat Hij me gaf Nu is dit versje af. Josephine van Dongen 11 jaar Teteringen In het bos is het zo fijn. Er zijn haasjes en konijnen. Er zijn herten en mooie vogels. Ook zijn er eekhoorns en patrijzen. O, wat is het daar toch fijn Harrie Krijnen, 7 jaar Baroniestraat 6 Oosterhout v k o d p en ho k e. M t e n koe je. Elai.en boekj In de hersft is het geen fijne tijd De heerlijke zomer zijn we nu kwijt Nu vallen de bladeren van de bomen Er zal vast een strenge winter komen En als de winter begint Dan zegt ieder kind: ,,lk vind het zo koud, Waar ik helemaal niet van houd!" Ria Martens, 8 jaar Bredaseweg 9 Rijsbergen De koe het schaap de kiphet paard de slang de haan de geitde hond dc koekoek de ezel de duif de poes de nachtegaal de specht het varken de eend Eduard Leunissen en Guus van Weersch Over de straten en over de stoep. Janneman, Janneman, sta toch stil Maar denk je dat Janneman stil wil staan Hij zegt: Als ik eenmaal stil moet staan, dan kan ik nooit meer van hoela gaan." Zoals ik ook roep: Jan doet van hoela, hoela, hoelahoep. José Loonen MicLdellaan 116, Breda ER ZATEN MUIZEN in de kelder: de familie Muis. Ze snoepten van de kaas. Daar kwam de kater aan. ,,Hap", zei de kater en de muis was weg. Wat keken de andere muizen sip Nooit meer zag de kater de muizen weer. Adje Suijkerbuijk, 9 jaar Balsebaan 99 Bergen op Zoom De bladeren vallen van de bomen Het grote kinderfeest is gekomen, 't Is het feest van Sinterklaas Dan krijgen wij pop van speculaas We krijgen ook nog marsepein En dat is o zo fijn. Regien Slangen DE GEDICHTJES in de Jeugdkrant vind ik erg leuk. Ik heb zelf twee vogels en ik heb ze Piet sn Sjiep genoemd. Piet is een kanarie en hij eet Vgrnijjc uit mijn hand. Sjiep zit altijd te zingen als m'n lUlo moeder vlees braadt of als de kraan loopt. Piet houdt ervan om zich ens lekker nat te maken in zijn drinkbakje. Omdat Sjiepke Sijs heel erg veel en mooi zingt, heb ik maar eens een ge dichtje over hem gemaakt. Het is wel niet zo erg lang, maar dat is misschien niet erg. Ik zit op het lyceum in de eerste klas en ik vind het ook erg fijn. Alleen algebra en Latijn vind ik nogal moeilijk. Piet en Sjiep zitten nu te slapen. Maar eet is ook allang vogelbedtijd. Met hartelijke groeten van Annemie Vankan, 12 jaar WAS DAT nou heus niet al te bont? Wat Piet Verhuis in Drente vond? Hij ging zich nu eens recht bezinnen Wat hij met de bron moest 'gaan beginnen. HIJ DACHT, ik ga naar 'n maatschappij Die koopt direct die bron van mij Hij stapte naar een groot kantoor En vroeg, wat biedt u mij daar voor EEN DEFTIG heer was daar de Hij leek wel wat op Sinterklaas Een witte snor, een witte baard Alleen, hij zat niet op een paard. DIE HEER zat achter een bureau Hij groette Piet en zei, dag jo Wil jij die bron aan mij verkopen? Het zal je heus niet slecht verlopen. ALS WIJ 'n overeenkomst sluiten Krijg je van mij een zak vol duiten Top!! zei Piet, dat neem ik aan... En rijk is Piet naar huis gegaan. Leon Sluysmans heb een leuke kleine sijs Die zingt een aardig liedje hij eet er dan wat tussen door Dat leuke kleine pietje. En als het 's avonds donker wordt Dan gaat ons sijsje slapen •yant moe van al het springen öcgmt hij al te gapen. j' nog gauw een brokje En drinkt dan nog een slokje. «Jn kleine oogjes vallen toe wat is m'n lieve sijsje moe. TA OOR een der vele lanen van het beukenbos liep een deftige dame. Gravin van Auerkle was haar naam. Zij was in het dorp op zieken bezoek geweest. Het was stil in het bos, alleen het gekwetter van de vogels waste horen. De gravin hield van die stilte. Eensklaps bleef ze roerloos staan.... ze hoorde dat iemand muziek speelde. Maar zó... zó mooi had ze nog nooit iemand horen spelen; en... hoe droevig klonk die melodie. Ze werd benieuwd naar diegene, die deze droevige melodie speelde. Het was alsof ze voelde dat zij moest troosten. Gedreven door haar nieuwsgierigheid ging ze erop af. Weldra stond ze voor een aardig huisje, één raam stond open. Ze keek erdoor en zag een meisje dat viool aan het spelen was, dus daar kwam die droevige melodie vandaan. Het meisje had lange zwarte haren die als een sluier rond om haar hingen en mooie bruine ogen; het was een heel knap meisje. Gravin van Auerkle schrok van haar gezicht, het stond zo droevig en de mooie ogen waren vol tranen. Toen de melodie uit was, borg het meisje de viool weg. Ze ging aan tafel zitten en keek naar een portret dat zij in haar handen hield. De gra vin aarzelde niet lang en ging het huisje binnen. Het meisje schrok wel even, maar toen de gravin vertelde wie zij was, was zij gerustgesteld. Zij vertelde haar geschiedenis, dat ze Tini heette, dat zij kort achter elkaar haar ouders ver loren had. Vanmorgen was haar vader begraven. ,,Nu heb ik niemand meer en moet naar het weeshuis. Ik zal geen vioolles meer kunnen ne men en ik hield er zo van", besloot ze haar treurig verhaal. „En als ik nu eens zorgde dat jij mag studeren voor violiste, wil je bij mij komen wonen op het kasteel?" „O, dat... dat zou ik heerlijk vin den"; de blijdschap straalde van Ti ni's gezicht af. En zq gebeurde het ook, Tini is een beroemde violiste geworden. „Dat heb ik te danken aan die droevige melodie, daarom noem ik hem: mijn Geluksmelodie". Jeanette Janssens Hansweert lev*®troom§:ebie.d van Amazone is een zeer interessant gebied. Er dp 6' wa* diersoorten, o.a. de poema, de jaguar, het waterzwijn, sang, de anaconda en de schildpad; talloze apen, o.a. de brulaap, dan miereneter en de luiaard. De zandbanken in de rivieren zijn bedekt et krokodillen, die zich heerlijk koesteren in de zonnestralen en ms met tientallen op en over elkaar heen liggen. i Pe Amazone is ongeveer 5340 km hro* eil bij. Porto de Moz 80 km iW ze over grote afstan- diin r? benedenloop wel 100 m wa? 1s" ^eze enorme rivier werd in _tl 4 door J. Orellana, die in 1550 ontdekt en bevaren. De Ama zone ontspringt in Peru als Mara- later de Ucayale zich h i ,voe§t en de Huallaga. In 't ge heel heeft de Amazone ca. 200 zij wieren, terwijl langs haar oevers ia u/j Indmnen wonen, die bij de jacnt dodelijke pijlgiften gebruiken, ?'a* curare, een gift dat zodra het n de bloedbaan wordt gebracht een poerverlammende uitwerking heeft, rit n^er^w aardige van curare is, nat het in de spijverteringsorga- nen geen kwaad sticht. Vele Indianen ^kruiken het dan ook als genees middel tegen de gevreesde dysente rie. Aangezien er in 't gebied van Qe Amazone vele dodelijke koortsen gevaarlijke dieren en giftige slan- r.e£^?£koTnen' wordt het wel De GROENE HEL genoemd. WREDE NATUUR ^et zijn interessante dieren die net Amazone-stroomgebied bewonen. Neem b.v. de poema. Dit roofdier is ca. 1 meter lang en heeft een geelachtige kleur. Als het zich verplaatst, springt het van tak tot tak en van boom ot boom. De poema bemachtigt zijn prooi in een enkele sprong, scheurt de hr's open en doet zich tegoed aan zijn bloed. -)e jaguar, die in het Portugees ONZA genoemd wordt, vertoont veel overeenkomst met de tijger. Toch is hij hiervan dadeijlk te onderscheiden daar zijn nuid niet gestreept, maar zwart gevlekt is, terwijl elke vlek uit een ring bestaat met één of meer kernen. De grondkleur van de huid is geel met aan de buikzijde wit. Er zijn ook zwarte jaguars. De jaguar is ca. 1.50 m lang en de staart is 7 decimeter. Hij kan verba zend goed klimmen, zwemmen en duiken. Zijn prooi bestaat uit apen, vogels en waterdieren. De Indianen maken jacht op dit roofdier met ver giftigde pijltjes, die zij schieten uit blaaspijpen. Een volgende keer vertellen we nog iets over de reuzeslang, de ana conda. Er ligt hier een tekening van een schip dat door hijskranen ge laden wordt. Maar de naam van de tekenaar staat er niet bij. Als je nog schrijft wie je bent dan komt deze stoere jongenstekening in de krant. JESSIE BOERS te B. Je versje staat erin zie je wel Maar voor de tekening was geen plaats meer ivant die ivas wel een beetje groot. Maar we vonden hem erg mooi hoor CORRIE MAES te T. Jouw vers je blijft tot de volgende week lig gen. Let maar op. MARIANNEKE BROEDERS te B. Dat is een mooi huis in de herfst op die tekening van jou. En een hondehok er voor. Ziet jullie huis er zo uit De tekening is een beetje te groot voor de krant, maar we zijn er toch erg blij mee en kijken er met plezier naar. INA BUL te D.H. Je weet al dat we zo veel tekeningetjes over ka bouters krijgen. En die kunnen niet allemaal een plaatsje veroveren. Maar jouw plaatje is erg mooi en daarom hebben we het nog even apart gelegd in de hoop dat het de volgende keer aan de beurt komt. Alleen kunnen we het niet heel zeker beloven, maar we doen ons best. NELLA BLIJ te B. Wat we hier boven aan Ina schrijven, moeten ive ook aan jou schrijven Nella. We kunnen van zo'n mooi plaatje moeilijk afstand doen en hopen er nog een plaatsje voor te vinden. Aan TOOSJE LAMBREGTS en BARTJE LAMBREGTS te L. Dat waren leuke tekeningen, maar omdat er al een grote wedstrijd over geweest is, komen ze nu niet meer in de krant. Volgend jaar moet je ze sturen aan de wed strijd-commissie. Dat is een moei lijk tvoord hè Maar vader kan je wel vertellen, wat dat is. WIM VISSER te B. Wat hierbo ven staat voor Toosje en Bartje, geldt ook voor jou Wim. Je teke ning was intussen maar prachtig. De maan schijnt echt door de bo men en dat het in het holst van de nacht is kun je op de torenklok zien Mooi gedaan. HARRIE GOLSTEYN te P. De mooiste Sinterklaas kregen we van jou Harrie. Maar je was net iets te laat voor het krantje van van daag. Jammer, maar nu hangt hij hier aan de muur en we hebben er meer dan een week lang plezier van BIJ twee geheel verschillende gelegenheden is deze week de relatie televisie-toneel ter sprake geweest. De Nederlandse Ver eniging van Openluchttheaters had dit thema als onderwerp van discussie op tafel gebracht en op dezelfde dag dat dit gesprek tot een conclusie leidde, kwam er een uitspraak van de hoofddirec teur van een radio- en televisiefabriek, die in een toespraak tot deelnemers aan een toneel-landjuweel tot eenzelfde gevolgtrek king kwam. En die luidde aldus: de regelmatige televisie-uitzen dingen van goede toneelstukken zullen eerder een groter dan een geringer schouwburgbezoek tot gevolg hebben. Dat is een merkwaardig resultaat van studies die door ver schillende belangengroepen zijn gemaakt. Een resultaat, dat door de feiten wordt bevestigd. Want toneel is kind-aan-huis geworden bij de vele duizenden, die uit valse schroom of om redenen van „dat is toch niets voor mij" vroeger zich verre hielden van het theater. Maar die nu wegwijs zijn gemaakt door de regelmatige uitzendingen en verlangen toneel in zijn volle werkelijkheid te zien. Ergo: die de knop van hun toestel omdraaien en de schouw burg betreden. Even optimistisch mag men be paald niet zijn ten aanzien van bio scoop en voetbalveld. Duidelijk is gebleken, dat, waar de camera naast de supporter rond de lijnen staat, de persoonlijke belangstelling mei tientallen percenten daalt. En wat de film betreft: er is, behalve het financiële. geen spaander verschil tussen de wijze waarop men thuis of in een zaal van een rolprent kan ge nieten met uitzondering dan wellicht van de keuze, die men buitenshuis altijd nog enigszins, daarbinnen ech ter niét kan maken. Film en voet bal hebben dus in televisie een ge duchte concurrent. Hetzelfde medium is voor toneel, dans, cabaret, beel dende kunst en voor velerlei andere vormen van nuttige vrijetijdsbeste ding een onschatbare propagandist. Hopen wij, dat de NTS ten aanzien van dit laatste haar taak goed ver staat en met betrekking tot de gebie den, die zij als concurrent betreedt, een werkwijze zal volgen waarin vriend en „vijand" kijker en be langengroep beide zo goed moge lijk aan hun trekken komen. ...IS WEER DE BEURT aan Dorus om gestalte te géven aan de amuse- mentale sfeer, waarin de weekend mens zo graag vertoeft. In de rij van medewerkers zien we als nieuw ge zicht dat van Sacha Dénisent, de Arnhemse studente, die in Roermond school ging en die al enkele jaren furore maakt als zangeres van het Franse chanson. Voordat Tom Manders zijn deels studio- en deels filmisch programma op het scherm brengt, wacht ons een bijzonder interessante quiz. Onder lei ding namelijk van Theo Eerdmans gaan enkele kijkers een boks-spe- cialist, annex bloemenkoopman en een Bouwmeester-vereerder een gooi doen naar de uitgeloofde eind- prijzen van 1000 gulden. Beide deel nemers hebben getoond bijzonder sympathiek en televisie-minded te zijn. Hen is een succesvolle avond daarom van harte toegewenst. Afrika spreekt wel zeer tot de ver beelding van' ons, nuchtere noorder lingen. Dat zal de reden zijn waarom „Luipaard op schoot" zulk een enorm succes is geworden in Nederland en België. Het is er ook de oorzaak van dat we maandagavond wederom wor den geconfronteerd met de ervarin gen van twee Afrika-reizigers: de heer Tadema en diens echtgenote. Na het filmisch bezoek aan dit stout moedige tweetal stelt Pi Scheffer ons disco-artiesten voor. Het slot woord is aan ds. A.C.D. van den Bosch uit Ginneken. Meer ontspannend is de dinsdag avond, waarvan de verzorging m handen is van de NTS. Die opent het programma na journaal en week overzicht met „Fontessa", gedans te jazz naar muziek van John Lewis. Moderne muziek in combinatie met klassiek ballet. Een experiment dat aangedurfd werd door de Duitse te levisie. De NTS-uitzending is hier van een telerecording. Om 9 uur voor ouderen dan 18 jaar een film over vier blanken, onder wie één vrouw die temidden van inboorlingen op een eiland leven. Eén van hen is een dronkaard. Deze wordt tot dwangar beid veroordeeld. Samen met de vrouw maakt hij vele avonturen mee en eenmaal ziet hij de dood vlakbij zich. Dat is het keerpunt in zijn bijna verwoeste leven. Hoogtepunt van het woensdagpro gramma is buiten twijfel het optre den van Srimati Indrani, de beroem de vertolkster van klassieke dansen uit India. Na haar verschijnen scha kelt de VPRO over naar De Schouw burg te Rotterdam, waar het Rotter dams Toneel een verplanking geeft van Molière's blijspel ,,De verliefde zwartkijker". In het begin van de avond geeft de NTS een weekover zicht van het belangrijkste nieuws. Een uitvoerige reportage wordt donderdag gewijd aan kolven, een sport, die vroeger druk beoefend werd en nu weer propagandisten krijgt in de persoon van enkele Zaanse jongeren. Behalve een de monstratiewedstrijd krijgen we op het scherm ook de heer Mallekotte, die 'de leek-kijker gaat inwijden in de geheimen van dit spel met kolf en bal. Veelbelovend is tenslotte „En wat dan nog", een bloemlezing uit het werk van Annie M.G, Schmidt en Cor Lemaire. Medewerkers zijn na melijk onder leiding van Wim lbo niemand minder dan Connie Stuart, Sophie Stein, Donald Jones en Simon Carmiggelt. Te verwachten is een combinatie van de beste eigenschap pen van „Familie Doorsnee", „An- nemieke". „Pension Hommeles" en „Artiestencafé", alle programma's die een reuzenonhaal kregen. Onze zuiderburen nemen vanavond het NTS-programma over en brengen morgen weer de quiz „100.000 of niets", die vorige week tot grote vreugde van geheel België eindelijk eens een winnaar opleverde. Hoofd bestanddeel van het Vlaamse maan dagavond-programma is de hier niet bijster geapprecieerde Perry Como- show, terwijl dinsdag een film de avond vult („They drive by night" met o.a. Humphrey Bogart). Woens dag weer een relais van de NTS en donderdag een bijzondere vertoning van de Belgische speelfilm „Vuur, liefde en vitaminen" waarvan de ti tel ons weinig bekoort. In 't KRO-zaterdagavondprogram- ma was wederom enige vooruitgang te bespeuren, zowel in het cabaret als in het quiz-gedeelte. „Blijf er niet voor thuis" vooral heeft een goede kans over enige tijd bijzonder goed te zijn, maar „Toerja-toernee" zal de sfeer van onafgewerktheid blijven behouden, zolang Jan Blaa- ser zich niet stoort aan het advies om niet alles zelf en in de kortst mogelijk tijd te willen doen. Heus, voor zijn ideeën hebben wij grote bewondering en de korte ontmoeting bijvoorbeeld, die hij had gearran geerd tussen de Westduitse fotograaf en de Amsterdamse politie-adjudant was zonder meer een stunt. Een stunt die echter niet de aanpak en de regie kreeg die zij verdiende. Zo was het ook met de „sterrenparade", die als zodanig uniek was, maar waarvan de bijzondere betekenis niet door een In „Caroussel", trefpunt van radio-, film- en tv-artiesten in Amsterdam spraken we met 2 Sacha Dénisent23-jarig zange- 2 resje van het Franse chanson en artieste bij de gratie van haar vaste wil om te slagen in het 2 leven van zang en entertain- 2 ment. Sacha. wier eigenlijke I achternaam Dinnissen luidt j j „dat klinkt zo ingewikkeld" zegt ze is geboren in Arn- hem, maar ging school in Roer- I mond. Zij begon als actrice op I partijtjes. Toen ze merkte dat 2 ze het genre beheerste, zocht 2 ze vast werk. Tom Manders bood het haar aan in zijn cabaret. I Daar groeide Sacha tot een ge- j liefde ster, die ook haar weg 2 vond naar radio en televisie. 2 „Ik doe het allemaal om plezier 2 I te hebben," zegt ze, „niet om het geld. Ik wil slagen en daar- om grijp ik alle kansen aan om J zoveel mogelijk ,in de lucht' te 2 zijn." Vanavond komt de char- 2 5 mante Gelderse in de Dorus- I uitzending op het scherm. Nie- mand zal dan vermoeden, dat dit gitzwarte meisje er zulke 2 plezierige liefhebberijtjes op na 2 houdt: „cadeautjes inpakken, j tafel dekken en in een avond- j jurk uitgaan. Dat zijn dé sen- J saties voor mij," zegt ze. 2 uitnemende prestatie werd onder streept. „Pension Hommeles" was maan dagavond beslist ondermaats. Geme ten althans naar maatstaven, die de samenstellers zichzelf hebben aan gelegd. En het filmvei-haal over va kantiegangers had ook al weinig meer om het lijf dan een saai bab beltje met weinig originele shots. Gelukkig waren er voortreffelijke programma's op dinsdag en woens dag, die ons de rimpels over de maandag uit het hoofd deden ver dwijnen. „Het houten paard", de NTS-film namelijk voldeed bijzonder goed in de huiskamer en wat Cruys Voorbergh ons woensdag in „Voor het laatst Lady Barker" aan toneel- kwaliteiten voortoverde, grensde aan het ongelooflijke. Maar niet alleen hij maakte het stuk, dat oorspronke lijk in het Engels werd geschreven en in die taal ook over enige tijd door Cruys Voorbergh in Londen zal worden gespeeld, maar evenzeer auteur Hans Keuls. Eindelijk dan weer eens een Nederlandse tekst, die de vergelijking met wat op dit terrein in het buitenland wordt gedaan, kan doorstaan. K.R.O. en het Nederlands Schrifte lijk Studiecentrum hebben een reso lute oplossing gecreëerd over het nijpende gebrek aan goede teksten. 1 januari begint een driejarige cur sus, waaraan iedereen kan deelne men, maar die bijzonder bedoeld is voor degenen, voor wie schrijven het hoofdberoep is of die de pen in ieder geval vrij regelmatig hanteren. Dat is een koen besluit en het heeft zin. Want de radio-omroepverenigingen zijn zich evenzeer als de luisteraar bewust van de enorme oppervlakkig heid, waaraan de gesproken woorden thans nog mank gaan. Goede tekst schrijvers zijn er namelijk simpel weg veel te weinig. En de enkelingen die zijn ingeschakeld leveren weinig maar goed werk, of zij vervlakken in kwaliteit door de enorme produk- tie, die men van hen verlangt. Pas over 4 of 5 jaar zal blijken of KRO en NSSC in de roos hebben geschoten. Dat de pijl op de boog is gezet getuigt in ieder geval van in zicht en initiatief. ...horen we de stem van Vader- Generaal Theophanes van de Broe ders van St. Louis in Oudenboseh in „Kompas", de rubriek voor jonge mensen. Na deze uitzending, die om 2 uur begint, staat de micro open voor het optreden van het Korfinklijk Heerlens Mannenkoor „Pancratius" dat onder leiding van Henri Heyden- daal polyfone, romantische en heden daagse liederen gaat zingen. Van avond concerteert Het Brabants Or kest met werken van Bach en Beet hoven. Herman Krebbers en Theo Olof. de jubilerende violisten, soliëren in dit programma, dat opgenomen werd in het Casino te 's-Hertogen- bosch. Morgen in de sportreportage van de KRO o.a. een nabeschouwing over de wedstrijd Elinkwijk NAC door Dick de Vree. In de avonduren be gint de katholieke omroep met de uitzending van het luisterspel „De bonte lap", een verhaal, dat zich af speelt in de kermiswereld. Het werd geschreven door Ewout Speelman. De hoorspelliefhebbers komen begin vólgende week toch goed aan hun trekken want maandagavond staan er maar liefst twee op het program ma: „De stalen toren" op Hilversum I en aansluitend op de andere zender „Nieuws uit Marokko". Dinsdag avond de rentree van Willy Walden en Piet Muyselaar (Snip en Snap) in de radio-revue: „We zijn weer radio actief", o.a. met medewerking van Teddy en Henk Scholten. „Feiten hebben geen belang" dat is het luisterspel, dat de Belg Jan Stalens een derde prijs opleverde in de vorig jaar door de Belgische en Nederlandse radio uitgeschreven wedstrijd. Het wordt woensdagvaond ten gehore gebracht door de Vlaamse hoorspelkern in een uitzending over Hilversum II. Donderdag vragen wij uw bijzondere aandacht voor een con cert door het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Bernard Haitink. Uit gevoerd namelijk worden bijzonder klankrijke werken van Smetana en Sjostakowitsj. Vrijdag tenslotte een zeer bijzonder programma voor de „politici" onder ons. Om half negen namelijk gaat prof. Romme, KVP- fractieleider in dc Tweede Kamer, verantwoording afleggen over het parlementaire werk. Hij doet dat op het Congres van de Partijraad in Utrecht. Ben Brans zal de uitzen ding toelichten. Later op de avond concerteert het Limburgs Symphonie Orkest. De opnamen* werden gemaakt op 15 oktober jl. toen dit orkest het 75-jarig bestaan vierde met een con cert in het Maastrichtse Staarge- bouw. De Engelse katholieken overwegen de oprichting van een eigen TV- station. Het vroeger kerkgebouw „Eltheto" te Bussum wordt 1 januari in ge bruik genomen als TV-studlo. De Engelse commerciële TV-maat- schappijen willen 24 uur per dag gaan uitzenden. Er is een algemene maatregel van bestuur op komst over de wette lijke ontstoring van motorvoertui gen in verband met de televisie ontvangst. In het eerste halfjaar 1958 leverde Oostenrijk de meeste Eurovisie-pro gramma's, namelijk 19. In Canada zijn al 50 TV-stations. Er wordt uitgezonden in de talen Engels en Frans. 1 maart 1959 begint Hamburg met commerciële televisie. Waarschijn lijk zijn de uitzendingen ook in een deel van ons land te volgen. De NCRV doet alleen mee met het zondag-sportjournaal vanaf 1 april als dat in samenwerking kan ge schieden met de NTS. Mimi Kok, van „Pension Homme les" is in New York voor lessen in musical comedy. ABC-televisie in Engeland leidt geestelijken op tot TV-predikers. De minister van Verkeer en Water staat heeft meegedeeld, dat het ont werp van het nieuwe Rijtijdenbesluit met daarbij behorende toelichting vrijwel gereed is. Nadat de resultaten van een gedu rende de maand november 1958 ge houden proef met een nieuw model werkboekje zullen zijn bestudeerd, zal het ontwerp zo spoedig mogelijk om advies aan de Sociaal Economische Raad worden gezonden. Het zal van de inhoud van dit advies afhangen wanneer de invoering van het nieuwe Rijtiidenbesluit tegemoet zal kunnen worden gezien. Reeds nu worden in vele gevallen maatregelen genomen waardoor be roepschauffeurs gelegenheid krijgen, z9"(?.er 'n strijd te komen met het Rijtijdenbesluit, in hun vrije tijd een priyéauto te gebruiken. Zulks ge schiedt door het geven van ontheffin gen van de voorschriften der daartoe in aanmerking komende artikelen van het Rijtijdenbesluit. Aangezien er ook bij het ontwerpen van het nieuwe Rijtijdenbesluit met dit vraagstuk re kening is gehouden, is er thans geen aanleiding tot het treffen van bijzon dere maatregelen terzake.

de Stem | 1958 | | pagina 7