Plan zeewering Breskens thans definitief Toch voor een nieuwe Y erseke haven Prins reikte prijzen uit Muziek in raad van s-Heer Arendskerke G.S. binnenkort bij de minister op bezoek Werkloosheid in de provincie Zeeland niet verontrustend Goede kwaliteit vee op jaarmarkt Terneuzen Kunstmatig duin ter breedte van 38 meter Jubilea in 1959 eraties ind irken iag Oud plan opnieuw bekeken pafiMaD P e jiïem Het dubbeltje Ensemble BEURS VAN AMSTERDAM 3 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 standen DA en de Paters der „OVERVAL" OP RAKETBASIS Begrotingstekort drukte stemming Heilige Harten De veren over de Westerse hel de Parkeren in Brussel Huis afgebrand te 's Heer Arendskerke Mist benam het zicht A an I lot en met 5 december 1958 an- en verkoop- in ringen. Veer- jn in het zuid aangesloten. Ze ezig met de aan- zaaizaden, poot- idelen, veevoe- j de afzet nemen aaronder brouw- ichten een grote coöperaties be- 00 De jaarlijkse 150.000 ton en Tijdens de sei- eveer 250 werk- gingen in dienst. iouwkrediet oerenleenba nken de coöperatieve Jank te Utrecht atorisch zijn de in ringen ver- 7 banken, west van Heusden en sOverflakkee 11. is 22.851; er yjn :jes uitgegeven edraagt in totaal tal rekeninghou- december, gelden dand de volgende Hansweert om zen om 11.06 en ngen om 10.38 en oer is het hoog- om 0.18 en 12.38 a 12.05 uur en te lur. 18, Amsterdoai desroman van een ectro: De familie Gevaarlijk spel ibra: Stella's sleu- trommen van Fu ouw 8 uur: Met de j. mpia 8 uur: Fran- Bardot, 18 j. ht 8 uur: Aanran- 8 uur: Ohne dich Concertgebouw 8 r.45 uur: Wien, du a.l. 7.30 uur: Op twee ,ls bijfilm: De mil- uur Biljartmatch Namen. fdesroman van een lectro: De familie rg: Gevaarlijk spel abra: Stella's sleu- trommen van Fu ed. Schouwburg 3 Ijd voor sergeanten ST Albert Wou- de Kindt 3 uur: de Bakker: Prjjs- ouw 2.30 uur: Met en, 14 j.; 5.30 en van Stalingrad, 18 uur: Duiventen- ertgebouw 8 uur: 8 uur: Ohne dioh Olympia 2.30 uur: de wraakzuchtige April love, a.l. chfc 5 en 8 'uur: 2.30 uur: Op twee bijfilm: De mil- 6 uur Bal met het Kindt: Duiventen- de Zwaluw 3 uur: J. Baert 3 uur: kam. J. der We- rting. ock-Vonck 6 uur: 4.30 en 7.45 uur: r Tra urne; 2 uur: j. ag desroman van een [let der Lage Lan- ectro: De familie g: Gevaarlijk spel bra: Stella's sleu- trommen van Fu bouw 8 uur: De 18 j. mpia 8 uur: April 8 uur: Ohne dich 8 uur: Wien, du a.l. 7.30 uur: Op twee s bij film: De mil- T.a.v. de voorzieningen, die dat het werk tegen het komende toe ristenseizoen gereed is, zodat -Bres- door het rijk bij de versterking- van de zeewering tussen de oude en nieuwe veerhaven te Breskens worden getroffen ten behoeve van de strandrecre- atie te Breskens is thans beslo ten tot uitvoering van 't plan, waarover destijds met het ca- lamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens, de gemeente Breskens en de province over eenstemming was verkregen. Dit plan houdt in dat de verster king van de zeewering ter plaatse zal geschieden door aanleg van een kunstmatig duin ter breedte van 38 meter, waarop aan landzijde vol doende ruimte zal zijn voor een door de gemeente te maken rijweg, terwijl het rijk voorts zal zorgdragen voor het maken van enige plateaus, welke bestemd kunnen worden voor aanleg van parkeerruimte en de bouw van twee hotels. Opgemerkt wordt, dat de nieuwe boulevard niet zal dienen als ver bindingsweg tussen het dorp met de veerhaven, behoudens voor voet- en rüwielverkeer. De door het rijk te maken voor zieningen beogen aan de gemeente Breskens een nieuwe ontwikkelings mogelijkheid te geven tegenover de gevolgen van verplaatsing der veer haven. Een en ander is geschied in nauw overleg met de ministers van ec. zaken en van binnenlandse zaken, bezitsvorming en p.b.o. De minister van v. en w. deelt dit mee in het eindverslag van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer over de begroting voor 1959 voor zijn departement. Aardige surpprise De heer van Laarhoven, de voorzitter van het actiecomité, dat destijds de strijd tegen de westelijke nieuwe veerhaven heeft ingezet en daarna, toen die strijd verloren was, met hetzelfde enthousiasme voor jen compensatie ging strijden, vond het definitief ministe rieel fiat een aardige Sinter- Idaassurprise. „We begroeten het natuurlijk met vreugde", zei hij, maar hij voegde er met- jen aan toe, dat Breskens er op rekent, dat er nu ook spoed Achter wordt gezet. De plannen voor de zeewering wa ren natuurlijk al geruime tijd vast gesteld, maar de bevestiging wekt de hoop op een snelle uitvoering. De heer van Laarhoven zei te hopen, kens kan beginnen aan de uitvoe ring van de eigen plannen zoals de verwezenlijking van een zeebad, de inrichting van een bungalowpark en een camping-terrein, kortom met al lerlei activiteiten, die het tourisme kunnen bevorderen en die Breskens er weer zo snel mogelijk bovenop kun nen helpen. De heer van Laarhoven ziet in de wijze waarop de nieuwe zeewering tussen de oude en de nieu we veerhaven wordt uitgevoerd in derdaad een toekomstige mogelijk heid tot compensatie. Stilte.... Zo denkt niet de heer A. Roest, ho telhouder erover. Die ,,z.g. Boule vard" zoals hij het uitdrukt, bezorgt Breskens niet de drukte van weleer, toen de boot nog in het dorp aanlegde en er in de zomer dagelijks onaf zienbare stromen reizigers passeer den. Komt niet meer terug, meent de heer Roest. ,,Nu kunnen we wel gaan adverteren met die rustige en heerlijke badplaats Breskens, maar die stilte is juist de oorzaak van alle kwaad", meent hij. Ook een toerist die wel van een rustig strand houdt, wil toch in zijn vakantie ook wel eens wat beleven. De attractie van Bres kens was vroeger de enorme bedrij vigheid. Die is nu verdwenen. De heer Roest gaf bovendien als zijn mening te kennen, dat er in Breskens alleen van een boulevard gesproken kan worden als het om de huidige Boule vard gaat. De rest. dus b.v. de om geving van de beide Zandstraten, staat gewoonweg op hei strand ge bouwd. Slechts de huizen aan de zuidzijde van de huidige Boulevard staan binnen de zeewering. De rest staat op het duin of aan de zeezijde daarvan. Tenslotte wordt de nieuwe weg over de nieuwe boulevard hele maal geen verbinding tussen de oude en nieuwe haven, want het laatste stuk aan de westkant blijft een lege hoek met grote parkeerterreinen en zo. „Op het ogenblik verdienen we hier nog een boterham aan de Urkers en de Tesselaars" zei de heer Roest, ,,en als die, over korte tijd al, verdwenen zijn kunnen we de deuren wel weer dicht doen. Vijf maanden per jaar kunnen we van de vissers van elders leven. De rest van het jaar kunnen we. als het met pensionhouden ook niets wordt, wel aardappelen gaan rapen of zo". Een groep Britten, die strijdt voor de afschaffing van kernwapens, heeft vrijdag in Londen bekendgemaakt, dat zij van plan is vandaag een „ge weldloze" aanval te doen op een nog in aanbouw zijnde raketbasis van de Amerikaanse luchtmacht bij Swaf- fham, in het graafschap Norfolk. Dertig zorgvuldig uitgezochte „overvallers" zullen een poging doen om het werk op de raketbasis zon der gebruikmaking van geweld te belemmeren, zo is door een woord- voerdster van de groep meegedeeld. I)e financiële consequenties van aansluiting bij de stichting Zeeuwse Muziekschool hebben in de laatste vergadering van de raad der gemeen te 's-Heer Arendskerke aanleiding gegeven tot uitgebreide discussies. Ondanks een gunstig voorstel van burgemeester en wethouders heeft de raad geen definitieve beslissing over de toetreding genomen. 40 jaar priester op 10 augustus: P. Cyrillus Grondhuis te 's-Hertogenbosch en P. Thaddeus Bouhuijsen in de Ver enigde Staten van Noord-Amerika; 25 jaar priester op 29 juli: P. Ra- phaël Smulders in Hawaii; P. Lebuinus Spelthuis in Indonesië; P. Faustinus Hendriks te Nijmegen; P. Callixtus v. Thiel in Indonesië; P. Theophilus de ^eijer te Bavel; P. Jacobus Leijen in Brazilië; A. Alfred Elfrink in Brazi lië; P. Felix Scheper in Brazilië; P. Eugenius van Rooij te Goes. 60 iaar kloosterling op 29 september: Br. Servatius van der Weerden te Bavel; 50 jaar kloosterling op 20 april: P. Aloysius Ceelen te Nuland; 40 jaar kloosterling op 14 september: P. Ernest de Boer in Brazilië; P. Maria-Joseph Bisschop te Rome; P. Innocentius Commandeur te Bavel; P. Jeroen Roozen in Brazilië; P. dr. An- tonius Hulselmans te Valkenburg en P- dr. Franciscus Wakkers te Rome; 25 jaar kloosterling op 1 mei: Br. Petrus Maatmar. te St.-Oedenrode. 25 jaar kloosterling op 25 septem ber: P. Werenfried Beekman te Bavel; P. Athanasius Hendriks te St.-Oeden rode; P. Polycarpus Kleverkamp te Bavel; P. Gilbeitus Duijx te Valken burg; P. Andreas Scheijen te Bavel; P. Marcellus Brink te Heijplaat; P. Wenceslaus Rutten in Brazilië; P. Thaddeus van der Linden in Enge land; P. Daniël Poels in Brazilië en P. Julius de Visser te Nuland. Bij de behandeling van dit agenda punt bleek, dat verschillende leden, waaronder de heren de Kooning en Verdonk (KVP), Meijaard (Arb.) en Jac. de Schipper (A.R.) ernstige be zwaren hadden, die voornamelijk betrekking hadden op de geldelijke gevolgen van een aansluiting, die naar een vrijblijvende schatting van de voorzitter, burgemeester D. M. Vermet op f 2000,per jaar werden geraamd. Men wees er op, dat nog verschil lende andere dringende zaken in de gemeente om voorziening vragen en het spreekt vanzelf, dat het geraam de begrotingstekort voor 1959, dat ruim f 70.000.— beloopt, de stem ming bepaald drukte. Alleen de heer Lindenberg (V.V.D.) steunde het voorstel van burgemees ter en wethouders en wilde het be lang van het muziekonderricht zwaarder doen wegen, dan de finan ciële zijde van de zaak. Op voorstel van de heer Zonneveld (CHU) werd de beslissing over de toetreding aan gehouden. B. en w. zullen intussen trachten een compromis voor de sub sidiëring te vinden. Tevoren had de raad, in afwijking van het voorstel van b. en w. een krediet van f 3182,beschikbaar ge steld voor de elektrificatie van een vijftigtal percelen aan de Oude Kraayertsedijk. Aan de vereniging voor handels- avondonderwijs zal in de toekomst een subsidie worden verleend. Wethouder M. Schipper en wethou der J. Hommes, werden aangewezen tot gemachtigden voor de waterlei dingmaatschappij. De woonruimtecommissie, bestaan de Uit de heren J. Beenhakker, P. Proost, A. Raas, G. M. de Schipper en J. v*n de Weele, werd in zijn geheel herbenoemd. Tot leden van de instellingen voor maatschappelijke zoi^g werden her kozen de heren C. Verdonk, J. P. Lindenbergh, J. van de Weele en W. A. Smit Straatbelasting De verordening voor de heffing van straatbelasting werd voor de ko mende vijf jaar opnieuw vastgesteld. De hetf'ng voor de gebouwde eigen dommen zal nu zes procent bedragen in tegenstelling tot voorheen, toen een gedifferentieerd tarief van twee en een half procent tot vijf procent gold afhankelijk van de polder waarin de eigendommen gelegen waren De raad verklaarde zich akkoord met een voorstel van burgemeester en wetn-iuders tot instelling van een De minister van verkeer en water staat stelt zich blijkens zijn M. v. A. aan de Tweede Kamer voor, zijn standpunt met betrekking tot het vraagstuk van de veren over de Wes- terschelde eerst te bepalen, nadat hij het door zijn ambtsvoorganger toe gezegde nader overleg met G.S. van Zeeland zal hebben gevoerd. Dit over leg zou plaats hebben in maart van het volgend jaar, wanneer een zeker beeld gevormd kan worden omtrent de resultaten van het gewijzigde ta rief. Op dit moment kunnen G.S. van Zeeland nog geen volledige gegevens betreffende de ontwikkeling van het verkeer over de Westerschelde na in voering van de gewijzigde tarieven verstrekken. Nu ingevolge de wens van G.S. uniforme tarieven voor de drie veren woningbedrijf. De ruim 130 woning wetwoningen, die de gemeente be heert worden in dit bedrijf ingebracht. Een krediet van f 4.000,werd be- sohikbaai gesteld voor de aanleg van straatverlichting in de nieuwe wijken van enkele dorpskommen. De regeling voor de gemeentelijke samenwerking met betrekking tot de recreatie in het drie-eilandengebied, werd door de raad aanvaard. Bij de behandeling van de gemeen tebegroting 1959 verklaarde de heer de Kooning (K.V.P.) teleurgesteld te zijn over het uitblijven van een nieu we financiële verhouding met het rijk. De heer Lindenbergh (V.V.D.) hield bij deze gelegenheid een alge mene beschouwing. Spreker noemde het geen vooruitstrevendheid van de huidige regering, dat nog steeds een nieuwe financiële verhouding zonder wetskracht is. Aan de hand van het begeleidend schrijven van burge meester en wethouders, dat bij de begroting was overgelegd, ging spre ker verschillende aspecten van het gemeentebeleid na. Hij vroeg vooral aandacht voor de agrarische belan gen, die bij de toekomstige ontwik keling van het gewest onvermijdelijk in he! gedrang zullen komen. De rede van de heer Lindenbergh, was voor enkele leden en de voor zitter aanleiding om op sommige punten nader op het betoog in te gaan. Nadat de heer Jac. de Schipper 'A.R.) nog zijn vertrouwen in het college van burgemeester en wethou ders had uitgesproken, werd de be groting zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Wethouder Hommes was wegens ziekte verhinderd de vergadering .bij te wonen. Bij de bespreking welke wij gister middag op het districtsbureau der ar beidsvoorziening te Middelburg over de werkloosheid in Zeeland hadden, kwamen heel wat cijfers en feiten op tafel Direct verontrustend is de situatie niet, al is er een ongunstig verschil met een maand geleden en ook met een vol jaar terug. Eind oktober j.l. stonden in onze provincie 2096 arbei ders als werkzoekend ingeschreven en eind november was dit 2729 tegen 2108 eind november 1957. Thans zijn e dus ruim 500 werk lozen meer dan vorig jaar, waarbij nog komt, dat de werkloosheid in de landbouw vanwege het gunstige weer en de iets uitgestelde bietencampagne pas volgende maand tot volle gelding komt. Welk een verschil in enkele dagen kan optreden werd in het rayon Oostburg bewezen. Op 27 november was het aantal ingeschreven werk lozen er 473 en drie dagen later was dit gestegen tot 610. In de rayons Goes, Hulst, Sas van Gent, Kruiningen en Zierikzee is de werkloosheid vergeleken bij november 1957 niet noemenswaardig toegeno men en in Goes zelfs met 52 tot 313 verminderd. Veel ongunstiger zijn Middelburg, Vlissingen en Oostburg er aan toe. Vlissingen laat bijna een verdubbe ling zien, n.l. van 246 tot 430. Over heel de provincie is de stijging het sterkst in de bouwnijverheid: 653 in geschrevenen tegen 484; voor de me taalnijverheid zijn de cijfers 156 en 78; voor de lossa arbeiders 463 en 327 en voor de minder-geschikten 728 en 573. De textielnijverheid maakt het op vallend goed. Er zijn slechts 56 arbei ders werkloos tegen 102 in november 1957. In het geheel genomen vallen de cijfers toch nog mee; men had gezien de economische omstandigheden een erger terugslag op de arbeidsmarkt gevreesd. Wel geeft het enige zorg, dat de herverkavelingswerken lang zaam aan teruglopen. Momenteel wer ken er nog 650 arbeiders in op de eilanden, waarvan 400 op Schouwen en 160 op Tholen. Aanvullende werken De lijst van aanvullende werken is voor de meeste rayons goed voorzien; uitzondering vormt west-Zeeuwsch- Vlaanderen waar men 10.000 man- weken nodig heeft en er slechts werk voor 3800 is. Op de Bevelanden ligt de zaak gun stiger en voor oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren is de kans.groot dat de enorme voorraad vrijgekomen slib bij de sui kerfabriek te Sas van Gent, wegge voerd zal kunnen worden naar laag gelegen gronden. De begroting voor dit werk is één miljoen en er zit voor 100.000 manweken werk in; gedurende twee jaar kunnen 150 man hier een stuk brood verdienen. In west-Zeeuwsch-Vlaanderen is, in dien de gemeente ook kan bijdragen, de mogelijkheid om de wallen te her stellen, waar 14.000 manweken mee gemoeid zijn. Voor Retranchement zou ook iets in die geest kunnen gebeu- len. De bouwnijverheid heeft in Goes de beste kanser, dank zij verschillen de op stapel staande projecten. Vele bouw vakmensen uit Walcheren zijn daar ook mee gebaat. Z.K.H. Prins Bernhard heeft vrij dag in zijn functie van inspecteur- generaal der Koninklijke Landmacht op de Zwaluwenberg te Hilversum de ar tiller iepr ij zen uitgereikt. We zien de prins hier temidden van de officierendie de prijzen in ont vangst namen: V.l.n.r. kolonel R. H. Ie Fevre de Montigny, commandant van de artillerieschool te BREDA; generaal-majoor J. Th. Winkelman inspecteur der artillerie; Z.K.H. Prins Bernhard en adjudant M. Stofregen. De Belgische minister van Open bare Werken heeft onder de tuinen van de Kunstberg te Brussel een parkeerplaats geopend die plaats biedt aan duizend auto's. De minis ter deelde mee dat er onder de ont worpen administratievé wijk een par keerruimte voor tweeduizend auto's zal worden, aangelegd. Onder voorzitterschap van de heer J. van Hoeve hield het jaarmarkt- comité te Terneuzen een veemarkt voor koeien, paarden, varkens en schapen. De opening werd verricht door wethouder M. de Vos. De aan voer was iets minder dan het vorige jaar, maar men was het er over eens dat de kwaliteit uitstekend was. 's Avonds bij de maaltijd getuigde burgemeester mr. Teilegen van een grote activiteit van het comité en sprak als zijn overtuiging uit dat de jaarmarkt in de toekomst belangrijk zal worden. Eén der keurmeesters, de heer Zuidweg uit Krabbendijke, richtte behartenswaardige woorden tot de jonge boeren. Hij zei onder meer dat zij zich moesten toeleggen op het fokken van zwart-bont vee, dat slechts 14% slachtverlies heeft tegen het rood-bont 24 a 25%. De uitslagen van de keuring lui den: Koeien en Schotten (zes tanden en meer): Ere-prijs: L. v. Dorselaer, St. Jansteen, 2e prijs: E. Hoefijzer Hulst. Ossen (zes tanden): Ere-prijs: fir ma van Ruymbeke, St. Jansteen. Ossen (4 tanden)Ere-prijs A. van Wijck Zn. Sluiskil, le prijs: E. van Vooren, Philippine; 2e prijs A: J. Scheele, Vogelwaarde; 2e prijs B: E. van Vooren, Philippine. Ossen (zonder tanden, brede)le prijs: firma IJsebaert, Terneuzen; 2e over de Westerschelde zijn aanvaard, bestaat er geen verband meer tussen de tarieven op elk dezer veren en de af te leggen afstand. Naast de afgelegde afstand zijn nog vele factoren bij de vaststelling van veertarieven in het geding. Derhalve meent de minister uitsluitend in deze afstand geen aanvaardbare basis voor de berekening van veertarieven op andere veren te mogen zien. De ambtsvoorganger van de minis ter is niet in de gelegenheid geweest het toegezegde overleg met G.S. van Zeeland omtrent de mogelijkheid van een onderzoek inzake een vaste ver binding over de Westerschelde te doen plaatsvinden. De minister stelt zich voor G.S. binnenkort in audiëntie te ontvangen. Reeds jaren bestaan er plannen de gemeentehaven te vergroten of een nieuwe haven aan te leggen. De bestaande haven voldoet sedert lang niet meer aan de eisen die de tegenwoordige vissersvloot stelt. Niet alleen dat het aantal schepen is uitgebreid maar vele schepen zijn dermate vergroot dat de ligplaatsen ontoereikend zijn. Bij wijze van spre ken puilen de schepen soms de ha ven u't. Een vaste ligplaats is er voor vele schepen niet meer. Men legt maar ergens vast, met alle ge volgen van in de weg liggen, door- en uitvaart belemmeren enz. Indertijd zijn twCe plannen uitge werkt om de bestaande haven te vergroten, maar bij ieder plan kwa men de belangen van de oestercul tuur in het gedrang. Bij uitbreiding ir. z.o.-richting zou het complex oesterputten no. 14 niet meer aan de eisen, door de bacte riologische dienst gesteld, kunnen voldoen. Voor dit complex zouden dan geen certificaten van onbesmet heid meer afgegeven kunnen worden. Ook uitbreiding van de bestaande haven in n.o.-richting zou een com plex overvloeiende oesterputten aan de Kijkuit doen verdwijnen, terwijl tevens de scheepswerf van de fa V. Os ingebouwd zou worden. Beide vorengenoemde plannen zouden door vervanging van oesterputten en be drijven meer kosten dan een nieu we haven. Toen werden plannen gemaakt om een geheel nieuwe en diepe haven aan te leggen, n.l. aan de Kijkuit. Terzelfdertijd werd het uitbreidings plan, dat nu reeds gedeeltelijk is uitgevoerd, op het nieuwe havenplan ingesteld. Hoewel de nieuwe haven in droog" werk zou kunnen worden uitgevoerd, de haven is n.l. binnen de zeedijk geprojecteerd, bedroegen de kosten toch nog een paar miljoen. Daar de gemeente toentertijd niet over de nodige geldmiddelen be schikte, (nu trouwens nog niet) werd contact gezocht met Rijk en Provin cie. Het mag het toenmalige ge meentebestuur als een verdienste worden aangemerkt dat men het zo ver kreeg, dat Rijk en Provincie zich bereid verklaarden een zeer groot gedeelte van de kosten over te nemen, niettegenstaande het nieu we havenplan geen streek- of lands belang was, maar zuiver een plaat selijk belang voor de visserij. Boot gemist Als enige voorwaarde werd ge steld dat het bedrijfsleven, de vis serij, voor een klein gedeelte in de onkosten zou bijdragen- En hier heeft toen de visserij de boot ge mist. Men bleek n.l. niet bereid het betrekkelijk gering bedrag op te brengen. Op deze weigering volg de prompt de beslissing van de Minister dat van verdere deelna me door het Rijk werd afgezien daar uit de onwil van het bedrijfs leven gebleken was dat een nieu we haven blijkbaar niet zo drin gend noodzakelijk was als het ge meentebestuur had voorgegeven. En de oude haven werd steeds meer bevolkt door meer en grotere schepen en het gemopper van de schippers op de verouderde en veel te kleine haven werd steeds groter. Het gemeentebestuur heeft nu het oude plan van een diepe haven aan de Kijkuit weer op nieuw opgediept en bij verschil lende hogere instanties ter spra ke gebracht. En naar het zich laat aanzien niet zonder succes. Zowel bij rijk als provincie is begrip optstaan voor de nood zakelijkheid, dat er iets gebeu ren moet. Ook als werkobject zou het wel kom zijn daar bij deze uitvoering veel arbeidskrachten zouden kunnen wor den ingeschakeld. Yerseke zelf heeft overigens geen behoefte aan een werkobject. Ook bij laag water Vervolgens zal de nieuwe haven ook bij laag water bevaarbaar zijn. hetgeen vooral i.v.m. de aanstaande Delta-plannen van belang is. Hij zou dus gebruikt kunnen worden als werkhaven en later, bij het schep pen van het zoetwatermeer(?\ ook ten gerieve van zeilsport enz. Mocht zich later nog enige zoetwatervisse rij kunnen ontwikkelen, dan was de haven hier ook voor te gebruiken. De bestaande haven zal na de af sluiting nauwelijks voor een roeiboot te bevaren zijn. Eén en ander heeft bij de diverse instanties wel belang stelling gewekt, zodat verwacht mag worden dat Yerseke toch nog eens, ondanks de uiteindelijke ondergang en verdwijning van oester- en mos selcultuur. een nieuwe diepe haven zal 'krijgen- prijs: idem: 3e prijs: E. van Voo ren, Philippine. Vaarzen (4 tanden)Ere-prijs A: A. Verbiest, Zuiddorpe; le prijs B: L. van Dorselaer, St. Jansteen. Vaarzen (2 tanden)le prijs A: J. W. Scheele. Vogelwaarde; le prijs B: M. Moerman, Hulst; 2e prijs A: idem 2e prijs B: A. de Schrijver, Terneu zen; 3e prijs: P. van Es, Terneuzen. Graskalveren (oudere)le, 2e en 3e prijs: H. E. Picavet, Westdorpe. Graskalveren (Middelklasse)le prijs: H. E. Picavet, Westdorpe; 2e prijs: firma Ruymbeke, St. Jan steen; 3e prijs: H. en E. Picavet, Westdorpe. Graskalveren (klein) stamboek: le prijs H. E. Picavet, Westdorpe. Kleine graskalveren (0-1 jaar)le, 2e en 3e prijs; H. E. Picavet, West dorpe. Kleine kalveren: le prijs firma van Ruymbeke, St. Jansteen; 2e prijs H. E. Picavet, Westdorpe. Pinken (zonder tanden): le prijs: F. Mulderij, Westdorpe; 2e prijs: H. E. Picavet, Westdorpe; 3e prijs: J. Verstraeten, Axel. Pinken (2 tanden)1 H. E. Pica vet, Westdorpe. Fokstieren (0-1 jaar): le prijs: L. J. Mullaert, Hoek. Dikbillen (zonder tanden)le prijs L. van Dorselaer, St. Jansteen. Kam pioen voorzen (4 tanden): A. Verbiest Zuiddorpe. Paarden: koudbloed 30 maanden: le prijs, kampioen grote maat: J- Scheele Vogelwaarde, le prijs kleine maat: W. Scheele. Landbouwtuigpaarden (warmbloed) le prijs: A. van Wijck Zn. Sluiskil. Slachtschapen: le en 2e prijs: G. Scheele, Hoek. Fokschapen: le en 2e prijs: G. Scheele, Hoek. Vette zeugen: le prijs: A. Gelder land, Terneuzen, 2e prijs: C. Ver schelling, Terneuzen. Vette varkens (zwaarder dan 100 kg)le prijs. L. de Putter, Terneuzen 2e prijs: firma IJsebaert. Terneuzen. Vette varkens (minder dan 100 kg) le prijs: A. L. Gelderland, Terneuzen. Witte biggen: le prijs: firma Gel derland Sas van Gent. 2e prijs: G. Scheele, Hoek; 3e prijs: G. Scheele Hoek. Zwarte biggen: le en 2e prijs: G. Scheele, Hoek. yr/E willen nog eens terugkomen op het chapiter Bijzondere No den. Ieder is nu in een beste stem ming. nadat de goedheilig man hem met zijn gaven bedacht heeft. In die stemming moge men ook eens denken aan een bisschop, die niet tot het tij k van de folklore behoort, maar werkelijk onder ons woont en met zware zorgen zit. Om de ziel zorg in de allernaaste toekomst, t.m. 1960 goed te kunnen outilleren, is het dringend nodig, dat het Klein Seminarie flink wordt uitgebreid en nieuwe kerken verrijzen in Breda Brabantpark, Breda Liniekwartier, Geertruidonberg. Haamstede, Prin senbeek. Bergen op Zoom. Rijen en Oosterhout. Zo zuinig mogelijk be rekend komt dit neer op een totaal bedrag van zes miljoen. Op de Rijks begroting is zo'n bedrag, maar een peulschilletje. Daar lopen de totalen immers in de miljarden. Maar de bisschop van Breda zit tegen dit bedrag van zes miljoen op te kij ken als tegen een berg. Die berg kan alleen maar gesloopt worden, als de gelovigen goed inzien, dat dit moet en dat dit kan. Moet. omdat in deze snel ver anderende wereld toch onveranderd blijft de .waarheid, door een dich teres aldus uitgedrukt, dat de mens is geboren als Gods kind en in het einde tot hem moet wederkeren. Dit blijft allesoverheersend en de verzorging van die gedachte, het leven naar die gedachte kan slechts voor mens en samenleving het ware geluk brengen. Van alle organisa ties. waarin een mens wordt ge ïncorporeerd, is de Kerk, is de pa rochie de allerbelangrijkste. Het is dan ook het mooiste liefdewerk, als men daarvoor zijn gaven schenkt. En is de bisschop nu zo veeleisend? Vraagt hij belangrijke percentages van uw inkomen? Wel neen, het gaat hier om een simpel dubbeltje per week. Is het niet beschamend, dat de totaalopbrengst de vorige maand slechts reikte tot de 5,3 cent per persoon boven de 18 jaar? Ja, het kan, de zorgen van de bisschop verlichten door het mandje des zondags nimmer te laten voorbij gaan zonder er minstens een dub beltje in gestort te hebben. Maakt allen daartoe het vaste voornemen. Dan zullen we het bedrag wel zien stijgen. TN de Tweede Kamer heeft de ont wikkeling en activiteit van het vernieuwde Zuidelijk Toneel, thans Ensemble genaamd, ook aandacht verkregen. Staatssecretaris Höppe- ner vond. dat het betere kansen moest krijgen, om in Brabantse za len te spelen. Iets dergelijks is on langs eveneens in de Bredase Raad betoogd. We hopen, dat dit nu niet aan dovemansoren is gezegd bij zaaldirecties en uitkoopverenigingen. Het is toch eigenlijk te gek. dit ge zelschap van het zuiden uit zwaar te subsidiëren en het dan slechts werkgelegenheid in het noorden te laten. Om de kwaliteit der opvoe ringen heeft men het gezelschap zeker ook niet te weren. Algemeen worden zijn prestaties van dit sei zoen geroemd. In de nacht van donderdag op vrij dag is brand uitgebroken in een af gelegen woning aan de Vlaamseweg, tussen Lewedorp en 's Heer Arends kerke. De bewoner, de heer J. P.. werd te gen middernacht een brandlucht ge waar. Toen hij poolshoogte ging ne men, bleek het vuur al zover om zich heen te hebben gegrepen, dat hij ter nauwernood gelegenheid kreeg om zijn achtgenote en drie jonge kinderen in veiligheid te brengen. Aangezien de naaste buren op ruim een halve kilometer af stand wonen en een dichte mist alle zicht benam, heeft niemand van de omwonenden de brand opgemerkt. De brandweer uit 's Heer Arendskerke kon tenslotte door de bewoner ge waarschuwd worden en deze rukte on der commando van de heer G. van Damme snel uit. Het enkele jaren geleden nog ver bouwde woonhuis was echter niet meer te redden. Alleen het schuurtje kon nog behouden worden. Ook de brandweerploeg van Nieuwdorp is nog enige tijd op het terrein aanwezig ge weest om zonodig assistentie te ver lenen. Burgemeester D. M. Vermet van 's Heer Arendskerke stelde zich per soonlijk van de situatie op de hoogte. Bijna de gehele inboedel is verlo ren gegaan. De bewoner, die tevens eigenaar was, is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van de brand ligt waar schijnlijk in een defect aan de schoor steen. In de afgelopen zomer werd de ze namelijk door de bliksem getroffen. Alg Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feyenoord Kon. Petroleum Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot M Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mij en 3-3^ Ned. '47 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 6 Woningbouw Vrijd. 5-12 Koersverschil Laagste Hoogste laatste t.o.v. koers koers tijdvak vorige week 231 239 3/4 237 7/8 4- 1/2 202 204 203 183 1/4 185 1/4 185 1/4 2 3/4 327 335 330 2 291 298 1/2 297 1 402 418 417 3/8 T 4 1/2 446 461 3/4 460 1/4 4- 5 1/4 197 207 207 1/2 186.80 190.90 188.30 2.20 149 152 1/4 150 1/8 2 5/8 148 153 151 5 129 135 133 2 3/4 253 253 65 1/2 68 67 1/2 1/4 126 132 127 3/8 1/2 131 135 133.75 4- 3.05 89 7/8 90 1/4 89 15/16 0 95 1/8 95 9/16 95 1/2 4- 7/32 93 15/16 94 3/8 94 5/16 4- 5/16 109 15/16 110 109 13/16 1/16

de Stem | 1958 | | pagina 3