Walchoren Zeeuwsch-Vlaanderen Tussen Schelde en Grens Betere voorlichting op kanaalzicht Vi cstdorpe Het Venus- kruid Dagblad De Stem Unicum als bestuurslid Ju ZUID-BEVELAND Raad nam de begroting aan Land- en tuinbouwcoöperaties in zuid-west-Nederland Wat zij be- en verwerken DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 DECEMBER 1958 Burgerlijke stand Lijdt niet langer Er kwam een vogel gevlogenj Zeeuw in andere ziekenauto naar huis Doktersdiensten Dienst dierenartsen Vermiste bromfietser gevonden Audiëntie Richtlijnen voor opslag vloeibare brandstoffen U ZIET T IN PANORAMA! Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen Maandag ca Br teil El VLISSINGEN Geboren: Willemtje d.v. A. v. Duin- de Jonge; Greetje d.v. J. Meulmees- ter-Marijs; Antonia dv J. Lippens-ten Haaf; Dirk z.v. N. Schipper-Goeman; Eric zv H. Ensinck op Kemna-Knaap Henkie z.v. E. Patty-Ruben; Pieter- nelia d.v. A. Koppejan-Plefjte; Pau- lus z.v. F. Corneiius-Lippens; Johan na d.v. W. Smith-Bels; Rudolf z.v. W. Bertram-v. d. Abeele; Nancy d.v. W. Beijen-Pitton- Ondertrouwd: A. de Meijer 25 j. en J. de Nooijer 20 j.; J. Korteweg 33 j. en M. v. d. Graaf 23 j.; J. v. d. Pias- se 26 j. en P v- Zweden 21 j. Gehuwd: E. v. d. Broek 23 j. en J. Maas 21 j.; A. Belzer 43 j. en J. Ver wed. 37 j.; W. Luwema 25 j. en M. Winthorst- 21 j. Overleden; T. Hontelé 9 j.; A. Ris- seeuw 76 j. echtg. van M. Verplanke; 1. de Veij 83 j. Zoutelande SCHOOLREISJE ALS PRIJS Van de 18.788 schoolklassen die dit jaar hebben deelgenomen aan de kinderpostzegelactie „Door het kind voor het kind", is de zesde klas van de school met de bijbel een van de twintig klassen die een prijs hebben behaald. De zesde klas zal een een daagse schoolreis in Nederland mo gen maken. (Advertentie) door reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. - Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, isonschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en dro gist f 0.95, f 2,40 en f 8.88. GOES Uitbreiding sportveld De goedkeuring is afgekomen voor de uitvoering der eerste fase vah de uitbreiding der sportterreinen. Dit betreft de aanleg van een nieuw voetbalveld, naast de reeds bestaan de. Het werk zal worden uitgevoerd door de Heidemij. zodra de werke loosheid hier ter stede daar aanlei ding toegeeft. Met de uitvoering is ongeveer 100.000 gemoeid. 's-Heerenhoek St. Nicolaas bij de ouden van dagen Het begint er hard op te lijken, dat St.-Nicolaas dit jaar zijn domicilie enkel in Zeeland heeft. Wij hier zien de Sint iedere dag minstens een keer verschijnen, te gast bij allerlei clubs en verenigingen, en we horen van onze buurtgemeenten dezelfde be richten. Hoe dat zit mag Joost we ten. Gistermiddag werd de sociëteit voor ouden van dagen met een vluch tig bezoek vereerd, waarvoor tevens pastoor Douenburg en burgemeester Waelput met mevrouw ter soos trok ken, en gezellig onder onze oudjes verbleven, wat zeer werd gewaar deerd, vooral toen mevrouw Waelput de plaats innam aan de kaarttafel. De gezelligheid steeg ten top toen Moeder Overste haar bewaarschool kinderen liet zingen en voordragen. Alle aanwezige leden werd vervolgens een prachtig pakje overhandigd, en dankbaar gestemd ging ieder weer huiswaarts. We vermoeden dat Sint met een bezoek aan de scholen zijn 's-Heerenhoekse bezoeken zal beëin digen, want de oude man vertrouwde ons toe dat het lelijk in zijn benen begint te zitten, en Piet begint ook te klagen. Wij meenden echt bij het eerste bezoek van vorige week zater dag te hebben opgemerkt dat het al zwaar in de benen zat! Aardenburg UITGEBREIDE RAADSAGENDA Tegen maandag 8 december om 4 uur is een raadsvergadering belegd met op de agenda niet minder dan tweeëndertig punten. Een aantal daarvan betreft de verkoop van per celen grond, de verhuur van wonin gen en een geval van woningverbe tering. Als bijzondere punten komen voor de elektrificatie van een deel van het ruilverkavelingsgebied Eede de medewerking aan nieuwbouw met krotopruimingspremie voor gevallen in het gebied der streekverbetering en een verzoek om subsidie door de Commissie Streekverbetering voor tuinbouwcursussen en studieavonden. Verder komen op de agenda voor de vaststelling van begroting en re kening van Burgerlijk Armbestuur Eede en Algemeen Armbestuur Aar denburg en de benoeming van leden in die besturen, de aanvulling der beplantingscommissie, de vaststel ling van politiemaatregelen voor de Elderschans, de wijziging van enkele verordeningen en salarismaatregelen voor het gemeentepersoneel. DIEPVRIES KREEG BEZOEK De diepvriesinstallatie te Aarden burg kreeg dezer dagen bezoek van een groep uit België, bestaande uit bestuursleden van de plaatselijke af delingen van de Boerinnenbond uit de omstreken van Gent. Aangezien men in België de coöperatieve vries- boxcentrales niet kent en men daar zuiver op particuliere installaties is aangewezen, wilde men vanwege de Boerinnenbond aldaar onderzoeken of men in België ook niet tot het in stellen van vriesboxcentrales kon overgaan. Mevr. S. van Dongen-Bonte leidde de bezoekers rond en gaf de gewenste inlichtingen. Voor het ge zelschap stond ook nog een bezoek aan Steenbergen op het programma omdat men daar een ander systeem van inrichting heeft. AXEL E.J. BOEDING BENOEMD TOT HOOFD DER SCHOOL De heer E.J. Boeding, onderwijzer aan de r.-k. lagere school alhier, is met ingang van 1 februari a.s. be noemd tot hoofd. Op deze datum zal de heer P. de Kort, thans hoofd der school, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de school verlaten. Clinge FEESTAVOND K.A.V. De plaatselijke afdeling van de K.A.V. heeft in het St.-Aloysiuspatro- naat een feestavond georganiseerd, Dit was bij gelegenheid van de toe treding van het honderdste lid. De geestelijk adviseur kapelaan J. Aartj sprak het honderdste lid toe. Er werden enkele toneelstukjes opge voerd door de dames van de K.A.V. AFSCHEID BIJ DOUANE De ambtenaar J. Balemans zal de dienst bij de douane vrijwillig ver laten. Hij verwisselt zijn ambtenaars, functie voor een particulier bedrijf. FEESTAVOND BEJAARDEN Op zaterdag 6 december houdt de Bond van Bejaarden en Gepensio neerden zijn jaarlijkse feestdag. 's Morgens is er een H. Mis, waar- Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7. tel. 2377. Rayonredacteur: M. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes, Westsingel 98, tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f0,15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelingen" f 0,37 per mm. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes" 3 regels of minder f 0,90, elke regel meer f0,15. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,50 en f 0,40. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. na in het St.-Aloysiuspatronaat een koffiemaaltijd wordt aangeboden. Na de middag komen allen in het St.- Aloysiuspatronaat om er een kaartje te leggen, 's Avonds zal het er ge zellig naar toe gaan, want dan komt De Lorelei om het muzikale gedeel te te verzorgen. OUDERAVOND De ouders van de leerlingen van de St.-Bernardusschool hebben de ge legenheid gehad om zich van de vorderingen en gedragingen van hun kinderen op de hoogte te stellen. De onderwijzers bevonden zich in de klas terwijl het leermateriaal op de ban ken gereed lag. Ieder kon de ge wenste inlichtingen krijgen. Zoals al tijd werd er een druk gebruik ge maakt van deze gelegenheid. Het blijkt dus overduidelijk, dat deze avonden ten zeerste op prijs gesteld worden. RATTENBESTRIJDING De rattenbestrijding heeft weer 'n aanvang genomen in onze gemeente. Aan de schoolkinderen was een fol der gegeven om deze mee naar huis te nemen voor hun ouders. Hierop stond duidelijk vermeld hoe schade lijk de ratten zijn en welke maatrege. len men moet treffen om ze te be strijden. Bij de gemeentearbeider Ch. Lernout zal gratis gif verstrekt wor den. Verder zal van gemeentewege een bestrijding plaats hebben op ver schillende plaatsen in de week van 813 december aanstaande. E ede TROTTOIR BRIEVERSWEG De werkzaamheden langs de Brie versweg in het dorp zijn thans vol tooid. Vanaf de Rijksweg tot de Dorpsstraat is er thans aan de zuid zijde een mooi tegeltrottoir gekomen van vier tegels breedte, dat in een behoefte voorziet. De voetganger kan nu rustig lopen en hoeft niet bang te zijn voor fietsers en auto's zoals voordien het geval was. Ook het aan zien van de straat is er veel door verfraaid. Door de gemeente-arbei ders werd hier een mooi stuk werk verricht. Graauw BEPLANTING NIEUWE STRAAT Het gemeentebestuur schijnt het plan te hebben opgevat, om van de Beatrixstraat een prachtig plantsoen te maken. De ruimte tussen rijweg en trottoir wordt letterlijk volgeplant Een hele rij rode meidoorn, hoog- stam, zal overheersen. Als onderbeplanting heeft men hon derden rozen in diverse kleuren. Achter de rozelaars, die aan de kant van de rijweg zijn geplant, zullen mooie lage heesters komen, ook al weer rijk gevarieerd, wat soort be treft. De hele aanleg gebeurt door onze dorpsgenoot de heer Alb. Thuy, het geen voor ons een waarborg inhoudt dat alles keurig zal worden. Ook de beplanting voor het kruisgebouw en het badhuis heeft hij aangelegd. FEEST UITGESTELD Door een sterfgeval in onze paro chie in een gezin, waarin schoolgaan de kinderen zijn, heeft men gemeend de feestviering van de school, ter gelegenheid van het jubileum van de pastoor tot later te moeten uitsel- len. De vermoedelijke datum zal nu zaterdag 13 december zijn. TERNEUZEN Rescital Marjo Tal Donderdagavond a.s. geeft Marjo Tal, in het programma van de Zeeuwse Volksuniversiteit, een reci tal in het Openbaar Lyceum. Marjo Tal heeft bekendheid verworven als pianiste, componiste en chansonniè- re. Na een kort. piano-recital (wer ken van Mozart, Beethoven en Brahms) voert zij ook verscheidene chansons uit, waarvoor zij zelf de muziek geschreven heeft. Hiermee heeft zij elders, vooral ook in haar geboorteland Frankrijk, al veel naam gemaakt. VIJFDE TELEVISIETOESTEL VIEL WEER IN TERNEUZEN Op de zeer mistige avond dat de ,,Klimop"-karavaan stapvoets door Terneuzen trok om het vijfde tele visietoestel uit te reiken was er weer heel wat belangstelling. Evenals het derde viel ook dit toestel een bewo ner an nieuw-Terneuzen ten deel de heer P.M. Meijer, Bernhardstraat 39. HULST In de Bruijn's Restaurant hielden bestuur en spelers van de Hulsterse veteranen „Blauw-Geel" een algemene vergadering. De voorzitter de heer Jo v. d. Velde (tevens secretaris, penningmeester, elftalcommissie en tenslotte ook nog trainer!!) deed enkele mededelingen aangaande de te houden feestavond, welke is gepland op de laatste zater dag van januari 1959. Die dag zal er 's middags een voet balwedstrijd worden gespeeld tussen Blauw-Geel" en de kampioen van de bedrijfsvoetbal „Clitex". Dat de heer v. d. Velde de zaak ernstig opneemt, blijkt o.a. uit het feit, dat alle leden het financiële overzicht op papier ont vingen. Aan alle jaarverslagen had hij bo vendien veel zorg besteed. Het mag wel als een unicum worden beschouwd dat alle functies door één en dezelfde persoon worden vervuld. Stoppeldijk SLUITING WINKELACTIE De winkelactie van de plaatselijke middenstanders is ook dit jaar zeer succesvol verlopen De sluiting van deze actie vindt plaats op zaterdag 6 december en zowel op deze dag, als op zondag 7 en maandag 8 de cember worden in het Verenigings gebouw toneelavonden belegd, die verzorgd worden door de plaatselijke toneelvereniging. De organisatoren hebben in het kader van de winkelac tie een ruime plaats ingeruimd voor het plaatselijk muziek- en toneelle ven Bij de start van de actie op 2 november kreeg de accordeonclub onder leidmg van de heer Weegen- hausen haar kans en de sluiting neemt, zoals gezegd, de toneelclub Stoppeldijk voor haai- rekening. Op gevoerd zal worden het stuk ,,De schipper van de Maartje Jaeoba", het spel van Klaas Smelik, dat eni ge maanden geleden ook een opvoe- ling voor de televisie beleefde. De toneelclub heeft vooral de laatste ja ren veel succes geoogst met als hoogtepunt de fraaie onderscheiding in het laatste Zeeuwse landjuweel. De middenstand heeft er goed aan gedaan om deze vereniging haar kans te bieden. De prestaties van onze amateurs zullen nu, dank zij de drie gegarandeerde uitvoeringen, doordringen tot een groter publiek, hetgeen de belangstelling voor het plaatselijk toneelleven zeker ten goe de zal komen. De regie van het stuk is in handen van de heer G. de Maaijer, die als zodanig de heer J. van de Voorde vervangt. Deze laat ste werd. na enkele repetities te hebben geleid, wegens ziekte uitge schakeld. Décor en grime worden weer verzorgd door de heer C. de Schrijver, terwijl de heer P. de Bak ker het geluid en de belichting voor zijn rekening neemt. Tijdens de pauze van de toneelavonden zullen onder de aanwezigen gratis prijzen worden verloot. Op zaterdagmiddag draait in het Verenigingsgebouw voor de kinderen een kinderfilm. i Op 25 september 1958 werd een le jaars Jan van GENT bij Nieuwesluis, gemeente Breskens aangetroffen. De heren Ph. de Vuyst en de Baare aldaar ver- S zorgden het dier en lieten het, nadat het van de stookolie was J ontdaan, wederom los. Daar de vogel geringd was werd de ring ter hand gesteld aan de Vogel- besch.wacht w.-Z.-Vlaanderen. Thans kwam bericht binnen, dat J de vogel op 14 september 1958 S was geringd op een eilandje in de omgeving van Edinburgh. IJzendijke „MENSEN IN NOOD" Vandaag 6 december speelt de to neelgroep van de K.A.B. onder regie van de heer de Pauw het toneelspel „Mensen in nood", van W. Braken burg. Het spel, dat opgevoerd wordt in het r.-k. parochiehuis, is een boeiend stuk uit het vissersleven. FLANDRIA VOOR RADIO Om 14.40 uur vanmiddag kan men de accordeonvereniging „Flandria" weer over Hilversum II beluisteren. Het programma is als volgt: Hoch Heidecksburg.mars van Zerzer, Or pheus in de Onderwereld, ouverture van Offenbach, Wiener Madeln, wals van Zïehrer, Colonel Bogey, mars van Alford. Na botsing in Roosendaal Op het viaduct de Hulsdonksestraat in Roosendaal kwamen vrijdagmiddag om ongeveer een uur een ziekenauto en een personenauto met elkaar in botsing. Beide wagens liepen enige schade op. De Zeeuwse passagier van de ziekenauto, herstellend van een verkeersongeval en bij wijze van St. Nicolaassurprise op weg naar huis, moest in de plaatselijke ziekenauto stappen om zijn reis te kunnen ver volgen. De bestuurders van de auto's wer den verrast door de plotseling op het viaduct in het zicht komende versper ring, waardoor slechts één enkele rij baan voor het verkeer was openge steld. De reparatiewerkzaamheden zijn intussen gereed gekomen. De zondagsdiensten worden waar genomen door de volgende doktoren: Goes: v. d. Werff; Middelburg: Rui ter; Vlissingen: du Fossé; Heinkens- zand. Arendskerke en Wolfaartsdijk: Zonnevylle en Hansweert, Kruiningen Rilland en Krabbendijke: Kamps, Rilland. Dokter Luyckx te 's-Heeren hoek neemt waar voor dokter Fol- raer; dokter Kiviet te Borssele voor dokter Gelderblom en dokter Wöst- mann te Kwadendamme voor dokter Kole. Te Goes is apotheek ,,le Porte" geopend. Te Oostburg en Aardenburg neemt waar dokter Rijk, Aardenburg; te Breskens, Groede en Schoondijke: dokter Ossewaarde, Breskens; te Cadzand, Sluis en Zuidzande: dokter de Meijer, Sluis en te Biervliet en IJzendijke: dokter Rozemeyer, IJzen dijke. Te Axel neemt waar dokter Schilt- man en te Terneuzen dokter v- d, Griek. Op Z-Beveland doen de heren Klaassen, Heinkenszand en Bone- schanser, Kruiningen dienst. Te Oostburg, Sluis en Groede neemt waar: W. H. Kapsenberg, Sluis, en te Biervliet en IJzendijke: J. F. Westendorp. IJzendijke. Voor Axel, Sas van Gent en Zaam- slag neemt waar de heer D. de Put ter te Axel, tel. 488 en voor Hulst en Nieuw-Namen de heer Borm te Nieuw Namen. Het stoffelijk overschot van de heer E. C. uit Sluiskil, die zoals reeds ge meld sinds 3 december spoorloos was, is vrijdagnamiddag in de Westelijke Leiding ter hoogte van de Zeven Huis jes, gemeente Terneuzen, gevonden. Men is op het spoor gekomen, doordat een gevonden pet door zijn kinderen herkend werd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de heer E. C. door de zware mist van het fietspad is af gedwaald met het noodlottige gevolg, dat hij is verdronken. Zijne Hoogwaardige Excellentie de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 7, 8 en 11 december. In de raadsvergadering van West- dorpe werd op een verzoek van het feestcomité, ter viering van het veer tigjarig bestaan der K A.B., fabrieks- arbeidersbond en landarbeidersbond, op 2 en 3 mei 1959 een subsidie ver leend van 100.-. Van de N.V, PZEM was een schrij ven ontvangen met prijsopgaaf voor het aanbrengen van een verlichting langs het klinkerpad op Stroodorpe. De kosten hiervan zullen bedragen 2295.- voor het plaatsen van drie lampen. De vergadering was van oor deel dat deze prijs te hoog ligt, en besloten werd hierover nog nader te onderhandelen en de uitvoering nog enige tijd uit te stellen. Op een verzoek van de Ned. Ver. tot Reumatiekbestrijding tot het be komen van subsidie werd gunstig be schikt. De subsidie bedraagt een cent per inwoner. Van de N.V. PZEM werd een schrij ven ontvangen met een tekening, tot verkabeling van het elektrisch net op Kanaalzicht, en het aanbrengen van een nieuwe straatverlichting aldaar. De kosten bedragen 3331 -. Besloten werd aan de PZEM opdracht te geven deze werkzaamheden uit te voeren. Van de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten werd een ontwerp-besluit ontvangen tot het aangaan van een kredietovereenkomst voor 1959 tot een bedrag van 100.000.-. Op dit ver zoek werd gunstig beschikt. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van de federatie van verpleeg inrichtingen voor langdurige zieken, tot het bekomen van subsidie. Van de bewoners langs de onder weg vanaf Bauwens tot Verhelst is thans van allen bericht ontvangen, dat zij bereid zijn de onderweg, voor zover die achter hun perceel is gele gen, in erfpacht te nemen. Besloten werd de grond in erfpacht uit te ge ven aan di^ personen, die een wo ning hebben op erfpachtgrond. Per sonen, wier woning op eigen grond staat, kunnen het gedeelte van de onderweg achter hun perceel kopen. Van G.S. werd een schrijven ont vangen, dat de legesverordening op bepaalde punten moest worden her zien. Van aeze gelegenheid is gebruik gemaakt om een geheel vernieuwde legesverordening aan de raad voor te leggen, welke na uitvoerige over wegingen werd vastgesteld De leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim moesten pe riodiek aftreden. Voor de nieuwe zit tingsperiode werden gekozen: E. Hendriks, A. Pluijm, M. Laurijs, D. van Avermaete en M. Wille. Als lid van het burgerlijk armbestuur moest periodiek aftreden de heer R. Heij- man. Deze werd met algemene stem men herbenoemd. De gemeenterekening >1955 en de rekening van het burgerlijk armbe stuur 1955 werden voorlopig vastge steld. Rioolbelasting De Rioolbelasting bedroeg in deze gemeente tot heden toe 5.- per aan sluiting per jaar. Besloten werd deze belasting met ingang van 1 januari 1959 te verhogen tot 10.- per jaar. Als volgende punt werd de gemeen tebegroting 1959 behandeld- Alvorens tot behandeling over te gaan gaf de voorzitter gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen. Hiervan werd gebruik gemaakt door de heer De Hulsters, die er zijn voldoening over uitsprak, dat aan de vergadering een sluitende begroting werd voorgelegd, doch volgens de me ning van zijn fractie kwamen hierin enkele posten voor die te laag waren geraamd. Hij sprak over de behoefte van verbetering van straatverlich ting. Ook de post onderhoud van we gen vond hij te laag geraamd. Verder wilde hij erop wijzen, dat in de begro ting geen kapitaalswerken zijn opge nomen en het is hem bekend dat het de gewoonte is om deze bij afzon derlijke wijziging in de begroting te brengen. Hij wilde namens zijn frac tie de aandacht erop vestigen, dat er dringende behoefte bestaat tot aan koop van bouwgrond voor de bouw van het badhuis. Tevens vroeg hij bijzondere aandacht voor de bejaar den, waarbij zijn gedachten uitgingen naar een tehuis voor bejaarden. Ook wilde hij aandacht voor de wijk Stroodorpe. De begroting werd artikelsgewijs behandeld, waarbij de raadsleden, die tevoren de begroting hadden be studeerd, hun op- of aanmerkingen konden maken. De begroting werd goedgekeurd, met een post van on voorziene uitgaven van ongeveer 4500.- De begroting van het burgerlijk armbestuur voor het jaar 1959 werd goedgekeurd met een totaal bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 17.350.13. Bij de rondvraag besprak de heer de Hulsters het vervoer van de kin deren naar de verschillende scholen. Hij was van oordeel dat veel te veel kinderen in een bus werden meegeno men. Hierover zal met de vervoerscom- missie worden onderhandeld. Minister Struycken heeft de ge meentebesturen laten weten, dat het gewenst is voor het opslaan van hoe veelheden vloeibare brandstoffen, groter dan vijf liter, bijzondere richt lijnen te geven. Het betreft hier de opslag van deze brandstoffen bij particulieren. Behalve in bijzondere gevallen, aldus de minister, moet men het in voorraad hebben van een hoeveel heid van 225 liter als het maximum- toelaaatbare beschouwen. U hoort 't door de radio U leest 't in de krant... REPORTAGES HEET VAN DE NAALD: Het Landbouw-coöperatieve cen trum voor z.w.-Nederland te Goes, heeft in een speciale uitgave de om vang vastgelegd van de verschillen de door de coöperatie uitgeoefende zaken. Zo verwerken de vier coöperatieve suikerfabrieken in Zeeland en west- Brabant jaarlijks een miljoen ton bieten en de waarde hiervan beloopt een bedrag van rond 55 miljoen. De fabrieken produceren ongeveer 135.000 ton suiker per campagne met een waarde van f 70 miljoefi (exclu sief accijns). Aan bijprodukten. waar. onder pulp, wordt per campagne ge middeld 280.00 ton geproduceerd met een waarde van pl.m. f 16 miljoen. Het aantal leden van de vier fabrie ken beloopt rond 6000 en 't aantal losse leveranciers ruim 10.000. Tijdens de campagne geven de fabrieken aan pl.m. 3.300 personen werk. Het totale geïnvesteerde kapitaal naar verzeker de waarde in gebouwen, installaties en inventaris bedraagt belangrijk meer dan 100 miljoen gulden. Ylas-bewerking Een groot percentage van het in Nederland geteelde vlas wordt ver bouwd in het zuidwesten. De coöpe ratieve Vlasfabriek „Dinteloord", die gevestigd is in Steenbergen, ver werkt jaarlijks 9 a 10.000 ton ongere- peld vezelvlas. Bij deze coöperatie zjjn 340 vlastelers aangesloten. De waarde van het verwerkte vlas van de oogst 1956 overschreed de f 3 miljoen. De fabriek geeft aan rond 350 perso nen werk. De balanswaarde van de gebouwen, installaties en inventaris beloopt meer dan f 1.5 miljoen. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen treffen we nog een drietal coöperaties aan, die zich bezighouden met de verwerking van vlas. Van de 41 coöp. zuivelfabrieken, aangesloten bij de Brabantse Zuivel- velbond zijn er in Zeeland 4 en in ook in w.-Brabant vier gevestigd. Deze 8 fabrieken verwerken jaarlijks tussen de 60 en 70 miljoen kg melk. Voorts zetten 5 streek-melkafzettingsvereni- gingen 15 miljoen kg melk voor de ruim 1000 aangesloten melkveehou ders af. Zecova De coöperatieve aan. en verkoop van vee wordt in Zeeland verzorgd door de vee aan- en verkoopvereni ging „Zecova", in samenwerking met de coöperatieve veeafzetvereniging „Noord- en Zuid-Holland". Deze is aangesloten bij de federatie van coö peratieve veeverkoopverenigingen en de coöperatieve Vleescentrale, die in Rotterdam is gevestigd. De vleescen trale exploiteert enkele bacon-, vlees- en vleeswarenfabrieken en houdt zich ook bezig met de export van fok- en gebruiksvee. De „Zecova" telt 700 aangesloten veehouders en heeft jaarlijks een om zet van rond 8000 stuks vee voor ruim f 5 miljoen. Goeree-Overflakkee en west-Brabant worden besteken door soortgelijke organisaties. i IJft* Bedrijfsmiddelen Praktisch alle verenigingen die zich bezighouden met de aankoop van be drijfsmiddelen en de verkoop van door leden geteelde produkten zijn aangesloten bij het Centraal bureau te Rotterdam. Daarnaast kennen we de specifieke r.-k. aan- en verkoop coöperatie. Evenals bij de boeren- (Advertentie) Gedurende de gehele afgelopen week is er feestgedruis geweest in Oostburg, waar minister Cals maandag de nieuwe H.b.s. en m.m.s. „St.-Eloy" opende. Het is een waar dig feest geworden, dat waardig is begonnen, niet in het minst omdat bij die gelegenheid een aller wegen gerespecteerd man werd geëerd: de voorzit ter van het schoolbestuur, Aardenburgs sympathieke burgemeester en Zeelands actieve KVP-Kamerlid, Sjef van Dongen, zag zich namelijk benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote, een onderscheiding die velen in Zeeland, en ze ker niet alleen katholie ken, groot plezier gedaan heeft. Over de zinvolle naam van de west-Zeeuwsch- Vlaamse katholieke mid delbare school sprekend, vroeg minister Cals zich in zijn openingsrede af, of er misschien ook een andere aanleiding kon zijn geweest om de school naar de prediker St.- Eloy te noemen, dan al leen het feit dat deze heilige in deze streken een der eerste geloofs verkondigers is geweest. Hij herinnerde daarbij aan het feit dat St.-Eloy, de in 660 gestorven bis schop van Noypn, een gunsteling der Merovin- gische vorsten was en dat hij voor Chlotarius II eens twee prachtige gou den tronen heeft gesmeed, rijk bezet met edelstenen. Misschien, zo mijmerde de minister, is er verband tussen de keuze van de patroon der school en die troon... Oostburg be zit sedert enige tijd ook een gouden troon. Waar de edelstenen gebleven waren kon de bewinds man zo gauw niet ver klaren. Terwijl de minis ter dit zei, zagen we de burgemeester van Oost burg zitten popelen om te antwoorden. Hij moest evenwel geruime tijd ge duld hebben, maar dat leverde hem het voordeel op dat hij intussen een verklaring voor die ver dwenen edelstenen kon vinden. Laat Oostburg dan in zijn fraaie gemeen tehuis, dat de hogere autoriteiten (behalve in Middelburg dus ook tn Den Haag!) veel te kost baar vinden, een gouden troon bezitten, die edel stenen, aldus mr. Hoek- zemu. zijn in het ge meentefonds gestort en daaruit worden dan aan de grote gemeenten des lands uitkeringen gedaan om bijvoorbeeld een goe de straatverlichting aan te brengen. De stand was één-één. O Bij de keuring der acht- tienmaanders heeft zich deze week in Hulst een opmerkelijk feit voorge daan. Drie merriesalle drie afstammelingen van Elegant van 't Hoogland van de heer A. Serrarens te Ossenisse, werden alle drie in hun klasse de eerste en uit die drie kwam de kampioene voort. Dit is, voor zo ver wij kunnen nagaan, nog nooit eerder voorgevallen en er is tijdens de keu ring dan ook heel wat over gesproken. Zeeuwsch-Vlaanderen mag dan in de landbouw mechanisatie een aller eerste viool spelen, zulke dagen en vooral zulke gebeurtenissen tonen aan dat het land tussen Schel de en grens toch altijd de bakermat van 't trek paard blijft en dat de oude glorie, hoewel be dreigd door de grommen de benzine- en pefro- leummonsters, nog stand houdt! leenbanken zijn de aan- en verkoop coöperaties ingedeeld in ringen. Veer tien verenigingen zijn in het zuid westen bij het C.B. aangesloten. Ze houden zich vooral bezig met de aan koop van kunstmest, zaaizaden, poot- goed. bestrijdingsmiddelen, veevoe ders en dergelijke. Bij de afzet nemen vooral de granen (waaronder brouw- gerst) en de peulvruchten een grote plaats in. Het ledental der coöperaties be draagt ingeveer 6.000 De jaarlijkse omzet omvat pl.m. 150.000 ton en rond f 40.000.000,Tijdens de sei- zoendrukte zijn ongeveer 250 werk nemers bij de verenigingen in dienst. Landbouwkrediet In totaal zijn 86 boerenleenbanken in het zuidwesten bij de coöperatieve centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht aangesloten. Organisatorisch zijn de banken streeksgewijs in ringen ver deeld. Zeeland telt 57 banken, west- Brabant met het land van Heusden en Altena 18 en Goeree-Overflakkee 11. Het aantal leden is 22.851; er ssjn 86.255 spaarbankboekjes uitgegeven en het spaartegoed bedraagt in totaal f 190 803.000. Het aantal rekeninghou ders is 11.126. Morgen, zondag 7 december, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 11.35 uur, te Terneuzen om 11.06 en 23.42 uur en te Vlissingen om 10.38 en 23.15 uur. Maandag 8 december is het hoog water te Hansweert om 0.18 en 12.38 uur, te Terneuzen om 12.05 uur en te Vlissingen om 11.36 uur. (Advertentie) Neveda. Rokin 118. Amsterdam GOES Grand: De liefdesroman van een koningin, a.l. MIDDELBURG Electro: De familie Trapp, a.l. Schouwburg: Gevaarlijk spel VLISSINGEN Alhambra: Stella's sleu tel, 18 j. Luxor: De trommen van Fu Mauchu. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Met de dood op de hielen, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Fran se film met Brigitte Bardot, 18 j. IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur: Aanran ding, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Ohne dich wird es Nacht, 18 j. Concertgebouw 8 uur: Val aan, 18 j. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Wien, du Stadt meiner Traume, a.l. BELGISCH-KLINGE 7.30 uur: Op twee passen van de hel. Als bijfilm: De mil jonair van mijn hart. LAMSWAARDE 6 uur Biljartmatch LamswaardeNieuw-N amen. GOES Grand: De liefdesroman van een koningin, a.l. MIDDELBURG Electro: De familie Trapp, a.l. Schouwburg: Gevaarlijk spel VLISSINGEN Alhambra: Stella's sleu tel, 18 j. Luxor: De trommen van Fu Mauchu. GENT (B) Kon. Ned. Schouwburg 3 en 7.30 uur: Slechte tijd voor sergeanten MOERBEKE-KOEWACHT Albert Wou ters 3 uur: Schieting. KAPELLEBRUG C. de Kindt 3 uur: Grote Schieting. BOSCHKAPELLE Aug. de Bakker: Prijs- piering. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur: Met de dood op de hielen, 14 j.; 5.30 en 8.30 uur: De dokter van Stalingrad, 18 j. Jos van Helsland 10 uur: Duiventen- toonstelling. TERNEUZEN Concertgebouw 8 uur: Val aan, 18 j. Luxor 8 uur: Ohne dich wird es Nacht. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur: uur: Jesse James, de wraakzuchtige bandiet; 5 en 8 uur: April love. a.l. IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur: Aanranding, 18 j. BELGISCH KLINGE 2.30 uur: Op twee passen van de hel; bijfilm: De mil jonair van mijn hart; 6 uur Bal met het orkest De Rockets. KOEWACHT A. de Kindt: Duiventen- toonstelling. ST. JANSTEEN Café de Zwaluw 3 uur: Duivententoonstelling. J. Baert 3 uur: Kalkoenschieting Roskam. J. der We duwe 6 uur: Prijskaarting. HEIKANT Ph. de Block-Vonck 6 uur: Grote prijskaarting. OOSTBURG Ledel 4.30 en 7.45 uur: Wien, du Stadt meiner Traume; 2 uur: Meisjes en mannen, 18 j. GOES Grand: De liefdesroman van een koningin, a.l. Prins van Oranje: Ballet der Lage Lan den (ZVU). MIDDELBURG Electro: De familie Trapp, a.l. Schouwburg: Gevaarlek spel VLISSINGEN Alhambra: Stella's sleu tel, 18 j. Luxor: De trommen van Fu Mauchu. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De dokter van Stalingrad, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: April love, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Ohne dich wird es Nacht. OOSTBURG Ledel 8 uur: Wien, du Stadt meiner Traume. a.l. BELGISCH KLINGE 7.30 uur: Op twee passen van de hel, als bijfilm: De mil jonair van mijn hart. met de springlading sluipt martin naar DEZENDMAiT VAN DE SMOKXELBASL5 E^" dol OU bel atj wal lar:t Joil Bri zier| Brë mol gevl hav<| nau 1 ec. ;l bezil van J eincl VOOil Twel vooil eoo datl wes heel die f het] 3enl vonl riee| klas het zei senl op achl Dq ren Rest de h heer

de Stem | 1958 | | pagina 2