Tweeling brengt Oostburg boven 4000 inwoners Fluitketels en bedkruiken zijn goede grondstoffen Films Vul in...l, 2 ol 3" bezorgde drie gezinnen Sinterklaas-surprise BOEKENPLANK Yoddenman onmisbare schakel in handel Gemeente schonk beiden een spaarbankboekje St.-Nicolaas Belangstelling voor v.h.m.o. Wat nu Begin volgend jaar nota van de regering 3 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 Burgemeester en secretaris op bezoek Installatie rechters- plaatsvervangers A.I.A. van Putte (Breda) lid van de onderwijsraad OOSTBURG [J7FNOTIKE SAS VAN GENT GOES VLISSINGEN MIDDELBURG Standbeeld voor Churchill kreeg veel kritiek Bevorderaar van de verkoop spoorloos Brandgevaar Twee scholen in New York dicht Zind stuurt kaarten uit Italië „De vijand" Opgeruimd staat netjes Commerciële tv. Belangrijke documenten zoek in Libanon Woensdag was het in de Oostburgse Paulus Potterstraat, gelegen in de nieuwe wijk van het uitbreidingsplan, feest bij het echtpaar de Houck-Brakke. Er was hier namelijk in blakende gezondheid een tweeling geboren. Twee flinke jonogens, die res pectievelijk de namen kregen van Rudolph Petrus Amelia en Herman Bernhard Andrea. Nu is de geboorte van een tweeling geen reden om te vermelden, ook niet in dit geval, nu het twee flinke jongens betreft, die ruimschoots aan het normale gewicht van een baby toe zijn. Anders wordt dit echter, wanneer men 's avonds op de dag van de aan gifte op het gemeentehuis, die gis teren plaats vond, de burgemeester met ambtsketen aan, vergezeld van de gemeentesecretaris op bezoek krijgt om papa en mama te komen feliciteren. Natuurlijk stond men in de Paulus Potterstraat, waar ook enkele familieleden aanwezig waren, wel wat vreemd te kijken. Nadat het gesprek op gemoedelijke wijze door Ter openbare terechtzitting van de rechtbank te Middelburg zijn gein- stalleerd als rechters-plaatsvervan- gerg in die rechtbank: J. de Widt, burgemeester der gemeente Middel burg, en mr. P. Meijlink, notaris te Middelburg, tot deze functies be noemd bij Koninklijk Besluit van 30 oktober 1958. burgemeester, mr. K. Hoekzema, op het inwonersaantal en de vooruitgang van Oostburg was gebracht, deed hij aan de vader, de heer R. de Houck, leraar aan de technische school te Bij koninklijk Besluit van 20 november jl. is de heer A. J. A. van Putte te Breda benoemd tot lid van de onderwijsraad. De heer Van Putte is hoofd van de St. Jozef-ulo te Breda. Zijn benoeming tot lid van de onderwijsraad betekent, dat hij zitting zal nemen in het college voor algemeen vormend, lager kweek school- en kleuteronderwijs, dat de mi nister van advies dient. Hij volgt als zodanig de heer J. Th. Van Schelfhout op, die als hoofd van de St. Laurentius-ulo te Breda kort geleden benoemd werd tot inspecteur van het onderwijs te Den Haag. HULST „De dokter van Stalingrad" (C2) is het verhaal van een aan tal Duitse krijgsgevangenen in een Russisch kamp tijdens de oorlog. Onder hen zijn twee doktoren, wie het echter verboden is ope raties uit te voeren. Om een van zijn medegevangenen te redden voert de dokter, bij wie de ander als assistent dient, toch een ope ratie uit en daardoor komt hij in grote moeilijkheden. Om daaruit te geraken moet hij nieuwe ver wikkelingen trotseren. Het slot van het verhaal, wanneer een groep gevangenen terug mag naar Duitsland brengt nog een laatste spannende episode. Voor de avon- turenliefhebbers is er nog ,,Met de dood op de hielen" (B). de levensgeschiedenis van een ruige knaap, die in het wilde westen schietend door het leven gaat. Dat draait op vele jaren nor uit verstoken", besproken. reeds vorige week ,.Wie du Stadt meiner Trau- me" (A), is een onderhoudende film, vol muziek natuurlijk en met' een charmant verhaal over een koning, die de kost met taxi rijden moet verdienen (Vorige week besproken). Een kostelijk verhaal. Verder „Meisjes en man nen" (Cl) de eveneens vorige week besproken film over het volksmeisje dat in de zoutvelden van Dalmatië een wel romantisch maar niet zoetsappig liefdesavon tuur beleeft. Hofzicht Theater draait „Aan randing" (Cl). Het slachtoffer van die aanrading is niemand minder dan Esther Williams, die nu eens niet in zwembassin is ge en als hij terugkomt vindt hij zijn film, maar als lerares en de aan- VAAM b B BM 4 A«M L/I A*. 1 c M V* oAo 1 fi i o v i o A IAAT*. zoon als een jongere uitgave van zichzelf terug. Dat schept natuur lijk problemen, die echter geluk kig opgelost worden. TFRNFUZEN Luxor Theater draait „Ohne dich wird es Nacht (Cl) met Eva Bartok en Curd Jurgens. De film geeft de enorme strijd weer van een man, die verzeild is ge raakt in het stinkende moeras van de morfine. Ook de strijd van de vrouw die hem liefheeft (Eva Bartok) is uitermate knap en boeiend op het witte doek ge bracht. Verder „Een kindermeisje voor papa gezocht", (Cl), een vrolijke film waarin men veel plezier kan hebben om de vreemde avonturen van een nogal wezelachtig uitge vallen man, die zich ineens tot vader gebombardeerd ziet. Op de duur loopt het best met hem af. Tenslotte „Getuige charge" IB) een spannende thriller, waar in Tyrone Power een prachtige rol speelt als de advocaat van een verdachte die er allesbehalve goed voor zit. Concertgebouw draait „Attack" (Val aan) (Cl) een oorlogsfilm waarin het accent voornamelijk °P de karakters valt. in plaats van op de gevechtshandeling, of schoon er een sterk realistische episode in voorkomt (het verhaal speelt tijdens het Ardennenoffen- s'ef. Een kapitein van 't Ameri kaanse leger is de hoofdpersoon: hij is bepaald geen dapper man en door zijn lafheid treft het pelo ton van een luitenant een ver schrikkelijk lot. Een spannend en knap verfilmd verhaal. „April love" (A) heeft weinig aanbeveling nodig. Pat Boone heeft er de hoofdrol in en hij be tovert al zijn bewonderaars met rijn stem. Intussen beleeft hij een avontuur op een boerderij, waar hij na 'n voorwaardelijke veroor deling terechtkomt. Door de in triges van een wel knap maar een tikkeltje serpentachtig meis je, komt hij na zijn autodiefstal opnieuw in de knoei, maar haar zusje, ook knap maar op de koop toe nog lief ook, weet een politie man omver te praten en het loopt goed af. Wie in plaats van met de fluwelen stem van Pat meer met revolverschoten gediend is, kan volop terecht bij ..De wraak zuchtige bandiet", die dan ook alles is wat de titel belooft. AXEL Centrum draait „De duivels- bocht", (B), een spannend ver haal over een autocoureur die noch op de baan noch in zijn vrije tijd bang is uitgevallen en die daarom natuurlijk in ingewikkel de avonturen verzeild geraakt. Voor degenen, die van spanning en sensatie houden, een uitge zochte film. Verder „Van het moederschap ronder is n.b. een 18-jarige leer ling van haar. Na vele avonturen komt alles nog in orde. Het Grandtheater vertoont „De liefdesroman van een koningin" (A). een verfilming van de jeugd jaren van koningin Victoria van Engeland in het Sissi-genre. Ook hier is de hoofdrol toebedacht aan Romy Schneider en Paul Hörbi- ger is haar geliefde. Na de nodige moeilijkheden vindt deze roman tische rolprent zijn einde met een grandioos verlovingsfeest. Dit the ater vertoont verder nog „The lady and the tramp" (A) van Walt Disney", „Kaiserball" (A) en „Kruispunt Bhowani" (B). „Trommen van Fu Manchu" draait in Luxor. Het is een avon turenfilm, die in China speelt en laat zien hoe de geniale leider, die Fu Manchu is, alle weerstand welkg hij ontmoet, de baas wordt en zó de gunst der massa ver werft. In Alhambra draait „Stella's Sleutel" (Cl) naar de roman van Jan de Hartog. In de eerste oorlogsjaren waren de U-boten oppermachtig. Vele konvooische pen werden in brand geschoten en de sleepbootkapiteins trotseerden de grootste gevaren om deze scha pens de havens binnen te slepen. Enkele van deze kapiteins vonden gastvrij onderdak bij Stella (So phia Loren). maar wie met de sleutel van haar flat zee koos, kwam niet meer terug Een knap pe verfilming van een geheim, zinnige geschiedenis. Verder gaat in dit theater „The Lord, the lady and the butler" (Cl). Electro-theater vertoont „De familie Trapp" (A). Het is de verfilming van de belevenissen van de gevluchte Oostenrijkse fa milie in Amerika, waar zij aan vankelijk het land worden uitge zet maar op het laatste nippertje verblijfsvergunning weten te be machtigen. Dat de familie op het gebied van de zang weet te pres teren wordt in de film wel be wezen. ..Gevaarlijk spel" (Cl) in de Schouwburg voert de kijkers naar een speelzaal, waar een kraak gepleegd wordt, die volgens de politie onmogelijk door een ver standig iemand kan zijn gepleegd, aangezien dit niet mogelijk ge acht wordt kans van slagen te hebben. Vier studenten nemen dit aan als een uitdaging en sme den planen om te bewijzen, dat het toch nog mogelijk is. katholieke filmkeuring A: voor alle leeftijden; B: Per- sonen boven de 14 jaar; Cl: Voor 18 jaar zonder voorbehoud: C2: voor 18-iarigen met enig voorbe houd: C3: voor 18-jarigen met voorbehoud; D: ontoelaatbaar. Oostburg, mededeling, dat zijn jong ste aanwinst het inwonersaantal van de gemeente op 4001 had gebracht, zodat de eerstgeborene Rudolph als 4000ste inwoner te boek staat. Dit feit nu wilde het gemeentebestuur niet ongemerkt laten voorbijgaan, aange zien men ook de komst van de 3000ste inwoner min of meer officieel had ge vierd door hem een spaarbankboekje van 30.- aan te bieden. Voor de 4000ste was een bedrag gereserveerd van 40.- of 4000 cent of een cent per inwoner. Aangezien volgens de burge meester de beide broers ook in hun verdere leven lief en leed zullen moe ten delen, werd nu voor elk een boek je overhandigd van ƒ20.-, die dank baar werden aanvaard. Het spreekt vanzelf, dat daarop ook nog een be zoek werd gebracht aan de kraamka mer, waar een trotse moeder de ge lukwensen van de burgemeester en de secretaris ontving en waar een flink span jongens nog even werd ge toond door een al even trotse kraam verpleegster. De conservatieve kiezers in Wool- ford, het kiesdistrict dat door Sir Winston in het Lagerhuis wordt ver tegenwoordigd, hebben de 39-jarige Londense beeldhouwer David McFall 50.000 gulden gegeven om een stand beeld te maken van Sir Winston. Achteraf vinden ze dat niet zo'n verstandig besluit, want naar thans blijkt heeft McFall zijn taak nogal vrij opgevat. Het beeld, in steen ge houwen. toont een licht voorover leunende m*n. blootshoofd, die een nogal agressieve houding aangeno men heeft. „Hij ziet er uit als een gorilla", schreef een plaatselijke krant. Een zakenman die indertijd diep in de beurs had getast, zei nu spijt te hebben als haren op zijn hoofd. 55 55 De Haagse politie zou graag een diep gaand gesprek aanknopen met de sinds een maand verdwenen 35-jarige „ver koopbevorderaar" J. C. K. Deze man heeft een half jaartje ge leden in Den Haag het „Nederlands instituut voor verkoopbevordering" op gericht. Hij was o.m. bezig met het en gageren van mannequins voor mode shows. Kort voor de eerste show, be gin november, bood zijn kantoor voor bezoekers een uiterst verlaten schouw spel. Deze bezoekers, lieden, die hij als incasseerders in dienst genomen had. voelden z-ich verkocht, roken onraad en gingen naar de politie. Spoedig kwam aan het licht, dat K. 25 incasseerders in dienst genomen had. leder van hen moest 500 borg som storten. Negen incasseerders kon den echter niet op de door K. gestelde tijd ep voorwaarden in dienst treden. Zij kregen hun geld terug, evenals een man, die het niet verder dan 250. borgsom had kunnen brengen. Namens de dertien overblijvenden wordt thans eeu nader onderzoek in gesteld. Enkelp hunner waren werk loos en hebben het geld voor de borg stelling moeten lenen. Na een onderzoek op brandgevaar in scholen te New-York zijn in Brook lyn een Joodse parochieschool met 280 leerlingen en in de Bronx een school met 800 leerlingen gesloten. Het onderzoek werd ingesteld na de brand in Chicago, die negentig men senleven- eiste. De sinds vorige week spoorloos ver dwenen voormalige Duitse scheikunde leraar Ludwig Zind heeft verscheidene van zijn kennissen te Offenburg brief kaarten gestuurd, die in Italië waren gepost. Zoals bekend verdween Zind toen zijn beroep tegen een vonnis van een jaar gevangenisstraf wegens anti semitische uitlatingen, was verworpen. Inmiddels heeft de Duitse Bondsre publiek Argentinië verzocht, Zind niet toe te laten als hij naar dat land zou gaan. (Advertentie) -roos. Roos verdwijnt met TRAITAL A anti- Alleen Traital 3 bevat het pas-ontdekte apelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen - Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. vraag TRAITAL 3. Voor de handel: N. V. Handelmij. R. F. M. Wernekinck, A'dam (Van onze speciale verslaggever). Drie gezinnen in ons gewest hebben gisterenmiddag een on gedachte Sinterklaas-surprise gekregen. Ze ontvingen alle een postcheque van 333.33, hun aandeel van de „Vul in... een, twee of drie"-wedstrijd, die onze krant in samenwerking met het zusterblad „De Nieuwe Limburger" organiseert. Ter gelegenheid van het feest van de Goedheilig man was de bepaling gemaakt, dat een deel van de inzet toch zou worden uitgekeerd, ook al zou geen der deelnemers het klaar spelen een volledig juiste oplossing in te sturen. Wel, dat gebeurde niet en daarom ging het beloofde bedrag naar acht mensen, die slechts twee fouten hadden gemaakt. Er waren vijf Limburgers onder. Van de drie overige prijswinnaars wonen er twee in Breda en één in Etten. De heer J. H. Huntjens, chef van de verkoopafdeling bij Dagblad De Stem, had de aangename taak de laatste drie hun forse part te bren gen. Engels woorrlenboeh In de Julianalaan 30 te Etten was mevrouw van Cauter zó vreblijd, dat ze onmiddellijk naar het kruisbeeld aan de wand keek en zachtjes Thank You God" zei. Mevr. van Cauter. die in Ceylon werd geboren en pas een jaar in Nederland woont, had het formuliertje samen met haar 13- jarige zoon Victory ingevuld. Zelf kenf 7G het Nederlands nog niet zo best („Daarom doe ik mee. Daar leer je van"), Maar met Engelse woor denboeken was ze er toch uit geko men en nu Haar zes jongens en de enige doch ter vonden het al even prachtig. Haar man. werkzaam op het vlieg veld Gilze-Rijen hoorde 's avonds pas voor het eerst van de verrassing. Hij wist niet eens, dat zijn vrouw had meegedaan. Op het nippertje In de Saksen Weimarlaan 45 te Breda wel. De heer Wiegerink had het formuliertje op het laatste nip pertje nog op de post kunnen doen, Advertentie) „al zou het weer wel niets worden". Hij deed het om zijn vrouw een ple zier te doen, want die was tot 's avonds laat bezig geweest met de op lossing. Ze schatte, dat ze wel vijfen twintig gulden gewonnen had. „Het zijn er driehonderd drieëndertig plus drieëndertig 1 cent", zei de heer Huntjens. Dat bedrag heeft de Sinterklaas- plannen van de familie Wiegerink (vader, moeder en twee zoons) gron dig veranderd, want eerst wilden ze er niets aan doen. Nog niet zo lang geleden moesten ze verhuizen en dat kost nogal wat. Bofferd Het bleken niet alleen dames te zijn, die zich bewapend met woor denboeken op puzzels werpen. Me vrouw van Beek, Marterring 54 te Breda, wist tenminste van niets. Eerst moest haar echtgenoot geroe pen worden van de fabriek, waar hij als afdelingschef werkzaam is. In middels waren vrouwlief en zijn drie zonen en twee dochters al ingelicht en heimelijk proestend zagen ze hoe Pa hyper-nerveus thuis kwam om te horen, wat er in hemelsnaam gaande was. Dat werd hem verteld. Hij vond zich een hele bofferd, want het was voor de eerste keer geweest, dat hij aan „Vul in, een twee of drieen win", had deelgenomen. In elke volksdemocratie wordt ge nadeloos de strijd gevoerd tegen de uitbuiters en de vijanden van de werkende klasse. Zo ijverig tonen zich de partijleden dat het hun op een gegeven moment groen en geel voor de ogen wordt en ze zelf het verschil niet meer kunnen zien tus sen links en rechts. Alles en ieder een valt aan de dogmatiek van het marxisme ten offer, ook de dogma- tisten zelf, want bij de dialectische instelling van de partij kan een waarheid die vandaag als alleen zaligmakend gehuldigd wordt, mor gen in haar tegendeel verkeren. In „De vijand" laat de Hongaar Tibor Meray, die zelf de zegeningen van het regime-Rakosi aan den lijve heeft ondervonden, een noeste partij ganger zijn belevenissen vertellen. Hij doet dat in een brief aan zijn ka meraden. nadat hij in zijn ijver voor de goede zaak drie collega's in het ongeluk heeft gestort en zijn verloof de tot zelfmoord heeft gedreven. De brief is een lofzang op het rode re gime en een verheerlijking van de weldaden van het communisme. Vin- ce Nemeth, de partijman in kwestie, komt tot de conclusie dat hij de partij door zijn ai te grote ijver heeft ge blameerd. Hij zegt dat de brief aan zijn kameraden de laatste is die hij schrijven zal. Hij gaat een eind aan zijn leven maken. Tenslotte echter dringt zich de overtuiging bij hem op, dat de partij een man als hij toch nog we] kan gebruiken. Hij zal iedere aarzeling, elke zwakheid van zich af zetten en zich een nóg hardere strijd baarheid gaan aanmeten Men kan niet zeggen dat het boek als psychologische roman voor hon derd procent is geslaagd. Daarvoor is de constructie van het verhaal ietwat te kunstmatig. We geloven echter niet, dat het in de bedoeling van de schrijver heeft gelegen, op de eerste plaats een psychologische ro man te creëren. Hij heeft eerst en vooral een satyre bedoeld en daarin is hij volledig geslaagd. De manier waarop het rode bewind, de onaan tastbare „partij", met het wapen van de eigen terminologie wordt aange vallen, is dodelijk voor de huichel achtige propagandistische methodiek van de „volksdemocratisehe" heer sers. We mogen deze roman, die bij „Het Wereldvenster" in Baarn ver scheen, in een vertaling van Fie Ze- gerius, gerust een aanbeveling mee geven. J. V. Er stopt een aftands bestelwagentje in de straat. Er klimt een on geschoren man uit, die ineens de hele straat vol schreeuwt: „Ouwe metalen, vodden Er is 'altijd wel iemand, die wat op te ruimen heeft. Ginds sjouwt iemand een oude fiets uit zijn schuurtje. Mevrouw de Groot is blij eindelijk van die versleten wasteil af te zijn en haar buurman komt met een oude fluitketel en een bedkruik aan de deur. De man geeft nog een paar losse centen toe en stouwt de hele rommel in zijn gammel wagentje. Hij tikt aan zijn pet, kruipt achter het stuur. De volgende stra>at. Hetzelfde beeld. Wat moet die man met al die rommel maar niettemin onmisbare schakel in het proces, dat bij rommel en af val begint en eindigt bij hoogwaardig materiaal, dat de grondstof is voor de metaalindustrie. De voddenman ziet in die oude fiets en die kapotte fluitketel aller minst waardeloze rommel. Integen deel. Het is voor hem handelswaar. Hij verdient er zijn boterham mee. Over bedrijfsruimte beschikt hij niet. De „buit" van elke dag stapelt zich op naast zijn woonwagen of in een hoek van het kamp. Totdat het de moeite waard wordt er een handelaar in oude metalen bij te halen. Men Ja, dat is een vraag, waar mevrouw de Groot niet bij stil staat en ook haar buurvrouw niet noch de man, die zijn oude fiets heeft aangesleept. Ze denken alleen: opgeruimd staat netjes Maar toch heeft die vraag wel een interessant antwoord. Want da voddenman ia deshtc een kleine wordt het eens over de prijs, die na tuurlijk van vraag en aanbod afhan kelijk is en daarom nogal variabel, en dan verdwijnt de hele berg rom mel naar de enorme pakhuizen, waar over de groothandel beschikt. Daar groeien de voorraden oude metalen aan tot honderdduizenden kilo's, net jes naar soort en kwaliteit gesor teerd. Maar de tussenhandelaar zal nog iiever trachten zijn „rommel" rechtstreeks kwijt te raken aan een verwerkend bedrijf. Lips te Drunen Zo'n bedrijf is de Lips N.V. in Dru nen. Bij het horen van deze naam denkt men uiteraard allereerst aan scheepsschroeven, maar daarmee doet men dit bedrijf toch beslist te kort. Dat blijkt zonneklaar uit een verhaal, dat wij aantroffen in de Lipsbode, waarin een jonge loot van deze machtige metaalindustrie uit voerig wordt belicht. Enige jaren geleden werd daar nl. begonnen met een metaalraffina- gebedrijf ter verwerking van oude non-ferrometalen tot hoogwaardig metaal, dat zou moeten dienen als grondstof voor de schroevengieterij en de walserij. terwijl natuuriijk ook aan afzet in binnen- en buitenland werd gedacht. Daartoe verrezen nieu we hallen, waarbij men nu dagelijks enorme barsen oude metalen kan zien liggen, variërend van fluitketels en bedkruiken tot vliegtuigresten. Voor een heel groot gedeelte is al die rom mel zijn reis begonnen op het gam mele wagentje van de voddenman. Anderzijds wordt er natuurlijk ook „rommel" ingekocht. Bij grote be drijven, die fliijke partijen metaal- draaisels beschikbaar hebben, bij de spoorwegen, die oude bovenleidingen etc. afdanken, bij het leger en de luchtmacht, waar een tijdje geleden nog een 20-tal complete jachtvliegtui gen te koop waren. Opnieuw sorteren Of alle „rommel" nu zo maar zon der meer de smeltkroes ingaat Nee er komt nog neel wat kijken voor het zover is. Want de bergen oude me talen, die dagelijks bij Lips in Dru nen worden aangevoerd, zijn wel glo baal gesorteerd, maar alles is niet zonder meer bruikbaar. Een aantal sorteerdersz ijn dan ook voortdurend bezig alle rommel op kwaliteit en soort te groeperen. Daar komt aar dig wat vakkennis bij te pas, want het is natuurlijk van het grootste be lang, dat er uiteindelijk een goed smeltresultaat voor de dag komt- De gesorteerde metalen worden in pak ketten samengeperst en dan kan het smeltproces beginnen. En zo voorziet dan het metaal-raffiragebedrijf de schroevengieterij van grote hoeveel heden edele metalen (cunial en li- ma); de walserij krijgt rood koper en elektrolytisch zink. Een niet on aanzienlijk deel van de produktie gaat evenwel weer naar derden, t.w. metaalgieterijen in binnen- en buiten land. En zo komt men dagelijks weer talloze produkten tegen, zoals wa terkranen, straalkacheltjes, pinda automaten. strijkbouten etc.. die hun bestaan danken aan de kapotte fluit ketel van mevrouw de Groot en de vliegtuigresten. die op een goeie dag in de opslagplaats van Lips N.V. be landden. WANDAAG en morgenochtend wordt de Memorie van Ant woord bekend op de vele verlang lijstjes, welke het Nederlandse volk bij zijn Spaanse weldoener heeft ingediend. Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal ons te eniger tijd wel voorlichten over het aantal uitgedeelde „koeken" en „garden", dit gesplitst naar leeftijdsgroepen, sekse, beroepsgroepen en godsdien stige gezindte. Het Kaski zij aan bevolen een enquête in te stellen naar de structuur der verlanglijsten in de onderscheiden provincies, waarbij vooral de probleemgebieden aandacht verdienen. Voor professor Rogier ligt een dankbare taak in het ten toonbeeld stellen van de vitaliteit van de hoge Spaanse gees telijke aan de inerte en materialis tische katholieke intellectuelen. Ijverige journalisten mogen zich inspannen om de alomtegenwoordige bisschop te ondervragen over de voordelen van de hippische sport, het geveltoerisme in verband met de hedendaagse architectuur, de „doorbraak" van staf en mijter naar het niet-katholieke volksdeel, de figuur van Zwarte Piet als oplossing van het rassenvraagstuk, de bete kenis van speculaas en borstplaat voor de volksgezondheid, de invloed van stropdassen op het landschaps- schoon en de pedagogische waarde of onwaarde van meerdere Sinter klazen in één blikveld. Neen, we zijn er op 6 december nog niet mee klaar! £)OOR professor Rogier is in zijn geruchtmakende rede ernstig geklaagd over de te geringe belang stelling van de katholieken voor het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs. „De akte m.o. lijkt de hoogste toren van menselijke wijsheid en de muloschool een Ulti ma Thule". Dr. M. A. J. M. Mat- thijssen heeft in het jongste num mer van „St.-Adelbert" er op ge wezen, dat het feit van de achter stand der katholieken in het v.h.m.o. niet kan worden bestreden, doch de conclusie, dat de katholieken de betekenis van deze vorming nog te weinig inzien, spreekt hij beslist tegen. Ter adstructie het volgende: Van de 113 v.h.m.o.-scholen, die in de periode 1946-1956 zijn opgericht, zijn er 63, d.i. 56 pet. katholiek. Als ge volg hiervan vermindert de achter stand van het 'katholieke v,h.m.o. met bijna 1 pet. per jaar: het percentage leerlingen op de katholieke scholen steeg in dezelfde periode van 26 pet. tot 34 pet. van alle Nederlandse v.h. m.o.-leerlingen. Voorwaar een niet geringe groei. En deze groei zooi nog sterker ge weest zijn, indien de toestand van 's lands financiën en de omvang van het docentencorps dit niet hadden verhinderd. Wie met de ontwikkeling van het v.h.m.o. bekend is, weet en hieruit blijkt de grote waardering der katholieken voor het v.h.m.o., ook ten plattelande dat er met name in het katholieke zuiden een ware wedloop tussen de plattelandsgemeen ten is ontstaan om het bezit van een katholieke h.b.s. Slechts weinige van deze aanvragen kunnen om de beide bovengenoemde redenen worden ge honoreerd. Dr. Matthi.jssen verwacht, dat onze achterstand in dit schooltype bin nen tien jaar verdwenen zal zijn. Dit geeft dus beter uitzicht dan professor Rogier met zijn filippica opende. "TOT de zeven eisen van mr. Bur ger behoorde de belastingverla ging voor ongehuwden. Als die niet wordt doorgevoerd, dan.... De socialistische minister Hofstra zegt in de toelichting bij de ingediende technische voorstellen tot belasting herziening, dat aan een verlaging van het ongehuwdentarief nu niet gedacht kan worden. Pas als de omstandigheden het gedogen, krijgt de herziening van het ongehuwden tarief een grote prioriteit. Wat nu, mr. Burger? Gaat ge storm lopen tegen de eigen minis ter? Staatssecretaris mr. Höppener heeft gisteren, ten aanzien van de door de Kamer gevraagde sportnota en de nota over commerciële televi sie, geen erg bemoedigende toezeg gingen kunnen doen. Hij zei o.a., dat een nota over de sport wel niet voor september 1959 zal verschijnen. Het vraagstuk van de commerciële televisie wordt be studeerd op het ministerie van Eco nomische Zaken. De staatssecretaris hoopte, dat begin volgend jaar over deze kwestie een nota kan worden ingediend. In dit opzicht is dus enig optimisme niet misplaatst.... Uit de archieven van het Libanese ministerie van Buitenlandse Zaken in Beiroet zijn dossiers verdwenen met stukken over de laatste besprekingen van de vroegere minister van Buiten landse Zaken Malik met de Amerikaan Loy Henderson, een speciale afgezant van Foster Dulles. De verdwijning is ontdekt toen men de documenten zocht met het oog op het komende bezoek van de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor het Midden- Oosten, Rountree.

de Stem | 1958 | | pagina 5