Aftrek bij inkomstenbelasting iets ruimer EURO-DEBAT Kop soep voor prinses Irene GOUD-SMOKKELAARS LIEPEN INDE VAL Adenauer sprak west- Berlijners moed in Hofstra dient nieuwe belastingwetten in POT BLIJFT STAAN, MAAR Rumoer rond boek van Randolph Churchill Rijk heeft het geld ook in 1960 nodig Pakje uit Spanje..... Beetje soelaas voor de gehuwde werkende vrouw KARDINAAL RODRIGUEZ OVERLEDEN Negen winnaars delen drieduizend gulden Israël wil spoedzitting Y-Raad Finse kabinet treedt af Philips zes pet interimdividend Ex-president van Columbia in arrest Niet vier, maar vijf kinderen omgebracht Goede daad van de „Mirror" DAGBLAD VOOR ZEELAND Min. Hofstra f Overwegend droog MEER ARMSLAG BEDRIJFSLEVEN Kandidaten voor Partijraad K.V.P. Journalisten in Italië staken Hoffelijk..... Drama Rotterdam 98e JAARGANG No. 22929 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Kontmgin m Vaderland VRIJDAG 5 DECEMBER 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Minister Hofstra heeft over de ver lenging van enige belastingverhogin gen gezegd, dat deze geen uitstel dul den en niet kunnen wachten op het ko mende SER-advies, zoals enige Ka merleden hadden gevraagd. In zijn antwoord op het voorlopig verslag zegt hij verder, dat het uitga venniveau van het Rijk ook voor 1960 deze verlenging noodzakelijk maakt. De minister verklaart in deze geen uitzondering te kunnen maken voor de omzetbelasting op auto's en het in voerrecht op benzine. Hij erkent ove rigens dat de belastingen in de ver voerssector een zware last betekenen. Tenslotte spreekt hij als zijn oordeel uit, dat de sigarettenindustrie de ho gere belasting wel kan dragen. Sinds de vorige verhoging is er geen ver mindering van de afzet te bespeuren geweest.... De sigarenindustrie mag, behoudens een belangrijke verslechtering van de toestand waarin zij zich bevindt, na 1960 niet meer rekenen op een verdere vrijstelling van de omzetbelasting op kaar produkt. Een pakje regelrecht uit Madrid, met een Spaanse post zegel. Afzender Sint Nicolaas..., En in dat pakje een chocolade letter „T", een roe en een zak. Merkwaardige combinatie, zult u zeggen. Er was echter een brief bij. Daarin zegt de Sint dat hij, evenals de industriëlen in de Zaanstreek, enorme moeilijk heden heeft ondervonden door het uitblijven van een tunnel verbinding bij de Hembrug en dat hij zich heeft laten vertel len dat deze situatie de fabri kanten in kwestie vijf miljoen gulden per jaar kost. Hij hoopt dat degenen die hij met zijn surprise heeft verrast, ertoe mo gen bijdragen dat de „A" van aanvang - werkzaamheden - Coentunnel" heel binnenkort aan de Zaanse industrie mag worden aangeboden. De letter „T" hebben we in tussen soldaat gemaakt, evenals wellicht de andere 499 per sonen en instanties (Kamerle den, mensen van Rijkswater staat en redacties) die de sur prise ontvangen hebben. De roe hebben we verontwaardigd te ruggezonden MINISTER Foster Dulles heeft gis teren gezegd, dat er concrete maat- wJfj n nodig zijn om het hoofd te aan Chinese dumpingprak- ujken op de wereldmarkt. jÏÏS^klERS die hun zaken op NW?' en Tweede Kerstdag en op ■eeuwjaar zullen sluiten, mogen hun vis;°?ey> °ok op de gebruikelijke tl- ve dag. werk laten verrich- en gedurende de kerst- en nieuw- Jaarsweek. SLXJISKOLK te Roosteren is 2 f2-jarige schippersknecht H. awartouw verdronken. Hij raakte te .11 ,doordat hij uitgleed, toen het !cmP door de sluis voer. ALS GEVOLG van meningsverschil- jen over economische kwesties is gis- derf1 ^'ds^andse regering afgetre- IN DELFT is een jongetje van vier jaar onder een vrachtauto geraakt. Het ventje werd zo zwaar gewond, nat het ter plaatse overleed. PRINS PHILIP van Engeland neemt als gast van koningin Juliana en prins Bernhard momenteel deel aan Jachtpartijen onder Wassenaar en Apeldoorn. Verwachting: van het KNMI tot vrijdagavond, opgemaakt donder- dagavond 23.15 uur: Verspreide opklaringen en over- wegend droog weer. Zwakke tot matige, aan de Waddenkust ty- Z delyk krachtige wind uit weste- 2 lijke richtingen. Ongeveer dezelf- Z de temperaturen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige wind uit het westen. Be- wolkt met hier en daar opkla- ringen. Z Vandaag: zon onder 16.30 uur, maan onder 13.36 uur. Z Morgen: zon op 8.32 uur, maan Z J op 2.45 uur. Met drie nieuwe wetsontwerpen, die gisteren bij de Tweede Kamer zijn ingediend en die betrekking hebben op de inkom sten-, de loon- en de vermogensbelasting, heeft minister Hofstra het eerste gedeelte van de herziening der heffinffswetten het licht laten zien. De vrijgezellen blijven men zie elders in deze editie voorlopig onder zware druk staan. Voor de gehuwde, werkende vrouw is er enig soelaas. De grens van de aftrekbare uitgaven voor de inkomstenbelasting is gunstiger komen te liggen. De ontwerpen voor nieuwe wetten op de vennootschapsbelasting en de dividendbelasting zullen spoedig volgen. Bij die gelegenheid zal de regering tevens haar standpunt bepalen ten opzichte van de al dan niet handhaving van een commissarissenbelasting. In de bestaande regeling van de inkomstenbelasting konden de aftrekbare uitgaven slechts in aanmerking genomen worden indien zij een bedrag van zes procent van het onzuivere inko men verminderd met de per soonlijke verplichtingen te boven gaan. Het nieuwe wets ontwerp stelt dit percentage op vier. De vermindering van dit percen tage op grond van het kindertal heeft eveneens wijziging ondergaan. Het nieuwe ontwerp stelt voor, de vermindering slechts toe te laten van het derde kind af en het totaal van de vermindering uit dezen hoof de wordt tot drie procent beperkt. Dubbel- en „driedubbel"-telling van kinderen zal niet meer worden toe gepast. Er ontstaat aldus een alge mene minimumgrens van één pro cent. Een bijzondere regeling is voorge steld met betrekking tot de in de buitengewone lasten begrepen kosten van ziekte, bevalling en invaliditeit, waaronder begrepen de ziekenfonds- Kardinaal José Maria Caro Rodri guez, aartsbisschop van Santiago (Chili) is donderdagmiddag overleden. De kardinaal, die 92 jaar is geworden, was woensdagochtend ziek geworden. Hij was het oudste lid van het college van kardinalen. en ziekteverzekeringspremie. Deze mogen afzonderlijk in rekening wor den gebracht, wanneer ze meer dan twee procent van het inkomen be dragen. Uit billijkheidsoverwegingen en gezien de uit economisch en sociaal oogpunt uiterst belangrijke verdere scholing van de beroepsbevolking, is voorgesteld, zowel bij de inkomsten belasting als bij de loonbelasting, de studiekosten die worden gemaakt om een betere positie te krijgen, in af trek toe te laten als een nieuwe ca tegorie van buitengewone lasten. Bijzonder tarief Als de gehuwde vrouw inkomsten verwerft door werkzaamheden bui ten haar eigen huishouding, dan is de forfataire aftrek (d.w.z. een be lastingaftrek voor een bepaald be lastingjaar tot een vast bedrag) ge goten in de vorm van een bijzondere tariefstoepassing Volgens het nieuwe ontwerp mag het totale inkomen van man en vrouw voor de fiscale aanslag wor den verminderd met drie gulden voor elke dag, waarop de vrouw gedurende meer dan vier uur tot het verwerven van die inkomsten werk zaamheden heeft verricht. Voor de gehuwde vrouw, die niet in dienstbetrekking werkt, wordt als voorwaarde gesteld, dat de arbeid gedurende een aaneengesloten perio de van vier uur per dag wordt ver richt. Het maximum van de aftrek voor de gehuwde werkende vrouw is ge steld op f 624,- per jaar. Afschrijvingen In het algemeen wordt de afschrij ving op de historische kostprijs ge handhaafd. Tegen een afschrijving op basis van de vervangingswaarde heeft de minister bezwaren, doch hij wil wel de mogelijkheid scheppen tot uitbreiding van de vervangings waarde. Thans mag de fiscale boek winst (het verschil tussen boek- en verkoopwaarde) als eerste afschrij ving op de kosten van vervanging of herstel worden gebruikt bij vervan- ging van technische of economisch versleten bedrijfsmiddelen (en bij vervanging van verloren gegane of beschadigde bedrijfsmiddelen). De vervroegde afschrijving, on langs vastgesteld op 16 1/6 procent per jaar, gedurende twee jaar, van de prijs der na 31 december aange schafte bedrijfsmiddelen, wordt per manent. Zij gaat in bij de betaling van de nieuwe bedrijfsmiddelen, dus niet meer bij de bestelling. Perma nent wordt ook de investeringsaftrek (acht procent per jaar gedurende twee jaar). De winst bij vervreemding van een boerenplaats door de landbouwer eigenaar was tot dusver niet in de belastingheffing betrokken. In het nieuwe wetsontwerp wordt voorge steld deze vrijstelling te laten verval len,maar gerealiseerde waardestijgin gen van onroerende goederen, die vóór de invoering van de nieuwe wet, anders dan in de uitoefening van het landbouwbedrijf zijn ont staan, zullen ook in de toekomst bui ten de winst en daarmede buiten de belastingheffing blijven. Door het bedanken van een aantal leden van de Partijraad van de KVP zijn de volgende personen (in de aan gegeven volgorde) als kandidaat voorgedragen: Vacature prof. Schouten: dr. H. W. J. Bosman, (lector aan de Tilburgse Katholieke Economische Hoge school) K. A. J. Bierlaagh (adviseur van de Ned. Bedrijfsunie) Vacature Teyssen: drs. W. J. v. Slobbe (adj.-chef van het kabinet van dr. S. Mansholt)dr. J. G. M. Delfgaauw (staf-docent aan de School voor Maatschappelijk Werk te Den Haag en wethouder van Rijs wijk). Vacature van Campen: drs. C. Cosijn (oud-voorzitter van de J.O.); J. Reijnen (oud-penningmeester van de J.O.). Vacature van Heijst: mr. V. Ma- rijnen algemeen secretaris van de A.K.W.V.), drs. H. A. M. Eisen (se cretaris van de AKWV). Indien de heer mr. T. Brouwer ge kozen wordt tot lid van het Partijbe stuur zal tevens voorzien moeten worden in de dan ontstane vacature- Brouwer in de Partijraad. President Adenauer van West- Duitsland is gisteren voor een be zoek van twee dagen in West-Berlijn aangekomen. Hij zei tegen verslag gevers dat hij de reis had gemaakt om de bevolking van de stad te to nen, dat het Westduitse volk en zijn regering vastbesloten achter haar staan. „Wij zullen samen met onze bondgenoten erin slagen de toestand meester te worden," verklaarde hij. Het Oostduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat donderdag verscheidene vliegtuigen van de Navo boven Oost duits gebied hebben gevlogen. De „grote schending" van het Oostduitse luchtruim geschiedde in de buurt van Sonneberg, nabij de Beierse grens. Het Oostduitse ministerie zei te verwachten dat het Westen maat regelen zal nemen om herhaling van De pot blijft deze week weer staan. En dus is er drie duizend gulden ter beschikking gesteld van degenen, die een goede oplossing het meest benaderden. Dat waren er wel geteld negen, nl. zes in Limburg en drie in Brabant. Laatstgenoemden zijn: J. A. VAN BEEK, Marterring 54, Breda; MEVR. WIEGERINK, S. Weimarlaan 45, Breda; MRS. R. M. VAN CAUTER, Julianalaan 30, Etten. Zij hebben allen een bedrag van 333.33 ontvangen. Elders in dit blad vindt de lezer meer hierover. Er blijft nu een pot staan van 6.233,58, die voor puzzel 8 ver groot wordt met de binnenkomende kwartjes. Dat gaat dus deze week misschien wel om negen- of zelfs tien duizend gulden. Voor charitatieve instellingen, gevestigd in Limburg en in het ver spreidingsgebied van Dagblad De Stem in West-Brabant en Zeelan kwam deze week 1238,99 ter beschikking. dergelijke incidenten te voorkomen. De Amerikaanse minister Dulles heeft gisteren gezegd, dat de Sovjet heersers West-Berlijn bedreigen om dat zij in het defensief zijn gedre ven door de inspirerende demonstra tie in die stad van wat vrije mensen kunnen. „Communistische heersers bezitten een formidabel vermogen om hun bestuur op te leggen. Doch als vrije mensen de goede vruchten van de vrijheid tonen, zullen de knechters altijd in het defensief zijn en voor de uiteindelijke ineenstorting van hun stelsel staan", aldus Dulles. De Israëlische afgevaardigde bij de Ver. Naties heeft donderdag van zijn regering opdracht gekregen om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad te vragen ter bespreking van Syrische „agressieve actie." Woensdag werden Israëlische dor pen in het gebied van Galilea met kanonvuur bestookt. Volgens de Israëliërs hebben de Syriërs Russische kanonnen ge bruikt. Israël wenst dat de raad vandaag bijeenkomt. In westelijke kringen verklaarde men donderdag, dat men liever eerst het officiële verslag van de V.N.-bestandscommissie zou wil len afwachten. Circa 4.000 Italiaanse journalisten zijn vanmorgen een 24-uursstaking be gonnen om kracht bij te zetten aan hun eisen inzake salarisverhoging, kor tere werkweek en vakantie tijdens de winter. De Finse premier Fagerholm, heeft donderdag aan president Kekkonen het ontslag van zijn regering aange boden. Kekkonen heeft dit ontslag aanvaard. De president verzocht Fagerholm minister van buitenlandse zaken te vervullen. Ook de andere kabinetsleden blij ven tot zolang op hun post, met uit zondering van de minister van Bui tenlandse Zaken, Virolainen, die donderdag is afgetreden. Virolainen is lid van de agrarische partij. Er bestond al enige weken een crisis in de coalitieregering, die haar oorzaak vooral vond in een slechter worden van de betrekkingen met de Sovjet-Unie sedert Fagerholm eind augustus jl. zijn kabinet vormde. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag in Londen verklaard, dat hetgeen Randolph Churchill in zijn recente boek stelt over de samenzwe ring van Engeland, Frankrijk en Is raël tegen Egypte „op vele manieren niet accuraat schijnt te zijn". Deze nuchtere verklaring is voor de 44-jarige zoon van Sir Winston Chur chill de tweede grote miskenning die hij moe- ondervinden van de conser vatieve regering, waarmee hij zulke uitstekende contacten zegt te hebben. Randolph Churchill, wiens tempera ment reeds oorzaak is geweest van enkele onverkwikkelijke geschiedenis- jes waarvan de meest recente zich voor de Amerikaanse televisiè afspeel- De ministers van de Eurolanden zijn in Brussel bijeen geweest, o.a. voor besprekingen over de vrijhandel. Ze zijn het ook over de begrotingen van de nieuwe Europese gemeen schap eens geworden. De foto toont minister Luns, die het woord vraagt, tezamen met enkele andere Neder landse afgevaardigden. Generaal de Gaulle, die momenteel in Algerië vertoeft, heeft gisteren ook een bezoek gebracht aan de inheemse wijken van Bone. Toen hij deze betrad overhandigde de ondervoorzitter van de Mohammedaanse gemeenteraad, Sjerif Zerroek. hem de traditionele gift van melk en dadels met de woor den: „Deze dadels zijn niet zo zoet als onze liefde voor U". Een internationale smokkel organisatie, met vertakkingen in Engeland Frankrijk, Zwit serland en het Verre Oosten is in de Zweedse haven Gothen burg smadelijk in de val ge lopen. Een groep douane-experts, die zichzelf de erenaam van „De Zwar te Bende" heeft gegeven, vond maandag jl. 27 gouden staven, die 220 kilo wogen en een waarde heb ben van 1.3 miljoen kronen (onge veer 1 miljoen gulden) op vernuf tige wijze verborgen in een auto, die van Londen naar Gothenburg was verscheept. De politie deelde mee. dat blijk baar twee internationale benden samengewerkt hadden om de „gou- den auto" uit het Verre Oosten, via Londen, naar Zweden te krijgen, waarna zij over het continent naar het zuiden zou zijn gereden, waar schijnlijk naar Zwitserland. Een van de bendeleden wilde echter de anderen de loef afste ken. Als gevolg daarvan kreeg de douane in Londen een „tip". Maar de douane van de Engelse hoofd stad slaagde er niet in de wagen, waar het om ging te ontdekken. Niettemin waarschuwden zij hun Zweedse collega's, die klaar ston den, toen de wagens, waarvan er een de bewuste moest zijn, met de „Brittannia" arriveerden. De „Zwarte Bende" ging aan het werk, maar kon niets ontdekken, al haar zoeken ten spijt. Tenslotte boorde een van de des kundigen eenvoudig maar door het ijzeren chassis heen. Toen zag hij sporen van goud, die op de boor achterbleven. Een nader onderzoek wees toen uit, dat de wagen voor zien was van extra brede en holle chassisbalken, waarin de gouden staven onder waren gebracht. Een 46-jarige Fransman, die zei, de auto vanuit Londen te hebben verscheept en die zich op de kade bevond om haar in ontvangst te nemen, werd door de Zweedse po litie gearresteerd. En verder nog twee mannen, die ook beweerden de eigenaars van de wagen te zijn. Hun namen zijn niet bekend. Zij maakten de reis van Londen af mee. de had in zijn boek, en in de eruit gecondenseerde kranteartikelen, wil len bewijzen dat er tussen Engeland, Frankrijk en Israël een samenzwering was opgezet, als gevolg waarvan de Joodse staat het advies kreeg zijn actie in de Sinai te beginnen. Deze verkla ring was nogal geruchtmakend, vooral omdat de zoon van Sir Winston voor geeft zijn gegevens te hebben geput uit de archieven van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Philips' Gloeilampenfabrieken heb ben besloten over het boekjaar 1958 een interim-dividend uit te keren van zes procent op de preferente aandelen (onveranderd) en zes procent op de gewone aandelen (onveranderd). Prinses Irene heeft donderdag I een bezoek gebracht aan het X 13e bataljon Garde-Fuseliers t „Prinses Irene" te Schalkhaar. Bij de inspectie van de keuken met het cafetaria-systeem werd de prinses een kop soep aange- J boden. t Rojas Finilla, de voormalige pre sident van Columbia, die vorig jaar werd afgezet, is gisteren in hechte nis genomen en overgebracht naar een fregat van de marine, dat nu in de territoriale wateren van Colum bia rondkoerst. In de provincie Huila hadden op standelingen eerder een dorp aange vallen. Onmiddellijk hierop werd de staat van beleg afgekondigd en mo biliseerde men militairen en politie mannen, teneinde aan alle gebeurte nissen het hoofd te kunnen bieden. Rojas Pinilla, die indertijd werd afgezet en opgevolgd door Alberto Lleras, heeft enige tijd in het buiten land doorgebracht, maar kortgeleden keerde hij terug, om naar hij zei zijn eer te verdedigen. Het was bekend dat hij intussen contact had opgenomen met een aantal personen die hem goedgezind waren. Negen maanden geleden was in Columbia, dat nu al jarenlang door opstandelingen-benden geterroriseerd wordt de noodtoestand opgeheven. Het drama in het gezin van de 36- jarige verwarmingsmonteur G. C. S. te Rotterdam, waar immers na de ont dekking van moord op een pasgeboren kind op een vliering in het huis nog drie lijkjes van vroeger geboren ba by's werden gevonden, schijnt zich in de loop van de laatste acht jaren te hebben afgespeeld. Er is volgens de recherche thans reden om aan te nemen dat S. reeds omstreeks 1950-1951 een kind heeft ge. dood, met medeweten van zijn echtge note. Het lijkje heeft hij daarna ergens in de omgeving van Rotterdam in het water gegooid. Dit zou betekenen, dat er geen vier maar vijf pasgeboren kinderen om het leven zijn gebracht, omdat het echtpaar ze als een onwelkome last beschouwde. Het gezin had reeds zes kinderen. TITÖ zal vandaag in Port Said pre sident Nasser van Egypte ontmoe ten. De Zuidslavische president is met zijn jacht op weg naar Indo nesië. DE BOSBRAND in Californië, waar over wij gisteren uitvoerig bericht ten en die voor miljoenen schade heeft veroorzaakt, was donderdag avond vrijwel bedwongen. tinenten en waarbij ambassa des, het Engelse koninklijke pa leis, de derde Amerikaanse luchtmacht, vijf luchtvaart- en twee scheepvaartmaatschappijen werden ingeschakeld, waarbij schepen in volle zee werden op geroepen en tenslotte een vol ledig vliegtuig werd gecharterd. Toen eindelijk, na 48 uur, twaalf perzikenopgedolven aan de Rivièra, in het ziekenhuis ar riveerden, sliep de jongen Het Engelse boulevardblad „Daily Mirror" heeft in een ar tikel over nagenoeg de gehele voorpagina en de helft van de achterpagina uit de doeken ge daan, hoe het ervoor gezorgd heeft, dat een jongetje dat in een Londens ziekenhuis op steruen lag en op zijn tiende verjaardag een perzik vroeg, er een kreeg. Het is, zo meldt het blad, een speurtocht geweest die zich uitstrekte over drie con-

de Stem | 1958 | | pagina 1