Akkoord met Burgerin hoofdzaak Drees laveerde handig tussen klippen door Trieste resten MODERNE MARINE-UITRUSTING ENORME BOSBRAND IN CALIFORNIE SOVJET-ZWENDELAAR WIST KAPITAAL TE VERGAREN Socialisten sullen wel niet so ver gaan Vijfhonderd man krijgen ontslag voor 31 maart Juno II op startbok Bij Hispano Suiza: Branddeuren waren open DAGBLAD VOOR ZEELAND Spoetnik III al ten onder gegaan Bezorging krant te laat IN 'T VELD BOND NU IN Vliegtuigen in actie tegen Ira-leden Al 40 hu ken verwoest Weinig wind j Ramp Chicago Klatergoud verblindt ook daar. Tarieven voor alle G.A.T.T.- landen omlaag Gevangene ontvlucht te Dordrecht Sluiting van 36 kolenmijnen in Engeland EXPLOSIE TE GRONINGEN TWEE DODEN 98e JAARGANG No. 22928 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 10. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 4 DEC. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eüanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) „Juno II" is klaar voor de start. Gisteren hebben tech nici van het Amerikaanse le ger de grote kraan weggerold, waarmee de raket, die op de maan zal worden gericht, in de juiste startpositie is ge bracht. De kans is groot, dat de „Juno II" de maan zal mis sen en verder de ruimte in zal schieten, met het gevolg dat ze een satelliet van de zon wordt (een klein planeetje dus in feite). De raket is een schepping van Werner von Braun. Het instrumen tarium ervan is minder uitgebreid dan dat van de „Pioniers". Het weegt ruim dertien kilo en zal hoofdzakelijk gegevens moeten ver schaffen over de radio-actieve straling. Er is momenteel nog meer ruim- tenieuws. Voor de Braziliaanse kust heeft men drie „gloeiende voorwerpen' omlaag zien komen. Men brengt deze waarneming in verband met de voorspelling van deskundigen, dat de Russische Spoetnik III gisterenavond boven de Caraïbische Zee zou verbran den. Verder zijn er de laatste dagen signalen waargenomen die veel ge meen hebben met die van de Spoet niks. Een Amerikaanse ruimte vaartman heeft de suggestie ge opperd dat de Russen een raket hebben gelanceerd, die de maan gepasseerd is. Amerika is van plan, zo werd verder bekendgemaakt, in 1959 minstens 10 kunstmanen de ruimte in te sturen; de eerste met een dier aan boord omstreeks mei. Wegens een technische storing in ons bedrijf, heeft een deel van onze abonnees in Breda de krant gisteren later dan gewoonlijk in de bus gekregen. Wij bieden onze abonnees hier voor onze verontschuldigingen aan. 55 55 (Van onze parlementaire verslaggever) Met een beloojr, waarin liij <le druk van de socialisti sche Tweede Kamerleden op hun partijgenoten-ministers als de meest gewone zaak van de wereld voorstelde, heeft dr. Drees de hele Fakkeldragersdag in Utrecht trachten goed te praten. Hij zei, dat de verklaring van mr. Burger geen regeringsverklaring was, maar een duidelijke frae- tieverklaring, ook al heeft mr. Burger het gehad over onderhandelingen met de socialistische leden van het kabinet. Deze laatsten zijn het zakelijk gezien met de zeven punten van Burger ook in hoofdzaak eens. De minister-president vond, dat mr. Burger aelijk had: de fracties hebben het regeringspro gram destijds in 1956 aanvaard en zijn dan ook gebonden. Dat AR en KVP het kabinet in de steek lieten met hun amendemen ten op de wet vervreemding landbouwgronden was volgens hem daarmee volkomen in strijd. Deze kwestie zal, zoals dr. Drees mededeelde, opnieuw aan de Staten- Generaal worden voorgelegd. Volgens dr. Drees hoeven de frac ties niet geheel vrij te staan van de regering. Hij verwees in deze naar de parlementaire geschiedenis. Wanneer de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer van oordeel zou zijn. zei hij, dat de medewerking van de socialistische ministers aan het kabinet niet langer gewenst zou zijn, dan kan men van ons moeilijk ver-* wachten, dat wij toch in de regering blijven. Het debat eindigde met iets min der pessimistische geluiden, toen dr. Drees liet weten, dat het volgens hem wel niet zo ver zou komen, dat de socialisten hun vertrouwen in de partijgenoten in het kabinet zouden opzeggen. Wat de zeven punten van Burger betreft: met enige daarvan was dr. Drees het geheel eens. Hij ziet in de wettelijke regeling van een belasting op vermogensvermeerdering slechts een aanvulling van ons belasting stelsel, waar hij al zeer lang voor is geweest. Het betekent echter geen nieuwe heffing, zei hij. Bezuinigingen op onze militaire verplichtingen tegenover de NAVO is een zaak, die hij eveneens al vele jaren lang voorstaat. Ieder land moet daarbij naar draagkracht me dewerken en geregeld moet gecon troleerd worden, hoe het met de verhoudingen staat. Wat de subsidie op melk en huren betreft wil dr. Drees eerst het SER-advies afwach ten. Op dit punt was er dus geen eensgezindheid met mr. Burger, die afschaffing van deze subsidies al te voren afwees. Een sterk afwijkend standpunt neemt dr. Drees in ten opzichte van het Nieuw-Guineabeleid van de so cialisten. Hij blijft er op staan, dat er op het ogenblik niets verandert en dat wij onze verantwoordelijkheid ook op militair gebied voor Nieuw- Guinea ten volle blijven dragen. Ook ten aanzien van de wijziging KARDINAAL Giobbe vertrekt zater dagmorgen van Schiphol naar Rome. Hij zal er voorlopig zijn intrek nemen in het Nederlands college. PATER Pire, de winnaar van de No belprijs voor d - vrede, zal woensdag as. te Oslo de prijs in ontvangst ne men. PAUS Joannes XXIII zou van plan zijn, de komende maanden alle be langrijke kerken van het bisdom Rome te bezoeken. ZONDER tegenstemmers heeft het In donesische parlement de wet op de nationalisatie van Nederlandse be drijven aangenomen. De Masjoemi en de katholieke partij onthielden zich van stemming. JAPAN heeft een Russische nota ver worpen, waarin bij de regering te Tokio op een politiek van neutraliteit wordt aangedrongen. IN ARGENTINIë is de spoorwegsta king afgelast. oZals bekend had de re gering het spoorwegpersoneel onder de krijgstucht geplaatst. IN WüRTTEMBERG is een sneltrein op een groep van negen arbeiders in gereden, die aan de spoorbaan aan het werk waren. Zeven waren op slag dood, één werd ernstig gewond. NADAT een Israëlische herder in een grensincident om het leven was geko men, hebben Israëlische en Syrische stellingen woensdag ruim een uur een artillerieduel gevoerd. van de dienstplichtwet meende dr. Drees. dat niet moet worden toege geven aan socialistische verlangens, zodat het wetsontwerp wel degelijk moet worden behandeld. Deze be handeling zal echter enige tijd wor den uitgesteld. De heer Ruppert (AR) voerde bij de replieken aan, dat, wanneer de socialisten het voortbestaan van het kabinet afhankelijk stellen van het vervullen van hun verlangens, er ook zekerheid moet zijn voor de vervul ling van de verlangens van ande ren. Bij de replieken heeft ook mr. Kropman duidelijk afstand genomen van een van de kernpunten in het betoog van dr. Drees: dat de frac ties niet meer vrij hoefden te staan tegenover de regering. Iedere fractie moet de vrijheid behouden tegen over een kabinet, zei hij. Dr. Drees deed nog twee belang rijke mededelingen van zakelijke strekking. Over de kinderbijslagwet, waarop de memorie van antwoord al maanden op zich laat wachten, wordt wel degelijk verder gewerkt. Het is echter maar de vraag, of de uitvoering van deze wet voorrang zal moeten krijgen boven de toepas sing van een weduwen- en wezenvoor ziening! Mr. Kropman heeft betoogd, dat de mening van mr. In 't Veld, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid in de knel zou kunnen komen, wanneer de kinderbijslagverzekering alge meen wordt, hem een onhoudbare stelling leek. Mr. In "'t Veld, die dit had verkondigd, nam bij de replie ken ook ten opzichte van deze zaak zijn draai: hij zal vóór een eventu eel wetsontwerp stemmen. Terwijl soldaten met vlammen werpers het struikgewas in brand zetten, heeft een vliegtuig van de Ierse leger-luchtmacht. woensdag ochtend napalmbommen geworpen op het heidegebied 45 km van Dublin, waar vijftien uit een kamp ontsnapte leden van het ,,Iers repu blikeins leger", een illegale organi satie zich verborgen houden. Acht van de ontsnapten zouden zich reeds overgegeven hebben. Dinsdagmiddag was een grote uit- braakpoging ondernomen. Tijdens een voetbalwedstrijd werden onge veer dertig in het kamp vervaardig de rookbommen gesmeten, die een dicht rookgordijn veroorzaakten. Onder dekking van de rook verniel den mannen met draadscharen het prikkeldraad van de omheining. (Eigen nieuwsdienst) In aansluiting op ons bericht van gisteren over de ontslag aanzegging bij de N.V. Hispano Suiza aan de Terheijdenseweg te Breda, delen wij mede, dat deze nog massaler is, dan' aan vankelijk werd gedacht. Niet minder dan 500 van de 750 per soneelsleden van deze wapen fabriek zullen vóór einde maart 1959 ontslagen zijn. Zaterdag a.s. zal aan 300 man ont slag worden aangezegd. Voor de meesten gaat dit ontslag per 10 ja nuari 1959 in. Van de resterende per soneelssterkte zullen tegen einde maart nóg eens 200 man worden ont slagen, zodat er 250 in de fabriek blijven werken (de fabriek heeft en kele jaren geleden een personeels- In de bergen van Santa Monica, in Californië, waar o.a. veel duurbetaalde filmacteurs wonen woedt een gigantische bosbrand over een oppervlakte van 6.000 hectare. Het vuur heeft al veer tig huizen vernietigd. Niemand waagt te schatten, wat nog verwoest zal worden. De mil jonairsvilla van de acteur Lew Ayres, met de zich daarin bevin dende kunstschatten, ging in vlam men op, de huizen van Bob Hope en Ronald Regan, die daar dicht bij liggen, hebben brandschade maar Een Engelse Viscount is tijdens een proefvlucht bij Camberley in het Britse graafschap Surrey neerge stort en volkomen verbrand. De zes inzittenden van het toestel kwamen om het leven. De foto toont de res ten van de trotse luchtreus. zijn goeddeels behouden. Dagenlange grote hitte en droogte begunstigden de brand. De rook stijgt 5000 meter hoog de lucht in. Herten, konijnen en ander wild vluchten in horden uit het bedreigde gebied, meer dan honderd koeien kwamen reeds in de vlammen om. Tweedui zend bewoners van het getroffen ge bied hebben de vlucht moeten ne men. Met moeite heeft men de kostbare apparatuur van Fox Film uit de „20th Century Fox Ranch" kunnen redden. Een politiemacht is naar het ge bied gezonden om te voorkomen, dat de geteisterde huizen worden leeggeplunderd. Twee brandweer- treinen zijn in vlammen opgegaan, de bemanning was door het vuur in gesloten en kon zich nog slechts door achterlating van vrijwel alle materieel redden. Men onderzoekt de mogelijkheid van brandstichting. Verwachting van het K.N.M.I. van woensdagavond tot donderdag- avond, opgemaakt te 23.15 uur: l Op de meeste plaatsen droog weer 2 met vooral in de ochtend plaatse- 2 lijk mist. Zwakke wind. Ongeveer 2 dezelfde temperaturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Mooi weer, met hier en daar ochtendnevel. Lichte wind. Dezelfde temperatu- ren als gisteren. 2 Vandaag: zon onder 16.31 uur, 2 i maan onder 13.10 uur. 2 1 Morgen: zon op 8.31 uur, maan 2 op 1.2c uur. Het staat nu wel vast dat de brand in de schooi te Chicago begonnen is in een hoop afval, die onder de trap van de begane grond naar de eerste verdieping, dichtbij de kelderingang, was opgestapeld. Vandaar werd het vuur door het trappenhuis dat als een schoorsteen werkte, omhoog gezogen. Op de eerste verdieping waren de zware houten branddeuren gesloten, op de tweede stonden ze open Van het trappenhuis schoot het vuur. dat een dichte rook ontwikkelde, ii; de gang langs de zes klaslokalen. Er moet zich daar een grote hoeveelheid verbrandingsgassen hebben verzameld, zo heet, dat één keer ademhalen de menselijke longen reeds buiten» werking stelden. De omstandigheden dat de branddeu ren op de tweede verdieping open stonden is de oorzaak van het hoge aantal slachtoffers. Hoe fnuikend het communistische systeem ook mag zijn voor het par ticulier initiatief in het algemeen, op het terrein van kleurrijke zwen del biedt het voor iemand met fan tasie en acteursgaven nog vele mo- ,,Komsomolskaya Prawda" heeft onlangs de lotgevallen beschreven van Rafael Milman, alias Roman Romanovsky, die door met zwier te poseren als „auteur met grote invloed in Moskou" een privé-kapi- taal verzamelde, waar de welva rendste kapitalist zich niet voor zou hoeven te schamen. Op zekere dag kreeg de leider van een grote collectieve land bouwonderneming in het gebied van Stavropol bezoek van een voor name vertegenwoordiger van de Moskouse cultuur, de auteur Ro man Romanovsky. die zich op de hoogte wilde stellen van het wel en wee van het gewone volk in de provincie. ,,Hebt U bussen om uw arbeiders te laten genieten van een welverdiende vakantie aan de Zwarte Zee?", vroeg de auteur. De leider moest toegeven, dat zijn mannen het tot dusver zonder zulk een vakantie hadden moeten stel len. De auteur beloofde deze aan gelegenheid even ter sprake te zul- len brengen bij de bevoegde instan ties in Moskou. Het zou hem zelfs een genoegen zijn persoonlijk zorg te dragen voor de levering van 20 Wolga-bussen en nog 30 vracht wagens erbij, maar had dan na tuurlijk wel een voorschot nodig. De auteur Romanovsky, ofwel Milman, vertrok met 110.000 roebel naar Moskou, waar hij faam ver wierf met de partijtjes die hij or ganiseerde in een van de beste ho tels. Als goede volksdemocraat liet hij zelfs het vrouwelijk hotelperso neel aan zijn feesten deelnemen. Het geld raakte op, en Milman zag uit naar nieuwe mogelijkheden. Bij de begrafenis van de dichter I. Broesow sprak hij „als vriend van de dierbare overledene" een ontroerend „in memoriam" uit aan het graf. De bewogen toespraak vormde de inleiding voor een ken nismaking met een vrouwelijk fa milielid van de overleden dichter. Hij ontroerde de dame nog verder met een triest verhaal over zijn zoon, die betrokken was geweest bij een auto-ongeluk en van wie nu een schadevergoeding werd geëist. De daine gaf Milman zesduizend roebel, voldoende om naar Riga in Letland te reizen, waar hij zich installeerde als „vooraanstaande schrijver voor de film uit Moskou." Een Letlandse filmmaatschappij begon aan de verfilming van een manuscript dat Milman ergens had opgedolven, maar er kwam een kink in de kabel en de politie gaf hem de raad zo snel mogelijk uit de stad te verdwijnen. Milman ging, maar beloofde de politie, dat Moskou niet onkundig zou blijven van deze behandeling van een so cialistische kunstenaar. Milman was juist op weg een medaille te krijgen voor een ver handeling waarin hij bepaalde in dustriëlen uit Moskou aan de kaak stelde om do onwettige winsten die zij ten nadele van het volk be haalden, toen hij tegen de lamp liep. sterkte van ongeveer duizend man gehad.) De oorzaak van dit massale ont slag moet gezocht worden in het uit blijven van orders, vooral uit Neder land zelf. Het ontslag treft voor het grootste deel vaklieden. Ook vrouwelijke per soneelsleden en ongeveer tien pro cent van de beambten zullen naar ander werk moeten uitzien. Hispano Suiza had door slapte in het bedrijf reeds lange tijd de 36- urige werkweek ingevoerd. Enkele afdelingen werkten al meer dan een jaar 36 uur per week. Het vorig jaar hadden tachtig man van deze fa briek geen prettige jaarwisseling: met ingang van 4 januari van dit jaar werden zij ontslagen. Helaas herhaalt de geschiedenis zich.... De mogelijkheid van plaatsing el ders wordt thans naarstig onderzocht. In verband darrmee hebben wij ons gewend tot de r.-k. Metaalbewer- kersbond St.-Eloy. Aldaar kon men ons op deze vraag nog geen defini tief antwoord geven, al meende men wel dat voor vaklieden de kans om elders werk te krijgen, groot is. Hetzelfde antwoord gaf men ons op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Breda. Daar worden thans de plaat singsmogelijkheden onderzocht, waar bij men ons te verstaan gaf, dat men niet moet denken dat ieder meteen is ondergebracht. Er bestaat inderdaad wel enige kans, maar deze liggen niet voor iedereen ge lijk. In Breda zullen waarschijnlijk enkelen een nieuwe werkkring kun nen vinden, de meesten zullen ech ter elders geplaatst moeten worden. Ten opzichte van dit massa ontslag heeft de directie van de n.v. Hispano Suiza van groot sociaal ge voel blijk gegeven. De kwestie rond de inkoop der pensioenen b.v. heeft zij geheel voor haar rekening geno men. Bovendien wordt voor alle werknemers hoe kort zij ook in dienst zijn een opzegtermijn van vijf weken in acht genomen. Het ontslag werd eerst gegeven aan de 65-jarigen, daarna volgden de gehuwde en ongehuwde vrouwen. Eerst toen kwamen de ongehuwde mannen aan de beurt, terwijl ten slotte de gehuwde mannen ontslag werd aangezegd. Onder de thans ontslagenen be vinden zich 25 beambten. De ministerraad van de E.E.G. heeft woensdag in Brussel besloten de ko mende tariefverlaging van tien pro cent in het onderlinge handelsverkeer uit te breiden tot alle landen van de G.A.T.T, de wereldorganisatie voor ta rieven en handel. Deze eerste tarief verlaging moet 1 januari a.s. van kracht worden. Op de vergadering heeft de West- duitse minister van Economische Za ken, prof. Erhard, die voorzitter is, een boodschap van de Britse minister Maudling voorgelezen, waarin een bijeenkomst van de commissie voor de vrijhandelszone op 9 december wordt voorgesteld. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couvé de Murville, heeft woensdag zijn collega's van de andere landen dér Europese Economische Ge meenschap medegedeeld, dat Frank rijk op 18 december veertig procent van zijn invoer uit de landen der OEES zal liberaliseren. Erhard zal zelf naar Londen gaan om de besluiten van de EEG ten aan zien van de GATT-landen (die uiter aard ook van toepassing zijn op de Europese staten buiten de EEG) met de Britse regering door te praten. De opvarenden van de „Groningen", die woensdag uit de wateren rond Nederlands-Nieuw-Guinea in Den Helder terugkeerde, hadden zo het een en ander meegebracht. Niet di rect geëigende Sinterklaassurpri ses, maar in elk geval de moeite waard! Uit het huis van bewaring te Dor drecht, is ontvlucht de 29-jarige auto monteur G. R. T wonende in Laren, die in voorarrest zat, verdacht van het plegen van tientallen inbraken, of wel alleen ofwel in samenwerking met anderen. De man zat alleen in een cel en heeft door verbreking van tralie werk kans gezien zich een weg naar de vrijheid te banen. Hoe dat in zijn werk is gegaan en of hij bij zijn ge slaagde ontvluchting hulp van buiten af heeft gekregen, staat nog niet vast. De politie is, onder leiding van de officier van justitie te Dordrecht, on middellijk nadat de afwezigheid van T. geconstateerd werd, met een uit gebreid onderzoek begonnen. Alle maatregelen zijn genomen om hem zo spoedig mogelijk weer op te vangen. Wegens de toenemende moeilijkheden \an de Engelse kolenindustrie, die thans een onverkochte kolenvoorraad van ongeveer 1 miljoen ton heeft zul len 36 mijnen gesloten worden, waar door ongeveer 12.000 mijnwerkers werkloos worden. (Advertentie) Bij een ontploffing op de kade van het Starkenborghkanaal te Gronin gen zijn gisteren twee personen om het leven gekomen. Enkele anderen werden gewond. De explosie deed zich omstreeks kwart over twee voor, toen een schip gemeerd lag aan de kade voor het B.P.-terrein en men bezig was benzine over te laden. Door de ontploffing schoot de slang, waarmee de benzine uit het schip werd gepompt los, waarna brand ontstond. Het schip werd licht be schadigd. De brandweer was het vuur na on geveer een uur meester. De slachtoffers zijn de 38-jarige J. Kuiper (gehuwd en 1 kind) en de 37-jarige J. Kolen (gehuwd en va der van 7 kinderen).

de Stem | 1958 | | pagina 1