WENSEN ROND SINT NICOLAAS De gelukkigen Kaatseballetje werd Stoomboot in volle heerlijkheid boeven noodlottig duo dak op Sinterklaas op bezoek Ondeugende knecht werd gestraft WONDER BOEKENPLANK Jungham 7 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 DECEMBER 1958 Meer wensen in klein wereldje Groep I (6, 7 en 8 jaar) Groep II (9, 10, 11 jaar) Groep III (12, 13, 14 en 15 jaar) Andere mode Geen premiestelsel zelfbescherming van ven Kinderboeken Het feest Kookatlas Redt eerst de anderen Uiteraard speelde de rage van de hoela hoep een geweldige rol in onze Sinterklaas-wedstrijd. Duizenden inzendertjes namen de magiscne cirkel tot onderwerp van hun tekening, hun opstel of hun gedicht. De gevolgen heeft u (voor een klein deel) gezien op de eerste Sinterklaas-pagina's. Zelfs de maan deed mee. Een voordeel van Sinterklaas is volgens de 13-jarige Annie Hooymay- ers, Sluisweg 20 te Dongen, dat hij bij het eten maar voor het uitkiezen heeft. Ze schreef tenminste: „Hij beliefde wel een stevig maal. Sint vroeg dus brood met speculaas. Dat was er toch genoeg." Maar in het kleine wereldje van jongens en meisjes leefden méér ge dachten dan die aan de hoela-hoep alleen. To meende, de 12-jarige Christ mits, Eikelaan 22 te O'hout, vast en zeker, dat hy uiterst gunstig zat, want „Sint komt eerst in Breda. Daar zijn veel pakhuizen voor speel goed." De 8-iarige Lieske Robbers uit de Ahornstraat 72 in Breda informeerde warm naar Sints belevenissen tij dens zijn reis naar Nederland. „Was het leuk op de boot?" vroeg ze. „En de zee was zeker wel groot?" Ook Zwarte Piet moet weten, waar hij staat. De 11-jarige Wim van den Branden, Pastoor Kerkerstraat 23 in Steenbergen, schreef ten min ste: „Natuurlijk zong de knecht tel kens: Zie ginds komt de stoom boot." Dat het geen gemakkelijke taak is om een gezin uit mekaar te houden, bewees de 9-jarige T. v. Vooren uit de Bontehondstraat 4 te Hulst. In zijn verhaal trad een familie op, die als volgt was verdeeld: „De een hete vader, de ander hete moeder, de ene hete Piet, de andere Jan en nog een hete Peter en nog een meisje dat hete Annie." Ook de Spoetnik vorig jaar het grote succes van de Sinterklaas-wed strijd draaide ditmaal nog vlot mee. De 10-jarige M. Verbaarschott, Rog geveenstraat 28a te Breda, maakte er voor de variatie een „Goed-nik" van, want Sint-Nicolaas zat er op. De 11-jarige Annie Verduit, Zand- vort 57 te Hoogerheide, vond een nieuwe versie op „Halt of ik schiet". Zwarte Piet zei in haar verhaaltje: „Halt, of ik stop je in de zak." Bovendien heeft de Goedheilig Man volgens de 11-jarige W. Maanders, Olmstraat 83 te Breda, rond Zijn feest een „makkie". Hij noteerde na melijk: „Op een keer was de Sint met zijn knecht en schimmel op weg naar de laatste twee kinderen. Hij had er al 998 gedaan." Dat het grote feest niet zonder ge vaar is signaleerde Kees v. d. Maden (11 jaar), Vrachelsestraat 87, Den Hout. Hij schreef: Zwarte Piet gooi de een suikerbeestje op mijn vader zijn neus. Mijn vader ging een beetje uit de weg zitten." Voor het vertrek van de Sint uit Spanje komt er heel wat kijken. Bea Lommen van de Chr. Koningschool te Breda, gaf er de volgende visie over: Het was in Spanje. Wat een weer Het regende, ha gelde, maar ja niks aan te doen. Ik moet er toch door, dacht St.-Nico- laas. Nu alle dozen, pakjes, kisten en alles op de boot. Nu alleen Sinterklaas nog. Eindelijk daar was hij. De 13-jarige P. v. d. Poel, Staas- hille 5, te Steenbergen, heeft bijzon der grote schoenen. Hij mediteerde: „Toen zei de Sint: Nou Piet, leg in deze schoentjes een poppenwagen met pop en natuurlijk ook lekkers en zo meer." Sinterklaas zijn is in sommige op zichten ook niet het opperste ideaal. Marlies Kroese van de Chr. Koning- school in Breda heeft het eens goed bekeken en signaleerde onder an dere: „Soms was het wel zielig voor de Sint, want hij zwaaide maar naar de kinderen en niemand zwaaide te rug." Van de andere kant kun je het eveneens bekijken. Dat deed de 13-jarige George v. Dorsselaer, Gentestraat, Sint-Jansteen. Die schreef: Sinterklaas vroeg aan een boer om wat bieten en een beetje haver in ruil voor een kilo snoep." Ook het paard van de Sint hoela hoept. getuige deze teke - ning van MARTIN v. d. WES TEN (10 jaar), Mimosastraat 16, BREDA. Hieronder staat dan de lang verwachte lijst van prijswinnaars. Jullie hebben lang geduld moeten hebben, maar dat geduld wordt hiermee beloond. Ktfk maar of je er bij staat. En als dat niet het geval is: Volgende keer beter. TEKENINGEN le prijs: Roosje Suy, Hulsterweg 12, Zandberg, GRAAUW 2e Jan Berende, Dordtsestraat 31, GEERTRUIDENBERG 3e Johan Verneem, Marijkestraat 16, GOES 4e Juliette Kreyns, Ginnekenweg 66, BREDA 5e Annie Govers, Heidestraat 10, PUTTE 8e Jopie Colsen, Gravenstraat 168, CLINGE OPSTELLEN le prijs:Theo Cieremans, Hoofdstraat 107, TERHEIJDEN TEKENINGEN le prijs: Ronny Eiselin, Marterring 39, BREDA 2e Odiel van As, Bernhardstraat 5, RIJEN 3e Adriënne Backx, Goedentijd 23, ALPHEN 4e Antoon van Haperen, Esserstraat 44, BREDA 5e Wim Arons, Poorterslaan 5, HULST OPSTELLEN le prijs: Dolf Piederiet, v. Meterenstraat IA, BREDA 2e C. Baremans, Seminarieweg 20, BAVEL 3e Els Bbomaars, Rijksweg 163, DORST TEKENINGEN le prijs: Tonny van Raay, Zandbergweg 174. BREDA 2e Adrie Verbeen, Marijestraat 16, GOES 3e Tonny van Beynen, Spijtenburgstraat 40, OOSTERHOUT OPSTELLEN le prijs: Martha Lambregts, Kasteellaan 30, LEUR 2e Marian Rombouts, Heuvelstraat 80, BREDA „Piet", zei Sint tegen zijn knecht, „haal het speelgoed voor de kin deren van Nederland eens van boven. Zet net maar op mijn ka mer, dan kan ik het vanavond inpakken en er de namen opzetten". „Komt in orde Sint", zei Piet. Toen ver dween de zwarte knecht. Na een uurtje ging de Sint kijken. Al les stond precies zo als hij gezegd had. De Sint knikte goedkeu rend. En zei: ,Hij heeft weer keurig zijn best gedaan." Toen ging hij aan het inpakken. Maar opeens Kwam hij een kaatse balletje tegen. Voor wie zou dat zijn Wie had er een kaatseballe tje gevraagd. Hij ging het in zijn boeken op zoeken. Daar stond het Anny Poppelaars wou het hebben. „Maar" zei de Sint, „dat zal ik eerst nog op moeten verven." Toen ging hij door met inpakken- Maar de Sint vergat het kaatse balletje helemaal. En toch in de nacht bracht het kaatseballetje red ding. In de nacht liepen er namelijk drie mannen de trap op. Wie waren het Wat wilden ze Kijk, nu zijn ze boven op de trap. De eerste man viel over het kaat seballetje en hij rolde de trap af. Toen vielen ook de tweede en de derde man van de trap. En door al dat ge stommel werden de Pietermannen en ook de Sint wakker. Ze kwamen naar beneden. En vroegen wat de mannen wilden. Ze zei den: We moesten van onze hoofdman het speelgoed voor de kin deren van Nederland komen stelen. „Zo, zo", zei de Sint, „was het daarom. En waardoor kwamen jul lie te vallen vroeg de Sint. „Door dat le lijke kaatseballetje" zei een van de mannen. „O, ja, dat was ik he lemaal vergeten", zei de Sint. „Maar ver dwijn nu uit mijn ogen- En waag het niet meer om hier te komen. Want dan waarschuw ik mijn knechten en die ranselen er flink op los. Verdwijn 1" Toen de mannen ver dwenen waren ging de Sint het balletje opver ven. Het was maar goed dat de Sint het balletje vergeten had. Want anders hadden de kinderen van Neder land geen speelgoed ge had. En dat zou jam mer zijn. ELS BOOMAARS tt 5 December viert Sint Nicolaas zijn feest Vorig jaar is hij zelf die dag bij ons geweest Hij was samen met zijn zwarte Piet Toen hij voor ons huis de deur verliet. De kinderen van onze straat waren er direct bij En zongen luid van: lang leve hij En zwarte Piet sprak in zijn eigen taal En strooide pepernoten heel royaal. Intussen ging Sint binnen recht op zijn doel En zat al in zijn grote stoel. En ik moest al, hoewel met enig schromen, Voor hem op de knieën komen. De kinderen buiten waren nog aan het zingen En zich voor de ramen aan het verdringen. De brutaalste trok eens flink aan de bel Maar toen sprong zwarte Piet ineens uit zijn vel Met een sprong was hij bij de deur De dader kreeg van schrik een kleur. Maar Piet had hem al te pakken Hij moest voor de Sint op zijn knieën zakken. Daar kreeg hij een streng vermaan En mocht met wat snoepjes naar buiten gaan. Piet heeft toen de gordijnen gesloten, En wij hebben verder van ons Sinterklaasfeest genoten. Deze stoomboot in volle heerlijkheid werd getekend door de 11-jarige ANTOON v. HAPEREN, Esserstraat 44 BREDA. Zie de prijslijst.. Deze tekening leverde de 13-jarige TINNY v. BEYNEN, Spijten burgstraat 40 te OOSTERHOUT allicht een prijs op. MARIJKE VAN DIJKE Hutten en flatten Alles staat vol Kleuters die tatten Alles heeft lol Scholen zijn verlaten Plaatsen zijn leeg Overal zijn mensen Ook in die steeg En dit is het* wonder Sinterklaas is in de stad Dat was een wonder Dat was wat- RIA HOEVENNARS Sinterklaas die komt in 't land Met een jojo in zijn hand Nu de hoepla gaat verdwijnen Gaat de jojo weer verschijnen En alle kinderen groot en klein Vragen nu zo'n jojo fijn JEANNE FITTERS (Advertenties) Bij sommige gemeenten worden aan deelnemers aan de bedrijfszelf bescherming vergoedingen of grati ficaties verleend naast de officieel vastgestelde vergoeding van f 1. per opkomst. Voorts verlenen enkele gemeente besturen naast of in plaats van de vergoeding van 1.— per opkomst in een of andere vorm een overwerk vergoeding voor het volgen van een b.z.b.-opleiding buiten de normale diensturen. De minister van Buitenlandse Za ken heeft aan de gemeentebesturen doen weten, dat hij een en ander niet juist acht. Wat de deelnemers aan de bedrijfs zelfbescherming betreft, heeft hij er in beginsel geen bezwaar tegen in dien in zeer incidentele gevallen, waarin iemand, bijvoorbeeld bij een in groter verband gehouden realiteits- oegening. zich onderscheidt door een bijzondere activiteit en toewijding, een gratificatie wordt verleend, doch hij zegt bezwaren te moeten maken tegen een stelsel, waarbij alleen het behalen van een graad van geoefend heid aanleiding vormt voor het ver lenen van gratificaties of premies, alsook tegen het verlenen van „over werkvergoedingen" en vergoedingen wegens het derven van eventuele in komsten ingevolge de normale over- werkregeling. (Advertentie) D\RIA van VUGHT, Hooftseweg 46, OOSTERHOUT, vervaardigde een „strip". Hoe het de wat te levenslustige knecht verging tonen haar beide tekeningen. HORLOGES dankbare geschenken voor dames en heren in velerlei uit voeringen. reeds vanaf f 36.50 (heren) en f 48.50 (dames) Bij Uw horloger-juwelier Met „Wij bouwen een meer" van G.F. Lang (vertaling van Margot Bakker) heeft uitgeverij C. de Boer jr. te Hilversum wel een zeer merk waardig jongensboek in de handel gebracht. Voor knapen met 'n „tech nische knobbel" om van te smullen. Het gaat allemaal om een paar jon gens die in de zomervakantie mee helpen bij de bouw van een enorm stuwmeer. Wat zij daarbij beleven behoort niet tot de gewone boeken- avontuurtjes. Het is één indrukwek kend stuk menselijk gevecht tegen de natuurkrachten. Platen en kaar ten verlevendigen de goede tekst aanzienlijk. Bij dezelfde uitgever verscheen voor jongens van 12 tot 15 jaar een Indianenverhaal van K. van der Geest. Het is een boeiende geschiede nis die zich afspeelt in de tijd, toen de Hollanders het bewind voerden over gebieden in Brazilië. Soldaten gaan op zoek naar goud en de ge varen zijn talrijk genoeg om vrijwel op iedere bladzijde de spanning le vendig te houden. Voor kinderen van 10 tot 14 jaar deed deze uitgeverij nog verschijnen een door dr. A. van Deck vertaald boek van Attilio Gat- ti, getiteld „De wraak van de vuur berg". Deze keer gaan we op avon tuur in centraal-Afrika. hetgeen na tuurlijk nauwelijks minder opwindend is dan Brazilië. Ook voor de jongedames is bij deze allerlaatste Sinterklaas-boekenreeks wel iets goeds te vinden. De uitge verij „Jeugd" te Brakkenstein-Nij- megen opent een nieuwe serie voor kinderen van 10 tot 15 jaar met „Marjanlé" van G.J. Panen. De in houd van deze goede detective is po sitief katholiek. Zowel hierom als vanwege de kwaliteit van het verhaal van harte aanbevolen. Ook een aan beveling verdient „Ricardo, de jon ge tamboer", een boek over de ver overing van Mexico. Hier vinden we het onvervalste avontuur naast ge schiedkundig juistheid prachtig door- eengemengd. Een boek om wat van op te steken en om van te... dromen! Een niet onaardig boekje verscheen bij Mulder en Co te Hilversum: „Hoe word ik Sinterklaas?" Het bevat voor echte en tijdelijke Sinten een serie tips en adviezen voor geschenken, rijmen, verpakkingen, recepten e.d. „Mag ik ook wat zeggen?" is de titel van een door „De Spaarnestad" verzorgd boekje van Anke van Ewijk. Voor elke denkbare feestelijke ge beurtenis maakte zij een toepasselijk gedichtje voor de kleintjes. Een aan winst mag men dze niet zo heel erg „moeilijke" rijmen zeker noemen. De uitgeverij „Helmond" bracht voor de kleintjes een nieuwe reeks onder de titel „Kiekeboe". Het eer ste deeltje is een verhaal met teke ningen van Piet Broos en heet „Met moe mee". Van deze schrijver kwam ook voor kinderen van 8 tot 10 jaar bij dezelfde uitgever „Dikkie Kwik" uit, een boek vol avonturen. We heb ben de indruk, dat ook de kinderen die al tien geweest zijn dit boek graag zullen lezen. Sprookjes zijn sprookjes, zult u wellicht zeggen. Als laatste boek in deze bsepreking kunnen we echter het boek „Sprookjesland" vermelden van Cassander (een uitgave van Foreholte) waarmee het iets anders is gesteld. Het zijn namelijk ver haaltjes voor kinderen van 6 tot 12 jaar in de onvervalste sprookjes sfeer. De verteller demonstreert al dus een talent dat menig vader hem zal benijden. Maar nu hij voor alle vaders zijn verhalen te boek stelde, is dat eigenlijk niet meer nodig. Voorlezen of navertellen is wat deze moderne sprookjes betreft een genot op zichzelf. „Tortelduifje", zo werd zij wel eens genoemd is verloofdgeweest met de zwakzinnige koning van Bei eren. Het onheil van dit voorgeno- men huwelijk is van haar afgewend en het geluk komt tot haar door de hertog d'Alencon, de beminde echt genoot, met wie zij een leven leidt op de achtergrond van een wereld toneel, dat de schijnwerpers richt op vermaarder figuren. De schrijfster is met liefde en scherpzinnigheid door het uiterlijk heen gedrongen in het gecompliceer de innerlijk van de twee hoofdfigu ren. De lijn die door de diepdoor- gronde levens loopt, eindigt logisch in het sluitstuk van Sophies dramati sche dood. Als slachtoffer van een liefdadigheidsbazaar die afbrandde, kwam zij in de vlammen om, na haar redders toegevoegd te hebben: „Redt eerst de anderen!" (Advertentie) De Noorse schrijfster Katharine Gjesdahl laat deze roman vertellen door de 60-jarige, wat hardhorige ongehuwde Fenella Derrick, die haar familie en haar omgeving met scherpzinnige mildheid observeert. Op een familie-reünie laat zij de lezers kennis maken met de talrijke leden van de oude stam Derrick en dan laat zij ze verder tot leven ko men met al hun eigenaardigheden en lotgevallen. Het wordt een boei end, menskundig en gevarieerd re laas, waarin het dramatische zich afwisselt met het vreugdevolle; alles overstraald van een stille en fijne humor. Op meesterlijlke wijze laat de schrijfster de vertelster tussen al de wederwaardigheden van haar nichtje en neven door, haar eigen roman openbaren. „Het feest" is een van de boeken die in de herinnering blijven. Het is buitengewoon goed vertaald door een onbekend geble- vene en werd uitgegeven door L. Stafleu te Leiden. Recepten van de gehele wereld voor u uitgezocht door J.W.F. Weru- meus Buning, aangeboden door de Spiegel, Wageningen. Juist nu wij door zijn dood wer den bedroefd en nog eens weer her innerd aan de veelzijdigheid waar mee Werumeus Buning spreekt als ons aller persoonlijke vriend, juist nu komt ons een proeve van zijn liefde voor het leven verblijden. Het zijn tientallen recepten van her en der, geschreven in de bedachtza me en kruidige stijl, die een feilloze voorproef geeft van het lokkend ge recht Deze recepten zijn bijeenge bracht in een atlas met een bonte soepterrine en op de voorplaat, een wereldkaart op de volgende pagina en een kostelijk voorwoord als eerste hoofdstuk, de Hors d'Oeuvre. Een brede strip van foto's uit alle 's heren landen sluit de bladzijden aan de bovenkant af. Bijzonder goede krachtige vignetten sieren de tekst; kaas- en wijnkaartjes noden tot stu die en beroemde uitspraken (over spijzen en dranken) van beroemde mensen, tot nadenken. Levensroman van Ferdinand en Sophie d'Alencon, door Marguérite- Bourcet, uitgegeven door H. Nelissen Bilthoven, 't Groeit. Antwerpen. Sophie d'Alengon was de zuster van Oostenrijks keizerin Elisabeth. Het is bijna niet mogelijk een le vensgeschiedenis van „Sissi" 's zus ter ter hand te nemen, zonder iets te verwachten dat verwant is aan de onware operettefiguur die film en publiciteit van keizerin Elisabeth van Oostenrijk hebben gemaakt. Dit boek werd echter reeds in 1954 in het Nederlands bewerkt door J. van Os, naar de 18e uitgave in het Frans; dus lang voor de Amerikaan se romantiek zich met het Weense hof bemoeide. Het geeft een ernstige en fijnge voelige beschrijving van een vrolijk jong meisje dat door het leven wordt gevormd tot een hoogstaande, soms overgevoelige vrouw, die uit mensen- liefde de dood vindt.

de Stem | 1958 | | pagina 7