Gedrag P.v.d.A. onlogisch en Cerber onrechtmatig Al beli Kruideniers gaan door met verkoop pockets SOCIALISTEN ZAGEN ZICH SCHAMELE ZEGE ONTGAAN Hispano ontslaat 200 man Goede propaganda voor de K.V.P. naar leven Twee toto-deelnemers werden miljonair Mr. Kropman over Burgers zeven punten Boycot in V.S. vrijwel algemeen Nederland nam afscheid van mgr. Paolo Giobbe 295 395 S95 Jager door schot hagel gedood Adenauer wil eenheidsfront vormen Doordat stemming werd uitgesteld: Schoolbrand Chicago toch aangesticht? VOOR Geen auto's s.v.p. NIEUW-GUINEA Weinig wind Goedkope vlaggen Grootkruis in orde Ned. Leeuw Wegens moord op zoontje vijf jaar geëist In China: Missiebisschop spoorloos Geen quorum zei Kortenhorst 2e das 25 Stee JAARGANG No. 22927 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Waar Gat KootVdéeifami WOENSDAG 3 DEC. 1958 Abonnementsprijs 1 T.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, teL no. Naar wij gisteravond vernamen ziet de N.V. Hispano Suiza, die haar fabriek heeft aan de Ter- heijdenseweg te Breda, zich ge noodzaakt een groot gedeelte van haar personeel ontslag aan te zeggen. Dit ontslag dat on geveer tweehonderd man betreft zou a.s. zaterdag reeds ingaan. Voor de betrokkenen een alles behalve aangename St.-Nicolaas surprise. (Advertentie) fijnste haas uit Zwitserland Jiopoci* ësLjL.vanytoet De verkeerspolitie van Neuren berg heeft de directie van de ar beidsbeurs verzocht óf een par keerruimte te laten aanleggen bij het gebouw, óf werklozen(i) te verzoeken niet met hun auto te komen, omdat de omliggende stra ten te nauw zijn om te parkeren. MR. KROPMAN „Slagen in de lucht.., Bij een jachtpartij op hazen is dins dagmiddag de 71-jarige kolonel b.d. der rijkspolitie H. G. van Everdingen uit Den Haag door een schot hagel in de hartstreek getroffen. Hij was on middellijk dood. Het ongeluk gebeurde toen zeven jagers over een damhek klommen. Een van de mannen kwam enigszins on gelukkig terecht, waardoor zijn ge weer afging. Het schot hagel trof de op één meter afstand staande heer van E. in de borst. Bondskanselier Adenauer heeft zich dinsdag op een vergadering van de bondsdagfractie van de C.D.U. uitgesproken voor de vorming van een eenheidsfront van alle politieke partijen in West-Duitsland en West- Berlijn. Tegenover de huidige Russische dreiging moeten de Duitse partijen hun eigen belangen niet laten preva leren. Het Duitse volk moet de Sovjet-Unie en ook de vrije volke ren van het Westen laten zien dat het verenigd en een is, aldus Ade nauer. (Van onze speciale verslaggever). Van alle zijden zijn gisteren de socialisten in de Eerste Kamer, bij de algemene politieke beschouwingen, onder schot genomen. Zowel hun hoogst merkwaardig optreden op de Fakkeldragersdag in Utrecht, waarbij mr. Burger een nieuw regeringsprogram aankondigde, als het onder graven van het Nieuw-Guineabeleid waren de mikpunten, die dit debat zijn politieke betekenis gaven. De zeven pun ten, „B'urgers seven-up", zoals zij in politieke kringen thans worden genoemd, werden tot op het been ontrafeld door de voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert, die veel daarvan slagen in de lucht noemde en de rest tot ver kiezingsleuzen promoveerde. Mr. Kropman, fractievoorzitter van de KVP, toonde het staatsrech telijk onjuiste van deze manier van optreden aan. De P.v.d.A. neemt de juiste verhoudingen niet meer in acht: zij wil de volksvertegenwoordi ging mee laten regeren, terwijl haar taak slechts kan zijn mede-wetgeven. Zij verlaagt de ministers die haar partijgenoten zijn tot „filiaalhouders van de fracties op arbeidscontract". Verder moest mr. Kropman con stateren, dat de PvdA toch wel voortreffelijk de KVP-beginselen heeft uitgedragen. Tot in Utrecht toe. Daar zijn immers programma punten, als weduwen- en wezenvoor ziening, die de KVP al jaren gele den geïntroduceerd heeft met vuur naar voren gebracht. Hij moest ech ter ook wijzen op het inconsequente van het optreden van de PvdA, die alarm is gaan slaan onder het motto dat de AR en de KVP de samen werking onmogelijk maakten, daar ze zich niet zouden houden aan het regeringsprogram. Dit alles vanwege een amendement op de wet ver vreemding landbouwgronden. Zeif ondergroef deze partij echter een veel ernstiger zaak, nl. het Nieuw- Guineabeleid. Niet alleen met een amendement heeft zij dit trachten te wijzigen, maar totaal ondersteboven willen gooien. Hij wees erop, dat de socialisten bezig zijn op een aller ongelukkigst moment, nu financieel- TIEN Algerijnse saboteurs, die in Egypte waren opgeleid, zijn volgens het Franse hoofdkwartier in Algerië om het leven gekomen in een mijnen veld langs de Marokkaans-Algerijnse grens. PAUS Joannes XXIII zal van 10 de cember af elke woensdag om 12 uur een algemene audiëntie verlenen en elke zondagmiddag van het balkon van zijn werkkamer de apostolische zegen geven aan de gelovigen op het Sint- Pietersplein. FIDEL CASTRO, de Cubaanse opstan delingenleider, heeft via de radio een grote aanval aangekondigd op Santia go, de hoofdstad van de door de re bellen beheerste provincie Oriente. VERTEGENWOORDIGERS van de elf landen der Europese Economische Ge meenschap die niet bij de E.E.G. zijn aangesloten, zijn in Genève overeen gekomen, dat hun landen alleen geza menlijk met de E.E.G.-staten zullen onderhandelen. MR. H. VAN RIEL is tot voorzitter benoemd van de V.V.D.-fractie in de Eerste Kamer. Hij volgt prof. Molenaar op, die onlangs kwam te overlijden. ..IK ben Oekrainer en ik ga naar huis omdat ik in Engeland geen werk kan vindenDat zei de inzittende van een kleine kano. die in het Nauw van Calais door een Liberiaans tankschip werd gepaaid. IN DORDRECHT hebben inbrekers voor een waarde van 10.000 gulden uit een warenhuis van V. en D. gestolen. De inbraak was kennelijk goed voor bereid. DOOR een misverstand bij Reuter staat elders in ons blad, dat in Rus land de zaterdag officiële rustdag wordt. De maatregel geldt alleen voor a.s. zaterdag. Dan wordt de ver- iaardag van de Sovjetgrondwet ge vierd. EEN BRITSE Viscount is dinsdagmid dag op een proefvlucht neergestort bij Camberley, in het graafschap Surrey, De zes inzittenden kwamen om het leven. economische problemen, belangrijke wetsontwerpen op het gebied van het onderwijs en ook problemen van bui tenlandse politiek, alle aandacht vra gen, van paarden te verwisselen. Hij vond dit hoogst onverantwoordelijk. De KVP denkt er niet aan zich door de PvdA nerveus te laten maken. Zij houdt zich aan haar in 1956 ingeno men standpunt: zij staat vrij tegen over het kabinet maar wil dit zoveel mogelijk steunen. Wat Nieuw-Guipea betreft is er volgens mr. Kropman geen andere oplossing dan die, welke het kabinet thans voorstaat. Met Indonesië, dat ons chanteert, kan niet gepraat worden, zei hij. Gematigden Verwachting1 van het K.N.M.I. tot woensdagavond, opgemaakt dins dagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met Plaatselijk mist en slechts hier en daar enige regen. Weinig wind. Ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als gisteren. Vandaag: zon onder 16.31 uur. n i0r?en: zon °P 8.29 uur, maan op ".13 uur. Met de heer Ruppert stelde de heer Kropman ais punt waar het thans om gaat in deze zaak het be lang van de Papoea's voorop, dat men niet aan Indonesisch beheer kan overlaten. Wij moeten hen een zekere mate van zelfbestuur geven en tevens een algemeen beschavings werk daar verrichten. Met trots wees hij op het pionierswerk van missie en zending. Het geluid dat de socialistische woordvoerder mr. In 't Veld liet ho ren, was, wat de beide voorafgaande problemen betreft, gematigder dan men verwacht had. Hij vond het niet meer nodig om op dit moment met Indonesië te gaan praten over Nieuw-Guinea. (Dezelfde heer In 't Veld heeft nog geen jaar geleden in dezelfde kamer met klem verkon digd, dat het onverantwoordelijkheid zou zijn, dat het kleine Nederland in een conflictsituatie blijft leven met Indonesië. Daar moest door onder handelingen direct een einde aan worden gemaakt.) Op een ander punt stak er echter opnieuw een politieke adder in het gras, daar de heer In 't Veld ver klaarde, dat hij achter de kinder bijslag ©en vraagteken wilde plaat sen. Deze wet wordt reeds zeer lang met weduwen- en wezenvoorziening door de KVP krachtig voorgestaan. In 't Veld zei, dat men zich in zijn kringen thans afvraagt of dit niet tekort zou doen aan de persoonlijke verantwoordelijkheid van de mens. Interessant was ook het betoog van de nestor van de Kamer, prof. Adema, die de socialistische politiek verwerpelijk vond, omdat zij zuiver negatief is. Bij aankomst op het Huis Ten Bosch inspecteerde mgr. Paolo Giobbe de erewacht. De boycot van schepen onder goed kope vlag schijnt het meeste succes te hebben in de Verenigde Staten, waar de actie langs de gehele kust van de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico wordt gevoerd. Door de aan komst van acht goedkope viagschepen steeg het aantal vaartuigen in Ameri kaanse havens, waarop niet gewerkt wordt gisteren tot 83. In Engeland werden vijf goedkope viagschepen geboycot, in België twee en in Canada vijf. In Japan wordt de boycotactie ge deeltelijk en in Zuid-Afrika vrijwel niet gevoerd. In Griekenland schijnen de havenarbeiders van Piraeus beslo ten te hebben goedkope viagschepen te boycotten. In Nieuw-Zeeland is het parool aan vaard. In alle havens van de Philip- pijnen wordt de boycot toegepast, maar in de havens van Hongkong en Sin gapore gaat het werk gewoon door. In totaal vielen er gisteren 95 schepen onder de boycotactie. In totaal varen er 1800 schepen onder goedkope vlag. H.M. de. Koningin heeft gisteren de scheidende nuntius in Nederland, mgr. Paolo Giobbe onderscheiden met het Grootruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Koningin Juliana heeft hem op haar uitdrukkelijk verlangen de on derscheiding tijdens een lunch op huize Ten Bosch persoonlijk over handigd. Mgr. Giobbe, die zeer spoedig naar Vijf jaar gevangenisstraf met af trek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering, heeft de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank geëist tegen de 29-jarige gehuwde vrouw Minke R. te Culemborg, wegens moord op haar 20 maanden oude zoontje. Tijdens het vooronderzoek had de vrouw bekend dat zij in de namid dag van 16 april jl. het kind opzette lijk in een badje met kokend water had geduwd, met de bedoeling het daardoor van het leven te beroven. Op de zitting trachtte zij aanvanke lijk het misdrijf te ontkennen, maar toen de president haar vroeger afge legde verklaringen voorlas, gaf zij het feit toe. Ze verklaarde over spannen te zijn geweest door de slechte verhouding met haar man. >.Op grond van historische rechten die door de vestigingswet nog nooit zijn aangetast, zal de dezer dagen (Advertentie) SETTER SET DEPARTMENT - VEENENOAAL. De kinderen van de kleuter school in Giessen (West-Duits land) hebben een prachtig stuk speelgoed gekregen, dat ont worpen is door Gottfried Lenz een vluchteling uit Oost-Duits- land, die men op de achtergrond van deze foto ziet. Het speeltuig kan gebruikt worden als wa gen, kinderwagen, slede, hob belpaard, speeltafel, wip en schommel. De laatste buitenlandse bisschop in China schijnt sedert 19 oktober niet meer in zijn huis te Sjanghai te ver toeven. Het is mgr. J. E. Walsh M.M. uit Cumberland in de Ver. Sta ten. Tot die datum was telefonisch contact met hem mogelijk, ook van uit het Britse gebied van Hongkong. De Amerikaanse en Britse consuls in Sjanghai kunnen geen bevestiging omtrent de verblijfplaats van mgr. Walsh verkrijgen, noch of hij wel licht gevangen is genomen of onder huisarrest is geplaatst. (Van onze parlementaire verslaggever) Op het laatste moment is gisteren de KVP-fractie in de Tweede Kamer en met haar de fracties van AR, CHU en VVD gered van een dreigende ne derlaag. Het heeft echter maar weinig gescheeld of de socia listen hadden gebruik ge maakt van de schamele op komst van met name de ka tholieke fractie om een motie- Engelbertink (KVP) af te stemmen. De vergadering eindigde in groot rumoer toen voorzitter Kortenhorst de stemming bepaalde op heden middag. Dat gebeurde echter pas, nadat de socialisten, die in zeer groten getale waren opgekomen, hoofdelijke stemming hadden ge vraagd na een voorstel van de voor zitter om bij zitten en opstaan te stemmen. Mr. Kortenhorst ver klaarde toen, dat geen quorum (de voor een geldige stemming vereiste helft plus een van de 150 Kamer leden) aanwezig was: De socialisten, die zich de kans op een onverwachte zege zagen ontgaan, waren woedend. Na de schorsing van de vergadering hiel den zij in de gangen van het Ka mergebouw vol, dat er minstens 76 leden het quorum aanwezig waren. Van andere zijde werd dit tegengesproken. De KVP-vertegen- woordigers voerden na afloop van de vergadering aan, dat enkelen van hun fractie een vergadering el ders in het Kamergebouw hadden. Bovendien waren er een aantal op de tribune van de Eerste Kamer aanwezig om daar de algemene po litieke beschouwingen van de Se naat te volgen. De hele kwestie speelde om de motie, waarin de heer Engelbertink met steun van de AR, CHU en WD vroeg om een nota over de voorgenomen over dracht van de iandbouwdomeinen van het departement van Financiën aan dat van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In afwachting van die nota zou de overdracht moeten worden opgeschort. De rechtse partijen waren bevreesd dat de minister van Landbouw, ir. Vondeling, zijn structuurbeleid in de landbouw krachtiger zou kunnen doorzetten als hij de beschikking krijgt over de Iandbouwdomeinen van de staat. Bij de stemming van hedenmid dag maken de socialisten geen en kele kans. afgekondigde vestigingsbeschikking boekverkopersbedrijf 1958 de kruide niers niet raken en zal de verkoop van pocketbooks rustig kunnen door gaan." Dit zei de heer P. Renkema, voor zitter van de kruideniersvakcen trale, op een persconferentie in Utrecht. In de kruideniersvakcen trale werken de drie kruideniersvak organisaties samen. Toch houdt deze zaak de kruide niers ernstig bezig, aldus de heer Renkema, die er in dit verband op wees dat de jonge kruideniers die zich gaan vestigen niet in de gele genheid worden gesteld pocketbooks te verkopen. Hij vroeg zich af, of de overheid aan de ene kant niet bezig is een onrechtmatige daad te doen. Het rechtsgevoel wordt door deze be paling, volgens de heer Renkema, ernstig gekrenkt. De kruideniersvakorganisaties be raden zich dan ook ernstig over de te nemen stappen die aan deze ves- tigingsbeschikking een eind moeten maken, verklaarde hij. Hij noemde de betekenis van het boek zeer groot en zei ook de voor lichting bij het kopen van het boek zeer te waarderen. Toch mag men volgens de heer Renkema de werke lijkheid niet uit het oog verliezen. De manier van kopen die wordt toe gepast is gewoonlijk deze: zelf rus tig uitzoeken zonder gestoord te worden en liefst zo ver mogelijk van de verkoper vandaan. De heer Renkema wees erop, dat het boek in zakformaat de laatste tijd aan betekenis heeft gewonnen en de vereenvoudiging van produktie zijn consequenties voor de distribu tie heeft. Rome zal vertrekken wegens sfjo a.s. opneming in het college van kas* dinalen, heeft op een door hem gat geven ontvangst vele autoriteiten «4 vertegenwoordigers van velerlei Ie» venskring in de gelegenheid gestekt afscheid van hem te nemen. Tevoren heeft de minister van Staat, mr. J. R. H. van Schaik, na mens katholiek-Nederland mgr. Gi obbe dank gebracht voor de vele po sitieve arbeid, die hij tijdens zijn 23-jarige werkzaamheid hier te lan den heeft verricht en voor de wijs heid waarmee hij dit deed. De heet van Schaik overhandigde hem ala stoffelijk bewijs daarvan een couvert. De inhoud, zei mr. van Schaik, kunt U naar eigen inzicht bestemmen. Met de Utrechtse aartsbisschop mgr. Alfrink waren de meeste d«v Nederlandse bisschoppen en coadju toren aanwezig, zomede de provin cialen van de in Nederland werkende orden en congregaties. Ook diverse ministers en oud-ministers kwamen van mgr. Giobbe afscheid nemen. De commandant van de brandweer van Chicago verklaarde nog steeda rekening te houden met de moge lijkheid, dat brandstichting de oor zaak is van de catastrofe, die aan 87 scholieren en 3 kloosterzusters he# leven heeft gekost. Op de plek waar de brand uitbrak zijn olievlekken op de muur gevonden. Een twaalfjarige jongen wie was opgedragen vuilnis naar het souter rain te brengen, heeft tegenover de politie verklaard het afval niet in brand te hebben gestoken. Er was een theorie geopperd dat de brand op die manier zou zijn ontstaan. Paus Joannes XXIII heeft op- dracht gegeven mgr. Albert Meyer, de aartsbisschop van Chicago, die zelf bij de brand aanwezig was, zijn condoléances over te brengen. De paus weigerde te geloven da# de brand aangestoken is. „Het lijkt onmogelijk" zei hij, dat iemand zo kan optreden tegen onschuldige kin deren." (Elders in ons blad treft men ©en uitvoerig verslag aan van de ramp). (Advertentie) COLLECTIE DASSEN van rhodba, rKotfia-organs»enmali In dezelfde serfej BREDA EINDHOVEN De toto biedt ongekende mogelijkheden. Daar is op het ogenblik niemand meer van overtuigd dan de 51-jarige handelaar in ijzerwaren Henry Richard uit Exeter (Eng.) Hij won namelijk samen met een tot dusverre onbekend gebleven inwoner van Manchester een formidabele hoofdprijs in de Littlewoodspool: 3.176.814 gulden. Beiden hadden acht gelijke spelen voorspeld. Henry Richard ontving niet alleen zijn aandeel van 1.588.407 gulden, maar bovendien nog een bedrag van 12.214 gulden aan kleinere prijzen. De prijs van ruim 3 miljoen gulden is de hoogste, die ooit ter wereld werd uitge- keerd. Richard's reactie? „Misschien geef ik m'n zaak weg. Met het geld dat ik nu heb kan ik een heleboel goede dingen doen voor andere mensen. Maar voor ik daarover denk ga ik eerst met vakantie naar Zwitserland",

de Stem | 1958 | | pagina 1