btaüï BOYCOT IN NEDERLAND TEN EINDE In andere landen had actie meer succes f Priesterwijding vader van vijftien kinderen NIEUWE AL TE VEERBOOT SCHOOT WILD DE FUIK IN Coty geen kandidaat voor presidentschap Prijswinnaartjes in de Sinterklaas-wedstrij d Rotterdam negeerde oproep van I.T.F. Personeel ziekenhuizen in staking nu Hap Duitser wilde vluchten naar Kongo Ook Fransen een beetje onthutst DAGBLAD VOOR ZEELAND In Italië: Grieks voorstel: Cyprus zo nodig onder beheer Y.N. C I T R O N 2 cv Iets lagere temperaturen BEDENKELIJKE PRAKTIJKEN Koningin ontvangt mgr. Giobbc Sjah van Perzië bij de Paus Op 20 december in Oosterhout: Zaak Swalmen Paus schenkt schrijfmachine aan kardinaal Montini Rotterdamse K.v.K. protesteert tegen Rijnvaartpremies Deuken, builen e.d. bij aankomst te Vlissingen Wie zal dat betalenzoete lieve GS. béste rookworst met een rijmpje MeeS/et 98e JAARGANG No. 22926 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God. Konintfn en Vaderland DINSDAG 2 DECEMBER 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. noji5) Ongeveer honderdduizend mannen en vrouwen die in de Italiaanse zie kenhuizen werken zyn gisteren tot aanstaande donderdag in staking ge gaan. In alle ziekenhuizen is zoveel personeel in dienst gebleven dat het noodzakelijkste werk verricht kan worden. Het stakende personeel, dat door communistische en niet-communis- tische vakbonden in zijn actie ge steund wordt, eist hervatting der onderhandelingen over een nieuwe CAO. De staking van het ziekenhuisper soneel kan het begin zijn van een nieuw tijdperk van arbeidsonrust. De landbouwers en pachters houden woensdag een symbolische protest staking, ambtenaren in openbare diensten, vertegenwoordigd door communistische en niet-communis- tische vakbonden, hebben loon- en pensioenverhogingen geëist en drei gen eveneens met actie. Als hun stakingen 'n feit worden zullen daar meer dan een miljoen ambtenaren bij betrokken zijn. De Griekse vertegenwoordiger in de beheerschapscommissie van de Alge mene Vergadering der V. N. heeft maandag voorgesteld, Cyprus onder beheer der V.N. te stellen als er geen andere weg kan worden gevonden uit de huidige impasse omtrent de toe komst van het eiland. Loizides, de afgevaardigde in kwes tie, verklaarde dat het niet zijn be doeling was dat het eiland nu al onder beheer wordt geplaatst. (Advertentie) vorstelijke vering, majesteitelijk comfort voor 'n populaire prijs BELGIë gaat binnenkort een postzegel uitgeven, gewijd aan pater Pire, die de Nobelprijs voor de vrede 1958 ge wonnen heeft. KOMEND voorjaar zal begonnen wor den met een algehele en grondige ver betering van de rijksweg Rotterdam- Den Haag. Vandaar dat op kortere ter mijn geen gedeeltelijke verbeteringen zullen worden aangebracht. NEDERLAND heeft de nieuwe rege ring van de Soenadese republiek er kend. ZES Cubaanse officieren zijn in arrest gesteld, omdat ze verdacht worden van een samenzwering tegen president Batista. FRANS WALDER, een Belgische auteur, heeft de „Prix Goncourt" ge kregen voor zijn roman „Saint Ger main ou la negociation", die een ge schiedkundig onderwerp heeft. TENGEVOLGE van gladheid deden zich gisterenmorgen in de buurt van Amsterdam een aantal botsingen voor. Bij een hiervan werd een motorrijder ernstig gewond. Verwachting van het K.N.M.I. tot l dinsdagavond, opgemaakt maan- J dagavond 23.15 uur; In de ochtenc plaatselijk mist, ove- rigens opklaringen en op de mees- te plaatsen droog. Weinig wind. Iets lagere temperaturen dan gis- teren. J Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Mooi weer en weinig wind. Hier en daar och- l tendnevel. Iets kouder. I Vandaag: zon onder 16.32 uur; maan op 23.00 uur. Morgen: zon op 8.28 uur, maan °nder 12.43 uur. Een van de merkwaardigste boycotacties, ooit door een inter nationale vakbond ontketend, is voor wat Nederland betreft geen succes geworden. De Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, die aanvankelijk had besloten dat de boycot van de „schepen onder goedkope vlag'' in Rotterdam zou doorgaan, heeft gisteren middag een algehele stopzetting van de actie gelast, omdat in Rotterdam vrijwel geen havenarbeiders aan de oproep gehoor gaven. Het bestuur verklaarde ietwat zuur, dat de katholieke bond „St.-Bonifacius" voor een deel aansprakelijk moest worden gesteld voor de mislukking en dat de wenselijkheid van één grote bond daardoor weer eens was aangetoond.... De katholieke bond besloot zaterdag jl. de oproep tot deelname aan de boycot in te trekken, nadat de Amsterdamse rechter de arbeiders in het ongelijk had gesteld, daarbij overwegend dat contracten niet onder het motief van „internationale solidariteit" genegeerd mochten worden. In veel andere landen heeft de op roep van de ITF gehoor gevonden. Men mag de belangrijkheid ervan ook niet negeren. De praktijken van ettelijke buitenlandse reders, onder wie de Griek Niarchos, om hun schepen de Panamese, Liberiaanse, Hondurese of Costaricaanse .natio naliteit" te geven, is al lange tijd een doorn in het oog van zowel de bonafide reders als de zeelieden, welke laatsten veel minder sociale zekerheid hebben dan hun collega's op andere schepen. In Amerika werd gisteren vrijwel algemeen aan de oproep van de I.T.F. gehoor gegeven. Ook in Enge land werd een aantal „Panhonlibco"- schepen geboycot. In Antwerpen was de actie ook al gemeen, maar het effect was daar klein omdat slechts enkele „Panhon- libco"-schepen de haven aandoen. In West-Duitsland en Italië hebben de bonden het boycotparool niet opge volgd. In Franse havens had ze wei nig resultaat omdat de meeste Franse havenarbeiders lid zijn van communistische vakbonden, die niet bij de federatie zijn aangesloten. In Japan hebben de vakbonden in be ginsel hun steun toegezegd, maar zij hebben geen maatregelen geno men. De Scandinavische vakbonden hebben het parool wel opgevolgd. In Australië was de boycot algemeen. Overigens zullen na 31 december Panama, Honduras en Liberia niet ten, aldus de heer Becu. Hij ver telde voorts, dat er sinds het boycot parool aanvragen voor ongeveer 200 goedkope vlagschepen waren binnen gekomen om ook de bemanning van deze schepen onder een ITF-contract te plaatsen. In de haven van Delfzijl, waar de meerderheid van de havenarbeiders in de N.B.V. is georganiseerd, werd maandagochtend de boycot van het schip Union Metropole" doeltref fend doorgevoerd. Ook te Terneuzen, waar schepen werden verwacht en te Vlissingen stonden NBV-leden ge reed de oproep op te volgen. Toen echter te Rotterdam de omstandig heden aanleiding gaven vast te stel len, dat de oproep tot boycot geen weerklank had gevonden, meende het bestuur ook voor de andere ha vens van het land de actie te moe ten beëindigen. Gisterenmiddag heeft de president van de Rotterdamse rechtbank ook de bond van zeevarenden in het on gelijk gesteld, die de bemanningen van' de sleepboten van Wijsmüller tot een boycot-actie had opgeroe pen... langer met Costa Rica samen ge noemd kunnen worden, want op die datum trekt de Costaricaanse rege ring, haar toestemming in voor het gebruik van de nationale vlag op de schepen in kwestie. Wakker schudden99 De secretaris-generaal van de ITF, de Belg Omer Becu, verklaarde gis teren, dat de opzet van de interna tionale boycotactie: ,,het wakker- schudden van dc regeringen in alle landen ter wereld" wel degelijk ge lukt was. Hij zei dat de bond erin geslaagd was, de regeringen ertoe te brengen, dat ze zich met het vraagstuk van de goedkope vlaggen gaan bezighouden. Door ongeveer 200 van de 18001 goedkope vlag-schepen die nu de we- 1 reldzeeën bevaren is inmiddels met de ITF een arbeidscontract afgeslo- Koningin Juliana zal vandaag mgr. P. Giobbe, apostolisch internuntius, voor een afscheidslunch ontvangen in paleis Huis ten Bosch. Om kwart voor één zal mgr. Giobbe bij Huis ten Bosch aankomen, waar een ere wacht zal staan aangetreden. Tij dens de inspectie daarvan zal de Kon. Militaire Kapel de Marcia Pon- teficia van Gounod ten gehore bren gen, die in 1950 als officiële paus mars werd ingevoerd. Waar voetbal al niet toe kan lei den, ondervond de spil van de Italiaanse club Fara d'Adda, Car- boni. Tijdens een „vriendschappe lijke" wedstrijd tegen Pagazanno, dat met 3-1 verloor, raakte de midvoor van Pagazanno, Moriggi, bij een duel met Carboni zo op gewonden, dat hij zijn tegestander de neus afbeet. Moriggi werd ge arresteerd. Maandagmiddag heeft paus Joan nes XXIII het eerste buitenlandse staatshoofd in audiëntie ontvangen. Het was de Sjah van Perzië. Het be zoek an de Sjah geschiedde met het uitgebreide protocol aan niet-katho- lieke staatshoofden. Dit onderscheidt zich van het bezoek van katholieke staatshoofden, dat de gast geen offi cieel bezoek aan de St.-Pieter brengt. Na de ontvangst op het St.-Pieters plein met militaire eer, werd de Sjah naar de privé-appartementen van de paus gebracht. De H. Vader heeft Zijn bezoeker toegesproken en hem een waardevol boek over de Sixtijnse kapel en twee andere waar devolle manuscripten aangeboden. Een foto die al van ettelijke jaren her dateert. De heer Lu- cassen temidden van lijn prach tige gezin. (Advertentie) (Eigen nieuwsdienst) De 74-jarige weduwnaar F. E. M. Lucassen, vader van 15 kin deren, zal op zaterdag 20 decem ber a.s. in het benedictijnen klooster (St.-Paulusabdij) te Oosterhout de priesterwijding ontvangen. Zijn vijftien kinderen acht zoons en zeven dochters, van wie er vier religieuze zijn zullen de plechtigheid, die 's morgens om half negen begint, bijwonen. In zijn werkzaam leven was de heer F. Lucassen directeur van het Ver enigd Cargadoorskantoor te Amster dam, in welke functie hij zeer in aanzien stond in de Amsterdamse scheepvaartwereld. Trouwens nog heeft de naam Lu cassen daar een bekende klank, zo als wij gisteren ervoeren, toen wij, via een schoonzuster van de heer Lu cassen, verwezen werden naar de oudste zoon van de wijdeling. Jan (47), werkzaam bij de firma Es en van Ommeren. „Moet u iets weten van de Liberiaanse schepen?", zo De Duitser Heinrich Neupert uit Bayreuth, die ongeveer twee weken geleden in de bossen bij Swalmen (L.) een taxichauffeur heeft doodgeschoten is van plan geweest naar Belgisch- Kongo te vluchten. Dit heeft zijn echt genote in Bayreuth verklaard. De vrouw is geheel berooid uit Antwer pen in de stad teruggekeerd. De man heeft een gevangenisstraf van een half jaar, die hij moest uit zitten wegens een ernstig verkeers ongeval in Zuid-Duitsland, willen ont duiken door tezamen met zijn echtge note over Brussel naar de Kongo te vluchten. In de laatste maanden heeft N., die thans is aangehouden, in Bayreuth uit sluitend van oplichting e.d. geleefd. De „Pacific Challenge", een schip dat onder Liberiaanse vlag vaart, wordt normaal gelost De foto is karakteristiek voor het mislukken van de boycot actie in Rotterdam. Paus Joannes XXIII heeft de witte schrijfmachine, waarop paus Pius XII gewoon was te typen, overge- maakt aan kardinaal Montini. Kar dinaal Montini, aartsbisschop van Milaan, was vele jaren de intieme medewerker van Pius XII. De Rotterdamse Kamer van Koop handel slaaf met stijgende veront rusting de politiek gade, die door de Belgische regering ter ondersteu ning van de haven van Antwerpen wordt gevoerd en vestigt in een adres aan de minister van Buiten landse Zaken de aandacht op de (Van onze correspondent) De nieuwe veerboot „Prinses Beatrix", veelvuldig in het nieuws door de vele mankemen ten, kreeg maandagmiddag, tij dens het binnenvaren van de veerfuik te Vlissingen om tien minuten over vier opnieuw met een storing te kampen. Een bij zonder ernstige storing, want met volle vaart schoot de hon derd-meter veerboot de fuik omroep-installatie de stem van de brug: „Bericht aan alle passagiers, stevig vasthouden. Niet tussen de auto's begeven!!" doch op hetzelfde procent zou worden betaald.... schade aan hun voertuig hadden op gelopen, wensten aanvankelijk het schip niet te verlaten, voordat zij wisten, wie de schade zou betalen. De Vlissingse politie noteerde alle schade (die echter niet op de open bare weg was aangericht) om dc ge dupeerden te gerieven, zodat zij te genover hun verzekering verant woord zijn. Een journalist, wiens mo torrijwiel de meeste schade opliep kreeg ten kantore van de Provin ciale Stoombootdiensten te horen, dat een door een expert samenge stelde begroting kon worden inge diend. waarvan dan vijfenzeventig schoeiingspalen van de fuikwanden, De veerboot Prinses Beatrix werd onmiddellijk uit de vaart genomen. schoot achteruit en kwam daarna tot Een kleinere veerboot werd in de 111 1 «uvu up IlCtiCUU» binnen, ramde de beschoeiingen moment ramde de veerboot de be en zaaide schrik en ontsteltenis onder degenen, die aan boord waren of die stonden te wach ten op de overvaait van Vlis- waren door <je zware schok op el- van een bekende houtindustrie, kon- singen naar Breskens. Een over- kaar geschoten. Enkele chauffeurs, den niet mee. De chauffeur moest in vaart die niet meer met de Prin- rusti6 stonden te praten, werden arren moede zijn baas in Holland *.an.en ue aauuatiu „v tegen het rijdek gesmakt en raakten opbellen om te vragen wat hij moest Rijnvaartpremies welke door de Bel-ses üeatrix weru gemaaKt. klem tussen de voertuigen, met als doen: wachten totdat de Prinses rust. Aan boord was een lichte conster natie ontstaan. Een tiental auto's vaart gebracht, wat tot gevolg had, dat er onmiddellijk stagnatie op trad, Grote vrachtauto's, zoals die gische staat worden verleend. De Kamer is van oordeel, dat België deze eenzijdige maatregelen ter bevoordeling van de Antwerpse haven moet staken en hoopt, dat de Nederlandse regering niets zal na laten om tot een voor ons land aan vaardbare situatie te komen. De veerboot wilde nèt de veerfuik gevolg lichte verwondingen. Ge- Beatrix weer zou gaan varen óf de binnenvaren, toen de passagiers en klemde vingers bijvoorbeeld. Een ruim driehonderd kilometers weer automobilisten, die zich gereed- jonge vrouw kroop van angst onder maar terug rijden. Een chauffeur, die maakten om de boot te verlaten be- een auto en liep een lichte shock op. een kaartje ging kopen voor de merkten, dat er iets mis ging. Ra- Bovendeks werden de passagiers overtocht, verlangde een gratis on- zend snel schoten de beschoeiings- eveneens door elkaar gesmakt. gevallenverzekering... palen van de veerfuik voorbij en op Een aantal automobilisten, die bet laatste nippertje kwam via de hielp een vriendelijke telefoniste ons op weg, toen wij naar de heer J. Lucassen vroegen. Dit was dus niet het geval, al was de aanleiding niet minder actueel. Lucassen en scheepvaartkringen, vertrouwde klanken voor de hoofd stad. Tot zijn 65ste jaar bleef de heer Lucassen werkzaam in de drukke scheepvaartkringen. Op zijn 67ste jaar ontviel hem zijn vrouw. In het stille land van Ouderkerk aan de Amstel zocht hij op zijn levensavond naar een gave bekroning van een gaaf leven. En naar de woorden van de Bijbel hij zocht en vond. De heer Lucassen was 69 jaar, toen hij bij de paters benedictijnen zijn intrede deed, waar thans dus nog slechts enkele dagen hem scheiden van zijn priesterwijding. Na de drukte van de scheepvaart kringen wacht hem thans de stilte in God. En men kan van deze wijdeling dus getuigen, dat hij was en is: „Schipper naast God." President Coty van Frankrijk zal zich niet herkiesbaar stellen voor een nieuwe ambtstermijn. In deze mededeling, gisteren of ficieel in Parijs gedaan, mag men een bevestiging zien van wat al geruime tijd als bijna vaststaand werd aangenomen: dat namelijk generaal de Gaulle president van de vijfde republiek zal worden. In Frankrijk zelf, dat toch een Gaullistische zege verwachtte, toon de men zich gisteren verbaasd, en zelfs min of meer onthutst over de uitslag van de verkiezingen, die een volslagen ommezwaai 'naar rechts betekent en die een parlement naar voren brengt met een geprononceer de (en niet ongevaarlijke) nationalis tische en conservatieve inslag. Ruim driehonderd zetels van de 465 wor den ingenomen door leden van de partij van Soustelle, regelrecht voort gekomen uit de gebeurtenissen in Algiers en door de conservatieven. De communisten, die met zegge en schrijve 10 zetels in het parlement terugkeren, maar meer dan 3 mil joen stemmen kregen achthon derdduizend mmder dan de Gaullis ten schreeuwen moord en brand. De huidige minister van justitie, de 46-jarige Michel Dèbre, een trou we Gaullist, wordt als eerste kandi daat voor- het premierschap ge noemd. Het nieuwe Franse parlement komt op 9 december voor het eerst bijeen In Algerië is men nog druk bezig met het tellen van de stemmen. Ver rassingen hoeft men echter niet te verwachten. De uitslag zal zo mo gelijk nog „Gaullistischer" blijken dan in Frankrijk zelf, hoewel hier en daar gematigde kandidaten geko zen zijn. voor het kiezen van een voorzitter en andere functionarissen en trekt zich dan weer terug tot zijn eerste werk zitting, die in april begint. Morgen gaat de Gaulle voor een bezoek van vijf dagen naar Algerië, waar hij waarschijnlijk een nieuwe burgerlijke vertegenwoordiger van de Franse regering zal aanstellen, die een deel van het gezag van generaal Salan zal overnemen. (Advertentie) me**1 - In deze krant staan de winnaars van de grote Sinterklaas wedstrijd van Dagblad De Stem. Op dezelfde pagina vindt men ook de laatste tekeningen en verhalen, die werden bijeengezocht uit duizenden inzendingen. Het is een prachtig geslaagde wedstrijd geworden. Zullen we nu alvast zeggen: Tot volgend jaar? Er deden ook tal van scholen mee. Drie ervan kregen een gezamen lijke prijs. Het zijn: De tweede klas van de Clemens Hofbauerschool in Breda. De kleuterklas van de Christus Koningschool in Breda. De derde klas van de r.-k. Meisjesschool te Hoogerheide.

de Stem | 1958 | | pagina 1