FRANSEN REKENDEN AF MET HET OUDE Ministers grote vier spoedig naar Bonn Etsen voor kardinaal Giobbe TILBURGSE POLITIE GREEP EEN DUITSE OPLICHTER Heel wat grote namen werden geschrapt Overweldigende zege voor aanhangers van de Gaulle VUL IN 1, 2 OF 3EN WIN Grote rechtse meerderheid H. Vader prijst Polen en hun kardinaal „Ik ben een spion". Hij was het niet GENEVE UIT IMPASSE Geen winnaar in STEM-toto DAGBLAD VOOR ZEELAND INCIDENTEN ALGERIE IN Opklaringen Charitatieve instellingen profiteren mee van groeiende pot Voor gesprek over Berlijn Met zestien valse namen Akkoord Kreuznach Voordelen EEG. ook voor andere landen Ganev staatshoofd van Bulgarije COLLECTIE OASSEN 295 395 495 595 2e das 25 Misleidende kortingen in de radiohandel 98e JAARGANG No. 22925 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 tflHP Go<L Maïngm en MAANDAG 1 DEC. 1958 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) J Een beeld van de verkiezingen I in Frankrijk: een bewoner van de lichtstad, met rubber laar- zen aan, heeft hengel en leef- i korf meegenomen naar het stemhokje om direct na het uit- J brengen van zijn stem de oever 1 van de Seine te kunnen opzoe- J 2 ken en daar zijn zondag vissend 2 door te brengen. 2 PRESIDENT Tito gaat voor een maand op reis- Hij zal o.a. een bezoek brengen aan Indonesië. De tweede ronde van de Franse algemene verkiezingen heeft het karakter gekregen van een onbloedige, maar daarom niet minder sensationele, politieke bijltjesdag. Heel wat grootheden uit de dagen van de vierde republiek hebben het loodje gelegd. Ze zullen niet in bet parlement terugkeren. Verder hebben de uitslagen van zondagavond en vannacht al aangetoond, dat de aanhangers van de Gaulle (die in veel opzichten „gaullistischer" zijn dan hij zelf) nog een sprekender overwinning hebben behaald dan bij de eerste verkiezingsronde. Ze zouden ongeveer 170 zetels gaan krijgen. Christian Pineau, kandidaat van de socialisten en een der oudge dienden, is uitgerangeerd, evenals de communistenleider Jacques Duclos, de voormalige minister voor Algerijnse zaken Lacoste en de socialist Jules Moch, die eens minister van Binnenlandse Zaken was. Guy Mollet, voorman van de socialisten, ex-premier Gaillard en Maurice Faure wer den herkozen. De kiezers stemden in 426 kies districten, waar ongeveer 1.300 kan didaten waren gesteld. Bij de eerste ronde, acht dagen ge leden, werden nog slechts 42 van de 546 afgevaardigden in de nieuwe Nationale Vergadering aangewezen. Algerië vaardigt 46 Algerijnse en 21 Franse afgevaardigden af. Leon Delbecque, een der vooraan staande personen achter de scher men bij de gebeurtenissen van de dertiende mei (die eindelijk leidden tot het premierschap van generaal de Gaulle), werd tot afgevaardigde gekozen. Kolonel Jean Robert „Leerneus" Thomazo, een der militaire leiders, die na de dertiende mei het gezag in Corsica overnamen en zich voor generaal de Gaulle uitspraken, kwam als gaullistische kandidaat te IN DOETINCHEM is een melkven ter, toen hij tijdens zijn werk de weg overstak, door een auto gegrepen en gedood. De man was gehuwd en va der van drie kinderen. BOVEN AMERIKA heeft een ballon voor onderzoek van de bovenste luchtlagen een hoogte van 40 kilome ter bereikt. VOLGENS radio-Moskou is in Rus land een „straalpistool" uitgevonden waarmee het hardste gesteente kan worden doorboord als een kluitje bo ter. Het apparaat werkt met een steekvlam. PAUS JOHANNES XXIII heeft giste ren in het college Urano van de Pro paganda Fide (buiten Vaticaanstad) een H. Mis opgedragen en daarbij zelf de preek gehouden. SOEBANDRIO, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, is zondag per vliegtuig uit Moskou 'naar Praag vertrokken. JORDANIë heeft de staat van beleg opgeheven. De noodtoestand was op 25 april afgekondigd nadat een sa menzwering tegen Koning Hoessein op touw was gezet. IN HUN WONING te Velden zijn zon dagmorgen de heer en mevrouw L. Peeters bewusteloos in hun bed aan getroffen. Het echtpaar bleek door kolendamp bedwelmd te zijn. In zorg wekkende toestand is het in een zie kenhuis te Venlo opgenomen- Verwachting van het K.N.M.I. 2 tot maandagavond, opgemaakt zon- 2 dagavond 23.15 uur* Opklaringen en voornamelijk in de kustprovincies enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige noordelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. 2 Verwachting van het Belgisch 2 Weerkundig Instituut: zwakke tot 2 Matige noordenwind. Zwaarbe- 2 wolkt met opklaringen en enkele buien. Geleidelijk daling van de temperatuur. Vandaag: zon onder 16.33 uur; Maan op 21.48 uur. Morgen: zon op 8.27 uur; maan °nder 12.15 uur. 2 Charitatieve instellingen in Limburg en in het versprei dingsgebied van Dagblad De Stem in West-Brabant en Zee land profiteren mee van de puzzel „Vul in 1. 2 of 3 en win". Wij hebben vrijdag al gemeld, dat er sinds puzzel no. 1 in totaal 3.521.46 voor deze instellingen was binnengekomen. In het versprei dingsgebied van Dagblad De Stem is daarna totnutoe negenhonderd-en- vijftig gulden uitgekeerd resp. aan de afd. Breda van de Ned. Kath. Invalidenbond St. Liduina, aan de Diocesane Commissie voor Gere- patrieerdenzorg te Breda, aan de Stichting Maatschappelijk Centrum Hoeven en Bosschenhoofd te Hoeven en aan het Via-Paciswerk te Breda. Zoals bekend komt elke week vijfentwintig procent van de binnen gekomen gelden aan charitatieve instellingen ten goede. Wellicht ten overvloede delen wij hier nog mede, dat instellingen, die voor een subsidie in aanmerking willen komen, hun aanvragen kun nen richten tot de COMMIS1E PUZZEL 1, 2 OF 3 EN WIN REIGERSTRAAT 16 BREDA. Bayonne, in zuid-west-Frankrijk, als overwinnaar uit de strijd. Volgens voorlopige schattingen heeft 65 tot zeventig procent der kiezers in Algerië gestemd. In de Algerijnse wijken van de hoofdstad Algiers kwamen vele Mohamme daanse kiezers tegen sluittingstijd stemmen. De stembureaus bleven daarop een uur langer open. Over de uitslag in Algerië behoeft men niet in twijfel te verkeren. Alle 46 Mohammedaanse kandidaten in de 18 departementen zijn kandidaten, die een Frans-Algerië wensen en het gros van de kiezers doet het zelfde. Zij, die de onafhankelijkheid van Algerië voorstaan, nemen niet aan de stemming deel, Witte biljetten Het stemmen in Algerië verliep overigens niet zonder incidenten. In Tlemcen, dicht bij de de grens Na het bekend worden van de uitslagen in 391 der 465 kiesdistricten in het eigen lijke Frankrijk was de stand als volgt: Gaullistisch gezinden 158, conservatieven 123, M.R.P. 42, radicalen en radicaal- gezinden 25, socialisten 32, communisten 7 en onafhan- kelijken vier zetels. met Marokko, is een Mohamme daanse kandidaat, Achouri ben Ais- sa, ernstig gewond door twee revol verschoten, afgevuurd door een ter rorist van de rebellen. Aan de andere kant van Algerië, in het oosten, lieten rebellentroepen mortiergranaten vallen in de buurt van een kiesbureau, dat ingericht was in het „niemandsland" bij de Tunesische grens. In vijf departementen, heeft men maar een kandidaat. In die departementen mochten de kiezers een „wit" stembiljet in de bus gooien, om te laten zien, dat zij het niet met die kandidaat eens wa ren. De autoriteiten hebben echter duidelijk gemaakt, dat, zelfs als er meer witte biljetten dan biljetten voor de kandidaat worden uitge bracht, die kandidaat toch gekozen zal zijn. „De witte biljetten zijn alleen maar voor de documentatie," zelden zij. De Franse regering heeft bekend gemaakt dat er op 21 december ver kiezingen zullen worden gehouden voor een nieuwe president. Zo nodig zal er op 28 december een tweede verkiezingsronde worden gehouden. De president zal voor zeven jaar gekozen worden. Te Roanne, in oost-Frankrijk, zijn gebouwen van het communistische dagblad „Le Patriote" zondagoch tend vroeg met machinegeweren be schoten. Dit is het ernstigste inci dent, dat is voorgevallen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zullen zo spoedig mogelijk in Bonn bijeenkomen ter bespre king van de kwestie-Berlijn. De conferentie zou in ieder geval vóór 15 december worden ge houden. Op die dag vergadert de NAVO-raad in Parijs. Kroestjev heeft zaterdagavond op een receptie in de Albanese ambas sade te Moskou over Berlijn gezegd een vreedzame oplossing te willen. Van Russische zijde wilde men slechts „aan een ronde tafel zitten en klinken op het welzijn van de bond genoten uit de laatste wereldoorlog". Indien binnen zes maanden de on derhandelingen nog niet zijn begon nen zullen wij de maatregelen die we bekendgemaakt hebben, moeten gaan uitvoeren, zei Kroestjev. Duizenden Oostberlijners hebben zondag deelgenomen aan een parade ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden Oost-Berlijn een eigen „parlement" kreeg. De parade werd afgenomen door burgemeester Friedrich Ebert. De betogers droegen spandoeken met leuzen als „Weg met de Amerika nen" en „Berlijn moet een stad van (Advertentie) SETTER SET DEPARTMENT - VEENENDAAL ,,Weest trouw aan de beloften, die gij in dit droevig uur van uw bestaan gaat vernieuwen. Laat de jeugd moe dig standhouden. Laat in uw leven de edele daden de plaats innemen, die in de loop der eeuwen de naam van Polen beroemd gemaakt hebben." Dit zei Paus Joannes XXIII zaterdag tot een grote groep Polen, die onder lei ding van kardinaal Wyszynski een bezoek aan de H. Vader brachten. In Zijn toespraak zei de Paus: ,,Laat niemand zich door de materia listische theorieën laten meeslepen. Laat niemand zich door zekere be wegingen laten verleiden, zelfs al zouden zij beweren van katholieke oorsprong te zijn, maar er in feite daarvan niet de waarachtige uitdruk king vormen." De Poolse bedevaart bestond uit een grote groep priesters en leken. Zij werd in bijzondere audiëntie door de Paus ontvangen. Eerst sprak de H- Vader over kar dinaal Wyszynski, die hij zijn dierba re zoon noemde. Hij herinnerde er aan hoe de kardinaal drie jaren lang van zijn kudde gescheiden geweest is, en in gevangenschap geleden heeft. Hij was er vast van overtuigd, dat de Polen bewezen hebben dat zij niet zullen wankelen in hun geloof. (Van een onzer redacteuren) „Ik ben een spion", zei de 22-jarige Duitser H. K. tegen de Bredase of ficier van justitie, mr. G. J. M. Tem mink. Maar deze uitlating, gedaan om zich interessant te maken, bleek helemaal niet met de waarheid over een te stemmen. Ondanks de moei lijkheid, dat H. K. zich bediende van niet minder dan zestien valse na men, ontrafelden de politiële en ge rechtelijke diensten de fantastische levensloop van de jongeman. Hij had in 1956 reeds eerder met de Neder landse politie kennis gemaakt. In dat jaar lichtte de Duitser een aan zienlijk aantal hotelhouders op, waaronder uit Roosendaal, Ooster hout, Breda, Dordrecht en Den Haag. Na twee jaar probeerde hij in Tilburg opnieuw zijn praktijken. Daar vloog hij tegen de lamp. In een Tilburgs hotel wilde de jongeman zich inschrijven in het nachtregister. Toen op het formulier het paspoortnummer werd gevraagd, streek de man eens door zijn haren en vulde hij het nummer tot verba zing van de hotelhouder uit zijn blote hoofd in. De hotelhouder nam daar mee geen genoegen en verzocht de knaap de zaken serieus in te vullen. ,,Even mijn paspoort halen in de auto", zei hij. De Duitser verdween en de hotelhouder belde de politie. Er was enig speurwerk voor nodig H. K. in een ander hotel te arreste ren. Hij had geen paspoort. Op het politiebureau vertelde hij de meest fantastische verhalen. Herhaaldelijk wisselde de Duitser van naam, maar de recherche verloor de draad niet. Aan het licht kwam, dat H. K. eer der in Nederland was geweest. Hij was in 1956 door de Haagse politie het land uitgezet. Nu bleek dat de Duitser in het genoemde jaar ook opereerde in Roosendaal, Oosterhout en Breda. Vooral in eerstgenoemde stad maakte hij zich „onverdienste lijk." Ilij liet zich voor een verblijf van vier dagen inschrijven in een hotel aan het station. Hij vertelde de hotelhouder, dat zijn vader en moe der bij familie in de stad logeer den. Voor hem was daar geen plaats meer. Na enkele dagen verdween de gast. Voor een middagmaal klop te hij aan bij een hotelhouder in de Molenstraat. Hij nam een dinee tje van negen gulden, zei tegen de ober zijn portefeuille te gaan halen in de auto (die hij niet bleek te be zitten!) en verdween. Nog niet ge noeg van Roosendaal hebbend lo geerde hij een nacht in weer een an der hotel te Roosendaal om tenslotte in een café aan de Kade een afzak kertje te nemen in de vorm van drie borrels, die eveneens nooit betaald werden. In andere steden werkte H. K. op eenzelfde manier totdat Til burg zijn eindpunt werd. Verzonnen verhaal De bewering een spion te zijn en tevens het gebruik van zoveel na men noodzaakte de gerechtelijke diensten „Interpol" in de arm te ne men. Het resultaat was, dat de of ficier van justitie zaterdagmiddag kon verklaren, dat K. ook door de politie van Paderborn voor enkele zaakjes werd gezocht. De uitwisse ling van vingerafdrukken verschafte de justitie de zekerheid met K. te doen te hebben en niet met een uit de Duitse Oostzone gevlucht man, zoals hij ook al beweerde. Begin no vember kwam K., zo kon worden ge reconstrueerd, met tien Mark in zijn zak in Enschede aan. Hij reisde naar Amsterdam. Nu heeft hij gratis logies in het Huis van Bewaring te Breda. Tijdens een receptie op de Belgische ambassade, zaterdag, heeft het corps diplomatique aan de scheidende pauselijke internuntius, kardinaal Paolo Giobbe, een tweetal etsen aangeboden, het Binnenhof en het Buitenhof voorstellend. Op de foto kardinaal Giobbe met de Belgische ambassadeur in ons land, baron van der Straten Waillet, die hem behalve dit geschenk nog een enveloppe aanbood, waarvan de inhoud bestemd is voor het werk, waarmee de kardinaal zich in Ro me gaat bezig houden. „Wij staan op het punt een begin te maken met het opstellen van een ver drag over het staken van de kern wapenproeven". Dit werd van confe rentiezijde te Genève verklaard na de bijeenkomst van zaterdagmiddag. De wederzijdse standpunten waren nu „duidelijk genoeg". De Amerikaanse delegatie heeft za terdagmiddag een ontwerp voor het eerste artikel van het verdrag inge diend, waarin de twee aspecten van de zaak: de plechtige belofte en de verplichting samen te werken met een controleorgaan, zijn neergelegd. De Russen hebben zaterdag een her ziene ontwerpovereenkomst ingediend die, naar van gezaghebbende Russi sche zijde wordt meegedeeld, een be langrijke concessie aan het westelijke standpunt inhoudt. de vrede zijn". Van 1 januari a.s. af hoeft Oost- Duitsland niet langer voor de Russi sche troepen, die op zijn gebied gele gerd zijn, te betalen. Uit de omgeving van de Belgische regering wordt vernomen, dat Frank rijk en West-Duitsland aan de andere landen van „klein Europa" de onder werpen hebben meegedeeld, waar over generaal de Gaulle en kanse lier Adenauer het tijdens hun confe rentie te Bad Kreuznach eens z(jn ge worden. Het zijn de volgende: 1. De gemeenschappelijke markt moet op 1 januari 1959 in werking treden, zoals bij het verdrag van Ro me is bepaald. 2. Frankrijk is niet van plan ge bruik te maken van beveiligings- en ontsnappingsclausules. 3- De organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E. E.S.) moet blijven functioneren als multilaterale organisatie voor de han del tussen haar 17 lidstaten. 4. Frankrijk en West-Duitsland ver klaren, dat de gemeenschappelijke markt open staat voor de wereldhan del. Om dat te bewijzen, bieden de zes lidstaten aan haar voordelen ook ter beschikking van de andere O.E. E.S.-landen te stellen en zelfs van de leden van de G.A.TT. (de wereldor ganisatie). 5. Een aantal voorlopige regelingen kan op 1 januari in werking treden om een hervatting van de besprekin gen over een vrijhandelsgebied te ver gemakkelijken. De Belgische zegsman zei dat de Beneluxlanden de Frans-Duitse sug gesties toejuichten. Dimitri Ganev is zondag met alge* mene stemmen door de Bulgaarse Na» tionale Vergadering tot voorzitter van het presidium van dit lichaam gekozen, hetgeen overeenkomt met de functie van staatshoofd. Ganev is lid van de Nationale Vergadering, lid van het politieke bureau der communistische partij en secretaris van het eentrale partijcomité. Hij volgt Georgi Damia» nov op, di evorige week is overleden, (Advertentie) var» rhodia, rfeocfia-organsm woi In de2eflde tetiei BREDA EINDHOVEN HEERLEN Niemand onder het nog steeds groei ende aantal toto-deelnemers kan deze week zijn St.-Nicolaasbudget met f 50 verhogen, want nu kwam er geen win naar te voorschijn. Dit houdt dus in, dat zondag onze toto weer draait met een „pot" van 75.- De juiste uitslagen: ADO-Sparta 2, NAC-Fortuna '54 2. NOAD-Willem II 2, DOS-Ajax 1. SC Enschede-SHS 1, BW-SVV 1, Sittardia-RBC 1, DOSKO- Wilhelmina 3, De Valk-Baronie 3, DWS A-PSV 3. Evenals in andere plaatsen van het land is Philips thans ook in Breda be zig geweest een eind te maken aan een uitwas in de radiohandel. Reeds geruime tijd schijnt het aantal radio handelaren toe te nemen, die de par ticulier bij aankoop van een televisie toestel op misleidende wijze zgn. kor ting verleent op de door de fabrikant vastgestelde prijs. In de afgelopen tijd is nl. gebleken, dat dit vrijwel steeds tot gevolg heeft dat men een minderwaardige antenne levert, dan wel knoeit met de instal latie daarvan. De moeilijkheden ble ven niet uit. Philips, zo vernamen we, zal op krachtdadige wijze optreden tegen handelaren, die zich niet houden aan de verkoopprijzen.

de Stem | 1958 | | pagina 1