BERLIJN, BONN EN PARIJS p Wit STEM-FEUILLETON GMeroet/AAK Föhnamittt BRUN5VIGN Geldschieter maakte woekerwinst Eindhovense politie gaat bromfietsers opvoeden Zwart o e V) DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 Deze week in het buitenland Ontspannen sfeer en versterkte alliantie Hij doet ons werk veel vluggerl Arthur Rodzinsky overleden Vacht handen Generaal Mustopo „Volgend jaar bevrijding van West-Irian' Moderne harem jpi on n en opereren in door Emily Grant en ^JJa a9 H. Vader Herstelt nog een traditie Liturgische kalender r)E spanning om Berlijn heeft de- ze week haar voorlopige climax bereikt ihet de aanbieding van de eerder al aangekondigde en dan weer even teruggehouden Russische nota aan de westelijke mogendhe den, waarin de Sovjet-voornemens met betrekking tot de Duitse hoofd stad nu bondig werden uiteenge zet. De nota bevestigde, dat de Rus sen het door hen bezette deel van Berlijn willen verlaten om dit toe te vertrouwen aan de Oostduitsers met de nevenbedoeling, dat ook de westelijke mogendheden de door haar bezette sectoren zouden ont ruimen. Maar wat dit laatste betreft komen de Russen nu, intussen wei overtuigd, dat de westelijke mo gendheden dit zo maar niet zullen doen, met een voorstel om met Mos kou te onderhandelen over de in stelling van een gedemilitariseerde vrije stad West-Berlijn, waarvan de status evenwel mede gegaran deerd kan worden door de Verenig de Naties. I-IET belangrijke van dit voorstel steekt eigenlijk niet in de nieu we figuur, welke in Moskou voor de situatie van West-Berlijn is uit gedacht. Zij is waarschijnlijk nau welijks iets anders dan de camou flage van de oorspronkelijke en blij vende Russische bedoeling om ge heel Berlijn in de handen van Oost- Duitsland te spelen. Wanneer de Westerse mogendheden er in zou den toestemmen West-Berlijn te verloten, dan zou deze voorpost met twee miljoen trouw gebleken inwoners van het Westen feite lijk toch zijn prijs gegeven. De sta tus van vrije stad zonder andere militaire bescherming dan die van politietroepen der Verenigde Naties, dus wellicht van Egyptenaren, Tsje chen, Indiërs en Venezolanen, die geroepen zouden kunnen worden om in deze Westeuropese stad de orde te verzekeren, zou bij incidenten al gauw heel wankel blijken, terwijl dan wel de Russen, maar niet meer de Westerse mogendheden bij de hand zouden zijn om Berlijn tot „rust" te brengen naar het voor beeld van Boedapest nu twee jaar geleden! en de hele wereld voor een voldongen feit te stellen. Niet ten onrechte is van West- duitse regeringszijde opgemerkt, dat aanvaarding van het Russische voor stel van Berlijn een nieuw Dant- zig zou maken in de waarschu wende zin van het woord. Het belangrijke van het Russi sche voorstel ligt intussen voorna melijk in de gezindheid tot onder handelingen bij Moskou, welke hier uit gebleken is. De nota kondigt geen onmiddellijke eenzijdige maat regelen aan, zoals men had ver wacht; de Russen sturen nu ook niet aan op directe contacten of onderhandelingen tussen het Wes ten en de Oostduitse Volksrepu bliek, die het Westen niet erken nen wil en zij zijn bereid de eerste zes maanden de status quo in Ber- (Advertenties) IDEAAL VOOR KOUDE DAGEN 1 Het staat sportief en het beschermt zo goed... wollen pantalon en warme Cagoule-puliover (Advertentie) lijn te handhaven in afwachting van resultaten van rechtstreekse onder handelingen tussen Moskou en het Westen over de Berlijnse kwestie. Kortom, de Sovjet-Unie heeft, zo als Kroestjev zelf heeft verklaard, .geen ultimatum" gesteld. Er kan nog worden gepraat en dit bete kent een zekere ontspanning in de Berlijnse crisis. Aldus werd het in Bonn gezien en in andere Westerse hoofdsteden niet anders gewaar deerd. ^/AT het vooruitzicht van Rus sisch-Westerse onderhandelin gen betreft, is er overigens weinig licht. De Russen zeggen al vooruit, dat zij bij mislukking in ieder ge val Oost-Berlijn aan de Oostduit sers zullen afstaan. In Bonn rekent men er op, dat de Westerse mogendheden hun toezeg ging gestand zullen doen om de hui dige status van Berlijn te handha ven. Het belang hiervan voor Duits land en de Westduitse en Westerse politiek is duidelijk genoeg, wan neer men alleen al er aan denkt, dat de consequentie van de Russi sche opzet zou kunnen worden, dat twee miljoen Westberlijners aan een communistisch regime zouden wor den overgeleverd. In West-Duitsland heeft men zich even voor de verschijning van de Russische nota nog bezorgd ge maakt over een uitlating van de Amerikaanse staatssecretaris Dul les, dat men de Oostduitsers bij contactname over de wegen naar Berlijn als „agenten" van de Rus sische bezettingsmacht zou kunnen beschouwen. Men zag hierin een afglijden naar een erkenning van Oost-Duitsland. De Amerikanen willen hierin echter niet meer dan een technische contactname zien, die geen enkele erkenning van het Oostduitse regime inhoudt. Gelukkig mag men nu wel con stateren, dat het Westen tegenover de nieuwe Russische chicanes, wat de kern van de zaak betreft, als een gesloten front samengaat. De ont moeting van De Gaulle en Ade nauer in Bad Kreuznach heeft nog eens de Duits-Franse samenwerking verstevigd. De Gaulle heeft Ade nauer Frankrijks steun in de Ber lijnse crisis toegezegd en op het punt van de vrijhandelszone hebben beide staatslieden het uitzicht op een compromis geopend, waarbij een dreigende gespletenheid tussen de landen van Europa wordt voor komen. Een vrijhandelszone, zoals de Brit ten deze wilden, komt er dan wel niet, maar de landen van Klein- Europa zouden op 1 januari bij de inwerkingtreding van de Euromarkt de onderlinge tariefsverlaging van 10 pet. ook voor de landen van de OEES laten gelden en de handels contingenten mede voor deze lan den met 20 pet. verruimen op voor waarde van wederkerigheid. Hier mee kan men het directe uitbreken van een handelsoorlog voorkomen. JNTUSSEN krijgt dan volgens de de Frans-Duitse plannen de EEG- commissie opdracht binnen zes maanden aan te sturen op associa ties tussen Klein-Europa en afzon derlijke landen van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking of groepen daarvan. In Pa, rijs verwacht men overigens, dat de Duitse prof. Hallstein in plaats van de Brit Mandling in de schoot van de OEES de onderhandelingen over deze materie zal gaan leiden. Hij dient dus met een alternatief voor de oorspronkelijk gedachte vrijhan delszone te komen. Al is er geen reden om te juichen, dat alles naar wens verloopt, toch bestaat er nog minder aanleiding om mistroostig te klagen over ein deloos onbegrip en onenigheid on der de vrije landen van het Westen, De kleine OLYMPIA telmachine met de grote telcapaciteit, direkte aftrek, negatief salderend, met controlestrook. Een razend snelle werker! Dat betekent, dat u met uw huidige perso neelsbezetting méér kunt doen. N V. OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT - Piet Heinstraat 133 - Oen Haag - Telefoon 33.64.60-63.75.81 Wij leveren ook de van ouds bekende BRUNSVIGA hand- en electrische rekenmachines - met verschillende capaciteiten - met 10 toetsen en vol toetsenbord. Speciale modellen voor bijzondere berekeningen. Eenvoudige bediening Dealer voor Oosterhout en de Langstraat H. COUWENBERG, Leysenhoek 27/29, Oosterhout. Tel. 01620-3648 OLYMPIA-dealer voor West-Brabant H. STUMPEL n.v., Tolbrugstraat 2, Breda Zuiver wollen sport-pullover met vaste capuchon, die opgerold kan worden tot grote kraag aa on slechts IO*VU Wollen TERLENKA pantalon met moderne smalle pijpen 7C slechts JLiïre ga maar kijken bij winkelcentrum Boeimeer Graaf Hendrik lll-plein Breda Wegens overtreding van de geld- schieterswet heeft de Haagse politie proces-verbaal opgemaakt tegen de 82-jarige J de J., die er sinds de oor log werk van maakte geldsbedragen tegen woekerwinsten uit te lenen. De J. had daarvoor een loodsman netje in dienst, een zekere S., die ad vertenties plaatste, waarin geld te leen werd aangeboden of contact zocht met mensen, die via een adver tentie geld wilden lenen. S. verwees dan tegen de som van 2,50 deze mensen naar de J. Deze eiste eerst een bedrag van 25.- voor te nemen informaties, waarvoor hij zelf maar 7,50 moest betalen. De bedragen die de J. leende, varieerden van f 10 tot 2500. Leende iemand bijvoor beeld 200 dan moest hij 5 accepten tekenen, dat hij 5 keer achter elkaar 60 zou terugbetalen. Iemand, die 1200 had geleend, kreeg 24 accep ten te tekenen, dat hij 24 maal ach tereen 100 terug zou betalen. Toen hij eenmaal de verschuldigde 100 niet kon afdragen, nam de J- daar genoegen mee, mits hij dit bedrag dan zou verhogen tot 150. De geld schieter wist zijn slachtoffers soms nog een tientje af te pingelen voor een sigarencentje. De politie heeft tot dusverre 24 ge tuigen gehoord, maar zij heeft door de slechte administratie van de J- en door het feit, dat de slachtoffers weinig spraakzaam zijn, nog geen volledig inzicht in de omvang van de J.'s praktijken gekregen. De zaak kwam aan het licht, toen iemand, die wegens een vermogensdelict was aangehouden, ging praten. Arthur Rodzinski, de beroemde Amerikaanse dirigent van Poolse af komst, is donderdag te Boston op 64-jarige leeftijd aan een hartkwaal overleden. De dirigent had tien dagen gele den te Chicago een grote triomf ge vierd met de uitvoering van Wag ners „Tristan en Isolde." Hij was bekend als de man die van een orkest dat in verval was geraakt weer een schitterend en semble wist te maken. In de loop van zijn carrière heeft hij de leiding gehad over het merendeel der grote Amerikaanse symfonie-orkesten, zo wel het Filharmonisch Orkest van New-York, het Symfonieorkest van Chicago en het Promenade-orkest van Boston. Als gevolg van vaak voorkomende moeilijkheden met theaterdirecteuren veranderde hij nogal eens van plaats. Leopold Stokovski had hem inder tijd naar de V.S. laten komen, na dat zij elkaar in 1924 te Warschau hadden ontmoet. De Eindhovense verkeerspolitie on derneemt gedurende januari een breed opgezette actie om de bromfietsbery- ders tot meer begrip voor de verkeers veiligheid te brengen. Deze actie, waaraan ook de politie in de aangren zende dorpen meedoet, wordt in drie fasen gehouden. Voor elke fase is een affiche, dat op grote schaal verspreid wordt, ontworpen. Gedurende de eerste fase zal de ge motoriseerde verkeerspolitie speciaal letten op de toegestane maximumsnel heid (40 km), op te snel rijden in drukke straten (art. 25: de veiligheid van verkeer in gevaar brengen) en het nakomen der verkeersregels, in het bijzonder de voorrangsregel. Te gen bromfietsen, die zich in het ver keer misdragen, zal streng worden opgetreden. De Eindhovense politie heeft tot deze actie besloten op grond van het angstwekkend groot aantal verkeers ongevallen, waarbij bromfietsers be trokken zijn. In de eerste tien maan den van dit jaar werden in Eindho ven 2 bromfietsers gedood, 53 zwaar (Advertenties) Omdat zij weet dat hij er graag goed verzorgd uit ziet zij hem met enkele van die beroemd» producten uit Itallè Profumi e prodotti di linea mascbtïe Voor een verzorgd uiterlijk Do po Barba (after sbave lotion) 2-95 4.79 (pre-electric spray lotion) 9.75 Sapone Barba (scheetctétne) 2-95 Sapone Ready (snelscheercréme) 2.95 Densa (haarcréroe) 2.95 Crème Fredda (voor en na het scheren 4.95 Talco 4.75 - 5 95 Lozione Uomo (haarlotfon) 19.75 Eau* de Colognes t 57.75 Imp. Adicm N V - Amsterdam gewond en 82 licht gewond. De mees te ongevallen ontstonden, doordat de bromfietsberijder voorrang nam waar hij voorrang had te verlenen. De po litie heeft met een geval te maken gehad, waarbij een bromfietsberijder zijn vehikkel niet kon starten noch kon stoppen. Hij werd door zijn huis genoten op de brommer afgeduwd en de mensen, waar hij op bezoek ging, moesten hem maar opvangenToen hij onderweg echter moest stoppen kon hij niet en werd hij aangereden. (Advertentie) Jen nimmer ruw of schraal^ a Het is de Hamamelis die het 'ra doet 55 Het Indonesische „Nationale Front voor de bevrijding van West-Irian" staat klaar om volgend jaar tot actie over te gaan. Dit heeft de plaatsvervangende voorzitter van dit front, brigade-generaal Mustopo, die tevens plaatsvervangende stafchef is, verklaard te Medan op Sumatra, waar hij op het ogenblik rondreist om nieuwe afdelingen van het Na tionale Front op te richten. Op een vraag, of dit betekent dat er volgend jaar een gewapende aanval op Ne- derlands-Nieuw-Guinea gedaan zal worden, antwoordde de generaal: ,,Dat is een kwestie waarover staf chef Nasution te beslissen heeft. Wij zijn slechts de uitvoerders van zijn bevelen." Verder merkte hij nog op, dat be zien uit militair oogpunt, West-Irian gemakkelijker te veroveren is dan de oude rebellenhoofdstad op Cele bes, Menado. Waar wij op het ogen blik behoefte aan hebben, zei hij, dat is hechte eenheid, zodat we kun nen optreden onder een commando. Op het ogenblik worden pogingen gedaan om deze eenheid te bereiken. DANKBAAR Een rechter in Buffalo in de Amerikaanse staat New York heeft een brief voorgele zen, waarin een vrouw hem dankte voor het feit, dat 1üj haar man een boete van vijf tien dollar had gegeven. „Hij rijdt thans voor het eerst sinds ik elf jaar geleden met hem trouwde langzaam. V hebt waarschijnlijk ons leven ge red", aldus de dankbare De 54-jarige Braziliaan Fabregas blijkt sedert 1932 in het huwelijk te zijn getreden met zeven vrouwen in verschillende delen van Brazilië. Bo vendien schijnt hij nog met negen andere vrouwen te zijn gehuwd, maar dit is nog niet bewezen. Dit is meegedeeld door de politie van Rio de Janeiro. Doelmatiger Hart Een 76-jarige Amerikaan, wiens hart niet goed meer functioneerde, is uit een ziekenhuis te New York ontslagen met een klein elektrisch apparaat, dat, naar men hoopt, zijn hart weer activeert, indien het zou blijven stilstaan. Het apparaatje, dat automatisch werkt, zendt een schok door de wand van de borstkas. Alibi Tegen een directeur van het Ro meinse dagblad Momento-Sera is 6 maanden gevangenisstraf geëist we gens belediging. De zaak tegen Antonio Sergio, di recteur van genoemd dagblad, is aan hangig gemaakt door Armando Zu- liano, die zich beledigd voelt omdat zijn foto samen met die van vier an dere mannen gepubliceerd is, met de mededeling dat zij allen tot een dievenbende behoorden die door de politie gevangen was in verband met een bepaalde misdaad. Zuliano zegt dat hij niet betrokken kan zijn bij de affaire, omdat hij steeds in de gevangenis heeft gezeten. Meer dan 3000 dokters, die gebruik maken van de oude Chinese genees kunde, werken thans in medische or ganisaties in communistisch-China, aldus heeft het persbureau „Nieuw China" gemeld. Volgens een rap port van het plaatsvervangende hoofd van de volksgezondheidsdienst van Hopei is de traditionele geneeskunde doelmatiger gebleken dan de Wes terse bij griep, mazelen en hersen ontsteking. «Wat zou je zeggen van gebraden kip met appel moes als diner, Henk?" (Advertenties) BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET de keelontsmettende tabletten 41) Arlotti belde ..Bessenstein" op. Vroeg of Vera daar was. Probeer Jean liever, was de raad. die Hugo hem gaf. Arlotti belde Jansen op. Jansen zei dat hij op het punt stond Arlotti op te bellen, omdat hij dacht dat me vrouw Xanthopoulos en dr. Laaghuis bij mijnheer Arlotti zouden zijn. Ar lotti zei dat hij tot zijn spijt die vraag ontkennend moest beantwoor den, maar wist mijnheer Jansen mis schien of er al enig licht in de No- weo-zaak was gekomen, waarvoor hij dat wist mijnheer Jansen natuur lijk van zijn chef belangstelling koesterde. Jansen zei: ,,Wel enig licht, ik zal u morgen inlichten, dan is er wel meer bekend". Arlotti dacht: Jansen zoekt haar ook. Zou Durand?" Arlotti belde Durand op. Hij vroeg of Durand wist dat de gouvernante van Lady Maureen O'Cathly verdwe nen was. Durand zei zoiets gehoord te hebben van zijn collega van Eer- kerk. Arlotti zei, dat Lady Maureen in zak en as zat. Durand zei. dat Arlotti maar even moest komen, misschien konden ze dan samen iets bedenken om Lady Maureens zorgen te verminderen. Durand ver wachtte zei hij mevrouw Xan thopoulos ook over een half uurtje, naar hij meende begrepen te hebben wilde zij ook over Lady Maureens verdrietelijkheden praten. Arlotti zei dat hij kwam. rand. Arlotti zei: „Misschien". „Iets drinken?" vroeg Durand, en hij wees op een zestal flessen, „wat wil ie hebben?" Arlotti zei: „Graag Armagnac". Durand zei: „Ook sjnijn smaak". Durand schonk de glazen vol. „Niet geschoold als kelner", zei hij, „maar het is koud buiten en bovendien al dat vervelende nieuws.," Was Durand werkelijk niet be reid, vroeg Arlotti (die het gesprek wilde rekken tot Vera kwam), om tot een vergelijk te komen. Durand zweeg en keek nadenkend voor zich uit „Ja", zei hij toen, „de omstandig heden zijn wel veranderd sedert ik de laatste keer „nee" zei... hoe had je het je gedacht?" zes andere min of meer volle flessen op tafel. Er werd geklopt. Durand riep: „Entrez!" Henri en Gérard (Du- rands „slagersjongens", zoals Laag huis hen bestempelde) kwamen bin nen. Zij kregen opdracht Arlotti tot nader order rustig te houden en de auto van de markies weg te bergen op een veilige plaats. De mannen knikten en voerden de orders stipt en met zorg uit. Laaghuis had tot Arlotti gezegd be zig te zijn met de oplossing van een politie-raadsel. Hij had de volle waar heid gesproken. Omstreeks half tien had zijn hospita namelijk de komst van een zekere Pruimen aangekon digd. Geen twee seconden later stap te deze rechercheur binnen. „Meneer Laaghuis", zei hij, „ik heb genoeg van mijn schuilhoekje in de struiken en daarom kom ik bij u zitten... speciale wens van de com missaris, weet u... ik hoorde dat u Arlotti belde Laaghuis weer op en dere instructies... „Dertigduizend... misschien veer tigduizend... elk de helft", zei Arlot ti. „Drommels", zei Durand, „ik doe het niet graag. Je weet, ik heb an- vroeg of Vera inmiddels was gear riveerd. Laaghuis zei dat dit niet het geval was en dat hij door Arlot ti niet verder gestoord wenste te worden, omdat hi; juist bezig was een politie-raadsel te ontwarren. Ar- lottie zei dat hij dat ook graag deed en dus begrip had voor Jeans ver langen naar eenzaamheid. Arlotti stak een kleine revolver in de rechter binnenzak van zijn over jas, nam uit een buisje twee tablet ten van bijzondere samenstelling, doch gemerkt aspirine, en stak die in zijn vestzak. Toen stapte hij in zijn auto en reed naar het Voor- burgse hotel, waar Durand woonde. Durand begroette hem hartelijk. Zei, dat die verdwijning van de gou vernante een onverwachte complica tie was. Arlotti beaamde dit. Of er nog „iets" te doen viel? vroeg Du- Weer zweeg hij. Arlotti, wat onge duldig, vroeg waar Vera bleef. Du rand zei, het ook niet te begrijpen, maar ja het was nog geen elf uur en Arlotti wist toch dat madame Ve ra in geen zeven sloten tegelijk liep. Arlotti zei ja, dat wist hij. Gevoel de zich plotseling loom. Wilde op staan. Zakte terug. Mompelde: Eén fles, niet uit het oog... hij niet... en zonk weg in een diepe slaap. Durand knikte. Nam een tabletje en slikte het in. Ja vriend dacht hij we dronken uit één fles, we dronken het zelfde drankje... maar ik nam tevo ren iets in tegen de gevolgen, jij niet dat is het verschil... en je had alle flessen kunnen proberen, ze wa ren allemaal geprepareerd. Toen le digde hij de flessen in de wasbak, spoelde ze, zette ze weg en plaatste vanmiddag zo mooi raadseltjes hebt ontward, dat ze u d'r zeker niet om zullen liefhebben en ik weet dat u onvoorzichtig bent, dat komt van Okee Janus, weet u nog... en als ik nou een sigaar mag roken, zal ik stil wezen als een klein kind dat een dot in zijn mond heeft..." „Een sigaar is goed, rechercheur., maar ik krijg nog bezoek van avond.. -n dan.." „Ik begrijp u, meneer, u verwacht natuurlijk die mevrouw nou-hoe-hiet- ze-ook-weer... dan ga ik wel in de gang zitten, meneer, orders van de commissaris, weet u..." Laaghuis een beetje geërgerd, zei dat commissaris Van Eerkerk hem dat dan maar zelf moest vertellen en maakte aanstaltei om naar de gang te gaan. „Telefoneren, meneer?" zei Prui men en ging bij de deur staan, „dat zou ik niet doen, meneer, de commis saris zet half Europa op stelten om die hotelgriet te vinden... u weet wie ik bedoel... en dan moet u hem niet storen... nee, meneer., dat is voor zijn gezondheid niet goed..." Misschien was het wel tot een con- flictje gekomen tussen Laaghuis en Pruimen, als de hospita niet was komen zeggen, dat er telefoon was voor meneer. Laaghuis ging naar het toestel en Pruimen posteerde zich in de deuropening om een oogje in het zeil te houden. Zo'n oude Okee-Ja- nus-jongen wat tot alles in staat, zelfs tot ongehoorzaamheid aan zijn, Pruimens, vriendelijke bevelen. Laaghuis nam de hoorn en zei: „Laaghuis hier", en hoorde Irma's stem zeggen: „Ze komt vanavond niet. Onmoge lijk, Alles in orde. Schrik niet, als je vervelende dingen hoort. Bel mij niet op. Wees een vent. Dag Jean!" Uit was het gesprek. Laaghuis keek beteuterd, zo beteuterd, dat Pruimen zei: „Ze wouen u zeker weer naar het ziekenhuis of het kerkhof lokken!" Laaghuis reageerde niet. De klap van de telefoon was raak. dacht Pruimen. Toen Arlotti hem ten twee de male vroeg, of Vera gearriveerd was, had Laaghuis geantwoord bezig te zijn een politie-raadsel te ont warren. Zo was het ook. Hij dacht na over wat Irma gezegd had. Her innerde zich toen Vera's opmerking, dat zij een eigen spel speelde. Hij schoof wat onrustig heen en weer. Pruimen, goed psycholoog, zei, dat meneer zich maar geen zorgen moest maken. Laaghuis veerde op en begon met Pruimen te praten over de oude tijd. Dat deed Pruimen graag en zo verging de tijd. Om half twaalf vernam Jansen van een van zijn medewerkers dat mevrouw Xanthopoulos niet was te ruggekeerd op haar flat. Jansen schrok. Zei dat zijn medewerker in de woning moest doordringen. Met een soortgelijk „Sesam-open-u" als de medewerker van Durand gebruikt had in de nacht van de inval in de speelclub verschafte Jansens mede werker zich toegang. Toen Durand om twaalf uur Vera opbelde, ant woordde hem een mannenstem, Du rand zei niets en hing op. Om één uur in de nacht meldde een surveillerend agent in een der Haagse buitenwijken, dat hij een au to had aangetroffen half op het trot toir. Het portier was niet op slot. Op de voorbank lag een gehavende damesmantel. De agent noemde het nummer van de auto. Hij kreeg op dracht om in de buurt van de auto te blijven. (wordt vervolgd) met Paus Joannes XXIII zal xnc Kerstmis een in 1943 door zijn voor ganger Pius XII afgebroken traditie m ere herstellen. De eerste der drie door hem te celebreren H. Missen in de Kerst nacht zal gelezen worden in tegen woordigheid van de leden van het bij de H. Stoel geaccrediteerde corpg diplomatique. De plechtigheid zal plaats hebben in de kapel van Gravin Mathilde van het apostolisch paleis en uitgezon den worden door de zenders van radio Vaticana. In het Vatic a an is de verwachting uitgesproken dat de kerstboodschap van Paus Joannes XXIII aanzienlijk korter zal zijn dan die van zijn voor ganger. ZONDAG 30 november. Paars. Eerste zondag van de Advent. Mis Ad te levavi, zonder Gloria. Credo. Pre fatie van de H. Drievuldigheid. Breda: tweede gebed voor de bis schop. MAANDAG 1 december. Rood. H. An dreas. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Credo. Prefatie van de Apostelen. DINSDAG 2. Paars. Mis van de eer ste zondag van de Advent, zonder Gloria, zonder Alleluia-vers, zonder Credo. Tweede gebed H. Bibiana. WOENSDAG 3. Wit. H. Franciscus Xaverius. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. DONDERDAG 4. Wit. H. Petrus Chry- sologus. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Derde H. Bar bara. Credo. Breda: Rood. H. Bar* bara. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Credo. VRIJDAG 5. Mis van de eerste zon dag van de Advent, zonder Gloria, zonder Alleluia-vers, zonder Credo. Tweede gebed H. Sabbas. Of: Wit, Votiefmis ter ere van het H. Hart. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag. Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 6. Wit. H. Nicolaas. Tweede gebed Excita uit de Mis van zondag.

de Stem | 1958 | | pagina 5