Vierkante verwerping voorstellen Moskou Topconferentie uitweg Prof. Romme stelt vragen aan Drees Amerikaans bedrijf in Etten-Leur Voor nieuwe kardinalen Anderhalf jaar geëist tegen directeur Rampzalig ongeluk in Den Helder vier doden Blijvende Benelux taak van 3rie nn Adenauer maant tot kalmte DAGBLAD VOOR ZEELAND Iets lagere temperaturen Financiering sportauto Bank benadeeld voor paar ton Fakkeldragersdag en mr. Burger Overeenkomsten voor Deltawerken Vestigingsbeschikking boek verkopersbedrijf Ten rechte boycot goedkope vlag Oud Sovjet-voorstel te Genève De melkprijsgarantie Voorlopige nabetaling ad 2,5 ct. per kilo Zeeuwse metaalhandel en schroot Incident bij stemming in Algerije Grootvader legde kleinkind te vondeling Zaak Elisabeth Bolt Zweden in gelijk gesteld Er is veel te verdienen U doet toch óók mee 98e JAARGANG No. 22924 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 2377 - ZATERDAG 29 NOV. Abonnementsprijs 1 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.40 per mm. (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Het ministerie van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten lieeft de Sovjet-Unie onomwonden ervoor gewaar schuwd, dat Amerika nooit zal toestemmen in enig Rus sisch voorstel, waardoor de bevolking van het vrije West- Berlijn overgelaten zou worden aan de „vijandige over heersing" van de communisten. Engeland houdt zich eraan, dat de bestaande internatio nale overeenkomsten inzake Duitsland en Berlijn niet een zijdig kunnen worden opgezegd. In hel bijzonder kan de tijdlimiet van zes maanden niet worden aanvaard. Frankrijk deelt dat standpunt. en de spanning was niet afgeno men, maar er was nu tenminste meer tijd voor overleg en bestu dering van mogelijkheden voor een tegenzet. In diplomatieke kringen helt men tot de mening over dat een topconferentie van de Grote Vier de Verenigde Staten, Frankrijk, Engeland en de Sov jet-Unie niet onwaarschijn lijk moet worden geacht. Verdrag opgezegd Al is het dan geen „ultimatum", dat de Sovjet gesteld heeft, de „no ta" draagt toch wel een zeer ulti matief karakter. De Russen delen mede zo blijkt uit nadere gegevens over de tekst dat zij: „het proto col van de overeenkomst tussen de regeringen van de Sovjet-Unie, de V.S. en het Verenigd Koninkrijk over de bezettingszones van Duitsland en het bestuur van het gebied van Ber lijn, gedateerd 12 september 1944, en de aanvullende overeenkomsten, waaronder de overeenkomst over het toezicht in Duitsland, op 1 mei 1945 tussen de regeringen van de Sovjet- Unie, de V.S., Groot-Brittannië en Een Franse regeringswoordvoerder verklaarde gisteren, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de NAVO-mi- nisterraad, die van 17 tot 19 decem ber wordt gehouden, zal worden voor afgegaan door een communiqué, waarin het gemeenschappelijk stand punt van Amerika, Engeland, Frank rijk en West-Duitsland wordt weerge geven. West-Duitsland verwerpt - uiter aard - eveneens het Russische voorstel. Bondskanselier Adenau er heeft op een vergadering van afgevaardigden van zijn christen democratische partij' verklaard, dat men zich kalm moest houden ten aanzien van de kwestie-Ber- lijn. De toestand was nog ernstig MINISTER CALS heeft in de Inter parlementaire Beneluxraad, die gis teren in Den Haag vergaderde, ver klaard, dat op het gebied van radio en televisie een zeer nauwe samen werking tussen België, Nederland en Luxemburg in de toekomst tegemoet gezien mag worden. NA DE TWENTSE BANK zal de Nederlandse Middenstandsbank N.V. overgaan tot het verstrekken van per soonlijke leningen. Datum van ingang is 1 december. DE EERSTE VISA voor de V.S. voor Nederlanders, die uit Indonesië ge repatrieerd waren, zijn gisteren te Rotterdam uitgereikt. SOEBANDRIO, de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren te Moskou een onderhoud gehad met zijn Russische ambtgenoot Gromiko. VIJF KINDEREN zijn bij een brand in een jeugdherstellingsoord te Okla homa City in de Ver. Staten om het leven gekomen. MR. J.A.W. BURGER ontving giste ren de onderscheiding van grootof ficier in de Belgische kroonorde van wege zijn verdiensten voor de Bene lux. DE AUSTRALISCHE vakbonden heb ben besloten alle schepen van de goedkope vlag te boycotten. DE ARGENTIJNSE regering heeft de stakende spoorwegmensen onder militaire wetgeving gesteld. PAUS JOANNES XXIII heeft gezegd voornemens te zijn in de loop van de tijd als bisschop van Rome alle parochiekerken aldaar te bezoeken. PROF. ROCCH1, zo verneemt de correspondent van het K.N.P. te Ro me, is niet benoemd tot pauselijk lijf arts. Hij behoort wel tot de medische staf van het Vaticaan. Weersverwachting van het K.N. MI. tot .vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Overwegend droog, zwaar be wolkt en nevelig weer, met slechts enkele verspreide opkla ringen. Zwakke tot matige ooste lijke wind. Iets lagere tempera turen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Kalme of lichte oostenwind. Zwaar bewolkt tot betrokken, 's Morgens nevelig weer met ver spreide mist. Plaatselijk een wei nig motregen. Temperatuur zon der verandering. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Hetzelfde weer. Be trokken, zeer nevelig, met een temperatuur tussen 1 en 7 gra den. Vandaag: Zon onder 16.34 uur. Maan op 19.38 uur- Morgen: Zon op 8.24 uur. Zon onder 16.33 uur. Maan op 20.41 uur. Maan onder 11.09 uur. Maandag: Zon op 8.25 uur. Maan °nder 11.45 uur Frankrijk gesloten, dus de overeen komsten, die gedurende de eerste ja ren na de overgave van Duitsland zouden gelden, als nul en van gener waarde beschouwen'.' Opmerkelijk verschil Politieke waarnemers te Berlijn merken op, dat er enkele verschillen zijn in de tekst van de Sovjet-nota over Berlijn die aan het westen en die welke aan de Oostduitse repu bliek is overhandigd. Zo ontbreekt in de nota aan Oost- Duitsland de verzekering dat men de bevolking van Berlijn, bij beëindiging van de buitenland se bezetting, het recht moet ge ven een maatschappelijk stelsel naar eigen keuze te hebben. Ook de verklaring dat het de bewo ners van Berlijn zelf aangaat of zij het op particuliere eigendom berustende kapitalistische stelsel willen behouden, ontbreekt in de nota aan de regering van de Sov jet-zone. Alle communisten juichen natuur lijk de Sovjet-voorstellen toe. Radio- Moskou stelt, dat iedere natie, die zich kant tegen de door Rusland voorgestelde status voor West-Ber- lijn, „er automatisch voorstander van is die stad te gebruiken als een cen trum voor spionage en subversie". De politie van 's Gravenhage heeft de 31-jarige L.J. van B. aangehou den, die wordt verdacht van bena deling van een middelgrote bankin stelling tot een bedrag van een paar ton, door middel van valse wissel brieven. Onder leiding van de officier van justitie, dr. J.C. Maris, wordt thans een onderzoek ingesteld naar de fi nanciële manipulaties van van B. Van B. zou tot zijn handelingen zijn gekomen met het oog op de finan ciering van een door hem ontworpen sportauto. Naar aanleiding van de uitlatingen van mr. Burger op de zgn. Fakkel dragersdag van de P. v.d. A, heeft professor Romme aan minister-pre sident dr. Drees een aantal schrif telijke vragen gesteld. Onder meer roert de heer Romme in deze vragen het defensiebeleid aan. Hij vraagt in dat verband of het juist is, dat de uitlatingen van mr. Burger met betrekking tot een ver plichte uitzending naar Nieuw-Guinea (waar de P.v.d.A. tegen is), gedaan zijn ,,na overleg met de ministers van de P.v.d.A." Prol. Romme vervolgt zijn vragen dan aldus: In een bij de Tweede Kamer in gediend wetsontwerp wordt voorge steld het mogelijk te maken dat over eenkomsten betreffende Deltawerken voor een tijdperk van ten hoogste tien jaar kunnen worden aangegaan, in dien de constructie dier werken dat naar het oordeel van de minister van Verkeer en Waterstaat nodig maakt. Voor overeenkomsten wegens wer ken. aan te gaan voor meer dan vijf jaar, is ingevolge de comptabiliteits wet een wettelijke machtiging ver eist. Het laat zich aanzien, aldus de memorie van toelichting, dat bij de uitvoering van Deltawerken de duur van overeenkomsten van vijf jaren tot oplevering van die werken of on derdelen daarvan te kort is. Zo zal de oplevering van een in gewapend be ton uit te voeren onderdeel van het kunstwerk in de Haringvliet-dam een tijdsduur van ongeveer zes jaar vra gen. In de Staatscourant van gisteren is de Vestigingsbeschikking voor het Boekverkopersbedrijf opgenomen. De Nederlandse Boekverkopersbond en de Nederlandse Katholieke Boek verkopersbond hadden om deze ves tigingsbeschikking gevraagd, op de overweging, dat de door kruideniers en sigarenwinkeliers voorgenomen verkoop van pocketboeken, een plot selinge en belangrijke wijziging in het distributie-p;atroon van 't pocket boek én van het gewone" boek zou brengen. De gevolgen van een derge lijke wijziging zouden ongetwijfeld verstrekkend zijn. De besturen van de ,,Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels" en van de Koninklijke Nederlandsche Uitgeversbond" heb ben aan le staatssecretaris van Eco nomische Zaken een telegram gezon den. waarin zij hun ernstige ontstem ming uitspreken over de wijze van totstandkoming van deze gisteren af gekondigde beschikking. i ,Is het aan de minister-president bekend, dat van de laatstebedoelde publikatie, blijkens talrijke perscom mentaren, de suggestie is uitgegaan, dat, conform het oordeel van de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. ook hij en zijn voornoemde ambtge noten het in de huidige omstandig heden slechts verantwoord achten, deel van het kabinet te blijven uitma ken, indien het in de verklaring als essentieel genoemde op korte termijn wordt verwezenlijkt Stemt deze suggestie overeen met de werkelijkheid of moet aan het in de verklaring genoemde overleg en de publieke vermelding ervan een andere betekenis worden toegekend en zo ja, welke Tenslotte vraagt prof. Romme dan of minister Drees, indien de aanhef van deze laatste vraag ontkennend wordt beantwoord en de bedoelde suggestie derhalve ten onrechte is verwekt, wil uiteenzetten, waarom hij deze onjuiste suggestie niet op of na de zgn. Fakkeldragersdag heeft rechtgezet De Byron Jackson Division van de Borg-Warner-Corporation te Los Angelos lieeft het plan een dochteronderneming te vestigen in Etten en Leur op het industrieterrein aan de Roosendaalseweg. Deze fabriek zal gereedschappen fabriceren voor olieboringen. De uiteindelijke beslissing inzake de voorlopig gemaakte overeenkomst tussen het bedrijf en de gemeente Etten en Leur zal nog door de Amerikaanse directie worden genomen. Het betreft hier in eerste instantie een vestiging van ongeveer 1600 a 2000 m2 gebouwd, terwijl de aankoop een a twee hectaren zal om vatten met nog vermoedelijk een ha in optie. De president van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. G. L. Reu der, heeft gisteren in het kort geding, dat dinsdagmiddag jl. voor hem diende en aanhangig was gemaakt door de Scheep vaart Vereniging Zuid tegen de Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel, aangesloten bij het N.V.V., en de Nederlandse r.-k. Bond van Transportarbei ders „St. Bonifacius", de Scheepvaart Vereniging Zuid haar vordering ontzegd. (Advertentie) Vraag deskundig advies aan de juwelier-horloger De Sovjet-Unie heeft gisteren op de Geneefse conferentie inzake voor koming van verrassingsaanvallen voorgesteld, te land controleposten in te stellen, aan weerskanten van de grens tussen oost en west in Midden- Europa een zone voor luchtinspectie ter breedte van achthonderd km vast te stellen en af te spreken dat er zich in Oost. noch West-Duitsland kernwapens mogen bevinden. Volgens het Sovjet-voorstel, dat door de delegatieleider Koeznetsov werd ingediend, zou het aantal con troleposten te land aan westelijke zijde groter zijn dan aan de Sov jetkant. De communistische voorstellen kwa men als een verrassing. Ze zijn ech ter in feite een herhaling van eerder gedane Russische voorstellen. De impasse over een agenda duurt voort. De minister van Landbouw heeft besloten aan melkveehouders een voorlopige nabetaling op de melk- prijsgarantie 1957 '58 uit te keren ten bedrage van twee en een halve eent per kg melk over de gedurende het melkprijsjaar 1957 - '58 gelever de hoeveelheid. Met deze beslissing is de minister opnieuw tegemoet gekomen aan een ook van de zijde van het Landbouw schap bij herhaling geuite wens om zo tijdig mogelijk af te rekenen. Het Produktschap voor Zuivel zal de uitbetaling van de 2'/> cent zo re gelen, dat de zuivelfabrieken aan het einde van de eerste week van december a.s. over de gelden der doorbetaling aan de veehouders kun nen beschikken. De procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. F. baron van Voorst tot Voorst, heeft een gevangenis straf van één jaar en zes maan den met aftrek van voorarrest gevorderd tegen de directeur van de N.V. Zeeuwse Metaal- handel, B. M. uit Den Haag. Deze wordt er van beschuldigd dat hij een ambtenaar (de 56-jarige ex-referendaris van het ministerie van Economische Zaken D. van der G.) giften had gedaan „tengevolge of naar aanleiding van hetgeen door deze in zijn bediening in strijd met zjjn plicht is gedaan of nagelaten". De directeur, die gisteren niet ver schenen was en wiens verblijfplaats onbekend is, had de ambtenaar om gekocht met in totaal meer dan 60.000.Deze referendaris gaf zogenaamde derde landsverklaringen af omtrent de herkomst van schroot terwijl dit schroot afkomstig was uit landen van de E.G.K.S. Voorts vroeg de procureur-generaal het hof te bevelen dat de directeur ter zitting bij de uitspraak gevangen zou worden genomen omdat er ge vaar voor vlucht zou bestaan. De manipulaties van de Zeeuwse metaalhandel noemde de procureur- generaal zeer ernstig. Hij had echter de indruk dat de kwade genius in deze affaire de „Hansa" in Duits land is. Hij zei dat de beide verant woordelijke directeuren van de „Han sa" naar Amerika zijn uitgeweken. In de nacht van donderdag op vrijdag is van de Kru-i sersteiger in Den Helder een personenauto te water ge raakt. Daarbij zijn vier men sen om het leven gekomen. De slachtoffers waren de be stuurder, de 39-jarige sergeant- geschutmaker konstabel J.M.C. Steenaert, zijn 33-jarige echtge note mevrouw Steenaert-van de Bilt, mevr. V. Vis, 36 jaar, de echtgenote van een sergeant-tor pedomaker, en haar 20-jarig nichtje, mej. P. Koster, allen uit Den Helder. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan de dichte mist. Langszij de Kruisersteiger liggen aan weerszijden resp. de „Zeven Provinciën" en de „De Ruyter". Door de mist heeft de bestuur der waarschijnlijk niet kunnen zien welke kant hij op moest rijden om aan de landzijde van de steiger te komen. In plaats van landwaarts, reed hij in de richting van het water. Uit het remspoor, dat de auto achterliet, kan worden afgeleid Dat de bestuurder zijn vergissing te laat heeft ontdekt. De auto sloeg over de kop en stortte van de vier meter hoge kade in het daar tien meter die pe water. Vrijwel onmiddellijk na het ongeluk waren brandweer en duikers van de Koninklijke Marine ter plaatse. Het kostte echter geruime tijd voor duikers de auto hadden ge vonden en vastgemaakt. Toen de wagen boven water werd gehaald bleek zij de stoffelijke overschot ten van drie personen te bevat ten. Het ontzielde lichaam van mevrouw Steenaert werd later uit het water opgehaald. Men ver moedt dat zij bij het ongeluk door de voorruit van de auto is geslagen. De foto geeft een beeld van het bergingswerk De verhouding in „verdiensten" verworven met de valse derde lands verklaringen lag bij de tien procent, zei de procureur-generaal. De refe rendaris had ongeveer 60.000 „ver diend", de Zeeuwse Metaalhandel maatschappij ongeveer 600.000, en de „Hansa" ongeveer 6.000.000. De rechtbank had M. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en een maand. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. Bij de stemming in Algerië voor de Franse nationale vergadering, die drie dagen duurt, heeft zich giste ren, de eerste stemmingsdag, een incident voorgedaan. In het oosten van het land werd een aanslag op een stembureau door Franse troe pen afgeslagen; naar gemeld wordt met grote verliezen voor de aanval lers. Een specialist van de oude Ro meinse firma Calabresi, is hier bezig met het polijsten van enige kromstaven, welke deel uitmaken van een serie van 23, welke in Ro me wordt vervaardigd voor de 23 nieuwe kardinalen. Deze kardina len zullen op 15 december a.s. in Rome tijdens een consistorie offi cieel worden gecreëerd. In de vroege morgen van 22 maart jl. vond een Amsterdamse koopman wonende aan de Archimedesweg, be neden aan de trap in zijn huis een pasgeboren kind. Hij deed deze vreemde ontdekking toen hij zijn krant uit de bus wilde halen. Op last van de politie werd het vondelingetje een jongen, overgebracht naar het O.L.V.-gasthuis, waar het ter verple ging werd opgenomen. Het is de recherche van de Leeu warder gemeentepolitie thans gelukt de daders te achterhalen. Gearres teerd zijn de 25-jarige moeder van het jongetje, M.S.J. van der V., haar vader, de 48-jarige J. van der V. en haar 48-jarige moeder, allen wonende te Leeuwarden. Gisteren heeft het drietal voor de officier van justitie het tenlaste gelegde bekend. Het kind is op de avond van 21 maart geboren. De grootvader. J. van der V. heeft het kind nog diezelfde avond, samen met een zekere J.P., oud 45 jaar, die om andere redenen reeds is gedetineerd, naar Amster dam gebracht en het daar aan de Archimedesweg te vondeling gelegd. Voor de tweede maal is de inter parlementaire Beneluxraad in Den Haag bijeengekomen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, M. Wigny, heeft een uiteenzetting gege ven van de taak van de raad en van het comité van ministers naar aanlei ding van het verslag, dat door de commissie voor de buitenlandse vraagstukken was samengesteld. Hij stelde vast dat de Benelux tegenover de Europese gemeenschappelijke markt nog wel degelijk een blijvende taak zal behouden. ,,De samenwerking in de Benelux is een werkelijkheid, de E.E.G. is Het Internationale Gerechts hof te Den Haag heeft gisteren Zweden in het gelijk gesteld in het geschil met Nederland over het onder „beschermende opvoe ding" plaatsen van het dertien jarige Nederlandse meisje Elisa beth Boll, een dochter van de Nederlandse gezagvoerder Jo hannes Boll. Het Hof heeft zijn beslissing met twaalf tegen vier stemmen genomen. Johannes Boll en zijn tweede, Ne derlandse echtgenote (Elisabeth' was een dochter uit zijn eerste huwelijk met een inmiddels overleden Zweed se), waren bij de uitspraak aanwezig. nog slechts een wens". Van de an dere kant liet hij duidelijk uitkomen dat men de taak van de interparle mentaire raad vooralsnog als een zui ver adviserende moet blijven zien. Prof. Romme is daarop diep inge gaan op de mogelijkheden, die ook een adviserend parlement kan bie den. Hij drong er o.a. op aan, dat de inlichtingen, die de ministers ver plicht zijn te geven, zeer volledig zul len zijn. Als praktische mogelijkheid om verder te komen deed hij de sug gestie dat de ministers ook deel zul len nemen aan de discussies in de commissies van de raad. Minister Wigny wees echter de fy sieke onmogelijkheid voor de minis ter om ook nog de taak op zich te nemen om in de commissies aanwe zig te zijn. i-T-phpT- ÏZ°o ft 8 L O IK I J.;i ~!i j EX-TTSl BijnraSB EEN. TWEE OF 0RIE POSTBUS 2500 adres invullen AMSTERDAM

de Stem | 1958 | | pagina 1